Eene manifestatie. MARKTBERICHTEN. BEURSBERICHTEN. Laatste berichten, De legende van den Kerstboom. Voor geest en hart. Kerstfeest. Zalige oogenblikken. Allerlei. ioi Vu VI» MELBOURNE, 23 December. De Eerste Minister van Victoria heeft de gouverne menten der overige Australische koloniën uitgenoodigd tot een gezamenlijk protestee ren tegen de nederzettingen van Duitsch- land in de Stille Zuidzee en op Nieuw- Guinea. ANTWERPEN, 23 December. Bij de verkiezing voor een lid van den Senaat ze gevierde de Katholieken met 963 stemmen; een groot aantal kiezers waren weggeble ven. BRUSSEL, 23 December. Stanley is gis teren-avond uit Berlijn alhier aangekomen. PARIJS, 23 December. Daar het den Senaat niet mogelijk is, met de begroo ting van uitgaven vóór 31 Januari gereed te komen, zoo heeft de regeering besloten Vrijdag bij de Vertegenwoordiging eene credietwet van 800 millioen in te dienen voor de uitgaven der drie eerste maanden van 1885. De Senaat zal morgen de wet op de midde len goedkeuren en Zaterdag waarschijnlijk de credietwet van 800 millioen. De zit ting zou alsdan dien dag gesloten kunnen worden. KAïLlO, 23 Dec. In diplomatieke krin gen gelooft men, dat Duitschland en Rus land hun eisch om vertegenwoordigd te worden in het beheer der schuldkas, ver nieuwen. Te Balcel is plotselingeen per- toon overleden tengevolge van liet onmatig ge bruik maken van voor hem niet alledaagscue spijzen. Het ongelukkige slachtoffer werd leven loos per kruiwagen naar huis gebracht. De redacteur van het humoris tische weekblad Dart, te Birmingham, had on langs gezegd dat de Minister Chamberlain in zake de ongeregeldheden bij de verkiezingen al daar, gesteund was door de eeden van „zakken rollers en dieven." Dezer dagen nu kwamen, ter wijl hij zich alleen op het bureau bevond, negen mannen hem vragen, of hij hen misschien be doeld had met die beleedigeude uitdrukkingen. Zij gingen spoedig tot handtastelijkheden over. Zij sloegen den redacteur, wierpen hem op den grond en sleurden hem de trappen af, waarbij zij hem telkens een eind weegs naar beneden lieten vallen. Toen de arme man zwaar gekneusd en gehavend beneden aangeland was, gelukte het hom zijn aanvallers te onsnappen. Hij snelde de straat cp, achtervolgd door de mannen, maar hij ontkwam bun. De politie heeft de zaak in han den. Moraal: last zakkenrollers en dieven niet in hunne eer aan. Dezer dagenzag men Ferdinand De Lesseps in het Bosch vau Boulogne, in het gedeelte onder deu naam van tir aux pigeons be leend; hij was door een tiental zijuer kiuderen omringd, galoppeerde als een jonkman aan het hoofd vau dit escadron en liet zijn paard met het grootste gemak over hinderpalen springen, welke veel jongere mannen voorzichtiglijk mijden. Iedereen bewonderde hem. De Lesseps wordt in 1885 80 jaar oud. Een der hoofdambtenaren van het kantoor der Rijks-ontvangsten te Keulen, de Heer Baumann, werd een half jaar geleden eervol ontslagen en, als loon voor zijn langdurige en getrouwe dienstvervulling, tot ridder van den rooden Adelaar benoemd. Zijn opvolger heeft ech ter ontdekt, dat Baumann zich aan ralschheid in geschrifte en verduisteringen van gelden, tot een bedrag van 200,000 Mark, heeft schuldig ge maakt, en de nieuwbenoemde ridder is nu in hechtenis genomen. Z o n d a g-n acht is onder Heemstede ingebroken in eene villa aan den Wagenweg, welke