Hi\\E\LA\D. gemengde berichten. werden gedood en drie gekwetst. Er heerscht groote opgewondenheid te Oporto, waar het republikeinsck comité een vergadering heeft uitgelokt tegen de nieuwe belastingen; aau deze vergadering namen 2000 perso nen deel. Eeue commissie van de Alliance israé- lite universelle heeft zich naar den heer Feraud, Frankrijke nieuwen gezant bij de Marokkaausctie regeering, begeven om hem te verzoeken werkzaam te zijn ten gunste der jodeu in de omstreken van Tanger, daar hunne bezittingen en leven, volgens de laatste berichten, door de dweepzieke be volking ernstig bedreigd worden. De heer Feraud, die slechts op een bevel van de Frausche Regeeriug wacht om te Mar seille scheep te gaan naar zijn nieuwen post, heeft aan de commissie beloofd, dat hij alwat hij vermocht zou in 't werk stel len om de Mahomedaansche bevolking tot kalmte te brengen. De overeenkomst tusschen Spanje, Engelaud en Duitschland betreffende den Soloo Archipel, die heette tot stand tezija gekomen, zal vermoedelijk vooreerst nog niet geteekend worden. Spanje weigert, volgens den Madridschen correspondent van den Temps, te voldoeu aau de eischeu van Duitschland, dat niet alleen vrijheid van handel en scheepvaart in de Spaansche Archipels verlangt, maar ook het recht vraagt om steeukoleudepots en materiëel voor zijue marine op een der Spaansche eilanden te vestigen. De anarchie in Egypte is thans grooter dan ooit. Er bestaat geen openbare vei ligheid meer. Gewapende beuden veront rusten het land, zelfs te Caïro. Derwaarts en naar Alexandrië nemen de grondeige naren de wijk. De Italiaansche Senaat heeft het wets ontwerp tot het gezond maken van Napels, waarvoor naar raming, eene som vereischt wordt van 100 millioen, die over 10 jaren zullen omgeslagen worden, met 96 stemmen tegen 21 aangenomen. Het door de Regeering aangekondigde ont werp tot wijziging van de Kiestabel moet reeds sedert het begin dezer maand aan de Gedep. Staten der verschillende provinciën om advies zijn gezonden. Van de acht nieuwe leden zouden aan Amsterdam, Den Haag en Rotterdam ieder éen lid meer toevallen. Yzendijke, 13 Jan. De horlogemaker J. G., wonende alhier, is Vrijdag in de gemeente Wa terlandkerkje dood gevonden. Hij schijnt door te veel gebruik van sterken drank (waarvan hij nog al veel misbruik maakte) in een sloot geraakt te zijn, maar daar nog uit te hebben kunnen kruipen, doch zich toen te slapen te hebben gelegd; althans men vond hem 's morgens op den kant der sloot doodgevroren. Bolsward, 13 Jan. Dezer dagen zijn alhier twee drankslaven, een rijke boerin en een wel gestelde wolkammer, aan een jeneverberoerte overleden. Groningen, 13 Jan. De bakkers dezer stad hebben de broodprijzen aanmerkelijk verlaagd. Arnhem, 13 Jan. De officier van Justitie alhier, herhaalt met aandrang het verzoek tot opsporing van den vermisten politieagent Jacob de Vries, die waarschijnlijk in den Rijn ver dronken is. Het gerucht, dat De Vries te Har derwijk zou zijn ontdekt, is ongegrond. Bunde (Limburg), 13 Jan. Jn deze gemeente had een jongeling op Nieuwjaarsdag het ongeluk zichzelf in de hand te schieten. De daardoor veroorzaakte wonde verergerde zoodanig, dat hij Woensdag 11. aan de gevolgen is overleden. Haarlemmermeer, 13 Jan. In deze gemeente werd eergisteren-avoud een onbewoond huis, staande aau de Nieuwe Meer, in de asch ge legd. Oorzaak onbekend. Amsterdam, 13 Jan. De