BUITENLAND. BINNENLAND. Er wordt door eenige leden van den Rijks dag een nieuwe Beursbelasting ontwor pen, welker opbrengst op 15 a 20 millioen mark wordt geschat. De heer Wedell zou zijn bekend voorstel ten gunste van dat ontwerp intrekken. De conservatieven zul len er ook hun adhaesie aan schenken. In de parlementaire kringen te Berliju gelooft men, dat de stoomvaartwet met een meerderheid van 60 a 80 stemmen zal wor den aangenomen. De Commissie voor de schadeloosstellin gen wegens het bombardement heeft be sloten, Bismarck te verzoeken, voor deleden der Conferentie over de Afrikaansche aan gelegenheden de noodzakelijkheid te doen uiteenzetten van eene onmiddelljjke uitbe taling der schadeloosstellingen. Er is Zondag 11. te Parijs, ditmaal in de wijk Yillette, weder eene vergadering gehouden van zoogenaamde werklieden zon der verdienste, doch beter gezegd: van re- volutionnairen, anarchisten, collectivistenen hoe de soorten verder heeten mogen. Na tuurlijk werd er weer gedreigd met eene demonstratie op de openbare straat, want, heette het, van de verdorvene bestuurders des lands i3 er niets voor de zaak der re volutie te verwachten. Er waren eenigen, onder deze eene vrouw, die tot gematigd heid en verzoening aanmaanden; maar zij werden, als niet behoorende in den kring, de deur uitgezet. De voorzitter las een adres voor, geteekend door 56 soldaten, waarin zij hunne medewerking beloofden voor de ophanden zijnde revolutie. Toen het adres voorgelezen was, werd het verbrand. Een der aanwezigen stelde voor een stuk papier, met den naam van Waldeck Rousseau, Mi nister van biunenlandsche zaken, aan den muur te hechten en bij het heengaan het te bespuwen. Dit voorstel werd aangenomen en dienovereenkomstig gedaan. Er werd, evenals vóór drie weken in de Sail* Levis en voor acht dagen in de Salie Favier, een besluit genomen om eene vergadering in de open lucht te houden. De Parijsche Gemeenteraad heeft 96000 fr. toegestaan voor een standbeeld van Etienne Marcel, prévot des marchauds van Parijs in de 14de eeuw. Deze Marcel, voor wien de Gemeenteraad zoo goedgeefsch is, stond aan het hoofd van een opstand tegen het Koningschap, liet de Maarschalken van Normandië en Champagne vermoorden en stond op het punt, de poorten van Parijs voor de Engelschen te openen, toen twee dappere burgers dit voorkwamen door den verrader te dooden. Eenige studenten te Napels zijn in hech tenis genomen, omdat zij in de galerij van het Museum een roode vlag zwaaiden. De jongelui beweerden wel, uit gekbeid ge handeld te hebbeu, maar werden niettemin in bewaring gehouden. De politie moest zich door de menigte een weg banen met den revolver in de hand. GEMENGDE BERICHTEN. Aan de Midd. Ct. wordt geschreven, dat de bedoeling van het nieuwe ontwerp tot Drank wetsherziening schijnt te zijn, de vergunning tot draukverkoop aan banketbakkers en andere winkeliers te geven, mits deze laatsten maar zorgen, dat de verkochte dramt niet in hun winkel wor de gedronken. De wet is reeds bij den Baad van State. Een ander ontwerp, evenzeer bij den Eaad van State aanhangig, betreft de Zondagsrust. De Haagsche correspondent der Prov. Gr»n, Ct. weet mede te deelen, dat in de afdeelingen der Tweede Kamer weder ernstig de opheffing van het Departement van Waterstaat, H. en N. ter sprake is gebracht. Zelfs zou de meerderheid een voorstel daartoe willen doen. -Naar men verneemt, zijn de credietwetten bij de Tweede Kamer ingekomen. Beverwijk, 16 Dec. In de Zaterdag 11. gehouden vergadering