BUIT h L A i\ 1). it i i\ i<; aTa i). Oorlogskosten. GEMENGDE BERICHTEN. genomen door het verwerven of uitbrei den van koloniaal bezit. Ons eigen vader land kan ten bewijze strekken van die waarheid. Wat heeft ons het verkrijgen van Atjeh gebaat? Bracht de Atjeh-oorlog ons niet vloek in plaats van zegen? En als wij ten slotte Atjeh waarlijk in ons bezit er langden, zouden wij daardoorals volk, van beter conditie worden? Wie zou dat durven beweren? Wie zou het voorstel dur ven doen om voor Yau der Putten en Loudon een monument te stichten? Of 't moest zijn eeu gedenkzuil van ouze na tionale ellende! Neeu, niet in koloniale heerlijkheid (zoo dit woord ook met recht kon worden ge bezigd) schuilt de bron van de vernieuwde welvaart, in zedalijkeu en stoffelijken zin, van Europa. Dat oude werelddeel moet zich weer onderwerpen aan de altijd nieuwe en vernieuwende kracht, welke uitgaat van het Kruis van Golgotha. Door buigen tot heerschen dat moet het levensprogramma van de volken van Europa worden. Het stofvergodeu bracht niet dan jammer en ellende; telkens dreigen nieuwe gevaren door die godloochenende richting. De wijsgeeren (maar niet van de echte soort) verkondigen, dat de rede de menseh- heid redden zal, haar vernieuwen en vol maken; de ongeloovige staatslieden droomeu van eeu nieuwe aarde, waarop zekere theo rieën zullen beschaving voeren, door de sfeer de± revolutie bedacht en gekweekt; de koloniale agitators verwachten uitkomst in het vestigen van nederzettingen in andere werelddeelen; maar de Christeu ziet de redding alleen tegemoet van den levenden God, aan Wiens dienst de volken op nieuw zich moeten wijden. Dumont deed in de Belgische Kamer eeu voorstel om inkomende rechten te heffeu van de levensmiddelen. Beernaert en Jakobs verklaarden dat zij dit voorstel zullen be strijden. Zonder tegenstand werd besloten het in overweging te nemen. Sedert eenige dagen wordt te Berlijn onderhandeld over het deliuitief sluiteu vau het handelsverdrag tusschen de Transvaal en Duitschland, waarvan reeds tij leus het bezoek der Transvaalsche deputatie ver leden jaar de grondtrekken zijn overwogen. Voor Duitschland voert graaf Herbert Bismarck de onderhandelingen. De Trans vaal wordt vertegenwoordigd door den O O heer Beelaerts van Blokland. Bij gelegeuheid van ziju 73sten ver jaardag zijn Dr. Windthorst 300 telegram men van gelukwensching toegezonden, voor 't meereudeel van vereeuigiugeu en cor- D T.5 poratiën, alsmede een groot getal van feestgedichteu en bloemruikers. Bij het Oosteurijksche Huis van Af gevaardigden is thans eene Socialisten wet ingediend, veel strenger nog dan de Duitsehe van 1878, welker vruchten men heeft kunnen waarnemen bij de jongste Rijksdag-verkiezingen. In de Zweedsche troonrede wordt de oprichting aangekondigd van eene afzon derlijke Regeerings-Atdeeling voor Handel, Nijverheid en Laudbouw. De militaire oefen-plichten de getalsterkte der vloot zal worden uitgebreid, en de bezoldiging der ouderwijzers verhoogd. Als eeu bewijs der verbeterde ver houding tusschen Japan en China kan dienen, dat de Mikado onlangs de Chiuee- sche Keizerin geluk weuschte met haren vijftigsteu verjaardag,ouder betuigiug zijner eeuwige vriendschap voor de dynastie. Het schrijven moet eeu uitstekenden indruk heb ben gemaakt. Behalve den buiteulandscheu oorlog met Alj< h, die nu in het dertiende jaar