NIEUWE No. 866. Donderdag 15 Januari 1885. 10de Jaargang. agite ma non agitate. BKIUCBT. De Itomelusche quaestie. BUÏIENLAim ÉlOiU abonnementsprijs De fopper gefopt. Per 3 maanden voor Haarlem Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p Voor bet Buitenland Afzonderlijke Nummers Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG, BDEEAÜ: St. Jansstraat Haarlem. t 0,85 1 1,50 0,06 WÊLMÈ0" PRIJS OEE ADVERTENTIÊN Van 16 regels30 Cents, Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Ad ver t en ti n worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KUPPEKS k LAUEEY. De SCHEURKALENDER van de Katho lieke Illustratie 1885, waarvan de prijs 0,50 is, stellen wij voor onze abonnés EN VOOR HEN, DIE ZICH NOG ALS ABONNÉ3 OP DE NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT AAN MELDEN tegen betaling van slechts 20 Cents, verkrijgbaar. Onze geachte abon nés buiten Haarlem, die van deze aan bieding wenschen gebruik te maken, worden beleefd verzocht, het bedrag in postzegels (plus 10 cents voor frankeer- kosten) bij hunne aanvrage te voegen. Nu er in den laatsten tijd tusschen de Pruisische en Italiaausche Kabinetten eeue zekere verkoeling gekomen is, naardien het laatstgenoemde op deEgyptischeConferentie en bij de behandeling der koloniale quaestiëu de partij van Engelaud koos, ontmoeten we in de buHeulaudsche organen nu en dan artikelen, waarin op ernstige wijze de algeheele of gedeeltelijke herstelling van den Kerkelijken Staat tot een punt van onderzoek en bespreking wordt gemaakt. Tusschen de Kabinetten van Berlijn en Rome is het alles behalve couleur de rose wij wareu daarom niet verrast, toen wij dezer dagen in officieuze Pruisische bladeu een bericht lazen, waarin betoogd werd, dat de herstelling van de wereldlijke macht van den Paus eeue quaestie is, waarmede het diplomatieke Europa vroeg of laat zich zal hebben bezig te houden. Sommige bladen doen zelfs positieve voorstellen en zijn van oordeel dat het neutraliseereu der stad Rome en hare naaste omgeving door Italië moet worden bewerkstelligd. Wij betwijfelen het, of de Katholieke Christenheid met zulk eeue oplossing der Romeinsche quaestie zon zijn gediend; het is iutusschen merk waardig, dat zelfs in de niet-Katholieke pers, de overtuiging, dat de Romeiusche quaestie nog niet voor goed is opgelost,bij voorkomen de gelegenheden uitdrukking erlangt. Wij hechten aan dergelijke opeubaringeu geen al te groote waarde, want zij hebben waar schijnlijk het doel, het Italiaausche Kabinet vrees aan te jagen en het voor de plannen van Prins Yon Bismarck inschikkelijk te rnakeu. Toch hebben deze opeubaringeu eene zekere beteekenis, want zij bewijzen, dat FEUILLETON. De waterkuur. Vervolg en slot). De patiënt scheen tot andere gedachten te komen, want hij begon zijn jas uil te trekken; maar onze dokter in den dop kon zich niet ontveinzen, dat er iets dreigends in de uitdrukking zijner oogen was. Het kleediugstuk werd driftig op de leuning van ecu stoel geworpen, waarna zijn eigenaar op onheilspellende wijze zijn hemds mouwen begon op te stroopen. De dokter-student kreeg eenig vermoeden, dat 's mans bedoelingen niet bizonder vriendschappelijk waren, en in de onzekerheid hoever zijn waanzin hem wellicht zou voeren, meende hij geen oogenblik meer te mogen verliezen; weshalve hij het natte laken opensloeg, eensklaps vooruitschoot, het den pa tiënt over het hoofd wierp en toen zijn slachtoffer met beide handen omklemmende, hem tot zijn gevangene maakte. De man was voor het oogen blik hulpeloos