lVL A.KK.TB JilliCtiTEJN fl EU RSBE RICHTEN Voor geest en hart. Ter behartiging. Allerlei. stedelijk: nieuws. Kunstnieuws. 11 Op bevel van de arrondissements rechtbank te Amsterdam is gisteren gevangen ge nomen eene moeder, die haar kind dezer dagen wreedaardig in den schouder gebeten, en tot bloedens toe verwond heeft. Een ooggetuige verhaalt, dat het arme kind toch nog wanhopig schreidde, toen een rijksveldwachte, haar „motsje" kwam weghalen. De Yereenigingvan godlooche- naars, die dezer dagen te Parijs is opgelicht, bepaalt in haar statuten o. a. dat bij begrafenis sen het woord Adieu niet meer mag worden ge bezigd, omdat daarin het woord „Dieu" voor komt. De na s p oringen voor het vin- den van den heer Dijckmeester blijven tot dusver vruchteloos. De familie heeft de uitgeloofde beloo- ning voor voldoende aanwijzing tot f 500 ver hoogd. Een apotheker deelt in het Pharm. Wbl. een voorbeeld mede van onbillijke toepas sing van art. 1195, 3°, B. W. op apothekers- rekeningen, als zou ouder //de laatste ziekte/r moeten verstaan worden die, waarop de dood gevolgd is. Bij een faillissement ontving hij van een rekening van f150 slechts fl, terwijl de levering van kippenpastei, ganzenlever enz. ten volle betaald werd, als behooreude dit volgens 5o van genoemd artikel tot levensmiddelen, ge leverd aar. den schuldenaar en ziju huisgezin gedurende de laatste zes maanden. Te Parttinico, bij Palermo, is een oude toren ingestort; zeven personen werden onder het puin begraven. Te B o v e n-K nijpe is overleden de wed. Van der Spoel, oud 99 jaar en 1 maand. Zij laat eene 77-jarige dochter na. Hetaantal predikant-vacatures bij de Hervormde kerk in Nederland bedroeg op 1 Januari 11. 269. Een Duitscher, v ij le nmaker van beroep, die te Amsterdam met het stoomschip Schiedam van Ne\v-York aankwam, moest aan stonds de gastvrijheid der politie inroepen, daar hij geen cent bezat om een broodje te koopen. 't Is daar dus ook niet alles couleur de rose. Eenegezelschapsjachtreis naar Abessiuië is het nieuwste op het gebied van den sport. Een Oosteurijksch ondernemer heeft een gedetailleerd plan ontworpen voor eene dergelijke reis, dat gegrond is op gegevens van Brehm, Eohlfs, enz. De kosten der reis. die ongeveer 31/» maand zal duren, bedragen f 5000 of/3000, wanneer men zijne tent met drie anderen deelen en zelf voor zijne wapens zorgeu wil. De ingenieur van de Societe des Arts et Metiers te Parijs, de heer Daguiu, heeft in eene der grootste restauraties aldaar de electriciteit dienstbaar gemaakt aan de bediening, waardoor het personeel minder werk behoeft te doeu. De machines, die des avonds dienen ter verlichting, doeu over dag dienst om flesschen te spoelen, messen te slijpen en zelfs om den vloer schoon te maken. Het Vlieg, blad van Amsterdam ver neemt van vertrouwde bron, dat van K-geerings- wege tot den commandant der Amsterdamsche schutterij een zeer ingrijpende order gericht is, waarvan het gevolg wezen zal, dal de getalsterkte dier schutterij zal worden verdubbeld. Lot heden was de Amsterdamsche schutterij op halve sterkte, zoodat zij nu op twee regimenten zal worden gebracht. I n G r o o t-B rittannië zijn 10.000 „a f- schaffers" onder de spoorwegbeambten en 12,000 onder de zeebaden. Bij Lucern brak dezer dagen op het meer, dat slechts aan den kant is dichtge vroren, een ijsschots los, waarop zich een 1000 tal schaatsenrijders en toeschouwers bevonden, die nu