BINNENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. Aau de Times wordt uit Hongkong be richt, dat de Franscheu waarschijnlijk de rivier van Kautou zullen blokkeeren eu Formosa verlaten, daar de Algerijnsche troepen te Kelung in opstand zijn. Op aandrang van den Parpscheu Ge meenteraad zijn alle boeken, waarin de naam van God voorkomt, uit de openbare lagere scholen verwijderd. Twee vreemde anarchisten, een Duitscher Weber genaamd, en een Belg, wiens uaam niet genoemd wordt, zijn bij ministerieel besluit uit Frankrijk verbannen. Verscheidene anarchisten zijn weer te Cha- roles, in het Frausche departement Saone en Loire, gevangen geuomeu. Er zullen daar eerlang 40 a 50 terecht staan. Tusschen Frankrijk eu de Association ajri- caine is de overeenstemming omtrent de grensscheiding tusschen beider gebied aan deu Congo volkomen. Portugal ontkent o o de beide oevers der rivier bezet te hebben. Ook met Portugal is overeenstemming zeer waarschijnlijk. In de volgende week zal de Duitsche Rijksdag een aauvaug maken met, de derde lezing der begrootiug. Een van de eerste o O o aau de orde zijnde punten is de bekende post van 200,000 Mark, bij tweede lezing geweigerd, voor een tweede directeurschap bij Buiteulaudsche zaken. Bij deu Bondsraad te Bern komen nog steeds brandbrieven in wegens het uit zetten van anarchisten. Een uitzetting van deze lastige gasten en masse, althans voor voover ze vreemdelingen zijn, staat voor de deur. De Spaausche Cortes hebben met 218 tegen 63 stemmen besloten niet te beraadslagen over het voorstel tot afkeuring der handelwijze vau de Regeeriug in zake de ongeregeldheden onder de studenten te Madrid. Een 2000 socialisten vergaderden eergisteren te New-York, om te jubelen over de dynamiet-aanslageu te Londen. De meer gematigde fractiëu begonnen hier op terstond te krakeeleu, waarna de po litie binnendrong en de tribune bezette. i Schwab, het hoofd der radicalen, riep: Doodt de politiële De radicalen vielen daarop de politie aaumaar deze bleef meester van het terrein en deed de zaal ontruimen. Zij vond vuurwapenen en eeue dynamietbom. afsluitingen, hebben de inbrekers allerlei werk tuigen bij zich gehad om zich toegang te ver schaffen. De villa's waren onbewoond en niet gemeubeld: slechts eenige voorwerp en van weinig waarde worden vermist. Door de rechtbank te Frankfort zijn zeven slagers uit die stad en twee uil Boe ken heim, ieder tot 30 Mark boete of zes dagen gevangenisstraf veroordeeld, wegens overtreding der wet op de voedingsmiddelen. Zij hebben zich namelijk schuldig gemaakt aan het mengen van mnel iu de worst, waardoor, volgens het oordeel der deskundigen, de waarde der worst vermin derde. Naar aanleiding van het bericht van 4 dezer, omtrent het gemis van signaal- toestellen in de spoorwegrijtuigen, waarmede de reiziger in oogeublikkeu van hoogstdringenden aard zich in verbinding kan stellen met het dienst personeel van deu trein, wordt ons door den heer L. J. Lefèbre te 's Hage medegedeeld, dat dezer dagen in zijne werkplaats een verbeterd en ver eenvoudigd spoorwegrijtuig-uoodsignaal volkomen is afgewerkt, hetwelk thans, r.a herhaalde proef nemingen daarmede, in het technisch museum Prins Hendrik te 's Graveuhage zal worden ten toongesteld eu voor de belangstellenden in wer king worden gebracht. In het ziekenhuis Necker te Pa rijs was een hartzieke, die veel zorg behoefde. Dit verdroot den ziekenoppasser en hij wilde deu zieke dwingen naar bed te gaau, om zelf rust te genieten. Op de weigering van den zieko riep de oppasser een collega eu beiden legden deu man zoo ruw te bed, dat hij kort daarop overleed. De twee oppassers zijn iu hechtenis genomen. Een groote roofvogel volgens sommigen naar de beschrijving een arend ver toonde zich Woensdag-middag achter de wouiug vau den arbeider v. d. K. ouder Soesterberg, eu schoot pijlsnel neder op een twee-jarig ki id, dat in een tafelstoel bij de achterdeur zat. De moeder, die zich juist met eene spade in den tuin witde begeven, zag het oudier en sloeg uil alle macht met hare schop legen de achterdeur, waarop