N I E U W E No. 869. Zondag 25 Januari 1885. lOdts Jaargang. JfiT BFJUCHT. De koloniale beweging. a ABONNHMEN TSJPR IJS Per 3 maanden voor Haarlem Voor de overige plaatsen iu Nederland fr. p. p. Voor het Buitenland a> Afzinderlgke Nummers Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUEB ATT: St. Jansstraat Haarlem. 1 0,85 1- V 1,50 0,06 AQ-ITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTLËN Van 16 regels30 Cents. Elke regei meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KUPPERS LAUE, ET. De SCHEURKALENDER van de Katho lieke Illustratie 1885, waarvan de prijs f O 50 is, stellen wij voor onze abonnés EN VOOR HEN, DIE ZICH NOG ALS ABONNÉS OP DE NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT AAN MELDEN tegen betaling van slechts 20 Cents, verkrijgbaar. Onze geachte abon - nés buiten Haarlem, die van deze aan bieding wenschen gebruik te maken, worden beleefd verzocht, het bedrag in postzegels (plus 10 cents voor frankeer - kosten) bij hunne aanvrage te voegen. Wij hebbeu iu onze jongste beschou- wiugen stil gestaan bij het socialisme, zooals zich dat iu Duitschland steeds meer gelden doet. Naar wij vertrouwen hebben wij dui delijk aangetoond, dat alleen de macht van den Godsdienst de Germanen van den zede- lijkeu ondergang redden kan. Iu een vorig betoog hadden wij, in ver band tot het algemeen verschijnsel der zucht naar'koloniale uitbreiding, welke zich bij de onderscheidene Staten openbaartook op Duitschlaud gewezenals op een dei- Rijken, die bevangen zijn door de kolouiale koorts. Het lijkt wel alsof de Regeeringeu, nu zij niet kunnen ontkennen, dat onder hare bevolkingen niet alles gaat gelijk het ware te wenschen, iu het verwerven vau kolouiëu een middel zoeken, om aan nieuwe sociale gevaren teontkomeu. Openlijk is het trou wens reeds gezegd, dat men elders het brood moet vinden, dat duizenden niet langer iu hun eigen vaderland kunnen verdienen. Nu wij thans enkele opmerkingen over de koloniale beweging iu 't middeu weu- scheu te breugeuwilleu we allereerst bij die aangegeven beweegredenen stil staan. 't Komt niet iu ons op om do stelling te bestrijden, dat de welvaart in Europa kwijnt. Ondanks de opgeschroefde voorstel lingen, vau liberale zijde telkens gegeve^ van de zegeningen der 19de-eeuwsche be- schaviug en ontwikkeling, blijven wij, enkel rekening houdende met de feitenvau oor deel dat ook op stoffelijk gebied teruggang FEUILLETON. Het wol-régime. De Weener correspondent der N. E. Ct. schrijft het volgende Eenigen tijd geleden heeft hier dr. Jager, de uitvinder der wollen kleederdracht, eene voor lezing over zijn w o 1-r ég i in e gehouden. Daar zijne denkbeelden meer en meer ingang vindon en hij reeds duizenden aanhangers telt, zijn eenige bizonderheden omtreut den man, die nu reeds eeue kleine omwenteling in de kleeder dracht der mannen gebracht heeft, wellicht niet onwelkom. Winkeliers in linnen heereu-artike- leu hebbeu mij verzekerd dat de Jaegersche Wolle hun zware concurrentie aandoet, en zij wollen artikelen in hunne kasten niet meer missen kun nen. Trouwens het is hier lang geen zeldzaam heid, heereu en ook damns in die vreemde wol- kleediug te zien rondloopen, en zij, die zich eens aan dit régime gewend hebben, worden de vu rigste vereerders van de nieuwe dracht. Rhu- matisme, verkoudheden, lusteloosheid en af matting, al die kleine kwalen zijn verdwenen, als men eenmaal van top tot teen in de wol loopt, zeggen zij. Dr. Jaeger is hier ter stede een oude kennis, want hij Was een tijdlang directeur van den thans verdwenen dierentuin. De zaal, waarin hij zijne lezing zou houden, was suunpvol en zijue aan hangers waren gemakkelijk aan hunue