BUITENLAND. BINNENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. Bij den Bondsraad zijn weder verschil lende adressen ingekomen, waarin op vër- hoogiug der graanrechten wordt aange drongen. Naar aanleiding van de geruchten be trekkelijk de ontbinding van den Rijksdag, wordt opgemerkt, dat Prins Yon Bismarck dien maatregel zeker niet zal voordragen voordat de Rijksbegrooting zal zijn tot stand gekomen en hij minstens de poging zal hebben beproefd om voor de Stoom- vaartwet een meerderheid te verwerven. The Daily News acht het naar aan leiding van Duitschlaud's nieuwe annexation volstrekt geen phantastische voorspelling, dat het Duitsche Rijk nog eens, tegelijk met Nederland, ook het schitterend erigoed der Hollandsche koloniën van die tweede koloniale Mogendheid tot zich zal trekken. »Die gordel van smaragdzou de Germauia even fraai sieren, als het Indische juweel de kroon van Brittaunië«. Engeland zou dat zonder spijt kunnen aauzien«, zegt het Londensche blad, want al is op 't oogeu- blik Nederland de tweede koloniale Mo gendheid, haar ko'.ouiaal oppervlak beslaat toch nog maar 700,000 vierk. mijlen, te genover 600,000 .vierk. mijlen, die aan Frankrijk, en 71/2 millioen vierk. inijleu, die aan Engeland toebehooreu. Derhalve kunnen wij geen onzer naburen eenige be scheiden annexatiëu misgunnen. Wij kun nen er toch niet naar streven, de geheele aarde ons eigendom te noemen Yerder betoogt het blad: »De mogelijkheid van een inlijving van Holland en al zijn bezittingen bij het Duitsche Rijk te iguoreeren, zal het plaats grijpen van die gebeurtenis niet verhinde ren; en een voorloopige bespreking van die gebeurlijkheid zal haar niet bespoedigen. Dat wij spoedig zullen vernemen datDuitsch- land iets meer wenscht dan eenige deelen der Noordkust van N.Guinea« is waar schijnlijk. Aan Holland behooren ongeveer 65;000 vierk, inijleu van het eiland on geveer een derde van het geheele oppervlak. Eugelaud bezit de Zuidkust beoosten de 141ste lengtegraad. Er schijnt dus Duitsch- laud niets in den weg te staan om zich de rest van N.-Guinea toe te eigenen als het zich tegen die taak opgewassen gevoelt. Waarschijnlijk zal het dit doen, zij het ook om geen andere dan deze, dat de voornaamste eilanden van den Stillen Oceaan zich reeds in 't bezit van andere natiën bevinden. Holland bezit het grootste deel van het prachtige eiland Borneo een der twee grootste eilanden van de wereld: maar Holland voert over die heerlijke streek slechts de voogdij, tot zijn reusachtigen buurman, in kolonialen zin mondig zal zijn geworden En welk een succes de Duitschers hebben zullen Naar hetgeen zij reeds in Egypte, Indië, Australië, in den Stillen Oceaan verricht hebben, zullen zij in het beheer van overzeesche bezitingeu hetzelfde genie aan den dag leggen, waardoor hun Eugelsche neveu zich ge kenmerkt hebben. Dit zegt het orgaan van Gladstone, The Daily News. Te beginnen met 1 Januari a. s. bestaat er gelegenheid tot overmaken door tusschenkomst der Engelsche post-administratie, van gelden door middel van postwissels, 10 niet te boven gaan de, tusscken Nederland en de in de Staats-Ct. no. 303 vermelde landen en Britsche koloniën. Men verzekert, dat alle Mogendheden zijn toegetreden tot het voorstel van Italië om een internationale conferentie te houden ter beraming van middelen tegen de cholera. De conferentie zou in Februari of Maart te Home plaats hebben. Boor de Vereeniging