naar het midden van het meer dreven. Het gelukte echter nog, met behulp vau haken en touwen, het ijsblok naar den kant terug te trekken en allen die er op waren aan land te brengen. Nu het roodvonk in Amsterdam blijft heerschen en reeds Vele slachtoffers maakte, is het wellicht nuttig de meening van eeu geacht geneesheer mede te deelen, die dezer dagen hel zeer mogelijk achtte dat de tramwagens, vooral in den winter, wanneer e portieren gesloten zijn, het roodvonk overbrachten. Wanneer toch in volle wagens personen gezeten zijn, in wier hui zen het roodvouk heerscht, dan is de oveibren- ging der smetstof wel te verklaren. Vooral voor kinderen is dus het verblijf daar gevaarlijk. Het heet dat de verdwenen inge nieur Stork in New-York is. Geeue taal overtuigt beter, dan de ne derigheid; zij baat meer, dan eeu geheele boekerij. Zie dus wat taleuten,wat ouderdom, wat oudervinding bier vermogen. Hechte godsvrucht bestaat in een le vendig geloof, eene vaste hoop en. eene ongeveinsde liefde. Wie te veel doet, doet niets, want uit geput door vermoeienis zal hij niets meer kunnen, Gematigdheid is duurzaam. Door te veel olie iu de lamp te gieten, wordt het licht niet verbeterd maar uitgedoofd. Onze tong moet het werktuig zijn waardoor zij een zinnelijk meusch iu een engel herschept. Geheel ons welzijn is iu ons zelveu ge legen, en dat is gelukkig; want wy zouden er al zeer ellendig aan toe zijn, indien onze braafheid van eens anders goedvinden moest afhangen. Spreekt het geweten u vrij, lach dan gerust met alles, wat men u zou verwijten; het zal niets van het goede, dat gij hebt, ontnemen. Geen wederwaardigheid kan ons deren, indien geen ongerechtig heid iu ons heerscht. De onschuld heeft niets te vreezee. Beter dan een rots tegen de baren, is eeu goed geweten tepen den laster bestand; moge de rots ook wankelen, het geweten staat vast. Wegens reparatie gesloten. A. Hoe komt het, buurman, dat er sinds eenige dagen zulk een ongewone stilte bij u in huis heerscht? B- Het gebit mijner echtgenoote is iu reparatie bij den tandarts en gedurende dezen tijd houdt zij den mond potdicht. Onze dienstboden. De vrouw des huizes, die zich doorgaans meer in gezelschappen dau iu haar huishouden amuseert, kwam op zekeren morgen in de keukeu, waar alles nog in vol maakte wanorde was. ,,'t Komt mij voor, Marie, dat je vandaag wat laat bent opgestaau „O neen, Mevrouw, antwoordde zeer juist de gedienstige, „u is hedeu-morgen te vroeg opgestaan." Sterk. Zoo'u aartsleugenaar is die Van Keu telen, dat je niet eens het tegendeel kunt gelooveii, van hetgeen hij je vertelt. Vakkennis. „Wat doe je daar?" vroeg eeö winkelier aan zijn nieuwen knecht. „Ik meng wat zand in de suiker. Is dat niet goed?" „Goed; neen, zeker niet. Ik zou wel eens willen weten, waar jij je vak hebt geleerd 1 Men neemt wat suiker eu mengt die iu zand." Derivatie. Onderwijzer. De vrouwelijke eigen namen worden meestal gevormd, door achter voeging vail a of ina achter de ma neiijke; b. v. Augusta van August, Jacoba van Jacob, Jozefiua vau Jozef. Gij, Raapsteel, vau waar komt de naam Catharina. Raapsteel. Van catarrh, meester. Nieuwe componisten. A. Kunt ge mij ook zeggen, wie Uil heerlijke muziekstuk gecom poneerd heeft, dat de zangvereeniging gisteren avond heeft ten gehoore gebracht. B. Zeker, twee toonzetters hebben het gemaakt, Tutti en Solo, die namen heb ik tenminste op een muziekblad