MARKTBERICHTEN^ BEURSBERICHTEN, Laatste berichten Voor geest en hart. Gehoorzaamheid. Allerlei. De Amsterdamse he politie heeft een man aangehouden, die eergisteren-morgen bru taal weg een huis in de Nes binnentrad, naar de derde verdieping wandelde, daar in een slaap kamer alles bijeeupakte wat hij krijgen kon, maar het grootste gedeelte moest achterlaten, daar hij door de bewoners werd outdekt. Hij ontkwam en kaapte toch nog wat mee. Nu is hij in arrest. Bij het graven van een met de E 1 - be verbonden kanaal te Wieszhausen, heeft men dezer dagen, onder een steenkolenlaag, het ge raamte van een reusachtig wild rund uit de Ger- maansche wildernissen gevonden. De horens op den breeden schedel zijn ongeveer een meter lang. Het geraamte, dat naar men gist 2000 jaren oud is, wordt nu door een natuurvorscher behoorlijk geprepareerd en weêr tot een geheel gevormd. Uit Hedel schrijft men ons: Man en vrouw dronken samen koffie, maar hadden geen brood. Nu ging de man brood halen. Toen hij terug kwam, wilde de vrouw wel brood eten maar weigerde zij koffie te drinken: de koffie, was voor den man alleen. Zoodra deze echter een teug genomen had, meende hij een phos- phorsmaak te proeven, kreeg achterdocht en gaf dadelijk de politie keunis en jawel, den Rijks veldwachter J. P. Letschert mocht het gelukken, nog luciferskoppen in de koffiekan te vinden, en de vrouw (Helena Van Loon), niettegenstaan de haar aanvankelijk hardnekkig ontkennen, tot de bekentenis te brengen, dat zij het voornemen had gehad, zich van haar man te ontdoen. Te Weenen zal men in Augustus a. s. evenals voor een paar maanden te Ham burg een internationale biertentoonstelling houden. Te Barneveld is overleden de be kende Jannetje Schut, geb. Van den Peppel, uit het logement „De Bontekoe." Zij bereikte den hoogen ouderdom van 103 jaren en 3 maanden. De dienstdoende schutter ij te Nieuwepekela, die uit ééue compagnie bestaat, telt niet een enkel officier meer, die haar kan commandeeren. De kapitein-commandant woont reeds sedert eenigen tijd niet meer te Nieuwe pekela, en de 3 luitenants met den officier van gezoudh. hebben successievelijk hun ontslag ge nomen, terwijl hunne plaatsen wegens gebrek aan beschikbaar personeel niet te vervullen zijn. Lieb Vaterland kannit rullig sein! In Archangel heerscht groot ge vaar voor hongersnood, daar de graanoogst ge heel mislukt is en de aardappelen door de vorst mede totaal verloren zijn. Z o n d a g-m iddag omstreeks 3 u ur kwam een man aan het gesticht Meerenberg, om zijne vrouw, van wie hij gescheiden leefde en die daar werkzaam is, te bezoeken. Toen het tijd werd om te vertrekken, gaf hij, aan de deur gekomen, de vrouw zulk eene hevige snede over het ge laat, dat onmiddellijk geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Indien de portier niet bijtijds ware toegeschoten, zou de vrouw nog meer zijn mishandeld. De man is in handen der politie ge steld. Een winkelierster te Par ij s, die vier maanden geleden door haar houd werd ge beten, heeft potseling een aanval van hondsdol heid gekregen, waaraan zij spoedig bezweek. Men berekent dat er in Parijs 62,827 honden gevonden worden, waarvoor een belas