en op het punt van te stikken, terwijl het ijskoude element, dat een Januari- temperatuur had, hem langs de leden liep en het merg in zijn gebeente deed verstijven. De arme man, die zijn toestand bizonder onbehaaglijk vond, deed woeste pogingen om zich los te wringen. De dokter en zijn patiënt vielen samen op den grond. De patiënt schopte, worstelde en vloekte als een bezetene. Ze rolden de diplomatie het koninkrijk Italië nog geenszins als een voldongen politiek feit beschouwt en verandering in de daar be staande toestanden niet onmogelijk acht. Wij Katholieken hebben natuurlijk de stellige overtuiging, dat het bestaan van den Kerkelijken Staat voor de vrijheid der Kerk en tevens voor de rust van Europa onvoorwaardelijk noodwendig is. Wij geven derhalve onze stemmen zeer beslist aan een gemeenschappelijk protest tegen de daden van geweld, die men tegen bet Opperhoofd der Kerk heeft gepleegd en wij verwachten, dat de diplomatie, daartoe door den nood gedrongen, der Kerk en baar Opperhoofd recht zal doen wedervaren. Want van den goeden wil der diplomatie hopen we niets. Zonder den Kerkelijken Staat ziju de politieke toestanden van Europa op den duur onhoudbaar; de groote mogendheden zijn derhalve verplicht voor zijne herstel ling zorg te dragen. Dat dit geschieden zal, staat bij ons vast, ook dat dit herstel nog iu deze eeuw zal plaats hebben. De vraag is slechts, iu welken vorm de Pauselijke Re geering zal hersteld worden en welke hare verhouding tot het overige Italië zal zijn. Op deze vraag na antwoordt de Katholieke Westfdlische Volkszeitung in dier voege: Wij aarzelen niet te bekennen dat wij geen tegenstanders zijn van een vereenigd Italië. Wij Duitschers hebben den vloek der oneenigheid en der politieke machte loosheid zoo lang geurageu, dat wij het verlangen naar eenheid, zooals dit iu den laatsten tjjd zich onder de Italiaansehe patriotten steeds meer en meer openbaarde, zeer goed weten te waardeereu. Wij ge- looveu echter in de verste verte niet, dat de tegenwoordige vorm der Italiaausche eenheid de ware is. Italië kan nimmer een gecentraliseerde Staat worden, omdat er geene Italiaansehe natie bestaat en de gansche historische ontwikkeling van dit land zich tegen elke poging van centrali satie verzet. De tegenstelling tusschen Venetiërs en Genueezen, tusschen Lom barden en Napolitaneu, tusschen Tos- caneu en Sicilianeu is ethnographisch reeds zoo groot, dat aan eene vereenigiug nooit kan worden gedacht. Italië kan slechts als Bondsstaat, zooals Duitschland, eeue poli tieke beteekenis verkrijgen, die de nationale krachten naar buiten vereeuigt, zonder aan als een bal over den vloer, alles omver werpende wat lieu in den weg kwam en in een oogwenk het geheele meubilair op zijn kop zettende. De student, in de vaste overtuiging dat hier zijn eer op het spel stond, spreidde een moed en volharding ten toon, de schoone zaak welke hij voorstond, volkomen waardig, en hij hield het heilaanbrengende laken zoo vast mogelijk om het hoofd van den patiënt gestrengeld, ondanks diens gesmoorde verwenschingen en onverpoosd geproest. Eindelijk tot de uiterste wanhoop gebracht en op het punt van den verstikkingsdood t0 sterven, gelukte het den tot razernij gebrachten man, door een onweerstaanbare krachtsinspanning, zijn aanvaller van zich af te werpen, zich vrij te maken en heftig aan de bel te trekken. Terstond daarop lieten zich voetstappen in den gang hooren. Trap de deur openriep de krankzinnige. Het bevel werd terstond ten uitvoer gebracht; twee oppassers