NIEUWE No, 859. Zondag 21 December 1884. 9e Jaargang Katholieke Corporation. B i 1 I I, Li A It. Vorst Kaunitz. aangeboden. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem r 0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1, Voor het Buitenland 1,50 Afzonderlijke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. J'ansstraat Haarlem. p fSSS§|§^ AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIÉN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant, Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers K ÏT P P E R S LAUREY. (Vervolg.) Ook in de gemeenten zei ven drong de geest van vereeniging door; de sporen daarvan vinden we zelfs in de heilige boekeu van het Nieuwe Testament. Al spoedig zien we ijverige en Godminuende zielen in de verschillende gemeenten, die met de algemeene plichten en oefeningen van alle geloovigeu niet tevreden, nog op bizondere wijze den Heer wenschten te dienen. Als de eerste vereeniging begroeten we het Instituut der Diakouessen. Het ge ven van ouderwijs aan vrouwen en kinderen, het verplegen van armen en gebrekkigen, het versieren van tempels en altaren, waren de vrijwillig gekozen bezigheden dezer voor gangsters der latere Nonneu en Liefdezus ters. Buitendien vinden we sporen van kleinere vereenigingen van welgestelde Christelijke familiëu,die het doel hadden aan geestelijken, martelaars en belijders, armen en verlateuen ondersteuning te verleeuen. De bloedige vervolging der Christenen ver oorloofde oogeuschijulijk slechts geheime en private vereenigingen van dezen aard. Dat zij echter bestonden en zegenrijk werkten, zulks zien wij uit de levensge schiedenissen eener h. Cecilia, Lucretia en anderen. Men begrijpt dat in tijden, waarin geen Christen als zoodanig zich ergens mocht vertoonen, zonder op de folterbank gelegd of door 't vuur en 't zwaard ter dood te worden gebracht, de vereeuigiugeu niet voorkwamen in den hedendaagschen vorm. Even gemakkelijk kan men begrijpen, dat in tijden, waarin alle leden eener Chris tengemeente elkauder als broeders en zusters beschouwden en liefhadden, eeue bizondere vereeniging, naar den aard der hedendaag- sche te nauwernood een behoefte was. Elke gemeente was als eeue familie en vormde alzoo niet alleen eene parochie, maar ook eene vereeniging, die wij in onzen tijd eene broederschap* zouden noemen. Desniette genstaande zien we gedurende de bloedigste christenvervolging het grootste vereeuigiugs- instituut ontstaan, dat namelijk van de kloosters. MerkwaardigGedeeltelijk ter zake van de vervolgingen des Christen- doms door den Staat, deels uit religieuzen aaudrang naar eenzaamheid en naar een ongestoorde werkdadigheid ter eere Gods, waren een h. Paulus, Pachomius, Hilarion en vele anderen naar de woestijn getrokken om in eeue nederige grot of hut, oubekeud FE U1LLE TON. De Morgue. Eertijds sloot men te Parijs en in sommige provinciesteden is dit nog gebruik de nieuwe misdadigers ir. eene bizondere zaal der gevange nis op, waar de cipiers hen op hun gemak kon den bekijken om hen, als 't noodig was, te her kennen. In het oude Fransch beteekende het woord morgue hetzelfde als visagevandaar de uitdrukking: Quelle morgueom te kennen te geven, dat iemand een leelijk gezicht heeft. l)eze zaal was uitsluitend voor het nauwkeurig opnemen van het gezicht of de morgueen zoo is die naam er aan gegeven. Later werden er lijkeu geschouwd. In vroegeren tijd werden de onbekende lijken uaar de Gr and-Chatelet gebracht. In een ge schrift van het jaartal 1604 wordt vermeld dat men de lijken door een