B 1 i\ i\ E HAD. GEMENGDE BERICHTEN. Haas a la barbare. Vóór een paar j a - rea verhaalde een Zwollenaar, hoe hij van een aldaar (het vermoorden van den Politieraad Rumpff) de kleine staat van beleg afge kondigd. De volledige uitslag der verkieziugen voor den Frauseheu Senaat is aldus: gekozen 76republikeineuea 20 anti-republikeinen.De republikeinen hebben 22.stemmeu gewouueu. De gewezeu Ministers de Fourtou en de Hertog de Broglie zijn gevallen, de een in het departement Dordogne, de ander in Eure. Da Ciiallemel Lacour, gewezen Mi nister vau buiteulaudsche zaken, is te Mar seille herkozen. Ouder de herkozen telt men voorts de heeren Waddiugton en de Saint- Valler. Wat kruizen betreft, zegt le Moniteur Universel, houdeu de republikeinen slechts van dat kruis, hetwelk zij aan een rood lint op hun rok hechten en tegenwoordig verkrijgen zij dit laatste met te meer ze kerheid, naarmate zij de andere met te meer brutaliteit vernietigen. Het besta middel om dat kruis te verwerven is, geen andere kruizen in scholen en ziekenhuizen te laten, daar waar zij de heilzaamste leering eu de krachtigste troost zijn. Wan neer zij het een of auder crucifix van een muur hebben gerukt, hebbeu zij uit po litiek oogpunt den eerepalru behaald. Deze eerepalm is thaus weggedragen door dr. Peyron, den nieuwen directeur van het Armwezen, die alle crucifixen en tot den Godsdienst behoorende beelden uit da zalen van het gesticht voor verlaten kinderen heeft laten wegnemen. Zoo werd den armen en verlaten kinderen de eenige troost ontrukt, welke zij nog bezaten, alsook de eenige moreele kracht, die hen tegen slechte neigingen of ontmoediging verde digen. De gejaagdheid, die in de laatste dagen te Londen heerschte wegens het uitblijven van tijdingen uit Soudan, werd Zaterdag-middag niet weinig vermeerderd, ja steeg bijna tot pauischeu schrik, toen even na tweèëu kort achter elkander drie dyuamiet-ontplofliiugeu plaats hadden, twee in het Parlementsgebouw en de derde ner gens minder dan op het voorplein van den Tower; de veiligste plaatsen van het Vereenigd Koningrijk, zou men zoo op pervlakkig zeggen. De autoriteiten nemen buitengewone maatregelen tegen de dynamietmauneu. Alle openbare gebouwen worden streng bewaakt; de wachten zijn verdubbeld. De Koningin heeft bevel gegeven, op Wind- sor-castle geen bezoekers meer toe te laten. Z. H. Leo XIII viert in 1887 het gouden feest van zijne priesterlijke wijding. Er is te Rome nu reeds eeue commissie samenge steld om dit feest plechtig te gedenken. Volgens berichten uit St. Petersburg heerscht eeu groote hongersnood in vele dorpen van het gouvernement Archaugel en bedreigt ook het gouvernemeut Vologda. In eene vergadering van socialisten te Chicago is met lof gesproken over de jongste aanslagen met dynamiet te Louden en is het gebruik van dynamiet tegenover kapitalisten aanbevolen. Het Limburgsche adres aan de Tweede Kamer, om beschermende rechten ten behoeve van den landbouw, is ter onderteekening verspreid door de heeren J. A. Cremersi, C. J. Pijls, jhr. A. Mi- chiels van Kessenich, Alph. Arnoldts en J. VV. Dols, leden der Staten voor Sittard. Dit adres toont aan, dat ligging, bodem, en gebrek aan goedkoopen mest-aanvoer niet toelaten, den graanbouw in die provincie als hoofdvak te laten varen, om hem door overheerschende veeteelt of nevenculturen te vervangen. Daarom vraagt men Staatshulp, hetzij door ontheffing tan den oneveuredigen druk der belastingen, hetzij door subaidiën aan de landbouw-maatschappijen, om de veeteelt enz. krachtig te bevorderen, en een matig invoerrecht op granen, meel en andere landbouwproducten. Alkmaar, 27 Jan. Bij de Commissie voor werkverschaffing alhier, is reeds ingekomen de som 7an 2S83.23. Honderd negentien man zijn reeds aan het werk. Honderd zeven-en-veertig wachten nog op plaatsing. 