zijn bestaan rekt en misschien een paar honderd millioen gekost heeft, voeren de liberalen ook een verbitterden binnenlandschen oorlog, Den schoolstrijd. Deze kostte in 1878 f 3.168 438; in 1879 f 3.596.689; in 1S80 f 4.686.797; in 1881 f 7.202 445; in 1882 f 8 648.651; in 1883 f 9.775.885. Van 1884 liggen ons de opgaven niet voor de hand. Maar zij ziju hooger, natuurlijk. Dat zijn de onkosten van het llijk. Behalve de anderhalf millioen voor hooger ouderwiis en eenige bijkomende aardigheden, die het Rijk ge heel en al voor zijne rekening neemt, vertegen woordigen bovengenoemde cijfers niet meer dan 30 percent, die het Rijk aan de gemeenten res titueert. Aan Rijk eu Gemeenten beide kost de biunenlandsche oorlog over het lager onderwijs wel zoo ongeveer 20 millioen. Eu dat ondanks de geloovigen in bet land deu schoolmeesterenden Staat reeds 150.000 kinderen van zijue scholen hebben gehaald. Anders zou het budget van uit gaven van Rijk en Gemeenten samen zeker nog met 4 millioen moeter. verhoogd worden. Dat kost de biunenlandsche oorlog. In dien strijd ht-bben de liberalen den Sta t geleerd om voor het onderwijs der lagere schooljeugd meer geld uit te geven, dan dat ergens ter wereld plaats heeft. Ook hier blijkt weder, en met minder duide lijk, dan in de boven aangehaalde cijfers, welke vreeselijke oorlogskosten het arme vaderland voor den overmoed der liberalen heeft moeten betalen. Meer dan aan millioenen heeft de wet van '57 en hare verscherping van '78 gekost, aan de eensgezindheid eu welwillendheid en daardoor aan de kracht van het Nedcrlandsche volk. Een verlies, dat zich niet onder cijfers brengen laat, en helaas! niet zoo gemakkelijk als de millioenen wordt verevend! In de Arnh. Ct. lezen wij reeds de goed gestileerde, doch vau weinig aandoening ge tuigende lijkrede op de Liberale Unie. De be grafenis beeft dus plaats geliad. Executeurs-tes tamentair zijn niet benoemd. Er zijn geen erfge namen opgekomen. Er zal niet worden gerouwd. De lijkrede beschrijft de doode als een Uni- verseele Juie, zijnde eene „aansluiting van alle soorten van liberalen tot alle nuances om vattend pan-liberalisme." Wij weten niet, zegt De Gelderlander, of we hier met Grieksch dan wel met eeu woord, uit deu mond des volks opgevangen, te doen hebben, want lang voordat de Unie genoemd werd, verzekerden ons liberalen, die zich met hoogere staatkunde niet ophouden, en over liuuue ontred derde partij te spreken kwamen: /,'t Is me een pan, hoor Het lijvige advies van den Raad van Slate over de voorstellen tot grondwetsherziening is dezer dagen van ivege Z. M. den Koning aan den Ministerraad gezonden. Een wetsontwerp houdende een nieuwe wijziging van de wet op den kleinhandel iu ster keu drank is door de Regeeriug aan den Raad van State verzouden. Amsterdam, 23 Jan. De aanvraag van for mulieren tot het tijdelijk vernrijgeu van werk heeft sinds eenige dagen eene nieuwe vlucht genomen; gausche scharen werklieden bieden zich weder aan. Hoogland, 23 Jan. Gisteren-ochtend is de 23 jarige timmermansknecht R. de O. alhier dood aan deu weg gevonden. De strenge koude wordt als hoofdoorzaak beschouwd. De ongeluk kige was kostwinner voor zijne moeder, eene bejaarde weduwe. Alkmaar, 23 Jan. De jaarlijksche paasch- tentoousirlling van vee enz., zal dit jaar alhier gehouden worden op Vrijdag 27 Maart. Breda, 23 Jan. Alhier is