burgemeester dezer gemeente brengt ter kennis, dat in de week van Zondag 4 tot en met Zaterdag 10 Januari jl. 53 personen zijn aangegeven als aangetast door roodvonk, en 23 personen als overleden aan die ziekte. De Commissie voor Werkverschaffing heeft thans, met inbegrip van twee giften van f 1000, (119,075 ontvangen. Leiden, 13 Jan. Het is nu 78 jaren gele den dat in het Rapenburg (Steenschuur) alhier het kruitschip sprong, en de beide Ruinen ontstonden, waarvan alleen nog de groote is overgebleven, thans prijkende met het gedenk- teeken van Leidens ontzet. De kleine is met een drietal academische inrichtingen bebouwd. Van de onder de puinhoopen bedolven en geredden is alleen nog in leven de ruim 92-jarige weduwe Magdalena Knotter, geboren De Vroede. Ze was toen een meisje van 14 jaren. Een merkwaardig jubil eum vierd e Zaterdag de heer Ch. Villiers, die dien dag 50 jaar lang het district Wolverhampton in het Par lement vertegenwoordigd had. De jubilaris staat in zijn 85e jaar. De Berlijnsche post had in de jongste Kerstdagen, alleen voor de stad zelve, 2 716.000 pakketten met Weihnachts-geschenken te verzanden. De dienst werd door 6648 mannen klaar gespeeld. Tot welke hoogte men hetin Ame- rika gebracht heeft in het verzekeren van den eigendom des geestes door het nemen van paten ten, blijkt uit het feit, dat een Amerikaan on langs voor een methode om ratten te verdelgen, het „Patent Office" te baat nam. Zij bleek te bestaan in de aanwending van de lichtende verf, waarmede het afbeeldsel van een kat beschilderd werd. Het beroemde orkest van Bilse gaat naar St-Petersburg, om daar van 15 Mei tot 15 September concerten te geven in het „Re- naissance-theater". Het ontvangt daarvoor een honorarium vau 25.000 Mark 15,000) per maand. In de st ra ton van St-Louis (Ver. St.) ziet men sedert geruimeu tijd onder de straatreinigers een oud soldaat, die in den bur geroorlog tusschen de Noordelijken en Zuidelijken door een schot in het linkerbeen getroffen werd, dat hierom afgezet moest worden. Aau het on dereind van het houten been, dat hem er voor in de plaats werd gegeven, heeft de invalide nu een bezem weten te bevestigen, en onvermoeid, veel vlugger dan anderen, en zelfs niet zonder zekeren zwier, beschaamt hij door zijn werk al zijue kameraden. Sinds eenige dagen wordt de heer Dijckmeester, commandant der brandweer te Amst., vermist. Alle nasporingeu werden tot dusver te ver geefs gedaan. Blijkens eene aankondiging in de nieuwsbladen, heeft de familie eene geldsom uitge loofd voor ieder, die inlichtingen kan geven, welke tot ontdekking leiden. In de zoo hevig door aardbevin gen geteisterde provincie Grenada heeft men waargenomen, dat de zon een half uur later dan vroeger boven de bergen verschijnt. Dit doet ver moeden, dat de bergketen Sierra Nevada eenige meters gerezen of het gansche dal gedaald is. Op den Stien8erweg, buiten Leeu warden, heeft Vrijdag een stier zich aan zijn ge leider ontrukt en is op den loop gegaan. Alle pogingen om hem te vangen waren vruchteloos, waarop men uit Leeuwarden twee militairen heeft ontboden, die het woedende dier hebben doodgeschoten. De oudste officier van het Ned. leger is, blij kens het Jaarboekje van de officiereu van 1885, de luit.