N I E W E No. 875. Zondag 15 Februari i§£5. lOdc Jaargang agite ma row agitate. De vooruitgang der Katholieke Kerk ia de 19e eeuw. BUITENLAND. mrnïM*? 4 Huurkoetsen. Sterfhuisgebruiken. Kieseh behandeld. ABONKJSMETJTSPBIJS Per 3 maanden voor Haarlem Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. Voor het Buitenland Afzonderlijke Nummers Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. r 0,85 1,- 1,50 0,06 PRIJS DER ADVERTEMTIEK Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrgdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitatevers KUPPERS LAUREl. Vervolg.) Wat in Gernaanië geschiedde, had ook plaats in het stamverwante Euge'and. Ner gens zien wij de belofte van den Heiland, »de poorten der hel zullen haar niet over winnen,* zoo glansrijk bekrachtigd, dan in het laatstgenoemde land. De vervolgingen, welke de Kerk daar, ouder deu bloeddorsti- gen Hendrik VIII, onder zijne dochter Eli zabeth en hare opvolgers tot Cromwell toe, moest lijden, hebben den bodem van dit land met het bloed van duizenden marte laren gedrenkt en deu Hemel met Heiligen gevuld. Deze vervolgingen hadden dan ook het gevolg, dat in het jaar 1786 het aan tal Katholieken in Engeland en Schotland nog slechts 60,000 zielen bedroeg met 359 Priesters en dat, volgens betrouwbare bron- neD, bet aantal toen nog aan bet afnemen was.En thans?In onzen tijd bedraagt het aan tal Katholieken ruim drie millioen. Dat deze drie millioen niet allen nakomelingen zijn van de bovengenoemde 60,000 Katholieken, ligt, dunkt ons, op de vlakke hand en aange zien de landverhuizing gelijk nul is, zoo kau men veilig aannemeu, dat dit aantal slechts door bekeeringeu is geformeerd. Op de plaats tier vier Apostolische Vicarissen, die in het begin dezer eeuw fungeerden, is thans eene Kerkelijke hiërarchie getreden, bestaan de uit een Kardinaal-Aartsbisschop, die te Londen resideert en 12 Bisschoppen, alleen voor Engeland.De hiërarchie voor Schotland werd voor eeuige jaren ook opnieuw hersteld. Terwijl de Katholieken eene eeuw ge leden slechts op geheime, afgelegen plaat sen vergaderden om de heilige Offerande der Mis bij te wonen, ziet men thans door het gausclie laud talrijke kerken en kloos ters, alle wedijverende in schoonheid en degelijkheid vau bouw. De Kathedraal van Londen mag als een der prachtigste kerk gebouwen van den nieuwen tijd worden be schouwd. Hoe vaak de bekeeringeu in Engeland nog plaats grijpen, kan men afleiden uit de volgende woorden, die een beroemd be keerling, de Eerwaarde heer Oekeley, iu de limes openbaarde. Genoemde heer schrijft: »De bekeerlingen stroomen naar ons heen. De dagbladen bespreken van tijd tot tijd eeuige der merkwaardigste bekeeringeu. De aan mijne zorgen toevertrouwde kerk is FEUILLETON. De eerste huurkoetsen werden iu 1625 te Lon den ingevoerd; Zij hadden aanvankelijk hare standplaats alleen in de nabijheid der voornaam ste logementen, en waren slechts ten getale van twintig. Tien jaren later waren' er reeds zooveel huurkoetsen iu Londen, dat Koning Karei II het noodig achtte de vermeerdering van haar aantal bij eon wetsbesluit te verbieden. In Parijs kregen de huurkoetsen den naam van „Fiacres". Daar was namelijk, in het muiden der zeventiende eeuw, een industriëel Nicolaas Sauvage genaamd, op den inval gekomen altijd rijtuigen en paarden om te verhuren gei eed te hebben. Dit denkbeeld vond algemeen bijval. Sauvage richtte eene stalhouderij geheel tot het verhuren van rijtuigen in, en omdat hij in de Rue St. Martin een huis bewoonde, dat het ho tel Fiacre genoemd werd, heetten zijne ij- tuigen al spoedig in de wandeling „Fiacres." De onderneming wierp voor den eigenaar be langrijke winsten af, en daardoor werd bij ai. deren ook de lust opgewekt om zich de P! 1— legies te verschaffen, waarbij het verhuren van rijtuigen hun vergund was. Dit kostte hun aan zienlijke sommen. Zoo betaalde een zekere Char- stellig eane der minst beduidende van Lon den, en toch gaat er geen week voorbij, waarin niet onderscheidene aanmeldingen en verzoeken om in de Kerk te worden opge nomen, tot mij komen.