BINNENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. de werklieden, De gemachtigden zijn eer gisteren door den voorzitter van den ge meenteraad ten gekoore ontvangen. De voorzitter heeft hun te keuneu gegeven, dat zij Zaterdag a. s. bij eene commissie van den gemeenteraad toegelaten zouden worden, als wauueer zij schriftelijk hunne voorstellen kunnen indienen. De vredebondsman, Henry Richard heeft aan de Daily News een brief ge schreven, ten betooge dat Engeland, liever dan zijue vloot tegenover de Frausche te versterkeu, aan Frankrijk voorstellen moest doeu tot wederzijdsche vermindering van het oorlogsmateriaal ter zee. De Pall Mali Gazette steekt met deze gemoedelijkheid van den braven philanthroop niet zuinig den spot. Welk een inval! roept het blad: Eu dit in deze dagen, bij de huidige stem ming der mogendheden! Het is iets voor eene opéra-bouffe Yolgeus de Daily Telegraph ligt er een Engelscb eskader in de Stille Zuidzee op den loer tot inlijving van de Louisiade-en Woodlaak-groepen, alsmede van Long Is land en Rook Island. Koning Jan van Abessinië heeft gewei gerd de afgezanten van den Malidi te ont vangen, die hem kwamen voorstellen ge- meeue zaak te maken tegen de Eugelschen. Omtrent Wolseley's plannen meldt de berichtgever van Daily Newsdat hij be ginnen zal met al de bronnen in het land in bezit te nemen. Hij wil ze doen ne men door cavalerie, die zich daar dan moet versterken. De bronnen zijn op het oogeu- blik iu de macht van vijandige stammen, maar men verwacht van hen geen verzet. Den 7den Januari zal de cavalerie uit Korti oprukken rechtstreeks naar Khar toum. Eene afdeeliug infanterie onder Generaal Earle zal den stam der Monassir kastijden wegens den verraderlijken moord op kolonel Stewart gepleegd. De telegrammen uit Spanje omtrent de verwoestingen, door de schokken van aard beving aangericht, geveu hoe langer zoo meer den indruk, dat de ramp van grooten omvaug is. Tal van plaatsen worden op genoemd, die geteisterd zijn door het in storten van huizen en door het verlies van menschenlevens. Doch daar die plaatsen meestal onbekend zijn, achten wij het over bodig daarvan bizonder gewag te makeu. Onvermeld mag echter niet worden gelaten dat iu een dorp in de provincie Malaga, Periana, alle huizen ten getale van om streeks 750, ingestort zijn. Men gelooft dat het aantal personen, die door de aardbevingen gedood zijn, om streeks 2000 zal bedragen. Naar wij vernemen heeft de Italiaansche Re- geericg de andere Mogendheden uitgenoodigd, hun gedelegeerden te benoemen ter internationale conferentie betrekkelijk het ten uitvoer leggen van in andere lauden uitgesproken vonnissen. De conferentie zal in het begin van het volgend jaar ie Rome bijeenkomen. Op verzoek van den Minister van justitie zijn de advocaten in het arrondissement Amsterdam door den officier van justitie uitgenoodigd, opgaven te doen ter samenstelling van eene statistiek van de in dat arrondissement aanhangige faillissementen. 