BUIT E \~LA N I). BINNENLAND. Europeesche politiek moet dan ook wezeu, om al de Turken naar Azië te doen ver huizen. De pogingen van het Belgische Gou vernement ter verkrijging eener Europee sche internationale regeling van de uit- voerpremiën voor suiker zijn mislukt, door dien het antwoord van Duitschland alle verdere onderhandelingen nutteloos maakt. De Rijksdag heeft definitief het Sperrgesetz aangenomen, overeenkomstig de bij de tweede lezing vastgestelde re dactie. Door Z. D. H. den Bisschop van Fulda is een circulaire uitgevaardigd, waarin hij bij vernieuwing de aandacht richt op de weuscheli]kheid om een Vrije Katholieke Universiteit te Fulda te stichten. De me dewerking der Katholieken wordt voor dat doel ingeroepen. Gladstone heeft aangekondigd, dat onder de regeeringsoutwerpen er ook een voorkomt betreffende de federatie der Au- stralischen koloniën. Volgens berichten uit Khartoem heeft de Mahdi al de papieren van Gordon, be nevens eene menigte bankbiljetten in be slag genomen. De Eugelsche troepen hebben Goebat den 14 den dezer ontruimd en zijn onge stoord naar Aboe-Klea teruggetrokken, vanwaar zij zoo mogelijk naar Gakdoel zullen retireeren, omdat daar meer water is. Het heet dat de Mahdi met 50,000 man en tal van kanonnen zich op weg bevindt naar Metammeh. Uit Tunis ontvangt de Daily News be richt dat er van daar agenten naar Tripoli waren gegaan om het volk op te stoken en dat de Frauschen daarom de grenstroe pen versterken. GEMENGDE BERICHTEN. De Tweede Kamer heeft benoemd tot rap porteurs over het wetsontwerp tot regeling der staatsloterij de heerer. Schimmelpennick, Mees, Goeman Borgesius, Van Kerkwijk eu Van Drlden. Vlissingen, 20 Febr. Zondag-avond vertrokken met de mailstoomboot Prinses Elisabeth, van hier naar Londen, een twintigtal polderwerkers uit Sliedrecht, Moerdijk en omstreken, om van Engeland hunne reis naar Panama voort te zet ten. De lieden verdienen bij het doorsteken dor landengte wel veel geld, maar het klimaat is er zeer ongezond; het is te hopen, dat zij allen gezond weder naar het vaderland mogen terug- keeren, nadat het groote werk voltooid is. Venendaal, 20 Febr. De man, die dezer dagen bij deze gemeente door de duisternis in de Grift is geraakt, is thans aan de gevolgen overleden. Men klaagt reeds sinds lang alhier over de duisternis van dien druk gebruikten weg, en het is te verwachten dat het gemeentebestuur van Ede eerlang aan verlichting zal gaan denken. Apel, 20 Febr. De heer Hasselo, hulponder wijzer alhier, die voor vier dagen tengevolge van een val het been brak, is, zeer vermoedelijk door te laat verleende geneeskundige hulp, aan deze beenbreuk overleden. Hij laat eene weduwe met vier kinderen na. Rotierdam, 20 Febr. De Rotterdamsche Tramwegmaatschappij zal over het jaar 1884 uitkeeren een dividend van 7 percent, met af schrijving eener som van ƒ62,000. Baarderadeel, 20 Febr. Te Beers, nabij deze gemeente, is een arbeider zoodanig mishan deld, dat hij de spraak heeft verloren en in zorgwekkenden toestand verkeert. De vermoede lijke daders, een zandschipper en zijn zoon, zijn in hechtenis genomen; de justitie doet onderzoek. Leeuwarden, 30 Febr. Het lijk van den oppasser H. H., die in den avond van 11 Januari jl. in de Potmarge alhier is verdronken, is te Bergum teruggevonden, maar beroofd van boven- kleeding, gouden horloge en ketting. De stille maan was onlangs in een Saksisch dorp bij Pirna een nachtelijke rustver- stooreter. Zij