* De talrijke bekeeringen in Engeland la ten zich gemakkelijk verklaren. De bodem van het Protestantisme in Engelaud is voor katholieke sympathieën veel gunstiger voor bereid, dan in elk ander land. Ten eerste hebben de Protestanten van Engeland een grooteren schat van positief godsdienstige waarheid behouden, dan hunne geloofsge- nooteu elders. Vervolgens bestaat er iu het Engelsche Protestantisme eene partij, de zoogenaamde anti-luthersche, die meer tot de Katholieke Kerk genaderd is. Ja, iu den laatsteu tijd heeft het zoogenaamde ritu alisme talrijke aanhangers gevonden, die het doel hebben, katholieke ceremoniën bij deu Godsdienst, hoofdzakelijk de kleedij en de uiterlijke verrichtingen der Geestelijken, weder in te voeren, waardoor de toenade ring tot de Katholieke Kerk steeds grooter wordt. Tot deze richting behoort een zeer groot aantal Proteslantsche predikanten. Deze laatsten en de leden der hoogere aris tocratie zijn het, die in Engeland tot de Katholieke Kerk overhellen en jaarlijks een belangrijk contingent bekeenugen leveren Eu deze beide invloedrijke standen zullen het ook waarschijnlijk zijn, die langzamer hand er 't meest toe zullen bijdragen om het land totaal Katholiek te doen worden. De protestantsche predikanten genieten in Engeland een veel hooger aanzien dan ergers ter wereld en de liooge adel keeft, zooals bekend is, daar zulk eeu grooten iuvloed op bet noodlot van bet land, als in geen andereu Europeesclien Staat. Hoe gunstig de toestand der Katholieken thans reeds is, moge uit het volgende blijken. Ongeveer tien jaren geleden werd de Mi nister van Koloniën in het Engelsche Ministerie naast deu Minister van Buiten- landsche Zaken wel de meest gewichtige persoon katholiek. Dezebekeeriug maakte groote sensatie, die te grooter was, naar dien deze man tot dusver grootmeester der Engelsche vrijmetselaars was geweest. Des niettegenstaande werd deze eminente staats man, 't was de veelbesproken Markies Ri- pon, eeuige jaren later Onderkoning van Iudië, d. w. z. hij werd, na de Koningin, de eerste persoon der Engelsche wereld- monarchie. 't Zou ons te ver voeren als we les Vilierine iu het jaar 1650 aan de konink lijke schatkist, voor het uitsluitend recht om in Parijs huurkoetsen te mogen houden, de klei nigheid van 15000 livrea. In de omstreken van Brussel plaatst men een stok met eer. zwarte vlag tegen het huis. Deze vlag, waarop een doodshoofd in witte kleur is aange bracht, staat tegen de buitenzijde van den muur, waar langs aau de binnenzijde de doodkist staat. In het Zuiden van België en in het Noorden van Frankrijk zet men een zwart geverfd kruis vóór het sterfhuis. In West-Vlaandereu legt men vier bossen stroo kruislings over elkander. Is de doode een familielid -geweest, dan wordt op het kruis punt der stroobossen een steen gelegd, doch wan neer de gestorvene een dienstbare was, een halve steen. In Zuid-Brabant en ook in sommige ge deelten van Noord-Brabant legt men bij een sterf geval eeuige bossen stroo over elkander voor de woning en op dat stroo wordt dan hier en daar eeu steen gelegd. In weer andere streken hangt men een