Vergunninggevestigd te Rotterdam en elders, zijn aan de beide Kamera der Stateu-Generaal uitgebreide adressen ingediend grieven bevattende tegen de drankwet, o. a. tegen de handhaving van het gecombineerd bedrijf. Amsterdam, 26 Dec. De commissie tot tij delijke werkverschaffing bericht, dat gelukkig een derde groot werk i. aangewezen, waardoor hef getal arbeiders tot 1800 a. 2000 kan stijgen. De aanvragen om werk houden aan; gemiddeld komen er 60 per dag in De fngekomen giften zijn tot 107,770 geklommen. Meppel, 26 Dec. Op het adres van J. Nihom, bakker alhier, houdende verzoek om des Zondags morgens zijn gewoon beroep, bestaande in het rondbrengen van brood aan zijne klanten, te mogen uitoefenen, heett de Minister van justitie lettende op artt. 1 en 2 der wet van 1 Maart 1815 {Stbl. No. 21) en op de ingewonnen ambts berichten, te ker.neu gegeven, dat volgens de ge noemde wet op Zonüagen en algemeen erkende Christelijke feestdagen, met uitzondering van ge" ringe eetwaren, geene koopwaren hoegenaamd op markten, straten of openbare plaatsen mogen worden verkocht, terwijl het oordeel, wat onder zoodanige „geringe eetwaren" is te verstaan aan den rechter wordt overgelaten; dat voorts openbare arbeid op die dagen alleen veroorloofd is met schriftelijke toestemming van het plaat selijk bestuur, ingeval van noodzakelijkheid, en dat derhalve adressants verzoek niet vatbaar is voor tusschenkomst der Regeering. Purmerend 26 Dec. Dezer dager, is alhier in de Peperstaat een 60-jarig werkman van een dak gevallen en onmiddellijk op de plaats dood gebleven. Ter-Neuzen, 26 Dtc. Dinsdag-avond is alhier een rijtuig met een paard, waarin zich met den voerman drie kinderen bevonden, in het kanaal gereden. De voerman hetft zich weten te redden, maar twee der kinderen, 10 a 12 oud, zijn verdronken. Ede, 26 Dec. Nabij deze gemeente wilde gis teren omstreeks 5 uren een man uitwijken voor een rijtuig, maar kwam toen in aanraking met de stoomtram, waardoor hij zoo hevig verwond werd dat de dood terstond volgde. Twee der drie kolonisten uit de Schans, die zich de vorige weck voor het Hof te Arnhem buitengewoon brutaal aanstelden, be gonnen Woensdag terstond na hun veroordeeling de leden van het Hof met de gemeenste scheld namen te bestempelen. Niet dan met veel moeite gelukte het, de woedenden naar het celrijtuig te trausporteeren. Door de redactie der Harlinger Courant is sedert een paar weken een ontvangbureau ge opend van afgelegde kleedingstukken, geschikt om kinderen van ouvermogendeu daarmede te kleeden. Een stroom van goederen kwam daarop binnen en werd even eoo spoedig door zaak kundige personen weer uitgegeven. Een dames commissie zal het werk opvatten en voortzetten en tevens de zaak uitbreiden ten behoeve van bejaarden. Door de ijverige nasporingen van deri burgemeester van Wileis is het gelukt de stichter der laatste drie branden aldaar (die tel ken» spoedig gebluscbt werden) tol bekentenis te brengen. Het is een meisje van 16 jaar en zij schijnt geen reden te weten, waarom zij het heeft gedaan. Zij is gevankelijk naar Utrecht gebracht. Yoor eeniger. tijd werd, zooals men zich herinneren zal, bericht van een eigen aardige bepaling, welke Felix Duryos, een ge wezen kok van Louis Philippe, die onlangs te Parijs overleed, in zijn testament gemaakt had, nl. dat, op zijn graf, in een koperen lijstje, dagelijks een zijner spijsrecepten, met groote let ters geschreven, tentoongesteld