B i K L A 1). GEMENGDE BERICHTEN. Regeering erkende de juistheid dier stelling, doch zij moest aan den anderen kant toch ook wijzeu op de moeilijkheden, welke aan de heffing van andere rechten verbon den zijn. De zaak werd natuurlijk niet tot een be slissing gebracht. De onderscheiden resolu- tiën werden allen in handen gesteld der Budget-Commissie. Dr. Buhl, die het misbruik van den ster ken drauk zoo sterk wraakte, herinnerde in zijn advies, met volkomen instemming, aan het woord van den Rijkskanselier, vol gens hetwelk de Noord-Duitsche werkman een zekere hoeveelheid alcohol niet missen kan om in staat te blijven zijn arbeid te verrichten. Het is bekend, dat zeer bevoegde des kundigen een gausch ander gevoelen zijn toegedaan. Van die zijde wordt beweerd, dat alcohol, wel verre van de levenskracht te versterken, haar integendeel bedenkelijk verzwakt. In de zitting der Commissie vau rap porteurs over de stoomvaartlijnen heeft de staatssecretaris Stephau verklaard, dat het voorstel der Centrumpartij tot specificatie der lijnen met vaststelling der kosten, 011- aan neem lijk is. Ook de inlassching vau Rot terdam in eene hoofdlijn, ten einde die plaats op da heenreis aan te doen, zou, evenals de aanwijzing van Triest in eene liju over de Middellaudsche zee, onoverko melijke bezwaren teweeg brengen. Of er te Triest, dan wei te Genua moet worden bin- nengeloopen, dit kan slechts worden uitge maakt bij onderhandeling met de onder nemers. Noodzakelijk is alleen de lijn Brindisi-Suez. De Commissie heeft de Samoa-lijn ver worpen, bij alle lijnen de woorden »over Rotterdam» geschrapt, zoo ook in de Mid- dellaudsche-zeelijuen den naam Triëst, voorts de door het Centrum verlangde spe cificatie verworpen, de lijnen op Oost-A/.ië en Australië aangenomen en die op Afrika laten vervalleu. Met deze wijzigingen heeft zij het ontwerp bij eerste lezing aangenomen. De radicale bladen gaan voort allerlei betoogeu te leveren tegen de verhoogiug der graanrechten. In enkele plaatsen slagen de radicalen er in, een adres tegen dien voorgenomen maatregel te doen teekeneu. Die protesten van betrekkelijk weinigen kunnen het feit niet ongedaan maken, dat de groote meerderheid van de Duitsche landbouwers met de bewuste verhooging zeer is ingenomen. Van radicale zijde wordt beweerd, dat in de Regeeringskringen steeds levendiger wordt gedacht aan het weder-indieneu vau het wetsontwerp tot invoering van het tabaksmonopolie. In den Rijksdag heeft eergisteren na een langdurig debat over het voorstel- Kable, betreffende de dictatuur in Elzas- Lotharingen, aan welk debat door de Re geering niet werd deelgenomen, de afgevaar digde Winterer, mede-ouderteekenaar van het voorstel, dit ingetrokken, daar over de klachten der Elzassers thans gesproken en dus het doel van het voorstel bereikt was. Het wetsontwerp betrekkelijk de aan sluiting van Bremen bij het Duitsch Tolge- bied, is thans iugediend. In het ontwerp tot wijzigiug der drankwet moet o. a. de gecombineerde nering zijn toege laten in dien zin, dat niet het tappen, maar wel het verkoopen bij de flesch aan audero neringen verbonden kan worden. Na de herziening of andere regeling van het octrooi der Nederlaudsche Bank (waaromtrent over een tusschentijdsche wijziging onderhande lingen ziju geopend) zal de uitgifte van muntbil jetten door het Rijk worden vervangen door uit gifte van bankbiljetten beneden f 25. Vreeswijk, 30 Jan. Eene daad van edele zelfopoffering had gisteren alhier plaats. Terwijl de veerknecht