ting betaald wordt van fr. 550,085. r Een Amerikaan sc h blad maakt de volgende rangschikking van Amerikaanschen adel en Amerikaanecbe parvenus. Tot de laatsten belmoren zij, uie hun bestaan te danken hebben aan hun vaders: terwijl van adel zijn dezulken, die hun vermogen hebben geërfd van hun groot vaders. Voor de vacante betrekking van gemeente-veldwachter te Echteld, op f 370 traktement, met vrije woning, hebben zich niet minder dan 36 sollicitanten opgedaan. De ijver van een der sollicitanten ging zelfs zóó ver, dat hij, voor het geval dat gehuwde lieden de voor keur hadden, zich bereid verklaarde, ten spoe digste zich van eene levensgezellin te voorzien. De stoomchocolad e-f abriek der fi ma Blooker te Amsterdam is eergisteren door urai.d vernield. Het kantoor en de molens zijn gespaard. Voor de betrekking van winkel houder der coöperatieve Winkelvereeniging te Delft, hebben zich aangemeld niet minder dan 180 sollicitanten, waaronder 40 a 60 winkeliers. In de openbare school te Ried (Pr.) werd vóór den aanvang der les de kachel omver gestooten, waardoor een meisje onder den bran denden inhoud geraakte. De ouderwijzer, die op het geschreeuw kwam toeloopen, liep onmiddel lijk met het kind naar buiten en duwde het ouder water, waardoor het meisje nog gered werd. Te B 1 a d e 1 (N.-B.) had iemand, die Zondag op de jacht wilde gaan, het ongeluk dat het schot afging en zijn voorarm verbrijzel de. De arm moest den volgenden dag worden afgezet. De Israëlieten in Volhynië (Rus sisch Polen) weigeren, aan den militairen dienst plicht te voldoen. Zij boden aan politie en sol daten, die hen daartoe wilden dwingen, krachtigen tegenstand. Te Epe ontstond Maandag 11. brand in het huis bewoond door J. Van Zuuk. Het perceel is met een gedeelte van den inboe del een prooi der vlammen geworden. Opmer kelijk is het, dat drie jaren geleden, mede in December, genoemden persoon hetzelfde ongeluk trof. Te Terneuzen is weder een geval voorgekomen van lood vergiftiging door het ge bruik van groenten, die bereid waren in met geel glazuur bewerkte steenen pannen. De lijders zijn hersteld. Eergisteren zijn te Halfweg aan- gehouden twee bi kende diaven, P. v. d. A. en VV. O., die aldaar trachtten een tweewieligen groentenwagen te verkoopeu, welken zij te Haar lem hadden gestolen. Zij zijn naar het huis van arrest overgebracht. Onder de straathonden op het eiland Chios is een epidemie van watervrees uit gebroken. Naar men bericht worden de dolle honden, volgens Turksch gebruik, niet gedood, maar naar een naburig woest eiland gebracht. De rechtbank te 's Gravenhage heeft den Leidschen student, die aan een groen een klap heeft gegeven, tengevolge waarvan deze krankzinnig zou zijn geworden, veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf vau 5 dagen. Zekere juffrouw Juliette Wery, woonachtig tePeruwelz, in België,had voor paaschei van haar peetoom een lot der Tunische lo terij gekregen, no 833,757. Bij de laatste trek king viel op dat lot een premie van 100,000 frank. In eene gesloten zitting van den Privy Council te Osborne heeft de Ko ningin van Engeland medegedeeld, dat zij hare toestemming heeft gegeven tot een