BUITENLAND. BINNENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. en Prins-Bisschop van Breslau stierf. Ook de 18e eeuw is niet arm aau merkwaardige bekeeriugen o. a. die van den Keurvorst Augustus III van Saksen, van den geleerden Hertog Ulrich van Wurtemberg, van den Prins en Prinses Fred, en Elizabeth van Pfalz-Zweibrücken en anderen. Later trad het uit Frankrijk overge waaide atheïsme hinderend in den weg. Toen kwam de 19de eeuw, in welker aan vang de Kerk in een soort lethargie scheen te verkeeren, zoodat hare vijanden reeds juichend den dood der »gehate« ver kondigden. Doch de Voorzienigheid had anders besloten. Op den tijd der diepste vernedering volgde eene heerlijke verheffing. Duizenden bekeeringen hadden er plaats, ook onder de Protestantsche theologen en hooggeplaatste personen als b. v. Frederik Leopold Graaf van Stolberg, Freiherr von Eckstein, de hoogleeraar Frederik von Schle- gel en zijne echtgenoote, Generaal von Ernst, de beroemde schilder Overbeck, Vogel von Falkenstein, Frederik Karei Prins van Hes senDarmstadt, Frederik IV Hertog van Saksen-Gotha, de Priusen Adolf en Karei van Meklenburg-Schwerin, de dichteres Louise Hensel, de bekende staatsman en geleerde Karei Lodewijk von Halier, Her togin Cathariua von Logau, de beroemde kunstschilder Acheubaeh, de diplomaat Freiherr von Gagern, de beroemde schrijfster Ida Graviu Hahu-Hahu, de historicus Gförer en vele anderen. Ten opzichte van Duitschland kunnen wij dus, met het oog op het kolossale aan tal bekeerlingen, met recht decreteeren, dat de toekomst ook in dit land aan de Katho lieke Kerk behoort. (Wordt vervolgd De nieuwe Gezant vau België bij het Vaticaau, de heer De Pitteurs, heeft Vrij dag zijn geloofsbrieven aau Z.H. den Paus overhandigd in een particuliere audiëntie, waarna de Gezant een bezoek bracht aan Kardinaal Jacobini.Iu afwachting der komst van Mgr. Rotteli uit Constautiuopel, is Mgr. Rinaldini tijdelijk geaccrediteerd bij het hof te Brussel. De troepen van den Mahdi zijn ijve rig bezig met het maken van schietgaten in de gebouwen buiten Metammeh; de vij andelijke voorposten houden flink de wacht. De vijand vreest eene aanval in den nacht. Een convooi der Eugelschen werd den 30sten Januari op 3 mijlen afstands van Gadkoel aangevallen door een duizendtal vij anden. De Eugelschen wierpen bommen on der de aanvallers en dwongen dezen terug te trekken, zoodat zij zeiven veilig te El Howeyas kouden komen. Men verzekert, dat de Regeering besloten heeft belangrijke versterkingeu naar Egypte te zenden; men gelooft 8000 man. Zij zul len gaan over Soeakim en Berber. New- degate zal met het bevel worden belast. Volgens eene gisteren-raiddag ontvangen dépêche van Wolseley is er nog niets bekend omtrent het lot van Gordon. Men gelooft dat Wilson weldra te Goebat terug zal komen. De zaak der beschuldigden betreffende den aanslag met dynamiet tegen den Tower is door het gerecht acht dagen uitgesteld. De Daily News meldt nit Varna, dat er groote spanning heerscht tasscheu Itaüë en Turkije. De Porte heeft de uitrusting der Turksche vloot bevolen met vermoe delijke bestemming naar de Roode Zee. Aan de Times wordt uit Hongkong ge seind, dat een oproer op het Frausche pantserschip Bayard is uitgebroken, eu twaalf muiters doodgeschoten zijn. In den loop van Maandag-avond sloegen eene bende van honderd jonge lieden te Parijs het venster van een geweerwinkel in de Rue Lafayette in, en namen eenige geweren eu revolvers weg. De