N I E U W E aar beiucht. m. 864. Donderdag 8 Januari 1885. lOdè Jaargang. De invloed der vrouw op het familieleven. B UIT i\ L A i\ D. Humor in den Gemeenteraad. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maauden voor Haarlem t 0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1, Voor het Buitenland 1,50 Afzonderlijke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BïïBEAU: St. Jansstraat Haarlem. AG-ITE MA NON AGITATE. PBIJS DEK ADVEBTENTIËN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en V r ij d a g- avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KUPPERS k LAUEÏT. De SCHEURKALENDER van de Katho lieke Illustratie 1885, waarvan de prijs 0,50 is, stellen wij voor onze abonnés EN" VOOR HEN, DIE ZICH NOG AL? ABONNÉS OP DE NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT AAN MELDEN tegen betaling van slechts 20 Cents, verkrijgbaar. Onze geachte abon - nés buiten Haarlem, die van deze aan bieding wenschen gebruik te maken, worden beleefd verzocht, het bedrag in postzegels (plus 10 cents voor frankeer- kosten) bij hunne aanvrage te voegen. Het moderne ongeloof, dat alle orde uit de wereld verbanttoont zich ook vijan dig tegenover het Christelijk huwelijk. Het is een treurig feit, dat bij mannen in de zoogenaamde ontwikkelde standen, het Christelijk huwelijk in minachting geraakt, tengevolge waarvan de ongebondenheid, de uitspattingen en de genotzucht ontzet tende verhoudingen aannemen, terwijl de achting voor den Christelijkeu echt, de vreugde en de zegeningen van den hui- selijken haard meer en meer verdwijnen. Zulke dingen zouden trouwens niet moge lijk zijn, wanneer de vrouwen zelveu niet maar al te dikwerf den verderfelijkeu, on- zaligen tijdgeest huldigden. Als de vrouw niet waarlijk religieus is, als zij het huwe lijk niet als een Sacrameuteele verbinding» maar als een soort handelsverdrag beschouwt» als zij zich steeds diep vernedert, van waar zal dan de achting bij den man komen. Zoolang de vrouw niet Godsdienst, deugd en huiselijkheid als hare grootste sieraden beschouwt, zoolang het onderhoud eener vrouw,tengevolge van de onverzadigba re zucht naar vermaken en de heerschende luxe zulke groote uitgaven vergen, die de man met al zijn zorg en moeite niet be strijden kan, zoolang kan men het meni- gen man niet kwalijk nemen, dat hij vreest zich met eeue vrouw levenslang te ver binden. Wie zal het tegenspreken, dat het verval van het familieleven ook te wijten is aan den wereldschen zin der vrouw. Reeds bij het sluiten van het huwelijk outbreekt niet zelden de ware liefde en de reine be doelingen. Menige vrouw reikt hare hand aan een man, om slechts een man te hebben, slechts met wereldsche bedoelingen, zonder aan de hoogere beteekenis van den FEUILLETON. Geen vermakelijker lectuur dan de verslagen van den Bredascken Gemeenteraad, zooals de ver slaggever van de N. Bredasche en Oosterhout- sche Ct. het gesprokene woordelijk uit den mond der leden opteekeut. Als da raad van Breda zich ten doel heeft gesteld, het publiek op die manier meer belangstelling voor de openbare zaak in te prenten, dan verdient deze onschuldige methode zelfs aanbeveling, als de zaken er maar niet onder lijden. Het raadsverslag van de zitting van 6 December is weer buitengewoon gelardeerd met Bredasche eigenaardigheden, Blijkbaar verkeerden de leden in de rechte St.- Nicolaas-stemining bij de beraad slaging over een reglement voor een ziekenhuis, want uit bet verhandelde zon voor een humoris- tiscken scheurkalender menige interessante bij drage zijn te putten. Men oordeele Er is een artikel aan de orde, bepalende //dat de geneesmiddelen op den voorgeschreven tijd worden ingegeven." echt, aau de plichten van den huwelijks- staat en aau het eeuwig heil der zielen te denken. Voor alle wereldsche zaken wordt de grootste en nauwkeurigste zorg gedra gen, maar dat de toekomstige vrouw ook haar geest en hart met echte, ware vroom heid versiere, dat is bij velen nog een onzalig vooroordeel. Nu is bet huwelijk ge sloten: voor alles is gezorgd, bet buis is versierd met alle mogelijke wereldsche za ken; te vergeefs zoekt men naar een Ka tholiek symbool. Wat wonder dat ook spoedig bet gebed wordt vergeten, dat ook de Zondag wordt ontheiligd en dat op de Godsdienstoefeningen weinig of geen acht meer wordt geslagen; terwijl daarentegen alle wereldsche vermaken en uitspanningen ijverig worden bezocht. Zonder regen en dauw verdroogt de plant, en waar de Godsdienst en de zegen van Boven ontbreekt, daar treedt het on geluk in huis en het verval van het huis- geziu is onvermijdelijk. Hoe kan het ook anders! De