BUITENLAND. BINNEN LAN 0. Zulks bewijzen de grootse en beroemde rid derorden, die als gevolg van de Kruistoch ten in 't aanzijn kwamen. Met recht schreef men in alle landen de verovering van Je ruzalem toe aan den heldenmoed en het kloek beleid der ridders. Dit verwekte onder de jonge edelliedeu een heiligen wed ijver, om ook hunnerzijds voor den Gods dienst te strijden en lauweren te behalen. De Kerk stichtte dientengevolge drie Orden, n. 1. die der Maltesers, der Tempeliers en der Duitsclie Ridders. Deze Orden richtten pelgrimshuizen op in het heilige land en namen de vrome pelgrims ouder hare be scherming, zuiverden de wegeu van dieven en moordenaars en traden op voor de ver drukte onschuld en gerechtigheid. Ook in Spanje en Portugal ontstonden Ridderor den, zooals die van St. Jago en de Orde van Alcantara en van Calatrava. Talrijke zonen uit oude, adellijke geslachten traden in deze Orden en gaven aan het Ridderdom eene wijding door liet volgen der drie Evan gelische raden en door den strijd voor Godsdienst en deugd. Eerst later toen de uitwerking der Kruistochten minder werd, verviel het Ridderdom weder in de vroegere ruwheid en. ten laatste in den afgrond van het roofridderdom. Ten slotte verooriooven we ons nog eenige opmerkingen ten aauzieu van de Katholieke corporatiëu. Men beeft deze na melijk in sommige landen, zelfs in Katho lieke Staten, voor gevaarlijk gehouden en men heeft ze meedoogenloos verbodeu en haar leden uit het land gejaagd. Eene be schuldiging heeft men niet tegen haar in gebracht,een proces niet tegen haar gevoerd. Men maakte doodeenvoudig eene wet en krachtens deze werden zij opgeheven. Eenige, neen, vele leden werden kort voor huuue verbanning gedecoreerd voor de diensten welke zij aan het vaderland hadden bewe zen op de slagvelden en in de hospitalen. Men gaf hun het ijzeren kruis op de borst en joeg hen dan uit het land. Het libera lisme heeft een afkeer van de Katholieke corporaties, het richt daarom overal zijne eigen vereeuigingen op. Het wemelt tegen woordig van liberale, sociaal-democratische, Latuur-historische, anthropologische en oudheidkundige vereeuigingen. Yau waar komt die afkeer voor Katholieke vereeni- giugen en de bizondere bescherming van liberale corporaties? Het raadsel is spoedig opgelost. De Katholieke vereeuigingen woonden en werkten gezamenlijk onder het Kruis en voor het Kruis. Dat was haar eenige misdaad. De vereenigingeu van den modernen, liberalen tijdgeest daarentegen werken met den troffel, waarmede zij het Kruis trachten te verdringen.Een anti-chris telijke geest heerscht in alle moderne ver- eeigiugeu. De geest der ontkenning valt overal waar te nemen. Maar als de liberale tijdgeest meent dat hij met zijne wetten de Katholieke corpo raties kan vernietigen, dan zal hij zich schromelijk vergissen. Het Katholicisme bezit eeu onbedwingbareu corporatiegeest, die in het wezen der Kerk gelegen is. Nu kan men eene organische kracht wel eeutijd- lang bedwingen, maar dooden kan men baar niet. Het eiloot dringt door de muren, de den splijt met zijne wortelen, steenen en rot sen. Zoolaug de Kerk staat, zal zij gods dienstige vereeuigiugeu, Orden en genoot schappen ter beoefening van christelijke volmaaktheid voortbrengen en ontwikkelen. Zoo veranderen de tijden en omstandig heden en met hen de meuscheu en hunne luimen. Driehonderd jaren geleden werden de Monniken in Engeland onthoofd; in on