MARKTBERICHTEN. Laatste Berichten, Voor geest en hart. De tong. Al 1 e r 1 e i. Kerknieuws. De man, die voor eenige weken bij den burgemeester van Harlingen een kei door de ruiten smeet, heeft nu in zijn vaartuig, eeue turfschuit. den inboedel met petroleum overgoten en toen in brand gestoken. De baanvegers, in de nabijheid geposteerd, wisten'door het inwerpen vau water den brand te blusschen, waarna het vaartuig is gezonken. Tegenzin in het werken en drankmisbruik moeten de hoofdoorzaken zijn van lijue waanzinnige daden. De geruchten omtrent de inhech- tenisneming van uit Nederlaud gevluchte personen houden aan. Nu weer meldt een particulier bericht uit Montevideo dat de justitie aldaar de hand gelegd heeft op de gebroeders Tobias. Hoewel de biadeu de meeniug uitdrukken dat zij wel weer losgelaten zullen worden, was dit half December jl. toch nog niet het geval. De bij een vorige gelegenheid uit Amsteidam gevluchte koopman Engels heeft, om een derge lijk lot te ontgaan, inderhaast Buenos-Ayres verlaten. Een groote brand heeft Woens dag te Berlijn de „Habelsche Bierbrouwerij" bijna geheel vernield. Een der knechts, die niet spoedig genoeg uit het gebouw kon komen, vond den dood in de vlammen. Men roept van „slechte tijden" en van //hongerlijden" bij armen, en men deelt uit Groningen met ofiiciëele cijfers mede, dat in 1883 slechts 1070 processen-verbaal opgemaakt zijn wegens overtreding van de Drankwet, en in het „buitengewoon" slechte jaar 1884 1103. De heeren D. van derStal en W. Sangers, te Eraneker, hebben over het ijs op éeu dag de elf steden vau Eriesland bezocht. Vier personen uit Holwerd hebben hetzelfde gedaan. In de gem. Ooststellingwerf en Achtkarspelen is zoo nijpend gebrek aan geneeskun dige hulp, dat menigeen sterft zonder die te heb ben kunnen krijgen. Vóór een paar dagen kwam op een der grachten te 's-Gravenhage een zeer lijn gekleed israëlietisch jongmensch op liet ijs met den uitroep vau het bekende gezegde: „Een jood op het ijs, dan liggen er balken onder." Men kan zich de algemetue hilariteit onder de schaatsen rijders voorstellen, toen het jongmensch onmiddel lijk na dezen uitroep met de daad de onwaarheid van zijn gezegde bewees, door namelijk tot aan den hals toe door het ijs te zakken. Onder al- gemeene toejuiching werd hij dadelijk weer „op de balkeu" gebracht en ging hij huiswaarts. Vijf zusters, allen geboren in de gemeente Opsterland, tellen 70, 72, 74, 76 en 78 jaar, en genieten, met haar mat.nen, nog steeds de beste gezondheid. Prinses Beatrice van Engeland wordt door haar huwelijk de schoonzuster van eene Prinses, die haar tot nu toe tante noemde. De oudere broeder toch van Prins Henry is Prins Louis van Battenberg, en deze is gehuwd met een dochter van wijlen Prinses Alice vau Engeland. In het Coveut-Garde n- Theater te Londen wordt dezer dagen het schouwspel vertoond van een paard, dat men „Blondin" ge noemd heeft en dat loopt over een twiuiig voet boven den grond gespannen touw van niet meer dan negen duim in doorsnede. Het is het eigendom van den Iialiaauschen paardrijder Corradini. Hij rijdt er eeue trap mede op en inat het dier dau aan zich zelf over, hetwelk dau heeu en terug over het touw loopt. Ouder liet touw is een sterk net gespannen. B. en W. van Amsterdam hebben de firma Mijnssen en Co. bedankt voor de in voering van een nieuwen tak van fabrieks-nij- verheid, ul. vergunning geweigerd voor de op richting van een dyuamietfabriek, die zij voor de openbare veiligheid „niet geweuscht" oordeelen. Het komt ons voor, dat, nu het dynamiet een maal bestaat, de Kegeeringen moesten overeen komen om de bereiding er van tot een Staats monopolie te maken. Daarmee ware veel gevaar voorkomen. Door den Baad der gem. Stad-Doe- tinchem is de verordening op de gem.