's Gravenhage, 27 Jan. De arrondissements rechtbank alhier heeft bij vonnis van heden ver oordeeld tot 1 maand celstraf den student v. S. M.wegens moedwillige mishandeling van een conducteur der Holl. IJz. Spoorw.-Mij. aan welken beambte bekl. na een geschil over het breken van eene ruit van een spoorweg-compar timent, met zijn wandelstok een slag op het hoofd toebracht, zóó hevig, dat de geslagene bewuste loos neerviel. Edam, 27 Jan. De Gemeenteraad heeft, op verzoek van 3U0 Volendammers, besloten om bij de Regeering de belangen der Zuiderzee-visschers te bepleiten, die door de tegenwoordige wet broo deloos wotdeu gemaakt. Gasselte, 27 Jan. Nabij het logement van den heer L. Bartels alhier, is op den straatweg ge vonden het lijk van den ouden B. Lokhorst, van Gieten. Men zegt, dat misbruik van sterken drank hem zijn bewustzijn deed verliezen, en dat hij daarop, uit genoemd logement gaande, door de gladheid is gevallen, tengevolge waarvan hij op de plaats dood bleef. Arnhem, 27 Jan. Naar aanleiding van eene vechtpartij tussclien militairen en burgers op het station in October jl.heeft de Rechtbank alhier eeu militair veroordeeld tot 6 maanden en twee burgers tot 3 maanden en 14 dagen celstraf. Sliedrecht, 27 Jan. Donderdag-avond is de echtgenoote van den wethouder K. alhier van de trap gevallen, met het droevig gevolg, dat zij on middellijk overleed. Eindhoven, 27 Jan. Eergisteren herdacht mevrouw Smits-Hugenpoth aihier den dag waarop zij voor 25 jaren, tol presidente der St. Elisabeth- Vereeniging werd gekozen. Amsterdam, 27 Jan. Tn de week van Zon dag 18 tot en met Zaterdag 24 Januari jl. zijn 59 personen aangegeven als aangetast door rood vonk, en 15 personen als overleden aan die ziekte. Door het onvoorzichtig open I a- teu van een gaskraan is te Weenen weer een gezin, een winkelier mei zijn vrouw en zijn 16 jarigen zoon, om het leven gekomen. Hunne buren von den hen 's morgens dood in huuue met gas ge vulde slaapkamer liggen. Men meldt dat Edison in den loop zijner proeven gevonden heeft, dat men een ont ploffing van ontzettende kracht verkrijgen kan door in de beide einden van een half met water gevulde buis plHtina-draden te brengen en deze met een dynamo-electrische machine te verbinden. De electriciteit ontleedt het water, dat onmiddellijk in knalglas verandert. Honderd veertig studenten van de hoogeschool te Kieff zijn wegens het deelne men aan de jongste ongeregeldheden weggejaagd. Een eigenaardig ijsfeest i» dezer dagen door de ijsclub te Weenen gevierd. Er was nl. gemaskerd bal op het ijs, bij hef licht van 20 electrische lampen. Gemaskerde rijders en rijderessen van alle rangen en standen zwier den daar dooreen, en door een 200-tal personen werd een pantomime opgevoerd, waarbij grotwerk en planten, met ijspegels versierd, als decora- tiëu dienst deden. Een groote optocht van ge- maskerden volgde tot besluit, natuurlijk ten aan- schouwe van een zeer talrijke menigte, zoowel op als buiten het ijslerrein. Peter Dahlhausen, de moordenaar