van den Gemeenteraad is de zaak der duinwaterleiding opnieuw in behandeling gekomen, naardien de concessionarissen weigerden hunne aanvrage om subsidie met 2000 te verminderen. Het dagelijksch bestuur meende, in het belang der zaak, den Eaad in overweging te mogen geven, de gevraagde subsidie van 8000 te ver- leenen, over welk voorstel de stemmen hebben gestaakt. Leeuwarden, 16 Dec. Twee huzaren uit De venter die zich aldaar hebben schuldig gemaakt aan diefstal van boterletters uit eene gesloten kist van een hunner kameraden, staan alhier voor den krijgsraad terecht, wegens diefstal met binnenbraak. Nieuwkoop, 16 Dec. Zaterdag-ochtend werd onder deze gemeente een jongentje van 8 jaren uitgezonden om eene boodschap te doen. Te ver geefs wachtte men op zijn terugkomst. Men ging zoeken, en vond hem in de wetering verdronken. Voerendaal (Limburg), 16 Dec. Voor de tweede maal hebbeu dieven in de kerk ingebro ken en de offerbussen geledigd. Tessel, 16 Dec. Aan het strand is weer een lijk aaugespoeld, in zeer gevorderden staat van ontbinding. Geen andere kleedingstukken waren aan dit lijk te vinden dan een stuk broek en een paar laarzen. Amsterdam, 16 Dec. In de vorige week zijn alhier door roodvonk aangetast 67 personen en aan die riekte overleden 18. Amersfoort, 16 Dec. In deze gemeente heeft zich een commissie voor werkverschaffing ge vormd, die hoofdzakelijk den aanleg van wegen tot veld harer werkzaamheid zal kiezen. Een bruid, in een Pruisisch d orp bij Lessen, die een zonderlinge opvatting van het burgerlijk huwelijk had, zond, omdat zij het zoo druk had met toebereidselen voor het brui loftsmaal, hare zuster met den bruidegom naar het Stadhuis, om hare plaats te vervangen en het huwelijks-contract voor haar te leekenen. Den volgenden dag, Zondag, werd het huwelijk, met de echte bruid, kerkelijk ingezegend. De zaak i» ruchtbaar geworden; de echtverbintenis is natuur lijk nietig verklaard en de betrokken personen zullen terecht moeten staan wegens valschheid in geschriften. Om het beslaan vanvenstergla- zeu, spiegels enz. te verhinderen, wrijve men eenige druppels glycerine daarop, zoodal ze met een zeer dunne doorzichtige glycerinelaag zijn bedekt. De vensterglazen, zoowel als de spiegels, zullen daardoor zelfs niet bij beademing hun helderheid verliezen, noch beslaan, noch bevriezen. Een oude werkman te Heus den had dezer dagen zijn pijpje, na dit zooals hij dacht goed uitgeklopt te hebben, in zijn zak gestoken. In de pijp was echter nog wat brandende tabak blijven zitten, die weldra de kleeren in brand zette, zonder dat de oude er eerst iets van be merkte. Een voorbijganger zag het echter en redde den man van het gevaar. Op S t.-N i c o la a s d a g van 1884 werd aan 30 luitenants der infanterie het onderschei- dingsteeken voor J 5-jarigen dienst toegekend. Eeeds 99 luitenants bezitten dit. Als een onderzoek omtrent den tijd, gedurende welken melk goed blijft, voldoende uitkomsten oplevert, zal een stoomvaartmaatschap pij Amsterdam worden opgericht, welker doel zal zijn, Londen dagelijks per stoomschip van verache Hollaudsche melk (100,000 liters daags) te voor zien. Er is een kapitaal van f 1,700,000 voor noodig. B., een Nederlandsch makelaar in diamantea te Parijs, is door de Eechtbank al daar schuldig verklaard aan misbruik van ver trouwen en veroordeeld tot twee jaren gevange nisstraf. Als eenmiddel om het aanhangen van sneeuw aan de hoeven der paarden te voor komen, beveelt een Duitsch landbouwkundig blad het