des zomers door den Heer W. bewoond wordt. Er zijn 6 stel statiegordijnen gestolen; een paar schilderijen waren vau den wand genomeu en op deu vloer neergezet, doch zijn daar blijven staan. DeZweedsche bladen melden, dat het postbestuur aldaar van de Rsgeering toestem - ming wil verzoeken om vrouwen als gewoue post beambten aan te stellen. Roel Bosma, te Bakkeveer. (Fr.), is zoo schrijft men ons reeds 89 jaar, maar maakt toch nog voetreisjes van vijf uren gaans op één dag. Terwijl de president van het ge rechtshof te Rome zich op de zitting bevond, drong een dief zijn kabinet binnen en stal zijn splinternieuwe overjas. Geen der gardes of ka- rabiniers had iets bemerkt. Het denkbeeld.dat goederon van Liverpool via New-l'ork naar Londen goedkooper dan rechtstreeks van Liverpool naar Londen ver voerd kunnen worden, schijnt ongerijmd, zegt het Liverpool Journal of Commerce, maar toch is het een feit, dut dezer dagen tusscheu 500 en 1000 ton zware goederen aangeboden werden voor Londen, natuurlijk zonder bepaling van lijd van levering. De gewoue Londensche lijnen bo den aan de goederen voor 10 sh. per ton naar Londen te vervoeren, doch de agenten van een der grootste en snelvarende New-Yorker lijnen maakten offerte voor 4 sh. per ton minder. Het aanbod werd aangenomen. De goederen moeten in New-York gesleept worden naar de werf der Londensche booten, en die onkosten moeten dus ook nog van 6 sh per ton af. Wat er van zulke transacties moet overschieten, hoe minder wij er van zeggen, des te beter, zegt het L. J. of C. De damescommissie, die te Alk- maar een fancyfair zal houden voor een Kath. oude mannen- en vrouwenhuis aldaar, heeft van Z. H. Paus Leo XIII een prachtig in goud gezette camée ontvangen. De gezondheidscommissie in De nemarken heeft een prijsvraag uitgeschreven van 200 kronen voor de beste brochure, die in po- pulaireu vorm, vertellend en onderhoudend, het onderwerp behandelt, hoezeer reinheid in huis een bron van gezondheid en welvaren is. Zekere V. deC.te Seters, onder Oosterhout, had eene hypotheek op zijn huis, doch was er niet toe te bewegen jaarlijks op deu bepaalden termijn de verschenen rente te voldoen. De houder van de hypotheek, wien dit eindelijk vervelen ging, liet het huis enz. ver- koopeu. Toen de nieuwe eigenaar hut huis zou aanvaarden wilde de bewoner het niet verlaten, zoodat de hulp van een deurwaarder werd in geroepen, die den mau met zijne meubelen enz. op straat zette. Sedert Maandag zit V. de C. met al zijn roerend goed onder den blooten hemel, zijue beesten en granen aan den invloed van re gen en wind bloot stellende. In den heiligen nacht, waarin de Heiland te Bethlehem werd geboren, verblijdden zich niet alleen de menschen, de herders op het veld, wien de geboorte vau het Godskiud door Engelen werd verkondigd en de drie Wijzen uit het Oosten, die door een schitterende stet van het wonder in ken nis werden gesteld, maar ook de bloemen der beemden, de boomen, die in de nabijheid van den stal bloeiden, waar het Kind Jezus, door Engelen bewaakt, in de kribbe lag. Zij wilden alle het Godskind zien en begroeten en rekten zich om maar slechts ééu blik in deu armoedi- gen stal te kunnen slaan. Langs bloemen en boo men ging een lieflijk gefluister daf, evenals het gebed der menschen, vreugde over het hemelsche wonder en dank aan den Schepper der wereld verkondigde? Aan drie boomen, die niet ver van elkaar ver wijderd, dicht bij de kribbe stonden, gelukte het een blik op het[Kind,! JezuSj te slaan, 't Was een statige palmboom, een geurende olijfboom en een eenvoudige groene denneboom. Het vroolijke gefluister hunner takken en bladen werd steeds sterker, 't kwam eindelijk tot woorden. „Kom," sprak de palmboom tot den olijf, „ook wij zullen het Kind Jezus aanbidden en onze offers bren gen.