BINNEN LAN 1). en er werd eigenlijk geen tegenstand ge boden. Niettemin schrijft hij later, dat de meeste belegerden, ettelijke bonderden sneu veldenzoodat de Frausche troepen ook bier weer schijnen gedaan te bebben wat ze, volgens hunne eigene officieren, destijds in Tonking maar niet laten konden: bet vervolgen en afmaken van vluchtende vij anden. De kleinzoon van Naundorf, de horlo gemaker van Spandau, die, gelijk men weet, beweerde de zoon van Lodewijk XVI te zijn en uit de gevangenis in den Tem pel te zijn ontvlucht, heeft eene procla matie, gedagteekeud uit Paray le Monial, in de wereld gezonden om zijne rechten op den Franschen troon te handhaven. De Admiraliteit heeft bevolen dat de Kanaal-vloot zich gereed make om on middellijk zee te kiezen. Aan boord van een Chineesche kanonneer boot, die de blokkade van Formosa wilde forceeren eu dientengevolge door de Fran schen genomen werd, zi]u ouder de 40 man, waaruit de bemanning bestond, 18 Engel- scheu gevonden, o. a. de kapitein eu de stuurman Op nieuw hebben eergisteren te Jaen schokken van aardbeving plaats gehad, maar zij hebbeu weinig schade aaugericht. De gouverneur vau Grenada heeft Albama bezocht; 1300 huizen zijn er vernield; 302 lijken zijn teruggevonden eu 280 gekvvetsteu worden verzorgd. Er heerscht gebrek ouder de inwoners, die in de omstreken der stad gelegerd zijn. Alle kerken zijn te Alkama vernield. Ook in de stad Capileira, gelegen in de Sierra Nevada, is eene aardbeving gevoeld. Eeuige personen zijn gewond. Sedert den 25sten December zijn er te Yelez 32 schokken van aardbeving waar genomen. De limes veroordeelt in een hoofdarti kel de Egyptische politiek der Regeeriug, eu raadt den Ministers hun ontslag te nemen, liever dan een afkeurend votum van het Lagerhuis af te wachten. De Russische bladen, bijna zonder uit zondering, blijven bij hun Gouvernement aandringen op het nemen van krachtige maatregelen in Korea. Men zegt, blijk baar met zonder reden, dat een groote verandering op het punt is ontstaan in de betrekkingen tusschen Rusland en China. De Times meldt uit Durban, dat in Natal eene petitie aan Lord Derby in omloop is, met het vorzoek om geheel Zoeloe-land in te lijven. Wij vernemen, dat de aanbieding van de wets- voordracht tot voorziening in de voogdij gedu rende de minderjarigheid vair den Troonopvolger, in de volgende bijeenkomst van de Tweede Kamer der Siaten-Generaal kan worden tegemoet gezien. Volgens den Haagschen correspondent van de Midclelb. Ct., ligt bij het Departement van waterstaat eene geheele waterstaatswet, ter ver vanging van d3 voorloopige voorziening vaD bet jaar 1855, gereed, met eene memorie van toe lichting, zonder overdrijving van boekdeelen groot. Verder is eeue nieuwe onteigeningswet ontworpen waarbij vooral de lange duur van het proces zooveel mogelijk is bekort. Bij Koninklijk besluit van 4 Januari is de bij besluit van 14 Augustus 1884 ingestelde hoofdcommissie voor de behartiging van de Ne- derlandsche belangen op de internationale ten toonstelling te Antwerpen, ontbonden. Naar vrij vernemen, is mr. Joan Bold, le Amsterdam, door de katholieke universiteit te Leuven benoemd lot doctor, honoris causain de wijsbegeerte eu letteren. Vlissingen, 6 Jan. De Nt d. mailboot Willem Prins van Oranje, is in aanvaring geweest met de Fransche vischsloep Lucie et Leonore van Calais, die daarbij gezonken is. De opvarenden zijn door de mailboot, die geen noemenswaardige schade bekwam, gered. Sneek, 6 Jan. Het ijs heeft niet ver van deze gemeente een tweetal slachtoffers gemaakt een boerenknecht en eene boerendochter zijn op het Koevorder meertje door het ijs gezonken en omgekomen. Amsterdam, 6 Jan. In de week van Zondag 28 December tot en met Zaterdag 3 Januari jl. zijn alhier 75 personen aangegeven als aange tast door roodvonk eu 19 personen als overleden aan die ziekte. Aksel, 6 Jan. Jl. Zaterdag-avond zijn bij deze gemeente twee landbouwerszoons, 19 eu 17 jaar oud, door het ijs gevallen en verdronken. Zaandam, 6 Jan. Alhier is eene 