B i K Li A i), GEMENGDE BERICHTEN. zijn, Soedan na sluiting der militaire ope- ratiëa geheel op te geven. Allerlei oorlogsgeruchteu drukken de Londeusche Beurs. Men verzekert, dat de Engelsch-Russische betrekkiugen zeer ge spannen zijn; de Eugelschegarde-regimenten die, zooals het heet, naar Soeakiu inge scheept worden, zouden werkelijk voor Afghanistan bestemd zijn. Er zijn eenige Egyptische bescheiden aan het Parlement overgelegd; zij behel zen eenige droevig belangrijke brieven van Gordon. De Generaal betuigt daarin zijn leed over de herhaalde nederlagen, en klaagt er bitter over, dat zijne talrijke beden om hulp onverhoord bleven. Hij verwijt Baring baatzuchtige onverschillig heid. De brieven maken een pijnlijken indruk. Te Londen werd oulaugs een voordracht gehouden door den heer Lowell,Amerikaansch Minister bij het Eugelsche Hof. De heer Lowell verdedigde o. a. de stelling, dat het O O Amerikaansclie tariefgeen invloed uit- oefeut op de arbeidsloouen in Amerika; en dat de werklieden, dit wel wetende, zich steeds in beginsel en praktijk, tegen den vrijhandel zouden verzetten. De Commissie voor het Italiaansch Wetboek van Strafrecht heeft met bijua algemeene stemmen de afschaffing van de doodstraf in beginsel aangenomen. De Rassegna en de Popoio Romano spre ken het gerucht tegen, dat Italië eeue O 75 vierde expeditie naar de Roode Zee voor bereidt. De Rassegna deelt mede, dat de com mandant van Beiloel de Italiaanscbe vlag ook in het binnenland heeft geplant. Tegen 15 Maart zal de Commissie uit de consuls te Caïro bijeenkomen om de quaestiëu te behandelen welke betrekking hebben tot de vrije scheepvaart op het Suez-kanaal. De vraag uer ouzijdigverkla- riug, zoowel van het kanaal als van Egyp te, zal daarbij ook te berde komen. Tur kije en Egypte zullen in de Commissie ver tegenwoordigd zijn, laatstgenoemde Staat slechts met een raadgevende stem. Het rap port der Commissie zal tot grondslag strek ken vau een Conferentie over de vrijheid van scheepvaart op het Kanaal, welke la ter door de Mogendheden te Parjjs of te Berliju zou worden gehouden. Naar men verzekert, is door de procureurs generaal bij de gerechtshoven, fungeerende di recteurs vau rijkspolitie, op nitnoodiging van den Minister van justitie, een ontwerp van rijkspolitie wet taamgesteld, hetwelk thans ter kennisneming aan den oudsten hoofdcommissaris van rijkspo litie, mr. Cardinaal te Rotterdam zou zijn toege zonden. Amsterdam, 24 Febr. De commissie tot tijdelijke werkverschaffing alhier, heeft in de vorige week ontvangen f5103. Het totaal der iugeko- men giften bedraagt thans f 146,671. Huisen, 24 Febr. ZkereG. V., alhier, vader var. een talrijk gezin en die dikwijls misbruik maakte van sterken drank, wordt sedert Zaterdag vermist. Gisteren-ochtend vond men zijn pet drijvende in de Bloem, een kolk in de nabijheid der stad, zoodat men vermoedt dat hij verdronken is. Eene vrouw aan de Bloem wonende, verklaart des nachts gesel reeuw en geroep gehoord te hebben. St. Maartensdijk, 24 Febr. Naar het postje van gemeente-veldwachter, alhier vacant, dingen 76 liefhebbers. Breda, 24 Febr. Eergisteren-avond ontstond brand ten huize van den heer P., in de Willem straat alhier, die echter spoedig gebluscht werd. Me 'r. P. was echter zoo ontsteld, dat zij tengevolge van den schrik is overleden. Venloo, 24 Febr. Een onzer ingezetenen had heden de onvoorzichtigheid, een kind van zeven maanden een stukje kaas in de handen te geven. Het kir.d stak het ïli den mond, slikte het in en was kort daarna een lijk. Zevenbergen. 