's Gravenhage, 2 Jan. Dezer dagen is de knecht van de Hoogere Burgerschool alhier, in het gebouw van het agentschap der Ned. Bank eene som van 3200 guldtn ontstolen, of wel die gelden zijn door hem verloren. Het geld behoorde toe aan leeraren dier school. Benschop, 2 Jatt. Door den ganzenvanger Dirk Middelkoop alhier, is, toen hij den 29aten Decem ber jl. op Heijkop nabij de Meern zijn beroep uitoefende, een prachtige groote arend gevangen, door middel van een ganzentouw. Arnhem, 2 Jan. Alhier is tot lid van den Gemeenteraad bij herstemming gekozen de Heer Mr. W. C. J. J. Cremers (kath.) met 735 van de 1383 stemmen. Delftshaven, 2 Jan. Door de politie alhier is in eene sloot aan de Coolschestraat gevonden het lijk van zekeren H. W., woonachtig geweest in de Tulpenstraat 47 onder deze gemeente. Dordrecht, 2 Jan. Er is eene Hollandsche Maatschappij tot Zontexploitatie in Ruslaud, al hier gevestigd, gevormd. Zij verkreeg reeds de Koninklijke bewilliging op hare statuten. Beverwijk, 2 Jan. De Gemeenteraad alhier heeft met 5 tegen 4 stemmen besloten, f S000 subsidie toe te staan voor den aanleg van een duinwaterleiding. De schoolcommissie van een Duitsch plaatsje won dezer dagen het oordeel der verschillende onderwijzers in omtrent lichamelijke kastijding in de scholen. De meeste onderwijzers waren voor het slaan en de commissie gaf daarom het volgende eenigszins zonderling klinkende rap port: De meerderheid der onderwijzers aan de openbare scholen verlangt een gepaste lichamelijke kastijding." Te Dublin ia een zesjarige knaap gestorven door het dtinken van een groote hoe veelheid whiskywelke sterke drank zijn vader hum gegeven bad. De vader van het arme kind is in hechtenis genomen. In een steengroeve bij Carnarvon (Wales) is een'groot rotsblok neergestoit op ar beiders, die beneden aan het werK waren. Zeven hunner werden onmiddellijk gedood en een ander bekwam ernstige wonden. In een andere steen groeve, te Enfield in Lancaster, werd een oude arbeider gedood door een aantal brokken steen, die een onvoorzichtig kameraad zonder hem te waarschuwen van boven neerwierp. Te Kralup, in Bo hemen, zijn drie huizen vernield door een kruitontploffiug iu den winkel van een geweermaker. Drie menschen kwa men bij het ongeluk om het leven en negen an deren werden zwaar gewond. In het Hongaarsche dorp Nagyo- gi bij Gran heeft de verkiezing van een burge meester aanleiding gegeven tot een gevecht, waarbij zes personen gedood werden. De hulp der politie en soldaten uit Gran moest iugeroepen worden om de orde te herstellen. Te Bromberg is dezer dagen een zeer eigenaardige diefstal gepleegd. Daar heeft nl. iemand de papieren van een tot gevangenisstraf veroordeelden man gestolen, om daarmee zelf in de gevangenis te komen. In het Zwitsersch Kanton Walli- serlaud, niet ver van Martigny, lag 80 jaren ge leden een rijk dorp, op de helling der bergen, met name Rozet. Er is thans geen spoor van over. Het is geheel ouder bergafschuivingen en aard stortingen begraven. Tot het begin dezer eeuw werd het beschermd door een prachtig uitgestrekt kastanjebosch. Dit gaf aan den lossen berggroud de noodige vastheid. Maar er kwam een specu lant, die 30,000 fr. voor het bosch bood. De ge meenteraad van Rozet sloeg toe: het bosch werd geveild en het dorp allengs begraven. Later bleek dat het bosch 200,000 fr. waard geweest was. Er leven nog 3 menschen, die in dit ongelukkige dorp gewoond hebbeu. Als curiositeit mag wel vermeld worden, dat de algemeene politie-verordering der gemeente Naaldwijk straf bepaalt van een boete van 1 3 gulden, tegen hen, die tegen openbare gebouwen leunen. De openbare gebouwen schijnen, daar van bordpapier te zijn, anders is de va derlijke zorg der overheid voor die gebouwen on verklaarbaar. Een schoenmaker teLongueran in het Eransche departement Cótes du Nord, is tot een maand gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij een jonkman, Fouré