N I E U W E No. 877. Zondag 22 Februari 1885. 10de Jaargang Turkije. 0,06 ABONNEMENTSPRIJS 1 0,85 1 1,50 Per 3 maanden voor Haarlem Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. Voor liet Buitenland Afzonderlijke Nummers Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. Ml 1— AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIÉN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KUPPERS k LAUREL Wij hebben reeds meermalen gewezen op de vreemde houding, welke tegenwoor dig door de meeste Staten wordt aange nomen met betrekking tot de koloniale politiek. Als wij het woord vreemd daar even bezigden, deden wij eigenIjjk een misgreep, want beweenden* kan in onze dagen ten slotte niets meer. De meest onverdedigbare daden worden schaamteloos, ook op het terrein der buitenlandsche staatkunde, dooi de onderscheiden Mogendheden gepleegd. Men heeft ons dus aan alles gewend ge maakt, zoodat wij maar 't best doen als wij het orgaan voor bevreemding* ge voelloos maken. 't Was evenwel uiet om over die kolo niale manoeuvres der hedeudaagsche Re geeringen bij vernieuwing iets in 't midden te brengen, dat wij van haar gewaagden. Er treedt bij die koloniale bewegingen, nu zij ook op Egypte en andere lauden over welke de Sultan heet het oppergezag te voeren, gericht ziju, eeu andere quaestie op deu voorgrond, welke alleszins over weging verdient. Sedert jaren was men er namelijk aan gewoon geworden dat Turkije ouder de doode Staten werd geteld. Daden van leven gingen trouwens niet langer van Constan- tinopel uit. Allerlei gruwelen eii akelig heden werden van het huiselijk leven van den Sultan verteld; nu en dan kreeg men ook eens eene »nota« van den Groot-Vizier aan de eeu of andere Mo gendheid gericht, te lezen, doch dat was dan ook alles. De ouderscheiden Mogend heden deden juist alsof er geen Turkije bestond. In deze omstandigheid vonden velen een groot voordeel, ook zij, die anders, uiteen heilig beginsel, er voor zijn, dat aan ieder Monarch dat grondgebied, die rechten blijven gewaarborgd, waarop hij geschied kundig en staatsrechtelijk aanspraak kan doen gelden. Maar met Turkije staan wij voor eene exceptie. De intrede van de Turken in ons werelddeel was een schande voor Europa en strekt het tevens tot groote, vooral FEUILLETON Russische gevangenissen. Het onlangs gesloten verdrag tusschen de Rus sische en Pruisische Regeeringen, omtrent het uitleveren van misdadigers, leidt onwillekeurig onze aandacht op de rechtstoestanden van het Rijk der Czaren. Kort geleden verscheen eeu hoogst belangrijk boek, getiteldLes prisons russes"welks inhoud door geen enkel Russisch blad als onwaar weid gesignaleerd. Men ver trouwt ternauwernood zijne oogeu, als men de afgrijselijkheden leest, welke ons in dit werk betreffende de Russische gevangenissen worden verhaald. De behandeling der politieke gevangenen in Rusland onderscheidt zich zeer van die, welke in de westelijke landen in gebruik is, zij is veel harder dan die, welke de volken van het Westen hunne grootste misdadigers doen ondergaan. Reeds hun preventieve gevangenschap is zoo danig ingericht, dat zij op eene lijn staat met de vroegere pijnbanken om de aangeklaagden tot bekentenis te brengen. „Gij bekent niet.' Goed ik zal u in de gevangenis laten verrotten 1" Zoo spreekt de rechter van instructie tot de beschuldigden. En dit is geen bloote bedreiging. In de cellen der Peter- en Paulusvesting te St. Petersburg, waar de preventieve gevangenen gehuisvest worden, druppelt het water van de muren en vormt plassen