BINNENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. onderteekend door 50,000 personen, bij welke gevraagd wordt, dat bet cijfer dei- loten in de Staatsloterij van 95,000 op 200,000 zal worden gebracht. Die maat regel wordt verlangd, ten einde het spe len in vreemde loterijen tegen te gaan en tevens den woekerhandel in de loten, zoo veel mogelijk, te bestrijden. Een der bladen merkt naar aanleiding van dit verzoek met juistheid op, dat, wanneer er ernstig moet worden gedacht aan het invoeren van nieuwe belastingen, er volstrekt niets on gehoords in gelegen is, om een belasting, welke geheel vrij uilig wordt opgebracht, be langrijk te verkoogeu. Het redelijkheids- argumeut zegt de schrijver kan kier niet geldeu; want als de loterij onredelijk wordt geacht, dan moet zij worden gewraakt, al blijft bet aantal uit te geven loten op 95,000 bepaald. Prins August van Wurtemberg, die dezer dagen op de jacht door een beroerte werd getroffen, is te Zekde.nick, bij Berlijn, wer- waarts men hem had heengebracht, over leden. Hij was vele jaren chef van het gardekorps en woonde van 1830 bijna onafgebroken te Berlijn. In de oorlogen van 1866/71 onderscheidde hij zich in hooge mate. De politiebeambte RumpfF, bekend uit ver scheidene processeu tegen socialisten is Dinsdag-avond te Frankfort vóór zijn huis vermoord gevonden. De dader is nog niet bekend. De moordenaar heeft in den voortuin van het huis op hem geloerd en hem met twee dolksteken het hart doorboord. Daar er geen berooving heeft plaats gehad, wordt er verondersteld dat de moord gepleegd is uit wraak. Er is eene premie van 3000 mark op de ontdekking van den dader uitgeloofd. De Duitsch-conservatieve partij in den Rijksdag heeft een wetsontwerp betreffen de den arbeid van vrouwen en kinderen ingediend. Het heeft ten doel, in de wet op de uitoefening van beroep en bedrijf de volgende wijzigingen en aanvullingen te brengen: Kinderen beneden de-14 jaar mogen niet in fabrieken werkzaam zijn. De Bondsraad zal echter voor zekere fabricatiëu en on der bepaalde voorwaarden hierop eene uit zondering kunnen maken voor kinderen in den leeftijd van 12 tot 14 jaar; deze zullen echter nooit langer dan zes uren daags mogen werken. Jongelieden tusschen de 14 en 16 jaar mogen in fabrieken niet meer dan tien uren daags arbeiden. Schoolplichtige kinderen mogen in fa brieken alleen dan werken, wanneer zij op de volksschool, of, met toestemming van het Schoolbestuur, op eene andere, volgens een door dat Bestuur goedgekeurd leerplan, geregeld miustens drie uren daags onder wijs ontvangen. Gehuwde vrouwen mogen noch op Zon- of feestdagen, noch tusschen 's avonds half 9 en 's morgens half 6 uur in fabrieken werkzaam zijn. Zij moeten des middags miustens een half uur voor etenstijd heen gaan. Op Zaterdag en 's avonds vóór een feestdag moeten zij drie uren vóór het eindigen van den werktijd, in alle geval uiterlijk 's avonds half 6 uur, de fabriek verlaten. Amsterdam, 16 Jan. De Heer Ricard, van de firma Ricard en Ereiwald alhier, heeft zijne fraaie villa aan zee te Zandvoort aan H. M. de Keizerin van Oostenrijk gedurende haar aanstaand verblijf aldaar ter bewoning aangeboden, en de Keizerin heeft dit aanbod voor de geheele maand Maart e. k. aangenomen. Voorschoten, 16 Jan. In deze gemeente had Dinsdag -morgen een treurig voorval plaats. De vrouw van een arbeider, die