B INNEN LAN D. veertig leden, twintig voor elk laud, zal zijn samengesteld. De wenseheu, door »de Parijscke werklieden zonder werk» schriftelijk aan den Gemeenteraad overhandigd, blijken, op het volgende neer te komen. Zij verlangen eerstens werk, acht uur daags en volgens loontarief van 1882. Indien de regeling der bezoldigingen den aannemers werd overgelaten, schrijven zij, zou het beter zijn, geen werk te verschaffeu in het geheel. Voorts verlangen zij dat, om in de driu- gendste behoeften te voorzien, aan de Werk- liedenvereeuigiugeu te Parijs, als algemeen Syndicaat geconstitueerd, rechtstreeks een crediet op de openbare schuld zou worden geopend; dat de ledigstaaude woningen zouden worden gerequireerd voor burgers zonder dak; en dat de huren onder de 500 fr. gedurende de crisis zouden worden kwijtgescholden. De laatste weusch luidt kort en bondig: Afschaffing der prefectuur van politie. Nog dagelijks geeft de Norddeutsche lijsten van adressen aan den Rijkskanselier tegen het besluit van den Rijksdag iu zake de directeursplaats bij het departement van buitmlaudseke zaken. Iu de lijst van eergis teren vindt men er eenige met ongeveer 500, andere met 1000 a 2000, enkele zelfs met 4000 a 5000 handteekeniugeu. Iutusscken hoort men ook van vergaderingen, waarin votums van afkeuring over die adresbe weging worden uitgebracht. Dit is onder audereu het geval geweest iu de zeer talrijk bezochte vergadering der democratische vereeniging te Frankfort, alwaar zoodanig votum op voorstel van den heer Sonnemaun is vastgesteld. De democratische vereeniging te Muuchen heeft zelfs besloten, bij den Rijksdag er op aan te dringen, de verwer ping van het Regeeriugsvoorstel bij de derde lezing te handhaven. Ook twee conserva tieve leden van den Rijksdag, de heeren Witte en Brehm, hebben een stap iu die richting gedaan, door middel eener ver klaring iu de Rostocker Abendzeitung waarin zij deu Rijksdag verdedigen tegenover de beweriug dat het Regeeringsvoorstel is verworpen uit wrok jegens V. Bismarck en niet uit overweging van geldige bezwaren. Het spreekt vau zelf, dat het daarentegen van de andere zijde ook niet ontbreekt aau uitingen ten gunste der adresbeweging en dat het zoo nog wel eeuigeu tijd zal voortgaan. De Gazette frangaise du Portugal meldt, dat de maatschappij, die concessie heeft bekomen voor het aauleggen van den spoorweg van de Delagoa-baai uaar deTraus- vaal, de bij de concessie bepaalde waar borgsom van 375,000 fr. bij de Regeering heeft gestort. Men zou dus weldra een begin van de werkzaamheden kunnen te gemoet zien. De St.-Ct. no. 6 bevat de volgende wetten Tot wijziging van bet 4e en Ze hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1883; tot wijziging en aanvulling van het 7e hoofdstuk B der Staats- begrootiug voor 1883, en de machtiging tot overnemiug voor het krooudomeiu van gebouwen van pachters, staande op kroondomeinen, door verkoop en afschrijving van op het grootboek ten name van het kroondomein ingeschreven kapitaal. De te Bonn verschijnende Zeitung meldt, dat de Pruisische minister van openbare werken eene raming van kosten laat opmaken voor het plan, om den TL ij n van Keulen af voor zeeschepen bevaarbaar te maken. Daardoor zou de vaargeul tot 4 a 4Va meter uitgediept moeten worden. Reeds geruimsn tijd heeft de groothandel voor zulk een plan geijverd; in verband met de Nederlandsche rivier-en kauaalwerken schijnt de uitvoering er van thans in Duitschland voor mogelijk gehou den te worden. Alfen a./d. Rijn, 9 Jan. Dinsdag-morgen ont stond brand in een veruisfabriek alhior, welke geheel is afgebrand. Da politie te Leiden heeft daarop een persoon gearresteerd, die in zijne dronkenschap verklaarde den brand uit wraak te hebben gesticht. Hij is daarop gevankelijk naar Den Haag over gebracht. Breda, 9 Jan. Uit de Singelgracht alhier is opgevischt het lijk van een veld—artillerist, die sedert eenigen tijd vermist werd. Daar hij nog al misbruik van sterken drank maakte, vermoedt men, dat hij in beschonken toestand te water is geraakt. Amsterdam, 9 Jan. De Heer W. O. Deckers, van 's Hertogenbosch, die gisteren in onze stad den dag herdacht, waarop hij vijf-en-twintig jaar geleden als zanger optrad, ontving, ten huize van den Heer Roothaan, waar hij receptie hield, een stroom van telegrammen en brieven, waarin hem met ziju jubilé geluk werd gevvenscht. 