zwakheden en gebreken komen dagelijks meer en meer te voorscbiju; de man verveelt zich, houdt zich voor bedrogen, zoekt elders afleiding en uitspanning, en op de puinhoopen van het huiselijk geluk, jammert en klaagt het berouw. Eu wie draagt hiervan de schuld De vrouw, die om vergankelijke belangen en zonder ware liefde in 't huwelijk is ge treden. Waar niets edelers en hoogers dan geld, naam of staud den baud des huwelijks leggen,daar geraakt die baud ook spoedig los. De mau, die zijne echtgenoote niet meer uit gebeel zijn ziel kau achten, en dat kan bij bij slechts, als zij godvreezeud iskau baar ook niet liefhebben, en waar in het huisgezin het vuur der liefde is uitgedoofd, daar beerscbt mismoedigheid ontevreden heid, wrevel en ijzige koude. Wat de man is voor het openbare leven, dat is de vrouw voor het huisgezin. Op haar rust de taak, de vlam van het Geloof aan den huiselijken haard steeds meer en meer aan te wakkeren, opdat door haar alle harteD worden verwarmd. In tegen stelling met de lauwheid en onverschillig heid, die in onzen bedorven tijd zoo dik werf in zaken van Godsdienst bij den man wordt aangetroffen, moet de vrouw moed en ijver bezitten en ontwikkelen om liet Christelijk Geloof, met zijne zegenrijke vruchten te bewaren, te beschermen en, als zulks noodig is, te verdedigen. Het is natuurlijk niet voldoende om eenige vol zinnen uit den Catechismus te kenueu of in een gebedenboek te kunnen lezen, om De Voorzitter //lil plaats van dat woord in gegeven was het beter te lezen toegepast, want men kan wel eens door een grooten pleister wor den genezen en dien zal men een zieke toch niet gaan ingeven." Hilariteit Vervolgeus ontspon zich een intevressant debat over de quaestie, wie met de zorg voor de goede voeding belast zou zijn. Het reglement verklaarde, de concierge. Dat moest aau de commissie worden overgelaten, meenden eenige sprekers, en de Voorzitter, betoogende dat het in elk geval noodig is dat de directeur, in overleg met den geneesheer, wete, welke voeding voor den zieke de geschikste is, deelde o. a. uit zijn ervaring mede: „Als ik eens ziek was, dan kon de dokter soms ongemakkelijk tegen mijn persoonlijke vrij heid inwerken. Had ik bijv. zin in een biefstuk dan schreef hij wel eens voor een bord wasem of te wel lammertjespap." Hilariteit Keeds driemaal heeft de Voorzitter verklaard, dat de verordening later gesplitst zal worden in een huishoudelijk reglement en in een instructie. Den heer Van der Burgh is dat ontgaan, want hij vraagt: „Het reglement wordt later toch her zien, niet waar, mr. de Voorz. De Voor zitter „Ik spreek toch geen Volapük, mijnheer Van der Burgh P" een liclitvaardigen of ougeloovigeu man eerbied voor den Godsdienst in te boezemen; daarvoor is ongetwijfeld eeue grondige kennis van den Godsdienst uoodzakelijk. Toont echter de vrouw hare aanhankelijk heid aau de Kerk vau Christus door eeue inuige deeluemiug aan de lotgevallen dezer Kerk, door gehoorzaamheid aan de Kerke lijke geboden, inzonderheid in de heiliging van deu Zoudag en de feestdagen van het Kerkelijk jaar, die zij tegelijkertijd tot fa miliefeesten moet maken, door een dage- lijksch gemeenschappelijk gebed, door het dikwijls ontvangen der heilige Sacramenten, door offervaardige liefde, geduld, lijdzaam heid en zachtmoedigheid, dan zal zij weldra de vreugdevolle voldoening smaken dat ook de man begint belang te stellen in bet Kerkelijk leven en moeite aanwendt om zich volgens bet heilig Geloof te gedragen; want in den regel is de man ten opzichte van deu Godsdienst, hetgeen de vrouw van hem maakt. Hoe dikwijls hebben vrouwen, die een echt Christelijk leven leidden, door hare vroomheid, haar gebed en haar verheven, Gode welgevallig voorbeeld, hare van God vervreemde mannen weder op den weg van bet Geloof en van de deugd terugge bracht. Iuderdaad, als de vrouweu dit ge heim der vrouwelijke macht begrijpen en het ook aanwenden, dan voorzeker helpen zij op voortreffelijke wijze mede, om het diep gevallen familieleven weder op te richteii en in zijn waren luister te her stellen. Lüderitz, die zich thans te Berlijn be vindt, heeft openlijk verklaard, dat hij door de verkrijging der Lucia-baai de daar- aau verbonden souvereiniteitsrechten heeft verworven. Het Duitsch Departement van buiteulaudsche zaken heeft hem ten volle ondersteuning toegezegd. De Eugelsche gou verneur van Natal heeft de Eugelsche vlag doen hijscheu, eerst nadat Eiuwald op deu terugweg was eu in Natal van het vol dongen feit verhaalde, dat de Lucia-baai voor Duitschland verworven was. Iu deu Reichsanzeiger is een koninklijk besluit tot