24 Febr. Alhier is gevankelijk binuengebracht de kanonnier D. Vegers, die bij een gevecht te Willemstad op 's Konings verjaardag een burger den schedel verbrijzelde. Meppel, 24 Febr. In den ouderdom van 90 jaar, overleed D. Snoeijenbos, de eeuige alhier overgebleven oud-strijder van Waterloo. Engeland s c h ij n t z ij n N a u n d o r f f" (den bekenden pretendent op den troon der Ca pets) te kunnen krijgen. Eeuige dageu geleden toch werd uit de Vereeuigde Staten een particu lieren brief ontvangen, de mededecling bevat tende, dat Savannah het voorrecht heeft, een Engelschman te bezitten, die zich lord Baltimore uoemt en rechten doet gelden op den troon van Groot-Brittauuië. Deze chevalier d'industrie of gek steunt die rechten op oude documenteu, die hij men weet niet waar heett gehaald, en na wier inzage verscheiden naïeve Amerikanen want hoe practisch ook, ze kunnen tevens een naïvie- teit ten toon spreiden, die bewijzen, dat ze nog in de kinderjaren zijn hem geld hebben voorgescho ten, om zich naar Engeland te begeven en de overweldigster Victoria de kroon van het hoofd te nemen. Dat kan aardig worden. In het huis van arrest te Rotter dam zit een persoon reeds 3 jaar gegijzeld. Be wonderenswaardig geduld van den schuideischer! De Keizerin van Oostenrijk en gevolg wordt a. s. Donderdag te Amsterdam verwacht, en zal haar intrek nemen in Brack's Doelen Hotel. Uit Kelsterbach wordt gemeld, dat vóór eenige dagen het lijk van een twintig jarig meisje uit den Main is opgehaald, gemas kerd en in volledig balkostuum. In de N. Rott. Ct. wordt bet oogd, dat de slagers het vleesch tegenwoordig op veel hoogere prijzen houden dan de steeds dalende veeprijzen wettigen; zij zouden nu nog eene be- hoor'ijke winst maken, indien zij rundvleesch lste soort voor gemiddeld 90 ets. per kilogram verkochten. Op de tentoonstelling te New- York is een allervreemdst kleediugstuk te zien; het is een pantalon die toebehoort aan een neger. Zij bestaat uit ongeveer 200 stukken en lappen, die er in deu loop der tijden iu werden gezet, wauneer de oorspronkelijke stof hier en daar be gon te bezwijken. Vau die oorspronkelijke stof is nog slechts een enkel stukje overgebleven, dat anderhalf duim breed en een duim lang is. Whi te verklaart plechtig, dat hij die pantalon drie en veertig jaren geleden voor het eerst aange trokken eu sedert dagelijks gedragen heeft. Het getal lappen, die in deu loop der jaren werden aangebracht, wegsleten eu door nieuwe werden vervangen, moet onderscheidene duizenden bedin gen. De pantalon ziet er overigens netjes en zin delijk uu, en de reparatiëu zijn alle zeer sier lijk verricht. White kon slechts met moeite van zijn kleedingstuk scheiden eu hij was er eerst toe te bewegen om er tijdelijk afstand van te doen, toen meu hem deed opmerken, dat hij daardoor „eene internationale onderneming steunde." Eergisteren zijn 3 Leidsche stu- deuten naar Christiauia vertrokken, tel bijwoning vau deu wedstrijd op schaatsen tusschen Riuke van der Zee eu Axel Paulsen. Uit Zwolle meldt men: Sedert ja- reu stonden hier 's morgens en 's avonds iu de open lucht, iu alle weer en wind, op de Groote markt vóór de Harmonieeen 40 tal boeren en boerinnen met hunne melk te koop. Na de inge bruikstelling der nieuwe overdekte botermarkt liet het gemeentebestuur deze ook behoorlijk met gas verlichten, en bood de melkboeren en boer innen aan, daaronder kosteloos plaats te nemen. Aanvankelijk werd daarvan door hen gebruikge maakt, doeh na er slechts enkele dagen te heb ben gestaan, gaven zij voor dat het er te koud was eu vertrokken de meesten weer naar hunne oude, donkere standplaats, men zegt, omdat bij 't gaslicht de blauwe melk te goed van de goe de melk was te onderscheiden. Hel plan bestaat uu, ook hun oude staudplaats zoodanig te doeu vellichten, dat de ingezetenen ook daar kunnen zien, welke soort melk er te koop wordt aange boden. Den 30u Dec. 11. werd uit Wies- badeu een brief, met bestemming naar Ouder kerk a. d. Amstel, eerst naar New-York verzon den, van waar hij deu 4den Febr. aan