II11\ i\ E iM L A i\ 1). GEMENGDE BERICHTEN. zeerste ingenomen en dringt zeer op do goedkeuring, ja op de uitbreiding daar van aan. De poging van een deel der Australische koloniën met den Gouverneur van Vic toria aan het hoofd om de Eugelache Regeering te verlokken tot een protest tegen het ontplooien vau de Duitsche vlag in de Zuidzee, maakt te Berlijn weinig in druk. Gladstone zegt men zal wel moeten dulden, wat hij niet beletten kan. Andere Engelsche koloniën in Australië zijn dan ook verstandig genoeg geweest van niet te willen mede-protesteeren. Zij begrepen zeker, dat al haar geschrijf en gewrijf toch niet baten zou. De Daily Keus meldt uit St. Peters burg, dat de politie aldaar, naar het heet, een belangrijk persoon gearresteerd heeft, namelijk een pas aangekomen jongeling, bij wien vijf revolvers, dynamiet en revo- lutiounaire papieren gevonden werden. Te gelijkertijd nam zij tien personen in hech tenis, die achtereenvolgens bezoeken aan het jonge mensch brachten. Aan de Times wordt uit St.-Petersburg gemeld, dat de overheden aldaar een dief stal van 200,000 roebels in goud en zilver uit de schatkist ontdekt hebben. De Re- geeriug staakte onmiddellijk de uitbetaling der salarissen aan de ambtenaren der the saurie. Geduroude het onderzoek heeft een der ambtenaren zich door vergiftiging van het leven beroofd. Met 184 tegen 34 stemmen heeft Zaterdag de Fransche Senaat de geheele wet op de middelen aangenomen, daaron der ook de belasting der geestelijke con gregatiën, welke door Batbie en Buffet heftig werd bestreden als zullende nadeelig werken op de armverzorging. Naar gemeld wordt, heeft de President der Republiek het besluit geteekend, waarbij aan Louise Michel kwijtschelding wordt verleend van haar verdere gevangenisstraf. Diezelfde gunst zou uitgestrekt zijn tot eenige veroordeelden in zake het anarchis ten-proces van Lyon, waarin ook de Rus sische Prius Krapotkine was gewikkeld. Het Journal des Débats bevat eeue dé pêche uit Caïro van deu 27sten December volgens welke aan Nubar-pacha uit Londen de opdracht zou zijn gedaau, de Kamer van Notabelen bijeeu te roepen, om door deze eeue verlaging van de grondbelasting te doen ouderzoekou, en wel op grond daarvan, dat de fiuauciëele crisis aan Europa deu plicht oplegt de Engelsche voorstellen aan te nemen. Da Kliedive heeft de bijeeuroeping der Kamers geweigerd. Ten gevolge van de herhaalde anarchis tische aanslagen te Montceau-les-miues, is de commissaris van politie daar ter plaatse plotseling krankzinnig geworden. Op den 27sten December 1884 is te Brussel door de gevolmachtigden van Z. M. den Koning der Nederlanden eti van de Association Inter nationale du Congo eene overeenkomst geteekend, waarbij aan Nederland worden toegekend alle voordeelen, welke op hare tegenwoordige en toe. komstige grondgebieden door d* Association aan andere Staten zijn en zullen worden verleend, en de vlag der Association en van de vrije Staten onder haar beheer geplaatst, zijnde die vlag van blauw doek met gouden ster in het mid den door Nederland erkend wordt als de vlag eener bevriende Regeering. Naar het Dagblad met zekerheid verneemt, zal de Minister van Financiën bij de tariefsher- vorming voorstellen, de rechten niet meer naar de waarde, maar bij 't gewicht te berekenen. De plechtige afkondiging van de wijziging in de Grondwet is allerwege volgens voorschrift afgeloopcn. Te 'a-Hertogeubosch beeft zij ver moedelijk 't meest de aandacht getrokken, want daar werd er muziek bij gemaakt. Naar wij vernemen, is het onderzoek van de ontwerpen tot herziening der Grondwet bij den Raad van State afgeloopen, en zal binnen kort bet. advies van dien Raad aan Z. M. den Koning worden aangeboden. 