leggen van plakjes gutta-percha tusschen de hoefijzers aan. Die plakjes worden vooraf in heet water gewarmd en bij het inleggen of uitnemen zet men de hoeven der paarden in goed warm water. Zulk opvullen met gutta-percha is ook zeer goed voor paarden, die wat gevoelig zijn aan de hoeven en het helpt in de sneeuw beter dan het insmeren met vet of zeep. Misschien is dit laat ste ook wel voor menschenschoenen dienstig. D e e er ste treurwilg in Europa. Het vaderland var. den treurwilg is het Oosten in 't bizonder Perzië en Aziatisch Turkije. De Europeesche treurwilgen, door stekken vermenig vuldigd, stammen allen af van één plantje. De beroemde Engelsche dichter Alexander Pope (geb. 1688, overl. 1744) ontving eens eenige vijgen ten geschenke, die in een korfje gepakt waren van wilgenhout gevlochten. Toevallig bemerkt Pope aan een der takjes een nog groenen knop. Hij plant het in zijn tuin, 't slaat aan, het wordt een boom, en 't is een treurwilg, de eerste in Europa. Hoe zich de boom in 't land der vreem delingschap schikte, en hoe hij als sierplant eene gunstige reputatie verkreeg, is bekend. In de Natuurwetenschappelijke Vereeniging te Bremen is den 8sten dezer door dr. G. Schneider de aandacht gevestigd op het feit, dat nog voortdurend de eigenaardige kleur- verschijnseleu in den dampkring zich blijven voor doen als ten vorigen jare, en die toen aller aan dacht in een groot deel der wereld in hooge mate hebben getrokken. Dr. Schneider, dr. Hartlaub, dr Hapke, dr.Müller Erzbach en anderen waren van meening, dat de door de uitbarsting van den Krakatau in Augustus 1883 in't aanzijn geroepen toestanden van de atmospheer ook thans nog, zij het ook in verminderde mate, voortduren, zooals de waarneming leert. Een begrafenis vol bezwaren had dezer dagen in het Beuzengebergte plaats. In de Riesenbaude (op 4262 voet hoogte) aan den voet van den Koppenkegel was een oude vrouw, de echoonmoeder van den bewoner der Baude, ge storven. Wegens de overvloedig gevallen sneeuw en een aanhoudenden sneeuwstorm, kon de dood kist niet naar het sterfhuis vervoerd worden. Men kon haar niet verder brengen dan het Waldhaus. Vijf van de tien mannen, die de doode zouden begraven, bereikten Donderdag-avond met levens gevaar de Riesenbaude. De vijf anderen zouden Vrijdagsmorgeus komen. Maar onderweg gleden dl'ie van hen met een onder hunne voeten los rakende lawine weder naar beneden, en zij zou den verloren zijn geweest, als niet een uitstekende rotspunt de sneeuwmassa had gestuit, zoodat zij zich konden redden. Toen eindelijk allen behou den boven waren, ging men met het stoffelijk overschot in een slede op weg. Drie mannen trokken de slede voort en zeven gingen voorop om den weg te banen. Zij zakten soms tot aan den hals in de sneeuw en het duurde vijf uren voor het Waldhaus bereikt was, waar de doode gekist werd. De verdere tocht naar de kerk te Warry was even moeilijk en de treurende be trekkingen zoowel als de lijkdragers stonden ein delijk met een gevoel van blijde verlichting aan de geopende groeve. Gestrafte nieuwsgierigheid. De heer Spits reist naar de hoofdstad, om daar voor zijne fabriek belangrijke iukoopen te doen. Bij de on derhandeling met een der firma's ziet hij, dat deze met onderscheidene plaatsen lelepkouisch ver bonden is, en verzoekt, de telephoou eens te mo gen bezichtigen. Dit wordt hem toegestaan; men laat hem een en ander zien en legt hem de wer king uit. Nadat hij eenigen tijd vertoefd heeft, vraagt hij vergunt u, dat ik er ook