zijn adres kwam. Wat een goed uithangbord waard is. Ofschoon men 't zoo niet zeggen zou, schijnt een gelegeuheidsiuscriptie op een kistje sigaren een grooten invloed op het debiet te hebben; de firma C. J. Boele en Zn. te Kampen, heetl er toch haar voordcel iu gezien om voor f 1000 zegt men het recht te koopen tet het uitge ven vau Bruiusma-sigaren. (Bruinsma =de Frie- sche hardrijder.) Er schijnt een misbruik in den dienst der posterijen te bestaan, dat bizonder geschikt is om het vertrouwen in dezen dienst te schokken. Het schijnt nl., dat niet alle druk werken door de post iu handen van de geadres seerden komen, meer bepaaldelijk zoodanige waar van de niet-outvangat afzender en geadresseerden onbekend kan blijven, zooals van de bekende modeboekjes en dergelijke. De heer C. J. Lan- geudam, boekdrukker en uitgever te Utrecht, heeft dienaangaande (met zijn Betrekking-gids) een zoo danige ervaring opgedaan, dat hij gemeend he.d't, in een adres aan den Minister van Waterstaat dat wezenlijk aangelegen punt onder de aandacht te moeten brengeu. „Hebzucht" of „gemakzucht" van sommige bestellers noemt hij als de oorzaak van de uiet-bestefling van bedoelde drukwerken. De adressant verzoekt Z. Exc., „die maatregelen te willen nemen, welke de Minister ter bestraffing van het gepleegde verzuim oorbaar acht en noodig oordeelt om voor het vervolg een misbruik te voorkomen, dat zeer nadeelig in veler belangen ingrijpt". Fragment van een gesprek in een Parijsch wijnhuis-. „Werkman zonder werk, is mijn beroep; eu dit houdt mij zoodanig bezig, dat, indien ik weer aau het werk ging, ik niet meer zou weten hoe ik doen moest". Frans L a c h n e r, de ex-directeur vau het Munchener hof-orkest, werd, na afloop van een concert, door diens opvolger Hans von Bulow gegeven, gevraagd of 't orkest goed ge speeld had. „Eu waarom zou 't nitt?" gaf Lach- ner den verwaanden dirigent ten antwoord. „Een orkest, dat ik dertig jareu bestuurd heb, kan door u in twee maanden tijd niet reeds bedorven zijn." De cavaleristen worden tegen woordig geoefend iu steken en houwen uaar de schijf; zij nemen daartoe plaats op een houten paard. Het aantal postkantoren in de Vereeuigde Staten van Amerika bedraagt 50,017 waarvan echter slechts 2323 hun directeur direct van den President ontvangen. De directeurs van de overige 47,694 kantoren worden aangesteld door deD Postmaster General. Over deze rege ling, die nog al tot misbruiken schijnt te leiden, wordt veel in Amerika geklaagd. Iemand vroeg aan Agésilaus: welke deugd grooter is: de rechtvaardigheid of de dapperheid. „Als alle menschel) rechtvaardig waren," antwoordde hij, „dan zouden zij niet be- hoeven'Mapper te wezen." Dr. Nélaton, de beroemde heel kundige, welbekend als lijfarts van Napoleon 111, verhaalde dikwijls de volgende anekdote uit zijn geneeskundige praktijk: „Ik had geruimeu tijd een patiënt, die het middel vond om mij te ho- noreereu zonder dat 't hem ooit een cent uit eigen zak kostte. Hij kwam nl. voegtijdig in miju wachtsalon, als hij er op rekenen kon, dat er nog niemand was. Had hij nu het geluk en dit gebeurde niet zelden dat na hem een naïeve patiënt uit de provincie of wel een buiten lander verscheen, dau nam hij een voorname houding aan, als die van eeu heer des huizes, liet zich, in het halfdonker waarin de kamer ge huld was, consulteeren en door zijn patiënten den gebruikelijkeu louis d'or op den schoorsteenman tel leggen. Mijn sluwe patiënt was echter veel te eerlijk om het goudstuk voor zich te behou den; hij consulteerde mij, hoorde miju voor schriften eu legde daarna met veel kieschheid het zooeven ontvangen goudstuk op deu schoor steenmantel. Zoo had de man een advies gehad dat hem niets kostte". Wanneer mestvarkens den eetlust verliezen waardoor h t doel van het mesten gemist