zou worden, ten nutte van de kerkhofbezoekers. De commissie voor de grafschriften heeft nu echter verboden, dat aan die bepaling gevolg gegeven worde. Maar de erfgenamen, die het vermogen van den ouden kok (200,000 fr.) alleen verkrijgen op voorwaarde dat zij aan die bepaling voldoen, komen tegen dat verbod op en zullen trachten door een pro ces zich recht te verschellen. De Kamerheeren der Spaansche Koningen droegen vroeger, naar St. Simon ver haalt, als teaken hunner waardigheid een groo- ten sleutel met een grooten ring. Deze sleutel was echter niet slechts hot teekeu hunner waar digheid, maar opende ook alle deuren dei kamers in 's Konings paleizen. Als een kamerheer dezen sleutel verloor of zich dezen liet ontfutselen, was hij verplicht dit terstond aan den major-domo des Konings te melden. Deze liet dan op kosten van den slordigen kamerheer alle sloten veran deren en voor alle kamerheeren nieuwe sleutels maken. De straf was rechtvaardig maar wel wat duur, want zulk eene verandering kostte min stens 150000 realen (omstreeks f42,000). Z a t e r d a g-a vond strandde vlak bij Kaap Corbière aan de z. w. punt van Jersey het schip Echo, van St. Malo naar Guernsey, en ging met 16 personen (schepelingen en passa giers) te gronde. Amerikaanse h bier-aroma, een ge heimmiddel. Door eene firma in Philadel phia worden aan brouwers proeven van een bier aroma verzonden. De flescb, die 150 g. bevat van een geel, korrelig mengsel, is besterad om in 25 vat bier gedaan te worden. In bet etiquet der fl-sch wordt veel fraais van het geheimmid del gezegd en beloofd. Uit de Amerilcaansche Bierbrouwer blijkt bet te bestaan uit fiju ge- maakten violenwortel, gekristalliseerde suiker en fiju gestooteu Braziliaansche boonen Fabae Pi- churim). Door deze laatste bekomt het mengsel een muskaatachtigeu reuk. 't Spreekt van zelf, dat genoemde stoffen het aroma van de hop niet kunnen vervangen (wat eigenlijk de bedoeling is), evenmin als wat suiker vele ponden gist krach tiger kan maken. De p rijs van deze nieuwste „uitvinding" op zytbotechnisch gebied is 500 pet. hooger dan de werkelijke waarde bedraagt. Alle drukkers en zetters te St. Petersburg moeten nu, voor zij hunue drukkerij verlaten, hunne kleederen laten doorzoeken. Men vermoedt nl. dat er onder hen zijn, die in ver binding staan met de geheime nihilistische druk kerijen. In de Revue mensuelle d' Astronomie popu laire geeft Camilla Flaininarion een overzicht omtrent de sterfgevallen door bliksemslag, van 18351883. Daaruit blijkt dat gedurende het tijdperk in Frankrijk door den bliksem zijn ge dood 4609 psraonten, dus gemiddeld omstreeks 100 per jaar. Het grootste aantal dooden kwam voor iu 1874, zijnde 17 8. Daarop volgen 156 in 1868, 147 in 1880, 143 in 1883, en 140 in 1865. Dit waren alle jaren met heete zomers en die als de beste wijnjaren te boek staar.. Ge durende de koude jareu 1843, 1853, 1854 en 1860 werden slechts een vijftigtal personen door den bliksem gedood. Iu Italië vielen volgens M. Bonin gemiddeld 120 personen jaarlijks als slacht offers van den bliksem. Een tapper in de Dapperstraat te Amsterdam heeft Zondag-avond een valjche cou pon ontvangen, groot ƒ2.97 geteekenrl Kerkho ven. Deze werd uiigegeveu door een 40jarig als heer gekleed persoon, een weinig loensch ziende. Eene fatsoenlijke burgerjuffrouw, echtgenoote van een chef-conducteur der Rijn- spoor, had, Z iterdag-avond in het drukke