gelezen. Voorzichtig. Vader. Wacht, deugniet, nu heb ik gezien, dat je gesnoept hebt. Daar, heb je een oorveeg. Zoon. Au! u geeft er tweeVader. Die tweede is daarvoor, als ik het uiet zal zien, dien heb je al vast beet. Haarlem, 17 Jan. De Kaïner vau Koophandel en Fabrieken heeft voor het jaar 1885 benoemd tot haren voorzitter den beer A. L. Uyserinck en tot baren ouder voorzitter den heer Mr. R. H. J. Gallandat Huet. Voorts is door haar beslo ten, eeu ongunstig advies uit te brengen omtrent het uoor B. eu W. aan den Gemeen teraad gedaan voorstel tot verhoogiug van het bruggeld alhier. oo Door deu Commissaris des Kouings iu Noord-Holland is bepaald, dat de loting voor de ingeschrevenen, in 1884 voor de lichting der nationale militie van 1885 voor deze gemeente zal plaats hebben op Dinsdag deu lOden Februari e. k. des voor middags 9 uur, op den Doelen. Een bedelaar alhier ontving dezer dagen een aalmoes van eene dienstbode, die echter niet weinig ontstelde, toen zy even daarna tot de ontdekking kwam, dat zij in plaats van een cent, een goudtien- tje gegeven had! Ot' hij het haar terugge bracht heeft, is nog niet bekeud. BURG-. STAND DER OEM. HAARLEM. Ondertrouwd: J v. Os en A A v. d. Pigge; A Jansen eu A C Tieskens, BH Witteman en J Schoon- derbeek; J W Bosboom en A Kessens. Getrouwd: E M De Vries exi M J v. Oldenraark. Bevalien: J E L T v. d. Berg gcb. Tombergh z. C v. Buuren geb. Brussee d. A Vei bruggen geb. v. Eijk z. M Verharen geb. Mes z. E Crombouw geb. Sta van Uiter, z. G Kleefman geb. Hazelaar d. M E Kaars geb. Vastenouw z. W Groenendaal geb. Hartgerink d. A J v. Lith geb. Parmentier d. T lioeben geb. Vas d. M J Seheffer geb. Roosendaal d. MG Hommes geb. v. Uden 2. L C J Van Wijk geb. Sauerieig d. W De Reus geb. v. d. Spek z. W Heesemans geb. v. d. Werff d. G Kok geb. Nijk z. H Goodefroi geb. Boek z. L Groenewegen geb. v. Daalen d. M v. Streepen geb. De Jong d. C v. d. Oosterkamp g«b. Rijbroek z. H H v. Oerle geb. Brüll d. C T Boaman jge'». Vester z. E Schee- liugs, geb. v. Acker d H Peltemans geb. v. Houten d T C B Immers geb. Bos d.CC Sal a geb. Romp d. E J Snellens geb. Kollerie z. J Huijg geb. Nederkoorn z*. J M De Ridder geb. De Groot 2 z. Overleden: J Nunnink, 3 j. z. Kampersingel; M C Steffeus, 9 m. d. Assendelverl. Een levenl. kind van het mannel. gesl. van W Oerlemaus, Ged. Raamgr. M Lensen, wed. A Koelemeijer, 83 j. Brouwersvaart; G v. Wij land, 36 j. Lange Heerenve&t. C De Jager, 39 j. Nieuw Heiligland. W Bek, /9 j. Gasthuissiu- gel; J Zant. oort, 3 j z. Lange Anuasiraat; - JA Diugerdis, 48 j. Damsteeg; H J Kogeuhop, 7 j. z. Nieuwe Gracht; —JA Komen, 3 j. z. Lauge H<eren- vest, A W. Makkes, 16 m. d. Gei Kraaienhorstergr. H v. Leeuwen, 13 z. Klein jfcjteiliglandj Een levenl. kind van het vr. gesl. van J B v. Schoonhoven, Am- sterdamstr. E A J Kruijmel. 15 j. d. Zijl sin gel. H W J Hoogerbeets, 5 m. z. Palmstr. C. Lewis, wed. J De Ruiter, 61 j. Ged. Kraaienhorstergr. M J Smit. 2 m. d. Lange Heerenv. C J v. jl. Schaar, 16 d. d, Heerensingel. Commissariaat van politie te Haarlem. Aldaar zijn gedeponeerd de navolgende goederen, die dagelijks, uitgezonderd des Zondags, tusschen 12 en 2 uur door de eigenaars kunnen worden afgehaald. Een bloedkralen armbandje. Een griftenkoker. Een Rozenkrans. Een koperen moer van een rijtuigwiel. Een spoormandje met een zakdoek. Een fautasiehoed. Een zakdoek. Een pakje, kleedingstukkeu iühouilende. Een paar glacé handschoenen