NIEUWE No. 868. Donderdag 22 Januari 1885. 10de Jaargang. BERICHT. Hetsocialismein Duitscliland. BUITENLAND. Een misverstand. Weldoen. HAIRLMSC ABONNEMElfïSPBIJS Per 3 maanden voor Haarlem r 0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1, Voor bet Buitenland 1,50 AfzJnderljjke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. -i AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADYERTENTIÉN Van 16 regelsc 30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uit gevers K UP PE E S L A U E E T. De SCHEURKALENDER van de Katho lieke Illustratie 1885, waarvan de prijs 0,50 is, stellen wij voor onze abonnés EN VOOR HEN, DIE ZICH NOG ALS ABONNÉS OP DE NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT AAN MELDEN, tegen betaling van slechts 20 Cents, verkrijgbaar. Onze geachte abon - nés buiten Haarlem, die van deze aan bieding wensehen gebruik te maken, worden beleefd verzocht, het bedrag in postzegels (plus 10 cents voor frankeer- kosten) bij hunne aanvrage te voegen. Vervolg en Slot.) Wie zijne oogeu niet opzettelijk sluit heeft immers de oplossing van het raadsel onmiddellijk gevonden. Het Katholi cisme met zijne Apostolische waarheid, heelt de kracht, het volk geloovig te maken en geloovig te houden; het Protestantisme, dat de waarheid eu hare consequentiëu niet be zit, heeft die kracht niet. Velen gelooven niet aan God en Zijne openbaring, wat is dus natuurlijker, dan dat de rijke ongeloo- vige liberaal, de arme ougeloovige sociaal- demoeraat wordt. In de groote Protestautsche steden van Duitschland is de religieuze idee bij de ar beidersklasse zoodanig verdwenen, dat er van een terugkeer op den bodem van het Christendom geen sprake kan zijn. Te vreem der is het derhalve, dat de verzoenende werkdadigheid der Katholieke Kerk zoo aan banden wordt gelegd. Het woord van den Afgevaardigde Wiudthorst wordt, naar het zich laat aanzien, bevestigd, namelijk, dat juist de sociaal-democraten zullen zorgen voor het terugkeeren der Jezuïeten. De Katholieke Kerk is de rots tegen welke de socialistische golven uiteenspatten. Aan de scheidpalen der Katholieke gewesten heb ben ook de socialistische woelingen hare grenzen. Slechts de cultuurstrijd dreigt ook daar een weg te banen waar de organen der Katholieke Kerk worden weggenomen. Al de moeilijkheden, welke men de Kerk in hare missie oplegt, komen ten goede van de sociaal-democraten. De cultuurstrijd heeft den socialisten belangrijke diensten bewezen omdat hij de Christelijke gezindheid af breekt en daardoor een hinderpaal wegneemt, die tot dusver voor het socialisme onover komelijk was. Zoo laug dus de cultuurstrijd F EU ILL ET 0 N. Ik bevond mij onlangs in een koffiehuis en beluisterde het volgende gesprek, dat door twee personen, die bij mij gezeten waren, gevoerd werd. „Wat zijn dat toch zonderlinge dingen, zulke schaduwen langs den wand begon de eene. „Het heeft mij al lang verwonderd, dat uit de zon derlinge posturen, die de schaduwen somtijds 's avonds aannemen, al niet reeds lang een ro man is geschreven, of zoo iets dergelijks. Het heugt mij nog zeer goed, hoe ik er eens bij gesidderd heb. Wil ik u dat eens verhalen?" De andere gaf een toestemmend antwoord, waarop de eerste aldus volgde „Toen ik nog ongetrouwd was, woonde ik in eene eenzame straat op gestoffeerde kamers. Over mij bevond zich het hui3 van een barbier, die eveneens kamers verhuurde, weike toen ter tijd alle bewoond werden. Somtijds als mijne lamp, bij gebrek aan olie, niet meer