traden binnen en ronden de oorlogvoerende partijen naar adem suakket.de en met vijandige blikken elkaar staan aankijken. Grijpt dien man, zei de patiënt op een toon van gezag, en maakt hem klaar voor de natte lakens. Hij is gek en heeft zooeven een aanval van waanzin gehad. Hot bevel was nauwelijks gigeven of 't werd volvoerd. De iwce oppassers grepen den jeugdi gen water-dokter stevig vast en ontdeden hem van zijn kleeding, ondanks zijn allerheftigste de eigenaardige ontwikkeling der stammen of aan de rechten der volkeren geweld te doeu. Wij gelooveu dat zulk een politieke vorm veel meer kaus van bestaan zal heb ben, dan het zoogenaamde koninkrijk Italië en dat bet op die wijze werkelijk een geacht lid van den Europeescheu areopagus zal worden. Als Piëmout aan den Paus diens Staten teruggeeft,zal de Opperherder voorzeker bereid zijn tot zulk een Bonds staat toe te treden en ook zekere prerogatieven behalve ten opzichte van de stad Rome toestaan. De Vorsten van Parina, Modena, Toscane en Sicilië zouden zeker ook met zulk eeue regeling der zaken gaarue ge noegen nemen. »Dtt zijn zoo eenige gedachten,» zegt ten slotte de Westf. Volkszeitungsover den aard en de wijze, zooals wjj ons de oplos sing der Romeiusche en Italiaausche quaestie voorstellen. Zij maken geen aan spraak op nieuwheid en wij verlangen ook niet dat ze als dogma's worden aangeno men. Zij hebban haar ontstaan te danken aan den vurigeu wensch om eeue bemid deling tot stand te brengen tusschen de rechtmatige aanspraken van den heiligen Stoel en der verdreven Italiaansehe Vorsten en het streven naar eenheid van het Ita liaausche Volk.» Prins Von Bismarck sprak gisteren zijn leedwezen uit over het eergisteren genomen besluit, waarbij de subsidie-aanvraag van 150,000 M. werd verworpen. »Wilt gjj geen koloniën, sprak de Rijkskanselier, verklaart dit dan open lijk, en wij kunnen bet land noodelooze kosten besparen. Maar wil men wel koloniën hebben, dan moet men er ook de kosten voor toestaan. Wij hebben dringend behoefte aan een Gouverneur van Cameroon. Iu het begin van December ontving de Regeering bericht, dat eenige Eugelscheu iu Cameroeu rust verstoringen hadden opgewekt. Duitsch land richtte daarop tot Engeland het ver zoek, zijn vertegenwoordiger iu Cameroeu gezamenlijk met den Duitschen te doeu optreden, en lord Granville beloofde daar op, dat een spoedig ouderzoek zou plaats hebben; doch een bericht uit Cameroeu verklaringen dat hier een misverstand plaats had. Een vreeselijke rilling liep hem langs de leden toen hij het frissche, druipende laken naderen zag. Het was hein onmogelijk een doordringenden kreet te smoren, toen het ijskoud omhulsel zonder de minste plichtpleging om hem heen werd geslagen, waarna hij iu een bed werd ge worpen en stevig vastgebonden. Zie zoo, beste jongen, zei de patiënt van den studiosus met een boosaardig griunekend lachje; ik zal je leereu deu draak met mij te steken. Toen wierp hij zijn jas over den arm en ging heen. Wie is dat vroeg onze held aan eeu der oppassers. Wel, dat is mijnheer Kingveld, een der eerste doctoren van de inrichting', luidde het antwoord. De arme student had zich iu de deuren ver gist en had kamer No 5, iu plaats van No 4 genomen. De beroemde Fransche schilder Meissoun ier is tevens eeu groot plantenliefhebber. Zijn tuin man is bovendien een bekwaam kruidkundige, die oen zelilzime kennis iu verschillende zaad soorten bezit, althans het was Meissounier nog. niet mogen gelukken hem eenig zaad te laten zien, dat hij niet kende. meldde