zen tijd vinden zij er eene schuilplaats, eeu toevluchtsoort tegen de barbaarschheid van het vasteland. De Jezuïeten mochten voor 1848 geen Pruisische lucht inademen na de Maartstormeu riep men ze op de Pruisische kansels, om Missiën te houden voor het volk en de revolutionnaire denk beelden te verdrijven. Acht jaren geleden werden de Bisschoppen uit het land gejaagd zes jaren later woonden de opperpresideu- ten hunne iutronisatiefeesteu bij. Twaalf jaren geleden, zou de Paus in Duitscblaud niets meer te zeggen hebben, thans heeft dit land een Gezant aau 't Pauselijk hof. Kort geleden verjoeg men ook in Zwitser land en in Fraukrijk de Ordeusgeestelijkeu wie echter kan het in de sterreu lezen hoe spoedig zij zullen worden teruggeroepen? Terugkeereu zullen zij zeker, daarvoor zor- geu huuue tegenstanders, hunne vijanden. De Kerk is oud geworden, zij heeft leeren wachten. In alle Duitsche garnizoensplaatsen heeft bij de militairen een huiszoeking plaats gehad, ten einde te ontdekken of er ook sociaal-democratische geschriften onder de onderofficieren worden verspreid. Yolgens een te Parijs ontvangen be richt uit Cochin China, hebben de Chinee- zen den Katholieken zendeling Reyssac, in Zuidelijk Tonkiu, vermoord en worden de Katholieken daar algemeeu vervolgd. Te Milaan heeft de politie eenjong- mensch, lid van de vereeniging der jeug dige republikeinengearresteerd, daar hij een bom trachtte te werpen in de nabijheid vau het hoofdbureau van politie. De per soon is in verzekerde bewaring genomen. Er is voorts een bom gevonden bij het paleis van justitie, 's Avonds ziju 8 jonge lieden gepakt, die manifesten bij zich had- den van eene vereeniging, zich noemende Garibaldi en Triest. De Italiaausche Kamer van afge vaardigden heeft met 287 tegen 188 stem men de spoorwegconveutiëu aangenomen, en is vervolgens tot 15 Januari uiteenge gaan. In Tarragona hebben zich vier ge vallen van cholera voorgedaan. Drie per sonen zijn aan die ziekte overleden. De Frauscke gezant heeft van de Braziliaansche regeering opheldering ge vraagd wegens het schot op de pakketboot Gironde gelost. Ojk na de vermindering, door de Rsgeering voorgedragen, zijn verschillende amendementen op de hoofdstukken der voorloopige Staatabegrooting voorgesteld ter vermindering van posten, in af wachting van de beslissing daarover bij de be handeling der definitieve begrooting. Op het postcongres, dat in februari e. k. te Lissabon zal worden gehouden, zal het gevoelen worden ingewonuea van de leden dier vergadering omtrent de uitbreiding van het gewicht der post pakketten in het internationaal verkeer, waarom trent door de Kamer van koophandel en fabrie ken te Groningen onlangs het voorstel aan den Minister van waterstaat enz. is gedaan. Amsterdam, 23 Dec. 3, en VV. hebben aan den gemeenteraad voorgesteld eeu hoofd-iuspecteur te benoemen (jaarwedde f 1500-1700), voor het toe zicht op het nakomen der politie-bepalingeu op de kleinkinderscholen en bewaarplaatsen. Voorts wen- Bcheu zij met de gezondheidscommissie in over leg te treden omtrent de regeling van dit geheele onderwerp. "v— Utrecht, 23 Dec. Gisteren-middag omstreeks 1 uur is uit de Singelgracht nabij het ziekenhuis alhier opgevischt het lijk vau een heer, die sedert eergisteren-avond vermist was. Nijmegen, 23 Dec. Men heeft alhier ineen slaap stede den Limburgschen kerkroover gearresteerd; 't is een 31-jarige Pruis, die reeds vroeger ken nis heeft gemaakt met de politie. 