verkoos te bran den, amuseerde ik mij, door de bewegingen gade te slaan, die achter de venstergordijnen van mijn overbuur plaats vonden. „Deze kamer wis altijd verlicht gedurende den duurt, zoo lang heeft de socialistische be weging een gemakkelijken arbeid en geniet zij een rijken oogst. In het vorenstaande is reeds gezegd, op welke wijze men de sociaal-democratie kan en moet tegenwerken. Allereerst door den Godsdienst weder te breupren onder de on tevredenen in den lande. De socialistische vergaderingen loochenen openlijk het be- staau van een persoonlijkeu God en de on sterfelijkheid der ziel. Zelfs vrouwen schamen zich niet op zulke vergaderingen haar ver- weuscliingen tegen den Godsdienst en de Priesters uit te braken eu anderen aan te spo ren uit deKerk te treden.Waarheen zal zulks leiden Het kan niet missen, als dergelijke dingen zich verder ontwikkelen,dat het socia lisme zeer spoedig de maatschappelijke orde zal verwoesten eu het land zal brengen aan den afgrond van het verderf. Als den werk man het geloof aan God en aan de onster felijkheid zijner ziel is ontnomen, zal het vergeefsche moeite zijn hem te bewegeni met zijn stand en lot tevreden te zijn. Slechts het geloof aan een vergeldende gerechtig heid aan gene zijde van het graf, kan hem matiging in zijne aanspraken en tevreden heid in zijn lot aanbrengen. Een intellectueel kwaad kan slechts door intellectueele wapenen overwonnen worden. Daar, waar het volk door den geest van het socialisme besmet is, moet het door leering eu vlugschriften, door de oprichting van christelijke vereeuigingen eu dergelijke middelen van het naderend verderf worden gered. Merkwaardig is de getuigenis, die Petersou in de Preussischen Jalirbüclier heeft gegeven: »Hoe zeer eene levendige agitatie naar omstandigheden werkenvkan en hoe gaarne de werklieden geneigd zijn andere ideeën, andere beschouwingen aan te ne men, als deze hun slechts op eene geschikte wijze worden bijgebracht, zulks kan men zien aan de resultaten, welke de christelijk- sociale propaganda eu de arbeid van ultra- montaausche Kapelaans in dit opzicht op leveren. Men moge nu over de leiders dezer beweging verschillend oordeelen, men moge over zekere vormen van hunne taktiek het hoofd schudden, maar men mag liet niet ontkennen, dat zij de eersten zijn geweest, die het waagden in den krater van den socialistischen vulkaan af te dalen en niet vreesden persoonlijk voor liuune meeniug op te treden. De leiders dezer beweging begrepen terecht, dat de zoogenaamde ont- avond, en ik kon aldus de schaduwen zeer dui delijk zien. Daar zag ik een manshoofd, zoo groot als een colossus. Ilet was een mannen- hoofd, dat bleek mij duidelijk aan zijn mousta che a 1' empercur en gekroesden baard. Naar gissing kou hij vijf-en-dertig jaren tellen. Dezen persoon gadeslaande, verloor ik hem weldra uit het oog, en maakte een ander figuur hare ver schijning. Het was zijne vrouw. Ik rekende dat zij drie-en twintig kon wezen. „Plotseling hoorde ik eene basstem, vervol gens een kreet van ontsteltenis en een gil. De schaduwen verdwenen, eu er ontstond een ru moer in de kamer van belang. „Daar is bepaald iels gaande," dacht ik. „Mis schien wel een moord 1 Ik wiesch mijne oogeu eens goed uit, en keek met onafgewende blik ken, terwijl miju hart hoorbaar klopte, naar de vensters van den overkant. „Bij alle heiligenIs dat een dolk, die ik daar zie? Het moet er een wezen. Daar hebt gij den man weder met zijn gekroesden baard. Zijne bewegingen zijn