-inkomsten belasting in dien geest gewijzigd, dat voortaan alleen ambtshalve zal wordeu'aaugeslagen en geen eigen aangifte meer zal worden gevraagd. De Baad besloot hiertoe, omdat verleden jaar(het le jaar dat de inkomstenbelasting in werking kwam) gebleken was, dat ongeveer 3/< der aangeslagenen ambtshalve moesten worden verhoogd, omdat zij zich te laag hadden aangegeven. Het verzoek om gratie van Reins- dorf en zijn medeveroordeelden in het „Nieder- waldproces" is, naar men bericht, door den Duitscheu Keizer van de hand gewezen. De beide terdoodveroordeelden zullen eerlang terechtge steld worden. De deugd bestaat in het kwade te lij den eu het goede te doeu; beide uu be werkt het geduld; want met het geduld is er geen kwaad en zonder het geduld geen goed. Schade in het tijdelijke doet in het eeuwige winnen. Geen burcht zoo sterk, of hij kan door mijnen verwoest worden en hij loopt het meest gevaar, als hij onbezorgd is voor gevaar; immers opeens stort hp in en leert door ziju jammerlijken val, hoe- Zeer een geheime vijand te vreezen is. Wie door zijn eigen geweten wordt vrijgesproken, vreest geen rechter. Bij eene verkeerde keus blijft ons nog eenige troost, dat wij namelijk door ééue dwaling, vele andere leeren vermijden, zoo wordt wel duur, maar toch zeker de wijsheid gekocht. De proefsteen der wijsheid is de tong. Ben volmaakt mensch is hij, die door de tong niet valt. Elke kunst heeft hare re gels; de veiligste regel nu voor de knust van wel te spreken is: bet woord, eer het eens over de tong komt, driemaal te toetsen of het namelijk Gode, u zeiven of den naaste ook kan hindereu. Werd deze regel door allen onderhouden, wij zouden dau wel minder, maar beter spreken. Wonderlijke zaak! Gemakkelijker is het te zwijgen, dan te spreken; ook doet zwijgen zelden maar spreken zeer dikwijls kwaad en toch weten weinigen te zwijgen; dat komt omdat wij van natuur tot het kwade overhellen. Het vooruitzieu wat u, wat den naaste, wat de eere Gods voordeelig kan zijn, ziedaar wat den mensch van het redelooze dier onderscheidt; daarom is ons het verstand en de rede ingeschapen, opdat wij door deze fakkels voorgelicht, de wijze zouden leeren van goed te handelen eu te spreken. Altijd gemoedelijk. Een boer werpt eeu dronken landlooper met zulk een kracht de deur uit, dat dn dronkaard op een nabij gelegen mest hoop terecht komt. „Nou, dat vind ik mooi," mompelt de vagebond, vergeefscke moeite doende om zich op te richten. „Zeer aangenaam dit van u te vernemen," antwoordde de boer, „doe maar net of je thuis waart Onbedacht. VeldwachterDit is het nieuwe huis vati arrest. Officier van justitie. Nu, ik moet zeggen, liet ziet er goed uit, heel wat fraaier dan mijne woning, eigenlijk te mooi voor die spits boeven en schurken. Veldwachter. Dat heb ik ook al gezegd, eigenlijk moest u er in wonen. Jagerlatijn. A. Hebt ge gehoord, Yan Bom- melen heeft gisteren vier herten geschoten. B. En mij vertelt hij, dat hij er twee heeft neerge veld. A. Onmogelijk, ik heb hem geen tien minuten geleden gesproken. B. Dau is. mij de zaak helder, ik sprak hem voor ruim eeu uur. Bij den photograaf. „Als u nu een beetje minder kijkt of u eeu wissel verwacht en wat meer of u eene erfenis hebt gekregen," zegt de photograaf tot ziju slachtoffer, „dau zal u er juist goed opkomen." Een voortreffelijk vader. Een zoon die studeerde eu, naar studenten-gebruik, grove ver teringen maakte, schreef aan zijn vader om geld, deze zond het hem met de aanmerking Toen ik op