's Gravenhage, 23 Dec. In de woning van den vleeschhouwer v. d. G. in de Schoolstraat alhier is in den afgeloopen nacht iugeoroken en uit een linnenkast ontvreemd een bedrag van ongeveer ƒ400 aau bankpapier en specie. De dieven hebben zich vermoedelijk aan de achterzijde van het huis, aan de Laan, toegang verschaft. Roermond, 23 Dec. In deze gemeente heeft zich eene commissie gevormd ter voorbereiding van de feesten, die hier ter eere van Onze Lieve Vrouwe in 't Zand van 15 Aug. tot 15 Sept. 1885 gehouden zullen worden. Gouda, 23 Dec. Eergisteren-nacht is alhier een brutale diefstal gepleegd. Er is nl. ingebroken bij den goudsmid Van de Pavoordt op de Zeugstraat en voor ongeveer f 3000 aan gouden en zilveren werken ontvreemd. GEMENGDE BERICHTEN. Amerikaansche studentengrap. Onlangs had men dén jougelui van de academie te Tennessee eene excursie beloofd. 'sAvonds te voren verklaarde echter eeu der professoren dat, naar ziju baro meter te oordeeien, het den anderen dag zou re genen, ja, dat er wel kans bestond op een he ngen storm. De excursie moest nu natuurlijk uitgesteld worden. Toen de morgen aanbrak was het overheerlijk weer en dat bleef het dien dag. De studenten ergerden zich hierover zoo zeer, dat zij allen op 't college kwamen in regenjassen gedoken en met parapluien op. De grap werd zóó goed opgenomen, dat dit regenachtige col lege tot het einde werd voortgezet. Sedert geeft de professor geen barometrische adviezen meer. Een telegraafbedieude van de Antwerpsche Beurs heeft den hoogsten prijs, frs. 30,000, in de premieleeniug der stad Luik ge trokken. De districtsrechtbank te St. Pe- tersburg heeft den gepensiouneerden luit.-kolonel Mironovitch, die, zooals men weet, beschuldigd was van moord op een jong meisje, Sarah Bec ker genaamd, gepleegd, tot zeven jaren dwangar beid veroordeeld. De gepeusiouneerde luitenant Be- sak, die de misdaad verborgen had gehouden en bovendien voor misbruik van vertrouwen en dief stal terecht stond, werd naar Siberië verbannen. De Ned. Handelsreizigers-Ver- eeniging, die thans 132 leden en 95 donateurs telt, hield Zaterdag te Amsterdam haar alg. ver gadering, waar medegedeeld werd, dat haar kapi taal gestegen is tot f 16,310. De reden, waarom het stelsel van Van Rijsselüerghe, het gelijktijdig telephoneereu eu telegrapheeren langs deuzcdfdeu draad, hoewel het in België met goede resultaten wordt toege past, bij ons nog niet in gebruik is gesteld, moet alleeu hierin ziju gelegen, dat de Telegraafwet van 7 Maart 1852 zulks niet toelaat. Het ont werp tot wijziging van die wet is zooals men weet reeds sedert geruimen tijd aanhangig. Inmiddels heeft de Belgische Regeering er van geprofileerd, de uitkomsreu der proefnemingen bij ons te lande onderzocht en het stelsel op alle telegraaflijnen daar te lande in toepassing ge bracht. Henry Ward Beech er kreeg e"en brief van een jongmensch, die zich aanbeval als bizonder fatsoenlijk en eindigde met de woorden: Geef mij een rustige betrekking opdat mijn fatsoenlijkheid beloond worde. Daarop antwoordde Beecher: Als u rustig wil leven geef dan geen krant -uit; houd^u niet mat juristerij bezig; blijf verre van den katheder en den kansel; bemoei u niet met handel, magazijnen, schepen noch kanto ren; verafschuw politiek; ga de mannen der wet uit den weg; word geen arts, geen landbouwer, geen werkman, geen zeeman, geen soldaat; stu