als die van een waan zinnige. Hij heeft zijne hand met den dolk om hoog, buigt het hoofd eu maakt eene gruwelijke beweging. „Nog een oogenblik Nu verschijnt de scha duw weder van de dame, beur haar hangt I03 over hare schouders, zonder twijfel door den voorafgeganen strijd veroorzaakt. Hij grijpt haa r- wikkelde rersoneu zich te voornaam, te def tig beschouwden, om tegen de socialistische woordvoerders op te treden, dat echter zon der zoodanig een optreden een toenadering voor immer onmogelijk zou blijven. De nieuwe macht is sterk aan het toe nemen. De partij van het Centrum ver tegenwoordigt de Christelijke wereldbe schouwing, de sociaal-democratie de mo derne naturalistisch-materialistische in hare uiterste consequentiëu. Het wil ons toe schijnen, alsof de eindbeslissing tusscheu beide zal uitgestreden worden. Wat tusscheu deze beide krachten ligt, zal zich vroeg of laat ter rechter of linker zijde aausluiteu. De middelpartijen hebben uitgediend. Het liberalisme,zegt het Wiener Tageblatt, »is in Duitscliland overwonnen; het heeft eene nederlaag ondergaan, die niet meer hersteld kan worden. De atmosfeer van het libe ralisme is in Duitschland niet meer voor handen; het liberalisme is er dood eu hij de verkiezingen voor den Rijksdag heeft men het lijk begraven. Wij staan inderdaad aan den vooravond eener nieuws wereldperiode. Het liberale tijdperk spoedt ten einde. Beschouwt men do bourgeoisie met haar zedelijk bederf en de fanatieke woede van het proletariaat, dan zal men de vrees niet van zich af kunnen weien, dat er omwentelingen in de maatschappij zullen plaats grijpen, om den socialistischen Staat, het ideaal der sociaal democraten, te verwezenlijken. De sociaal-democratie werd, twintig jaren geleden, als een onschuldige zaak be schouwd. Proletariërs, door onverstandige, O I dolle hoofden geleid, speelden eene meer vermakelijke dan eene gevreesde rol. Het socialisme is eerst eene macht geworden, sinds Karl Marx als zaakgelastigde is op getreden. Marx heett het socialisme als wetenschappelijk systeem gegrondvest, bij is dus voor het socialisme datgene geworden O O wat Rousseau voor het liberalisme was. De denkbeelden, welke Marx heeft uit^e- O sproken, werden door Lassalle gepopulari seerd. Sinds dien tijd zijn de rijen der so cialisten aangegroeid eu vermeerderen zij nog dag aan dag. Go (vergeten leiders bren - gen voortdurend de onzalige denkbeelden onder het volk. De sociaal-democratie heeft hare talrijke dweepers, die vau de onfeil baarheid van hun stelsel overtuigd, met O I een enthusiasme zonder weerga voor hunne Haden dolk laat hij nederdalen, en ik ik spring de trappen af, die tot mijne kamer leiden, en ben binnen eene minuut op de straat. Daar zie ik een politie-agent aankomen Ademloos vertel ik hem in een paar woorden de geheele toedracht der zaak. Hij kijkt mij kalm en twijfelachtig aan. Wij schellen bij den barbier aan. De deur wordt geopend, en alles is in de grootste verwarring, om reden het Zaterdag avond is en er eene groote massa werklieden moet geschoren worden, waarbij de noodige stoelen ontbreken. Ik ren echter de trappen ojr naar boven, vindt de deur geopend, en met den politie-agent op de hielen, duikelen wij in de kamer. „Wat? Geen moord of bloed! Daar ginds zit man en daar zijne vrouw beiden aan het souper. Ik kijk eens rond, en weet niet beter mij uit mijne verlegenheid te redden, dan door de geheele zaak te vertellen. Een uitbundig gelach van alle tegenwoordigen volgde op mijne ver