genaamd, die uit ijver zucht een moordaanslag op een meisje pleegde, geruimen tijd iu zijue woning voor de nasporin gen der politie verborgen had. Werd deze man strafbaar door zijn al te groote hulpvaardigheid jegens dun misdadiger, het slachtoffer ondervond een geheel andere behandeliug van een der dor pelingen. Deze kwam, terwijl zij zwaar gewond aan den kant van den weg lag, daar voorbij, on dervroeg haar omtrent het gebeurde en ging toen verder, zonder iets voor haar te doen. Die man viel echter niet iu de termen van de straf wet. Sinds ingang van den ln Januari 1885, klokke twaalf, wordt de betaling voor het pas- seereu door schipbrug te Doesburg der voetgan gers uit andere gemeenten niet meer verzameld, en zal alzoo het geval zich niet meer kunnen voordoen, dat een Franciscaner Monnik, die geen geld bij zich had en reeds vóór de brug stond, eerst naar het huis van een Pastoor, een kilome ter ver, moest terugwandeleu, om dezen een groot of 2'/s cent te vragen. Het is in Algerië buitengewoon koud; volgens den panterjager Bombonnel is het er een tweede Siberië. Er hebben zware sneeuw stormen gewoed en er is nog meer sneeuw te wachten. „In de veertig jaren dat ik Algerië ken," zoo schrijft hij, "heb ik er nooit zulk weder ge zien. De berger, zag ik met sneeuw bedekt, maar de vlakten hier nooit. Terwijl ik hier bij een vuur zit te schrijven, kan ik mijn handen niet warm krijgen en ik weet niet of mijn Arabier, die mijn brief zal wegbrengen, de bevroren rivier over zal kuur.en komen." Een uit Tonkin terugkeercnde oorlogsstoomboot heeft eene bizondere krijgs— trophee naar Frankrijk overgebracht. Behalve tien veroverde vaandels, had zij een bronzen klok aan boord uit de pagode van Bac-Rinh. Deze weegt 300 kg. en geeft bij de minste aanraking, een zilveren en zuiveren klank; zij beeft geen klepel, doch wtrd met een houten hamer be speeld. Nu is het bekend dat de Chineezen en Japanners ons ver vooruit zijn in de bearbeiding van brons, vooral in het daarbij inleggeu met goud en zilver; hnnne klokken kunnen dan ook de zeldzaamst zachte tonen voortbrengen. Het openbaar onderwijs kost in het dorp Winterswijk f65,000 per jaar. Een kleinig heid, waartoe Roomschen en anti-revolutionnairen, die van dat onderwijs niet gediend zijn, ook moe ten betalen. Men is er echt neutraal: want on langs werden tw e Joodsche onderwijzers aange steld, om de jeugd in maatschappelijke en ook in Christelijke deugden op te leiden!!! D e Magdeb. Ztg. verhaalt de volgen de aardige vergissing: Ter gelegenheid van het gou den jubilé des Priors te Langensalza, den hoogeerw. heer Hotger, hield rector Solbrig eene toespraak, in naam van de vele autoriteiteu en genoodigden. Onder deze laatsten was ook een generaal Von Hack, commandeur der ridderorde van den Roo- den Adelaar. In de feestelijke aanspraak, in 't Latijn gehouden, kwam ook deze zinsnede voor dat de Prior zich zeer verdienstelijk had gemaakt voor deze school (de hac schold), voor deze stad (de hac urbé) voor dit land en rijk (de hac ci- vitate.) Generaal Von Hack, die geen Latijn ver staat, meende dat deze gezegden op hem slo :g9u en boog telkens, als hij het woordje hac hoorde, zeer erkentelijk en zeer diep. Men begrijpt dat èn de redenaar èn de omstanders moeite hadden hun gelaat strak te houden. Het bestuur van den „Noord-A- merikaanscheu Zangersbond," te Miiwankee, heeft een prijsvraag uitgeschreven voor een muziekstuk met soli, mannenkoor en