G. Valkenburg zich met eene roeiboot door een slop naar de overzijde der rivier begaf, begon het ijs te kruien en werd hij in snelle vaart door het ijs medegevoerd. Drie zijner kameraden, D. Molleuvanger, G. Stekelen burg en H. Eikelenstam, bemerkten het gevaar, en snelden hem in eene ijsboot te hulp. Met groote moeite slaagden zij er in hem uit zijn allergevaarlijkste!! toestand te verlossen. Velzen, 30 Jan. Eergistereu-avond zijn een aantal personen, meest vletterlui van IJmniden, in de nabijheid dezer gemeente, op het Noord zeekanaal, door het ijs gezakt waarbij een hunner is verdronken. Breda, 30 Jan. Voor de verkiezing van een lid van den Gemeenteraad alhier moet herstemd worden tusscheu de heeren Ant. Smits en H. A. Sassen. De Heer J. E. De Booij, een der candi- daten die slechts 35 stemmen minder verkreeg dan de heer Sassen, teekeude protest aan wegens onjuiste aanduiding van personen, zonder quali- ficatie bij gelijkluidende namen. Maastricht, 30 Jan. De heer mr. E. E. Sas sen, advocaat alhier, is benoemd tot eere-kamer— heer van Z. H. den Paus. Arnhem, 30 Jan. Na een langdurige ziekte over leed eergisteren alhier de Hoogeerw. heer Janssen, Pastoor derSt-Walburgisparochie,tevens Kanunnik en Deken. De hooggeachte en betreurde overledene stond sedert 1873 aan het hoofd der gemeente. Amsterdam, 30 Jan. Gisteren-namiddag is in de koffivpellerij op de Zoutkeetsgracht alhier een meisje door de machine gegrepen en verplet terd. Haar moeder, die van het ijseiijk voorval getuige wa3 en haar kind wilde helpen, kwam evenzeer op een vreeselijke wijze om het leven. Te Valkenburg heeft zich een voorloopige commissie gevormd, om het verkeer van vreemdelingen aldaar te bevorderen. De schoone ligging van dit stadje in de bergachtige streken van Limburg, de betrekkelijk geringe kosten aan een verblijf in deze, „Niederlaudische Schweiz' zooals onze Duitsche naburen het noemen, verbonden, waar men de schoone natuur in zijn eigen land genieten en bewonderen kan, hebben reeds in de laatste jaren zeer medege werkt om het bezoek van vreemdelingen aan merkelijk te doen toenemer.. De 17-jarige kleermakersknecht M. H. H. Krone, uit Winschoten, die beschul digd was op 2 Nov. jl., ten huize van den kas telein A. Jonker, aldaar, den arbeider Jan Smit moedwillig met een pijpensteel zoodanig hoven het linkeroog te hebben gestoken en verwond, dat deze tengevolge daarvan eenige dagen later is overleden, is door het Gerechtshof te Leeu warden vrijgesproken van de beschuldiging van moed willigen doodslag, op grond dat het wettig en overtuigend bewijs van den moedwil niet is verkregen. Een ontevreden patiënt heeft te Paf ijs twee dokters en twee heelkundigen een proces aaugedaan. Zij hadden, naar hij beweerde, eene wond, welke hij aan de hand had, geheel verkeerd behandeld en hem noode.loos en tegen zijn wil verscheiden pijnlijke operatiën doen on— dergaau, zoodat hij drie maanden lang onder hunne behandeling en nog niet geheel genezen was. De geneeskundigen hielden echter vol, dat de operatiën noodzakelijk waren geweest; het leven van den patiënt -vas er mede gemoeid, en deze had zich ook niet uitdrukkelijk t"gen de kunstbewerkingen verklaard, maar zich daar tegen verzet, zooals patiënten meermalen doen, De rechtbank besliste te hunner gunste. Zij ver oordeelde den eischer in de kosten en voorts nog tot betaling eener schadevergoeding van 3000 fr. aan de geneeskundigen, voor het nadeel dat hij hun door zijn proces berokkende. Als een bewijsdati n Amsterdam vlug