// „Neemt mij mee," fluisterde zachtjes en bescheiden de denneboom. Met verachting echter zagen de beide trotsche boomen op den eenvou- digen broeder neder en de palmboom sprak: „Waarom zoudt gij meegaan? Wrant wat zult gij het Kind Jezus kunnen aanbieden? Gij hebt niets dan uwe spitse, stekende naalden en zelfs uwe tranen zijn slechts een walgelijk, kwalijk riekend harst." De arme denneboom week beschaamd terug en waagde het ternauwernood een schuchterer. blik op het schoone Jezuskind te slaan, dat, met eeu lichten glans omgeven, in de kribbe lag. Maar een der Engelen, die bij het Goddelijk Kind de wacht hielden, had het gesprek der boomen, de harde woorden van den olijf gehoord en kreeg medelijden met den armen denneboom. Hij besloot in zijne engelengoedheid hem te helpen. De palmboom nam het prachtige blad van zijn kroon en legde het voor de kribbe neder. „Het moge uw waaier zijn, Goddelijk kind, en u koel te verschaffen in warme dagen." Thans liet de olijfboom uit vele takken wol- riekende olie uederdruppelen, zoodat de gansche kribbe de heerlijkste geuren verspreidde. De arme denneboom zag meewarig toe, doch zonder nijd, hoe zijne broeders heerlijke offers brachten aau het Goddelijk Kind. „Zij hebben ge lijk," sprak hij zachtjes tot zich zeiven, „ik ben te arm en niet waard mij voor de kribbe te vertooneo.„ Toen kwam er een Engel en sprak: „Ik heb medelijden met u en daar ge u in uwe bescheidenheid vernedert, zal ik u verheffen en u schooner sieren dan een uwer broeders." Toen zag de Engel opwaarts naar den hemel, waar ontelbare sterreu fonkelden. Hij gaf een wenk en zie, de eene ster na de andere vloog naar de aarde en zette zich op de groene takken van den denneboom neder, die er nu uitzag, alsof hij met vele, vele stralende lichtjes was versierd. Daar ontwaakte het Goddelijk Kind, doch het sloeg geen acht op het schoone waaierblad, dat aan zijne voeten lag, noch op de geuren, die uit de kribbe opstegen, maar zijne oogeu hingen slechts aan deu wonderschooneu denneboom. Het Goddelijk Kind lachte en strekte de kleine armp jes verlangend naar hem uit. De goede denneboom werd nu gelukkig en ver blijd, doch geenszins trotsch; hij deed zelfs moei te om met ziju lichtglans zijne broeders, die nu beschaamd in 't duister stonden, te verlichten en zoo vergold hij kwaad met goed. Dan sprak de Engel op vriendelijken toom „Gij zult daar voor beloond worden, gij eenvoudige, groene boom. Voortaan zult gij geroepen zijn, het feest der geboorte van onzen Heer te verheerlijken met uw altijd groene kleed en uwe heldere lichtjes, die (ie menschen ter herinnering aan dezen hei ligen nacht op de gansche wereld, jaar in jaar uit, zullen ontsteken. De kleinen zuilen hunne vreugde aan u beleven en de grooten, die rein van harte zijn, zult gij in de herinnering terug voeren naar de gouden dagen hunner kindsheid, dat zal voortaan uwe taak en uw loon zijn, gij