gedeelte vau Utrecht haar boodschapmandje vol gekocht, toen zij, op weg naar huis, onder de Linden, eene stille gracht nabij het ServaasOoiwerk, werd aangehouden door een mari. Hij vroeg wat zij in het mandje had, terwijl hij haar tegen den zak klopte, waarschijnlijk om te onderzoeken of zij nog geld bij zich droeg. Na een wederzijdsch woord, dat „het hem niets aaugiug/v en dat „hij toch alles moest hebben wat in de mand was," had de juff vrouw de kordaatheid den kerel bij de keel te vatten, hem op den grond te werpen, en hem met haar kuie iu bedwaug te houden. Toen riep zij om hulp, waarop twee mannen uit de A- B-C straat kwamen aansnellen. Zij verzocht hun, haar naar het politiebureau te vergezellen; zelve zou zij den aanrander wel voorthelpen. Eu inder daad, zij pakte hem in den kraag, en bracht hem naar het bureau. Te Londen had een eigenaardige anti-vaccinatie demonstratie plaats. Een kinder lijkkist werd door de stad gedragen; voorop ging muziek, die den treurmavsch uit „Saul" speelde, en achter de baar kwamen rijtuigen, beplakt met biljetten tegen de vaccinatie. Naar de Papier-Zeitung vermeldt werd dezer dagen te Frankfort am Main een schrijven van een Eugelsch huis ontvangen, dat als volgt geadresseerd was: „Monsieur Acht uiigs voll Schriftgiesserei Flinsch Frankfurt a/M." Het vermakelijk adres is geen onwaardig tegen hanger van een dergelijk, dat voor eenige jaren iu Amsterdam den lachlust opwekte, het luidde: „Messieurs Singel bij de Koepelkerk Amsterdam." De predikant van de Maria Mag- dalenakerk (Munstersquare) te Londen, ds. F. Poi.souby, heeft voor zijn kerk den nieuwen stijl der tijdbertking ingevoerd. Hij kondigde de a- vondgodsdienstoefening vau gepasseerdeii Zondag aau tegen 19 uren. Een p i c k-p ockel werd te Londen op hoeterdaad betrapt,terwijl hij bezig was in dames heup-of achterzakken te snuffelen. Voor den po litierechter erkende hij, zijn hand in den zak van verscheiden dames te hebben gestoken, doch zonder iets te vinden. De beklaagde, ofschoon een recidivist van de sleehtste soort, werd vrijgesproken omdat, volgens de Engelsche wet, een poging tot diefstal niet kan worden gestraft, wanneer er feitelijk niets te stelen valt. M a a n d a g - o c h te n d heeft men te Lissabon een zwaren schok van aardbeving waar genomen. Een barbier uit Saarlouis deser teerde in April 1883 uit den Pruisischeu krijgs dienst, vluchtte naar Amsterdam en vestigde zich daar, om niet uitgeleverd te worden, ouder een valschen naam. Maar onder dien naam huwde hij kort daarna en schreef hij nu ook een kind bij den B. S. in, en de zaak kwam uit. De man hoorde nu Woensdag 11. het O.M. bij hetliof te Amsterdam 6 nul. celstraf tegeu hem eischen. Zijn verdediger verzocht vrijspraak, op grond dat de „intention de nuire" bij de valschheid ontbrak. Men bericht ons uit Amsterdam, dat de door de Koloniale Bank uitgeschreven leeuing van 5 millioen volteekind is. Een werkman uit Schlestadt, Jan Krieg genaamd, vader, zooals het heet, van verscheiden kinderen, heeft dezer dagen gepoogd zich van twee dezer te ontdoen. Een jongske van 9 en een meisje van 7 jaar geleidde hij langs de Brisaehpoort tot aan de Stenierkreuzbriicke. Daar nam hij de arme kleinen op en wierp hen van de brug in het water. Het meisje werd door haar rokken boven water gehouden, tot het eindelijk op het droge kon komen. Het knaapje deed langen tijd vruchtelooze pogingen om aan wal te gera- kon, maar