met bont. Eene zweep. Een vergulde houten bal. Twee schelletjes. Een vrouwenzak en muts. Eenige sleutels. Alles op straat gevonden. Iu de tramwagens achtergelaten: Een tabakspijpje. Aan het kantoor van de Gemeente-Reiniging Harmen- jansweg, terug te bekomen: eeu zilveren kiudervoik. Terug te bekomen bij den heer van Leeuwen, Dubbele- buurt No. 12: een zilveren rozenkrans; bij deu heer H. van Es, Nieuwe Kruisstraat No. 16: eene parapluie; bij deu heer Lauds, wonende Baiu No. 3a: een granaten arm band; bij den heer C. de Graaf, Lange Heereustraat No. 44een gedeelte van een fluit. Das Paradies und die Pari. het best bekende, meest algemeen geliefde, eu naar veler oordeel ook liet best geslaagde onder Schumanns groo- tere werken, beleefde Donderdag jl. van wege de Haarlemsclie Tooiifcurast-afdeeling weder eene keurige uitvoering. Zui en indeeling van het ora torium mogen als voldoende bekend aangenomen worden, wij gaan derhalve tot de uitvoering over, welke wij reeds keurig noemden. Waaraan wa3 die gelukkige uilslag te danken? Iu de eerste plaats aan de solisten. Zelden vindt men een viertal, dat, door bet toeval vereenigd eu geroe pen tot een taak zoo zwaar als die, welke sopraan, tenor, alt eu bas iu das Paradies u. d. Peri te vervullen hebben, zoo bij elkander paste. M'-j. Oips, wier uitstekende gaven wij reeds meermalen hebben besproken, schitterde ook thans weer door haar heerlijk geluid eu gevoelvolle voordracht. De kracht en helderheid van haar toon bleken onverminderd, en de adel van huren stijl, de be zieling die in haar voordracht heerscht, dwongen bij herniouwing het getuigenis af dat zij als oratorium-zangeres met de beste artisten kan wedijveren. Ook Mej. Bastiaans, wier stem in kracht en omvang merkbaar is toegenomen, zong met eoue tot het gemoed sprekende toewijding.Haar orgaan munt uit door mildheid van timbre en is iu gelijkmatige sterkte ontwikkeld. De heer Westberg voldeed uitmuntend. Ougetwijleld be hoort hij tot de categorie der groote zangers; met zijn lieflijk en helder orgaan Weet hij veelal te woekeren. Met ingenomenheid mak n wij van zijne verschijning gewag. De heer Messchaert, wiens klankrijke stemmicidelen in dit werk uit nemend uitkwamen, bracht ons door zijn schoone en 'vaardige voordracht herhaalde naaien iu ver rukking. Een betere vertolking vau zijne partij laat zich moeilijk denken. Het quartet (4 Pen's) muntte uit door reinheid eu voldeed blijkbaar tot ieders genoegen. Daar nu ook koren en orkest zich van hunne taak kweten met de toewijding, van welke hun leider, de heer W. Robert, hun steeds het voor beeld geeft, zoo leverde deze uitvoering ruime stof tot dankbaarheid. Mei frisch behagen laafde men zich aan de laltooze schoonheden dezer mu ziek, een der rijpste vruchten uit Schumanns le vensperiode, toen zijn genie, tot volle ontwikke ling gekomen, nog niet verduisterd was door den sluier, die er Welhaast over zou nederdalen. Nooil greep' Schumann naar eene stof, die volmaakter strookte met het innigste wezen zijner dichter natuur dan deze. In dit voortbrengsel van ziju genie heeft de meester zich overtroffen. Voor het genot, dal wij bij deze welgeslaagde uitvoering hebben gesmaakt, zeggen wij, zeker uit naam vau alle aanwezigen, innigeu dank aan allen, die er hunne talenteu, moeiten en zorgen toe jeenden. HAARLEM, 14 Jan. Aan de veemarkt van heden waren de aanvoeren, vei koopen eu prijzen als volgt, 4 koeien