politie nam verscheideneu der plunderaars in hechtenis waaronder hun aanvoerder, die niet ouder is dan 18 jaren. De glazen van een in- strumentwiukel aan den Boulevard Pois- sonnière werden eveneens ingeslagen. Naar aanleiding van eene door den Minister- resident van de Vereenigde Staten ran Noord- Amerika thans gemaakte opmerking, wordt de aandacht van belanghebbenden gevestigd op de onder dagteekening van den 3den Augustus 1882 afgekondigde wet van den Senaat en het Huis var, Afgevaardigden van de Vereenigde Staten. Krachtens deze wet, van welke eene vertaling is opgenomen in de Staatscourant van eergisteren, zullen o. a. alle landverhuizers „die niet in staat zijn voor zich zelve te zorgen, zonder ten laste van het algemeen te komen", niet aan den wal mogen gaat), doch naar het land van herkomst worden teruggezonden. Nijmegen, 10 Febr. Zondag 11. waren alhier ter eere van mevrouw de weduwe II. Berends geboren Albers van der Grift, die haren hon derdsten verjaardag vierde, verscheidene straten met vlaggen getooid. De oude dame is nog goed ter been en geniet een gewenschte gezondheid, is helder van geest, doch alleen wat doof. Gis teren-voormiddag bezocht zij, vergezeld van hare beide zoons, de heeren dr. J. P. S. Berends, geneesheer alhier, en P. G. Berends, dirigeerend officier van gezondheid 2de klasse te Breda, respectievelijk 70 en 63 jaar oud, de St. Do- miuicus-kerk, waar voor haar eene plechtige H. Hoogmis werd gecelebreerd. Bokstel, 10 Febr. De hoofdconducteur J. M. Sineets, die door de noodlottige botsing van twee goederentreinen zijue beide voeten verloor, is in liet liefdehuis alhier overleden. Breda, 10 Febr. Nu de groote celgevangenis alhier is voltooid, zal hier ook een nieuw huis van bewaring wovden gebouwd, dat bet Rijk 79,000 zal kosten. De plaats daartoe is reeds aangewezen, namelijk aan de Pasbaan, en de opmetingeu zijn reeds geschied. Veenendaal, 10 Febr. De politie alhier is er in geslaagd, proces-verbaal wegens clandestienen drankverkoop op te maken, tegen drie vrouwen, die in haar boerderij (vermomde kroeg) zelfs aan kinderen beneden de 16 jaar, sterken drank tapteu. Amsterdam, 10 Febr. Voor de zaak der werkverschaffing is de vorige week alhier inge komen f2882, totaal 14 0,438. Dwingeloo, 10 Febr. Nabij deze gemeente is een man levenloos uit een kuil opgehaald. Oldenzaal, 10 Febr. De leerlingen van het Progymnasium alhier hebben 25 bijeengebracht voor de slachtoffers der aardbevingen iu Spanje. 's Gravenhage, 10 Febr. De politie alhier heeft in het afgeluopen jaar 1884 opgemaakt 4500 processen-verhaal, onder welke 1525 wegens open bare dronkenschap. Voorts zijn door haar in de zelfde tijdruimte 201 gesignale irdeu aangehouden. Leeuwarden, 10 Febr. De Rechtbank alhier heeft een man uit Harlingen, die bij den burge meester een glasruit inwierp, omdat hij z. i. geen onderstand genoeg ontving, is veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. De N. B. en O. Ct. s c h r ij 11 het vol gende: Reeds zijn een tweetal cellen der nieuwe gevangenis alhier betrokken, ofschoon nog lang niet alle werkzaamheden in 't gebouw zijn al'ge- loopen. Zooals men weet verstrijkt 1 Maart a. s. de opleveringstermijn en alhoewel het werk wei op tijd gereed zal zijn, zoo wordt de kolossale inrichting toch vooreerst niet in gebruik genomen. De personen, die de beide cellen bewonen, ziju dan ook geen misdadigers: het zijn twee opzichters, die iu de gevangenis verblijven uit een zuinig heidsmaatregel. Ze