Nor- malröcke te herkennen, üok grappenmakers wa ren er aanwezig, die echter laugzamerhand ver moet worden geconstateerd. De vraag is nu maar, of daarin niet verandering ten goede kan worden aangebracht? En dan antwoor- den wij, speciaal ook met het oog op ons vaderland, zeer beslist: ja. Men heeft een tarief-wetgeving ingevoerd, welke aan onze nijverheid een doodsteek toebracht en men kau onder de bevolking eeue neiging waarnemen, die allerverderfe- lijkst werkt voor de industrie, namelijk de zucht om uit den vreemde te ontbieden, wat even goed, ja, zeker dikwerf veel beter bin nen onze landpalen te verkrijgen zou zijn. Daarenboven worden door allerlei iustel- telliugeu en inrichtingen (wij denken o. a- aan de Vereeuiging Eigen hulp) de belan gen van handelen nijverheid benadeeld. De stroomiug des tijds voert veel met zich, dat verderf brengt iu de aderen der samenle ving. Onze sociale toestanden zijn vergiftigd. Door de respectieve Gouvernementen kan, naar ons inzien, veel tegen die noodlot tige toestaudeu en verhoudingen worden gedaan. De wetgever kan met vrucht tus- schenbeide treden. Eu dat zou ook geschie den, wanneer niet het liberalisme zich daar tegen verzette. De liberaliteit ziet nu eeu- maal liever een volk kwijnen onder de wer king der liberalistische leer, dan weer tot welvaart komen ouder den invloed vau anti- liberalistische beginselen. Kou men dus alle liberalen bewegen, zich naar nieuwe nederzettingen buiten ons we relddeel te begeven, dan zou ongetwijfeld veel gewonnen zijn. Maar dat behoort nu tot de onmogelijkheden. Het liberalisme moet door de auti-liberaleu bij de stembus bestreden worden. Duizendwerf jammer daarom, dat iu de meeste lauden, de goed- gezindeu zoo lauw zijn inde vervulling van hun kiezersplicht. Door die traagheid krij gen de liberalen vrij spel en worden zij de baas ook daar, waar de meerderheid der bevolking het volstrekt niet met hen eens is. Ons gevoelen iu dit punt resumeereude, komen wij tot de slotsom, dat de bronnen voor de volkswelvaart iu Europa nog ruim genoeg zoudeu vloeien, als ze niet kunst matig werden verstopt. Het is dus volstrekt nog niet noodig, dat er iu een landver huizing op reusachtige schaal een middel dweilen, toen Jaeger op geestige waar degelijke wijze (1e tegenwoordige kleeding veroordeelde, en betoogde dat de mensclien 111 dit opzicht bij de dieren ter schooi moesten gaan. De krachtig gebouwde en gezonde man verscheen voor het publiek in eene over elkander geknoopte wollen jas, en eeue ivolleu tricot pantalon, wollen schoe nen en roodeu wollen das om den bals. Dr. Jaeg.-r schilderde nu alle kwalen, waaraan hij, voor dat hij wol droeg, geleden had, namelijk rhumatisme, krarnpaaeivn, corpulentie enz. De omvang van zijn lichaam bedroeg toenmaals 1U8 centimeter, zijue spieren waren slap en krach teloos, terwijl hij steeds slecht geluimd, traag en prikkelbaar was. Sinds hij wol draagt, waren al die kwalen genezen, en was hij sterk, vroo- lijk en gezond geworden. Als zoöloog had hij gelegenheid het le>eu der dieren na te gaan, die, zooals hekend is, veel minder dan de meuschen door ziekten geplaagd worden, beweging iu de vrije lucht werd door spreker als een eerste eisch der gezondheid beschouwd, liet gevolg van die beweging is verlies van vet en waterhe- stauddeeleu, verhoogiug der spierkracht en ver meerdering vau het specifiek gewicht. En toen heeft hij na vele proefnemingen en statistieke waarnemingen gevonden, dat menscheu met grooter specifiek gewicht veel minder kans hen beu ziek te worden. De ophooping van vet en water in het mensclielijke lichaam is hoofdza kelijk een gevolg van de onverstandige kleeder dracht, die de