BE URSBERICHTEN. MARKTBERICHTEN. Laatste berichten Voor geest én hart. Ter behartiging. Allerlei. Kerknieuws. *3« het recht tot ontginning wisten te verschaffen, eenige millioenen ponden sterling zal opbrengen. Te Weenenzijnnu weereen vijf- tal postbeambten in hechtenis genomen, wegens diefstal van een pakje met edelgesteenten, ter waarde van 20.000, dat voor Koning Milan van Servië bestemd was. Gisterenmorgen is te Rotterdam een bediende van de heeren Stokvis Zonen uit een pakhuis-zolderluik aan de Scluepma- kershaven op straat gevallen en onmiddellijk dood gebleven. De Nordd. Allg. Zeitung vestigt de aandacht op een nieuw middel om verbetering te brengen in den toestand der lagere klassen, die tegenwoor dig in Duitschland, evenzeer als elders, nog al iets te wenschen overlaat. Men behoeft daarvoor slechts een kleiner muntstuk in te voeren dan de Pfennig (die iets meer waard is dan onze halve cent;. De Pfennig, zegt het blad, is te groot voor de behoefte van den werkman, omdat een muntstuk ontbreekt, dat in juiste verhouding de waarde vertegenwoordigt van de kleine hoe veelheden, waarmede de armsten in hun dage- lijksche levensbehoeften plegen te voorzien. Het gevolg daarvan is, dat deze onderafdelingen, zoo als een vierde of vijfde deel van een pond, door den verbruiker te duur worden betaald. Het ver lies, dat de armen op deze wijze bij het koopen van hun levensmiddelen lijden, wordt door het blad op ten minste 20 mark (f 12) per hoofd ge schat, zoodat, als men het aantal mingegoeden in Duitschland op 30,000.000 rekent, jaarlijks een som van 600 millioeu mark te hunne kosten door den kleinhandel wordt genoten. Maandag-avond had in het //Klei ne Veentje" te 's-Gravenhage een betreurenswaar dig ongeval plaats. Twee zandgravers uit Delft, baas en knecht, waren bezig met het laden van eene schuit. Tijdens het afgraven van een der duinen schoot eene zaudmassa af, die eerst den knecht tot aan het bovenlijf bedolf; doch deze wist zich er uit te werken. Een oogenblik daarna kwam eene tweede zandlaag naar beueden, die ditmaal den baas geheel begroef, zoodat er geen spoor van hem te zieu was. Dinsdag-morgen werd met veel moeite zijn lijk uit het zand gedolven. De kleediug van de Engelsche troepen, waarmee de expeditie in Soudan wordt ondernomen, schijnt slecht berekend te zijn voor de daaraan verbonden bezwaren. De berichtgever van The Standard zegt van het regiment Black Watch, dat dezer dagen te Korti aankwam: „De soldaten die in de booten aankomen, zien er be paald belachelijk uit in hunne gescheurde klee deren, welker toestand bewijst hoe onvoldoende zij waren voor een tocht als deze. Daar is letter lijk geen enkel mar., die een gaaf kleedingstuk aanheeft. Zij gelijken veel meer op Fallstajf's schooiersregiment dan op een afdeeling Britsche troepen. De kleeren zijn gelapt met stukken van zakken of' oud laken, ja worden hier en daar met stukken blik van beschuitbussen bij elkaar ge houden, waar zij door het roeien gescheurd zijn. Hoe de maunen er zullen uitzien als de expeditie is afgeloopeu, daaraan zullen wij maar niet eens deuken." De ontvangsten derSuez-kanaal- Maatschappij zijn in 1884 fr. 3,197.000 lager