de \ogel ijlings weder wegvloog. Een Belgisch officier heefteen nieuwe soort van telephoon, met toepassing van den mikrophoon, uitgevonden. Er is sprake van eeue proefneming met een verbinding tusschen Brussel eu Madrid. Er moet reeds met de Frausche eu de Spaausche Regeeriug daarover onderhandeld worden. De Regeering heeft de onderhandsche aanbt- steding van den onderbouw voor de spoorbrug over de IJsel te Deventer niet bekrachtigd en bevolen dat de aanbesteding in het openbaar zal worden gehouden. De Regeering ontving bericht van den Fran- schen gezant te 's-Hage, dat Frankrijk in China zijne rechten als oorlogvoerende partij handhaaft tegenover de onzijdige mogendheden. Roermond, 6 Febr. Iu den afgoopen nacht is in het kantoor van den heer B. Deuss, fa brikant alhier, de lessenaar open gebroken en een blikken trommel met geld ontvreemd. De trommel heeft men 's morgens ledig in den tuin teruggevonden. De diet heeft zieh waarschijnlijk laten insluiten. Hij is tot dusverre nog onbekend. Deventer, 6 Febr. In deze gemeente levert de hondenbelasting een niet onaardig voordeel voor de gemeentekas op. Niet minder dan 900 honden zijn alhier in de belasting aangegeven, terwijl de opbrengst slechts geraamd was op ƒ800 en de belasting bedraagt 3 voor eiken hond, die niet dient tot het bewaken vau eenig erve of paud. Delft, 7 Febr. Gisteren-avond gaf een vreemdeling op het Vrouwjuttenland alhier aan leiding tot een volksoploop, en de politie meen de daaraan op de beste wijze een einde te maken, zoo zij den man naar het bureau medenara. Aldaar bleek dat hij geboortig was uit Lima, en zonder papieren, geld of andere middelen van bestaan rondzwierf. Op last van den commissaris is hij naar Rotterdam gebracht, om vandaar over de grenzen des Rijks te worden geleid. Zutfen, 6 Febr. Heden-ochtend heeft de jus titie zich naar Eibergen begeven, wegens een aldaar plaats gehad hebbende moord. Utrecht, 6 Febr. Baldadige handen vernielden in den afgeloopen nacht alhier aan het Meteo rologisch observatorium den thermometer, die aau de voorzijde van het gebouw hangt, en roofden den barometer weg. Men meent hier niet met een gewonen diefstal te doen te hebben maar met een kwajongensachtige vernielzucht. De politie, die iu dit gedeelte der stad anders gewoonlijk nogal vertegenwoordigd is, schijnt dezen nacht „toevallig" door hare afwezigheid te hebben geschitterd. Ommen, 6 Febr. Alhier was gisteren-middag een persoon bezig met het snoeien der boomen op het alhier bestaande plein, toen hij plotseling achterover viel eu zijn dood op de steenen vond. Hij was weduwnaar en vader van drie kinderen. Bloemendaal, 6 Febr. Ill twee verschillende nachten is hier diefstal met inbraak gepleegd, en wel iu twee villa's, staande in het Bloemen- daalsche park. Blijkbaar aan het verbreken van Op den weg tusschen Helmond en Gemert ontstond Maandag-avond een hevige twist iu een der waggons vau deu stoomiram. Eeue vrouw, die daaroij zat, begon angstig te worden en trachtte ouder het rijden in een anderen waggon over te stappen. Zij had echter het ongeluk met haar been tusschen de wagens te geraken, zoodat dit op de hoogte van den enkel is verbrijzeld. D e dits natalis van het Groni ngsche studentenkorps Vindicat atque polit, werd 4 Februari, op de gebruikelijke wijze door een ge- costumeerden optocht van leden van dat korps gevierd. Eenige der meest bekende voorvallen uit de geschiedenis van den laaisteu tijd waren daarbij vertegenwoordigd. Zoo o. a. de Aïsero-quaestie door eene schuit met de bemanning, John Buil en den Atjeher. Ook zag men „de toekomst", voorgesteld door rookende eu iu boekeu verdiepte vrouwen, en aardappels schillende eu kousen brei ende mannen. Gewoonlijk rekent men, dat de mensch 's morgens vroeg het sterkst is. Maar vol gens de onderzoekingen, welke een Duitsch genees heer, Dr. Buch, met deu dynamometer van Mat- thleuX gedaan heeft, is juist het tegendeel het geval Volgens Di. Buch is de spierkracht 's mor gens bij het opstaan het geringst. Zij vermeerdert na het ontbijt eu bereikt haar toppunt na