noodzakelijke transpiratie niet toelaal. Eeue warme kleedij, waardoor de trans piratie zich een weg kau hanen, dus dierlijke wol, heeft hem doeltreffend toegeschenen. En vau uitkomst wordt gezocht. Trouwens wij gelooven niet, dat in ernst aau zulk een nieuwe volksverhuizing naar andere wereld- deeleu kan worden gedacht. Het is zeer gemakkelijk om over kolo nisatie iu opgewonden taal te oreeren en haar aan te prijzen, als een soort van won- der-medicijn voor het zieke Europa. Doch reeds werd meermalen van deskundige zijde betoogd, dat de volken van ons werelddeel niet bestand zijn tegen den arbeid van de Oostersclie lauden. Het klimaat zou de Euro peanen in massa dooden. Al moge nu iu die uitspraak eenige over drijving heerschen, toch ziju wi) van mee- niug, dat de ontwikkeling van de volle meuscheukracht 't gelukkigst daar kau plaats grijpen, waar het individu is geboren en opgegroeid. Vooral voor den laudbouw- arbeid in andere werelddeeleu (wij bedoelen hier iu de tropische gewesten) is de Euro peaan niet geschikt. De kolonisatie is een ideaalvan hetwelk gansch andere resultaten worden gedroomd dan die in werkelijkheid kunnen ivorden ver kregen. Terecht werd daarom in den Duitseheu Rijksdag doorDr. Windthorst gewaarschuwd tegen overdrijving in de kolouiale richting. Het kan natuurlijk (en dat gat Dr. Windt horst ten volle toe) voor Duitschland nut tig zijn, hier en daar haudelsstations te vestigen; ook enkel nederzettingen kunnen goeda vruchten afwerpen. Tegen overdreven verwachtingen dient echter te worden ge protesteerd. De koloniale beweging als zoo danig moet worden gewraakt. Men beweegt er ten slotte de gemoederen mee, zonder de nationale welvaart te verhoogeu. - Bedriegen wij ons niet, dan moet de over dreven neiging naar het verwerven van koloniën tot de ziekteteekeuen van onzen tijd worden gerekend, 't Is waar, dat de geijkte koloniale mogendheden hare bezit tingen grootendeels reeds voor eeuwen ver wierven, doch dat belet niet om de kolo niale koorts als een ziekte van onzen tijd te beschouwen. Men mag daarbij immers niet vergeten dat het verwerven van kolo uiëu, in het tijdvak der grootste ontwikke ling van den Europeeschen hautlel, een zijne veronderstelling bleek juist te zijn. Door gymnastiek en zweetbaden kan het specifieke gewient vau het lichaam verhoogd worden, maar veieu hebben voor het eerste geen tijd en voor het laatste geen geld. De wollen kleeding kau echter iedereen zich aanschaffen. Vervolgens be toogde hij dat alles wat voor de reukorganen onaangenaam is, ook voor de gezondheid scha delijk is, en dat de huid smaak heeft en zeer goed wijn van hier, gewoon water van spuitwa ter weet te onderscheiden. Honderdmaal had hij de proef genomen, een houd tusscueu eene wol len en eene andere legerstede te laten kiezen. Het dier was steeds begonnen met aau beide te suuffideii, en ging dan steeds op de wollen de- keu liggen. De houd hall op üie wijze iu eene halve minuut gevonden, waarover hij jaren lang gestudeerd hail. Hij bail eens twee jassen ge had, iu de eene gevoelde hij zich zeer lekner, in de andere echter niet. Beide waren van wol, maar iu de eene bevond zich een voering van kiuoeii. Hierop liet hij de voering wegnemen, en toeu voelde hij zich even preaig iu do eeue ais iu de andere jas. In de stoffen, uil plan- tenvezels vervaardigd, blijven de naileelige uit wasemingen hangen, in die uit dierlijke wol niet, omdat zij transpiratie en doorstraling toe laten, terwijl zij toch het lichaam warm houden. Immers, iedereen weet, dat men water in een linnen zak kau dragen. Welnu in linnen is het trauspireereud lichaam evenzeer afgesloten als iu een regenmantel van caoutchouc