geveest dan in 1883. Zij beliepen n.l. in het eerstgenoemde jaar fr. 62,433,000, tegen fr. 65,630,000 in 1883. Naar het Amst. D. v. N. verneemt, sluit de rekening der Internationale Landbouw tentoonstelling zonder tekort. In een dorpje van het Zwilsersche kanton Zug had een bedelaar zich te slapen ge legd in eeu oven. Den volgenden ochtend werd er vroegtijdig gestookt en werd de ongelukkige zoodoende levend geroosterd. Naar men verneemt zal de Willem Barents dit jaar geen reis naar de Noordpool gewesten ondernemen. Op Januari 1884 telde de bevol king van Amsterdam 361,326 zielen. Zij vermeer derde in het afgeloopeu jaar: door vestiging met 21,236 en door geboorte met 13,709 zielen. Zij verminderde: door vertrek met 19,355, door over lijden met 10.104, zoodat op 31 December 11. Amsterdam telde 172,816 mannen en 193,996 vrouwen; totaal 366,812 personen. Ten overstaan van een vertegen woordiger der Engelsche legatie, bijgestaan door een bi ëedigdeu tolk, heeft gisteren aan het hoofd commissariaat van politie te 's-Hage een onder zoek plaats gehad omtrent het in de vorige week voorgevallene met de Engelsche dames uit het Hotel Bellevue. CJit een door de heeren Blooker te Amsterdam ingesteld onderzoek is gebleken, dat de brand in hunne chocolaadfabriek is ontstaan doordien de boonenuitzoeksters, tegen het streng bevel in, gebruik maakten van eene stoof met een gloeiende briquette, die zij ter voorkoming van ontdekking, gedurende den schafttijd onder een zak hadden verborgen, welke zak na verloop van een half uur in brand geraakte. Volgens le Mouvement géographique z ij n er aan de Congo menscheneters. Luitenant Do- quilhat, die aan het hoofd staat van een staion der Afrikaansche Vereauiging, geeft er voorbeel den van. Diezelfde menscheneters brengen ook aan hun goden menschen ten offer. Nabij Noordwijk heeft men ter be- scherming van een plantsoentje, op 't duin aan gelegd, op een daarbij geplaatbten paal een bord gezet, met de woorden „Hier wordt men dood geschoten." Een doodshoofd en een paar doods beenderen zijn er ter verdere waarschuwing naast geteekend. Men is in twijfel of de waarschuwing onvoorzichtige menschen of vraatzuchtige konijnen geldt. Een pomp en een mestvaalt lagen langen tijd in het hartje van Bergen-op-Ziom naast elkaar; thans is echter de pomp gesloten, vermoedelijk in afwachting dat de mestvaalt zal worden verwijderd, want ten langen leste gebeurde wat te verwachten waser deden zich typheuze ziektegevallen voor in de gezinnen, die het watei met mest-extract gebruikten. Als eene bizon derheid meldt men uit den Haag, dat tergisteren, hoofdzakelijk ten gevolge van den lagen vleeschprijs (f 0,54 per KG.) voor de soldaten-menage van de jager- bataillons geen bijslag door het Rijk behoefde te goed te worden gedaan om het bepaalde zak geld (_/0,ll per dag) aan de deelnemers te kun nen uitkeereu. Dit is sinds eenige jaren niet voor gekomen. Maandag is in Haarlemmermeer, bij Hoofddorp, een schaap van den Heer B., in de weide door twee honden van J. B. C., aldaar, verscheurd. De gemeente Wald, kanton Zurich, bevordert de vrouwen-emancipatie met alle macht. Zij heeft eene vrouw tot secretaris en