gewerkt kauworden, dient dat eergisteren de vlaggen wapperden op de voor nog geen vier weken totaal afgebrande cacaofabriek van de firma J. en C. Blooker. Op 30 Dec. had het groote ongeluk plaats, den 29 Jan. werden de nieuwe kappen reeds gesteld, en binnen acht dag n zal de verbrande fabriek weder in volle werking zijn. Ook de windmolen is geheel veranderd en van nieuwe, uit Duitschland en Frankrijk aan gevoerde machinerieën voorzien; terwijl een krach tige locomobile in een nieuw gemetseld gebouw de ongedurige windkracht zal vervangen. De firma zal alzoo binnen 5 weken na de ramp met drie totaal ingerichte stoomfabrieken werken. Een republikeinsch candidaat voor de Scnaats-verkiezingen in Frankrijk vond het volgende afdoende middeltje om zich een twintigtal stemmen te verschaffen, welke hij te weinig had om gekozen te worden. Hij begaf zich naar een twintigtal zijner tegenstanders en zeide tot ieder hunner: „Ik wed om honderd franks dat ik niet zal gekozen worden." De andere stemde, ten einde de 100 franks te winnen, voor den candidaat, en zoo werd deze door het ver lies zijner 20 weddenschappen verleden Zondag Seuator. Niet overal is er gebrek aan on derwijspersoneel: voor één plaats als hoofd te Arnhem, hebben zich 108 personen aangemeld. Iemand, die lang in Indië verbleef, vertelt ondtr intimi zijne indrukken en avontu ren. Wat mij 't meest hinderde in dit dui- velsche land, zegt hij, was 't groot aantal bedien den, dat men er daar op na moest houden. Zoo had ik er bijvoorbeeld niet minder dan vier, enkel voor mijn pijp; een om ze mij te brengen, een tweede om ze te stoppen, een derde om ze aan te stekenEn de vierde? riepen ailen. Wel om ze te rooken, omdat ik mij niet ver moeien wilde. Behalve de tijdelijke gebouwen van de wereldtentoonstelling, welke in 1889 op het Champs de Mars te Parijs gehouden wordt, zullen duar twee blijvende paleizen, een voor kunsten en een voor wetenschappen, gebouwd worden. Zij zullen door een galerij worden ver bonden. Men raamt de kosten der tentoonstel ling op 56,000.000 franks. Een koopman deelt in de Tw. Ct. een nieuw en weerzinwekkend middel, om kin deren zoet te houden, mede: „Een paar dagen geleden kwam ik bij een landbouwer, bij wien ten lief kind lag te slapen; op mijne vraag hoe oud dat kind al was, gaf de moeder mij ten antwoord, l'/sjaar, er bijvoegende, ja den kan al ien half potken ('/so liter) jenever drinken, dat. 't ien lust is. //Ja", zeide de koopman, „dat wil ik wel gelooven. "„Nee," zeide de boerin,/, dat ge- leufst doe nich." "Wel," zeide koopman, „wie zou dat niet gelooven," altijd nog denkende dat het scherts was. Na verloop van eenigen tijd werd het kind wakker en de moeder haastte zich haar heldenstuk te toonen. Werkelijk gaf zij 't kind oprechten Schiedammer uit een blikken kom metje te drinken. Op de vraag van den koop man, waarom zij dat toch deed, gaf de moeder ten antwoord: „Ja koopman, ik moet dagelijks al 't hoeswark doen en as den hengel dan nich slaopeD wil, dan geef ik hem en goeie borrel, en dan snorkt hie as ien kardoeshond."O tem pora, o mores I Het mag zeker onder de bizonder- heden gerekend worden, dat te Hoogeveen (Drente) e kerkgangers, niet door klokgelui, maar per slaande trom naar het bedehuis worden geroe pen. De trom vervangt daar geheel de klok; om half negen gaal de trommelslager de gemeente door; kwart voor tien opnieuw, waarna dan een lange stoet menschen, met den tamboer voorop, naar het kerkgebouw trekt. Voor zoover we we ten, heeft deze