's Gravenhage, 9 Jan. Gisteren is uit de trek vaart bij de spoorwegbrug nabij deze stad het lijk opgehaald van een onbekenden man, tusschen 25 a 30 jaar, ondergoed gemerkt K. Het lijk had eene wonde van 6 centimeter lengte aan de rech terslaap van het hoofd, miste een deel van den rechterkrievel en had een kale plek op het hoofd. Men vermoedt eene misdaad. Bladel, 9 Jan. De klerk bij den ontvanger der belastingen eu accijnzen alhier, is in hechtenis genomen, verdacht van gelden te hebben ver duisterd Eindhoven, 9 Jan. De lucifersfabrikanten alhier, hebben in den laatslen tijd de werkloonen aanmerkelijk moeten vermindereu. Maastricht, 9 Jan. In 1884 zijn alleen uit deze stad 820 vreemdelingen over de grenzen ge bracht. GEMENGDE BERICHTEN. Een Parijsch burger brak voor eenigen tijd het glas van ziju horloge. 'Hij zond het uaar den horlogemaker en ontving ziju uur werk na een maand terug, met ecu nota voor een nieuw glas en schoonmaken van het horloge. Een week daarna had hij het ongeluk de reer te breken. Hij laat die bij ecu anderen horlogemaker herstellen en deze berekent hem de veer, alsmede schoonmaken van het hor loge. Op dit laatste maakte hij aanmerking, om dat hel uurwerk pas een week geleden was schoon gemaakt; maar de horlogemaker vei klaarde, dat het bepaald noodig was geweest, en hij betaalde. Maar een week of wat later liet de man hot on gelukkige horloge vallen. Hij bracht het nu we der naar eeu anderen horlogemaker; deze zou hem, hoopte hij, eerlijker behandelen. Maar ook die berekende, behalve de reparatie aan de veer, voor schoonmaken 10 fr. Nu wa9 het geduld Van den rnau uitgeput. Hij snelde naar den hor logemaker, overstelpte hem met verwijten, ging hem, toen hij wat brutaal was, te iijf en takel de hem zoodanig toe, dat hij drie dagen lang te bed moest liggen. Hij stond nu deswege terecht eu werd nog op deu koop toe tot 50 franks boe te eu een schadevergoeding van 100 fr. veroot- deeld. Iu het vervolg laten wij dus onze horloges maar liever uit den treure schoonmaken Te Triest is een postbeambte, die met het uitbetalen van gelden belast was, spoor loos verdwenen. Men vermoedt, dat hij vermoord en beroofd geworden is. Te Stiens zakte j 1Maandag een knaapje door het ijs. Nauwelijks werd dit dooi de andereu gezien, of eeu hunner waagde zich op de zwakke plaats en knielde om hem de hand te reiken. Terwijl hij laugzaam achteruitschoof, brok kelde voor deu drenkeling het ijs verder af, tot dat zij aan deu kant van het diepe vaarwater door hunne verschrikte makkers werden bijge staan en de drenkeling uit het water werd ge trokken. Toen de vader deu volgenden dag door audereu van het geval hoorde, en ziju zoontje vroeg, of deze wel aan het gevaarlijke der on derneming had gedacht, autwordde de rondbor stige knaap: „Ja, heit, mar ik koe him docks net forsuwpe Ulte"! De grauwe erwten, welke vroeger wegens de duurte daarvan van de spijslijst der soldateiimenagea geschrapt werden, zullen voort- aau weder daarop voorkomen, tot groot genoe gen der soldaten. Het geheele aantal der postiu- richtingeu in Europa bedroeg in het jaar 1883: 65,500, en wel 1 op de 150 kw. km. en 6023 inwoners (ln Duitschland 1 op de 38.2 kw. km. eu 3261 inwoners.) Telegraaf-inrichtiiigen waren er 41,500; brievenbussen 225,000. Het personeel der pjst-en telegraaf- inrichtingen be droeg 356,300 hoofden. Het totaal der iu Euro pa bestelde briefveizendingen van alle soort be droeg 6,947 millioeu, dat van de telegrammen 117 millioeu stuks. Onder de briefverzendingen waren 3,683 millioen brieven, 546 m. postkaar ten, 1,046 m. gedrukte stukken, monsters enz., 1,672 m. couranten. Het gezamenlijke budget van de post- en