hebben daar vrij logies eu zullen huu beneden- of boveuburen geeu aan stoot geven. Iu den tegenwoordigen tijd maakt men er trouwens geen gewetenszaak van om aan een verblijf in de gevangenis de voorkeur te ge ven. Die inrichtingen ziju zóó smaakvol en de behandeling is er zóó goed, dat menigeen het thuis zóó uiet heeft. Ben groot Engelsch grond bezit ter, de Hertog van Devonshire, reikt elk jaar prijzen uit aan de huurders van de hem toebt- hooreude arbeiderswonigen, die deze perc eelen ge durende het geheele jaar het netst eu ordelijkst gehouden hebben. Hij beweert, dat weinig din gen de mannen meer uit de kroegen eu uil slecht gezelschap houden, dan een smakelijk ingericht tehuis, al is het ook nog zoo eenvoudig. Israëliet, Katholiek en Luther aan te zijn, alles tegelijk, dat kunststuk hebben de drie g broeders Off-ubacher, te St. Petersburg, volbracht. Vreemde Israëlieten mogen niet te Si. Petersburg wonen, of zij moeten groote zaken in het buitenland doen. Dit nu was met de broeders niet het geval. Maar toen er, op aangifte van een door hen benadeelden koopman, een gerechtelijk onderzoek omtrent keu werd ingesteld, bewezen zij, met overlegging van een document, dat zij Katholiek waren. Zij bleken echter elders als Lu- thersch vermeld te staan, eu bij de politie waren zij ingeschreven als orthodoxe Joden. Al de des betreffende stukkeu ziju nu ter stadskanselarij, en de zaak wordt nauwkeurig onderzocht. De Hoogeerw. Vicaris Generaal te Gibraltar is in de sacristie der hoofdkerk ver moord. De moordenaar, een slachter, is gevat. Het is nu gebleken, dat de dyna- mietaanslag, welse op een kerk iu het Franscke district Monceau les Mines gepleegd werd, het werk was van een beambte der geheime politie. De Rsgeering vermoedde dat daar een complot gesmeed werd, eu de genoemde ambtenaar werd afgevaardigd om een onderzoek te doen, onder belofte van 5000 fr, als belooniug te ontvangen, indien zijne zending gelukte. Dj man ontdekte geen complot, maar om de belooning te verdienen, maakte hij er een. Hij ruide een aantal arbeiders op, kocht wapenen, hielp zelfs den aanslag beramen. In het gevecht tusschen dezen en de sameuzweei- ders werd een gendarme doodelijk gewond en het aantal, wegens de zaak in hechtenis genome- neD, bedroeg 27. De beambte is nu zelf iu hech tenis genomen. Het gebeurde is weer een voor beeld van de slechte gevolgen, welke het uitlo ven van beloouingen en premiën hebben kan. Een Bredanaardoet in een inge- zonden stuk, voorkomende in de Nieuwe Bre- dasche en Oosterhoutsche Courant, een poging om te Breda op te richten een anti-hoeden- afnemingsboud, welks leden voortaan op militaire wijze zouden groeten, 't geen den schrijver vooral in een kleine plaats.zeer weuschelijk voorkomt èn om den gezondheidswille, ter vermijding van kouvatten door liet telkenmale ontblooter, van het hoofd, èn ter besparing van minstens een paar hoeden 's jaars. De redactie van bovengenoemd blad verklaart zich niet ongenegen de brieven iu ontvangstte nemen van hen, die tot bereiking van 'a schrijvers doel willen meewerken. Wij be loven onzen lezers op de hoogte ;e zullen houden van den uitslag dezer poging, waarvan 't welslagen zeker alleereerst kalen knikkers ten goede zou komen. Een ouderpaar te Suameer (Fr.) bericht bij advertentie in de Leeuwarder Courant het overlijden van hun viertal kinderen, oud resp. 9, 7, 5 en 2'/j jaar. De eerste stierf den 20 Januari de la- tste den 30ste van diezelfde maand. Thans