werd telkens door het monster, dat den vadernaam draagt, weer de rivier ingstooten, totdat eindelijk eenige voorbijgangers den jougeu ter hulp kwamen en uit bet water haalden. De oude schavuit werd, stevig gehouden, aau de po litie overgeleverd. Naar men verneemt is een der hoofdprijzen 'van de Tuuis-loterij (100,000 fr) bij den Rotterdamscheu boekhandelaar P. Wil- lemsen gevallen. Een bakkersknecht te Breda trok 50,000 fr. uit die loterij. Bij een brand te Reutlingen (Wur- temberg) is dezer dagen een gezin van zes per sonen omgekomen. De achttienjarige dochter was reeds gered, maar zij wilde nog gauw hare slapen de ouders en broeders gaan wekken, en zij vond daarbij den dood. Ook de vader kwam om het leven bijeen poging tot redding. Men vond hemden volgenden morgen verkoold liggen onder het puin, naast een zijner kinderen. Betrekkelijk het meest is hot Duitsche Rijks-postverkeer sedert 1872 met Ne derland toegenomen, namelijk met 157.4 pCt.; dan volgt de toeneming van het verkeer tusschen Duitschiand en Beieren en YVurtem'oerg, dat sedert gemeld jaar 139 6 pOi. bedroeg; vervolgens de Ver. Staten raat 126.1 pCt,; terwijl onder aan de lijst komm Fraukrijk en België, met welke landen het postverkeer in dien tijd slechts 81 en 77.2 pCt. toenam. Te Aken is een jeugdig Limbur ger in hechtenis genomen, in wiens bezit voorwer pen werdeu gevonden, afkomstig vau kerkdiefstal. Men vermoedt een der daders in handen te hebben van de veelvuldige kerkdiefslallen, welke in dan jongsten tijd iu Zuid-L'mburg hebben plaats ge had. Men zal zich herinneren, dat door Burgemeesters en Wethouders te Amster dam onlangs met de hoofden der scholen is vergaderd, om te overleggen of door tusschen komst dier hoofden perk kau worden gesteld aan straatschenderij, door de schooljeugd nogal eens gepleegd. Uitvloeisel van dit overleg is eene wijziging in het reglement voor de openbare lagere scholen te Amsterdam door Burg. en weth. dezer dagen gebracht, en waarbij uitbrei ding wordt gegeven aan het begrip van wange drag, dat tot bestraffing en wegzending van de school leiden kan. Aau het reglement is name lijk toegevoegd de bepaling: Door wangedrag worden in dit artikel verstaan alle ongepaste gedragingen van een leerling, hetzij op de school zelve, hetzij bij het gaan of komen vau de school." Aan de 100—j arige weduwe Snelli- Akkerman, op den Binnenweg te Rotterdam, vielen Zondag, bij gelegenheid van haar eeuw feest, vele bewijzen van sympathie ten deel van wege haar stadgenooten. Versclieideneu brachten de nog zeer krasse vrouw een bezoek en het aantal geschenken in allerlei vorm was legio. De Russische graaf Oewaroff, die in den gepasseerden zomer het even romantische als onveilige eiland Sicilië koos om er een villa te huren en met zijn jonge vrouw wandelingen in die streek te doen, ondervond al spoedig, wat er bij staat als men zulke dolle streken uithaalt. Op zijn tweede wandeling werd hij door roovers gegrepen en weggesleurd. Zijn jonge vrouw kon alleen den weg vervolgen. De gravin, meer doad dan levend van schrik, deed het gebeurde bij de politie aangeven, maar deze kon haar aan den graaf niet helpen. Op zekeren dag kreeg zij van den chef der roovers een brief, waarin haar de wel stand van haar echtvriend werd medege deeld, en tevens dat hij op vrije voeten zou worden gesteld als op een aangewezen plek werd gedeponeerd een som, vertegenwoordigende de waarde van een