wordt geve men ze in hun voeder 3 a 6 vingerhoeden dubbel koolzure soda, naar ge lang van de grootte der diereu, in 3 tempo's per dag. Zij zullen dan met vernieuwden eetlust hun maal verorberen. Een Russisch officier ontving dezer dagen de mededeeliug, dat hij 40.000 roe bels in ontvangst kon nemen, hem toegekend als aaudeel in deu buit, bij de aanhouding vaneen groote partij gesmokkelde koopwaren. Ofschoon beweerd wordt, dat niemand van blijdschap sterft, deed deze jonge man het wel. Zijne vreugde toch overmeesterde hem zoozeer, dat hij een beroerte kreeg en daaraan overleed. De Ned. Vsreeniging t/b van Zon dagsrust telt thans 77 correspondenten eu 12 af- deelingen met ongeveer 1300 leden. Omtrent deu kassier v. d. B te Hellevoetsluis vernemen wij nader, dat hij eergisteren-ochtend aldaar is teruggekeerd eu des namiddags in hechtenis werd genomen. Een eigenaardig feest had den 8e. Febr. iu het „Schweizerhof" te Bsru plaats, ter eere van irnj. Zimmerman, die langer dau 25 jaren het eerste pension te Bern had gehouden. Alle voorname personen der Bondsstad; leden van het parlement en van den Bondsraad; rech ters; kunstenaars; hooge staatsbeambten; journa listen, maakten van hare uitstekende tafel ge bruik. Uit dankbaarheid jegeus „de Czarin", zooals de waardige vrouw door hare gasteu ge noemd wordt, kwamen 50 van hare voormalige pensionaires Zaterdag bijeen uit alle deelen van Zwitserland. Uit Parijs werd eeu frissche prach tige ruiker gezonden. Iu den toestand der krank zi n- uige Ktizerin Charlotte van Mexico, die op het kasteel Bouchout fe Brussel woont, moet een verandering ten goede zijn gekomen, zoodat de geneeskundigen hoop hebben op haar volkomen hetstel. De Kamer van Koophandel te Ha- nau heeft bij de hoofdadministratie der posterijen te Berlijn haar bezwaren kenbaar gemaakt tegen het bevel, door die administratie aan de post kantoren gegeven, om niet langer naar sommige lauden, bv. Nederland, aangeteekende brieven te verzenden. De aanleiding tot het bevel wordt er niet bij vermeld. Op de kaasbeurs te Bern bleek, dat de kaashandel aau overproductie lijdt. Overal is te veel melk en verminderen de afnemers. Esne crisis is te verwachten. Te Gateshead heeft de politie de hand gelegd op eene juffrouw, Ann Little genaamd, die er haar werk van maakte, katten le stelen en deze te verkoopen voor jonge hazen. Het verwonderlijkste vau de geschiedenis is, dat zij gretig koopers vond, die voor deze „katten zon der haas" 1 sh. 3 d. betaalden. Maandag jl. iste Amsterdam de jaarlijksche vergadering van aandeelhouders in het Nieuws v. d. Dag gehouden. Over 1884 is besomd aan exemplaren, advertentie!) en eenige rente ƒ594,466.18, zijnde 17,778.497a meer dan in 1883. De netto winst, beschikbaar voor aandeelhouders, bleek te zijn f 49,616, zijtide 70 pc. van het kapitaal der Vennootschap, welk dividend door de vergadering werd goedgekeurd. Friesland verbouwt tegenwoor dig p. m. 2000 hectare gronds met cichorei ter wijl in diezelfde provii cie 88 fabrieken en dro gerijen den oogst bewerken. Zooals men weet, is de cichorei-wortel zeer geschikt voor spiritus-fa- bricage. Is de ondernemer van een schouw burg aansprakelijk voor de kleedingstukken, welke tegen rttju (een nummer) in zijn vestiaire worden afgegeven? Deze vraag is door den kantonrechter te Amsterdam overwogen op ver zoek vau iemand, die van de vennootschap Park schouwburg vergoeding verlangde voor een verlo ren geraakten pelsmantel. Gedaagde voerde, onder andere exceptiën, ook deze aan, dat de vestiaire niet door haar werd geëxploiteerd, maar aan derden" was verpacht. De kantonrechter verwierp echter deze exceptie en overwoog, ouder meer, dat, zelfs al ware bewezen dat de exploitatie aan derden werd opgedragen, dan nog dit feit de vennoot schap niet van haar aansprakelijkheid