venstertje in de deur kwam beschouwen. Toen in 1804 de Grand-Chatelet werd ge- gesloopt, werden bij een wetsbesluit de zalen van de Morgue daarvan uitgezonderd. In 1830 werd de lijkschouwing cp de kade van de Mar- che'-Neuf ovtrgebracht, en eenige jaren later in voor de wereld, eeu leven van de grootste ontberingen, en van bijna volmaakte deugd te leiden. Ongetwijfeld eeu grootscli ver schijnsel! Eu toch scheen dit, het ware nog niet te zijn. Het kluizenaarsleven was de voorbode van het kloosterleven. De groote Autonius, geboren omstreeks 250, zelf kluizenaar, werd de stichter van het eerste klooster. Midden in de woestijn ver zamelden zich eeu aantal kluizenaars, die zich aan zijne leiding onderwierpen en dag aan dag aan zijne lippen hingen als hij geestelijke voordrachten tot hen hield. Twee duizend was het aantal zijner volgelingen, die ieder eene afzonderlijke hut bewoonden en als kluizenaars den tijd verdeelden tus- schen bidden, lezen en het verrichten van nuttige handwerken. Op bepaalde aren van den dag echter vergaderden allen, om ge zamenlijk de godsdienst-oefeningen bij te wonen. Autonius bezocht de broeders in hunne cellen, controleerde hunne werk zaamheden, troostte en bemoedigde, waar schuwde en strafte uaar behoefte en nood zakelijkheid. Daardoor was het ordeleven in 't aanzijn gebracht, waaraan de Kerk en de gausche menschheid zoo vele en groote diensten te danken heeft. Het feit, dat uit het kluizenaarsleven het klooster leven zich heeft ontwikkeld, toont ons duidelijk genoeg, dat in zekeren zin de woordeu »het is niet goed dat de mensch alleen zij,« ook voor de nieuwe schepping, voor de Kerk geldig zijn; dat niet het kluizenaarsleven maar het gemeenschappe lijk, het corporatieve kloosterleven in den aard van het Christendom ligt. Uitzonde ringen op den regel zijn natuurlijk ook hierbij waar te nemen, maar 't blijft dan ook bij uitzonderingen. Het is hartverheffend een blik te slaan op de verschillende vormen welke de ver eenigingen in den loop der eeuwen naar gelang der noodzakelijkheid en der behoefte hebben aangenomen. Als een leger van honderden regimenten van verschillende wapens en van de veelvuldigste uniformen verschijnt het legioen der orden, vereeni gingen, broederschappen en corporaties, die van 't begin der Kerk tot deu huidigeu dag in haren dienst zijn geweest. Als een uitgebreidon bloemgaard, waarvan het eene bloemenbed nog fraaier nog welriekeuder is dan het andere, vertoont zich het on afzienbare, waarlijk onvergelijkbaar grootscli gebied van het Katholieke corporatie wezen, zooals dit door den geest Gods, die in de Kerk leeft en werkt, tot aan 't eind der een gebouw als eeu Grieksche tempel op de oude wandelplaats achter de Notre-Dame; ein delijk, in 1864, is hot thans bestaande gebouw opgericht. Uit eene statistiek over tien jaar is gebleken, dat er te Parijs op een getal van 5,466 inwo ners één is, die tengevolge van de eeue of andere omstandigheid in de zalen van de Mtrgue te recht komt. De Parijsche prefect van politie heeft onlangs aan kinderen beneden de H jaren den toegang tot de zalen der Morgue doen verbieden. Deze Oosteurijksche Staatsman onder de re geering van Maria Tberesia had zonderlinge lui men en gewoonten, die dikwijls, en vooral in latere jaren, toen hij bijna doof was, deu om gang met hem moeilijk maakten. Hij zorgde angstvallig voor zijne gezondheid. Hij had de Vorsten, die hij diende, er aan gewend, dat zij in de kamer waar hij met hen moest spreken, voor de koude of den tocht de vensters lieten sluiten en dat hij