maakte door hare heldere stralen, midden in den nacht, een dienstmeisje wakker, hetwelk, in de meening dat het dag was, opstond en in de keuken aan het werk ging. Het gedruisch dat zij maakte, deed de vrouw des huizes wakker worden. Deze, meenende dat er dieven in huis waren, riep haar zoon te hulp. Met een sabel gewapend ging de jonkman moedig op de inbre kers los. Intusscheu kwam het geheele huis in rep en roer. Maar er was niets bizonders te ont dekken, dan de meid, die op dat ongewone uur in de keuken bij het vuur zat, doch die nu, even als de overige huisgenooten, nog eenige uren rusten ging in Morpheus' armen. De N o o r d a m e r i k a a n s c h e Staat Californië heeft een legaatje van 35 millioen gulden gekregen van Leiand Stanford, den president der Centraal Pucific-spoorwegmaatschappij, die kin derloos 13 gestorven. Een staaltje van gemeente-administratie. Bij den jongsten brand in de gemeente Voorburg werden door den burgemeester, na afloop van den brand, de namen afgeroepen van hen, die voor het loopend jaar tot het personeel van de spuiten behoorden; aan alleu, present waren, en dien sten hadden verleend, zou eene belooning worden toegekend: menigeen kwam echter op de lijst voor, die het tijdelijke met het eeuwige had verwisseld en misschien nog wel gaarne present had willen zijn. Ook in het park Merwesteijn, te Dor drecht, zijn de ooievaars teruggekeerd. De fabricage van piano's is in den laatsten tijd ontzaglijk toegenomen. Alleen de firma Blüthner, te Leipzig, levert jaarlijks ruim 3000 van deze muziekinstrumenteu af; dat is dus ongeveer 10 piano's per dag. Als dat zoo blijft voortgaan, zal men wel spoedig van nog meer piano-belastingen, behalve die te Luik, of van politiemaatregelen tegen het pianospel, als te Stuttgart, hooren. De eerste asperges, te Brussel ter markt aangevoerd, kostten 15 fr. per bos. De loodsen van een der Terschel- linger kotters, die tusschenbeide in hun ledigen tijd zich met visschen vermaken, mochten Maan dag jl. ruim 130 groote schollen buit maken in de nabijheid van het vuurschip. Ergerlijk is het zooals soms, bij het afleggen van getuigenis, met de waarheid wordt omgesprongen. De correctioneele zitting der Rechtbank te Assen leverde daarvan gisteren ochtend weder een bedroevend staaltje. Niette genstaande de President eenige getuigen in een zaak van moedwillige mishandeling op liet gewicht van den eed wees en hen aanmaande voorzichtig te zijn, legde een van hen, E. D., boerenknecht te Dwingeloo, een getuigenis af geheel in strijd met hetgeen hij in het verhoor voor dec Burge meester had verklaard en gaf zulke blijkbaar met de waarheid strijdige antwoorden tengunste der beklaagden, dat de Rechtbank, op requistoir van het O. M. zijn onmiddellijke inhechtenisneming gelastte. Aan een fondsenmakelaar, op reis naar Liverpool, is eergisteren, terwijl hij sliep, voor een bedrag van 35000 in buiteudlansche effec ten ontstolen. Onder de geldswaardige papieren zijn Mexicanen, Russen, Italianen en Portugee- zen. Men heeft verdenking op twee vreemdelin gen In de kunstenaarswereld staat de photographic niet hoog aangeschreven; kunst waarde wordt aan hare voortbrengselen in den regel ontzegd. Toch komt hierin langzamerhand verandering, nu er onder de nieuwere procédé's zaken zijn, welke voor den arbeid van den graveur nietbelioeven onder te doen. De schilderij van Millais n Cinderella" is door middel der photo gravure gereproduceerd (langs pholochemischen