samenroepiug der beide huizeu vau deuLauddagop 15 Januari afgekondigd. Te Huunover is onder voorzitterschap van den beer Von Beunigsen eeue afdeeliug der Duitsche Koloniale Vereeuigiug geves tigd met ruim 200 leden. Volgens de officieuze Weeuer Polit. Cor- resp. heeft Bismarck op verlaugeu des Kei- Eindelijk schijnt men het eens te zullen wor den, want de heer Heylaerts stelt als amende- dement voor: „Omtrent de voeding beslist het dagelijksch bestuur." De Voorzitter „Neen, dat gaat niet, op die wijze zouden Burg. en Weth. wel eiken dag den pot kunnen komen koken." Hilariteit Blijkbaar maakte dit bezwaar indruk op den heer Bombouts, die in 't midden bracht Zou het artikel niet zóó kunnen worden gelezen „De voeding regelt de commissie." De Voorzitter „Of de commissie regelt de voeding?,, Hilariteit Als de raad het eindelijk eens is over de voe ding, bemerkt een lid, dat er wel wat veel in onderdeelen wordt gereglementeerd. De Voorzitter: „Het is hier geen oadenleel maar een bo ue/uicel, daar het de zorg voor rein heid geld." Bij een volgend artikel komt aan 't licht, dat de vorige concierge er een hond, een kat, een varkeu, een papegaai en een ruip op nahield. De Voorzitter Ik heb nooit geweten dat Breda er indertijd een zoölogischen tuin op nahield. (Hilariteit Het verbod van tabakrookon in de ziekenzalen vindt de Voorzitter beleukelijk, want als het zers zijne reis naar bet Zuiden definitief opgegeveu, en zal hij zich later slechts daarheen begeven om zijne gemalin af te halen. De ruim 20.000 Mark, die den Rijks kanselier uit Elberfeld zijn toeyezouden om zich daarvoor eeu tweeden directeur van Buitenlandsche Zaken aan te stellen, dat geld is door Von Bismarck aangeno men. Hij deed dit met een briefje, waarin hij zich vooral getroffen verklaart door bet groot aantal kleine bijdragen, en zegt, dat bij iu liet geschenk eene eervolle aan moediging ziet en eeue erkenning van bet gevaar, 't welk het Rijk bedreigt door de vorming van meerderheden, die slechts negatieve besluiten kunnen nemen. Het geld zegt de Kanselier ten slotte, kan bij niet besteden voor liet doel, door de gevers beoogd, maar mettertijd hoopt bij hun dienaangaande een voorstel te doen,'t welk bij verwacht, dat hunne goedkeuriug zal wegdragen. Te Berlijn gelooft men, op grond van vertrouwbare berichten, bij diplomaten ontvangen, dat tussclien de internationale Congo- Maatschappij eu Frankrijk eene schik king over de grenzen aau de Congo aan staande is. Von Bismarck heeft geweigerd de aan gelegenheid dor Alexandrijusche schade loosstellingen op de Cougo-Coufereutie ter sprake te 'brengen, daar deze quaestie naar zijue meeniug, niet op baren weg ligt. Hij beeft evenwel verklaard de zaak scherp te zullen blijven in het oog houden. De Fransche Minister van Oorlog, Generaal Campenon, heeft ontslag genomen eu zal als zoodanig vervangen worden door Generaal Dewal. Campenon is de man, die het zenden van troepen naar Tonking eu China tegenhoudt. Lewal wil onmid dellijk aauzienlijke versterking zenden, om te beginnen naar Tonking. De bezetting van Formosa wil hij hij voorshands ach terwege laten blijven. Volgens eeu officieeltelegram uit Hau- noi van deu 4den 11., beeft Generaal Né- grier, op eeue dagreize afstands van Chu, niet minder dan zesduizend Chineezeu ver- slao-en. Officialiteit evenwel, weet meu, O beteekeut iu deze nog niet altijd waarheid, Eeue andere overwinning zouden de Frauscben, volgens deu berichtgever van the Standardbehaald hebben op Mada gaskar, waar zede plaats Amboauio moeten vermeesterd hebben. De verdediging was erbarmelijk schrijft de berichtgever rookeu verboden wordt, dan gaat men wellicht pruimen." De heer Heylaerts betoogt daarop het nuleelige van het rooken voor de gezondheid. De Voorzitter„Ja, wellicht nog nadeeliger dau het eten van adellijk wild." (Hilariteit.) De heer Heylaerts: „Dat is anders niet min der gevaarlijk, want het is eigenlijk bedorven vleesch." De Voorzitter „Ja, al die wetenswaardigheden verneemt men tegenwoordig uit de courant wil men zuivere lucht inademen, men mag geen tabak meer rooken, geen water drinken, noch adellijk wild eten, en zóó gaat men maar door." (Hilariteit.) Zóó gaat het geheels verslag door. Maar niet tegenstaande dit debat minstens een dozijn kee- ren tot hilariteit aanleiding had gegeven over de snaakscha uitvallen van deu Voorzitter, had "de degelijkheid van den wetgevendeu arbeid des Bredaschen Gemeeuteraads hier met on er te lijden, want de Verordening kwam ten slotte gelouterd uit het vuur der discussie te voor- schijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 1