ziju die menschen kinderloos. Een der Deensche bladen geeft als reden op voor het slecht licht geven van pe troleumlampen: het te vaste weefsel der pitten. Goede lampenpitten moeten los en van lange dra den katoen geweveu zijn. Ook neme men de pitten niet te lang, daar de in de petroleum aanwezige harpine-bestanddeelen zich aan de pit vasthechten en de capilariteit verminderen; men vernienwe de pitteu dikwijls en drage zorg dit niet later dan een uur voor liet opsteken der lampen te doen, opdat de petroleum behoorlijk doortrekken kan. Der politie van Some is het ge lukt, een dief iu hechtenis te nemen, die er ziju werk van maakte om hoeden te stelen. Te Thiengen, in Baden, viel on langs een 2-jarig kind iu een kuip met kokend heete spoeling voor de varkens, en het dieiist- meisje, aau wier zorg het was toevertrouwd, wreef, op raad van een buurvrouw, de wonden van de arme kleine met inkt in, om de pijn te verminderen. Dit zonderlinge geneesmiddel was noodlottig voor het kind, dat anders zeer goed had kunnen herstellen. Het stierf, na een lijden van 19 dagen, aan bloedvergiftiging. DeDuitsche Ediso n-m aatscliappij heeft electrisch licht aangebracht in het Aquari um te Berlijn; dit wordt nu verlicht door 6 booglampen eu 300 gloeilampen, waarvan zich een gedeelte ouder water bevindt om de bezoekers iu de gelegenheid te stellen, beter de verschillende viachsoorteu te bestudeeren. De Regeering van het Zivitsersch kanton Lucern heeft, op voorstel van den genees kundigen raad, het gebruik van bierpompen in het kanton om gezondheidsredenen verboden. Volgens de Goede Raadgever werden wegens openbare dronkenschap in 1882 niet min der dau 2'/< per mille van Nederlands bevolking, nl. 17 852 personen, door den rechter veroordeeld. Ondanks er tengevolge van de in 1883 uitge vaardigde Drankwet 12 000 tapperijen gesloten werden, betaalde ons volk in dat jaar bijna ƒ391 000 meer aan slerke-drank-belastiug dan iu 1882. In één enkel jaar besteedt het drinkend deel onzer natie f 40 000 000 aan spiritus. Terwijl vier individuen te Torre del Greco bezig waren, valsche bankbiljetten te maken, trad de politie binnen, die de heeren in hechtenis nam. In de Zwitsersche gemeente Oop- pet was sinds jaren her op de Begrooling twee gulden uitgetrokken voor bet onderhoud van iwee zwanen, de tradilioneele gasten van den Coppetschen vijver. De gemeenteraad heeft zui nigheidshalve die 2 gl. thans geschrapt, omdat de particuliere liefdadigheid genoeg zorgde voor de arme dieren. De openlijke bedelarij is dus door de gemeente Coppet openlijk erkend. De post-administratie vau het Duitsche Rijk heeft bepaald dat, tegen verhoogd port en betaling van aanteekenings-recht, ook voor paketten spoedbestelling kan' worden verlangd. Zulke pakketten kunnen tot een half uur vóór het vertrekken van de bepaalde post worden aangenomen. Uit een Engelscbe beschrijving van de beoefening van het schaatsenrijden ten onzent: Hollandsche jongens gaan op schaat sen naar school, melkmeisjes gaan met haar emmers op schaatsen naar de markt, bedelaars bewegen zich op schaatsen van het eene huis uaar het andere voort, postboden brengen hunne brieven op schaatsen rond. Het is volstrekt niet ongewoon op een der vele kanalen tal van boe renvrouwen tegen te komen, die achter elkander aanrijdende, met manden eieren eu boter beladen, zich mijlen ver naar de markt spoeden Het zingen heeft, volgens een Duitsche geneeskundige, een zeer weldadigen invloed op de