in de oneffenheden van zedelijke schade. Veilig kan men zeggen: bet was een groote dwaling, dat men niet ua den smadelijkeu intocht van de Turkeu spoedig voor hun uittocht uit ons wereld deel zorg droeg. Dat bad kunnen geschieden als de geest drift voor liet Kruis de volkereu had blij ven bezielen. Staatsberekeaiugen doofden, ook in de harten van de Monarchen, van wie men beter had mogen hopen, het vuur der liefde voor Christendom enChristelijke beschaving. Zoo bleef Turkije eene macht in Europa, en natuurlijke eene, welke vloekt tegen de Macht vau den Gekruiste. Men spreekt tegenwoordig van een val- schen profeet, die Soedan in beroering brengt; maar ons werelddeel wordt reeds sedert eeuweD door zulk een Mhadi te Con- stautinopel geteisterd. De Sultan toch is de vertegenwoordiger van den valschen profeet, 't Is dus onvergeeflijk, dat men hem reeds uiet voor lang naar Azië terug dreef. Met grooten weerzin lazen wij daarom van 't voornemen om Turkije feitelijk weder in Egypte en Soedan te halen, waaruit het daadwerkelijk gezet is. Het heet nog Sou- verein van Egypte, maar het heeft er in waarheid niets in te brengen dan leege briefjes. De gansche Soedan-geschiedenis moet op ieder onbevangen toeschouwer eeu pijnlij ken indruk maken. Wat deed Engeland in Soedan, als het vooruit wist, dat het zich daar niet zou weten te doen gelden. Eu- gelaud had aan Fraukrijk moeten overla ten om zich een overwicht in Egypte en Soedan te verzekeren. Hoogstens had dan Groot-Brittanuië gezamenlijk met Frank rijk aan den Nijl en Roode Zee kunnen opereeren. Het is een historisch recht, het welk Fraukrijk op het uitoefenen van een machtigen invloed in Egypte bezit. Thans verluidt het, dat aan Italië eeu belangrijke rol zou worden toebedeeld aan de Roode Zee, misschien wel aan den Nijl. Daartegen moet zich Frankrijk, nu of la ter, wel verzetten. Men zal te Parijs niet blijven dulden, dat Italianen eeu standpunt innemen, waarop zij in geen enkel opzicht recht hebben. Het is de dwaasheid zelve om den bodem. Wel zijn er kachels geplaatst en wordt er brandstof geleverd, maar er wordt niet alle dagen gestookt, en in den winter als de thermometer op 25—30 graad Reaumur onder nul pleegt te staan, is de koude zoo verschrik kelijk, dat onderscheidene gevangenen bevrie zen. Zij hebben geen bed; een plank waarover een stuk vilt is gelegd en een dunne deken, is hunne legerstede en slechts als zij ziek zijn, en dan nog niet altijd, worden zij van kussens en eene warmere deken voorzien. In het zachtere jaargetijde is de vochtigheid der cellen minder lastig, maar nog ongezonder; zij bewerkt in ver- eeniging met de miasmen van den inoerassigon bodem, waarop de stad is gebouwd, de ontwik keling van boosaardige ziekten, hoofdzakelijk longtering, en vele politieke gevangenen, die volmaakt gezond in de preventieve gevangenis werden gebracht, verlieten haar stervend, zoodat zij in draagbaren moesten worden vervoerd, liet voedsel der gevangenen is even slecht als de behandeling. Vermits er geen goede controle wordt uitgeoefend, wordt er volgens het bekende systeem „gespaard". Brood van de slechtste soort, dat niet geheel doorbakken is, om het zwaarder te doen blijven, ransig vet, verschimmeld meel en des Zondags een stukje vleesch, dat meestal bedorven is, ziedaar het voedsel van den ge vangene. De levensmiddelen worden bovendien in zeer geringe quantiteiten verstrekt, hetgeen echter niets te beduiden heeft, daar de gevan genen toch in zeer korten tijd ongesteld worden. Deze preventieve govangeuschap