verkocht 3, voor 1 160 a 190 stier, verkocht voor f a vaarzen, - verkocht voor f a pinken verkocht voor f a - graskalvere: verk. voor f a nuchtere kalveren, 16 verk. 2 voor /8a 14, 3 schapen, verk. voor f 21 a - varkens, verkocht voor ac. per 1f3 kilo, paard tot f a AMSTERDAM, 14 Jan. Ter veemarkt heden wa ren aangevoerd: - runderen, 176 vette kalveren lste qual y 0,95 2de qual. 0,70 per kilo, graskalfy a,60 nuchtere kalveren, J 9 a 12, schapen en lammeren f a 139 vette varkens 38 a 44 c. per kilo. HOORN, 15 Jan. Ter waag gewogen 14 stapels kaas wegende, 3/24 kilo; hoogste prijs per 50 kilo 28.— voor kleine fvoor commissie, J -,voor mid velbare GOUDA, 15 Jan. Op de kaasmarkt waren 15 par tijen kaas aangevoerd; handel vlug; prijs 22 a 24. Boter met tamelijkeu aanvoer; prijs der koeboter fl.30 1.40 derweiboter fl.05al.20.per kilo.Handel zeer vlug SCHIEDAM, 16 Jan. Moutwijn, per ned. vat 11, Jenever f 16,50, Amsterd.proef f 17,75 spoeling f 1,20 dito commissie f I LOUDEN, 16 Jan. Op de heden alhier gehouden veemarkt waren aanvoeren en prijzen als volgt paarden - af ;7 stieren f 62 a 185; 83 ossen f172 a 305 67 melkkoeien/ 155 a 280 kalveren dito f 54 vare dito f 150 a 255, 35 vette dito I 35 a 84 - graskalveren f a vette a a 29 nuchtere dito f7,a 16, 210jvette schapeL 22 a 38 100 weide dito y!7, a 24,lammeren - magere varkens a 54 biggen 6,50 a 13. DELFT, 15 Jan. Op de weekmarkt van heden waren de prijzen van het vee als volgt: vette koeien le qnal. 240 a J 280, dito 2de qual. 175 a 240, kalf- koeieu, lste qnal. 250 a 300, dito 2de qual. I 165 a 215, vaarkoeien le qual. f 110 a 260, dito 2de qual. 130 a 180, vette kalveren, lste qual. 70 a 85 dito 2de qual. 42 a 55, vette schapen lste qual. 26 a 31, dito'2de qual. 17 a 20, lamscha- pen le qual. f a 2de qnal. f a vette lammeren j a weilammeren f a magere varkens f a biggen f a nuchtere kalveren f 7 a 19, paarchyi f 30 a 180 stie en f 70 a 180, ossen f 100 a 140. Ruiidvleesch 64, 74 a 80 c.vet kalfsvleesch 75, 85 a 100 c.schapevleesch 54 a 60 c., lamsvleesch c., alles per kilo. Hongarije, übl. Leening 18675 Goudleening5 Italië. Obl. Pausel. Leen. 1860-64. 5 Oostenrijk. Obl. in papier (MeiNov.). 5 u zilver (Jan.Juli). 5 Obl. buitenl. 1853-80 3 bij Hope (Jomp. Oude Russen. 5 Portugal. Rusland. Granen. Zeeuwsche tarwe f 6.45 a 7.70. mindere en blauwe dito f 5,80 a 6,20, roode dito f 6.70 a 7-70. min dere en blauwe dito f a nieuwe Zeewsche dito f-,a rogge f 5.50 a 6.50, nieuwe dito f a n. wintergerst f 5,a f 5,75 n. zomer dito f 5,— 5,50, n. chevalier dito f 6,25 a 7,25, haver f 4,25 a f 5,.25 n. groene erwten f 6,75 a f 8mesting f 7 a 7.50 paardeboouen f 6.50 a 7.50, duiveboonen f 7.a 7,50 bruine boonen f 8.50a 9.50, koolzaad 1884 f 7.25a 8,25 hennepzaad f 10.75 a 11,50 kanariezaad f 8.25 a 10.50 Aan de stadswaag gewogen van 9 Jan. tot 16 Jan. en op de weekmarkt aangevoerd ;- pot, /4, 281/8 en 117/16 n. boter, wegende te zamen 6790 kilo; prijs f 58 a 74 per 40 kilo, f 1.45 a f 1.85 per kilo. LONDEN 15 Jan. Ter Veemarkt zijn aangevoerd runderen 400, Schapen en Lammeren 2000. Kalveren 30, Zwijnen Prijzen: Beste Runderen 4/- a 5/8 Schapen en Lammeren 4/6 a 6/-, Kalveren 3/8 a 5/8 Zwijnen 3/8 a 4/4. Amsterdam, 16 Januari 1885. Prijzen der onderstaande effectenKenotter_ pCt. de koers Nederland. Certif. Werk. Schuld2's 667/8 79 Ol'/s 98'/, 86 V, 67'A 68'/i« 45 3/s 101 83 V, 98'/u 461/, 57'A 95/i. 9 l'/s 112 213/4 ll3/-. 