borst. De betrekkelijke omvang van de borst alsmede de kracht der longen is bij zangers veel grooter dan bij uiet-zai gers. Daarom komt bij zangers wel is waar een catarrhale aandoening van de keel, maar bijna nooit bron chitis voor en sterven zeer zelden zangers aan de tering. In elk geval zijn geregelde zangoefe ningen een uitmuntend middel tot ontwikkeling en versterking van de borst. Een firma te Erfurt heeft een nieuw, verbeterd model voor een hyacintenglas in den handel gebracht, dat zich door practische eu handige inrichting onderscheidt. Om met goed gevolg hyacinten op glazen te drijven, is het vóór alle dingen uoodig, dat het water geregeld vernieuwd, en de glazen gereinigd worden, het geen beide tot hiertoe met moeilijkheden gepaard ging, omdat het niet kon geschieden zonder de bollen met de wortels uit de glazen te haleD, wat niet alleen een omslachtig werk is, maar veelal ook de plant benadeelt. Het door bedoelde firma uitgevonden glas nu bestaat uit twee deelen. Da bol ligt in het boveneiud van het glas, en de wortels groeien in een daaraan vast zittende cylinder. Deze cylinder steekt iu het glas, dat met water gevuld is, en kan atzoo rnet den bol en de wortels er uitgenomen en ter zijde gesteld worden, zonder dat er iets kan beschadigen. Het water kan dan gemakkelijk vernieuwd, en het glas schoongemaakt worden. In den omtrek van Oiloity, Penn- syLanië, is een petroljurnbrou in brand geraakt. Zij leverde dagelijks ecu hoeveelheid van 25,000 vaten olie op, eu spuit die nu als een zuil van vloeibaar vuur omhoog. De vlammen, zoo be richt men, verheffen ztch tot een hoogte van 200 voet en vallen dan iu gloeiende stralen weer neder over een groote uitgestrektheid. Het is een grootsch schouwspel. Uit officiëele gegevens hl ij ken de volgende bizouderhedeu omtrent de loonen, die te Berlijn aau vrouwen worden uitgekeerd. De hoogste werklooneu, namelijk tot 18 mark (ƒ10.80) toe, worden uitbetaald aan meisjes, die in eene albumfabriek werkzaam zijn. In de witleerlooierij ontvangen de arbeidsters een werk loon tot een maximum van 16 mark 50 pf. De werksters iu machinefabrieken, fabrieken van zil verwaren, van gekleurd papiei, in drukkerijen eu lithograpbiscbe inrichtingen ontvangen een loon, dat tot 15 Mk. klimt. Onder de vrouwelijke werklieden, die, zooals het heet, op stuk werken, zijn er in de passemeutfabrieken, die tot 22 mark iu de week maken; dan volgen de werksters in de fabrieken van breikatoen, wier werkloon tot 30 mark klimt, en die in de fabrieken van leder waren die hoogstens 18 mark verdienen. De werktijd is zeer ongelijk en wisselt af van 9 tot 14 uren per dag. Een bij velen nog vastgeworteld vooroordeel heeft Zaterdag weder een menschen- leveu gekost. Op de Geldersche Sloot te 's Gra venhage vond uaraelijlc eene vrouw haar mail op zolder hangen, met een touw om den hals. Op haar geschreeuw kwam eene buurvrouw aanloopeu, die eebter geen hand durfde uitsteken „zoolang er geeu politie bij was." Zij gaf van het geval aan haar eigen man kennis, die niet met dier.