uwe jaren was, verdiende ik mijn geld; en mijn vader gaf mij niets!" De zoon antwoordde: „Vader ik dank u en roem uwe voortreffelijkheid, want uw vader is met den mijnen niet te vergelijken.u Verkeerd begrepen. „Wat moet je hebben, jongen?" „lusecteupoeder, mijnheer." „Voor hoeveel?" „Nou, dat weet ik zoo precies niet, maai minstens voor een paar duizend." Gevat. Terwijl een viertal huizen in de stad afbrandden, waren eenige brandweermannen in eeue nabij gelegen herberg gegaan en dronken er een glas bier. Een luitenant wil daar eveneens een hartversterking nemen en roept binnenko mende uit: „Is dat redden? is dat brandladders aauleggen?" "Neen," roepen de vlegels, „dat is blusschen, luitenant." STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 31 Jan. De Zeereerw. heer B. H. Klönn Hector te Amsterdam, trad Douderdag-avoud als spreker op voor de leden vau de Katholieke Leesvereeniging alhier. AU onderwerp had Z. E. „het stierengevecht in Spanje" gekozen. In het eerste gedeelte zijner redevoering sehetste de gewijde Spreker op boeiende wijze eeu stierengevecht te Madrid, doorhem zeiven aanschouwd, en met de kracht der welsprekendheid wist Z.E. dit geliefdkoosde volksver maak dei Spanjaarden, te ontvouwen en de indrukken daar opgedaan, getrouw weer te geven. In het tweede deel zijner rede deelde de Zeereerw. heer Klönnc zijne denkbeelden mede over den invloed van het stierengevecht op het maatschappelijk leven der Spanjaar den. De moderne pers, aldus sprak Z. E. is vol afschuw tegen dit volksvermaak, eu toonde zich onlangs zeer geërgerd over het gedrag van den heer Gerard Keiler, die het in eeu zijner werken durfde wag.n eeue lans te breken voor het stierengevecht in Spanje, maar, zoo sprak de Redenaar, men moet het hebben bijgewoond, om er een juist oordeel over te kunnen veilen. Het oordeel nu van den Spreker over de Spaansche stierengevechten was gunstig. Men aan schouwt er de edele worsteling niet alleen, maar ook de heerschappij van den mensch over het dier. De beschul digingen, die tegen het stierengevecht vrij algemeen worden uitgebracht, werden door den Spreker wederlegd. Wel zonde Z. B. depicadores (lansiers te paard) gaarne uit het spel ver wijderd willen zien, maar bij eene nadere beschouwing blijkt het, dat dit onmogelijk is, daar de strijd, dien de picado res op hunne geblinddoekte paarden tegen den stier te leveren hebben, zulk een integreereud deel van het gausehe spel uitmaakt, dat zonder deze afdeeling het stierengevecht den geweuschten afloop niet zou erlangen. Trouwens de paarden, die hierbij het leven verliezen, ziju oude knollen, voor den vilder bestemd. .Toen nog met lang geiedeu de Duitsche Kroonprins een bezoek aan het hol te Madrid bracht, verkondigde de telegraaf een leugen, door bekend te maken, dat er tijdens het verblijf vau den Duitschen troonopvolger geen stierengevecht zou plaats vinden. Dit leugenbericht was natuurlijk in de wereld gezonden om den Prins, in naam van humaniteit, beschaving en wat dies meer zij, te waarschuwen de stierengevechten niet te be zoeken. De zoon van den „Heldeukaiser" stoorde zich echter nietyian het gebazel der moderne philantropen. Hij woonde een stierengevecht bij, beschouwde met belangstelling de wapens der kampvechters, liet zich de bizonderheden ver klaren en openbaarde zijne hooge bewondering na afloop van ditSpaansche volksvermaak,welks oorsprong reeds in den tijd der Romeinen te vinden is. Levensgevaar voor de strijders bestaat er bijna niet, daarvoor zijn zij te goed afgericht en te zeker van hunne zaak. Toen Spreker in 18S0 een stierengevecht bijwoonde, was er in zeventien jaren