weg in koper overgebracht), en de schilder is hierover zóó tevreden, dat hij den wensch heeft uiigesproken, in het vervolg bij het vervaardigen van afbeeldingen zijner stukken „in zwart en wit" uitsluitend van de photogravure gebruik te maken. Als tegenhanger diene het volgende: Een kunst-recensent te New-York beklaagde zich in een dagbladartikel over het zielloos realisme der protographie en over de afbreuk dien de came ra aan de kunst doet; hij verheugde zich daarom, dat de voortreffelijkheid van de houtgravure op nieuw bleek uit de prachtige houtsneden in Na ture's Serial Story, door E. P. Roe vervaardigd naar schetsen vau W. H' Gibson. Eene van de gravures wordt door hem afzonderlijk aangewe zen en „een waar meesterstuk der houtgraveer kunst" genoemd. En juist dat „meesterstuk", de schoonste van alle is een photozincographie van Ives! Uit Hellevoetsluis deelt men ons mede, dal de kassier V. d. B. aldaar sedert eenige dagen zich verwijderd heeft, zonder orde op zijue zaken te hebben gesteld. Yele ingezetenen zijn voor belangrijke sommen bij deze zaak be trokken. Thaddeus Louis Poniatow ski,klei n- zoon van Koning Stanislaus van Polen, is sedert twee jaren herder op de pachthoeve van dokter Patterson, bij hel krankzinnigengesticht van Mount Hope, in het graafschap Baltimore. Door de volgende omstandigheden werd hij genoodzaakt, herder te worden. Daar zijn vader naar Siberië gebannen was, na den oorlog van Polen tegen Rusland, vergezelden diens vrouw en kind, Thad deus, die toen nog een zuigeling was, hem naar het oord der ballingschap. De moeder overleed in Siberië; eenige jaren later ontsnapten vader en zoon, die, in lompen gehuld, Frankrijk be reikten. De vader overleed te Parijs in 1878 in de grootste armoede en Thaddeus vertrok naar de Yereenigde Staten, waar hij zich, na lane omzwerven, tot dokter Patterson wendde, die hem als herder aanstelde. Gedurende d e z e ma and Februari is er geen volle maan. Zulks komt, slechts om de 19 jaar voor; dus zullen we vóór 1904 geen maanlooze maand weer hebben. De Newyorker kapitalisten heb- ben een maatschappij opgericht tot het graven van een reusachtig kunstmatig meer bij Northfield op Slaten-Island. Het meer zal eene oppervlakte van 1600 acres beslaan en 10 millioen gallons water bevatten. Honderden bronnen en beken zullen er in uitloopen; het zal als drinkwater kunnen gebruikt en door middel van groote ijzeren pijpen over den Staten-Island Sund naar New-Jersey geleid worden. Te Stuttgart zal de Vegetariër s- vereenigiug „Thalysia" met een kapitaal van 30,000 Mk. een weeshuis op vegetarischen grond slag bouwen. Ook bestaat het plan, een vegeta risch hotel op te richten. In de gemeente Grootebroek in „De Streek" werd sedert vele jaren een bedaagd echtpaar onderhouden door de Diaconie der Herv. gemeente. Dezer dagen zouden de oudjes om de een of andere reden verhuizen, maar zij schenen er weinig op gesteld te zijn, daarbij door goed hartige en gedienstige buren te worden geholpen. Dezer, sloegen eveuwel toch de handen aan het werk en zoo kwam aan het licht, dat de geali- menteerden de gelukkige bezitters waren van eene betrekkelijk aanmerkelijke som aan zilvergeld, groot genoeg om hen in staat te stellen de overige dagen huns levens zich een onbekommerd be staan te verschaffen. Den botanicus lm Th urm is het gelukt, den berg Noraima in Guiana te beklim men.De berg, een zandsteenrots, verheft zich 2000 voet loodrecht uit de vlakte, en