klaring. „Een paar woorden helderden alles op. Mijne nieuwe kennissen waren toon eels pelers, eu had den hunne rol voor een nieuw drama gerepe teerd. „Zonder verder een woord te zeggen, ging ik naar huis. „Een paar dagen naderhand was ik met de schaduwen volkomen bevriend, en kon men mij denkbeelden propaganda maken. De afval van de zedelijke wereldorde neemt in de lagere klassen op ontzettende wijze toe en breidt zich in alle landen en onder alle natiën epedimisch uit. Het liberalisme heeft de wegen effen gemaakt voor de sociale revolutie, die vroeg of laat zal uitbarsten. Het liberalisme heeft wind gezaaid, storm zal het ongetwijfeld oogsten. De Koniug-Grootbertog van Luxemburg beeft het door 't Kabinet Blochausen aan geboden ontslag niet willen aannemen. Maandag, gaf de Duitsche Rijkskanselier een groot diner aan de leden der Berljjusche Congo-Oouferentie. Men maakt hieruit op, dat de taak der Conferentie ten einde spoedt. In den Rijksdag is langdurig beraad slaagd over het verjilicht kerkgaan der militairen, eu zulks naar aanleiding eener creiliet-aauvraag voor het stichten eener nieuwe garnizoenskerk. De geavanceerden en sociaal-democraten bleven ten slotte in hunne bestrijding van die verplichting alleen staan. Ook het Centrum stemde in den geest der Regeeriug. De sociaal-democratische party uit den Rijksdag heeft besloten alle budget-posten, welke met ke koloniale politiek in verband staan, af te stemmen en daarentegen het crechet voor een wetenschappelijk onderzoek in Afrika goed te keureu. Berlijn wordt door een geavanceerd Be stuur geregeerd. Een der zegeningen van dat Bewind is de jaarlijksche verhooging van de gemeentelasten. Voor 1885 wordt de gemeente-inkomstenbelasting weder op gevoerd. Men verzekert, dat de Rijks-Regeering weder zou denkeu aau de iuvoerincr van o het tabaksmoiiopolie. Dat leidt men af uit een uitdrukking, welke door den Stadhou der van Elzas-Lotharingen werd gebezigd, eu waarin hij van het tabaksmonopolie als van een heilzame instelling gewaagd. Bij den Rijkskanselier zouden van zijnentwege pogiugeti worden beproefd om het tabaks monopolie weder te doen voordragen. Men gelooft wel, dat Generaal Vou Manteuffel op een wenk uit Berlijn sprak gelijk hij deed. In zijne jongste bijeenkomst besloot de Fransehe Ministerraad als grondslag daar eiken dag onder een glas Beiersch vinden." Een reiziger, zoo schrijft Funke in zijn "Rei- sebilder," die in don wiuter een der hoogste Alpenpassen trok, werd door een sneeuwstorm overvallen. Hem beving die onoverkomelijke moe heid, hot gevolg der schrale, koude, merg en been doordringende lucht. Wel wist hij, dat zoo hij er maar een oogenblik aan toegaf en de oogen sloot, dit zijn zekere dood zou zijn. Toch kon hij geen weerstand bieden. Reeds had hij een geschikt plekje gevonden, reeds wierp hij zijn pakje neêr, teen hij niet ver van die plaats, al bijna geheel met sneeuw overdekt, iets op den weg zag zitten, wat hem van verre toe scheen een mensch te zijn. Hij ontstelt I Een die bezig is te bevriezen! Misschien is hij nog te redden 1 Wat de liefde tot zijn eigen leven niet had vermocht, dat Werkte de liefde tot den naaste uit. Hij grijpt moed, wrijft zich de slaap uit de oogen, en begint den reeds verstijfde met sneeuw te wrijven. Het gelukte. Eog is het leven niet uitgebluscht. Ouder het wrijven w°r( hij ook zelf weer warm. Zoo behield lnj zijn eigen leven, terwijl hij dat van zijn naaste redde.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 1