breed, zwart lint aan de bui tenzijde der huisdeur. Onder de begrafenisgebruiken dient nog ver meld, dat men in de Provii ciëu Groningen en Drente, ten platten lande, eeu ff estmanl aanricht hij eene begrafenis; daaraan nemen niet alleen de bloedverwanten, die den overledene grafwaarts al de namen noemden van bekeerlingen uit de hoogere aristocratische kringen in En gelaud; de door ons aangehaalde cijfers mogen voor zich zelveu spreken. Alleen dient betoogd te worden, dat het voor naamste contingent door den adel en de predikanten wordt geleverd. Ouder deu adel bevinden zich ook vele leden van vorstelijke huizen, die reeds eeuwen geleden aau de Engelsche natie de uitmuutendste veld- keeren en staatslieden, ja zelfs eene reeks Koningen hebben geleverd. Ouder de theolo gen vinden we de meest gevierde vertegen woordigers der hoogeseholen. Slechts aan twee namen willen we hier herinneren, aan Newmanu en Manning, den tegeuwoordi- gen Aartsbisschop van Westminister en Pri maat vau Engeland, namen die bekend zijn, overal waar Katholieken wonen. Deze tal rijke bekeeringeu doen ook voor Albion, op 't gebied van de Katholieke zaak, bet beste verwachten. Een werkelijk ander beeld biedt ons Rusland aan. Bekeeringen tot de ware Kerk zijn in dit laud in 't algemeen zelden. Hoe kan het ook anders? Otn vrijwillig, uit innerlijke overtuiging vau deu eenen tot deu andereu Godsdienst over te gaan, moet men de bekwaamheid, den aan leg hebben om over natuurlijke dingen te kunnen nadenken en moet men in het be zit zijn van een zekere mate politieke vrij heid. Beide factoren nu schitteren iu Kus- laud door hunne afwezigheid. Eeu eigenlijk burgerdom, de kern der natie, bestaat iu deu Noordscheu kolossus niet. De adel, die uit wendig met het fijnste beschaviugslak schijnt vernist te zijn, is op zijne wijze, ruw, brutaal, zonder hoogere ontwikkeling, gedemoraliseerd. De ambtenaren en rechters zijn totaal bedorven. De geestelijkheid der schismatieke Kerk, hoofdzakelijk de lagere, aau welke de zielzorg op het platteland is toevertrouwd, is dom en wordt algemeen veracht. De boerenstand ofschoon onbedor ven en patriarchaal eenvoudig, kent geene politieke rechten,dan blinde gehoorzaamheid aau deu Vader in St. Petersburg. Ondanks deze ongunstige omstandigheden hebbou er bekeeringeu in de eerste familiëu plaatsgehad, 't Ziju meestal mannen, niet alleen schit terend door hunne maatschappelijke positie, maar ook uitmuntende door den adel hun ner gezindheid. Wie in Rusland, het land der permanente Katholieken-vervolging, tot de ware Kerk overgaat, zet zijn vermogen, brachten, maar ook eeuige buren deel. In Gro ningen bestaat dit feestmaal in koffie met eenige soorten witte en krentenbrood, in Drente in een ferm maal gekookte grauwe erwten met ham, gevolgd door een goeden voorraad rijstebrij. Zooals men weet, gaan in Groningen en Dreute zoowel mannen als vrouwen ter uitvaart mede- In de beroemde juwotleu-verzameling van het Groene Gewelf te Dresden, die tegenwoordig voor eiken reiziger te bezichtigen is, liggen de schat ten der middeleeuwsche goudsmidskunst bewaard achter rameu van geslagen ijzer met eene glas- bedekking, die er nooit voor bezoekers, wie zij ook zijn mogen, wordt, afgenomen. Tachtig jaar geleden was dit nog niet het gevalmaar toen hadden ook slechts personen van beogen rang, die eeu bepaalde vergunning vau den Vorst konden toonen, in het gewelf toegang, onder geleide van den bewaarder. Op zekereu dag werd weder op hoog bevel een uit gelezen gezelschap van den aanzienlijksten stand door den toenmaligen grijzen bewaarder in de verzameling