telegraafbesturen in Europa bedroeg in ontvangst/457,800,000 en in uitgaafp ƒ383,400,000, als saldo dus ƒ74,400,000. Wij lezen in het Dagblad het vol- gendt: Er wordt weer eens eeu oudergang van de wereld aangekondigd. Het Regeusburger Tage- blatt herinnert aan de voorspelling van Nostra damus: „Als Georg God aan het kruis uitstrekt En Markus hem heeft opgewekt, Eu heil'ge Joannes hem zal dragen, Dan heeft het werelduur geslagen." Hiermede is zooveel als gezegd, dat het einde der wereld daar is, wanneer de Goede Vrijdag op 23 April, Paschen op 25 April en II. Sa cramentsdag op 24 Juni (Joanuesdag) valt. Dat alles is nu in 1886 werkelijk het geval. Men had de meuichen wel wat vroeger kunnen waarschuwen. Is dat iemand met den ondergang van de wereld op 't lijf vallen! Reeds in 1886! De electrische verlichting van het centraal-statiou te Bazel heeft niet meer plaats. Zij is „ondoelmatig" bevonden. Als een bewijs dat niet overal ar moede heerscht, dient, dat bij eene uitdeeling van btood aan de algemeene armen te Bergen-op- Zoom, met deu besten wil slechts een tweehon derdtal brooden konden worden uitgereikt. De fa brieken, het slechten der-vestingwerken en de ka nalisatie van het riviertje „de Zoom" geven aan honderden werk, terwijl binnen enkele weken nieuwe werkzaamheden wachten aan de spoor baan Roosendaal Vlissingeu en aan den aan te leggen tramweg naar Antwerpen. De ZwitserseheBisschoppen he fa- ben een schrijven gericht aan deu Bondsraad, om aan te dringen op het iu acht nemen van Zondags rust en heiliging door het Zwitserscho leger. De Bondsraad heeft zich bereid verklaard zooveel mo gelijk aan dit verzoek te voldoen. De Directie van Het Nederlandsch Han delsmuseum dealt mede, dat de ruimte door haar te Antwerpen tot 15 Januari e. k, voor de Ne derlandsche afdeeliug gereserveerd, groot genoeg is om tot den 14en Janauri a. s. ook nog aan vragen om plaatsruimte aan te nemen van hh, iudustrië len, personen of firma's, welke zich tot heden nog niet als tentoonstellers hadden opge geven. llare bemoeiingen in dtie geschieden geheel belangeloos en zijh geheel afgescheiden van het Algemeen Nederlandsch Agentschap te Ant werpen. De aanvrage om plaatsruimte aan haar adres sluit geen verplichting tot het gebruik ma ken van dat agentschap in zich. In een huis van de rueViviennete Parijs ontstond Woensdag 11. een begin van brand. Toen men naar de vermoedelijke oorzaak, een gaslek, zocht, had men het ongeluk, een pijp van de waterleiding te breken, waardoor het be nedenhuis onder water gezet werd. De btandweer moest nu, in plaats van te spuiten, het huis leeg pompen. De Vereeniging tot bestrijding van de Kwakzalverij telt thans 1043 leden. In het E ranse he departement Haute Loire is ontzettend veel sneeuw gevallen. Op sommige plaatsen heeft men een soort van tunnel moeten graven om de gemeenschap te her stellen. Door de koude en den geweldigen sneeuw storm ziju enkele personen ten platten lande on derweg gestorven. In Lozere kunnen de di ligences niet door de sneeuw. Tusschen Ghateau- neuf en Langogne kouden eeuige reizigers verle den week heen noch weer. Levensmiddelen en dekens ontbreken. De reizigers zijn verplicht te overnachten op hooizolders, om zich tegen de koude te vrijwaren. Te Rotterdam is volgens het Hbl. met vrij goeden uitslag een zandsproei- wagen in gebruik gesteld, om gladde straten be gaanbaar te maken. Wanneer men '«morgens vroeg of tegen den avond door de le Rozendwarsstraat te Amsterdnm gaat, kan men het zeldzaam schouw spel zien van een paard, dat in eeu kelder wordt gestald. Voorzichtig, hoefje voor hoefje, klimt het de treden der keldertrap op en af. Er is altijd baas boven baas en misschien wordt hier of daar een paard wel eens op zolder gestald, dat dan 's morgeus en 's avonds op- of afgeheschen moet worden. Er zal te 's Gravenhage, in het b e- gin van Juni a. s., een schietwedstrijd voorrus tende schutters gehouden worden. Gevaarlijk voor de toeschouwers. Te Utrecht zond, naar het Dagblad meldt, mt t Siut-Nicolnas een leverancier aan zijne begunstigers een circulaire thuis, om binnen viur- en-tvvintig uren hunne rekening ook over 84 te betalen. 