deer niet, deuk niet, werk niet, want niets van dit alleSjiis rustig. O, fatsoenlijke, jonge vriend! ge leeft in een slechte wereld, waarin ik slechts één rustige plaals keu. Dat is het graf! Ook de HollandscheSpoorweg- Maatschappij heeft bepaald, dat de tweedaagsche retourbiljetten, op hare lijnen den 24sten en 25- sten Dec. afgegeven, tot en met Zaterdag 27 Dec. en de op 31 Dcc., afgegeven tot en met 2 Ja nuari 1885 geldig zijn. Hoe men een haas vangen kan.Men schrijft uit Helmond: Half verscholen achter een koolstronk peuzelde langoor aan 't malsche groen in den tuiu van een ingezetene dezer gemeente, 't Is echter een vaste wet dat een haasje ner gens vrij zal zijn, eu vooral niet wanneer het zich zoo vrijmoedig onder het oog des menschen waagt. Langoors nooit rustende oogen bespeurden onheil. De ooren in den nek leggen en het ha zenpad kiezen was het werk van een oogenblik; zijne rappe pooten zouden hem echter niet red den: onbezonnen kwam hst haasje terecht in eene openstaande kippenkooi, welke een wreede menscheukand achter het dier spoedig dichtsloot. De Italiaan sche Reg'eering heeft den ingenieur Giordano belast met het voorberei den van een practisch onderzoek, betreffende het plan tot het maken van een onderzeesche tunnel ter verbinding van Sicilië met het vaste land. Volgens mededeeling van den In specteur voor de keuring van voedingsmiddelen te Amsterdam, is het raadzaam geen blauke bast aardsuiker te gebruiken, die niet op de volgen de wijze onderzocht is. Een bierglas wordt half gevuld met suiker en dan met koud water ver der aangevuld. Men roert nu om, totdat de sui ker geheel verdwenen is, en laat het glas twee uren rusiig staan. Is er dan op den bodem van het glas een bezinksel zichtbaar, dan is het voorzichtig, de suiker niet tej gebruiken, maar te doen onderzoeken. De Amerikanen smaken thans een inderdaad zeldzaam kunstgenot. Een Savoiaard speelt met den schoenborstel variatiën op een laars en een geniaal vuuraanlegger weet bout en turf zoo kunstmatig op den haard te schikken, dat bet vuur ouder bet branden de meest geliefde arias knettert. Te Deinum deed zich het vermake lijk geval voor, dat iemand, zonder het zelf te weten, twee verschillende namen rijk was. Een jongeling heette daar tot dusver bij allen Hendrik Z. Hij ging als vrijwilliger in dienst eu nu bleek bet, dat bij in bet register van den burgerlijken stand ingeschreven stond als Dirk Z. Toen de vader dit vernam, was ziju leuk bescbeid: „dan heb ik, toen ik hem na zijn geboorte aangaf, zeker Dirk gezeid, terwijl ik Hendrik bedoelde." De man heeft nu twee zoons, die Dirk heeten. Want een jongere zoon is ook ouder dien naam ingeschreven. De correctioneele Rechtbank van Roanne heeft zekeren Etienne, die dynamietbom- men wilde toepassen «tot heil van de wederge boorte der menschelijke maatschappij", tot drie jaren gevangenisstraf veroordeeld. B ij meerderheid van stemmen Onlangs is in Japan een nieuw gebruik gemaakt van stemming. Een dorp leed 's nachts overlast van een dief, dien niemand kon ontdekkeD, waar op een der bewoners voorstelde, dat ieder dorpe ling den naam van den man, dien bij verdacht hield, op een stukje papier schrijven, en dit in eene stembus werpen zon. Toen de stemmen wer den opgenomen waren er vijftien op éen man en de overige briefjes waren in blanco. De dief was zoo verbluft, dat hij bekende. Eenige Fransche dames zijn voor nemens