eens door spreek? Met het grootste genoegen. De heer Spits brengt den mond aan het apparaat, dat naar het expeditie-bureau voert en roepi: zijn de goederen van den heer Spits al ingepakt? Ant woord van den chef van het bureau: Neen, we moeten eerst informaties inwinnen 't moet een slechte betaler zijn! In Engeland maakt de electrici- teit ook groote vorderingen, doch volgens de Me chanical World zouden üe resultaten nog veel belangrijker zijn, indien de fabrikanten van gloeilampen bijv. zich met 100, in plaats van gelijk nu met 750 pet. winst geliefden tevreden te stellen. DeAmsterdamsche Commissie tot werkverschaffing bericht dat het getal werkvra- gers tot 2922, dat der giften tot f 90,000 ge klommen is. Dat bedrag rs derhalve slechts voor enkele weken toereikende. Vele formulieren wor den echter, na accoord bevonden te zijn, niet te rugbezorgd, waaruit blijkt dat niet allen met het toegelegde daggeld geuoegen nemen. Hout en zand worden tot zeer lagen prijs, gereedschappen wor den nagenoeg gratis afgestaan; in geval van vrie zend weer heeft de directie van den Hollandscken Spoorweg beloofd dagelijks twee zandtreinen van 3a wagens te zulleu aanvoeren. Openhartige critiek. In het orgaan voor dichtkunst en critiek „Deutsches Dichter- heim" van Paul Heinze, wordt een drinkliederen- poëet, een nog onbekende grootheid, de volgende verzekering gegeven; „Wij willen u klaren wijn schenken: „30 „Liter" Bijnwijn" zouden ons veel aangenamer zijn dan uw //30 Bijnwiju-„Lieder". Eeeds eenigen tijd bemerkte een slager te Nijmegen, dat zijn worstvoorraad op eene raadselachlige wijze verminderde. Vooral op Zaterdag-avonden schenen er altijd zeer vele on- geuoode worstliefhebbers te zijn. Ook 11. Zaterdag avond was dit weer het geval, en de slager ging nu op den uitkijk staan, met het gunstig ge volg dat hij de dieven op heeterdaad betrapte, juist toen ze hun handwerk voor de vierde maal op dien zelfden avond weder wilden uitoefenen. Het waren twee jongens van 10 en 12 jaar, die verklaarden dat zij tot een troepje van zes be hoorden en dat zij zich uitsluiteud er op toeleg den om worst te stelen, wijl ze daarvan groote liefhebbers waren. Het doodvonnis tegen Dudley en Stephens, de schipbreukelingen van het En gelsche jacht Mignonnette, die den scheepsjongen Parker hebben gedood en opgegeten, is door Koniugiu Victoria in zes maanden gevangenisstraf veranderd. De secretaris van de Early Closing Association (Vereeniging tot het verkrijgen eeuer algemeeue vroegere siuitiug der winkels, ten be hoeve der winkelbedienden) deelt mede, dat al reeds 260 Londensche firma's, handelende in ma nufacturen, aardewerk, ijzerwaren enz., zich be reid hebben verklaard, hare winkels en magazijnen te sluiten van den Kerst-avond af tot den daar- opvolgenden Maandagochtend. Hare bedienden zullen dus vier dagen vrijaf genieten. Door de Alford and Berkele Com pany te New-York wordt een nieuw soort schroe vendraaier in den handel gebracht. Om door dat werktuig eene schroef aan te zetten, is het niet noodig het steeds om te draaien, zooals dat ge woonlijk geschiedt, men heeft slechts op het heft van den schroevendraaier te drukken, om wen teling van het stalen gedeelte te verkrijgen. De Italiaansche landverhuizers aan boord van de Matteo Brutzo, 150 in getal een vorig bericht blijkt overdreven zijn nu op het eiland Pianosa in quarantaine om, na af loop daarvan, te Genua aan wal te komen. Het schip, waar de cholera aan boord was, werd, zoo als men weet, in geen haven