het middageten. Zij vermindert iu deu namiddag (Ur. Buch rekent naar de Duitsche etensuren) en ver meerdert weer een weinig na het avondeten, om dan gedurende den nacht weder af te nemen. Voor werklieden, voetreizigers enz. kunnen die -uiikomsteu van veel belang zijn. Zweeten vermin dert de spierkracht Niet overmatige arbeidsin spanningen, bij goede voeding, doet ue spierkracht meer toenemen dan weinig werken. Dit bleek ook uit groefuemiugen, welke Fowaruin met 115 per sonen iu een gesticht te St. Petersburg genomen heeft. Naar wij vernemen is thans de omvangrijke instructie in de Leidsche vergifti gingszaak gesloten verklaard eu heeft de recht- biuk te 's Graveuhage de verdachte vrouw Van der Linden naar den procureur-g uieraal verwe zen, wiens reeds vroeger de stukken ter ex mii- natie gezonden waren. Men overweegt in de Vereen igde Staten in allen ernst een plan, om langs deu stoomvaartweg tusschen Europa en Amerika een reeks lichtschepen te plaatsen, ten gemakke van de stoomschepen en ter voorkoming van onge lukken. De uitvoering van het plan is echter zoo goed als onmogelijk te achten daar het op on overkomelijke bezwareu stuit. Het voornaamste dier bezwaren is de vraag, hoe te zorgen, dat de schepen bij ontstuimig weder rustig voor anker blijven liggeu midden in den Atlaulischen Oce aan. De lichtschepen zouden tevens met deu on- derzeeschen telegraafkabel verbonden worden en 200 mijlen van elkander verwijderd zijn. Bij de opvoeringen van het welbe- keude spektakelstuk „de Reis om de Wereld", heeft men nu te Brussel aau de vele wonder baarlijke vertooningeu nog een nieuwe toegevoegd. Behalve de paarden, olifanten enz., treedt nu in het looneel „de slangengrot" een slangenbezweer- ster" met levende slangen op. Sinds September 11. zijn iu de ha- vens van New-York uit Europa meer dan an derhalf millioen hoendereieren ingevoerd, vooral uit Denemarkeu, België, Duitschland, Hongarije en Polen. Die uit Denemarken zijn de beste en voor deze worden de hoogste prijzen betaald. De invoer (die eerst sedert vier jaren duuri) heeft plaats van 1 October tot half Maart, 's Zomers staat de invoer stil. De eieren worden verpakt in kisten van 50,000. De prijs variëut tusschen 17 a 22 cents (halve stuivers) per doziju. Een duel op den sabel heeft tus- scheu zes cavaleristen iu de manege van O impiègue plaats gehad. Het gevecht duurde 25 minu ten. Bij den tweeden uitval werden drie hunner aau den arm gewond, maar niet zwaar. Behalve de getuigen waren tegenwoordig: eenige hoofd officieren, geneesheereu eu schermmeesters. Meelzakken van papier. Men vervaar- digt iu Amerika duizenden meelzakken uit hel zoogenaamd Manilla-papier, heiwelk aau stevig heid niets te wonschen overlaat en daarbij het groote voordeel bezit van zeer goedkoop te zijn. Iu een fabriek te Cauajoharie zijn zeven machi nes aau 't werk, welke dagelijks 140,000 zakken leveren. Bij de Kamer van Vertegenwoor digers te New-York is een voorstel van wet in gediend om een invoerrecht te heffen van dames mantels en jacquets, ad 65 pCt. naar de waarde; van de zoodauige die geheel of gedeeltelijk uit zijde bestaan, 65 p(Jt. naar de waarde, eu van die, welke niet uit zijde bestaan eu minder dan 27a pd. wegen, 75 cents per pond eu 60 pCt. naar de waarde. Bij de lijkschouwing van Kapt. Armstrong, deu gezagvoerder van het schip Wel lington, die door de bemanning van dat vaartuig werd gedood, is geen spoor van alcohol in de maag des overledenen ontdekt. Dat pleit tegen de verklaring der bemanning dat de kapitein be schonken was. De hersenen en de overige orga nen weiden door de geneeskundigen iu goeden staat bevonden. De mannen van het scheepsvolk, die als getuigen gehoord worden, houden echter allen vol, dat de kapitein zich gedurende de geheele reis als een krankzinnige gedroeg en eindelijk, door zijn schieten met de revolver, voor aller leven gevaarlijk werd, zoodat men -vel verplicht was, hem iu de boeien te slaan, waarbij de timmer man hem verwondde. De gerechtelijke behande ling is uitgesteld tot verder onderzoek. in het ceutraal-observatorium