-generaal P. G. J. Van der Schrieck, thans non-actief als lid der Tweede Kamer. Hij werd op 19jirigen leeftijd, den 3en Sept. 1831, benoemd tot 2e-luitenant der infanterie. Eene drie voet diepe laag na- tuurlijke cokes heeft men onlangs in Nieuw- Mcxico gevonden. Zij ligt tusschen eene laag aard harst en eene laag glanskool of anthraciet. De cokes zien er uit als kunstmatige, en branden zuiver en helder. Wederzijdsch wantrouwen. Een dood- eerlijk werkman komt ten huize van eene aan zienlijke dame, om daar eenige reparatiën te ver richten en treedt met den leerjongen hare appar tementen binnen. Mevrouw schelt.,, Frainjoise," zegt zij tot de kamenier die binnenkomt, terwijl ze eer. wantrouwenden blik op het tweetal werpt, „neem mijne jt.weelen en breng die zoolang ach ter slot." Hoezeer innig verontwaardigd over dit wantrouwen, zoo grof geopenbaard, vertrok de brave werkman geen spier van zijn gelaat, doch legde, horloge en ketting af, die hij den jongen gaf. „Piet," zeide hij, „ga dit bij me thuis bren gen 't schijnt hier in huis niet erg veilig te wezen!" Te Groningen heeft eene commis- sie welke daartoe door particuliere giften in staat wordt gesteld, aan ruim 400 personen werk ver schaft. In het Pruisisch stadje Branz- dorff kregen twee bedelaars twist. Een hunner wreekte zich door onthulling van zijn „geheim," dat de ander twee jaren geleden een kind ge - stolen had, hetwelk hij daarna had verminkt en kreupel had gemaakt en dat nu voor hem lag op de straat. Een heer onder de menigte, die den twist aanhoorde, trad naar Voren; het was zijn kind waarover de oueenigheid liep. Hij herkende het knaapje en kreeg 't terug, nadat de menigte vooraf den bedelaar een mes had ontnomen, waarmede hij iedereen bedreigde die hem durfde naderen. Het nieuwste „byou" der Par ij- sche dames is eer, revolver „en miniature," het geen aan armbanden bevestigd is of als broche wordt gedragen. Wellicht een blijk aan hulde en vereering voor madame Clovis Huguesl Een papieren koepel voor het astronomisch observatorium van „Columbia Col lege" is onlangs door Waters soms te Troy, in den Staat New-York, vervaaidigd. Dit is de vierde koepel van die soort. De eerste bezit het Troy-Polytechnic Institute, de tweede en grootste de Cadettenschool te West-Point, de derde het „Beloitcollege." De wijze van vervaardiging van het papier wordt geheim gehouden. Elke koepel bestaat uit 24 secties, die op een houten raam bevestigd worden. Het papier heeft een dikte van 'As duim en is zoo taai als blik. De koepels zijn zóó licht, dat zij met één hand gedraaid kunnen worden. Die van „Columbia College" is 20 voet in doorsnede, 11 voet hoog en verheft zich 100 voet boven den grond. Von Bismarck in AJrika. Een lid van den Rijksdag vroeg onlangs aau den Rijkskanselier of het bericht waarheid bevatte dat bij, om het terrein te leeren kennen, Cameroeu en Augra Pequena ging bezoeken. "Zekerantwoordde Von Bismarck, „zeker wil ik naar Afrika reizen, doch alleen op den ezel, die dit bericht in de wereld heeft gebracht." Als een bewijs, datdegoedkoo- pere telegraphische verbindingen per telephoon door de Gemeentebesturen van kleinere plaatsen zeer op prijs worden gesteld, diene dat het aantal Rijks-telephoonkantoren thans reeds ruim zestig bedraagt. Voor de meeste dier kleine plaatsen zou een geheel volledig ingericht telegraafbureau te kostbaar zijn. A m e r i k a a n sc h e zeden. Men leest in den Courrier des Etats-Unis. Elijah Marling is een zestigjarige man, gebouwd als een reus en die sedert langen tijd een eenzaam gele gen hoeve