plaatsver- vangend-burgemeester benoemd. Hij, wien veel ter leen is geschonken, moet veel teruggeven. Al het aardsche is minder dan gij zelf; daarom verlaagt gij u beneden uwe waardigheid zoo dikwijls gij het aardsche bemint; want de natuur heeft u daarboven verheven; uwe begeerlijkheid stelt u daar onder. In de school der deugd worden de daden gewogen, niet de stof bepaalt den aard der zaak. Iets goeds doen is het doen juist zooals het is voorgesoheven, dat is, op den ti)d en de wijze waarop het moet ge schieden, geen haarbreed van het voor schrift afwijken. Hij, die zoo werkt, doet veel, al verricht hij niet vele zaken. Is 's menschen leveu een strijd op aarde, hoe ligt gij dan vadsig te slapen Waarom doet u elke zwarigheid en het minste gevaar voor eene wonde verbleekeu? Dat heet geen strjjden, maar in ledigheid en luiheid verkwijnen. Wie bedrogen wil zijn moet maar naar het uiterlijke oordeelen. Helaas! hoe dikwijls misleiden wij anderen en worden wij zel- veu misleidDoor onze huichelarij mis leiden wij anderen en wij worden misleid, door ons met den uitwendigen schijn van godsvrucht te vergenoegen. Wij bestaden alle zorgen aan den uitwendigen vorm en het inwendige wordt geheel verzuimd. Niemand doet dwazer dan hij, die met verwaarloozing van zich zeiven zorgt, dat andereu eeue goede gedachte van hem hebben. Geheel de waarde van den meusch bestaat in zi]ue ziel, en al hare schoonheid is in de deugd gelegen; wie de deugd niet beoefend is afzichtelijk, al zou hij ook allen in lichamelijke schoonheid overtreffen. Klinkklaar bewijs. Rechter. Gij zijt be schuldigd tieu liter wijn outvreemd le hebbeu uit den kelder van uwen meester. Beschuldigde. Dat kan niet gebeurd zijn, mijnheer de rechter. Rechter. Hoe wilt ge dat bewijzen Beschuldigde. Zeer eenvoudig. Mijn meester heeft geen wijn in den kelder; het vocht, dat hij zoo noemt, heb ik zelf helpen vervaardigen. Belezen. Mevrouw Pompeiman was onlangs in een gezelschap, waar men over Virgilius sprak. Om van hare belezenheid eens te laten blijken, vroeg zij zeer naïef aan professor Bommelman Virgilius heeft immers den lloratius geschreven? Opofferend. Man. Hoe, wilt ge nu weer een nieuwe japou koopen Denk er toch eens aan dat de tijden zoo slecht zijn. Vrouw. Dat doe ik immers, beste man, en daarom wil ik de arme menschen wat laten verdienen. Bloementaal. Patroon, (tot zijn boekhouder). Mijnheer Van Piekeren, wat hebt ge heden een droevig gezicht. Van Piekeren. Ach, geachte patroon, geloof maar niet dat het is omdat ik nog geen nieuw^tarsgratificatie heb ontvangen. Benijdenswaardig. Kleine Betsy. Ach, Mama, help mij als 't u belieft eens aan mijne Engel sche vertaling. Mama. Wacht, tot papa komt, ik ken geen Eigelsch. KI. Betty. O, Mama, wat heeft u goede ouders gehad. Dwalen is menscbelijk. Een passagierstrein passeert een veetrein. In een der waggons zit de burgemeester Van Rinkelen met zijne echt- genoote, die uit verveling in slaap is gevallen. In 't voorbijrijden brult een der ossen. Burge meesters vrouw ontwaakt en zegt slaapdronken „wat zog je lieve Jan?" In de restauratie. KleermakerZoo, mijn heer de baron, U drinkt Champagne en mij betaalt ge nietBaron, (zeer