te Greenwich is nu een klok geplaatst die, vol gens de nieuwe tijdsverdeeling, 24 uren aanwijst. Zij werd daar op Oudejaarsavond aau den gang gebracht eu sloeg voor het eerst in de midder- uachtstonde haar 24 slagen wat zulk een ou- aaugeuauaeu indruk in de buurt maakte, dat men alle moeite had, de nieuwe klok tegen steenen en ander werptuig te beschermen. Er bestouden reeds sinds lang klokken met 24 uurcijfers; maar die te Greenwich moet de eerste met slagwerk zijn. Als een bewijs, dat ook in deu t e- genwoordigeu tijd de landerijen in de woudstre- keu van Friesland kooge waarde hebeu, diene, dat eene zatke met 80 pondemaatlaud ouder Tieljerk, dezer dagen is verkocht voor ruim 38,000. La Chine est un pays charmant. B 1 ij k e n s een mededeelmg in Sempervirens is er nu een plaut ontdekt, „kiu tse ho lë" gekeeten, die, of schoon men dat zoo niet zeggen Zou, op het gekoor-orgaan een voortreffelijkeu invloed uitoefent. Een droppel van het sap der versclie bladeren en stengels dezer Saxi/raga sarmentosa de plaut was reeds een kennis van Linnaeus geneest ul. doofheid op wonderbaarlijke wijze. Natuurlijk zal 't er wel van afhangen, waar de doofheid uit voortkwam; maar dat is een tweede quaestie. De hardr ij dersfamilie Van deu Berg, grooteudeels te Rijperkerk woonachtig, heeft in dit jaar aau prijzen en premiëu de aan zienlijke som van 1200 gewonnen. Zooals men weet bt staal de familie uit 5 broeders, Thijs, Okke, Sjoerd, Hendrik en Albert en de beide zusters Antje en Trijntje. Van een anderen hardrijder, Sjoerd Spoelstra te Bergum, wordt de gewonnen som op f 500 begroot. I u het Militairblad wordt door R. g e- vraagd om een krijgslied, geschikt om door jeugdige soldaten gezongen en begrepen te wor den. De eischen zijn: marsck-tempo, niet te moei lijke melodie eu gepaste woorden. „Onze ver schillende oefeningen,,/ zegt de inzender, „laten zeer goed toe, tusschen de bedrijven door of bij het huiswaarts keeren, een opwekkend lied te laten aanheffen. Het is zeer te hopen dat de heer R. moge slagen. In ons land heeft, voor zoover wij ons herinneren, iiiemaud ooit zich op dut gebied toegelegd; van daar dat de liederen, die wij door onze soldaten hooreu zii.ger,, in den regel alles behalve mooi zijn en van zeer weinig goedeu smaak getuigen. Gezang, vooral goede Zang, doet bij lange marscheu de vermoeienissen eu ontberingen vergeten, wisselt de eentonigheid at en draagt veel bij om onder deu troep een goeden geest te brengen. Bij hertog Fernan Nunez te Ma drid had dezer dagen een prachtig avondfeest plaats voor de slachtoffers der aardbevingen; de Koning eu de Koningin namen er deel aau. Alles werd er verkocht door de edelste vrouweu van het land. Elke entree kostte f 12.50 en de Ko ning betaalde f 100 voor een kopje chocolade. Een schatrijke bankier wa3 het slachtoffer van een geestigen grappenmaker: een adellijke jonk vrouw bood hem een kop chocolade aau. De ban kier, die zeer gierig is, weigerde, zeggende dat hij reeds alles verteerd had. „Hier is geld om te betalen," zeide de grappenm ikker, en hij schoof een opgerold bankbiljet vooruit. De bankier gaf het aa i de j mkvrouw in beuling voor de cho colade. Toen de verkoopster het geopeud had, was het een biljet van 1000 fr. Het leest bracht f 35,000 op. Tc Delft heeft zich eene commis sie van dames gevormd met het doel in verschi 1- lende behoeften van minvermogenden te voor zien. Het plan is om gedragen kleedingstukken, die aau haar worden afgestaan zoo noodig te la ten wasschen, verstellen of vermaken door per sonen aan wie op deze wijze Weder werk wordt verschaft, eu daarna naar gelang van behoefte weder uit te geven en zoodoende een dubbel goed doel te bereiken. Op 4 Februari kwam te W ij kaan Zee een op 31 December uit Berlijn met het op schrift: „Wijk aan Zee Vereeuigde Hotels// verzonden brief aan, na eerst de reis naar de Vereeuigde Stilten (N. Amerika) gemaakt te hebben. De schoenen hadden in de vee r- tiende eeuw een bepaalde lengtemaat, naar den rang van den persoon, die z; droeg. Zoo waren de schoenen van een vorstelijk personage derde half, die van een graaf eu baron twee, die van een edelman anderhalf voet lang. Tengevolge hiervan is nog tot lieden de spreekwijze in zwang geble ven: „Op een grooteu voet leven.