bewoot.i; op acht mijlen afstand van Wheeling, is Westelijk Virginië. Zijn eigendom dat hij alleen bebouwt, is 500*acres groot en 75,000 dollars waard. Hij oezit verder een kapi taal van 50,000 dollars. Dinsdag-avond braken vier gemaskerde mannen zijn deur open en dron gen zijn woning binnen. Marling, ofschoon zon der wapenen, worstelde gedurende eenigen lijd tegen zijne aanvallers, maar een slag met een staaf deed hem eindelijk in zwijm vallen. De ge maskerde mannen bonden toen verder zijn armen en beenen vast en staken een prop in zijn mond. Nu keerden de boosdoeners eerst zijn zakken om en maakten zich meester van een som van 105 dollars, die er uit vielen. Toen begonnen zij de woning te doorsnuffelen. De peluwen en de ma tras werden opengesneden, de steeuen van deu schoorsteen losgeslagen, de planken vloer opge broken, al de meubelen omver gerukt en de mu ren doorzocht. De dieven staakten van tij 1 tot tijd hun werk om Marling op verschrikkelijke wijze te matteleu. De prop werd uit 's mans mond genomen en men vroeg hem waar zijn geld ge borgen was. Toen hij antwoordde, dat er geen ander geld in zijn woning was, schroeiden zij zijn armen en beenen met een gloeienden haak. Na verscheiden keeren deze marteling herhaald te hebben, deden de beulen een groote hoeveel heid vet koken en goten het druppel voor drup pel op den ongelukkige. De nasporingen en de martelingen duurden drie volle uren, voor de barbaarsche dieven eindelijk het besluit konden nemen te vertrekken. Zij lieten bij het heengaan hun slachtoffer gebonden en met de prop in den mond buiten kennis liggen. Den volgenden dag kwam een andere landbouwer, die een rekening met Elijah te regelen had, en vond hem in een vreeselijk verminkten toestaud. Marling is noch tans tot bewustzijn gekomen. Hij heeftal de om standigheden van zijn marteling kunnen verha len, maar kon niet zeggen wie zijn beulen wa ren. Het geld, dat tot de afschuwelijke misdaad aanleiding gaf, was toevertrouwd aau een Bank te Wheeling. Een Zwitser, Ch. Magnin te Saint- Imier, heeft patent genomen op een eewigduren- den kalender, dien men slechts van tijd tot tijd behoeft op te winden. (Dat is waarlijk een uitste kende uitvinding. De keuze uit den grooten over vloed van kalenders begint inderdaad moeilijker te worden. Een verzoek ominvrijheidstel- ling van Dudley en Stephens (de beide schipbreu kelingen der Alignonette, die wegens den veelbe sproken moord op een scheepsjongen ter dood veroordeeld werden, maar wier vonnis verzacht werd tot 6 maanden gevangenisstrat) is door de Engulscho Regeering van de hand gewezen. De Weener berichtgever van het Alg. Hbld. maakt melding van een ergerlijk von nis. Ecu slachterskuecht te Wiener-Neudorf zag den keizerlijken jachtstoet aankomen, en liep van zijn werk af het land in, om dat voor hem nieu we schouwspel aan te zien. Een veldwachter zag hem en hield hem aan, bewerende dat bij een aangeschoten haas naliep, en dus poging tot dief stal pleegde. Werkelijk werd de man deswege tot acht dagen gevangenis met éen' dag vasten ver oordeeld en nam de eerste rechter als verzwa rende omstandigheid aan, dat hij den diefstal had beproefd in de nabijheid van den jachtstoet en in weerwil van de aanwezigheid der leden van het keizerlijk huis! Gelukkig zijn er nog rechters te Weenen, en in hooger beroep werd denman vrijgesproken. Het verzoek tot het ,b ouwen van eene