schoone en heerlijke denneboom! Iedereen moest alleen datgeue verhalen, wat hij met eigen oog aanschouwd had; op deze wijze zou de wereld de waarheid vernemen. Gemakkelijker bekomt men twaalf nieuwe vijanden, dan er ééu kwijt te raken. Een kreupele op het goede pad is er beter aan toe, dan een hardloopcr, die op den verkeerden weg voortsnelt. Geen schoonheidsmiddel voor gelaatskleur, figuur of manieren, dat zoo goed werkt als de wensch om vreugde om zich heen te verspreiden. Wij hebben altijd een ander te critiseeren, alsof wij zelvtn volmaakt waren. Gij zacht, liefelijk kerstfeest, dat de boodschap der vreugde aan alle menschenkinderen brengt, gezegend zijt ge altijd, zoo dikwerf gij opnieuw uwe feestvreugde naar de hutten der armen, zoowel als naar de woningen der rijken brengt; gezegend zijt gij eeuwig, zoo dikwerf gij, iemand, die ge luk tot erfgoed kreeg, leert, opnieuw eeu weinig daarvan den armsten zijner broeders mede te deelen. Dat zijn zalige oogenblikken in het aardsche leven, waarin Gods Engelen neerdalen en Vrede, Vrede! roepen; en zulke oogenblikken prenten zich met onuitwischbare letteren in het hart. Verkeerde uitwerking. Mama. (tot haar jongsten zoon, die een prachtig lavoir gebroken heeft). Wacht, ondeugende jongen, ik zal je leeren voortaan voorzichtiger te zijn. Zoontje. Ach, Ma ma, sla mij niet, ik zal me heusch niet meer wasschen ezels, schavuiten, vlegels, deugnieten, wil jullie nu eens die ellendige deur toemaken! Een klein misverstand. Heer. Jan, mijne sigaren verdwijnen op eene onverklaarbare wijze. Ik geloof dat Bediende. Toen ik bij u in dienst kwam; heb ik u onmiddellijk geviaagdof U mij veroorloofde te rooken en u heeft gezegd: „ja, maar altijd buiten 's huis." Heer. Maar om 's hemels wil toch niet mijne sigareu Bediende Ja, wat anders? Als ik mijn eigen sigaren wil rooken, behoef ik daartoe toch geen verlof te vragen Een universeel middel. Een dorpsgenees heer wordt bij den burgemeester geroepen en brengt bij zijne komst tegelijkertijd een flesck medicijn mede. Burgemeester. Onbeschaamde Hoe kunt ge reeds nu een drankje medebrengen, ge weet niet eens wat mij deert. Geneesheer. Houd u bedaard, burgemeester, ik ben ook bij den molenaar geroepen en* ik zal hem de artsenij dan maar geven. Kinderen en dwazen zeggen de waar heid. Eenige kindereu spelen „huishouden." Het oudste meisje verdeelt de rollen. „Gij zijt de vader, gij de zoon, gij de dochter en ik de moeder. Gij," zegt zij tot den eerstgenoemde, „gij poetst de schoenen, maakt de kachel aan en schilt aard appelen." Verontwaardigd repliceert de „vader": „Dat is geen werK voor mij als vader." „Hou je mond!" zei de „moeder" dat weet ik beter, mijn pa moet dat thuis ook doen." Onder vriendinnen. Clara. Ach, herinner je maar eens goed O ja, 't was op den dag dat Emile mij de lamp naar het hoofd wierp. Betsy. DonderdagClara. Neen, Donderdag was het de tang, ik zeg je de lamp. Ad oculos betoogd. Onderwijzer. De be daardheid, wees zoo goed de deur toe te doen. De bedaardheid, jougelui, maar wat drommel maak de deur dau toe. De bedaardheid zeg ik, is die kalmte van hqt gemoed, De doove dame. Aan een diner moest de koetsier, daar de knecht ziek was,aan tafel bedie nen. Ouder de gasten bevond zich een bejaarde dame, die doof was. De koetsier komt bij haar met een schaal dop erwten. „Doperwten mevrouw?" Geen