's- Gravenhage, 30 Dec. Do vergadering, welke onder voorzitterschap van den burgemeester alhier is gehouden, ten einde na te gaan, in hoeverre uitvoering zou zijn te geven aan den wensch der \ergadering vau industriëelen te Amsterdam, om alsnog door pariiculiere bijdragen in de subsidie voor de tentoonstelling te Antwerpen te voorzien, beeft, na uitvoerige discussie, in de bestaande omstandigheden de zaak niet voor uitvoering vatbaar geacht. Arnhem, 30 Dec. Alhier heeft een meisje bij bet oppoken der kachel zoodanige brandwon den bekomen door het uitslaan van de vlam, dat men voor haar leven vreest. Amsterdam, 30 Dec. De gemeente Amster dam heeft de lirma De Bruyn en Zn. alhier, hij deurwaarderstip'oit gesommeerd, tegen 1 Nov. 1885 haar gasleidingen in de openbare straat op te breken en dus de levering var. gas te staken. Het schijnt nu, dat daarover een proces zal ge voerd worden, daar de firma haar contract met de g°meente anders zou uilleggeD. Gisterer.-middag overleed in liet gasthuis alhier een man, die eene week geleden te zijnen huize in de Lsliestraat, bij een geschil met een ander, door dezen met een messteek werd ge- woud. Het lijk is gekist en verzegeld ter schou wing naar de cellulaire gevangenis overgebracht. De dader bevindt zich in arrest. Buinen (Drente), 30 Dec. In deze gemeente heeft men in den grond aanzienlijke hoeveel heden keisteenen gevonden, welke thans uitge- dolven en verscheept worden, en waardoor aan vele handen werk verschaft wordt, terwijl het tever.s voor de eigenaars geen onbelangrijk voor deel aanbiedt; ten eerste door de steenen zeiven te verkoopen, en voorts doordien de bodem zoo doende wordt losgewoeld en dientengevolge vrucht baar gemaakt. Ook een ontruiming. In eene club teNe w- York zat, bij de viering van den dag waarop honderd jaar geleden het Britsche garnizoen voor goed was weggetrokken, een jong Engelsckman te ontbijten, toen de optocht voorbijkwam. Een vroolijk, jong Amerikaan sprak hem met dien eigenaardigen neusklank in zijn stem aan, zeg gende: „Weet gij wel wat voor feest wij van daag vieren, hé?" #Jawel,„ antwoordde ae Brit dooil bedaard, terwijl hij den ander door zijn lor gnet aankeek: „Dat was de dag toen alle fat soenlijke lui New-York verlieten." De meest patriottische Amerikaansche omstanders konden niet nalaten te lachen. Hoeveel steken er noodigzjjn voor het naaien van een gewoon, eenvoudig hemd. Die vraag heeft onlangs een naaister te Leicester zich gesteld, en zij heeft uitgerekend dat daar- veer 20,649 steken gedaau moeten worden. Een hoenderliefhebber verhaalt, in het Duitsche blad Für's Haus, van een hem toebehoorenden haan, die muizen vangt zoogoed als een kat. Het is een groote haan, een bast aard Brahma, en hij schiet, zoodra hij een muis gewaar wordt,op het diertje toe en verslindt het met huid eu haar. Men moet echter, zegt Dr. Karl Rusz, naar aanleiding van het zeer belang wekkende feit, den haan daarom niet tot de roof vogels rekenen. Hij is een van de zoogenaamde nAllesfressir" (alles eters.) Het Engelsche dagblad Ihe Times viert den len Jan. 1885 zijn honderdjarig be staan. Dezer dagen overleed te Benares, in Britsch Indië, een generaalsweduvve Mrs. Ken nedy, die 97 jaren oud werd en 18 kinderen, 80 tleiukinderen, 73 