reeds vroeg naar zijn werk was gegaan, was nergens te vinden. Eindelijk vond men de ongelukkige aan den rand van eene sloot, half gekleed, dood liggen. Delft, 16 Jan. Dinsdag-avoud overleed alhier de heer C. E. van Berckel. Hoewel aan het hoofd staande van eeue uitgebreide fabriek, wist de overledene toch altijd tijd te vindeu om een werkzaam aandeel te nemen aan de algemeene belangen. Zoo was hij nagenoeg een kwart eeuw lid der Kamer van koophaudel en eene reeks van jaren tot aan zijn dood haar voorzitter. Gedurende eenige jaren was hij lid van de Prov. Staten van Zuid-Holland. Rotterdam, 16 Jan. Gisteren-avond te ruim 8 uren heeft alhier in de Molensteeg op eeue achterkamer van de le verdieping Joseph llake, een kleermaker, Duitscher van geboorte, een moord gepleegd op zijne vrouw. Middelburg, 16 Jan. De commissie voor werk verschaffing heelt ƒ1268 bijeen.Ofschoon het on gunstige weder het ter hand nemen van werken jn de open lucht verbiedt, is de commissie voor nemens het aantal bij haar in dienst zijnde werk lieden op 75 te brengen. Tilburg, 16 Jan. De heer Gailliam heeft namens de internationale Telephoon-raaatschappij zich bereid verklaard, bij 300 aansluitingen de telephoon-verbinding alhier jaarlijks voor 60 per toestei ie bewerkstelligen, Volendam, 16 Jan. In deze gemeente zijn weder een paar visschers in hechtenis genomen wegens het visschen met den wonderkuil. Het algemeen verzet onder de vieschers-bevolking was van dien aard, dat vijf veldwachters niet in staat waren een enkelen arrestant te maken. Bladel, 16 Jan. De heer Meyer, sedert 1812 notaris alhier, herdenkt dezer dagen den dag waarop hij 65 jaren geleden tot notaris te Hoo- guloon werd benoemd. Hilversum, 16 Jan. Da afdeeling van de Ned. St. Gregorius-Yereeniging der parochie van den H. Vitus, (Directeur de hee,r H. E. An- driessen), alhier, zal Dinsdag 20 Januari a. s. een uitvoering geven in de Zaal der Katli. Ver- eeuiging, 's avonds te half acht precies. Het programma zal bestaan uit circa 1.5 nom- mers waarop werken voorkomen van Palestrina Anerio, ür. F'. Witt, Halter,Hasler, Haydnt Mozart, Handel, benevens Gregoriaansch eu een meerstemmig Pie Jesu van den Directeur. Met het oog op de ruimte heeft het bestuur bepaald, dat niet meer dan 200 plaatsen kunnen bezet worden. Iiitroductiekaarten zijn van heden af verkrijg baar voor Eerw. Heeren Geestelijken graiis en voor Leeken (Heeren of Dames) a 50 ets. de persoon bij de Boekhandelaars Joh. Geradts Comp. alhier. Tekstboekjes zullen verkrijgbaar zijn op de uitvoering in 't lokaal. Onlaugs werd te Munchen, zoo verhaalt ten Duitsch blad, een knaapje, dat ver dwaald was geraakt, door medelijdende menschen naar een poliiie-bureau gebracht. Men vioeg het kind naar zijn naam en woonplaats, maar de arme kleine bleek die nog niet te kennen; hij bleef steeds schreien. Eindelijk kreeg een der be ambten een goeden inval. „Waar haal je het bierP' vroeg hij, en het echte Miincheuer kind noemde glimlachend een bierhuisiu de Dochauer- strasse. Naar het adres gebracht werd bij spoe dig herkend, zoodat men hem aan zijn bedroef de ouders terug kou geven. Een groot getal arbeiders is in de Ver. Stateu, ten gevolge van het sluiten der fabrieken en door de werkstakingen, zonder brood winning. Huu aantal beloopt ongeveer 350,000 op eeu totaal vau 3,000.000, of 10 pCt. De stad die het meest