'Bij verzuim zou hij hen laten dagvaar den. Met nieuwjaar richtte dezelfde man, alsof er niets gebeurd ware, een visitekaartje aan de zelfde klanten. Een p a r t ij t j e diamant verd.de- zer dagen te Amsterdam door iemand verkocht en geleverd; maar de betaling liet zich wachten, ofschoon daarop meer dan eens werd aangedron gen. Woensdag 11. ontmoetten kooper en verkoo- per elkander iu de Paardenstraat. De eerste zocht onmiddellijk zijn htil in de vlucht; doch zijn le verancier gina hem gezwind na. Op het Thor— beckeplein ten einde raad, sprong hij iu de Hee rengracht en meende zich hierdoor aan de ver volging te hebben onitrokkeu. Er waren echter menschlievende raenschen, die hem er uithaalden en aldus in staat stelden de zaak der diamanten nader te regelen. De directie der Maatschappij Zee land te Vlissingen heeft den kwartiermeester, die als roerganger op de mailooot Willem Prins van Oranje dienst deed toen de Erausche vuclisloep Lucie et Leonard door haar in den grond werd geloapen, ontslagen. Een vaderlandslievende schoen maker te Wythsville in Virginia verzocht dezer dagen per brief aan den nieuwen president dor Vereenigde Staten, den heer Cleveland, om de maat zijner voeten, daar hij htm een paar schoe nen wilde maken om op den dag zijner instal latie als president te dragen. De heer Cleveland antwoordde den man en zond hem 20 dollars, welke de schoenmaker terug zond, daar hij de schoenen voor den president om niet wilde ma ken. De heer Cleveland zond hem nogmaals het geld terug, meldende dat hij de schoenen mocht maken, maar dat hij daarvoor het geld moest aannemen. Z. H. de Paus heeft 40.000 franks voor de noodlijdenden in Spanje gezonden. Le Figaro spreekt van tl e uitvin ding door den ingenieur l. Capazza van een nieuw soort luchtballon. Deze is van metaal, heeft geen motor, verliest geen g >s en heeft geen bal last. De tegenstand der lucht is daarbij meer nuttig dan schadelijk. Schuitje eu ballon maken één deel uit. Zonder in etne verdere beschrijving te treden, deelt het blad mede, dat de eerste opstijging in het Champ de Mars zal plaats beb op 5 Juni e. k. De beursplannen te Amsterdam zullen nog veertien dagen worden tentoongesteld. De wethouder, van openbare werken te Amsterdam, de heer Ankersmit, heeft daarvan aan de bladen kennis gegeven in een int Eransch gestelde circulaire. V ol g e n s TJeber Land u. Meer is in het zelfwerkend repeteerkanon van Alaxim nu ook de lang verwachte oorlogsmachine uitgevonden, die in den slag slechts opgereden behoeft te wor den, om haar dan verder het neerschieten der vijanden geheel alleen te kunnen overlaten. De bij ieder schot zich voordoende terugsLoot wordt nl. gebruikt om de lading voor het volgeude schot in den vuurmond te brengeu en af te schieten eu dit dus in infinitum, zoolang er maar ladiu- gea voorhanden ziju. I? het stuk maar voor het eerste schot gericht en op da gewone wijze af gevuurd, dan wordt, ook al is de geheele bedie ning buiten gevecht gesteld, de vuurmond niet eer tot zwijgen gebracht, dan nadat de laatste lading verschoten is, of een schot weigert, in welk geval natuurlijk ook de terugstoot en hier mede levens de daardoor bewerkte span- eu af trekkracht voor eeu volgend schot ontbreekt. Als een be w ij 9 dat er alt ij d vele meuschen zijn, die met hun geld geen raad we ten, kan dienen, dat een dame te Berlijn reeds bij haar leven haar geheele vermogen (100.000 mark) aan het Deutsche Tneater aldaar vermaakt heeft. Captain Bedford Pim, eenzeer wetenschappelijk officier van de Britsche marine, heeft zich te Naw-Tork alles behalve vleiend uitgelaten over de Engelsche koopvaardijvloot. Deze officier verklaarde namelijk dat er van de 20.000 schepen, die Engeland thans in de vaart heeft,jaarlijks gemiddeld 3000 geheel of gedeeltelijk verongelukken. Hij schreef dit eensdeels daaraan toe, dat de schepen inden regel te lang gebouwd werden