huwelijk tus- schen hare dochter Beatrix en prins Battenbcrg, op voorwaarde dat zij in Engeland en nabij H. M. zullen blijven. Eergisteren werd op trein 15 van 's-Hage naar Rotterdam, op de hoogte der gist-en spiritusfabriek te Delft, met steenen geworpen of geschoten, eerst op een bagagewagen, later in een gemengd passagiersrijtuig. In de ruit van het portier werden eenige gaten gemaakt. De da der is onbekend; de justitie doet onderzoek. Blijvende gunst en algemeene toejuiching der mensehen maakt den geest licht op geblazen en doet de plichten vergeten. Het is daarom goed, dat wij van tijd tot tijd eene vernedering oudergaan. Wat voornamelijk overwonnen moet worden is de eigen wil, de bron van alle kwaad; is die oorzaak eenmaal weggeno men, dan zal het overige gemakkelijk volgen. De zeelieden plegen groote kalmte te wantrouwen; immers aanhoudende wind stilte is een voorteeken van storm. Zoo gaat iets nog niet goed, omdat het goed schijnt te gaan. Bloeit de wijnstok niet zonder snoeimes, levert de akker geen vruchten zonder ploeg, dan zal ook de deugd niet bloeien zonder vijand, noch daar verdienste worden ver worven, waar geen moeilijkheden zijn. In groote zaken is de poging reeds te prijzen, moge ook de uitslag niet aan de bedoeling beantwoorden. God heeft het loon aan ons pogen, niet aan het welsla gen verhouden; want het eerste staat aan ons, het laatste hangt van God alleen af. Een edel en grootmoedig hart heeft geen prikkel noodig, om tot het goede te worden aangezet; een lichte wenk is ge noeg; terwijl daarentegen een harde en karige natuur zich ternauwernood door woorden, ja door stokslagen laat dwingen. Het is met het gehoorzamen als met het geven gesteld, want gehoorzamen is geven; bemint God den gever, Hij zal den mor- reude verachten. Doe, wat u te doen staat, maar doe het bereidvaardig. Het gedwon gens kan noch aangenaam noch bestendig zijn. Wie zich met beuedeu de meusche- lijke waardigheid wil verlagen, wacht geen hard bevel af, maar is met een wenk te vreden. niet zooveel tegenwoordigheid van geest had ge had, de kogel fluks in te slikken. Zeer-„attent". Vrouw (tot haar echtgenoot, die van eene pleizierreis uit Zwitserland is terug gekeerd). Maar, beste man, je schijnt daar nog al door de modder gemarcheerd te hebben. Bezie die jas eens! Man. Dat heb ik met opzet ge daan, vrouwlief, ik wcnschte u ook iets van die heerlijke streken te laten zien. Een goede maag. Dokter. Hebt ge het doosje pillen ingenomen? Patiënt. Ja, dokter, maar ik voel nog geen uitwerking; misschien is het deksel van het doosje nog niet losgeraakt. Troost. Landbouwer. Meent gij, dat ik het proces zal verliezen? Advocaat. Gij niet, hoog stens uwe kleinkinderen. Op 't examen. Examinator. Kent gij de berekening van den kegel? Candidaat. Ja, professor, alle negen telt 36. Naïef. Tante. Ge komt mij slechts bezoeken, als ge geld noodig hebt. Neef. Maar beste tante, vaker kan ik toch niet komen. Tegenwoordinheid van geest. Luitenant. Ja, ja, men moet maar steeds bij de pinken zijn. In don slag bij N. stond een boI- daat naast mij, die een kogel juist op den mond kreeg. Het projectiel sloeg hem' vier tanden uit den mond en