achterkleinkinderen,en 5 ach ter achterkleinkinderen, nalaat. Haar vader, haar echtgenoot, 2 zoons, 1 schoonzoon, en 4 klein zoons zijn of waren Engelsche generaals, en er ziju ook een aantal kolonels, kapiteins en luits- nauts onder de nakomelingen van deze krijgs- mansmoeder. Een der nieuwste modes is het schilderen op zijde en fluweel van japonnen, ta- felkleeden enz., dat tegenwoordig in Frankrijk en Duitschland veel gedaan wordt. De patronen wor den, met behulp vau een warmstrijkijzer, op de stof fen afgedrukt eu dan met fijne olieverf' daarop geschilderd. Zulke bloemen eu figuren ziju vrij duurzaam. Dit schilderen zal zeker een geliefd dame*hat;dwerk worden. Op de tentoonstelling van porselein, schilderkunst euz., in het Arnsler- damsch Panorama, zijn er proeven vau te zien. In verband met een mogelijk we- der optreden der cholera teRome of in Italië, wordt het oprichter, van een eigen hospitaal voor cliole- ralijdeis door Z. H. den Paus krachtig voortgezet. Op den Vaticaanschen heuvel in de nabijheid der St. Pieterskerk gelegen, wordt het door zeven van eikander gescheiden afdeelingeu gevormd, en ge heel volgens de eischen van deu laatsteu tijd in gericht. Het strekt zich uit over een terrein van ongeveer 69.000 vierkante meters. Eenige dagbladventers teRou- aan die, om koopers te lokken, allerlei onware sensatieberichten langs de straten schreeuwden, (een praktijk waarover tegenwoordig veel geklaagd wordt) zijn dezer dagen, als afschrikkend voor beeld, gerechtelijk vervolgd wegens bedriegerij en veroordeeld tot zes dagen gevangenisstraf. In hoo- ger beroep werd het vonnis bevestigd. Londen wordt hoe langer hoe mu- zikaler. Men houdt er tegenwoordig ook in ver scheidene hotels als verleden jaar in het Grand Hótel te Parijs, en in het Panopticum, te Am sterdam table d'hóte met muziek. Het „Hol- born-restaurant" begon; toen volgde het Duit sche „Adelphi- restaurant" in het Strand, eu nu kondigt ook het restaurant Criterion in Piccadilly Engelsche lieder- concerten als toegift bij de open tafel aan. Te Bazel is dezer dagen weer een jonge dame het slachtoffer geworden van de nood lottige ijdelheid om een ta nauw corset te dra gen, Op een bal, waar zij algemeen bewonderd werd door haar „net figuurtje," zonk zij plotse ling ineen, eu alle pogingen om haar weer tot bewustzijn' terug te brengen, waren vruchteloos. Zij was overleden aan een loug-beroerte, veroor zaakt door het nauwe inrijgen. Het goudleeren behangsel in de trouwzaal der gemeente Monnikendam zal weldra door een nieuwmodisch, maar zeker van mindere stabiliteit, vervangen worden. Het bod van f 2000 was voor de meerderheid der Raadsleden te aan lokkelijk; 2 leden stemden echter tegen. Een fijn souper vereenigde dezer dagen een dertigtal spelers in een zaal van de rue de l'Echiquier te Parijs. Toen te 3 uren in den ochtendstond hel souper geëindigd was, werd de tafel afgenomen en een prachtige roulette kwam te voorschijn. Maar er verscheen weldra ook nog iets anders, nl. de politie, die de deuren openliep, ongeveer 30,000 fr. in beslag en de zes crou piers in hechtenis nam. Naar wij vernemen heeft de be roemde Engelsche scheepsbouwmeester Reed den Nederlandscben Minister van Marine geadviseerd, dat de te Amsterdam op stapel staande zeilkor- vet Nautilus van voldoend stevige, ofschoon zon derlinge constructie is, daarentegen het in dienst zijnde schroefstoomscbip 4e kl. Sommelsdijk on zeewaardig is; dit laatste schip zou zonder tuig moeten varen, of