van de crisis te lijden üeelt, is Detroit, waar ongeveer 62 pCt. der fabrieksar beiders zonder went loopeu. Ook buiten de Nederlandsche grenzen verzetten velen zich tegen de hooge uit gaven voor 8choolbouw. Zoo heerscht er in poli - tieke kringen vau het Groothertogdom Hessen nog al ontstemming over het feit, dat de Regee- ring, welke aanvankelijk 72.000 Mark aanvroeg om hulpbehoevende gemeenten te ondersteunen in de uitgaven voor nieuwe schoolgebouwen, die aanvrage, nog vóór over haar beraadslaagd werd, verhoogde tot 100.000 Mark. De betroaken Minister moet daarover nog al harde woorden hooren. Wat zouden die goede Hessen wel Zeg gen als zij Nederlanders waren en verrast wer den met dc zeer hooge begrootingsposten voor ouderwijs! Een echtpaar te St. Denis is in hechtenis genomen,omdat het huu respectieven vader en schoonvader uit etn venster der derde ver dieping geworpen zouden hebben. De gelukkige winner van den koogsten prijs iu de Loterie des Arts décoratifs is op zonderlinge wijze iu het bezit van het lot geraakt. Op den dag na de eerste trekking ont moette hij een vriend, die raasde dat hij niets getrokken had en die zijn vier loten wilde ver scheuren. „Sta ze mij af", zeide Berton, zoo heet de winner; „wat vraag je er voor?" Vijftig centimes, antwoordde de ander, die Berton be taalde. Onder deze vier loteu bevond zich het winnende. Wat zijn vriend betreft, aan dezen heeft de winner 10,000 fr. geschonken. Een treurige tegenbaugster van deze vroolijke geschie denis is, dat een jeugdige Parijsche vrouw, die een niet getrokken had, zich dit zoo aangetrok ken heett, dat zij krankzinnig geworden is. Volgens het t ij d schrift l' Electricite' worden in de werkplaatsen van De Merlteus proeven genomen om spoorwegrijtuigen door eltc- triciteit te verwarmen. De warmte wordt opge hoopt iu platte cylinders, overeenkomende met de gewone waterstoven, vanwaar zij zich door de rijtuigen moet verspreiden. De machine, waar door de electriciteit wordt opgewekt, is er eeue van Gramme. Omtrent den zoogenaamden blik- semtreiu tusschen Parijs, Berlijn, Petersburg eu Moskou is thans een beslissing verkregen. Na langdurige beraadslagingen kwam til. dezer da gen tusschen de betrokken spoorwegmaatschap pijen eene overeenkomst tot stand, ten gevolge waarvan, te beginnen met April, naast de be staande passagierstreinen nog een versnelde trein tusschen de genoemde steden zal loopen. De nieuwe regeling bestaat daarin, dat de sneltrein, die thans te Berlijn in den voormiddag vertrekt in aansluiting, met den uit Parijs aankomen den sneltrein en die te Koningsbergen ein digt, van daar verder doorloopt naar Petersburg en Moskou. In Pruisen zal de snelheid tot het geoorloofde maximuu opgevoerd en van Russische zijde eene zoodanige snelheid aan dezen trein gegeven worden, dal men in ong. 36 uur van Berlijn en in 58 uur van Parijs uit, Petersburg bereikt. Het belangrijkste voordeel van deze re geling is, dat men voor de reis van Berlijn naar Petersburg en eveuzoo iu omgekeerde richting, slechts één nacht behoeft op te offeren en dat men in Petersburg onmiddellijk aansluiting naar Moskou heeft. Het radicale Par ij s c he dagblad Cri du Penple bad beweerd, dat de officieren in de kazerne van Chateau-d'Eau een banket hadden gehouden en daarbij gedronken op „den Kouing." Door dit blad werd aangedrongen op een onder zoek