het pla teau, dat op den top zich bevindt, werd voor onbereikbaar gehouden. De plantkundigen hopen daar een rijken buit van onbekende plantensoor ten te ontdekken. De Duitsche reiziger Schom- burgk heeft aan den voet en in de spleten van den berg „eene geheel nieuwe wereld van vor men gevonden, die alle verschillen van hetgeen hij tot heden had gezien." Gisteren-ochtend vertrokken de heeren baron De Salis en J. van Buttingha Wichers met Rinke van der Zee en Kingma naar Ctiristiania, waar in het midden der volgende week de wedstrijd met Axel Paulsen zal plaats hebben. De Parijsche Patrie vertelt de v o 1 - gende anekdote uit de dagen van 1871, toen de heer Von Bismarck met den Fransehen Minister Pouyer Quertier over de vredesvoorwaarden onder handelde. Mijnheer de ambassadeur!zoo sprak op zekeren dag de Rijkskanselier eer wij tien jaar verder zijn, zijt gij freetrader. Prins! ant woordde de heer Pouyer-Quertier lachende, in tien jaren tijds zijt gij prolectionnist. Da voor spelling is uitgekomen maar die van den heer Pouyer-Quertier. Men kan het thans gemakkelijk nagaan uit de debatten in den Duitschen Rijks dag. De luitenant H.V., van het In dische leger, wiens overlijden reeds werd gemeld, blijkt aan boord van het stoomschip Gelderland, ter hoogte van Vlaardiogen, door een openstaand luik gevallen te zijn en is onmiddellijk aau de gevolgen van dien val bezweken. Omtrent de luchtballons, welke de Engelsche troepen voor waarnemingen zullen gebruiken op den tocht van Suakin naar Berber, schrijft men uit Londen: Er gaan drie ballons mede. Zij zullen met saamgeperste waterstof ge vuld worden. Men neemt een gioot aantal groo te en kleine met die stof gevulde ijzeren cylinders mede. Voorts zullen op de hoofdplaats der ope ratie een gasfabriek en een pompstation opgericht worden. Al het r.oodige daarvoor is aan boord. De ballons zullen vóór het vertrek uit Suakin gevuld en dan in de achterhoede medegevoerd worden. Men zal geen andere dan ballons cap- tifs oplaten, en de mannen van den ballon zul len met die op den grond in telephonische ge meenschap staan. Een groote diefstal is te Par ij s gepleegd. Bij een juwelier in de Avenue de l'Opéra werd door nachtelijke inbrekers voor een bedrag van 400,000 franks aan kostbaarheden gestolen. Twee zusters te Eestrum (Fr.) wer den onlangs beschuldigd, in een betrekkelijk nie tige zaak valsche getuigenis te hebben afgelegd, ten gunste vau den landbouwer A. G. H. te Drogeham, die haar daarvoor f 50 had beloofd. Zij zijn thans door het Gerechtshof te Leeuwar den ieder tot Va jaar celstraf veroordeeld. De oudste telt 22, de andere 18 jaren. Zij hadden een onbesproken verleden. De vervaardiging van defeest- cantate, voor de opening van de internationale teutoonstelling te Antwerpen, is opgedragen aan den dichter Jan van Beers en den componist Peter Benoit. Klara Schumann is dezer dagen het slachtoffer van een brutalen diefstal geworden. Hare juweelen, haar zilver en eene som in contant geld is door inbrekers gestolen. H e-t s c h ij n t, d a t V 1 i s s i n ge n voor eerst nog niet in de reeks der badplaatsen van beteekenis opgenomen zal worden, daar het werk voor het bouwen van een aan het strand gelegen badhotel gestaakt is. Men verwacht dat een uieuw bestek, het derde, gemaakt zal worden. Rossa, dc beruchte dynamietman te New-York, wil Miss Dudley, die een aauslag op zijn leven pleegde, niet deswege vervolgen. Ook Phelan, de Amerikaansche Ier, die op