der echtgenoote van den Keulscheu Justizrath Carstanjen, is door de rechtband te Bonn ter dood veroordeeld. Te Roeburne, in Wes t-A u s t r a 1 i is een agent vau de Union Bank of Australia met zijn kashouder iu zijn kantoor vermoord. Omtrent de bedrijvers van die misdaad is nog niets bekend. In het begin der vorige week ontstond ten huize van zekeren J., te Woudrickem, brand, daar diens vrouw plotstliug ongesteld wordende en bewusteloos neervallende, eeu op een tafel zich bevindenden petroleum-toestel eu tegelijk de brandende kachel omverwierp. Intijds genomen maatregelen mochten eengrooter ongeluk verhoeden. De vrouw intusscken door hulp bij gekomen zijnde, verliet in allerijl haar woning, nog met zich nemende oen kistje met geldswaarde, hetwelk zij in haar zenuwachtigeu toestaud aan enkele vreemde personen overgaf, die haar Zeiden er voor te zullen zorgen. Tot nog toe is noch van die gedienstige geesteD, noch van het geldkistje iets ontdekt. De Directeur der Staatsspoorwe gen heeft aan het personeel aangezegd, dat de machtiging tot verkoop van sterken drank aaD het personeel, echtgenooten of huisgenooten nog slechts van kracht blijft tot 31 December dezes jaars; zij, die op 1 Januari 1886 nog met dien verkoop blijven voortgaan, zullen uit den dieust der Maatschappij worden ontslagen. Men Bchrijft uit Nieuw kerk: Er werd hier dezer dagen een vreemdeling op den weg in bewusteloozen toestand gevonden door twee personen, die hem naar een nabijgelegen woning droegen, maar hem daar bij de deur nederlegden om eerst de politie van hunne be vinding te verwitigen. Is het nog niet genoeg, dat men het lichtgeloovige publiek genezen moet van den waan, dat men een drenkeling niet uit het water geheel ophalen mag voordat de politie er bij is? Moet men het ook eveneens al waarschu wen geen bewusteloos mensch op de sneeuw en bij snerpende koude in de open lucht te laten liggen? Yan zijn onpartijdigheid een tref- fend staaltje willeude geven schreef een blad: //Het is ons heilig voornemen om onvervaard, onverschrokken, niet naar links, niet naar rechts, niet achteruit, niet voorwaarts te zien Maar waarketn dan De langste dagen in Europa. De langste kan liet eiland IJsland aanwijzen; die duurt 3'/» maaud; daarna in Noorwegen, aan het Warauger Fjord, waar het van 21 Mei tot 22 Juli dag is. In het Zweedsche Tornea duurt de langste dag 21'/» en de kortste 2Va uur. In Petersburg 19 tegen 5 uren. In Stockholm en Upsala 187a te gen 57a uren. In Berlijn, Londen en ten onzeut dnsrt de langste dag 177a en de kortste VI* uur. De 84-jarige oud-poldermees ter G. Kragt, te Mastenbroek, bracht dezer da gen op schaatsen een bezoek aan Kampen. boer uit Staphorst een haas cadeau gekregen, wegens een dienst, hem vro/ger bewezen. Op de vraag aan dien boer, of hij niet van hazen hield, antwoordde de man: „Nou, we hebben der eens een gegeten, zoo met zen buis an gekookt op de boerenkool; maar taai heur, en er kwam geen kriezeltje vet af.;/ Nog niet lang geleden werd door een Engelsch nieuwsblad het bericht medegedeeld, dat eeu passagierstrein gelukkigerwijs van een dreigend gevaar was ontsnapt. Een koe had na melijk midden over den weg geloopen de ma chinist, die dit beletsel te laat ontwaarde om nog bij tijds stil te houden, zette vollen gang, waardoor hij letterlijk de koe in twee kalven calves had de zetter gezet inplaats van halves) sneed, zonder dat de locomotief uit het spoor