17jarige dienstbode in een regep.waterbak, die gelijkvloers was en waarvan zij verzuimd had het luik te sluiten, gevallen en verdronken. Hattem, 6 Jan. In deze gemeente heeft een zesjarig knaapje, dat met booneu speelde, een daarvan in do luchtpijp gekregen. Het kind is kort daarna aan de gevolgen overleden. Opheusden, 6 Jan. Alhier is een 14 jarige knaap onder het schaatsenrijden te water geraakt en des nachts aan de gevolgen overleden. Rotterdam, 6 Jan. Het 16jarig meisje alh itr> dat verleden week bij het opstoken van een kachel zulke hevige brandwonden kreeg, is gis teren, na vreeselijke pijnen te hebben geleden, bezweken. GEMENGDE BERICHTEN. Te Bayreuth heeft een grap treu rige gevolgen gehad. Een 7-jarige knaap werd door een paar mannen, die ter gelegenheid van kerstmis geschenken rondbrachtten, zoozeer ver schrikt, dat bij de spraak v rloor. Hij is nog altijd niet hersteld. In onzen tijd wemelt het van al manakken: er zijn portemonnaie- en zak-, tijde lijke en eeuwigdurende, poëzie-e i proza-, land bouw-, zeevaart- eu andere almanakken. Het is daarom misschien niet ongepast, met een enkel woord den vermoedelijken oorsprong der alma nakken te vermelden. De oude Saksers waren ge woon, op vierkante stokken van omtrent eer. voet lang den raaansloop van een geheel jaar te snijden; daarnaar kouden zij de schijngestalten van dat hemellichaam bepalen. Zoodanige gesneden stok ken droegen bij hen den naam van Al-mon-aght, dat ongeveer Allemaan-wijzing beduidt. Van daar zou het woord almanack, ahuanak, ontleend zijn. In St. Johns College te Cambridge is een Sak sische Al-mon-aght, waarop diu beschrijving vol komen past; hij is vervaardigd onder E luard III, van perkament, niet op de tegenwoordige wijze als een blad of boek, maar gevouwen in den vorm van een platten stok of lat, op Saksische manier. Het stuk is volledig en vertoont het beste mo del van de oudste gebruikelijke tijdrekening. Naar men verneemt hebben Ge- dep. Staten van Gelderland het aan den veearts S. te Tiel verleend subsidie van f 200 ingetrok ken, ter zake van herbaalde dronken schap. In de stad Arcadia (Ohio) is on langs een zeldzaam feest gevierd. De tweeling broeders Isaac eu Maurits Martz, den 27en Mei 1812 te Pipua geboren, hadden op 30 Novem ber 1834 de tweelingzusters Mc. Coniick eu In diana gehuwd. Op den jongsten 30:n Nov. nu vierden de beide paren hun gouden huwelijks feest, in tegenwoordigheid van al hun kinderen. Van beide echtparen zijn de kinderen weerzijds ongeveer op hetzelfde tijdstip geboren. Twee menschen, Rotterdammers, hebben in 1884 gedurende 160 avonden telkens drie uren van hun leven aan domino-spelen be steed, en laten dat publiek maken, 't Is althans een vrij onschadelijke manier om zooveel moge lijk te willen domineeren. Een Italiaan sc he stoomboot met 934 personen aan boord, waarvan de meesteu passagiers, werd in het begin dezer week in de golf van Lyon door een storm overvallen, waar door een hevige paniek ontstond. E«nige passa giers sloegen aan het muiten en dwongen den gezagvoerders, in de naastgelegen haven binnen te loopen. Dit geschiedde; maar de kapitein gaf aan de bevoegde overheid kennis van het oproer, waarop vier der belhamels in hechtenis genomen werden. Visschen hebben niet den naam van zeer schrander te zijn. Maar in de Natur veihaait Aug. Kappler van een sehranderen viech, een VVarappa Erithrinus unitaeniatus), dien bij indertijd te Paramaribo in een kelder onder zijn huis had. In dezen kelder, die gedureude den regentijd vol water stoud, waren langs den muur steeneu waterbakken, tot bet bewaren van visschtn, en in een daarvan, den eouigen die nog gaaf was, werd de visch bewaard. Hij zwom echter, als er water was, door den geheelen kelder rond, maar tegen dat het water begon weg te loopen maakte hij, dat hij weder in zijn nooit uitdrogenden bak kwam. Die viscb nu werd zoo tam, dat hij voedsel aannam uit de hand van zijn meester; als deze zich baadde in het water van den kelder, (dat soms een meter hoog was), aanhoudend