Rossa's kantoor door den Fenian Short werd aangevallen en verwond, weigert de vervolging tegen zijn partijgenoot voort te zetten. Maar in geen van beide gevallen wordt de beschuldigde door dit weigeren iets gebaat; want de Staat neemt de vervolging op zich. Daarenboven heeft Phelan reeds een volledige getuigenis afgelegd. Van den toren te Tuil- en 't Waal wappjrde eergisteren de vlag bij vergissing on derste boven, blauw, wit, rood. Alzoo een „anti nationale" driekleur. De arme Gravin de la Torre, de Londensche „katteudame," moet nu weder een maand gevangenisstraf ondergaan, omdat zij een geldboete, waartoe zij onlangs veroordeeld werd wegens den overlast, welken haar buren door hare talrijke katten werd aangedaan, niet betaald heeft. Bij de Woensdag gehouden schiet- proeven met het zware geschut van het koepel fort op de „Harssens" te Helder, is vrij wat materiëele schade aangericht. E-.n aantal ruiten werden door de zware dreuning verbrijzeld, en in enkele galanteriewinkels braken in de winkel kasten tentoongestelde artikelen. Tot overmaat van ramp is het geschut zelf weder onklaar ge worden, zoodat de verdere proefnemingen ander maal zijn uitgesteld. Aan den Velperweg bij Arnhem heeft men gisteren-ochtend het lijk van een ver pleegde uit Bronbeek in een stroomende beek gevonden. Vermoedelijk was de man van den weg afgedwaald. Twee jonge meisjes, het eene 14, het andere 15 jaren oud, verdwenen dezer dagen van hare kostschool te Koningsbergen, met hare spaarpenningen, welke een aardig sommetje be droegen. De dametjes wilden naar Amerika gaan, om daar in de geneeskunde te studeeren en vrou welijke doctoren te worden. Maar zij werden te Hamburg aangehouden en naar hare woonplaats terugbracht. Er woont te Pont a Celles, in He- negouwen, een echtpaar, dat vijf kinderen beeft, die allen in verschillende landen geboren zijn. Het oudste zag het levenslicht in Pruisen; het tweede in Nederland; het derde in Frankrijk; het vierde in Amerika en het vijfde in België. In een dorpje nabij een Noord- brabantsche garnizoensplaats nam de maréchaussee twee al te luidruchtige artilleristen in arrest. Toen men hen achter slot wilde brengen, kon men echter wat voor de rustigheid van het dorp schijnt te pleiten met geen mogelijkheid de prisondeur open krijgen „II faut q i'uue porte soit ouverte ou fermée zullen de gerechtsdie naars gedacht hebben; want zij sloten nu de ru- moermakers op in eene kamer, die niet gesloten kon worden, zoodat de heeren arrestanten zich kort daarna rustig verwijderden. Tot de praktijk als advocaat b ij het Hooggerechtshof te Washington is de dame Laura de Farce Gordon, van Californië, toege laten. Zij is de tweede van haar kunne, wie dat voorrecht te beurt valt. De eerste vrouwelijke advocaat bij het Hof werd reeds ic 1879 toege laten. Zij had sedert dien tijd één proces, dat zij verloor. De extratrein, welke op 16 dezer als proef van Amsterdam naar Rotterdam langs den Holl. spoorweg liep, en dien weg in 1 uur 13 minuten moest afrijden, heeft dal traject, naar wij vernemen, iu 1 uur ll'/s minuut afgelegd. De trein liep alle stations door. De snelste rit langs dien weg tusscheti genoemde stations, doch met oponthoud te Haarlem, Leiden en den Haag, is tot dusver in 1 uur 45 m.en langs den Rijnspoor, van het station Weesperpoort, stilhou dende te Nieuwersluis en Gouda, in 1 uur 16 minuten. Ouder de ingekomen adressen bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal is er