en gestrenge straf van de schuldigen. Iu- tusschen i3 gebleken, dat de kreet dezer „land verraders" slechts den gelukkige gold, die de boon getrokken had uit een D4ek<oniugenkoek. Een dertienjarige knaap beeft te Londen, op den Znid-Ooster Spoorweg een ijzeren stoel vastgemaakt, om eeu trein te doen ontsporen. De toeleg mislukte; een goederentrein kwatn veilig over de hindernis heen. Maar de knaap is door het crimineel gerechtshof, als af schrikkend voorbeeld voor andere grappenmakers van dien aard, tot een maand gevangenisstraf en een duchtige kastijding met de herkenroede veroordeeld. De straf op eeu misdrijf als dit gesteld, is eigenlijk levenslange dwangarbeid. Voor de vacante betrekking van notaris te Oosterbeek hebben zich nu reeds meer dan 100 sollicitanten aangemeld. Bij het afbreken van oude huizen in F'etterlane, te Londen, heeft men dezer dagen in een muurholte de versteende lichamen van een kat eu een rat gevonden, die vijftig jaren geleden daarin geraakt moeten zijn, volgens een volksverhaal uit die buurt. De lichamen van bei de dieren, die biijkbaar hevig geworsteld hebben, zijn bijna ongeschonden bewaard gebleven. Zij moeten dus geheel van de buitenlucht afgesloten zijn geweest. De practische Amerikanen ma ken van de versteende bosschen, welke iu Ari- zouii, Wyoming eu de Rocky-Mouutains gevon den worden eeu nieuwen tak van nijverheid. Te San Eraucisco is eeu groote fabriek, waar het versteende hout tot kleine voorwerpen, sieraden enz., verwerkt en gepolijst wordt. Men zal zich herinneren, dat de burgemeester van Helder zich onlaugs tot den Mi nister van Marine heeft gewend, met, het ver zoek zoo mogelijk terug te willen komen opzijn besluit betreffende het ontslag van een vijftigtal werklieden vau 's Rijkswerf te Willemsoord, met ingang van 1 dezer. Van den Minister is thans antwoord ontvangen, dat hij geene aanleiding heeft kunnen vinden om dit verzoek iu te willigen, doch dat door hem in ernstige overweging zal worden genomen den ontslagenen werk te ver- schaffeu door hen als tijdelijke werklieden aan te stellen. Tegen een Berlijnsch boekhan delaar is een proces ingesteld wegens bedriege- lijke voorspiegelingen van premië.i bij den ver koop van slechte romans, in niet minder dan 1040 gevallen. Met hem zullen 25 medeplichtigen te recht staan. Er zijn 80 getuigen opgeroepen in dit „monsterproces." Edison heett, volgens de Lumiere Electrique, weer een nieuwe uitvinding gedaau. Het is een omploffiogtoestel, welks uitwerking buitengewoon krachtig moet zijn. Nadere bizon- derhedeu daaromtrent worden nog niet medege deeld. Naar de Asser. Ct. mededeelt, is door twee vermogende ingezetenen van Amsterdam in het waarborgfonds der Ned. pensioeuvereenigkig voor deu werkenden stand voor ƒ20,000 deel genomen. Een nieuwe Tom~pouce. Den 29n Dec. schonk juffr. Ch. Tracy te Kingsbridge, N. Y., aan een knaapje het leven, dat e n waardige con current belooft te worden van „Klein duimpje", ons allen bekeud. De nieuwe wereldburger.weegt lil. precies 11 ons, is 6 duim lang, maar overi gens volkomen levenskrachtig, ja zelfs met een betrekkelijk sterke, normaal ontwikkelde long ge boren. Het lichaampje kan ouspauuen vvorden door duim eu wijsvinger vau een 14jarig meisje. Vader en moeder en drie zusters zijn allen normaal ont wikkelde menschen. Voor den uationalen biljartweil- strijd iu de Harmonie