geraakte. Dat het onzen Duitschen naburen met het koloniseeren van het West-Afrikaat'.sch gebied volle ernst is, bewijst het feit, dat een aantal adsistenten van de Kon. Tuinbouwschool te Potsdam naar Cameroeu gezonden zullen worden, om zich daar op het kweeken van onze iiilandsche groenteusoorten toe te leggen. Een nieuw soort van spoorkaar tjes is in den jongsten tijd iu Amerika in zwang gekomen. Zij hebbeu den vorm var. postzegels, doch zijn iets kleiner. Evenals deze zijn zij aan alle zijkanten getand en zitten ten getale van vijftig of honderd stuks op een vel, dat in den vorm van een boekje verkocht wordt. Ieder van deze zegeltjes geldt voor ééue Engelsche mijl. Men koopt voor het begin van de reis 10, 100 of 1000, naar gelang van den afstand, die men denkt af te leggen, en degenen, die men over houdt, wordt men overal als baar geld kwijt. Onaangenaamheden zooals het nemen van een verkeerd kaartje, het lange wachten aan het loket, enz. komen dus bij deze methode niet voor. Het stelsel voldoet goed en is reeds bij vele Ameri- kaansche spoorwegen iugevoerd. Te Altdorf, in het Zwitiersch kan ton Uri, heeft men de openbare lagere school moeten sluiten, niet omdat eene besmettelijke ziekte onder de kindereu heerschte, maar omdat er sedert drie dagen geen hout meer was en de kachel dus niet kon branden. Amerikaansche vermaken. Ia een A m e- rikaausch olait leest men de volgende advertentie: De heer Jefferson Motys, voormalig hoofdre dacteur van de „Californiscbe Chromotype", die nu opgehouden heeft te bestaan, zal morgen-avond de eer hebben in Modaunt's Assembly-Rooms eene groote wetenschappelijke voorstelling te geven. Hij zal met de rechter- en linkerhand tegelijk twee dagbladartikelen over eer. opgegeven onder werp schrijven; ook tegelijk met den linkervoet een wieg in beweging brengen, den daarin lig— genden kleinen burger vau Calitornië de melodieën van: Hail Columbia" en de „Frazes Niggers Song" voorzingen en met den rechtervoet het vuur onder een theeketel aanhouden. Mochten er heeren zijn, die er wat voor over hebben om den heer Jefferson Motys te zien drinken, dan zal hij zes-eu-deitig gewone glazen grog tegen ieder man van zijn leeftijd leegdrinken en daarna met eeu revolver in zes schoten op twintig passen viermaal het aas uit de kaart schieten. Eutree 10 cents de persoon. Uit D a v o s-P latz wordt ons van 24 dezer gemeld: Gisteren-morgen, in dan vroegen ochtend, te 6.30 ongeveer, is hier een lichte schok van aardbeving waargenomen, vergezeld van eeu onderaardsch gerommel. Een en ander hield bijua 4 a 5 seconden aan. Gelukkig valt er, zoover men weet, geen enkel ongeluk te be treuren, dan alleen, dat van talrijke kurgasten, tengevolge hunner longenkwaal toch reeds zeer licht geraakt, de goede luim voor den geheelen dag bedorven was, nadat rij zoo vroeg iu den ochtend vrij sterk-met hun bed heen eu weder geschud, en daardoor te vroeg uit een wclda- digeu slaap werden gewekt. Het weder is over het algemeen hier zeer fraai, doch de circa 1300 kurgasten zien met leedwezen vooruit, dat binnen een paar weken de weinige sneeuw, welke dit jaar viel, geheel verdwenen zal zijn. Nader ver neemt men dat in de beide vorige nachten ver scheidene min of meer sterke schokken waarge nomen zijn. In de huizen in 't Noorden van het dorp weiden voorwerpen, o. a. een zware kinder- tafelstoel, omvergeworpen. De schok van gisteren morgen was echter de