zou hem zeker gedood ba bben, als de kerel De opgeblazen recruten. Sergeant. (Uit het reglement voorlezende). „Het is den soldaat niet geoorloofd zich over dag op zijn legerstede te leggen. Zij moet 's morgens worden opgemaakt en tot de retraite in orde gehouden worden." (Verklarend). Nu zijn er onder jullie van die verwaande, trotsche, opgeblazen kerels, die zich verbeelden dat zij graven en baronnen zijn en het recht meenen te hebben, als 't hun goed dunkt op den stroozak te gaan liggenMaar, neemt je in acht, ezels, dat ik zoo iets nooit ge waar word STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 81 Dec. Gisteren-namiddag gaf de Vereeniging van den II. Vincentius van Paulo, in haar gesticht in de Zoetestraat alhier, het gewone jaarlrjkscke feest aan de kinderen uit die arme huisgezinnen, welke door de werkende leden van ge noemde Vereeniging worden bezocht. Ruim 200 kleinen namen aan dit uitmuntend georganiseerde feest deel; zij werden allen op chocolade en gebak onthaald en ont vingen ook nogeeii fraai geschenk,bestaande in een stuk speelgoed of een kleeding- stuk, terwijl aan de ouders der kleine feestvierenden bovendien nog kleederen en verschilleude levensmiddelen ter hand wer den gesteld. Groot was de vreugde, die waar te nemen viel zoowel bij de ouders als bij de kinderen. Ongetwijfeld zal ook wederom deze feest avond in dankbare en hoogst aangename herinnering bij hen blijven. De Commissie van dit Kinderfeest heeft zich opnieuw bij uitstek van hare taak gekweten. Hare leden mogen met recht aanspraak maken op hulde en waardeering.Zij hebben gisteren wederom blijk gegeven, dat zij de kunst verstaan een dergelijk feest uitmuntend te organiseeren en bij de opgewekte stemming, die er al gemeen heerschte, de orde flink te kunnen handhaven. Moge de Vereeniging van den II. Vin centius steeds meer en meer gewaardeerd worden; mogen vele bijdragen haar steeds in ruime mate blijven toevloeien, opdat zij ook in het vervolg in staat zij, door milde liefdegaven de harten van onze gebreklijden- de natuurgeuooteu te kunnen verblijden. HAABLEM29 Des. Ter graanmarkt van heden gedaan: roode tarwe f a witte f 6.90 a f 7, rogge f 5.75 a f Haver f 3.50 a f4gerst f a duivenboonen f 6,40 a 6,50 paardeuboonen f a -jbruine boonen f a f Gr. erwten f a AMSTERDAM, 29 Dec. Ter veemarkt waren aangevoerd 470 runderen van welke de prijzen waren vette 1ste qual. f 0.83. dito 2de qual. f 0.72. dito 3de qualiteit J 0,65 per kilo; melk- en kalfkoeien f100 a 300, 1 graskalv. a ,66 nuchtere kalveren 10 a 16, 7 schapen en lammeren a vette varkeus 38 a 46 c.; beiden per kilo.biggen a paarden J a ROTTERDAM, 30 Dec. Op de veemarkt waren gisteren en heden aangevoerd: 14 paard, 1051 runderen, 156 vette- en graskalveren 26 nuchtere kalveren 368 scha pen of lammeren, 470 varkens, 82 biggen, bokken. De prijzen van het vee, besteed ter markt van heden waren als volgt: Runderen 1ste qualiteit 83 e. 2de qual. 69 c., 3de qual. 49 c.; kalveren 1ste qual. 110 e. 2de qual. 90 c., schapen 92 c., alles per kilo. Men besteedde voor goede qualiteit weivavken s 45 en 52 c. per kilo. De prijzen der botei waren heden als volgt lste f 64 2e