een jongeling, die eeuigeii tijd ongesteld was, op eeu gegeven oogeublik aan de hoede zijner bewakers ontsnapt en uit eeu raam gesprongen. Men vond hem bij het nieuw stedelijk ziekenhuis deerlijk gehavend liggeu. Toen hij naar zijne woning werd getrans porteerd is hij eenigeu tijd later overleden. Rijswijk, 23 Jan. Gisteren-nacht heeft er alhier eene poging tot inbraak plaats gehad in de Roomsche kerk. De dief, door deu uacbtwacht betrapt, is ontvlucht in de richting van Wate ringen. Hij heeft getracht het paneel der kerk deur uit te zagen. Amersfoort, 23 Jan. Het lijk van den seder 11 dezer alhier vermisten Eraus Kraau, is nu ua Vele vergeefsche pogingen gevonden, en uit een der biunengrachten opgehaald. Princenhagon, 23 Jan. Aan het R. K. armbestuur alhier is door wijlen C. Talboom de som van ƒ4000 vermaakt, met bepaling dat het armbestuur de renten daarvan jaarlijks zal uit— keeren aan den Pastoor der parochie, die daar over vrij eu zonder verantwoording ten behoeve van armen zal beschikken. Kapitein Boyton, de vermaarde zwemmer die, reeds zoo vaak door berichten uit Amerika dood verklaard werd, komt weer eens „boven water". Hij is niet dood, maar in tegendeel zoo gezond als ooit. Dezer dagen schreef hij uit New-York een brief aan eeu vriend te Nantes, waarin hij berichtte, dat hij zich einde lijk gevestigd heelt, gehuwd eu vader vau eeu fliukeu jongen is. Volgens bericht uit de streken van Suza en deu Mout Cenis, zijn een honderdtal personen gedood door de neerstortende lawines. Sedert een paar dagen is het te- leplionisehe afrijd-signaal voor de tramwagens op de lijn Dam-Sarphaiistraat te A msterdam iu wer king. Aan het einde der lijn iu de Sarpha- tislraat is een paal in lautaarnvorm geplaatst, met het opschrift „telephoou". Dit is, uieenen wij, de tweede, die gebrutkt wordt; intusschen worden binnenkort alle lijnen van dit signaal systeem voorzien, teneinde iu het tramverkeer de meeste regelmatigheid te bereiken. Eene dame te Boston doet het voorstel om een fonds te beginnen met een in schrijving van f125,000, waarvan de jaarlij csche opbrengst gebruikt zal worden voor verzorging van de tanden der schoolkindereu. Naar het Vaderland verneemt, heeft de Minister van ouitenlaudsche zaken aan den Eugeisehen gezant kennis gegeven, dat in zake de ouheusehe bejegeuiug van twee Eugelsche dames een onderzoek heeft plaats gehad eu dat de zaak ter verdere vervolging in handen is ge stel van het hoofd der politie. De burgemeester van Don Haag, hoofd der politie, moet intus schen geen reden gevonden hebben om de betrok ken politie-beambten te straffen, daar zij te goeder trouw hebben gehandeld.... Of zij zelf geen verontschuldigingen behoeven aan te bieden aan de beleedigde dames voor de lompheid, waartoe overdreven eu blinde dienstijver hen verleidde, is niet bekend. Door den Minister van water- staat, handel en nijverheid is bepaald, dat de dienst der rijtuigen met coupé—lits en der slaap wagens tusschen Parijs en Amsterdam kali worden hervat. Buffon was van gevoelen, dat het menscheuleven het tot 150 jaren kou en ook behoorde te brengen. Deze bewering steunde op den volgenden grondslag: De normale levensduur der dieren is op deze wijze te berekenen, door de jaren van wasdom 6 a 7 malen te verveel voudigen. Een kameel behoeft 8 jaren om zijn vollen wasdom te verkrijgen en leeft 40 jaren; het