toegelaten. Thans hebben de zwervelingen op het genoemde eiland, dat tijdelijk door de bewoners ontruimd is, een rustplaats gevonden. Er is sprake van, dat Pia nosa voor goed als outsmettingsplaats ingericht zal worden. Als bewijs hoe laag tegenwoordig de daghuren zijn, dient, dat een aantal arbeiders in het Eoonsche eiland, die zich bezig houden met het omspitten van grond, daarmede slechts 75 cent per dag verdienen. Het bovenmatig verdonkeren van woonkamers is, volgens het Journal d' Hy giene een der oorzaken van het toenemen der ze nuwachtigheid in onze dagen, vooral onder de vrouwen en meisjes. Door dikke gordijnen wor den de vertrekken van 's morgens tot 's avonds in een half duister gehouden. „Laat men", zegt het blad, „naar gelang der behoefte het licht door zonneblinden en dergelijken temperen, maar laat men niet angstig de zonnestralen en de fris- sche lucht buiteu sluiten. Het is immers beter, dat de tapijten en meubelstoffeu wat verschieten, dan dat de wangen der bewoners en vooral der be woonsters alle kleur verliezen en hunne oogen benadeeld worden." Te Crefeld wordt geklaagd orei het toenemende uotenkraken in den schouwburg. Vroeger werd dit beschouwd als een uitsluitend privilegie van het galerijpubliek, maar langzamer hand is het zoo algemeen geworden, dat het nu eindelijk tot in de stalles is doorgedrongen. Den 7 dezer, bij de uitvoering der Wilhelm Teil, ging het vooral op de hoogste rangen zoover, dat het herhaaldelijk uiterst hinderlijk was. De Crefelder Zeitung waarschuwt dan ook, dat ill eene oude politieverordening, die wel verwaarloosd, maar niet afgeschaft is, deze leelijke mode met straf wordt bedreigd, en dat er nu besloten is, haar voortaan ten krachtigste te handhaven; zoodat ieder, die zich dat ongepaste kraken veroorlooft, in alle geval onmiddellijk uit den schouwburg wordt verwijderd. Zand voort krijgt in 1885 reeds vroeg badgasten, of liever gezegd «efwcAf-gasten. H. M. de Keizerin van Oostenrijk, die in Janua ri wedor in Nederlaud komt, heeft te Zandvoort een reeks kamers gehuurd, om daar te overnach ten, niet ten onrechte zeelucht verkiezende boven de eigenaardige lucht van Amsterdam, die voor vel# gestellen zoo neerdrukkend is. Een Londensch blad staat invoor de waarheid van de volgende anecdote: Een da me, niet ver van Wellington-College wonende, wilde haar zuigeling doen inenten en informeer de met belangstelling naar de zuiverheid van de lymfa. „Wees gerust, mevrouw, autwoordde de arts, het is stof van den arm van een kleinkind van den Premier." „Laat af, ongelukkige, riep de moeder hevig verschrikt: Weet gij niet dat onze geheele familie altijd goed conservatief is geweest! Hoe zou ik dan kunnen dulden, dat een mijner kinderen door Gladstone werd aaugesto- keu!"Si non e vero, enz. Zaterdag vierde te Londen een Israëlietische dame, mevrouw Eose Prussie, haar 103en verjaardag. Zij is nog in den besten wel stand en in het genot harer vermogens. Mo- zes Moutefiore zond haar een telegram van dezen inhoud: „baas boven baas." Tegen verkoudheid beveelt Dob- son inademing van met kamfer bezwangerden waterdamp aan. Men ueemt hiertoe een dessert lepel poeder van kamfer, doet deze in een kan- toorkop, vult dezen met kokend water aan en laat den patiënt gedurende 1020 minuten deze dampen inademen. Direct na de eerste operatie zal hij verlichting gevoelen, en na de 2e of 3de inademing zal hij de verkoudheid kwijt zijn. Eeeds vroeger heben wij melding gemaakt van een kleinen jongen, die den 8n No