kalm) Wie zegt je dan, dat ik den champagne betaal? STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 7 Jan. Ten behoeve van de algemeene armen is in 1884 in de zooge naamde Bruidenbus en aan enkele giften ontvangen ƒ460.405. In liet afgeloopen jaar zijn door de politie alhier opgemaakt 357 processen- verbaal wegens misdrijf en wanbedrijven en 892 wegens politie-overtredingen, waar onder 657 ter zake van dronkenschap. In het afgeloopen jaar werden in het St. Elizabeths- of Groote Gasthuis al hier verpleegd: 140 mannen, 113 vrou wen, 26 kraamvrouwen en 26 kinderen. Op den lsten dezer herdacht H. D. Swart den dag, waarop hij vóór 25 jaren als brievenbesteller in dienst trad. Door zijne collega's werd hem bij deze gelegen heid een fraai cadeau vereerd. Op de algemeene begraafplaats dezer gemeente zijn in het afgeloopen jaar ter aarde besteld 1121 lijken, en wel 662 van Protestanten, 443 van R.-Katholieken en 16 van Israëlieten. Door de politie alhier is in beslag genomen een valsche gulden, voerende de beeltenis ven Koning Willem III en het jaartal 1858, die bij scheikundig onder zoek aan 's Rijks munt is gebleken te bestaan uit tin, met uiterst zwakke sporen koper en lood. Z. D. H. Mgr. J. A. Paredis, Bisschop van Roermond, heeft benoemd: tot Pastoor te Echt, den Weleerw. Zeergel. heer E. Meuten, Profes sor aan het klein Seminarie te Rolduc; tot Pas toor te Venray, den Weleerw. heer J. P. Neujean, thans Pastoor te Heithuizen tot Pastoor te Nuth, der. Weleerw. heer J. A. Rutten, thans Pastoor te Berg en Terblijt; tot Pastoor te Heithuizen, den Weleerw. heer F. F. H. Mottu, thans Ka pelaan te Roermond, en tot Pastoor te Berg en Terblijt, den Eerw. heer H J. Beckers, thans Kapelaan te Maastricht. Amsterdam, 6 Januari 1885. Prijzen der onderstaande effecten gouotier- pLt. de koert Nederland. Oertif. Werk. Schuld312 66*/lö 783/, Hongarije. Obl. Leening 18675 Goudleenïngtl Italië. Obl. Paasei. linen. 1860-04. 5 Oostenrijk. Obl. in papier (Mei—Nov.). 5 zilver (Jan.Juli). 5 Portugal. Obl. buitenl. 1853-80 8 Rusland, bij Hope Comp. Oude Russen. 5 Obl. Nic. Spw. 1867 69. 1877 Amst. X. 20-100 Spanje. Obl. buitenl. 1867, 1871/75. 1876 1' 4 2 46 (Perpetuele) 4 55'/, Turkije. Obl. Alg. Schuld 1865 5 6"/, 1869 6 9 Egypte. Obl. Leening 1876 5 81'/. 112'/, N.-Amerika. Ohl. Veroen, Staten 1876. i', 1877 4 Columbia. Obligation 22 »/4 Peru. 1*3/i« 1872 813/1S Oostenrijk. Aand. Nationale Bank divii 119'/, Nederland 151 M. tot Eipl. St. Spw. Aaud. V 199 Cent. Spw. geatemp. Obl. 70 141 Rijn Spw. volg. Aand 100 Boxtel Wezel Obl 1875 S Italië. Zuid-Ital. Spoorw. Obl. 8 573'4 Rusland. Gr. Spw. Maatsch. Aaud. 5 Baltiscbe Spw. Aand8 Jelez Griasi Obl5 Kiew Brest Aand5 Kursk Chark Obl. J 1000. 5 Morscbansk S^eran Aand. 5 Riasehk Wiasma 5 Humeuie. Aandeelen Spwdiv A.morika. Chicago N. W. Oert. Aand. N. York Xjake Erie W. S. Aand v Illinois Cert. Aand Miss Kansas Texas Obl. Cert. 7 PltHMIE-LEENINGBN. Nederland. Loten Amsterdam 100 8 Rotterdam3 Gemeente Orediet. 8 Belgie. stad Antwerpen 1874 3 Oostenrijk, Staalal. 18544 18605 1864 Rusland18645 18665 101 99'/. 