te Leeuwarden, a. s. heb ben zich 80 deelnemers uit verschillende plaatsen vau het land aangegeven. Prijs ƒ200. D e Chicago Tribune getuigt van de gunstige resultaten der hooge vergunningen door de volgende cijfers. Iu Illinois is de Vergunnings- prijs 500 dollais; dit is het S aatsmhiimum- cijfer, eu de burgers verlangen naar hooger. In Staten, waar het matigheidspriucipe sterker heersent, wordt de vergunning soms tol 1200 dollars opgevoerd; en, zooals reeds in Ollio, ziet men het aan grogshops (onze jeneverkroegeu) lang zamerhand afnemen. De vermindering, iu Oiiio aangeteekend sedert de invoering van de zooge naamde Scott Law (1881 bedroeg 4020 saloons d. i. herbergen. Voor bijna een jaar is etne vrouw, Marguerite Boyenval genaamd, tc Trénelles, in het departement Aisne, door een diepen slaap overvallen eu die slaHp duurt sedert onafgebroken voort. Hoewel men van tijd tot lijd niets anders dan eenigj druppels bouillon iu de maag der vrouw heeft kuuneu gieten, zijn de trekken der slaapster niet merkelijk veranderd. Toen eergistere n-n acht de kor poraal S., van hst 7e reg. inf. te Amsterdam, da posten aan het Rijkseutrepoidok afloste, bemerkte hij op eeuigen afstand, dat een politie-agent door eeuige burgers deerlijk mishandeld eu tegen den grond gevvoipen werd. Onmiddellijk snelde hij te hulp, eu dour zijn krachtig optreden mocht het hem niet alleen gelukken den mishandelden agent te ontz tten, maar ook zijne aanranders in hech tenis te nemen. Voor dit flinke optreden v&n dien korporaal, heeft de kolonel hem als bsloo- ding onmiddellijk tot sergeant bevorderd. Eeu jongen vond een portefeuil le met geldswaarde en gaf ze den eigenaar te rug. Door dankbaarheid en grootmoedigheid over meesterd, gaf de verliezer een dubbeltje. De jongen bekeek liet langs alle kanteu, en gaf liet toen met een leuk gezicht terug, zeggende: „het spijt mij, maar ik kan het niet wisselen." Weer iets nieuws inde dieven- wereld. Te Parijs komen herhaalde diefslalleu voor van postzegels iu de tabakswinkels, waar de ze verkocht worden. Men koopt een aantal post zegels, doet ze quasi in een brief, dien men eis borg achterlaat, omdat men zijn p irtemonnaia vergeten heeft en geld gaat halen. Blijft men weg en de winkelierster opent den brief, dan wordt daarin slechts eeu strook papier gevonden. D e a H a n dels-Sociëteit" te U treek t heeft (le Kamers van Koophandel uitgenoo- digd, bij de Regeering aan te dringen op in voering van een plaatselijk 2'/a cents briefport, op grond dat de postdienst geen bron van inkomsten voor de schatkist behoort te zijn. De Parijsche prefect van politie zet onvermoeid ziju jacht op de speelhuizen voort. Nu weer heeft de politie zulk een inrichting overvallen, waar voornamelijk zetters van dag bladen des Zondags-avonds bijeen kwamen om huu weekloon aan de kans van het spel te wa gen. Het- behoeft niet gezegd te worden, dat menig huisgezin daaronder te lijden had. De bestuurder van het huis en zijn bediende zullen biuneu kort voor de correctioueele politie te recht staan. Voor het Hof van Assises van het Dróme-departement zal binnenkort terechtstaan een grijsaard van 86 jaren, die in een woorden wisseling om geld zijn kleinzoon met een pistool schot gedood heeft. In een uitgebreid artikel, naar aanleiding van het rechtsgeding tegen mevr. Hugues, opmerkende hoe algemeen het tegen woordig te