// Op verzoek van den Duitschen Rijkskanselier heeft de Regeeriug van het Groot hertogdom Luxemburg strenge bepalingen uitge vaardigd tegen de wijuvervalschii.g, welke in dat Groothertogdom op groote schaal schijnt gedre ven te worden, 't Gouvernement van Luxemburg verzocht het Duitsche Rijksbestuur mededeeliiig te mugen ontvangen vau alle Luxemburgsche fa- briekeu, van welke vervalschiug van deu wijn kan worden geconstateerd. Bij eeue circulaire heeft nu Prius Von Bismarck al de Boudsregeeringeu ver zocht, aan deu wensch van het Groothertogelijk Bestuur wel te willen voldoen. Te Keulen was dezer dagen de vraag aau de orde, of de naam dier stad Kölu oi Cölu gespeld moest worden. De twee Konink lijke spoorwegdireciiëu aldaar volgden ieder een van deze spelüugeu. De zaak werd door de dag bladen besprokeu; zij kwam ook den Minister Maybach ter ooren, eu hij legde het gewichtige vraagstuk aau den Ministerraad voor. Deze be sliste voor de Ken nu spellen de beide spoor- wegdirectiëu Köln, evenals de Kölnische Zeitung doet. Het bekende Amerikaansche tijd- schrift Harpers Magazine heeft den uitgevers in het afgeloopen jaar 17,600 pd. st. gekost alleen aan ziju illustraties. Fe n Londensche coroner 1 ij k s c h o u- wer) welk personage iu deu regel tevens pro cureur of chirurgijn is heeft eeG openbare berisping weggedragen van den rechter wegens ziju slecht schrift. Hij moest in het ver volg of een klerk gebruiken, of zijn ambt neer leggen, öf anders les in het schrijven nemen. Dit geval herinnert aau de voorlaatste zitting van het Parlement, toen een pair een amendement indien de, dat niemand zijner mede-pairB kon ontcij feren. Toen lord Granville ten slotte den noble lord uitnoodigde om, legen het gebruik, zelf ziju amendement voor te lezen, bleek dit de strekking te hebben, dat aau niemand het stemrecht ver leend zou worden of hij moest bedreven zijn in lezen en schrijven. De he er E. A. R., boekhouder aan de stedelijke gasfabriek te Schiedam, wordt sedert Zondag-avond vermist. Iu den laten avond van dien dag verliet hij, met achterlating vau ziju horloge en na zich iu daagsche kteereu gestoken te hebben, zijn woning en is ua dien tijd niet meer gezien. Hij had te voren zijn effecten bij een zijner familieleden bezorgd. De electrische verlichting der wagens van den London Brighton spoorweg, die reeds langer dan een jaar in werking is, blijft voortdurend zeer goed voldoen. De iurich- tiug is zoodanig, dat de dynamo-machine, die door de raderen van den goederenwagen in be weging gebracht wordt, ook over dag werkt en alsdan accumulators laadt, die bij nacht laags automatischeu weg met de hoofdgeieidiug ver bonden worden, zoodra de trein stilstaat of ziju vaart vermindert en de werking der dynamo dientengevolge ophoudt of vertraagt. Het koppelen der goleidiugsdradeu tusschen de wagens is zeer gemakkelijk. Te Florence stond dezer dagen een spoorweg-baanwachter terecht, die op zijn post in slaap gevallen was en verzuimd had een hek te sluiten, tengevolge waarvan een kar door oen treiu werd aangereden. Het Openbaar Ministerie eischte een straf tegen hem. Maar de rechtbank was van oordeel, dat men een man, die achttien uren per dag dienst moest doen, niet voor zulk een ongeluk aansprakelijk mocht stellen, eu de baanwachter werd vrijgesproken. Als men nu, bij die meuschelijke gezindheid, ook maar het baanwachterspersoneel vermeerdert. Het Russische Ministerie van Oorlog heeft besloten zich, meer dan tot dusverre, met het gebruik van luchtballons bezig te houden en voor dat doel, alsmede voor een duiveupost, 270,000 roebels bestemd. De vorige week heeft de Burg e- meester van Edam, de Heer Calkoen, een offici eels dankbetuiging gezonden aan de R. K. Gees telijken van Edam en Volendam, voor den krach- tigen steun,dien zij hem bij de arrestatie der Volen-*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 2