merkwaardigheid, iu Nederland, alleen te Hoogeveen plaats. Een kellner,in de Kronen hal le te Zürich, Brnnswich von Endingen, erfde geheel onverwachts 30 raiilioeu fr. Dertig jaar geleden stierf in Amerika zijn oom, wiens familie men toen riet ontdekken kon. Door het lange tijds verloop is de nalatenschap zoo aaugegroeid. Een middel tegen het verdrinken, dat in de wetenschap reeds lang als zoodanig bekend was, wordt thans weer onder de aan dacht van het publiek gebracht, als eenvoudig en afdoende. Het opblazen van het onderhuid- sche bindweefsel fop de manier als bij kalveren- en schapenslachterij wel in gebruik is, om meer aanziep te geven aau het geslachte dier in zijn vleesch), en wel alleen aan den hals en de borst, is het bedoelde middel. Daardoor wordt een menscli tien pond lichter en in staat gesteld, te kunnen drijven. Op eene bepaalde plaats (al. in den hoek tusscheu het tandvleesch van de bene denkaak in de wang, tegenover de eerste kies vau de benedenkaak) wordt met een mesje, in geval van nood met een houten pennetje een insteeksel gemaakt; het instrument wordt een eindje voortgeschoven tusschen de huid vau het aangezicht en de oppervlakkige fascia van den hals, mond en neus worden dicht gehouden en men maakt eene reeks van krachtige adembe wegingen. Dan dringt de luchtj uit de mondhol te in het onderhuidsweefsel van den hals. De ademhalingsbewegingen, ook door den neus, wor- deu herhaald totdat de huid geheel is opgebla zen. De zaak wordt als eenvoudig voorgesteld en gevaarloos. Ook zou bij schipbreuk ieder zich zoo kunnen helpen. 't Komt ons voor, dat in de prakt ijk ze niet zoo eenvoudig zal zijn, noch zonder bezwaar. Prins Albert var. Wales, de oud- ste zoon van den Engelsehen troonopvolger, wien9 meerde.j irigheid o langs gevierd werd, heeft, naar men bericht, een nieuw model voor een gekleeden rok uitgedacht, dat niet alleen in Engeland, mnar ook in Frankrijk en België zeer in den smaak valt. 't Is te hopen, dat de Prins, van wien men goede verwachtingen heeft, spoe dig door groo'ere daden van zich doe spreken. Een stoomschip der maatschappij Nederland moest wegens bekomen averij te Ply mouth binnenloopen en daar eenige dagen blijven. Daar zich een detachement suppletie - troepen aan boord bevond, kregen deze vergunning zich bij gedeelten naar den wal te begeven. Bij een dezer gelegenheden gebeurde het, dat een troepje soldaten op de wijs van het EngtLche volkslied het bekende aria zong Een sleepers-paard op hol, O wat een ouwe knol. Nauwelijks werd dit door eenige Engelsche militairen gehoord of zij sloten zich hij hunne Nederlaudsche krijgsmakkers aan en stemden lustig met hen in. Geen onzer soldaten was het Engelsen machtig en dit was ten opzichte van onze taai eveneens bij de Engelschen het geval. Meer door gebaren dan door woorden wisten de laatsten evenwel te beduiden, dat zij zich door het zingen van hun geliefd volkslied ten zeerste geflatteerd gevoelden, en was liet gevolg dan ook, dat het verdere van den dag iu gepaste vroolijkheid en in de grootste eendracht werd doorgebracht. Aan hunne kameraden verklaarden de Engelschen echter dat de uitspraak van het Engelsch door de „Dutchmen" abominable was. Gedurende de tentoonstelling te Antwerpen zal een „luxe-trein", geheel ingericht als die in Engeland en Amerika, driemaal per dag van Brussel naar Antwerpen heen en weer rijden. Hij zal bestaan uit vijf in elkaar loopende waggons, elk in drie klassen verdeeld, en voorts uit een waggon voor ververschingen. Men is te