sterkste en werd door iedereen waargenomen. Toen Gustave Doré buiten Par ij s een villa kocht, liet hij boven den ingang plaatsen: „Do, mi, si, la, do, re." Niemand begreep wat dat te beteekenen had, doch Doré gaf opheldering, hij wilde er mee te kennen geven, dat die villa zijn woning was Domicile d Doré. Bekend zijn in ons land de p o p- petjes, doosjes en andere voorwerpen, van zee schelpen vervaardigd. Hoe de nijverheid zich zelfs het allergeringste ten nutte weet te maken, zoodat het een allerbelangrijkst voorwerp wordt, blijkt uit het feit, dat in ééue fabriek in Neu renberg iu een enkel jaar de schalen van 150,000 zoetwatermosselen als garnituur voor verfdoosjes verbruikt zijn. De Chineezen hebben reeds lang fraaie voorwerpen van smaak vervaardigd met behulp vau de paarlemoerlaag vau een zeedier, den nautilus pompiliuswelke prachtige paarle- moerviakte onder eene dikke buitenlaag gevonden wordt, die eerst moet verwijderd worden. Deze kunst is later naar Europa overgebracht en bloeit vooral te Parijs. In Amerika wordt een dagblad uitgegeven, op katoen gedrukt. Het heet de Pochet Handkerchief (de zakdoek), in deze een veel- beteekeuende naam Eene waarschuwing voor houders van honden B. K. m 't bezit van een tam lijk grooteu hond nam dien Zaterdag te Amsterdam mede op 't ijs aan de Hibbetnakade. Nauwelijks had K. de schaatsen onder en deed eeu paar streken, of hij gevoelde zich zoo geducht in zijn been geprkt door den hond, dat niet alleen de kleeding scheu rde, maar de tanden van het dier ook diep in 't vleesch drongem en verder rijden onmogelijk was. 't Is een eigenaardigheid van sommige honden dat ze zulks doen, 't zij door het voor hen vreemde ver schijnsel van het uitslaan der beenen, of dat de hond zich op het gladde ijs wil vasthouden. Gevaarlijk is het in de meeste gevallen, een hond mede te nemen, als men gaat schaatsenrijden. Rameau de componist was in man d van zeer onaangenamen omgang; hij stelde alleen belang in muziek. Eens was hij te gast bij een rijke dame, die er eeu schoothondje op nahield. Het keff rtje vloog Rameau aan en blalta zonder ophouden. De toondichter zeide niets, maar op een gegeven oogenblik nam hij het dier op en wierp het zonder complimenten door 't geopsnde venster de straat op. O, wat doet u? riep de dame verschrikt. 't Is niets, verontschuldigde zich Rameau, de houd kefte in een valsckeu toonaard. In het jongst verschenen Politie- blad komen als gesignaleerden voor 75 man schappen der lichting van 18S4, die niet aan de oproeping voor de Nationale Militie hebben vol daan. Vallen en lachen. Geen der gegeven oplossingen van het zielkundig raadsel „waarom men lacht bijaldien men een mensch ziet vallen, en waarom men niet lacht wanneer een paard valt," heelt mij kuuner. bevredigen, zegt de schrij ver van een ingezonden stuk in het Dagblad. Ziehier mijne beschouwing over de oorzaak. Het lachen bij het zien vallen van een mensek is geen eigenlijk lachen, het is een aandoening der zenuwen, veroorzaakt door schrik; dat zenuw achtig lachen gaat over tot medelijden, indien de valler een been gebroken heeft, of tot blijd schap, indien men hem ongedeerd weder ziet opstaan. De lachers, vooral de vrouwelijke, hoort men dan gewoonlijk zeggen; 't is zonde, ik kan het niet verhelpen, maar ik moet altijd lachen al» ik iemand zie vallen." Valt een paard dan ge schiedt dit instantané, en het gevolg van den val is reeds