is echter nog te kunuen gelooveu, dat het zoogenaamde één -Italië, 't welk nog nimmer iets doen kon, als het aan zich zelf was overgelaten, nu heldenfeiten zou kunnen verrichten. La ten die Süorkende revolutie-makers maar eens werkelijk met de Soedaueezen slaags komen en men zal eens zieu, wat er van dien heldenmoed der Italianen terecht komt. Tot hiertoe deden zij nog niets anders dan onbezette steden innemen dat helden stuk hebben zij ook bedreven toen in Italië de poorten der steden door verraders voor hen werden geopend. Zulk eeu moed kun nen de tegenwoordige revolutiemannen in Italië wel ontwikkelen, maar ten dage dat Oostenrijk moest worden vernederd, werd Napoleon III te hulp geroepen, die in zijn verdwaasdheid dom genoeg was, om een der O O meest onrechtvaardige oorlogen te onder nemen. Wij keereu terug tot Turkije, en dan zeggen wij: men boude het zorgvuldig uit Egypte^ daar men anders te Coustautiuo- pel werkelijk zou gaan meenen, dat de Sul tan nog iets beteekent. Het is een vinding der meest alledaagsche staatkunde, van on edele berekening, welke de Mogendheden nog doet dralen met de finale executie van het Tursch gezag in Europa. Men spreekt veel, vooral te Louden, van den schok, dien de wereld zou oudervinden, als de chef der Mohammedanen te Cou- stantiuopel viel. Maar is de Sultan nog wel als het hoofd der Mohammedaansclie we reld te beschouwen? Wij gelooveu het niet. Gesteld echter het ware zoo, sedert wan neer moet dan de Christenwereld zich op offeren ter wille der volgelingen van deu valschen profeet? Als Engeland niet geleid werd door de politiek van het grofst egoïsme, zou het auders oordeelen over de Turken. Toch zal de val van deu Sultan niet zijn te voorkomen. Aan wieu echter zal zijn na latenschap dan vervallen? Reeds meerma len deden wij uitkomen, dat, naar 't ons voorkomt, liet wel 't meest weldadig en ge zegend zou wezen, als Oostenrijk de heer- seher werd op het schiereiland van deu Balkan. Rusland moet zijn heil maar zoeken in Azië. Tegenover de ruwe volken, welke daar mild in verhouding tot het lot van hen, die tot langereu of levenslangen kerkerstraf zijn ver oordeeld. Deze ongelukkigen worden gehuisvest in een fort te Trubetzkoi-Ravelin, tegenover het winterpaleis. „Het leven van een vijand van den Czaar is geen kopeke waard," zeide de Gouverneur van deze inrichting, Generaal Gunecki, in de rede voering, welke hij bij de aanvaarding vau zijn ambt heeft uitgesproken; en volgens deze uit spraak wordt er ook gehandeld. De weinige voorwerpen, die de veroordeelde in de preven tieve gevangenis mocht behouden: een kam, een borstel, een stuk zeep enz. worden hem ontno men, als hij in den diepen, nauwen en donkeren kerker vau Trubetzkoi-Ravelin wordt gebracht. Hij is dus niet meer in staat zich te reinigen; de ongelukkige vergaat in 't vuilzijne nagels, die hij dikwijls in langen tijd niet kan snijden, groeien hem diep in 't vleesch. Niet zelden ontwaakt de ongelukkige op ziju harde leger stede, door de scherpe tanden eener hongerige rat, die aan zijn voeten knaagt. Lectuur is niet geoorloofd, zelfs geen religieuzehet totale niets doen in bijna donkere, verblijven, werkt nadoelig op het verstand der ongelukkige gevangenen; velen worden krankzinnig. Dit veraudert echter niets aan hunne behandeling. Slagen en honger is de kuur, welke men hen doet ondergaan. „Dikwijls hoort men", zoo luidt de brief van iemand, die zijne straftijd overleefd heeft, „uit eene naburige cel weenen en jammeren, hetgeen hartverscheurend is. Het zijn da