rondgeleid, en tot zijn niet gevin gen schrik zag zijn scherp oog, dat een jonge Gravin eeu praclltigen diamant van onschatbare waarde liet verdwijnen. De schrandere man deed alsof hij niets bemerkt had, maar toen hij aan den uitgang stond, verzocht hij het gezelschap zijne positie, zijne vrijheid, ja zijn leven op 't spel en hoe hooger hij staat op de spor ten der maatschappelijke ladder, hoe groo ter zijn in vloed is, des te zwaarder treft hem de wraak der Russische machthebbers. Voor eene bekeering iu Rusland heeft men dus een bizonder grooten moed noodig. De Russische toestanden zijn dan ook voor de Katholieken zeer ongun- stig. Evenwel mogen we van Rusland iu de toekomst meer verwachten dan wij ge- looven. Van alle Christelijke secten komt geene ons zoo nabij dan de Grieksch- Russische; slechts weinig punten, namelijk de leer aangaande deu II. Geest en van het Primaat van deu Apostoliscken Stoel scheiden ons van haar. Eene vereeuiging van beide Kerken zoude op zich zelve niet moeilijk zijn en des te gemakkelij ker gaan, ware de scheiding niet alleen door eeu concilie-besluit der Russische Bisschoppen, maar ook door een daad van geweld door deu Czaar in 't leven ge roepen, De Russische Kerk is dientenge volge feitelijk, doch niet in deu juristi3chen zin schismatiek. De vereeuiging der beide Kerken is eeu lievelings-idee van onzen Heiligen Vader Leo XIII. Moge de idee tot werkelijkheid komen, de Kerk zou dan eeu zegepraal vieren, zooals zij die sinds de dagen van Constantijn den Grooteu niet heeft beleefd. (Slot volgt.) Iu de Luxemburgsche Kamer heeft de heer Blocliausen verklaard, dat de minis- teriëele crisis geëindigd is en dat de quaestie der erfopvolging beslist is door eene ver klaring van deu Koning-Groothertog, dat hij de rechten van den Hertog van Nassau eerbiedigt. De Kamer heeft na deze me- dedeeling geen votum uitgebracht. Engelaud heeft, onder vriendelijke dankbetuiging, voorloopig van Italië's hulp iu Soedan afgezien en deelt de meening der Porte, dat alleen de Sultan recht van beschikking heeft over de havens in de Roode Zee. Verscheidene Londeusche bladen versche nen dezer dagen met een rouwrand,dewijl het thans ontwijfelbaar is, dat Gordon inder daad verraderlijk met 500 zijner getrouwen is gedood. De jongste berichten bevestigen even geduld te hebben omdat nog eeu kleine formaliteit te vervullen was. Hij verliet een oogenblik het kabinet, waarin hij de dames gebracht had, en kwam terug met een schotel vol zemelen, waarin hij de dames verzocht hare- handen te wasschen. „Dat is een oud gebruik", zeide hij veront schuldigend, terwijl hij de jonge Gravin aanzag. „Eens was hier ook een gezelschap van voor name dames, om de juweelen te bezichtigen, eii bij die gelegenheid werd eene van de dames zoo bekoord door eeu kostbaren ring, dat zij dien opstak. De toenmalige bewaarder had deii diefstal bemerkt, maar wilde de jonge dame niet tentoonstellen en kwam op den inval van het handenwasschen iu zemelen, dat hij voor een oud gebruik deed doorgaan. De jonge dame be greep dien wenk, liet den ring heimelijk in de zemelen vallen en de bewaarder had zijn post dien hij anders zeker verloren had, den ring en de eer van de jonge dame gered." Lachend wiesch men zich de handen, de jonge Gravin het laatste. Toen zij deu schotel aannam, wierp zij den braven man ongemerkt een dank baren blik toe. De oude bewaarder vond in de zemelen den diamant terug, en sedert dien tijd worden de schatten in geen geval ooit nomen. liet Groeue Gewelf iu weder uit de glazen kasten ge-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 1