geen ongeluk geschied,niettegenstaande in alle steden van Spanje op eiken Zon-,jeu feestdag een stierengevecht plaats vindt, waarbij gewoonlijk zes stieren worden neer geveld. De stelling dat het aanschouwen van eeu bloedig gevecht den mensch ruw maakt eu bloeddorstig, gaat bij de Spanjaarden niet op. Zoo ver als Alban Stolz, die zich geiukkigjaehtte als hij een Spanjaard de hand mocht reiken, ging Spreker niet, toch had hij grooten eerbied voor dat Zuidelijk volk opgevat;van ruwheid of bloeddorstigheid had Z.E. nimmer iets kunnen bespeuren. De Spanjaard is inte gendeel, zachtzinnig, beschaafd, voorkomend, ja helt zelfs over tot coquetterie. Wel, zeide Spreker, zou het Spaansche volk schateren als het hooide, dat de Nederlanders in de residentie er een oude-mannen- en vrouwenhuis voor honden en katten op nahouden. De Spanjaard is van meeniug dat, zoolang er nog één mensch hulp behoeft, de overdreven dierenbescherming een onding is. Vervolgens betoogde de gewijde Spreker op goede gron den, dat onze volksfeeslen met die der Spanjaarden den toets der vergelijking niet kunnen doorstaan. De gevaren waaraan de koorddanser, de kunstenmaker, die tusschen, hemel en aarde zweeft, (en de hmdloopers op schaatsen die zich bloedspuwing, tering of longontsteking op den hals halen, voegen wij er bij) bloot staat, zijn veel grooter dan die, welke de matador heeft te trotseeren. Bovendien ziju de voorstellingen, welke ten onzent in schouwburg en café-chantant voor het volk worden gegeven, vau vrij wat slechter allooi. Zij zijn levensgevaarlijk voor de ziel. En dat zegt meer. Het feit dat 20,000 menschen eeu feest kunnen vieren, waarbij alles ordelijk toegaat en waar de vreugde niet gestoord wordt door dronkenschap en andere ergerlijke zaken, welke de moderne volksfeesten teu onzent zoo jammerlijk karakteriseeren, deed Spreker zeer stellig partij kiezen voor de volksfeesten in het schoone Spanje. „Dit is zeker", zou eindigde de gewijde Spreker zijn belang wekkende en boeiende '■ede, „zoo ik nogmaals in de gele genheid gesteld word een stierengevecht bij te wonen, ga ik er zeer stellig heen." Met de grootste aandacht werd de Redenaar aangehoord en mocht Z. E. na het eindigen zijner redevoering de on- dubbelzinnigste blijken van goedkeuring en teekenen van sympathie ontvangen. Met een woord van innigen dank door den President, den heer 0.Oonnettot den hooggewaardeerden Spreker gericht, werd deze derde vergadering van de R. K. Lees vereeniging gesloten. Wij rneenen onzen lezers geen ondienst te doen, ter voorkoming van vervolging, ken te herinneren, dat de eigenaars vau bonden boven den leeftijd van twee maan den, verplicht zijn in de maand Januari daarvan aangifte te doeu bij den beer Ge meente-ontvanger. Commissariaat van politie te Haarlem. Aldaar zijn gedeponeerd de navolgende goederen, die dagelijks, uitgezonderd des Zondags, tusschen 12 en 2 uur door de eigenaars kunnen worden afgehaald. Eenige portemonnaies met en zonder geld. Een gouden oorbelletje. Een gouden medaillon. Twee armbanden. Een oorknopje van gesneden hout. Een zilveren sigarenpijpje. Twee paar hand schoenen. Een handschoen. Een muziekstuk. Een bonten kiuderkraag. Een wandelstok. Een Friesch schaatsijzer. Een rijtuigsleutel. Eenige losse sleutels. Alles op straat gevonden. In den tramwagen achtergelaten Eene porte- monnaie met geld. Terug te bekomen bij den heer P. Nix, Lange Molensteeg No. 21 een lot van de staatsloterij; bij den heer P. A. Kuijken, Spaaruwouderstraat: een zilveren horloge; bij den heer G. Verbiug- gen, landbouwer, Kleine Houtweg: eeD gouden medaillon. Z. H. de Bisschop van