- zolfdeu volkswaan was behept en terstond naar boven snelde om het touw door te snijden. Het was toen echter reeds te laat, want de gehangene was reeds een lijk. Een t w e e-e n-t w i n t i g j a r i g j o n k- man, die in een bosch bij Filipstad (Zwedenj bezig was met hei vellen vau boomen, werd door een beer bezocht. Toen de beer op hem aankwam, vatte de jongeliug zijn bijl en bracht het dier geduchte slagen toe. Bij den derden slag bleef center de bijl iu den schedel van den beer zitten, deze vatte nu iu zijue woede den jonkman om het lijf en wilde hem tegen een boom drukken, waar het natuurlijk spoedig met ham gedaan ge weest zou ziju. Gelukkig snelde de broeder van den jonkman toe, gaf den beer nog eenige slagen, r.oodat deze zijne prooi moest loslaten en zich wegmaken altijd met de bijl in de hersenpan. De jonkman, schoon erg toegetakeld, kon na eenige dagen zijn werk hervatten, maar bruintje moest, na elf uijlhouweu eu acht schoten ontvangen te hebbën ziju leven laten. Kapitein Boyton, de vermaarde zwemmer, die nu, zooals men weet, rustig te New- York woont, is voornemens een Watersport-mu - seum te stichten voor zeilers, roeiers, zwemmers enz. van alle natiën. Hat zal modellen eu teeke- ningen van booten, photograpiiieën var. beroemde jachten, portretten van verdienstelijke s/wi-man- neu enz. bevatten. Hij roept alle liefhebbers van water-sport op, hem bijdragen te zenden. Omtrent het telen van koffie in Italië, bevat de Corriere eenige bevredigende mededeelingen. De landeigenaar Antonicala, in den omtrek van Rome, houdt zich sedert zes jaren met deze teelt bezig. Volgens hem kost eene hectare gronds, met koffieboompjes beplant, jaar lijks 300 lire, terwijl de opbrengst 2000 kg. koffie is, hetgeen, den prijs tegen 1 lire per kg. beiekend, eene winst van 1700 lire oplevert. De hoedanigheid van de koffie moet zeer goed zijn. Zooals men weet, werden vóór eeuigen tijd in Italë ook vrij wel geslaagde proeven genomen met het kweekeu vau theeboomeu De crinoline, het monster dat se dert eenigen tijd de dameswereld weder belaagt, waar tournures en baleinen langzamerhand den weg bereidden, dreigt nu eindelijk weder te zul len overwinnen,ondanks het krachtig protest van alle mannen en het verzet van goedgezinde vrouwen eu meisjes. Op een hofbal te Berlijn werd dit wansmakelijk kleedingstuk weder gedrageu. Een treffend verhaal van honden- trouw wordt uit Spanje bericht. Een huisgezin te Alhama, bestaande uit vader, moeder en twee kinderen, had een grooten Newfoundlandachen hond, die altijd aan het voeteneind van het bed der kinderen sliep. Bij de aardbeving stortte hun huis iu eu de bewoners werden onder het puin bedolven. Te midden vau de algemeer.e ontzet ting nu wist de bond met groote moeite en niet zonder wonden, zich uit het puin te bevrijden. Hij droeg het jongste kind, dat nog leefde, in den bek. Nadat hij den kleine voorzichtig op een veilige plek had neergelegd, ging hij opnieuw tusscheu het puin, waardoor hij zich krachtig met zijn pooten heenwerkte, en weldra bracht hij ook het andere kipd te voorschijn, maar dat was dood. Zwaar gewond aan kop en pooten, drong de trouwe hond ten derde male iu den puinhoop door, maar nu kwam hij niet terug. Bij het wegruimen van het puin vond men hem dood liggen. Te Leipzig zal een nieuwe B o e k- handelaarsbeurs gebouwd worden. Het bestuur van den Börsenverein der Duitsche boekhande laren, bestemde daarvoor 900.000 Mark. Een Loniiensche mist is in Enge land tot een spreekwoord geworden. Maar weet men ook, wat zoo'n mist der bevolking vau Lon den soms kost? De directeur van de Gas light and Coke Company heeft bekend gemaakt, dat verleden week aan de maatschappij voor één mistigen dag 5.250 extra had moeten uitbe taald worden. Iu 24 uren tijds had de fabriek 9500 ton kolen gebruikt om de 96.000 e^tra voet gas te kunnen aanvoeren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 2