anders verbouwd behooren te worden en voorzien van een zoogenaamd hurri- cane-dek. De kosten aan dergelijke verbouwing verbonden zijn aanzienlijk. De politie te Pest heeft nu den dader van den in November 11. gepleegden post- diefstal in handen. Hij i» een postbeamte, Szeba genaamd. Het geld, een som van ƒ5143, werd in een schuur te Veszdrim verborgen gevonden. Omstreeks veertien dagen gele- den nam een Italiaansche Graaf, Fabio di N in een hotel te Parijs zijn intrek. Hij wachtte, zeids hij, de ouders zijner bruid, om er hare hu welijksgeschenken te koopen. Na eenige dagen verschenen ook een oudachtig heer met eene da me en het drietal toog naar verschillende leve ranciers op weg, hun door den hotelhouder aan bevolen. Allerlei inkoopen, vooral van juweelen en kleinoodiëu werden gedaan eu het bestelde aan bet hotel bezorgd. Toen schier volgens afspraak den anderen dag de leveranciers met hunne qui- tautiën aankwamen, was de Graaf met zijne aan staande schoonouders uitgegaan en zij kwamen niet terug. In zijne koffers vond de politie wat oude couranten en vuil linnen. De geleverde za ken beliepen ongeveer 50,000 fr. Tegen vier wisselwachters aan de Hollandscbe IJzeren-Spoorwegmaatschappij te Amsterdam is procesverbaal opgemaakt wegens diefstal van manufacturen en galanterieën uit ee nige goederenwaggons; ze ziju naar de cel over gebracht. Een bloedige daad, waarvan de bizonderheden nog in eeu waas van geheimzin nigheid ziju gehuld, is op den London e.n Nordwest spoorweg tusscheu Whitmore en Mndeley ge pleegd. Daar werd namelijk den 26n in de vroegte het lijk van eeu soldaat gevonden, wien het bo vendeel van het hoofd was afgerukt en dat ook de sporen van andere kwetsuren droeg.Men meent hieruit te moeten afleiden dat de soldaat, na een worsteling in de coupé van den trein, hetzij le vend of dood op de rails is geworpen, waar hem waarschijnlijk door de nog volgende wagens van den trein het hoofd gespleten en ten deele ia af gerukt. Op het lijk voud men een verlofpas op uaam van Michael Guildford, een spoorwegbiljet van Londe i naar Dublin eu over de 4 aan geld. Omtrent de aardbeving in Spanje, worden aau delndependance de volgende bizonder heden gemeld. De aardbevingen hebben de meeste verwoesting aangelicht in bet oostelijk gedeelte van Audaluzië, nabij de prorinciëu Malaga en Grenada. Doch in die streek zijn, zoowel in de steden als inde dorpen, de huizen ook op zulk een primitieven voet gebouwd, dat zij tegen een eeuigszins krachtige» schok niet bestand zijn. In de officiëele telegrammen zegt de berichtge ver verder wordt het aantal dooden in de provincie Grenada op 236 en in de provincie Malaga op 105 aangegeven; maar het aantal on gelukkige.!), die nog onder de puinhoopen bedol ven liggen, is zeker veel aanzienlijker. Te Alba- nuelas werd het aantal dooden op 1000 geschat. Te Alhama zijn er minstens 350. In een dertig tal kleine plaatsen heeft men van 5 tot 25 lijken uit het puin opgedolven. De huizen en kerken hebben veel geledeu. Te Sevilla zijn verscheidene schouwburgen eu openbare gedeukteekenen zwaar beschadigd. Nabij Periana is een vrij hooge berg geheel verzwolgen in een kloof, die in den grond was ontstaan. Te Jayenna zijn hetraadhuiser.de kerk vernield. Te Torrox, Alcaucine en Alfarne- teji zijn honderden huizen vernield. Van de be volking van Grenada liggen de minvermogenden in het open veld gekampeerd, terwijl de rijken verblijf houden in hunne rijtuigen, die op de opeubare wandelplaats van