Haarlem, Mgr. G. J. M. Bottemanne, heelt benoemd tot Pastoor te Zuid-Zijpe den VVeleerw. heer W. van Stee; tot Kapelaan te Kethel, den Weleerw. heer C. O. Vermeulen; tot Kapelaan van het St. Jozet Gezellen-Vereenigingsgesticht te Amsterdam, den Weleerw. heer W. H. J. Willeman, tot Adsistent te Westerblokker, den Weleerw. heer W. N. A. A. ten Brink. Ook heeft Z. D. H. den Weleerw. Pater H. J. H. Marijnen eervol ontslag verleend als Pastoor der parochie van O. L. Vr. Oibevl. Ontv. te 's-Graveuhage, en in diens plaats be noemd den Weleerw. Pater B. Maas. HAARLEM, 21 Jan. Aan de veemarkt van heden waren de aanvoeren, veikoopen en prijzen als volgt, 3 koeien verkocht 3, voor f 150 a 180 - stier; verkocht voor f a vaarzen, - verkocht voor f a pinken verkocht voor f a graskalvere verk. voor f a nuchtere kalveren, 34 verk. - voor /5a 10, - schapen, verk. voor 1 a varkens, verkocht voor ac. per 1/i kilo, paard tot f a AMSTERDAM, 29 Jan. Ter veemarkt heden wa ren aangevoerd: - rundereu,164 vette kalveren lste qua J 0,90 2de qual. 0,70 per kilo, graskaif/ a84 nuchtere kalveren, 6 a 11, 1 schapen en lamme en f a 144 vette varkens 41 a 45 c. per kilo. HOORN, 29 Jan. Ter waag gewogen 37 stapels kaa» wegende, 10020 kilo; hoogste prijs per 50 kilo f 32. voor kleine ƒ33.50 voor commissie, voor mid- velbare— Q-O LTD A, 27 Jan. Op de kaasmarkt waren 17 par tijen kaas aangevoerd; handel vlug; prijs 22 a 20. Boter met tamelijken aanvoer; prijs der koeboter fl.bO 1.40 derweiboter fl.05al.20.per kilo.Handel zeer vlug SCHIEDAM, 30 Jan. Moutwijn, per ned. vat 11,25 Jenever f16,75, Amsterd.proef f 18,spoeling^f 1,50 dito commissie f 1,50. LEIDEN, 30 Jan. Op de heden alhier gehouden veemarkt waren aau voeren en prijzen als volgt paarden af ;- stieren f74 a 180; ossen f170 a 170 melkkoeien f 154 a 257 kalveren dito f a vare dito f 152 a 254, vette dito f 35 a 78 - graskalveren f a vette f a —a nuchtere dito f 5,— a 10, vette schapen aweide dito a lammeren magere varkeus f a biggen f 7,—a 14. DELFT, 29 Jan. Op de weekmarkt van heden waren de prijzeu van het vee als volgt: vette koeien le qual. f 235 a f 275, dito 2de qual. f 165 a.^216, kalf- koeieu, lste qual. f 245 a f 260, dito 2de qual. 160 a 215, vaarkoeien le qual. f 200 a 236, dito 2de qual. j' 135 a 190, vette kalveren, lste qual. J 58 a 75 dito 2de qual. 36 a 46, vette schapen lste qual. 18 a 34, dito 2de qual. a lamscha- pen le qual. f a 2de qual. f a vette lammeren f a weilammeren f a magere varkens f a biggen f -.— a nuchtere kalveren f 6 a 17, paarden f 40 a 180 stieren f 80 a 230, ossen f 90 a 110. Ruiidvleesch 64, 74 a 80 c.vet kalfsvleesch 75, 85 a 95 o. schapevleesch 55 a 62 c., lamsvleeschc.,-alles per kilo. Granen. Zeeuwsche tarwe f 6.45 a 7.70. mindere en blauwe dito f 5,80 a 6,20, roode dito f 6.70 a 7.70, min dere en blauwe dito f a nieuwe Zeew6che dito f-,a rogge f 5.50 a 6.50, nieuwe dito f a n. winlergerst f 5,— a f 5,75 n. zomer dito f 5,— 5,50, n. chevalier dito f 6,25 a 7,25, haver f 4,25 a f 5,.25 n. groene erwten f 8,25 a f 8mesting f 7 a 7.50 paardeboouen f 6.50 a 7.50, duiveboonen f 7.a 7,50 brui e boonen f 8.75a 9.75, koolzaad 1884 f 7.25 a 8,25 liennepzaad f 10.75 a 11,50 kanariezaad f 8.25 a lo!öO Aan de stadswaag gewogen van 23 Jan. tot 29 Jan. en op de weekmarkt aangevoerd pot,/4, 270/8 en 126/16 n. boter, wegende te zamen 6660 kilo prijs f 58 a 74 per 40 kilo, f 1.45 a f 1.85 per kilo. LONDEN, 29 Jan. Ter Veemarkt zijn aangevoerd runderen 400, Schapen en Lammeren 1000. Kalveren 20, Zwijnen Prijzen; Beste Runderen 4/- a 5/6 Schapen en Lammeren 4/- a 5/8, Kalveren 3/8 a 5/8 Zwijnen 3/8 a 4/4. BE CJR3BERICHTE N. 463/, 567„ 9'/» 8 Ut "17. 