SnuL spre ker wol dioeg, was ziju omvang niet meer dan 85 centimeter. Ook is het huig niet onverschil lig, welke kleureu man draagt. Echte kleuren, noodzakelijkheid was, doch thans de toe standen geheel veranderd zijn. De koloni ale Rijken staau elkander onderling, als mede aau die lauden, welke nog geen Koloniën bezitten, allerlei voordeelen iu de koloniën toe. Zelfs van 't standpunt van het handels belang zou het nog zeer betwistbaar zijn, of het jagen naar 't bezit van kolouiëu zoo noodzakelijk moet heeten. Uit ééu oog punt, wij wezen er reeds vroeger op, laat zich het bezit van koloniën volkomen recht vaardigen, namelijk dan als men aau de ovevheerschte volken, den zegen des Chris tendoms brengt. Alle andere motieven kun nen niet als afdoend worden beschouwd. De zelfzucht en de hebzucht triumfeeren slechts bij de koloniale agitatie van onze dagen. Duitschland (om tot dat Rijk terug te keereu) zal dan ook geen sociale wederge boorte door 't verwerven vau koloniën te gemoet gaan. Niet naar grooter worden, doch naar beter worden moet door de volken, gelijk door de bizóndere personen, worden ge streefd. Eu nu moet het worden betreurd, dat daaraan thans juist zooveel ontbreekt. De natiën zinken telkens dieper iu zedelijk op zicht en zij zoudeu de taak van opvoeden van andere rassen op zich willen nemen Onder de heidenen in giudsche verre ge westen zal wellicht nog meer ernst heer schen dan onder hen, die zich Christenen noemen, doch het niet zijn. Het schijn- Christendom is oneindig gevaarlijker dan het heidendom; een afgodendienaar dient iu elk geval nog iets, buigt zich nog voor een denkbeeldig wezen, doch het ongeloof (en wat anders is het schijn-geloof?) aan bidt alleenzich zelf. Wanneer zal voor die waarheid het oog der volken opengaan? Ten dage, dat ieder voor zich den zegen des Christendoms zal erkenuen Merkwaardig is het, hoe in onze dagen velen alleen iu stoffelijke middelen uitkomst^ ook voor de natiën, zoeken. Naar kootrer o wordt uiet opgezien, over de onzichtbare dingen niet gedacht. Daarin ligt de ziekte onzer eeuw. Eu dat bederf wordt niet weg- zooals indigo, waren niet gevaarlijk, iu aniline zag bij daarentegen groot gevaar. De zwarte kleur keurde hij over het algemeen af, want hij had bij wijze van proefneming voettoeren iu kleeren van verschillende kleuren gedaan. Hij had daarbij opgeimrkt dat wol van natuurlijke of witte kleur ongeveer eene dubbele krachts inspanning toelaat als de zwarte of gekleurde wol. Den ti genwoordigen snit der manuenklee- diiig ach'te hij voor de gezondheid schade lijk, omdat de koude lucht, die door de broeks pijpen, gaat de lichamelijke waimte steeds naar boven drijft. De koude lucht kan dan slechts een uitweg bij den hals vinden, waardoor die talrijke verkoudheden ontstaan, waarover men zich steeds beklaagt. Wilde men gezond blijven, dan was het absoluut noodig dat men nauw sluitende pantalons, een wollen hemd en eene wollen jas draagt, die om den leest door een gordel en aan den hals door een band goed gesloten zija. Dr. Jaeger eindigde zijue rede voering met de verklaring, dat hoe vreemd zijne beschouwingen aan velen ook mochten voorkomen, het hem alleen om de waarheid en om eene ra- tioueele behandeling van het lichaam te doen was. Geen twijfel of het stelsel van dr. Jaeger be rust op een goeden grondslag, want zeer betrouw bare personeu hebbeu mij meermalen verzekerd, dat zij zich nooit zoo wel en zoo opgewekt ge voeld hebben, als nu zij do wollen kleederen vau Jaeger dragen. Al de kleine kwalen, waarvoor zij vroeger te vergeefs redding zochten, zijn door het wol-re'gime verdwenen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 1