om hem heen zwom, zich door Item liet oppakken enz. Hij wist zeer goed zijn meester te herkennen en liet zich nooit met diens vrienden in, welke pogingen dezen ook daartoe aanwendden. Dat duurde zoo twee jaren voort, totdat Kappler het huis verliet, en wat er verder van den tammen visch geworden is, weet hij niet. Een firma van antiquaren teWee- neu beweert een origineele drukproef van Guten berg te bezitten van het jaar 1460. Het werk wordt niet nader omschreven. Te Nottingham heeft de Corporation d. i. Gemeenteraad, besloten om aan de mannen, die buiten werk zijn, arbeid te Verschaffen aan de openbare werken. De mannen zouden niet meer dan 41 uren per week behoeven te werken, tegen 17'/s emit per uur. Een deputatie, gevolgd door duizenden werklieden, heeft den Mayor het besluit te kennen gegeven om niet minder aan te nemen dan 22Vs cent per uur. Dau maar niet werken zei de Gemeenteraad. Als ge zoo welgesteld zijt, dat 17'/s cent per uur te min voor u is, dan hebt ge ook geen onderstand noodig. De eigenaar van het huis te Cald- will waar President Clevelaud geboren is wordt door diens verkiezing tot hoofd der Ver- eeuigde staten met verlies van dat huis bedreigd: De jachtmakers op merkwaardigheden, die het komen bezichtigen, snijden nl. telkens stukjes van het houtwerk tot aandenken af, en als dat zoo voortgaat is het te vreezen, dat het huis bouw vallig zal worden. Zonderlinge bedelaar. De politie te Antwerpen hield eergisteren-middag nabij het station een bedelaar aan, die de hotels afliep om geld te vragen, ten einde naar sein Vaterland te kunnen vertrekken. Hij werd naar het politie bureau gebracht eu hier bevond men dat hij 10 fr. bezat in geld en daarbij papieren waarden voor eene som van ongeveer 14.000 fr. nominale waarde. Het waren meestal obligaties van Duitsche spoorwegen en het Duitsche grondcrediet.De eigen lijke waarde dier stukken beloopt ongeveer 20,000 fr. Die rijke bedelaar beeft verklaard dat hij P. Block heet en 60 jaar oud is. Hij weigert echter te antwoorden op alle vragen over zijne geboorte en woonplaats, de herkomst der stukken in zijn bezit gevonden, enz. De kerel is voorloopig in dc gevangenis opgesloten. Een baanwachter van Wierden, die naar Enschede verplaatst was, nam bij het vervoer van zijn huisraad per spoorwagen de ge legenheid waar om zijn ouden schoonvader met zijn ledikant eveneens in dien goederenwagen te plaatsen; bij aankomst aldaar bleek bij liet ope nen van den verzegelden wagen, dat de 83 jari ge man was overleden. Door de justitie is een ouderzoek ingesteld. B ij den landbouwer J. Br a a t z ijn te Nieuvv-Beierland drie oudjes op den dorscbvlo r werkzaam, die gezamenlijk juist 200 jaren oud zijn. Dezer dagen trok een stoet van duizend ratten door het plaatsje Recklinghausen, in Wesphalen. Zij kwamen voorbij Coesfeld, over Lette, Welilde, Birnste, zwommen de Stever en bij Rlasheim de Lippe over en trokken zoo naar Recklinghausen. Vau daar vervolgden de zonder linge reizigers hun tocht over Herten naar Grim berg, waar zij zich in de Emscber begaven. Van verwoestingen door hen aaugericht hoort men niet veel. Als haute nouveauté bracht de eerste dag van 1885 te Amsterdam gedrukte felicitatie- kaartjes van orgeldraaiers, en wel in dezen vorm: Nieuwjaarsgroet, aangeboden door de Orgelspeler Door de politie te Utrecht zijn eenige valsche coupons groot f 2,97, geteekend //Kerkhoven// en gedateerd 1 Oct. 1884, in be slag genomen, die bij verschillende winkeliers waren uitgegeven. Legio komma's komen er op voor, vooral achter woorden waar ze niet belioo- ren te staan. Het woord coupon en liet nommer zijn er op geschreven. Te Wassenaar is een schoenma ker plotseling ovetleden, toen hij zich uit een warm vertrek naar buiten begaf. Bij Aldridge te Londen werd 11. Zaterdag een partij kostbare windhonden ver kocht. Er waren 26 van die edele dieren, die te zaïnen 912 guinjes opbrachten. De hoogste prijs werd gegeven voor een jongen hazewind, nl. 180 guinjes. Wij gaan vooruitl Door eenige jonge