paard groeit 5 jaren en wordt 25 jaar oud; de meuscii heeft minstens 20 jaar noodig om tot vollen wasdom te komen eu hij kan 't derhal ve tot 100 a 140 brengen. Maar Buffon kende de sterfte-tabellen niet, die wij thans hebben. Hoe zelden de 100 jaren worden bereikt, leeren ons die tabellen; want slechts één op de 3500 bereikt dien ouderdom. Als vrij juist mag nog de volgende berekening worden beschouwd: Van de 1000 menscheu sterven gemiddeld 74 tusschen de 60 eu 70 jaren, 60 tusschen de 70 en 79 jaar, 24 tusschen de 80 eu 90 jaar en slechts 4 tusschen de 90 en 100 jaar. Men zal derhal ve deu leeftijd vau 70 a 80 jaren dooreenge- nomen als deu hoogsten levensduur des menscheu behooreu te btschouwen, zooals dan ook reeds wordt gelezen in den 90ste Psalm: „Ons leven duurt 70, of, zoo wij zeer sterk ziju, 80 jaren." Eene aalmoes in natura. Naar men iu de Gil Bias leest, wendde dezer dagen eene groote kunstenares, die iu den uitersten nood ver- keerende, zich tot Gounod om eene som van 500 frs. hare bede klesdeude in een gedicht. Gounod, de som niet ter beschikking hebbende, componeerde eene georkestreerde melodie op het gedicht en verwees haar daarmede naar ziju uit gever. Deze betaalde er 1000 frs. voor. Te Steenwijkerwold doet zich eene eigenaardige quaestie voor op het terrein der „vergunning." W. V. uit Assen koopt vau H. D, te Steenwijkerwold met alle lusten en las ten eeu woonhuis, waarin eene tapperij wordt uitgeoefend. Dat tot lusten hun recht van ver gunning gerekend wordt, is in de akte niet uit drukkelijk vermeld. De tapperij brengt niet zoo veel op, als waarvoor verkooper heeft ingestaan. De verkooper zou iu dat geval ƒ500 schadever goeding geven maar na eenig geschil wordt de zaak voor f 150 afgemaakt. Verkooper is bij nader inzien nog niet tevreden. Nu komt hij om 100 voor de toestemming tot de overdacht van 't vergunningsrecht en, toen deze geweigerd Werd, moest de tapperij gesloten worden. Verkooper had het recht tot 1 Mei '85 te tappen, maar, bij gemis van opdracht van den gerechtigde, kan door Burg. en Weth. aan het verzoek vau deu kooper om veiguuning geen gehoor gegeven worden. De heereu kunnen nu gaan procedeeren, maar duurt het proces drie maanden, dan kan blijkens de tweede bepaling van art. 9 de ver gunning wel eens geheel Worden ingetrokken. Hetis gebleken dat er te Luik 3000 piano's zijn. Wat betreft eene belasting op de piano's, wel is die door een lid van den gemeenteraad ter sprake gebracht, maar er is nog niets bepaald, ook niet iu beginsel. Er is echter veel voor te zeggen en voorwaar niet al leen te Luik! Men berekent, datdagelijkseen millioen tonnen (L,000,000,000 kilogram) steen kolen uit den schoot der aarde te voorschijn ge bracht en ongeveer een gelijke hoeveelheid ver bruikt wordt tot verwarming, verlichting en het verschaffen van beweegkracht. Een bizonder groote doode w a 1 - visch is aangespoeld op de oevers van de Eu gelsche rivier de Severn. Hij is ongeveer 23 me ter lang en ruim 40.000 kilogr. zwaar. De heer W. Ort, fortificatie-op zichter le kl. te Vlissingen, die dezer dagen zijn 55ste dienstjaar herdacht, is volgens de Midd. Ct. niet alleen de eenige onderofficier, maar de eenig actief dienende militair iu het leger, die met het Metalen Kruis is versierd; bovendien is hij de oudste soldaat. Wegens de mishandeling, die jl. Zondag-avond eenige