qualit. f62, 3de qual. f 58. AhKEAAB, 27 Dec. De auuvoer van vee en daarvoor bestede prijzen volgt: 6 koeien 150 a 200, 20 nuchtere kalveren 16 a 22,vette kalveren a394 schapen J 18 a 28varkens f per kilo, 62 ma gere dito 13 a 22,5 bokken 4 a 9 5 paarden 40 a 170 lammeren f - a 29 Dec. Ter veemarkt werden verkocht 3 koeien van f 180 a 250, 71 kalveren van f 40 a 125 8 nuchtere dito van f 14 a 20, 379 schapen f 2S a 37,142 varkens 38 a 52 c. magere a c. per kilo. LONDEN, 29 Dec. Ter veemarkt zijn aangevoerd Runderen 2200, Schapen en Lammeren 8000, Kalveren 120 Zwijnen Prijzen Beste Runderen 4/ 5/9 Schapen en Lammeren 5/ a 6/6, Kalveren 3/8 a 5/8 Zwijnen 3/8 4/4 HEIDEN, 27 Dec. Aan de markt van heden waren de aanvoereu en prijzen der granen als volgt: 3 heet. tarwe winter- f azomer- f—af 3 heet. rogge winter- /-,a -,.zomer--, 5 heet. gerst zomer- a -.chevalier a -6 heet. haver, zware- a De prijs der boter was heden per vat ls'e qual 5S,a 64.2de qual. f 50.a 56. SCHIEDAM, 30 Dec. Moutwijn per Ned. vat f 11,50 Jenever f 17,Amsterd. proef f 18,25 Spoeling f 2,40 dito commissie f 2,30. ALKMAAR, 26 Dec. Aangev.H.L.Granen. Men be steedde voor tarwe a rogge J a gerst a dito chev. f a haver J p'aardenboonen f a - bruine dito a ')_j duiven dito kanariezaad a,— rood mosterdzaad a gee' 4R° J karwijzaad a blauw maanzaad groene erwten a grauwe dito J a vale dito a Witte a Kaas. Heden zijn ter waag gewogen stapels, wegende kilo. hooi-, kleine f commissie f mid delbare f—.,— laagste prijs f—; Gras, kleine f—,—com missie— f.— middelb. f—,—laagste f—,—per 50 kilo PURMSREND, 30 Dec. Kaas: aangevoerd 176 stapels prijs der kleine kaas t 34,middelbare J 1.10 a 1.20 per kilo. Runderen: aangevoerd 113 vette koeien lager in prijs; melk prijshoudend; gelden beter in prijs kalfkoeien Vette kalveren aanvoer 83 stuksprijs 80 a 100 c. per kilo, handel vlug; nuch tere ditoaanvoer 66 stuksprijs f 10 a 25 per stuks handel vlug. Vette varkensaanvoer 115 stuks, prijs 40 50 c. per kilo met matigen handel; magere dito aan voer 36 stuks, prijs f 14 a 20 per stuk met vluggen handel. Biggen aanvoer: 170 stuks, prijs f6 a 10. HOORN, 27 Dec. Op de weekmark van heden waren de prijzen en aanvoeren der granen als voïgt: 10 heet tarwe f 7,a 7,50 - heet. rogge f-,19 heet. gerst 5.— 5.25 64 heet. haver f 3,50 mosterdzaad a karwijzaad 1 heet. boonen: heet bruine f 9,a 10.gele f f heet paardeboonen f a heet. erw ten f a heet. groene J 9,all,heet. grauwe ƒ11.a 12,— heet. witte 7,50 heet. aardappelen a manden appelen f— a alles per heet. De aanvoer van vee en daarvoor prijzen betaalde waren als volgt: 4 paarden van f 40 tot 200 veulens f a koeien van f tot 6 kal veren van f 12 tot 26, 85 schapen van J 28 tot 32,— 105 lammeren van f 18 tot 24.10 varkens van 12 a 18, 3 zeugen 30 a 40, 103 biggen van 4— a 9, bokken —af geiten a Amsterdam, 30 December 1884. Prijzen der onderstaande effecten ^enotee r pCt. de koer R Nederland. Certif. Werk. Schuld tt y y .....8 Hongarije. Obl. Leouing 18(575 Goud leening5 Italië. Obl. Pausel. Leen. 1860-64. 5 Oostenrijk. Obl. in papier (Mei—Nov.), 5 u zilver (Jan.—Juli). 5 Portugal. Obl. buitenl. 1853-808 Rusland, bij Hope C'omp. Oude Russen. 