Almuntcar bijeen staan. Voorts meldt dezelfde berichtgever nog, dat de Miuister van biunenlacdsohe zaken aan de plaatselijke overheden, die bij hein hulp hebben aangevraagd, te zamen vooreerst 60,000 franks heeft gizonden, benevens soldaten om puin hoopen weg te ruimen. Intusscheu wotdt volgens een Reuter-telegram uit Madrid het aantal slacht offers in het geheel op ruim 1000 berekend. Het tijdschrift Ueber Land und Meer is in Turkije verboden. De Turksche Regeering had zich geërgerd aan de afbeelding van Moham med met dunne beeuen. Het schijnt dus dat ge noemde profeet zeer gevulde beenen moet heb ben gehad. Om roestvlekken uit marmer te verwijderen, kan men van dezelfde methode ge bruik maken, die bij de zuivering van het stand beeld van Liebig is aangewend. In de Pharin. Centralhalle wordt daaromtrent het volgende me degedeeld: Een weinig klei wordt met zwavel- ammonium tot eene dunne' pap aangeroerd en op de vlek gebracht, onder voorzorg, dat het deeg niet meer dan de vlek bedekke. Na tien minu ten wordt de pap afgewasschen, en als e r dan nog ééne plaats eenigszins roodachtig is, wordt opnieuw een weinig pap op de vlek gebracht, na 5 minuten afgewasschen en na droging vervan gen door een deeg van witte bolus en eene op lossing van cyankaliuin 1 4. Is na een half uur nog groenachtig-zwarte kleuring merkbaar, dan moet de behandeling met cyankalium-deeg worden herhaald. Te Arnhem is wegens diefstal van een horloge een jonkman in hechtenis ge nomen, die reeds bijna de helft van zijn leven in gevangenissen heeft doorgebracht. Een goudsmidsvrouw te Par ij s veroorzaakte zooals wij reeds gemeld hebben den dood vau eeu kind, door op onhandige wijze gaat jes voor oorbelletjes in de oortjes der kleine te boren. Misschien zegt de Arnh. Ct. zal dit geval meewerken om een eind te maken aan die liottentotsche versieringswijze. Dat een boerenjongen ringen in de ooren draagt, omdat zijn grootmoeder zegt, dat dit goed is voor de oogen, heeft nog zijn verdedigbaren grond, maar dat dames zich op die wijze tooien is wansmaak, eu misbruik van gezag van de zijde der mode. Op een publieke veiling, eergist e- ren te Brussel gehouden, werden tien bordjes van blauw porcelein aardewerk (Delftsch) voor f418 verkocht; en ook twee zilveren kandelaartjes stijl Louis XVI voor f900. De waarde aan zilver der laatstgenoemde voorwerpen bedroeg f 50. Uit het verslag vanden gemeen- te-scheikuudige te Gorkum nopens het door hem ingestelde onderzoek naar de hoedanigheid der melk in die gemeente, blijkt dat van 12 rnelkverkoopers bij welke de melk op verschillende tijdstippen on derzocht is, er twee waren, die steeds onvervalschtc melk verkochten, vier die eene enkele maal onver- valschte, doch op andere tijden vervalschte melk met 8'/s tot 25°/» water verkochten; drie, die de melk vervalschten met 3 tot 16% water, en drie, die 16 tot 25% water bij de melk mengden. Vetvlekken uit papier te v e r w ij- deren, Men wrijve gebrande magnesia met wat water tot een papje aan, en brenge dit met eeu penseel op de vlek. Daar laat men het opdrogen eu verwijdert de massa dan met een mes of een zuchten borstel. Zijn de vetvlekken nog niet ge heel verdwenen, dan herhale men de bewerking. Eene merkwaardige ontdekking is door den gouverneur van Irkutsk, bij gelegen heid van eene groote inspectiereis in genoemde provincie, gedaan, welke bewijst, dat Siberië zelfs voor de Russische regeering nog een onbekend land is. Zijne Excellentie maakte kennis met het