Russischen graaf. De gravin haa«tte zich, een brief ter plaatse te doen bren gen, waarin 500 roebels, met de verklaring dat dit een solide betaling was. Bij de ontvangst van ecu en ander lieten de bandieten den graaf vrij en voegden hem bij het afscheid het vol gende toe: 't Is je geluk, dat je geen Engelsch- man zijt. Een Engelschman laten we niet lo» voor het drievoud van de som! In de gemeente Menaldumadeel is bij een oud vrouwtje, dat zeer armoedig leefde eu meermalen moest worden gedwongen, haar garingen aanslag in de belasting te betalen, als zij beweerde onvermogend te zijn, na haar over lijden voor ongeveer f 13,000 aan effecten en andere waarden gevonden. Een reiziger, die een der winkels in Middelburg bezocht, vergat bij bet heengaan zijn goed gevulde portemonnaie. Dit ontdekte hij het eerst toen hij in zijn hotel was weergekeerd. Bij onderzoek bleek, dat een negenjarig jongetje zich daarvan had meester gemaakt; toen de po litie onderzoek deed, had de knaap een muntbiljet, groot f 25, verscheurd en een klein deel van het bedrag uitgegeven. Het verscheurde biljet werd op de straat teruggevonden en deu eigeuaar weer gegeven, die er bij den agent der Ned. Bank een ander voor bekwam. Eene bende bandieten is binnen- gedrongen in de woning van een Geestelijke te Cartolos, iu de provincie Galieië. Zij eiscliteu geld, en toen de Geestelijke weigerde, pakten zij hem beet en wierpen zij hem op eene hoop brandend sjroo, zoodat de Geestelijke levend werd verbrand. Te Par ij s is de vrouw var. een goud smid tot boete veroordeeld, omdat zij onwillens, doch door onvoorzichtigheid den dood van een kind had veroorzaukt. Bij afwezigheid van haren man had ze namelijk zich belast met het prikken vau gaatjes in de ooran van een kleiu meisje, dat hare eerste oorringen gekregen had. Dan vol genden dag was het kind overleden; bij onder zoek bleek, dat de harde deelen doorboord waren eu daardoor zou de dood van het kind zijn ver oorzaakt. De stoomboot Elderslie, die expres gebouwd werd voor het vervoer vau bevroren vleesch, heeft haar eerste, reis volbracht en kwam 11. Maandag met 25,000 bevroreu schapen van Nieuw-Zaeland te Londen aan. Een vreemd gebruik van het dagelijkseh brood. In een der Londensche politiebureaux verscheen onlangs een vrouw op bloote voeten, die iu dien toestaud uit huis was gevlucht, omdat haar man haar het gelaat bont en blauw had geransrld met een lang tarwebrood, dat zij juist gehaald had. Vervolgens had de snoodaard haar schoenen weg gezet, opdat zij niet de deur uit zou kunnen gaan. Of de beide echtgeuooten het brood later in vrede te zamen genuttigd hebbeu, wordt niet gemeld: wèl dal de man twee maanden naar de gevunge- nis ging. Volgens het gebruik heeft Z.H.de Paus, ter gelegeuheid van het Kerstfeest, 12,000 lire geschonken, benevens 150 volledige bedieu voor de armen der stad Rome Sedert eenige dagen is aan den staf en eik der comp. van hel Se bat. Inf. van we ge het Depart, van Oorlog, een veld-cantiue ver strekt, zooals aan de bataljonsslaven en aan el ke compagnie, escadron en batterij achtereenvol gens zal worden uitgereikt. Iu oen kistje ter grootte vau een model-otficirtrskoffir vindt men het keuken-en tafelgereedschap voor 5 persouen, waarbij voor alles tot iu de kleinste details ge zorgd is. Het geheel ziet er keurig netjes uit. De ondervinding zal echter moeten leereu of al-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 2