667/, 67'Vi, 47 Va lOl'/s 837/, 125% 57s/s 913/, 963/, 561/, 56 V, 1213/, 143/, H63/, 101'/, 10 G1 /2 1027a 98 983/, H 27, HO? 139'/, 138 131 Geldkoers prolougatie 4 pot. HAA.RLEM5 Jan. Ter graanmarkt van heden gedaan: roode tarwe f a witte f 5.95 a f 7,20 rogge f 5.75 a f 5.90 Haver f 3.75 a f4gerst f a j duivenboonen f 6,25 a 6,30 paardenboonen f a _f.bruine boonen f a f i Gr. erwten f a AMSTERDAM, 5 Jan. Ter veemarkt waren aangevoerd 532 runderen van welke de prijzen waren vette 1ste qual. f 0.82. dito 2de qual. f 0.72. dito 3de qualiteit J 0,65 per kilo; melk- en kalfkoeien f 100 a 290, graskalv. a 49 nuchtere kalveren 10 a 15, 4 schapen en lammeren a vette varkens 40 a 46 c.; beiden per kilo.—biggen A paarden a ROTTERDAM. 6 Jan. Op de veemarkt waren gisteren en heden aangevoerd: 25 paard, 1042 runderen, 126 vette- en graskalveren 19 nuchtere kalveren 331 scha pen of lammeren, 593 varkens, 33 biggen, bokken. De prijzen van het vee, besteed ter markt van heden waren als volgt: Runderen 1ste qualiteit 80 c. qual. 70 c., 3de qual. 65 c.; kalveren 1ste qual. 9o e. 3de qual. 90 c., schapen 65 c.f alles per kilo. Men besteedde voor goede qualiteit weivavkens 44 en 48 c. per kilo. De prijzen der botei waren heden als volgt lste f 60 2e qualit. f54, 3de qual. f 52. ALKMAAR, 3 Jan. De aanvoer van vee en daarvoor bestede prijzen volgt: 2 koeieny 195 a 16 nuchtere kalveren 14 a 25,vette kalveren a318 schapen J 18 a 28 varkens f per kilo, 32 ma gere dito 12 a 24,4 bokken J 4 a 7 8 paarden 70 a 150 lammeren f - a 5 Jan. Ter veemarkt werden verkocht 3 koeien van f 220 a 280, 60 kalveren van f 40 a 110 12 nuchtere dito van f 16 a 22, 204 schapen f 28 a 36,160 varkens 40 a 52 c. magere a c. per kilo. XjO-NDEN 5 Jan. Ter veemarkt zijn aangevoerd Runderen 2900, Schapen en Lammeren 10920, Kalveren 80 Zwijnen Prijzen Beste Runderen 4/ 5/8 Schapen en Lammeren 4/8 a 6/ Kalveren 3/8 a 5/9 Zwijnen 3/8 4/4 .LEIDEN, 3 Jan. Aan de markt van heden waren de aanvoeren en prijzen der granen als volgt: heet. tarwe winter-a zomer-/-,— af heet. rogge winter- a .zomer 5 heet. gerst zomer- -.— a chevalier -,a 7 heet. haver, zware- -,a - De prijs der boter was heden per l/< vat lste qual 64— a 70.—, 2de qual. f 56.— a 62.—. SCHIEDAM, 6 Jan. Moutwijn per Ned. vat f 11,50 Jenever f 17,Amsterd. proef f 18,25 Spoeling f2,30 dito commissie f 2,30. PURMEREND, 6 Jan.. Kaas: aangevoerd 87 stapels prijs der kleine kaas 133,middelbare J boter a per kilo. Runderen: aangevoerd vette koeien lager in prijs; melk prijshoudend; gelden beter in prijs kalfkoeien Vette kalveren aanvoer stuksprijs a c. per kilo, handel vlug; nuch tere dito: aanvoer stuks, prijs faper stuks handel vlug. Vette varkens: aanvoer stuks, prijs c. per kilo met matigen handel; magere dito aan voer stuks, prijs fa per stuk met vluggen handel. Biggen aanvoer: stuks, prijs fa HOORN, 3 Jan. Op de weekmark van heden waren de prijzen en aanvoeren der granen als voigt: 15 heet tarwe f 6,50 a 7,50 - heet. rogge f -,39 heet. gerst 4.50 5.42 heet., haver f 3,25 mosterdzaad a karwijzaad f heet. boonen: heet bruine f 8,50 a 9.gele f f heet paardeboonen f aheet. erwten a heet. groene j 9,a 10,heet. grauwe J 9.