voor hunne breedte, en anderdeels aan het ellendig gehalte van de zeelieden, die of zedelijk of iutellectueel onbekwaam zijn om zelfs de be velen te verstaan, die hun gegeven worden. De Boston Globe meent dat dit nog al krasse taal is, komende van zulk een autoriteit als Captain Bedford Pim. Het bevel over de Oudbeierland- sche schutterij wordt sinds eenige jaren gevoerd door een korporaal-titulair. Prinses Sophia Maria Victoria, dochter vau den Groothertog van Baden, echtge- noote van den Z veedsehen Kroonprins, is bijna vergiftigd geworden door de groenkleurige stoffen, waarmee haar vertrekken waren behangen. Da Prinses kwijnde en men dacht eerst aan eeu komplot van vergiftiging. In den nacht van 31 December op 1 Januari ziju door de post te Berlijn niet min der dan 2 millioen brieven besteld. Er werd te Stettin in den jong den nieuwjaarsnacht slechts één man door de politie opgepakt, en die man was een nachtwacht, die door ziju collega's wegens rust verstoring geboeid uaar het politie-bureau ge bracht moest worden. De firma E. J. Schoenmaker Sc Zo- neu te Zwolle heeft een biljart vervaardigd van zeer eigenaardigen vorm. Man stelle zich een duobei biljart voor, even lang als breed, verdeeld in vier gelijke vierkanten. Een dezer vierkanten is verwijderd, terwijl de beide korte zijden aan den binnenkant door eene lijn zijn vereeuigd. De naam vleugelbiljart is zeker de meest passende voor dezen vorm. Het biljart geeft èn door schuinen verbindiugsband van de beide korte zijden èn door de breedte over de lange zijde—ruim 3,2 M. gelegenheid voor eeu groots afwisse ling van stooten. Ook teSusa.bijdeuMonlCenis, eu te Velletri, bij Rome, zijn schekken van aard beving gevoeld; op laatstgenoemde plaats een vrij hevige. Het Duitsche postbestuur voert nu afzonderlijke postzegels voor soldatenbrieven in, welke brieven aan een verminderd tarief zijn onderworpen evenals die voor militairen iu Ned.- Iudië. Zij bevatteu het voor die brieveu vereisch- te opschrift: Soldatenbrief. Eigene Angelegenheit des Empfdngers, dat dikwijls door de afzenders vergden werd of op de voorzijde zooveel plaat» besloeg, dat de duidelijkheid van het adres er onder leed, Het moorden mag in Frankrijk straffeloos geschieden. Het veelbesproken proces tegen Mme llugues, wegens den door haar ge- pleegden moord op haar lasteraar Morin, is gis teren beslist iu den zin, dien men van de Pa- rijsche jury verwachtte. Het gerechtshof der Sei ne heeft Mevrouw Hugues vrijgesproken van den moord en haar enkel veroordeeld tot eeu scha devergoeding van 2000 franks en de kosten van het geding. De beschuldigde bekende rondweg, dat zij de daad met voorbedachten rade pleegde en er volstrekt geen berouw over had. Generaal Grant heeft hooghar tig het geld geweigerd, dat zijne vrienden tracht ten bijeen te brengeu om hem in zijne benarde omstandigheden te helpen. Dezer dagen everleed een Ame- rikaansch fresco—schilder, Richard Coylé, te Brid geport, Connecticut, aau een merkwaardige ziek te. Zijn beenderen waren nl. langzamerhand ver kalkt eu hij durfde eindelijk ziju armen en bee- nen niet meer bewegen, uit vrees, dat zij zou den breken. Dat is dan ook werkelijk gebeurd. Toen de zieke onlangs zijn rechterarm van het bed ophief, brak die als glas iu tweeën. Op de Theems, bij Putney, kwa men twee booten in aanvaring, en vijf daarin gezeten heeren geraakten te water. Een hunner verdronk, en een ander, een jong geestelijke, die te water sprong om hem te redden, verloor daarbij het leven. De stalmeester van den Groot hertog vou Hessan, Baron v. Willich, is door de rechtbank te Frankfort a/M. tot een geldboete van 50 Mark en de kosten veroordeeld, wegens het ergerlijk mishandelen van eeu paard. Zekere Eelice ging met een z ij - ner nichten bij Ueiascia geiteu zoeken, die in het gebergte verloren waren. Beiden werden door ten sneeuwstortiug overvallen eu daaronder be graven. Da vrouw wist zich te redden, doch da ongelukkige Felice vond den dood.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 2