Mechelen druk bezig met het vervaardigen van dezen trein. Het Journal det Inventions geeft ver- slag van een nieuwe toepassing van den telephoon voor voorspeiling van het weer. Twee ijzeren stan gen waren op kleinen afstand van elkand'er in den grond bevestigd en ieder door een met gutta percha bekleeden koperdraad met den teleplioon verbonden. Bij naderend onweder bemerkt men 1215 uren te voren in den telephoon een dof gedruisch; naarmate dit nadert neemt het geluid iu sterkte toe en wordt eindelijk zoo sterk als hagelslag tegen ruiten. Iedere bliksemslag weer klonk in den telephoon, als wierp men een steen tegen het diaphragma. De telephoon meldt insge lijks de atmosferische veiaudi ringen en ook tem peratuursveranderingen door een geluid als het tjilpen van vogels, zoodat eeu geoefend oor ge- gemakkelijk iedere temperatuursverandering en o iweder 12 tot 15 uur van te voren kan voor zegge, e. De inrichting is zeer eenvoudig, maar de stangen moeten ten minste 7 8 meter van el kander verwijderd zijn. Door den omroeper werd dezer da- gen, op verzoek van deu betrokken persoon zel- ven, een ingezeten van Oosterbeek, bekeud ge maakt, dat deze „nog springlevend was". Voor een toestelletje om venster ruiten in woningen en vooral in winkels dtoog te houden en zoo tegen bevriezen te beschutten, heeft Ed. Grube te Hamburg patent genomen. De toestel bestaat uit een spiraalvormig gewonden, langs de benedenzijde van de ruiten,dicht hij deu binnenkant van het venster gelegden geleider van blik of dergelijk metaal. Die geleider bekomt, door middel van een huis, warme lucht vau eene gasvlam, van eene petroleumkachel of van eenige andere warmtebron, en laat de warme lucht langs de ruiten heenstrijken. Ds districtsraad van Küss nacht, kanton Schwytz, heeft besloten den burgers, die hun hoofdelyken omslag niet betaald hebben, het bezoeken der herbergen te verbieden. Men kon heden hier zoo schrijft men uit Monnikendam eene vreemde en ook gevaarlijke onderneming aan het werk zien. Door eenige personen, die uit alles geld weten le maken, was toestemming gevraagd om de gierslee te mogen laten loopsn. Gevoegelijk zou men dat toestel ijsilraaimoleu kunnen noemen. Aan een lang dik touw, waarvau het eene eind aau eeu paal zoodanig is bevestigd, dat het zich vrij kau be wegen, i3 eene gewone platte slee gebonden. Hoe langer het touw is, hoe grooter baan, en hoe grooter snelheid kan verkregen worden. De voort stuwende kracht wordt door eenige liefhebbers in de nabijheid van den paal uitgeoefend. Houdt hij zich niet goed vast aan het touw, dau wordt hij met ontzettende kracht weggeslingerd. Komt hij bij ongeluk tegen een vast voorwerp, dan is er werkelijk levensgevaar. In h e t j a a r 1884 z ij n 453,983 land verhuizers iu de verschillende havens van de Ver- eeuigde Staten van Amerika aaugekomen. Dat cijfer bedroeg in 1883 560,196. Berlijn is in zijn Noordel ij k ge deelte bezocht met een derplagen van Egypte, nl. een heirleger van ratten. Deze dieren dringen iu grooten getale op klaarlichten dag in de huizen door en maker, het de bewoners zeer lastig. Zij zijn af komstig van de gemeeutelijke vilplaats; maar het bestuur daarvan deed niets om hen te verdelgen, en alle pogingen, daartoe door de bewoners vau den omtrek aangewend, bleven vruchteloos. De burgers zullen zicb nu tot het gemeentebestuur wenden met verzoek, het ongedierte op groote schaal te doen uitroeien. De omstreken van Parijs z ij n te genwoordig zeer onveilig. Behalve de vele in braken, die