dames te Enkhuizen, moet het plan opgevat zijn, aldaar eene „Sociëteit voor Dames" op te richten. B ij den landbouwer H. te B o r t e 1- donk, gemeente Rozendaal, had dezer dager, een treurig ongeval plaats. Het zevenjarig zoontje van genoemden landbouwer had namelijk het ongeluk, al spelende op den vloer te vallen, waar door hem een mes, dat in zijne kleederen was blijven haken, diep in den buik drong. Het kind is spoedig aan de gevolgen overleden. Bij de verkiezing van een vrederech ter in eenUiongaarscti dorpje bij Grau, werden zes personen gedood! Ook van wege de Hoilandsche IJ- zeren Spoorwegmaatschappij is er, volgens de Amst. ct., een dagorder uitgevaardigd, waarin den amb tenaren gelast wordt geen berichten omtrent die Maatschappij aan de pers bekend te maken, bij ontdekking waarvau de overtreder onmiddellijk uit zijn betrekking zal worden ontslagen. Het ge noemde blad ziet verband tusschen dezen maat regel en de berichten aangaande ongeregelde aankomst der treinen en andere stoornissen op de lijnen dier Maatschappij. Aan elke compagnie van het le reg. infanterie is een polsstok verstrekt, om de manschappen te oefenen in het springen over slooten. In eene aan zienl ij ke gemeente van Noord-Brabant had de Raad voor eenige dagen over eene niet alledaagsche zaak te beslissen. De onbezoldigde stadsomroeper zond namelijk een ver zoekschrift in om eenige tegenmostkoming. Onder de vele beweegredenen, die hein tol dit verzoek noodzaakten, was de voornaamste dat hij bij bet omroepen zich ziek had geschreeuwd, en thans geneesmiddelen moest aanschaffen. De Raad besloot dan ook edelmoedig om hem ƒ10 toe te kennen. Laatstleden Vrijdag heeft de Dant- ziger Selroenmakersvereeniging op luisterrijke wijze haar 500jarig bestaan herdacht. Natuurlijk waren er ook schoenmakersvereenigingen uit verschei dene andere sleden overgekomen om de feestvie rende zuster te oegroeten. Daaronder was er ééne nog ouder dan zij, namelijk de Beriijnsche, die reeds haar zesde eeuwfeest heeft gevierd. Een inderdaad recht practisch denk beeld wordt geopperd door den millitairen dokter Scbaffer, in Oostenrijk. Bij het gevaar van besmettelijke ziekten door vuil linnengoed (wat vooral bij cholera en typhoïdea het geval is), raadt hij nl. aan, voor infectieus-zie.keu lijf- en beddeliunen uit papier te laten maken, hetwelk, wegens zijn gtringe waarde, na eenmaal gebruikt te zijn, kan worden verbrand, 't Ligt nu op den weg der nijverheid om de zaak uit te voeren, zoo dat bij behoorlijke bruikbaarheid van de stof, de de prijs niet te hoog zij voor het doel, (In China en Japan o. a. zou de zaak in 't, geheel geen moeilelijkheid geven, en sommige papieren klee- dingstukkeu zijn ook ten ontzent lang bekend en in gebruik gekomen; al waren net geen hemden, en al waren het ook geen beddelakeus enz.) Bij den herbouw van de afgebran- de oltefabriek te Delft, wordt voor het houtwerk gebruik gemaakt vau de brandvrije asbest-verf, van de United Asbest Co. Wellicht verdiende het overweging het gebruik van deze of een andere als brandvrij aangeboden verf voor gevaarlijke inrichtingen verplicht te stellen. Gasdichte buizen van gomelastiek. Deze worden sedert Korten tijd door Ttios. Feetcher te Washington (Eugeland) gemaakt door tusschen eene buitenste eu eeue biuueusta laag van gom elastiek een blad van zuiver bladtin te leggen. Dczs buizen worden gezegd op den duur volko men gasdicht le blijven en daarbij vrij vau allen reuk van gas, terwijl ze volkomen buigzaam eu elastisch blijven. Tot nu toe worden ze nog slechts tot eene lengte vau 6 voet gemaakt. De bekende champagne-firma Heidsieck Co., ie ilaeims, heeti den leu de zer haar lOOjarig bestaan gevierd. De chefs vau bet huis gaven gelegenheid een som van 100,000 fr. aan het gemeentebestuur, om te gebruiken ten algemceneu nutte. Door het wasscben in water, waar in bleekpoeder was opgelost, heeft eeue vrouw le Hilversum h t verlies vau een vinger te be treuren. Na zich aan den vinger een onbedui dende wond te hebbeu toegebracht, ging