— a il,— heet. witte J' 7,— heet. aardappelen a manden appelen f- a -.alles per heet. De aanvoer van vee en daarvoor pi ijzen betaalde waren als volgt: 2 paarden van f 100 tot 150 veulens f a koeien van f totH ^al- veren van 14 tot 26, schapen van f tof 145 lammeren van f 17 tot 24 50 3 varkens van 12 a 18, zeugen a ,84 biggen van 5 a 9, bokken af -.geiten a MADRID, 6 Jauuari. Gisteren-avond was er te Granada weder eene hevige aardbeving, welke grooten schrik veroorzaakt,e;ket gebouw der prefectuur werd beschadigd. De schok werd eveneens gevoeld te Motril en Boja, waar eenige huizen schade leden. De Ko ning zal naar Audaluzië gaan, en heeft reeds 100,000 frank daarheen gezonden voor de slachtoffers. De Spaansche Bank schonk 125,000 fr. PARIJS, 6 Januari. Havas maakt de volgende dépêche uit Hanoi van 5 dezer bekend. Na het gevecht oostelijk van Tschu zijn de Chinetzen, ten getale vau 12,000 man teruggekomen om offensief te werk te gaan. Generaal Négrier tastte hen aan, drong tot midden der vijandelijke positie door, die door forten en het vuur van de verdiepingen der huizen verdedigd werd. De Chiueezen werden na eeu hevigen te genstand volledig geslagen en overhoop ge worpen. Zij verlieten al hunne stellingen, twee batterijen, Krupp-kanonnen, geweren, ammunitie, levensmiddelen en banieren den Franschen in handen latende. BERLIJN, 6 Januari. De Norddeutsche Allg. Zeitung zegt, dat aau de berichten omtrent den overgang der Luciabaai in ei gendom aau de firma Lüderitz nog alle be vestiging door officiëele berichten ontbreekt. Voor de geldigheid van zulk een aankoop en voor de overdracht van souvereiuiteits- reebteu zou een tractaat met de iulandsche stamhoofden niet voldoende zijn. Daartoe zou de toestemming worden vcreischt van de Boereu-republiek, die een protectoraat over Zoeloelaad uitoefent. Boveudieu zou daarbij rekening moeten worden gehouden met de betrekkingen tusscheu die republiek en Engeland, hetwelk zich het recht van bekrachtiging heelt voorbehouden ten op zichte van buiteulaudsche tractaten, welke die republiek mocht willen sluiten. WASHINGTON, 5 Januari. Heden is de zitting van het Congres heropend. Er werd eeue resolutie iugedieud in de Kamer van Afgevaardigden, waarin de aansluiting aan de Europeesche mogendheden, waarvan de conferentie te Berlijn het bewijs geeft, strijdig wordt genoemd met de traditio- neele politiek der Vereeuigde Staten. JYLEDEDEELINGEN. a 10 Cents per regel. Nieuwe Geneeskundige ontdekking. De pala— tinopliile van Ad. Cotils, apotheker scheikundige, Avenue Quentin Massys, 37, (Park) Antwerpen, geneest radicaal eu met eene verwonderlijke snel heid hardnekkige asthma's eu Chronische brou- chit.es. In de maand November van verleden jaar, ten gevolge van bovenmatigen veld arbeid, had ik mij eeue verkoudheid op den hals gehaald, die aan alle verzorgingen weerstand bood. Er had zich eeu catarrh crevormd, die mij de grootste ongerustheid inboezemde; na het gebruik van twee a cons Guyot was de kwaal overwonnen eu -7 ilflh ik mil met zoo sedert geruimen tijd neu ia j wei bevonden als dit C. S. grondeigenaar. Men eische op he etiket de haudteeken.ng E. Guyot en het adres 19 rue Jacob, Parps.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 3