jongelieden uit den aanzien lijken stand in de koffiekamer van den schouw burg in Den Haag hebben gepleegd jegens deu heer De Hondt, is door deu mishandelde bij den officier van justitie eene aanklacht ingediend. Een viert al gevaarlijke valse he munters, die te Parijs uit la Roquette naar een andere gevangenis gabraclit werden, zijn op klaar lichten dag, 's morgens te tien uren, uit het rij tuig, waarmee men hen vervoerde, ontsnapt, zon der dat iemand weet hoe. Hunne bewakers had den niets van de vlucht bemerkt; zij ontdekten eerst bij de aankomst op de plaats hunner be stemming, dat de vogels gevlogen waren. Te Duitse li - Altenburg, in N e - der-0 rstenrijk, is dezer dagen door arbeiders, die bezig waren aan kauaalwerken aldaar, een nieu we warme bron ontdekt. Onmiddellijk uit den Danau springt een waterstraal ter hoogte van 1 meter op, die een sterken zwavelreuk en eon temperatuur van 27° R. heeft. Er werd daar sinds lang te vergeefs naar warme bronnen ge zocht, en men is over de ontdekking van dit //nieuwe Karlsbad" zeer verheugd. Te Dortmund is een treurig o n- geluk gebeurd. Een jong meisje, dat bij een vleeschhouwer in dienst w ts, is do >r een luik uit een kamer boven de slachtplaats gevallen iu een groot vleeschmes. Zij werd vreeselijk ga- wond en overLed binnen weinige oogenblikken. Een „Vrouwen-mishandeling-as- ^urantie-maatschappij" mag zeker tot de nieuwste proeven van handelsgeest worden gerekeud. Zulk een maatschappij, ofschoon naamloos, schijnt te bestaan in het E igdsche graafschap van Lanca shire. Een mijnwerker in dit „zwarte land" was door den reenter veroordeeld om zijne vrouw, vau wie hij gescheiden was, een wekelijksche toelage van 8 shilling uit te keeren. Toen de mijnwerker in dit bevel ten achteren was geraakt, bracht de vrouw hem weer voor den magistraat om hem tot betaling van het achterstallige te doen noodzaken. De vrouw had zich thans over grove mishandeling te beklagen, en voegde den rechter toe, dat voor haar man een geldboete niets baten zou, daar de mijnwerkers van hel district onder elkaar een verzekering3fonds hadden tegen dergelijke eventualiteiten. De vorige boete was o. a. voor den man uit de kas van dit fonds betaald. De remitter veroordeelde den vrouwenbeul nu tot betaling van het verschuldigde weekgeld en tot een maand gevangenisstraf met dwangar beid hard labour). In de Fransche wapenfabriek te Etienne worden tegenwoordig proeven genomen met een nieuw geweer, dat in twee tempo's ge laden wordt waarmede dertig schoten iu du minuut kunnen gelost wordeu. 't Is een uitvinding van den heer Picard, neef van deu Generaal van dien naam. De ramp van het vergaan der stoomboot Oude Maas II heeft grooter omvang dan men aanvankelijk meende. Althans uit Oud- Beierland wordt ons gemeld, dat er alleen uit die gemeente minstens acht menscheu daarbij ziju omgekomen, waaronder man, vrouw en kiud uil één gezin. Door 87 uitgevers en boekhan- delaars, boekdrukkers en uitoefenaars vau aan verwante vakken, allen wonende te Amsterdnm, is aan de Tweede Kamer bij adres te kennen gegeve.n, dat zij met volkomen instemming in de bezwaren deelen, door de Vereeniging ter bevordering van de belang in des Boekhandels eu bet Ned. Uitgevers-bond ingebracht tegen het tractaat met Duitschland. Het is bekend dat bijna alle aard- appelen en bizonder de zoogenaamde voorjsars- aardappelen, die