voorkomen, hebben ook talrijke aan vallen op personen plaats. Dit laatste was eer gisteren het geval met den postbode tusschen Sceaux en Oliatenay, die door drie individuen aan gevallen werd. De bode werd echter door zijn hond gered, die eeu der kerels bij de keel greep. Volgens de Friesche Ct. werd aan het station te Leeuwarden, waar duizenden men schen den trein, die de hardrijders met zich voerde, stonden af te wachten, eeu der buiteulaudsche hardrijders door een hoop volk beleedigd en uit gejouwd. Geen politie was tegenwoordig om hem te beschermen. Een bediende van eeu restaura tiehouder onttrok hem aan den wilden hoop. Waarlijk (zegt de genoemde courant zeer terecht) de buitenlanders zullen op deze wijze geen hoogen dunk van onze wellevendheid raedenemen. Schande over hen, die er aau medeplichtig waren. Te Bazel zijn dezen winter de hazen zoo goedkoop, dat het weinig verschil uitmaakt of men zich met ossen- en varkens- vleesch of met eeu haas voedt. Een ferme langoor van 7 a 8 pd. kost geen 4 fr. De Gouverneur van eene Russi sche provincie vernomen hebbende, hoeveel mis bruik er heerschl bij het geveu van geschenken aau ambtenaren, vaardigde een besluit uit, waarbij het aau dezsu verboden werd voorworpeu iu na- tura anders dan tegen betaling aan te nemen. Kort daarop komt bij den burgemeester een boer met een lammetje. Weet je dau niet, zegt Z. E. A., dat we niets zonder geld mogen aan - nemen. Zeker, z gt de boer, ik heb dan ook geld bij me en hij voegde bij het lammetje eer. roebel. De a a n w eiig h ei d va n vluchten spreeuwen, te Arnhem en Jlrecht gezien, is door sommigen opgevat als een mooi-weervoorspelling, door anderen als een bewijs dat er in het Zuiden koude heersckt. Geen van beide is waar. Er blijven elk jaar spreeuwen in ons land. De volgende mededeeling ver- scheen in The American Register van deze week. Een zekere Lsudert de Brayu (Leendert de Bruin?) een Hollander, mag de Prins van de Ame- rikaausche selderij markt genoemd worden. Vijf tien jaar geleden wa9 Brayu eeu arme tuinier, die uit moerasgronden in Michigan ziju onder houd dacht te haleu. Na alles geprobeerd te hebben, legde hij zich op selderij toe; thans is zijn gewas het geheele land door beroemd, en Brayu is eeu rijk man. Wat twaalf jaar geleden in Allegan- County slechts een moeras was, is nu een uit gestrekt selderij veld, waarbij een grond van 100 acres een tuintje zou genoemd worden. De oogst van 1884 werd op 5000 tons gerekend. Op een enkele acre teelt Brayu 20,000 stokken, die op de markt 45 cent (in Nederlandsck geld) per dozijn opbrengen. V r ij d a g-o chteud der vorige week werd het Haupt-Steuer-Amt te Kahlenkirchen verrast met een affiche op zijne muren van deu volgenden inhoud: „Baclie, Rache I Bluth, Bluthl ihr Lumpen. Es lebe das Handwerk und die Republik. Drei Hunden miiisen slerben"! Hebben wij de nihilisten of te veel honden aan onze grenzen? In een vergadering van aandeel houders der Noord ZuidkoII. Stoomtram, verte genwoordigende 148 aandeeleD, opgeroepen door mr. Knotteubelt van 'sGravenhage, is besloten om de tegenwoordige Maatschappij, directie Broek man en Houders, een proces aau te doen opgrond van onwettige samenstelling der liquidatie-com missie. Bij gunstige resultaten is <ie heer Knot tenbelt bereid, een reorganisatieplan te ontwerpen en voor de aandeeleu 8 pCt. in plaats van 4 pCi, zooals thans, te geven. Het proces zal voor risico der aanwezige aandeelhouders worden gevoerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 2