stadje Uim met 500 inwouers, 160 woningen en 4 antieke kerken, waarin merkwaardige reliquieën uit de Kozakkeutijden. De stad staat nog altijd onder het republikeinsch bestuur van een Vetche of openbare vergadering, die door het luiden eener klok wordt bijeenroepen, ofschoon de nieuwe ge meente-inrichting, zooals 't heet, reeds vóór jaren in dit gedeelte van het rijk is in 't leven geroe pen. Eene andere merkwaardigheid is, dat geen enkel inwoner van Ilitn de kunst van lezen of schrijven verstaat. Ir. de Franschestad Chalet is een houten scbouwburgtent, gedurende eene voor stelling, plotseling ingestort. Een duizend -tal menschen raakten onder de planken en balkeu bedolven eu er heerschte een groote verwarriug onder hen, te meer daar alles door het sluiten van den gasmeter in duisternis gebuid was. Het ongeluk liep echter nog vrij goed at. Er werden 15 menschen gekwetst waarvan slechts één zeer ernstig. In de nieuwe Duitsche kolonie Angra Pequena (Zuid-Afrika) moeten zeer belang rijke kopermijnen ontdekt zijn. Van de Turken sprekende zeide Palmer3lon eens: //Kan men geestkracht verwach ten van een volk, dat geen hakken aan ziju schoenen draagt?" De Eugelscheu dragen ze óók niet tegenwoordig. Zou daaraan misschien het treurig figuur te wijten zijn, dat de Britsche Leeuw tegenwoordig soms maakt? Het voedingsgehalte van kokos- noten is door een onlangs bekend geworden gr- val weder schitterend gestaafd. Op een schip, dat met eene lading dezer vruchten van de Fids- je-eilanden naar Sidney voer en door omstandig heden 80 dagen onderweg bleef, leefde de be manning al dien tijd van kokosnoten, waarvan ieder man één per dag kreeg, en allen bleven gezond eu krachtig. Ook voor paarden moeten kokosno ten oen uitmuntend voedsel opleveren. Volgens het Journ. d'agric. prat. zijn onlangs in het Fransche leger proeven genomen met kokosnoten- meel als voedsel voor de paarden. Deze proeven voldeden uitmuntend. Het meel is voedzaam en goedkoop. Het voederen met dit meel zou eene bezuiniging opleveren van minstens 50 frank per paard in één jaar. Door de Leid se he broodfabriek zijn de prijzen van het brood verminderd: die van het ongebuild brood van 12 tot 11 ct., en die van het krentenbrood van 19 tot 18 ct. per kilogram. De prijs van het gebuilde brood is 14 ct. per kilogram gebleven. Een Parijsche commisaris van politie, die oulangs in den trant van Salomo recht wilde spreken, kwam vau die poging leelijk af. Er verschenen twee huurlieden voor hem, die elkander het bezit van een papegaai betwist ten, en om nu te beslissen wie de ware eigenaar was, gaf hij last, deu vogel binnen te brengea en los te laten. De man, naar wiens kant de papegaai datt heen vloog, zou geacht worden, de eigenaar te zijn. Dj partijen schaarden zich ie der aan een kant, eu do papegaai werd losgela ten. Maar in plaats van rechts of links, vloog Coco onmiddellijk naar den rechter. „Schurk! Heb je al ontbeten?" krijschte de brutale vogel, eu viel met de hem eigen kracht op het reukor gaan van den wijzen man aan, die slechts met moeite van het nijdige dier bevrijd werd en in dubbele beteekenis „een neus" kreeg, zooals hij nog nooit had gehad. Uit Gefleborg, in Zweden, wordt gemeld: „In de Bethlehems-kapel alhier, waar de bekende lector Waldenstrom predikt, wordt bij den kansel een microphoontoestel zootlanig aan gelegd, dat de leden der Tckphoonvereeniging te buis de predikatie zullen kunnen booren,"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 2