virsch, buitengewoon melig en smakelijk ziju, na den winter waterachtig en minder smakelijk worden, waarbij nog komt de ontwikkeling der vergiftige solanine. Prof. Artus geeft ter voorkoming van dit ongerief aan, om den aardappel in 't voorjaar vóór bet koken in bet midden van zijne schil te ontdoen; men schilt namelijk een ring af, waarna hij als ge woon gekookt wordt het vruchtwater verwijderd en meu verkrijgt als in den herfat een meligen, smakelijken aardappel, niet te ouderscheiden van een verschen. Voegt men bij 't koken eenig keu kenzout er bij, dan wordt door de verhooging van 't kookpunt ook de vergiftige solanine ver wijderd, welke altijd in de „uitloopeu" der aardap pelen aanwezig is. Op deze wijze kan men zonder nadeel aardappelen eten, totdat de nieuwe ge reed ziju. Verleden week zijn in het Hotel des Invalides te Parijs twee oude snorrebaarden over leden, die de oorlogen van het eerste Keizerrijk hadden meegemaakt. Een hunner, die in 1786 ge boren was, werd zelfs in den veldtocht naar Rus land zwaar gewond. Hij was 50 jaren laug iu ge noemd Iu/alideuhuis verbleven. De zieken, die naar het Zuiden zijn gereisd, om er in dezen winter van een zacht klimaat te genieten, komen ongelukkig bedrogen uit. Iu Spanje sterke sneeuwval, in de Cautabri- sclie Alpen staat alle verkeer stil. Hetzelfde te Nimes en in bijna geheel Zuid-Frankrijk. Te Can nes was bet vreeselijk weder. Te Nizza bizouder hoosr water en onweder. Te Marseille hevige sneeuwbuien. In N.-Amerika heeft liet reeds laug sterk gevroren, le Montreal zal op het einde van Januari een carnaval op het ijs plaats hebben. Een kunstmatig en prachtig ijspaleis wordt o. a. te dien eiude gebouwd. Te Brussel zal eerstdaags ee" anarchistisch blad worden uitgegeven, getiteld: l' Insurgé politique, social et litteraire. Sedert een paar dagen houden eenige lieden zich onledig met het uitspoelen in het water vau den Buiteu-Amstel »ao een partij ca- caohoomen, aan den kant op hoopen gelegd en door opkoopers uit de afgebrande fabriek der firma Blooker aangekocht. Tenzij de eigenaardigheden aan den walkant en bij de aanraking mot het Arastelwater opgedaan, bij de verdere bereiding- processen mochten verloren gaan, is het vooruit zicht voor de verbruikers van goedkoope choco lade of cacaopoeder zoo min heuglijk als sma kelijk. De gedachtenlezer Cumberland zal binnenkort ons land bezoeken o. a. séances geren in Den Haag, te Rotterdam eu te Am sterdam. Zooals men uit het volgende zien zal, zijn de Amerikanen niet alléén excentriek. Een Russisch letterkundige, onlangs overleden, heeft zijn geheele bezitting, nl. zijn lijk, aan da geneeskundige faculteit van Kasau vermaakt, en wel om de volgende redenen: „Mijne oogen, schreef hij iu de beschikking, zulleo kunnen dienen tot studie der geleerdeuik heb er ge bruik eu misbruik van gemaakt, in strijd met alle geneeskundige voorschriften, door bv. in halfdonker te lezen en geheele nachten in met tabaksrook gevulde koffiehuizen door te brengen enz., ei toch heb ik tot mijn acht-en-zestigste jaar eeu uitmuntend gezicht behouden. Mijn schedel is ook eigenaardig; hij heeft bijna de afmeting van dien van deu Apollo van den Bel vedère en toch, ondanks deze buitengewone hoeveelheid hersenen, heb ik mijn geheele leven laug slechts dwaasheden gedaan".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 2