5 Obl. Nic. Spw. 1867 69. 4 ff 1877 Amst. L 20-100 5 Spanje. Obl. buitenl. 1867, 1871/75. I1 ff 1870 2 p (Perpetuele) 4 Turkije. Obl. AJg. Schuld 1865 5 1869 6 Egypte. Obl. Leeniug 1876 5 N.-Amerika. Obl. Vereen. Staten 1876. 4' a 1877 4 Columbia. Obligatien4», Peru. Leening 18706 18725 Oostenrijk. Aand. Nationale Bank divid. Nederland. Holl. IJz. Spw. Aand M. tot Dipl. St. Spw. Aand. Cent. Spw. gestemp. Obl. Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand Boxtel Wezel Obl4' s 1875 5 Hallo. Zuid-llal. Spoorw. Obl3 Ru.land Gr. Spw. Maatsch. Aand. 5 Baltiscbe Spw. Aand. .3 Jelez Griasi Obl5 Kiew Brest Aand5 Knrsk Gkark Obl. J 1000. 5 Morschansk Sysran Aand. Riaschk Wiasma Kumenle. Aandeelen Spw Kmerika. Chicago N. W. Gert. Aand. N. York Lake Erie W. S. Aand Illinois Cert. Aand Miss Kansas Texas Obl. Cert. 7 PÜJEMIE-LEENIN GEN. Nederland. Loten Amsterdam ƒ100 S Rotterdam3 k Gemeente Crediet. 8 Uelgle. Stad Antwerpen 1874 3 Oostenrijk. Staatsl. 18544 18605 1864 Rusland. 1864j> 1866 Geldkoers prolongatie 4 pet. f 5 div 79 Vz 01»/,, 98 V» 86 93 665 66"/,, 47 6/s 101'/, 83 V, 97'/. 46 56 7 Vx. l/s 1127» 217, 97, 6"/i« 118'/, 151 109 697, 145'/, 100'/, S7»/i« 125 577s 92 96 567, 55'/, 124»/, 137/, 117'/, 100?/, 105»/, 101'/, 96'/, 98»/, 1"6 110 139 1377, 129'/, MADRID, 30 December. Blijkens nieu we ofïiciëele mededeeüugeu omtrent de aard beving, 4e muren van al de kerken te Malaga gescheurd. Te Cauillas werden vele huizen vernield en is bet aantal slacht offers aanzienlijk, evenals te Muchas, waar alle huizen ingestort zijn.In betPriegotheater te Cordova ontstond onder de 900 toeschou wers eene paniekizij vluchtten alsdol, en velen, die uit de vensters sprongen, werden gedood of gekwetst. De Giralda-toreu van de kathe draal te Sevilla en de Alhambra zijn staande gebleven. Onder de puiukoopen der keik van Santa-Cruz te Albania werden 18 lijken gevonden. Te Ventas telt men 50 dooden. CAïRO, 30 Dec. De Egyptische Regee ring heeft beroep aaugeteekend tegen de uitspraak van het Hof van eerste instantie in zake het geding met de Sckuldkas. De zaak zal op 14 Jauuari voor het Hof van appèl komen. Mocht de uitspraak in eerste instantie hier bevestigd worden, dan zal de Schuldkas beslag doen leggen op alle jaar wedden en pensioenen. LONDEN, 30 Dec. De Londensche gene rale agent der Kaapkolonie, maakt eene officiëele dépêche bekend, waarin gemeld wordt dat de redevoering, die de eerste Minister der Kaapkolonie, de heer Uping- ton, in Bechuanenland gehouden heeft, opzettelijk verknoeid naar Londen is over geseind.' Upington verdedigde de Boeren tegen onware beschuldigingen, maar hij sprak geen afkeuring uit over den Opper- commissaris. De officiëele dépêche voegt er bij, dat er thans vele vergaderingen in de Kaapkolonie plaats vonden, waarop de schikking van de Kaapscke Ministers betreffende Bechuanenland goedgekeurd werd. MEDEDEELINGEN. d 10 Cents per regel. Nieuwe Geneeskundige ontdekking. j£e P*1" .taophifc Ad. C.UU. Avtn.l» Q.iei.t.n mT'e.".'.. ..nj. rlijl.-.nel- geneest radicaal en Chronische brou- heid hardneKlnge asthma s en v, chites.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 3