in hunne tegenwoordigheid zijn zijden kapje opzette. Ir. welk gezelschap hij zich ook bevond, 's avonds te elf uur verwij derde hij zich om ter ruste te gaan. Zelfs als hij met den Keizer óf een Aartshertog bilja1'1 dagen, werd gevormd. Met verbazing zien we door de ontwïkkeliugs- en groeikracht, die in de Kerk leeft, steeds nieuwe knop pen en bloesems te voorschijn komen, de eene nog frisscher, voller en kleurrijker dan de andere. Nadat de bijlen der Romeinsche staats- tirauneu aau de rots van Petrus verstompt waren eu het bloeddorstige canaille ver zadigd was van het aanschouwen der ge martelde Christenen, was men genoodzaakt krachtig op te treden tegen de opdagende dwaalleeringen ten einde de Christelijke beschaving te redden. Dat was het tijdperk der groote Kerkvaders, van Athanasius, Gregorius, Basilius, Ckrysostoinus, Ambro- sius, Augustinus, Hilarius, Isidorus eu an dereu, die het tegen de ketterij opnamen eu 's Ileilauds leer in hare reinheid voor de volkeren deden behouden. Dat was ook de tijd, toen een Basilius, Augustiuns eu Benedictus hunne orden in 't leven riepen om aan de overweging der christelijke waarheden, de studie der h. wetenschap eu het streven naar volmaaktheid een stille woonplaats te bereiden en otn in de scho len ijverige, vrome en bekwame Missiona rissen te vormen, voor het bekeeriugswerk onder de barbaren van Brittannië, Polen, Denemarken en Duitschlaud. Inderdaad, de oogst was groot, doch het aantal maaiers te klein. Maar eerst toen uit het klooster van een h. Benedictus een aantal aposte len voortkwamen, verhief zich in Germa- nië het e6ne Bisdom na het andere; eeu aautal volksstammen traden in de Kerk eu overal werden er abdijen eu kloosters gesticht, om de nieuw-bekeerden om de altaren te verzamelen, hunne kinderen te onderrichten, hunne bossehen te rooien, hunne naar zwaard en knods gevormde handen aan ploeg en beitel te gewennen en uit barbaren die weveldbcheerscheude natie te maken, die gedurende eeue periode van duizend jaren te water en te land over het lot der volkeren besliste en de roemrijkste tijd schiep, die het avondland ooit had aanschouwd. De bewouers van Zweden, Bohemen, Pruisen en Polen wer den door de zonen van Benedictus tot Christenen en beschaafde meuschen ge vormd. Een andere tijd brak aan. Albigeu- zen en Waldenzen verhieven in Frankrijk, Italië eu aan de grensstaten vau Duitsch laud de fakkel der revolutie. De Kerkelijke eu sociale orde ving aan te waukeleu. De bezittingen der Kerk waren voor hen een steen des aanstootshet Priesterschap, de speelde, legde liij midden in het spel zijn queu neer, maakte eeue buiging en liet zijne hooge medespelers alleen staan. Zoodra hij zijn middageten gebruikt had, liet hij zich door een zijner bedienden een toilet spiegel, water, een tandenschuier en tandpoeder brengen en schuierde zijne tanden midden in het gezelschap. Dat deed hij ook als hij ergens genoodigd was, zelfs al waren er de voornaamste personen, heeren zoowel als dames, bij. Als gast at hij met zijn eigen mes en vork, die hij zich in het huis, waar hij was, liet brengen. Teil opzichte van het ongepaste tandenschuie- ren, gaf de Fransche gezant, Baron Breteuil, hem eens een flinke les, die hem deed besluiten nooit weder buitenshuis te eten. Toen hij zich name lijk het benoodigde daartoe had laten brengen, stond Breteuil op, en zeide op veelbeteekenendeo toon tot zijne gasten„Laten wij ons verwij deren de Vorst wil alleenzijn." Toen de Veldmaarschalk Vorst Sulkowki eens aan tafel van den Minister een knecht, die een