orkest, en zij roept alle toondichters tot mededingen op. De toe te ken nen beloor.ing is 1000 dollars. De tekst van de compositie moet Duitsch zijn en het stuk moet een uur duren. Het bekroonde stuk zal in Juli 1886 bij een zangersfeest te Milwaukee uitge voerd worden. De mededinging is open tot 1 Ju ni 1885. In een Duitsch tijdschrift, b ij voegsel van de Köln. Volksztg., lezen wij dat de Hollander nooit ander koffiewater dan mineraal water gebruiken en (vanzelf weer in een ander opstel) dat diezelfde Hollander den duim „Wo- dan- vinger" noemen, uaar den ouden afgod Wo- dan, aan wien de Germanen een eed zwoeren met den duim naar boven. Wij blijven toch nog altijd de Chineeten van Europa. Hoe er personen zijn, die overal geld uit weten te slaan, bleek dezer dagen te Rot terdam. Op het Steiger (een der drukste buur- tenj komt een jongen aandragen met erwtensoep en heeft het ongeluk dat de kan valt en de in houd op de straat loopt. De jongen, over zijn domheid verlegen, loopt, door of het hem niet aan ging. Anders dacht er een vrouw over, die het ongeluk gezien had. Zij blijft eenigen tijd staan, deukt even en begint daarop te jam meren en te huilen over haar ongeluk, er. wer kelijk, de vrouw scheen het publiek te kennen, want de voorbijgangers deden hun best om de tranen der „ongelukkige" door het geven van centen te drogen, hrtgeen hun dan ook gelukte. Hoeveel behoeftige Duitschers maar op goed geluk naar Holland komen, kan men afleiden uit het cijfer der aanvragen om onderstand, bij de Deutsche Hiilfsverein te Amster dam in 1884 ingekomen: 1300. De vereenigiug gaf in dat jaar f 4723.82 uit. Zekere V. te Par ij sdiein Juni tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld werd, had geen lust in zitten en zond een kameraad, die tegen twee franks per dag kost en logies had hij gratis, en een gratificatie vau 50 frs. na af loop den ander zou vervangen. Na geduldig twee maanden uitgezeten te hebben, kwam hij V. om het geld manen. Deze gaf echter niets; van daar twist en de zaak lekte uit. Nu moet de gedienstige voor eigen rekening zitten en V. krijgt vermeerdering van straf. Dit Rome wordt gemeld dat Z. H. de Paus van eene dame iu Virginia, Miss Cald well, eene gift heeft ontvangen van 300.000 dol lars. De bedoeling der geefster is het doen op richten eener kerkelijke universiteit te New-York, op deu voet van het College der Propaganda Fide. Uit Harlingen wort aan de Zw. Ct. gemeld: Door een predikant is een afdoend bewijs gegeven van practischen zin in het uitoefenen van liefdadigheid. Twee huisvaders kwamen hem huil nood klagen en grepen den weldadigen man zóó in het hart, dat hij hun een rijksdaalder gaf, met deu raad om dat geld eens goed te beste den. Toch wilde hij zich overtuigen, waar zij met het geschonkene heen gingen, en nu bleek het dat zij alleieeist een kroeg binnentraden; doch pas lag ile rijksdaalder op de toonbank, of de gever pakte hem Weer in met de bijvoeging: „Daarvoor was het niet gegeven." De Amsterdamse he Omnibus- Mij.bestaat thans 12Vv jaar. Zij begon haar leven met 3 conducteurs, 3 koetsie's en 2 stalknechts, thans zijn er 138 conducteurs, 141 koetsiers en 134 stalknechts, benevens 178 andere vaste werklie den in haar dienst. De paarden-voorraad steeg van 17 tot 574. Iu die 12'/2 jaar werden 72.435.000 personen vervoerd. Een paar Engelsche dames he b- ben een niet aangenaam avontuur met de Haag- sche politie gehad, hoewel toch niet zoo onaan