dynamietfabriek in den Prins-Hendrikpol der op Tessel, is door het Dagelijkseh Bestuur dier gemeente niet toegestaan. Naar men verneemt zijnbij Z. M. plannen in voorbereiding voor den aanleg van eeue aspergecultuur op groote schaal te Soestdijk. Reeds werd door den heer Verkoutereu in de vorige wees de cultuur van den Heer Boele op Jacobahoeve, te Wapcnvelde, bezocht. Met het zelfde doel zou eeue inspectiereis gemaakt worden naar eeu der groote aspergekweekerijen in Hannover. Aan het station Buitenpost, g e - legen aan de lijn Leeuwarden Groningen, kwam Zaterdag-morgen kwart vóór tienen eeu man aan- loopen, vermoedelijk om met deu trein van 9.56 mede te gaan. Dicht bij het station viel hij, en werd daarop door^ een arbeider) enjden juist aan komenden dokter Mari, uit Buitenpost, opgeno men en naar de wachtkamer gedragen, alwaar hij, in weerwil van de verleende geneeskundige hulp, kort daarna is overleden. Te Ameidej ijs de koster en voor zanger der Herv. gemeente uit zijne betrekking ontslagen. Het zilveren doopbekken, dal hem ter bewaring is gegeven, wil hij niet afgeven; dien tengevolge is er, naar men zegt, dezer dagen ge doopt uit een gemberpot. Voor eenigen tijd is medegedeeld, dat te lledel een vrouw zekere hoeveelheid phos phor in deu koffieketel had gedaan, terwijl haar man even afwezig was. Teruggekomen, bemerkte de man terstond dien bijsmaak, zoodat voor hem het geval geen verdere gevolgen had. Da vrouw is nu naar het huis van arrest te Tiel overge bracht. In dagen van strijd, in 1867, werd te Amsterdam een scherpschuttersvereeniging Pro Propatia opgericht, die o. a. veel deed tot vor ming van ka ler voor schutterij en leger. Het ont breken ran gevaar heeft echter van lieverlede den ijver doen verslappen, zoodat, toen het Bestuur dezer dagen een vergadering had opgeroepen om een bestemming te geven aan het wapen- en kleedingfouds, waarin 1 3000 ongebruikt berust, geen enkel lid van belangstelling blijk gaf. Te Winterswijk legde dezer dagen iemand, die bij deu kastelein Grimmelt zijne ver tering wilde betalen, daarvoor een bankbiljet van 25 in elkander gefrommeld op tafel. De snug gere kelluer zag bet op 't zelfde oogenblik voor eeu weggeworpen papiertje aan, raapte het op en smeet het in de kachel. Dieven met dieven vangen. Onder Hollandsche Veld ontmoette deze week een stroo- per in het nachtelijk uur een paar personen, die bezig waren, te onderzoekeu, of de aardappelen van hun buurman ook door de vorst hadden ge leden. Zoodra zij den strooper bemerkten, lieten zij zakken eu aardappelen in den steek en kozen het hazepad, doch werden achtervolgd, en door een tweeden strooper, die inmiddels toege sneld was, herkend, waarvan de politie daarna werd onderricht. De heer B. .predikant te Steen- wijk, kocht op Nieuwjaarsavond een haas, of ei genlijk een hazevel, want het bleek dat het beestje met zand en oude lappen was opgevuld. Tegeu den verkooper is proces-verbaal opgemaakt. BI ij kens rapport van den kapi tein der bark Isabel St. John, te New-York den 8 Januari van Cadix aangekomen, hebben de per sonen aan boord van genoemd vaartuig op den 18den December, toen men zich op 38» 51' B. en 29' 55' L. bevond, eeue zware aardbeving, vergezeld van een vreeselijk, donderachtig ouder- zeesch gebrul, waargenomen. Iemand, die flink doorstapt legt per minuut 100 Ned. el af; een sneltrein doet het 10 maal vlugger, dus doorloopt 1000 