een running-club op te richten, om minstens tweemalen per maand voetreizen te maken. Het presidentschap dezer Vereeniging is opgedragen aau gravin Potocka, die een duchtige waudelaarster schijnt te ziju. Dr. Emmerich van Munchen heeft te Napels onlangs werkelijk d« cholera- bacterie ontdekt; het ia geen kromme in den votm van een komma, maar een rechte cyliudervormige. Emmerich vond de komma-bacterie niet altijd en niet in bet beele lichaam, wat wel bet geval was met zijn bacterie. Ook is bet aan Emmerich gelukt om door inenting geregeld pathologische ver se ijnselen te voorschijn te roepen, welke op cho lera gelijken, 't Is te hopen, dat Emmerich met zijn bacterie gelukkiger zal zijn dan Koek. Voor de ontwikkeling van de Emmerich-bacteri) is noo- dig een vuile grond. Z a t e r d a g-a vond werd in den Park schouwburg te Amsterdam eeu zakkenroller gevat. Althans, zoo vermoedt men. Twee bezoekers, de heereu V. en N., misten hunne doekspelden met Steenen van waarde. Die van den heer N. werd geschat op ƒ120. Zij gaven aan de politie ken nis van hui: verlies eu deze arresteerde een Ameri kaan, die met twee andere heereu in eene loge had gezeten. De beide anderen waren uiet meer te vinden. Aan het poliiie-bureau van hei J. D. Meyerplein werd de gevangene onderzocht, maar men vond niets bij hem dan eenig goud- en an der geld en men liet hem dus vrij.Hij ging van daar naar ziju hotel waar hij logeerde eu liet zich uit, dat hij met een vroegen ochtendtrein zou ver trekken. Aan het station bevonden zich recher cheurs van de politie, doch de verdachte ver toonde zich niet. Toen hij in den Parkschouw burg werd gevat, sprak hij een paar woorden Eransch tegen den agent. Deze brave man zei toen: „Nou, meheer, niet schelden hoor, dat zou je bezwaren." In Ierland wordende menschen zelfs na hun dood nog niet met rust gelaten. Dit moet men ten minste opmaken uit het vol gende, te vinden in de Leeuwarder Courant van 17 dezer: Te Westminster werd een echtpaar door een bende vermoord en gedwongen om neer te knielen en te zweren, dat het den dienst van een in hetZwarte Boek staaudeiijpachter ver laten zou; daarna schoot men (1e geweren boven hun hoofd af, als teeken dat ongehoorzaamheid hun duur zou te staan komen enz. Iets voor inbrekersDe instrument maker M., te Batavia, hoorde onlangs 's nachts eenig gerucht in den winkel. Hij stond on middellijk op en de winkeldeur geopend hebben de, zag hij een kerel voor de werkbank staan, terwijl de voordeur op eeu kier stond. Terstond greep hij den indringer hij de keel, duwde hem naar den muur toe, waaraan een eind touw hing, bond hem daarmede de handen stevig op den rug, en na hem een gedwongen kniebuiging te hebben laten maken, greep hij hem bij een zijner ooren, en schroefde dit vast aau de bankschroef, waarna hij weer heel bedaard naar bed ging. Den volgenden morgen maakte bij den delinquent weer los en schopte hem de voordeur uit, zeggende dat de bankschroef steeds tot zijne dispositie bleef. Door middel van een valschen sleutel bleek de man te zijn binnengedrongen. Democratische logicaDe organ i- satie der tegenwoordige maatscbappij is schreeu wend onrechtvaardig; de rijke lieden profiteeren zonder zich te bekreuneu om de ellende der ar men. Neen, wil de boel goed op dreef komen, dan moeten die luiaards tot onafgebroken arbeid wor den gedwongen en moet een eerlijk werkman minstens vijf dagen per week kunnen