ze ar geloos met wasschen voort, ten gevolge waarvau de vinger sterk opzwol en zoodanig ontstak, dat in het Utrechtsche gasthuis, waarheen de vrouw zich ter genezing begaf, noodig geacht werd den vinger af te zetten. Het schijnt nog onzeker of de hand genezen zal. De melk-conserveer-inrichting Cham in het Zwitsersche kautou Zng, verwerkt tegenwoordig da melk van ongeveer 10,500 koei- eu of 50,000 liter. In den afgeloopeu zomer wer den dagelijks 70,000 L. gebruikt. Alleen voor vervoerkosten betaalt de fabriek jaarlijks 150,000 fr. Zaterdagavond hadden te Goes twee jonge dochters ieder een stoof, waarin een glimmende briquet-kool was, naar hare slaapka mer medegenomen, en bij het naar bed gaan de onvoorzichtigheid gehad de deur der kamer dicht te doen, met het gevolg dat zij Zondagmorgen bijna gestikt op haar bed werden gevoudeu. Het Paleis van Justitie deelt het vol gende historische verbaal ntedt: Een boer treedt het kantoor van eeit advocaat eu procuteur biu- neu, eu vraagt een advies. Het advies is gegeve De boer: „Wat ben ik mijnIteers schuil?" De ad vocaat: „Eu gulden eu tachtig cents." De boer (een paar rijksdaalders in de hand houdende): „Dat valt me mee.// De advocaat: „Waarom valt u dit mee?" De boer (het gelaat in eene ernsti ge plooi zettende, en ietwat verlegen): „Ja, ziet u, advocaat EN procureur!" Een internationaal electriciteits- congros wordt in den loop van dit jaar te St.- Petersburg gehouden. Een der voornaamste punten van behandeling zal het gebruik van electriciteit als beweegkracht voor spoortreinen zijn. Over het groeien van hetmen- schenltaar heeft Professor Moleschott, te Turijn, de volgende waarnemingen, die de vrucht van eene veeljarige ondervinding ziju, bekend gemaakt. Hoe zwaarder van lichaamsbouw iemand is, des te dunner is zijn haar. Wat den invloed der jaar getijden op het haar betreft, neemt Moleschott met zekerheid aan dat het in den zomer sterker groeit dau in der. winter, juist het omgekeerde als bij de diereu zooals men weet. Het haar dikwijls laten korten bevordert, wat men ook algemeen gelooft, den haargroei aanmerkelijk. In de stad Luik wordt nu een be lasting op de piano's als weelde-artikel inge voerd. Men is reeds bezig met het tellen van de instrumenteu iu de huizen. Te Par ij s zijn nu met 1 Januari telephoon-inrichtiugeu geopend, waar men tegen 50 centimes per vijf minuten spreken kan met allen, itie aan liet telephoouuet verbonden ziju. De cabines telephoniques ziju nu in de telegraaf kantoren vau de Beurs en het Grand Hotel, alsmede in de postkantoren van de Rue des Hal les, den Boulevard Malesherbes en de Rue de Grenelle, en eerlang komen er ook op andere punten van de stad. Ook te Amsterdam bestaan, zooals wij nog dezer dagen meldden, op eeuige punten publieke telephoonkantoren. Een groot Chiueesch woorden boek, in 40 deelen, zal eerlang in Japan uitge geven worden. Eergistere n-n acht i s t e II i 1 v e r- zum een groote woning, waarin vier gezinnen waren gehuisvest, ingestort. Niemand hetft ge lukkig eeuig letsel bekomen. Eigenaar van dat huis is tie lieer L. van den Brul, mede te Hil versum woonachtig. De volgende zeker zeer zonder- liuge handeling wordt ons vau geloofwaardigs zijde bericht: Zekere denrwaarder te A. heeft een tijdelijk onbewoond huis te S. opengebroken zich de daarin bevindende goederen toegeëigend, ze verkocht eu het geld teu eigen bate gebruikt, niettegenstaande de verkoop bij vonnis van het Kantongerecht was verboden als ook door da Rechtbank, en "dat verbod 26 Maart 1881 door het Hoi te A. was bevestigd. Deze zaak is dau ook ter kennis van de justitie gebracht. In verscheidene districten van Nebraska (Ver.-Staten) heerscht de varkens-cho- lera. Alleen in het district Saruy moeten 70,000 varkens aan die ziekte gestorven zijn. Bij Stockbampton, in Queensland (Australië) moet men op den top Van den berg Morgan een rijken goudvoorraad ontdekt hebben, welke den gelukkigon vinders, die zich tijdig

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 2