bekend voor het zenuwgestel kan worden getroffen; ditzelfde geldt veeltijds ook voor den val van een kind, omdat dit zich laag bij den weg beweegt. Het feit dat niet alle menschsn lachen, en dat zij die lachen, niet altijd tot do ongevoelige wezens behooren, bevestigt dunkt mij, het vorenstaande. Er heeft Zondag 11. te Brussel een hevige botsing plaats gehad tusschen twee stoom- tramwny's, waarmede schaatsenrijders naar het Bois de Carnbre vervoerd werden. Vier-en-twin- tig personen werden gewond. In het Westminster-Aquarium te Lon den zijn afgerichte zeehonden te zien. Zij spelen op de gitaar, de trommel, de cymbaleu en de bunjo, rooken en halen grappen uit. Zij duiken vau hoogten, halen stokken uit het water, van gen visch, die ze ongedeerd boven brengen, en een der dieren heeft het zoover gebracht dat het als menscaenredder kan dienst doen. Dit wordt vertoond door eeu man, die met een vlot in het water omkautelt, op welk oogenblik de zeehond, op den rug zwemmende, den man, het hoofd boven water, naar den wal boegseert. Als een meteorologische bizon- derheid wordt medegedeeld, dat dezer dagen, bij een lichte aardbeving iu het Beiersche Woud, de thermometer, ouder het plotseling opkomen van een storm, binnen een kwartier uur tijds van 10° R. onder 0, tot 7' R. boven het vries punt rees. Te Westzaan liet een tienjarig meisje, dat als kindermeid in een groot gezin dienst deed, een kind van zes maanden uit haar handen vallen. De kleine brak hut rechter-dijbeen. Reeds meer dau eens wezen wij op het gevaar van het opdragen van de zorg over het eene kind aan een auder. Hier heeft men opnieuw een voorbeeld. Als een bijdragetotdeliefheb- berij in hardrijden op schaatsen kan het volgende dienen. Eau Friesch heer zat in den trein op reis naar Engeland en passeerde Derenter. Hij zag daar de ijsbaan met vlaggen getooid, vroeg wat dat beteekende en vernam dat er een hard rijderij zou gehouden worden. Zonder zich te bedenken stapte hij uit den trein, verzocht den stationschef zijn spoorkaartje te verleugen, ging naar de kampplaats, liet zich inschrijven nis ma destrijder en won den prijs van f 200. „Zie zoo," zeide hij, na het opstrijken van 't geld, „nu heb ik mijn reis vrij!" Do eerste prijs al daar is behaald door den heer M. Castelein uit Leeuwarden, zoodat dit de naam van bovenbe doelden heer moet zijn. Een gevangene kost aan het land per dag 667a cent; een infanterist 577i waaronder begrepen is 10 ct. zakgeld (dat eeri gevangene naar wij hopen niet krijgt), terwijl de kleeding vau den soldaat veel duurder is. De kost van een landsverdediger is dus voor mintens twee dub beltjes schraler dan die van een misdadiger, zegt het Overveluwsch Weekblad. Amerikaansch meel. Dit „meel" wordt in de AiJirandocks, iu den Staat New-York, in tal rijke molens uit zacht, vooral uit populieren hout, bij groote hoeveelheden gemaakt. De stammen worden door eene trechtervormige schaaf' naar de lengte eerst stuk gewreven, de spaanders gebleekt en vervolgens als koren gemalen. Het meel is op het oog en op het gevoel niet te ouderscheiden van tarwi-meei. Het is geheel zonder smaak en kan met meel uit koren gemakkelijk vermengd worden. Naar wordt gezegd, zou het verkocht worden voor technische doeleinden, of „slechts" gevoegd worden bij de meelleveranties voor de Indianen en het leger! Alzoo opgepast met „meel uit Amerika."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 2