gunsteling van hem was, bij het ronddienen van een gerecht onzacht terug stiet, riep Kaunitz, die dit bemerkte, hem toe: „Prins, als gij mijn knecht stompen geeft, zal ik hem bevelen ze u terug te geven." Sulkowki verlangde van do zoons van Kaunitz voor dezo beleediging vol- h. Sacramenten en de kerken verwierpen zij; het huwelijk en liet huisgezin werd door hen ontheiligd. Moordend eu plunderend doorkruisten zij stad eu land. Nieuwe bar baren, erger dan Turken en heideuen, bedreigden Europa's beschaving eu welvaart. Toen deden de h. Domiuicus en de h. Frau- ciscus hunne volgelingen het boetekleed aan nemen, zij zelf deden afstand van alle bezit, schreven de vrijwillige armoede op hunne banier eu leerden de volkereu den Rozen krans. Door de boetpleging eu het goede voorbeeld, door de armoede en de opoffering door 't gebed en de prediking dezer Orden werd voor Europa het Geloof eu voor dei gausche wereld de christelijke beschaving gered. (Slot volgt.) De Kamer van Koophandel te Frankfort heeft besloten bij den Rijksdag te protes- teereu tegen het voorstel-Wedell tot in voering van een Beursbelastiug. Het voorstel-Ackerman is thans in Duitschland tot wet verheven en als zoo danig afgekondigd. Patroons eu werbazen mogen dus, wanneer zij geen lid van eeue vakvereeniging zijn, na verloop van een bepaalden termijn voortaan geen werk- leerlingen meer aannemen. Le Moniteur Universel wijst op het ziekelijk verschijnsel in de Fransche maat schappij, die naar afschaffing van de dood straf verlangt eu medelijden toont voor de afschuwelijkste boeven, omdat bloedvergie ten in strijd is met de meuschelijkheid, maar aau den anderen kant dweept met hem of haar, die zich tot eigen rechter opwerpt en, zooals mevrouw Hugues, een man doodschiet, door wien zij zich belee- digd acht. Deze terechtstelling* werd zeer een voudig gevonden en zelfs roemrijk genoemd. De republikeiusche comité's te Marseille richtten zelfs eeu adres vau gelukwensching aau de moordenares, die als de »dappere« geprezen werd. De »Ligue de la protection des femines* bood haar het eere-presidi- uin aau. En nu loopt nog het praatje, dat de vrouw van Morin mevrouw Hugues met den dood bedreigt heeft. Dit is eeu vendetta en Frankrijk zal een land worden, waar men van afstand tot afstand palen zal zien, waarop geschreven staat: Hier is de per soonlijke wraak geoorloofd. Meu kan er doodeu zooveel men wil.c doening, welke Kaunitz zelf hem door eene ver ontschuldiging gaf. Aau tafel bij de Keizerin gebeurde het ook wel dat Kaunitz zijne tanden schuierde, zijn snuifdoos opwreef, brieven las en beantwoordde, een brandende kaars verlangde om ze te ver zegelen, enz. Hij werd door zijn souvereine zoo ontzien, dat bijvoorbeeld Jozef II, toen deze aan de regeering kwam, hem het eerst een be zoek bracht, en Leopold II met de Keizerin hem in zijn tuin opzocht om hem aan den Koning en de Koningin van Napels voor te stellen. Geheel in strijd mot het mannelijk karakter, was Kaunitz ten opzichte van zijne gezondheid zoo kleingeestig, dat hij niet vergunde in zijne tegenwoordigheid over dood en begraven te spre ken of van zijn verjaardag gewag te maken, omdat hij niet aan het klimmen van zijne jaren herinnerd wilde worden. Zelfs toen zijn lieve- lingszoon gestorven was, vernam hij dit niet anders dan doordat hem eeue rouwkleeding werd Aan pluimstrijkers, die hem in zulke kim er- achtigheden sterkten, ontbrak het hem niet, en zal het allen, die in hoogheid zijn gezeten, ook wel nooit ontbreken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 1