1107, 1193/, 217, ll'/s 87, 1197. 149 108 705/. 145 977. 147, 587. 1257,, 57'/, 947. 977, 577, 57 126 12'/, 119 Amsterdam, 30 Januari 1885. Prijzeu der onderstaande effecten geuotter- pLt. de koers Nederland. (Jertif. Werk. Schuld13 671/i« 8 79 v u 4 1011/4 Hongarije. Obl. Leening 18675 983/4 Gouilleening 5 ^6Va Italië. Obl. Pausel. Leen. 1860-64. 5 ^D/j Oostenrijk. Obl. in papier (AleiNov.). 5 87'Vie v u zilver (Jan.Juli). 5 GS1/* Portugal. Obl. buitenl. 1853-80 3 445/8 Busland. bij Hope Comp. Oude Russen. 5 101 V< Obl. Nic. Spw. 1867 69 4 837/s 1877 Amst. L 20-100 5 Spanje. Ob). buitenl. 1867, 1871 75. I1 1876 2 (Perpetueele). 4 Turkije. Obl. Alg. Schuld I860 5 u u 1869....6 Egypte. Obl. Leening 1876 5 N.-Amerika. Obl. Vereen. Staten 1876. 4' w 1877 4 Columbia. Obligation4s 4 Peru. Leening 18706 18725 Oostenrijk. Aand. Nationale Bank divid Nederland. Holl. JJz. Spw. Aand Al. tot Expl. St. Spw. Aand. Cent. Spw. gestemp. Obl. n Indische Spw. Aandn Rijn Spw. volg. Aand Boxtel Wezel Obl41 5 1875 5 Italië. Zuid-Itai. Spoorw. Obl8 Rusland. Gr. Spw. Maatsch. Aand. 5 Baltische Spw. Aand8 Jelez Griasi Obl5 Kiew Brest Aand5 Kursk Ckark. Obl. 1000. 5 Morachansk Sysran Aand. 5 Riaschk Wiasma 5 ttumenio. Anndeelen Spw. div. Amerika. Chicago N. W. Geit. Aand. N. York Lake Erie W. S. Aand Illinois Cerfc. Aandu Miss Kunsas Texas Obl. Gert. 7 PRJÖMIÏÏ-LEENINQEN. Nederland. Loten Amsterdam 100 5 104l/4 u Rotterdam3 102 */4 Gemeente Crediet. 3 97l2 Belgie. Stad Antwerpen 1874 3 991/» Oostenrijk. Staats!. 18544 l('3*/ie 18605 114 1864142 Rusland. 1864. 5 1371/a 18665 133 5/s Geldkoers prolongatie 2*/j pot- BRUSSEL, 30 Jan. De Kamer eu de Se naat hebben de prorogatie aaugeuomeu van de vreemdelingenwet. LONDEN, 30 Jan. Naar men verzekert, hebben de bestuurders van het Britscb Mu seum eene waarschuwing ontvaugen, dat de dyuamietmannen morgen eeu aauslag willen ondernemen tegen dit gebouw. De politie rondom bet Museum is versterkt geworden, en andere voorzorgsmaatregelen zijn genomen. Uit New-York wordt gemeld, dat er een onrustwekkend rapport van den beer Ha milton, hoofd vau den geneeskundigen dienst, omtrent de sterfte der arbeiders bij de ka- uaalwerken in Panama, is verscheuen. Het sterftecijfer bedraagt 18 percent. De heer Hamilton verklaart, dat de gele koorts, die in Panama keerscht, gevaar-oplevert voor de bevolkiug der Vereeuigde Staten. BERLIJN, 30 Jan. De commissie voor de stoomvaartlijnen beeft bij tweede lezing met 14 tegen 7 stemmen bet geheele voor stel verworpen, nadat de eerste paragraaf was aangenomen, welke alleen in de Oost- Aziatische lijn bewilligt, maar de Austra lische en Afrikaausche lijnen afwijst. Bij de eindstemming stemden de con servatieven, de natiouaal-liberalen en eén centrumlid met de vrijzinnigen tegen het voorstel, omdat zij de Oost-Aziatische lijn alléén niet voldoende achtten, en dus niet wilden medewerken tot eeue eindbeslissing, die zich tot de Oost-Aziatische lijn bepaalde. Volgens particuliere berichten uit Weeueu, hebben beden alle verslaggevers der parlementaire debatten den voorzitter der Kamer gedreigd, terstond hunne werk zaamheid te zullen staken, indien bun geene voldoening verschaft werd voor de beleediging, welke hun gisteren, zonder verzet van den president, is aangedaan door den afgevaardigde Scbönerer, die e journalisten wensebte buitengesloten e zien uit de couloirs der Kamer De voorzitter, dr. Srnolka, beeft de deputatie uit de journalisten eene voldoening toe gezegd eu inderdaad den afgevaardigde Scbönerer wegens zijne houding gelaakt,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 3