Parijs gebruik is, met geladen re volvers iu den zak te loopen, geeft de bericht gever der Times daarvan het volgende staaltje. Eeu mijuer vrienden, schrijft hij, lid vau eene z er fatsoenlijke sociëteit, verhaalde mij verleden Donderdag: „Ik ging 's nachts om 1 uur naar huis. Er was geeu portier iu deu gang, en ik wist niet waar mijn overjas hing, maar ik meen de haar te zullen onderkennen, omdat ik in een der zakken een revolver had laten zitten. Wel nu, ik betaste twintig overjassen en vond er geen eu kei zonder revolver; ik was nog aan het zoe ken, toen de portier binnenkwam en mij mijn jas ter hand stelde, welke hij vergeten had op te hangen. De Republiek van Nicaragua, zegt eeu Ainerikaansch blad, is de eenige La- tijusch-Amerikaaiische Staat die niet met buiten- laiulsclie schuld belast is, en de binueulaudsche verplichtingen zijn vau dien aard, dat zij iu een oogenblik kuimeo worden nagekomen door het surplus in de schatkist aan te speken. Bij de op eergisteren gehouden inschrijving iu de geldleeniug teil laste der ge meente Amsterdam, groot 2,500,000 is deel genomen tot eeu bedrag vau ƒ9,089,300. BI ij kens het verslag van den Landhouw-proeftuin te Deventer over 1884, is de bemesting vau gronden met koehaar zeer voor- deelig. Van enkele akkers, waaiop proeven werden genomen met die bemesting, was de opbrengst van rogge 28,50 heet. zaad en 4900 kg. stroo. In verband met de wet tot intrek king van (1e bepaling omtrent tijdelijke vrijstel ling van grondbelasting voor gebouwde eigeudom- men, hebben eenige speculanten te Nijmegen, die indertijd op de geslechte vestinggronden bouwter reinen van de gemeente heliben gekocht,in de laatste dagen van December jl. eeu aanvang gemaakt met de stichting van gehouwen, door hier en daar brokstukken van fuiideeringen of stukjes vau muren te bouwen, waarop echter vooreerst wel geene gehouwen zullen verrijzen. Me» is iutus- schen zeer nieuwsgierig om te vernemen, of de fiscus met deze wijze vau wetsuillegging genoe gen zal nemen. Te Melmi, bij Grandest, in Prui- sen, is de tricbiuenziekte uitgebroken. Reeds 17 werklieden der suikerfabriek waren er door aan getast, waarvan er één is overleden. Te Zesgebucbten (N. - Br.) weidde in de vorige week een löjarig meisje een kudde schapen op de groote heide. Daar men 's avonds laat noch van haar, noch van de kudde iets vernam, ging men nu aan het zoeken, en Werd het meisje eindelijk des nachts op ruim eeu uur afstand gevonden, bevend van koude en schrik, door de schapen eu en den hond omringd. Hot kind was het spoor bijster geraakt. Te Londen is opgericht de „Ja- blochkoff and Electricily Company" met eeu ka pitaal van 200,000. De Maatschappij zal alle patenten voor het Jablochkofl' electrischlichtsysteem opkoopen. Dezer dageu is een jong Engelse li man, die, tegen alle waarschuwingen in, alleen den berg Dent de Jaman, in het Zwitsersclie kanton Ereiburg, wilde beklimmen, daar verdwaald geraakt. Bij beeft een nacht op een bergvlak moeten doorbrengen, waar hij genoodzaakt was gedutig heen en weder te loopen, om niet te be vriezen. Eeu troep mannen, die uitging om den ongelukkige te Zoeken, vond hem eindelijk be wusteloos iu de sneeuw liggen. De jonkman boet zijn waagstuk met het verlies van zijn tieu teenen, die zoo bevroren waren, dat zij afgezet moesten worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 2