ongelukkige wonen, kan het nog eenigszins als bescha- ver optreden. In Europeesch Turkije moet eeu werkelijk gecultiveerde macht optreden en dat is Oostenrijk. Daarenboven is het een dure plicht en roeping van Europa om de Banier van het Kruis weder te Constau- tinopel te plaatsen. En dit toch kan niet door Ruslaud worden vervuld. De Noord- sclie kolossus bezit daartoe niet de macht. Groote dingen staan der wereld in het Oosten te wachten. Men kan de uitbarstin gen wel vertragen, doch men zal aan de logica der geschiedenis niet ontkomen. Moge spoedig het Turksche Rijk van ons we relddeel verdwijuen, en eindelijk geheel Europa wordeu teruggegeveu aau dat Chris tendom, voor hetwelk het reeds achttien eeuwen geleden, iu zijn machtigste cen- traalpunten van die dageu, door den H. Pau- lus werd gewonnen! Zooals wij reeds deden uitkomen belette wereldsch overleg aau den Sultan het von nis te voltrekkeu, dat het Christelijk be wustzijn over hem moest vellen.'t Is echter eene ramp, van ontzettenden omvang voor de wereld te achten, dat de edelste begin selen, ook de machthebbers, door allerlei lage berekingen en inzichten worden ver stokt. Heeft men het niet moeten beleven, dat het zich Christelijk noemend Engeland bepaald het hof maakte aan deu Moham medaan, die te Coustautiuopel zetelt Der gelijk eeu schouwspel was afschuwelijk en wordt niet gerechtvaardigd door de bewe ring, dat het onkel geschiedde om Rus- lands overwicht te fnuiken. Bij de uitkomst is gebleken dat de toeleg toch uiet gelukte. Rusland is eeu macht gebleven, waartegen Engeland niet is opgewassen. Men kan dat nu betreuren, zooveel men wil, maar het feit wordt daardoor niet weggenomen. Ook wij dwepen allerminst met het Rijk der Czaren, doch wij koesteren altijd nog meer sympathie voor Rusland, dan voor den Mohaininedaauschen Sultan. Die vroegere gezaghebber heeft volstrekt geen aanspraak op de sympathie van eenig Christelijk Europeaan. Dat hij zich nog te Constantiuopel bevindt, noemen wij (uit volle overtuiging) eene oneer voor, ja, eene bespotting van ons naar Christus zich noemend werelddeel. Het einddoel der krankzinnige", welke men aan hun bed heeft vastgebonden en dan slaat, tot zij stil zijn." Het slaan is overigens het gewone middel om de gevangenen te straffen. Voor geringe vergrijpen kan het bestuur de gevangenen tot opsluiting in de strafcellen, op water en brood, van een tot zes dagen, of tot lijlstraffen veroordeelen,d. w. z. tot niet meer dan twintig slagen met den knoet of honderd mot de zweep. Voor grootere misdaden (poging tot ontvluchting,gewelddadigen tegenstand, samenzwering enz.) vergadert de krijgsraad, die de gevangenen tot honderd knoet- of vierhon derd zweepslagen, of achthonderd stokslagen kan veroordeelen. Slechts eenige weken ziju er noorlig om aan den meest krachtigen gevangene het uiterlijk van eeu afgeleefden grijsaard te geven; zijn lichaam, dat een lijklucht van zich afgeeft, wordt aan een skelet gelijk. Men laat den gevangene, die te zwak is, om van zijn legerstede op te staan in het vuil vergaan, 't Is immers slechts te doen om van de gevangenen te wordeu ont slagen. Deze behandeling verklaart ons, waarom de veroordeelden de doodstraf verkiezen boven de gevangenis; zij verklaart de tooneelen van toorn en wanhoop, die men meermalen kan waarnemen, als de Czaar de tot de doodstraf Veroordeelden „genade" scheukt en hunne straf in levenslange gevangenschap, dat wil zeggen in levenslange marteling, doet veranderen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 1