genaam als het publiek gerucht wilde doen ge- looven. Zeker is het dat zij door eenigszins zon derlinge kleeding de aandacht van het straatpu bliek trokken en dat weldra de meening ont stond waarschijnlijk gegrond op de niet on bekende onvrouwelijke reishoeden dat men hier met verkleede pick-pockets te doen had. Als zoodanig werden zij aan een politie-agent aangewezen, die, geen Engelscb verstaande, het best meende te doen de dames in een politie bureau in veiligheid te brengen. Volgens het publiek gerucht nu zouden zij daar niet zeer kiesch behandeld zijn, zoodat zij, later in haar hotel teruggekeerd, meenden dat de politie haar officiéél excuus zou komen vragen. Andere be richten daarentegen melden dat er niets onbe hoorlijks is geschied en dat een politie-inspec- teur, de Engelsche' taal machtig, haar daar ter plaatse reeds alle verlangde opheldering gegeveu heeft, o. a. ook zeggende, dat de overbrenging naar het bureau alleen geschiedde om haar voor overlast van het publiek te vrijwaren. Ln zoover zou er dus ook geen reden tot excuus zijn. De dames zijn met een haar aangeboden rijtuig naar haar hotel teruggevoerd. H e t Maandblad tegen vervalsching van levens middelen werpt het plan op een tentoonstelling van vervalsclite en onvervalschte levensmiddelen. De redactie verklaart, als er genoeg belangstel ling bij het publiek voor bestaat, gaarne hare hulp .en bemiddeling te willen verleenen. Generaal Grant, de gewezen Pr e- sident der Vereeuigde Staten, die, zooals men weet, voor eenigen tijd door het failliet van het bankiershuis Grant zijn vermogen verloor, is meer en meer iu geldelijke moeilijkheden ge komen. Thans is beslag g leg l op al zijn goe deren, op last van dsu initlionair Vanderbilt, wien hij 750,000 dollars schuldig is. Zijn in boedel zal den 3 m Juni verkocht worden, maar men denkt dat hij door een aantal vermogende vrienden, o. a. Generaal Sherman, Cyrus Field, Dreaal enz., geholpen zal worden. Generaal Grant, wiens gezondheid zeer geschokt is, zal nu mede werker aan dagbladen worden. Een 79-jarige dame te M e u d o n« die te dicht bij het vuur kwam, vloog in brand en vond den dood. Dezer dagen werd bericht, dat prius Von Bismarck op raad van zijn dokter een ontspanningsreisje zou maken en dat de keus was gevallen op Madeira of Egypte, Tiflis of Noorwegen, Nader verneemt men, dat aan bet lijstje nog zijn toegevoegd Jericho, Melbourne Eukhuizen, Yokohama en Archangel. De krijgslist van het paard van Troje is eenigen tijd door smokkelaars over de Frausche grenzen op hun manier nagevolgd. Zij wisten talrijke bezeudingen fijne tabak en sigaren in hobbelpaarden verstopt aan het waakzaam oog der grensbeambten te onttrekken. Het ging een geruimen tijd goed; maar eindelijk begon het groote aantal ingevoerde hobbelpaarden dat op een manie van de Fransche jeugd voor dit speelgoed scheen te wijzen achterdocht te wekken en bij onderzoek kwam de list uit. Het aantal Roomse h-K atholieken in Nederlaudschlndië neemt toe, het is thans 35,220, waarvan 18,000 Europeanen, Van goed ingelichte z ij de verne men wij dat een der passagiers van het onlangs uit Nederland te Batavia aangekomen stoomschip Madoera, zich bij de Indische Reg. beklaagd heeft over het groot aantal (500 hadjies) dek passagiers, door dat vaartuig te Djeddah aan boord genomen, terwijl er slechts voor 200 man ruimte in de reddingssloepen was. Naar wij ver nemen is de havenmeester gelast om een onder zoek in te