rusten. Het is nu volkomen zeker uit boekeu en papieren gebleken, dat de in hechte nis genomen Weener bankier Kuffler medeplich tig is aan de knoeierijen van den President der discoutobank Jauner (den broeder van den direc teur van bet afgebrande Ring-Theater). Men heeft bij Jauuer's lijk e;n papier gevonden met het opschrift: „Kuffler i» de oorzaak van mijn ongeluk." Op de a a n s t a a n d e i n t e r n a t i o u a 1 e tentoonstelling te Antwerpen zullen o. a. ook twee negerdorpen te zien zijn. Het eene, in de Fran sche afdeeling, bestaat uit 40 a 50 gezinnen vau negers van de westkust van Afrika, eu het ander is een negerdorp, uit Congo gezonden. In Zwitserland begint de Staat de telephoonnetten aan te koopen, waarvoor eerst aan particulieren concessie werd verleend. Met Zurich is men begonnen. Bij den uitgever G. Borg te Am- sterdam „is dezer dagen verschenen: De Katho lieke Dubbeltjesalmanak voor het jaar O. H. 1885, door Justus." Behalve een goed bewerk ten kalender bevat dit werkje een aantal bijdragen, waarvan de inhoud leerzaam en onder houdend mug genoemd worden. Het uiterlijk is keurig, de prijs fabelachtig goedkoop. In een dorp in het Zwitsersche kanton Waadtland kwamen eenige typhusge.val- len voor. Men zocht en vond de oorzaak: het lijk van een kalf in de onmiddellijke nabijheid der bron. Na het gebruik van koffie gevoel de dezer dagen een drietal juffrouwen, aan den Achterweg te Amsterdam wonende, zich onge steld, en wel dermate dat men voor vergiftiging vreesde. Het bleek weldra dat zich in den kope ren ketel, waarin de koffie gekookt was, een groe ne rand gevormd had, die de oorzaak vau het onheil scheen te ziju. Door doelmatige middelen is het gelukt (1e met recht bevreesde koffiedriuk- sters weder in normalen toestand te brengen, die voortaan alvorens een brouwsel te zetten, den ke tel wel zullen inspecteereu. Door Lindberg wordt aangegeven om planten-etiketten op zink niet met den alge meen bekenden koperhoudenden inkt te schrijven, maar met gewoon potlood. Op bet oogenblik dat men wil schrijven, wordt het etiket met gewone dikke verf bestreken, en wel met den vinger, zoodat er weinig verf op aanwezig blijft. In de natte verf schrijft men met eeu gewoon potlood, eu na het drogen ziju de letters tegen weer eu wind bestand. Een ontdubbelzinnig blijk van Gladstone's ouden dag is, belaas, het volgende feit, dat in 't breede door de Londensche bladen verhaald werd. lu 't dorp Hawardeu, waar de grijze premier zijn landgoed heeft, werd eeu Fan- cyfair gehouden ten voordeele vau de scholen altlaar. Onder de artikelen waren o. a. houtspaan ders van door Gladstone eigenhandig gevelde hoo rnen, die gretig koopers vonden! In de eerste helft van October ver trok een ingezetene vau Waalwijk met zijn huis gezin naar Bokstel, en nam in eene kist eene kat mede. Verleden Vrijdag, dus na ongeveer twee maanden, vonden de buren de kat 's morgeus aau haar oude woning, die zij, blijkbaar alleen door haar instinct geleid, op eeu afstand vau om trent vijf uren had weten terug te vinden. In de beroemde porseleinfabriek te Sèvres is een nieuwe porseleinsoort ontdekt, die het zoogenaamde oud-Sè/res in schoonheid overtreft. Na tien jaren aanhoudende studie bezit Frankrijk thans een porslemsoort gelijk die van China. l)it nieuwe voortbreugs.1 overtrelt de iu China verkregen kleurea in helderheid.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 2