antwoord. Hij herhaalt het met stemverheffiing. De dame brengt haar hoorn aan het oor en, met de wijde opeuing naar den dienenden geest gekeerd, wacht ze op nadere explicatie. De gemoedelijke koetsier kijkt verlegen in de buis, haalt oumerkbaar de schouders op en mom pelt: „'n rare manier om doppers te eten!" En meteen krijgt de verschrikte vrouw een lepel vol in haar oortrompet HAARLEM 22 Deu. Ter graanmarkt van heden gedaan: roode tarwe f a witte f 6.90 a f 7,— rogge f 5.70 a f 5.80 Haver f 3.25 a f 4gerst f 5,70 a duivenboonen f6,25 a 6,70; paardenboonen f a bruine boonen f a f Gr. erwten f a AMSTERDAM, 22 Dec. Ter veemarkt waren aangevoerd 679 runderen van welke de prijzen waren vette 1ste qual. f 0.82. dito 2de qual. f 0.72. dito 3de qualiteit J 0,65 per kilo; melk- en kalfkoeien fOlO a 300, 1 graskalv. f a ,53 nuchtere kalveren J 10 a 16, 2 schapen en lammeren a vette varken» 40 a 46 c.; beiden per kilo.—biggen a paarden J' a ROTTERDAM, 23 Dec. Op de veemarkt waren gisteren en heden aangevoerd: 23 paard, 11130 runderen, 97 vette- en graskalveren 8 nuchtere kalveren 316 scha pen of lammeren, 488 varkens, 95 biggen, bokken. De prijzen van het vee, besteed ter markt van heden waren als volgt: Runderen 1ste qualiteit 83 c. 2de qual. 69 c., 3de qual. 49 c.; kalveren late qual. 110 e. 2de qual. 90 c., schapen 92 c., alles per kilo. Men besteedde voor goede qualiteit weivarkens 45 en 52 c. per kilo. De prijzen der botei waren heden als volgt 1ste f 64 2e qualit. f 60, 3de qual. f 54. ALKMAAR, 20 Dec. De aanvoer van vee en daarvoor bestede prijzen volgt: 4 koeieny 180 a 230, 18 nuchtere kalveren /7a 29,— vette kalveren f a -— 440 schapen J 16 a 28 varkens f per kilo, 60 ma gere dito 14 a 22,8 bokken j 4 a 11 4 paarden 85 a 195 lammeren f - a 22 Dec. Ter veemarkt werden verkocht - koeien van f a 73 kalveren van f 40 a 110 11 nuchtere dito van f9 a 27, 302 schapen f 28 a 35,98 varkens 38 a 50 c. magere a c. per kilo. JLOJtfDEN, 22 Dec. Ter veemarkt zijn aangevoerd Runderen 900, Schapen en Lammeren 3000, Kalveren 60 Zwijnen Prijzen Beste Runderen 4/4 6/ Schapen en Lammeren 5/ a 6/6, Kalveren 5/4 a 6/ Zwijnen 3/8 4/4 LEIDEN, 20 Dec. Aau de markt van heden waren de aanvoeren eii prijzen der granen als volgt: 3 heet. tarwe winter-a zomer- f af 4 heet. rogge winter- J - a zomer- 5 heet. gerst zomer- -.a chevalier -,a -,6 heet. haver, zware- f a De prijs der boter was heden per ll\ vat lste qual 56,— a 62.2de qual. f 50.— a 54. SCHIEDAM, 23 Dec. Moutwijn per Ned. vat f 11,50 Jenever f17,Amsterd. proef f 18,25 Spoeling f2, dito commissie f 2, ALKMAAR, 19 Dec. Aangev. 5000 H.L.Granen. Men be steedde voor tarwe J 7,a 7,50, rogge 6,25 a 6 62, gerst 4,'/5 a 5,25, dito chev. J' 5,75 a 6,50 haver f 3.25 J 4, 40 paardenboonen f 6,25 a - bruine dito f 8,50 a J' 9,50, duiven dito f 7.50 kanariezaad f a, rood mosterdzaad a geel dito f karwijzaad f 18,25 a blauw maanzaad f 8,50 groene erwten ƒ10,— a 15,— grauwe dito 11,— a 13,vale dito J' 9,— a 14,Witte f a 11.— Kaas. Heden ziju ter waag gewogen 900 stapels, wegende 220,000 kilo. hooi-, kleine f 36,50 commissie f 35,50 mid delbare f35,laagste prijs fGras, kleine fcom missie f35.— middelb. flaagste fper 50 kilo PURMEREND, 23 Dec. Kaas: aangevoerd 209 stapels prijs der kleine kaas i 34,middelbare 29.