stellen en mede te deelen of de Ma doera wel bergruimte voor dat aantal had en de reddingsmiddelen genoegzaam aanwezig waren. Een „s n e e u w-s meltmachin e", tot het verwijderen van sneeuw in de straten, wordt door een uitvinder te New-York vervaardigd. Het werktuig heeft iets van een locomobiel. Het wordt door paarden voortgetrokken en de uit vinder denkt, dat hij daarmede in een uur tijd zestig karvrachten sneeuw tot water maken kan. De Moniteur Beige van Dinsdag heeft aan eene kennisgeving van de politie te New- haven (Engeland) openbaarheid gegeven, volgens welke in den trein van Londen (Victoria station) naar Newhaven in een compartiment le klasse het lijk gevondeu is van een naar schatting 30jarig man, die volgens inlichtingen door het bureau van Coolcs Tourist te Louden een biljet naar Dieppe geiiomeu en opgegeven had R. C. Martin van Brussel, te zijn. Na een onderzoek van het lijk, was door de jury als oorzaak van den dood eene hartziekte geconstateerd. Naar de Belgische bladen thans melden, heeft een iudustriëel te Josse-ten-Noode, de heer Van Looy, verklaard, dal het signalement overeenstemt met dat van deu heer P. Moutou, boekdrukker te 's-Gravenhage die vóór eenigen tij i zijne woonplaats heeft verlaten. De Heer I. A. Ram, te Bergen-op- Zoom, heeft het zeldzaam voorrecht gehad den dag te mogen herdenken, waarop hij zestig jaar geleden te Leuven zijn diploma als doctor in de geneeskunde verwierf'. Zijn hoofd is nog even helder en zijn hart nog even warm als voorheen. De geachte grijsaard kent geen grooter genoegen dan zijue kennis en ondervinding ter beschik king van anderen te mogen stellen. Te Birkenhead staan 2 officie- ren vau he t Amerikaanscbe schip J. F. Chap man terecht, omdat zij een matroos zoo ergerlijk mishandeld hebben, dat hij aan de gevolgen over leed. Gedurende de geheele reis werd de arme man onder allerlei voorwendsels geslagen en ein delijk lieten zijn beulen hem boven in een der masten hij'ellen en daar ureu lang hangen. Hij werd bewusteloos, verstijfd van koude, afgesue- en de pogii gen om hem tot bewustzijn te bren gen waren te vergeefs. Hij stierf eenige uren later. Een handelaar te Dus* eldorf, dien men voor een welgesteld man hield, heeft zich dezer dagen „verwijderd". Na zijne vlucht bleek het dat hij honderden valsche wissels ha(J gemaakt en daarbij de namen van bijna al zijn vrienden en bekeuden misbruikt. De hoeveelheid aardappelen, die jaarlijks verbruikt wordt is gemiddeld vijftien honderd millioeu centenaars (75,000.000.000 KG). Daarvan worden 470 millioen centenaars door Duitschlaud geleverd, 225 millioeu door Frank rijk, 220 millioen door Rusland, 174 millioen door Oostenrijk-Hongarije, 128 millioen door Groot Brittannië, 100 millioen door Zweden, 30 millioeu door België, 32 millioen door de Ver eeuigde Staten, 45 millioen door Nederland enz. De jaarlijksche omzet van aardappelen in den buitenlandschen handel bedraagt f80 a 90,000,000. Onder den naam la Flamberge is te Parijs een duel-vereeniging opgericht waarvan alleen zij lid kunnen worden, die minstens een maal geduelleerd hebbeu. Dat is zeker geen mid' del om de heerschende manie voor tweegevech ten te onderdrukken. BeUr zou daartoe de maat regel helpen, die onlangs een ervaren Parijzenaar aanried, nl. dat het, onder bedreiging van zware geldboeten, verboden worde van eenig tweegevecht melding te maken in de dagbladen,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 2