daarna, dat de Eugelsche consul aldaar niet langer voldoende gezag bezit. Middelerwijl berichtte ons eeu Poolsch blad, dat een zekere Rodroziusky iu ge noemde streek, pogingen aanwendde, om in de plaats van het Duitsche, het En- gelsche protectoraat te doeu proclameere n met welk doel hij met een Engelsche ka nonneerboot derwaarts zou zijn gebracht. De Britsche Regeering heeft echter ver klaard, dat zulk eeu protectoraat harer zijds wensch noch doel is. Verwerpt gij nu onze voorstellen zoo eindigde de Rijks kanselier dan ruste op u de verant woordelijkheid voor alle gevolgen. Volgens eeu bericht uit Berlijn, ziju de grondslagen voor de Constitutie van deu nieuwen Cougo-staat ontworpen door nu wijlen prof. Ahn, sir Travers Twiss en kolonel Strauch. De hoofdgedachte is de beuoemiug van een Gouverneur-Generaal, als hoofd van den Staat, wien drie adjunct- Gouverneurs zijn toegevoegd. De hoofdzetel van het nieuwe Bestuur zou te Brussel ge vestigd zjju. Door de Pruisische Regeering zal een wetsvoorstel aau deu Landdag worden in gediend, waarbij eeu crediet van 60 mil- lioeu thaler wordt toegestaan, niet enkel gelijk vroeger gemeld werd voor deu aauleg van zijlijueu voor de spoorwegen, maar ook voor de vernieuwing der sporen op de bestaande lijnen, het bouwen van uieuwe stations en de vermeerdering van het materieel. Volgens eene dépêche uit Tougkiu heeft Generaal Négrier, aau het hoofd vau 10,000 tnau, deu inarsch naar Laug-Son aanvaard. Eeue dépêche door deu Frauschen Mi nister vau marine ontvangen, meldt, dat er eenige agitatie in Cambodja bestaat. De Gouverneur van Cochinchina heeft de uoodige maatregelen genomen. Te Oporto hebben, naar aanleiding van de heffiug van nieuw ingevoerde ac- cijuseu, wanordelijkheden plaats gehad. De bevolking iu de buitenwijken trachtte zich te verzetten tegen het binnengaan in de stad van wagens met groenten, melk, vleesch en andere levensmiddelen, die aan de nieuwe rechten zijn onderworpen. De gewapende macht is tusscheubeide moeten komen om het verkeer te herstellen. Verscheiden ca- valerie-charges hadden plaats; twee boeren Toch wilde hij hein eeus foppeu en op zekeren dag vertoonde hij ziju tuinman eeu pakje ge droogde haringkuit, hem vragende: „kent gij dit zaad?" De tuinman beschouwde het aan dachtig en antwoordde eindelijk: «dat is zaad van Polpus flusciuius, een zeer zeldzame tro pische plant." „Duurt het lang eer dit zaad opkomt?" vrorg zijn patroon. „Niet veel langer dan veertien dagen," luidde het antwoord. Zie zoo, dacht Meissounier, ditmaa lzal ik hem toch vangen en deelde aan eenige zijner vrien den mede, welke grap hij en zij eens met ziju tuinmau hebben zouden. Tdgan deu tijd dat het zaad moest opkomen, verzocht hij hen te diueeren; na deu afloop van het diner liet hij zijn tuinman ontbieden eu vroeg hem: „Zouden mijne vrienden de zaailin gen uit dat zaad voortgekomen, eens mogen zien?" „Met genoegen," was ziju antwoord en allen volgden den tuinman in de vroolijkste stemming, vol verwachting om dat botanische wonder in oogeuschouw te nemen, en zich reeds bij voorbaat verheugende, lice die wijze tuinman met beschaamde kaken zou staan. Iu de kweekkas gekomen, lichtte de tuinman voorzichtig eene glazen stolp op en wie schetst de verbazing der spotters? Even boven deu grond vertoonden zich een aantal gezouten haringkoppen. Allen barstten iu eeu schaterlach uit, behalve Meissounier, die beschaamd aldroop en ziju tuinman nooit meer op de proef zal stellen,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 1