vember door een dame in het Bosch van Bou logne zwervend gevonden werd. Na eerst niets uit hem gekregen te hebben, heeft men hem thans eenige verklaringen ontlokt, die misschien zullen medewerken om zijn familie op te sporen. Hij zeide Bemand te heeten en kende ook de namen Leroy, Clotilde en dien der stad Boulogne; zijn vader, vertelde hij, had paarden en rijtuigen, zijn moeder droeg zijden japonnen en bewoonde een buis met een grooten tuin. Zijn ouders speelden beiden piano. Maar op zekeren dag had zija vader een groot gat in het hoofd, geen neus meer, en na een zwaren slag, die boum! zei, viel hij, de oogen sluitende, neder. Toen zijn vader dood was, trok zijne moeder hem de vuile kleederen aan, waarmede hij gevonden is en zei tot hem: ga heen! Daarom weent hij als hij die kleeren ziet en is bang dat hij weer weggejaagd wordt. Als men hem naar het Bosch van Boulogne brengt, herneemt zijn gelaat de uitdrukking van schrik van den eersten dag en hij is altijd zeer getrof fen als hij de fluit der stoombooten op de Seine hoort en vertelt dan, dat zijn moeder hem op een boot gebracht heeft om hem te doen vertrekken. Des nachts roept hij dikwerf snikkende: papa! De politie heeft tot heden te vergeefs naar de oplossing van dit raadselachtig drama gezocht. Bij hat onderzoek van de begroo ting der Landsdrukkerij heeft de bezuiniging den 2den klerk dier instelling getroffen, die op f 100 tractemeritsverhoogiug meende te mogen rekenen. Men verzocht nl. de Eegeering, die f 100 weer in te trekken; de betrokken ambtenaar had in 't vorig jaar pas f 100 meer gekregen, en alle beet jes heipen, zeggen de heeren. Een aardige drukfout komt in de Gmünder Volksztg. voor. Beods is door sommi gen het vermoeden niet verheeld dat Duitschland geen geldelijke middelen genoeg zal bezitten voor zijn koloniaatie-plannen. Dat vermoeden wordt nu weggenomen door het volgenden bericht: Bij den Bondsraad is een ontwerp ingekomen voor den aanbouw van een kruiser, stoomschip en een Dampfsparkasse fstoom-spaarbank) ten behoeve vao den gouverneur in de landen van Cameron, westkust van Afrika. De zetter had van atoom barkas stoomspaarkas gemaakt. De regeering var. het Zwitsorsche kanton Unterwalden heeft aan jongelieden bene den de 20 jaren het rookeu verboden. Amsterdam is en blijft ongeluk kig met zijne beursplannen. Van deskundige zij de wordt thans verzekerd, dat geen der vijf tot de besloten mededinging toegelaten beurs-ontwer- pen kan worden verwezenlijkt voor minder dan het dubbele der voor de nieuwe beurs geraamde som. leis 'nieuws op het gebied van ongegiste dran ken. Eene uitvinding van Edw. Perrins, te War wick, heeftj ten doel, het op verbeterde manier maken van een ongegisten en niet dronkenma- kenden drank uit mout en hop, die langen tijd onveranderd blijft. Om 28 gallons (28 lit.) van dien drank te maken. aan welken de uitvin der den naam van „Salua" heeft gegeven, wordt 1 bushel (8 1.) mout tweemaal zoo sterk met water behandeld als bij hot gewone brouwproces, daar na 20 libr. (10 kg.) suiker^er bij gevoegd, en het mout in een koperen ketel 70 minuten lang met 3 libr. (1,5 kg.) hop doorgekookt. Na het koken tapt men het ter bekoeling in een groot open vat af. Bij het bekoelde vocht wordt 3 oz. (94 gr.) salycilzuur gevoegd, het vocht geschoond en ten slotte, op de wijze van kunstmineraalwa teren, in flesschen met koolzuur verzadigd. Saly cilzuur en koolzuur moeten altijd tegelijk aange wend worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 2