— boter a per kilo. Runderen: aangevoerd vette koeien lager in prijs; melk prijshoudend; gelden beter in prijs kalfkoeien Vette kalveren aanvoer stuks prijs a c. per kilo, handel vlug; nuch tere ditoaanvoer stuksprijs f a per stuks handel vlug. Vette varkens: aanvoer stuks, prijs c. per kilo met matigen handel; magere dito aan voer stuks, prijs f a per stuk met vluggen handel. Biggen aanvoer: stuks, pry's f - a -« Amsterdam, 23 December 1884. Prijzen der onderstaande effecten ot#er_ pCt. de koer. Nederland Cortif. Werk. Schuld 2's 667/, Spanje. Turkije. Egypte. 5 11 4 2 4 5 Hongarije. Obi. Leaning 18675 Goudleening5 Italië. Obl. Paasei. Leen. 1860-64. 5 Oostenrijk. Obl. in papier (MeiNov.). 5 w zilver (Jan.Juli). 5 Portugal. Obl. buitenl. 1853-80 8 Rusland, bij Hope Comp. Oude Russen. 5 Obl. Nic. Spw. 1867 69. 4 1877 Amst. L 20-100 Obl. buitenl. 1867, 1871/75. 1876 H (Perpetuele) Obl. Alg. Schuld 1865 w 1869 6 Obl. Leening 1876 5 N.-Amerika. OM. Vereen. Staten 1876. 4' a v 1877 4 Columbia. Obligatien48 4 Peru. Leeuing 18706 18725 Oostenrijk. Aand. Nationale Bank divid Nederland, floll. Uz. Spw. Aand M. tot Eipl. St. Spw. Aand. Cent. Spw. gestemp. Obl. w Indische Spw. Aandu Rijn Spw. volg. Aandn Boxtel Wezel Obl4l a u h 1876 5 Zuid-1 tal. Spoorw. Obl8 Gr. Spw. Maatsch. Aand. 5 Baltiscbe Spw. Aand3 Jelez Griasi Obl5 Kiew Brest Aand5 Kursk (Jhark Obl. 1000. 5 Morschansk Sysran Aand. Riasckk Wiasma A&ndeelen Spw A.merika. Chicago N. W. ('ert. Aand. N. York Lake Erie W. S. Aand Illinois Cert. Aand Miss Kansas Texas Obl. Cert. PREMIE-LEENmQEN. Nederland. Loten Amsterdam 100 Rotterdam Gemeente Crediet. Helgle. u Stad Antwerpen 1874 llalió. Rusland ttumönle. 5 5 di v Oostenrijk Steetst. 1854.4 Hualaad. Geldkoers 1860. 1864 1864 1866 prolongatie 5 5 4 pet. 98 85'/, 93 66'Vi. 6?'/.. 4?Vi« 101 83»/. 97 o16 46»/. 56 9"/i. 81 11S»/, 22'/, 9 6»/, 118 151 108 68»/, 145 103 57»/. 1257. 57'»/,, 92 95'»/,. 55 122'/, 14'/. 118'/, 101 105'/, 101'/, 97 96'/, 103'/. 110 139'/, 136'/, 129'/, MEDEDEELINGEN. a 10 Cents per regel. Deze manifestatie, van geheel vredelie- veuden aard, zal eenvoudig bestaan in de openbaarmaking van eenige betuigingen van dankbaarheid, door de lijders aan catarrh, verkoudheid en asthma, gericht aau den vervaardiger der Capsules Guyot 19, Rue Jacob, Parijs. De Hollanders, Russen, Belgen en Amerikanen hebben de Capsules Guyot gebruikt tegen de aan doeningen der ademlialingswerktuigen bronchites, keelpijn, asthma, tering. Deze betuigingen komen dus uit alle werelddeeleu. Het succes van deze capsules heeft tal rijke namaaksels, maar men behoeft geen geneeskundige te ziju om de echte cap sules Guyot te onderscheiden van gelijk soortige producten. Inderdaad, deze capsu les zijn wit en de haudteekening E. Guyot is in zwart op elke pastille geschreven. Op het etiket moet voorkomen het adres, 19 Rue Jacob en de haudteekening E. Guyot: Verkrijgbaar in alle apotheken. De dochter van den molenaar L. te R. hoestte aanhoudend, evenals degenen die in de eerste periode van de tering zijn. Zij had een aanhoudende droge hoest. Na dat zij een flacon Capsules Guyot gebruikt had is deze hoest volkomen verdwenen en tot nu toe (sedert negen maanden) is hij niet weder verschenen. Geteekeud H. pastoor te R. De capsules Guyot ziju wit, de haudteekening A. Guyot is op elke capsule geschreven,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 3