een van een orgeldraaier, die aan de Kamer ver gunning vraagt om buiten Schoonhoven zijn orgel te mogen draaieu! Alsof de Kamer zich met draaierij ophoudt! Op 20 minuten afstand van het station Ede is Woensdag-avond de sneltrein, die te 7 uren 55 m. uit Arnhem rertiok, ontspoord, tengevolge waarvan de gewone trein van Araster dam eerst te 11 uren 45 m. te Ede nankwam. De oorzaak van het ongeluk is nog onbekend. Da passagiers bekwamen weinig of geen letsel. Da conducteurs Donselaar en Van 't Hof werden zwaar gekwetst, een hunner brak zijn been. Zij wtrden meegevoerd naar het station Ede en aldaar geneeskundig behandeld door geneesheeren uit Bennekom en Ede, en zijn thans naar het Zie kenhuis te Arnhem vervoerd. De couducteur Rijst, van de expeditie Van Gend Loos, werd levenloos gevonden. De locomotief met kolenwagen lagen aan ééne zijde van den weg omver, en eenige personenwagens aan de andere zijde. Eéu goede renwagen is geheel verbrijzeld, en nog 4 wagens zijn erg beschadigd en zaten gedeeltelijk iu het zand. Een extra-trein uit Utrecht heeft de reizi gers afgehaald en naar Utrecht gebracht, waar vervolgens extra-treinen zijn gereed gemaakt om hen verder te vervoeren naar Amsterdam en Rot terdam. De extra-trein kwam eerst ongeveer te l'/s uur des nachts te Utrecht aan. De toestand van de twee gekwetste conducteurs is bevredigend. De mi11 i onnair George Garquer te Boston, heelt aan zijn vrouw een jaarlijksch inkomen gelegateerd, bestaande uit het gewicht van haar lichaam in goud. Daar de weduwe 97 Amerikaansche ponden weegt, is dit nog al een aardig legaatje. Orde in zijn zaken te houden is goed en wel, maar voor iemand bij wieu niet alles iu orde is, kan het gevaarlijk zijn. Dal on dervond dezer dagen een werkman te Mecklen burg, die in den laatsten tijd een aantal inbraken en diefstallen pleegde en daarvan nauwkeurig boek hield. Hij werd onder verdenking van dief stal in hechtenis genomen, maar zijn schuld kon niet bewezen worden, en men was op het punt hem weder vrij te laten, toen een beambte, bij het nauwkeurig doorzoeken van den boedel des beschuldigden, diens „grootboek" vond, waaruit bleek, dat de ordelievende man sedert 1883 niet minder dan 60 diefstallen had gepleegd. Tegenover dit bewijsstuk kon de dief niet meer ontkennen, en hij zal nu zijn straf niet ont gaan. Men doet onderzoek naar medeplichtigen, die hij gehad moet hebben. Een Engelse h blad vertaalt de volgende ziusnede uit een Duitsch b!ad:„Das Hauptgericht der Wiirtemberger besteht in Le- berklössen." (De hoofdschotel bij de Würtember- gers bestaat uit leverknoedels) aldus: Het hoog gerechtshof der VVurtembergers staat te Leber- klössen. Ter onderzoeking van de meerde re of miudere scherpheid van het gohoor, heeft Frof. Graham Bell nu een toestel uitgevonden. Dit is oen soort van telephoon, waarvan met. deu stroom verminderen kan tot onhoorbaar wordena van het geluid toe, en waarmede zoo met juist heid de sterkte vau het gehoor bepaald kan wor den. Bij de genoraeu proeven met het toestel bleek, dat de meeste menscheu met een van bei de ooren veel beter knuuen hooren dan met het andere. Van de kinderen der scholeu te Nieuw- York, die onderzocht werden, hadden lO'/o een eenigszins gebrekkig gehoor en 1% was zoo bard- hoorend, dat het gewone onderwijs voor hen alle waarde verloor. Volgens Italiaansche bladen is er. een nieuw zusterpaar Milanollo opgestaan, nioh-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 2