el per mi nuut; maar een vlugge postduif laat zelfs den sneltrein ver achter zich, want zij doorvliegt 3080 el in één minuut, en dat verscheideu uren achtereen. Zekere K.. te K i 1 d e r, g e m e e n t e Berg, werd op de terugreis van Emmerik in beschon ken toestand door zijn kameraad achtergelaten. Gisteren-octiteud werd hij verkleumd aan den weg gevonden en is kort daarna overleden. W o e n s d a g-m iddag kwam een jonk- man op het Duitsche spoorwegperron te H.Onmid dellijk werd aau „Kö iigliche Hoheit" medegedeeld dat de salonwagen en de extra-trein gereed waren. De toegesprokene wilde er iets tegen inbrengen, maar men begreep onmiddellijk dat „Hoheit" in cognito weusckte te reizen en daarvoor was reeds gezorgd. Voort ging de trein eu de hooge reizi ger stapte te Frankfort uit, waar de conducteurs, wit gehandschoeud, hem uit den wagen hielpen en mededeelden, dat te zijnen behoeve, om zijn incognito te bewaren, een droschke gereed stond. Over zooveel beleefdheid opgetogen, gaf de reizi ger de conducteurs 3 Mark, Tegen het vertrekuur van der. volgenden trein kwam op het perron te H. een andere reiziger, die nu zelf naar den sa lonwagen informeerde. Maar „Kö ligliche Hoheit" was reeds vertrokken. Men had een dubbelgan ger van den Prins voor dezen aangezien en ht-m, op echt-kruiperige wijze, die waardigheid opge drongen. De ware Prins lachte eu het perso neel keek wat zuinig op deu neus. 's Rijks politievaartuig ter Z ui- derzee, de zg. Witte boot, betrapte dezer dagen twee Zaandammers bij Marken op het visschen met de moordkuil. Na een schermutseling bij het enteren werd de kuil aangehaakt; doch de vis- schers kapten het touwtje eu de Witte boot stoomde weg zonder de kuil. Dat het bezoek aan de Noordzee- eilanden in den winter niet tot de prettigste uit stapjes behoort, vooral wanneer men niet van de gewone gemeenschapsmiddelen gebruik maakt, on dervonden in de vorige week eenige heeren van van Helder. Met eene Terschelliuger blazerschuit vertrokken zij naar Vlieland, met het doel de pu blieke verkoopiug, welke er van de geborgen goe deren der aldaar gestrande stoomboot Surrey zou gehouden worden, bij te wonen. Da schuit ge raakte echter op eene zandbank aan den grond en bleef daar bijna een etmaal vastzitten. De ver koopiug was juist afgeloopen, toen de ongeluk kige reizigers aan land stapten. Zoo gemakkei ij k als het Duit sche vorstendom Schaumburg - Lippe, zal wel geen ander land vau zijn deficit afkomen. De rekening van het loopende en de brgrooliug voor het volgende jaar sluiten aldaar met eeu tekort. Ten einde nu alle daaruit voortvloeiende bezwa ren uit den weg te ruimen, heeft de Vorst des lands uit zijne particuliere kas 100,000 mark geschonken, waardoor er nu ruimschoots in het tekortkomeude is voorzien. Te Kopenhagen werd dezer da gen iemand tot 8 jaar tuchthuisstraf veroordeeld, omdat hij sinds December 1879 aldaar 95 maal ingebroken had, 4 malen inbraak had beproefd en 13 diefstallen had gepleegd. Een tooneela peler van h et Wee ner Hofburgiheatre, die met succes in Krieg und Frieden de rol van Pruisisch cavalerie-officier had vervuld, ontving dezer dagen, als kerstge schenk, een soort van eere-sabel. Een schouw burgbezoeker, nl. een militair, zooals hij schreef ,d over 's kuusteuaars spel voldaan was, maar z geërgerd had aan zijn cavalerie-sabel, 'veiks

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 2