813/i. 119 1501/, 11/9 70'/, 14U 100 143/« 58>/i« 1247/, 58 92»/, 97>/ï 57 567/, 1241/, 1 4.1 4 ISVs ioi'/4 105 102 97'/, 99'/, 1' 3 111 140s/i6 137 3l3/4 Obl. Nic. Spw. 1867 69. 4 J877 A mat. X, 20-100 5 Spanje. Obl. buiten). 1867, 1871/76. 1' 1876 2 (Perpetuele) 4 'i'urktye. Obl. Aig. Schuld 1865 5 hu u 1869 6 Egypte. Obl. Leeniug 1876 5 N.-Amerika. Obl. Vereen. Staten 1876. 4' 1877 4 Columbia. Obligatien43 Peru. Leeuiug 18706 18725 Oostenrijk. Aand. Nationale flank divid Nederland, floll. IJz. Spw. Aand 51. tot Ex pi. St. Spw. Aand. Cent. Spw. geatemp. Obl. Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand Boxtel Wezel Obl. 4' 1875 5 liane. Zuid-Hal. Spoorw. Obl8 aualand. Gr. Spw. Maatscb. Aand. 5 Baltische Spw. Aand. .3 Jelez Griasi Obl5 Kiew Brest Aand5 Kursk ('hark Obl. ƒ1000. 5 Morschausjf Sjisran Aand. 5 Riaschk Wiasma 5 ttumeule. Aandeelen Spwdi» Amerika. Chicago N. W. Cert. Aand. N. York Lake Erie W. S. Aand Illinois Cert. Aand Miss Kuu&as 'l'exaa Obl. Cert. 7 PüBMIE-IiEBNINGilN. Nederland. Loten Amsterdam 100 8 Rotterdam3 Gemeente Crediet. 3 Stad Antwerpen 1874 tielgle. Oostenrijk. Staatsl. 1854 1860. Slusland. Geldkoers 1864 1864 1866 prolongatie 2'/, pol LAATSTE BERICHTEN. BERLIJN, 16 Jau. Nu tusschen de Fran- sche reireeriug en de Brusselsche Association africaine overeenstemming verkregen is om- treut de grenzen van beider gebied aan den Congo, werpt Portugal plotseliug be zwaren op. Frankrijk zou, volgeus de tot stand gekomen schikking, aan de zeekust bet gebied verkrijgen tusschen Settecama eu Tsckiloaugo, terwijl aan de Association de zeekust tusschen Laudana eu Banana werd toegekend. Tliaus maakt Portugal aau die kust echter aanspraak op alle pun ten, welke als landingsplaatsen bruikbaar zijn. Daardoor wordt de sluiting der geheele Congo-couferentie vertraagd. Hier vinden Portugals eischen geeue goedkeuring. Het Huis van afgevaardigden heeft het vorige Presidium (de heeren Köller, Heeremauu en Beuda) bij acclamatie her kozen. LONDEN, 16 Januari. Uit Gadkoel wordt van 12 dezer gemeld, dat de gehee le kolonne van Stewart aldaar was aau- gekomen. Op den marsch van Howeyatt gedroegen de Egyptische soldaten, die het convooi begeleidden, zich zeer slecht. Zij dronken het water op, dat aau anderen toebehoorde, en weigerden teavauceereu. Aan Reuter wordt dd. 12 dezer van de bronnen van Gakdul geseind, dat de kolonne van Stewart deu 14en naar Me- tammeh zou oprukken waar men verwacht, dat zij deu 17deu aau komen zal. De laatst ontvai gen berichten melden, dat te Metam- meh de opstandelingen slechts in kleinen getale aanwezig ziju. De marine-brigade zal waarschijnlijk van daar met eene stoom boot van Gordon naar Khartoum gaan. Aan de Times wordt uit Durban ge meld, dat de Transvaalsche Staatspresident Kruger Donderdag met 50 man ruiterij naar de grens is vertrokken. De Traus- vaalsclie Staatssecretaris Bok verklaart o- penlijk, dat het bij de Transvaalsche Re geering, na ontvangst van Engelauds ulti matum, geen punt van overweging heeft uitgemaakt, ot er hulp vau Duitschlaud moest worden ingeroepen. MEDEDEELINGEN- a 10 Cents per regel. Nieuwe Geneeskundige ontdekking. e Pj» tinopliilc van Ad. Cm,Is, ap hek. r-cbeiknndige, Avt-nuc Q lectin Ma-sy., 37, (Park) Antwerpen, «enccst radicaal en met eene verwond; rhjKe snel heid hardnekkige asthma's en Chroni.che brou- chites.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 3