zou kunnen ontslaan, tenzij het publiek met deze omstandig heid behoorlijk in kennis ware gesteld. Dienover eenkomstig werd den eischer de vordering toege wezen. In F r a n k r ij k zullen bij de wet w or den verboden de vervaardiging, de verkoop en de verspreiding van zg. sigarenbons en dergelijke „aardigheden" iu deu vorm van bankbiljetten. Te Kopenhagen is een inrichting tot het drogen van hout geopend door den groot handelaar Jac. Cohn. Tot nu toe werd bet hout meest in de open lucht gedroogd, wat zeer veel tij l vereischte, zoodat de haudswerkslieden dikwijls gedwongen waren slecht gedroogd hout te ge- bruikeu. De heer Cohn heeft een nieuwe, snelwer kende methode toegepast. De lokalen waariu het hout zich bevindt wordeu met stoom verwarmd, en de lucht daarbinnen verzadigd met waterdamp. Wanneer het hout zich lang genoeg in die atmos feer bevindt, wordt de lucht uit die lokalen weg gepompt door buizen, die sterk afgekoeld zijn, en waarin de warme lucht den waterdamp afzet. Daarna wordt de aldus gedroogde lucht naar de lokalen waar zich het hout bevindt terug ge voerd. Dit proces wordt voortgezel totdat het hout voldoende gedroogd is, en heeft het voordeel dat het hout tol iu het merg gedroogd wordt. Het gerucht wordt bevestigd, dat niet alleen dezelfde machinist, maar ook de zelfde locomotief dienst deed bij het spoorweg ongeluk te Moordrecht ten voorgaanden jare als verleden week bij het déraillement tusschen Ve- uendaal en Ede, en men hoort algemeen verze- ren, dat het laatste onheil door een gebrek aau de locomotief is ontstaan. In den laatsten tijd is gelijktijdig tLonden en te New-York eeue uieuwe indus trie ontstaan, nl. het verzenden van courauteu- uitkuipsels aau abouué's. Het denkbeeld zelf is zeer eenvoudig, maar kan, op doelmatige wijze toegepast, eene zeer groote beteekeuis krijgen. Tot nog toe zijn voor deze verzending twee vor men gebruikelijk. Volgens de eeue, die voorna melijk gekozen wordt door literatoren, kunste naars, staatkundigen enz., outvangt de besteller alle uitk lipsels die op zijn beroep eenige betrek king hebben; volgens de andere slechts die ar tikelen, waarin zekere bij betaliug van het abon nement bepaald op te geven vrageu of onder- werpea behandeld wordeu, waaromtrent de betref fende persoon op de hoogte gehouden w 1 worden. Het ligt voor de hand dat, wauueer de hier be doelde instellingen over voldoende kapitaal be schikken kunnen om, om zoo te zeggen, alle ouranten der wereld te houden eu dit reusach tig materiaal (met inbegrip der annonces) door bekwame taalkundigen te doen behandelen, de directe voordeelen voor velen belangrijk kunnen zijn. Geschied- en staatkundigen, geueesbeeren, professoren en geleerde vereenigingen zulleu met dit systeem veel gold en tijd kunneu sparen. De zaak klinkt wel eeuigszins vreemd, maar is in onze vooruitstrevende eeuw geenszins als onmo gelijk te beschouwen, mits zij ondernomen worde op groote schaal en door geschikte personen. De gemeente Wald, kanton Zu rich, bevordert de vrouwen-emancipatie met alle macht. Zij heeft eene vrouw tol secretaris eu plaatsvervangend burgemeester benoemd. De heer Stuart Cumberland heeft bij zijn tweede optreden iu Deu Haag, één der lastigste experimeuten der spiritisten verricht en tevens verklaard, en wei het losmaken uit den dichtgebonden en verzegelden zak. De spiritisten beweren dat de geesten hen iu dat geval verlos sen. Cumberland loonde ten aanschouwe van 't publiek, dat het zijn eigen geest iu dat geval is, en door met hoofd en beenen te wringen, terwijl hij, in den zak, zich plat op deu grond werpt, de saamgevouwen boveneinde door de lis heenwerkt, waarna hij dau den zak weer als te voren dicht vouwt en door de lis trekt, alles zonder daarbij de zegels te schenden. Hoe de Russische bureaucratie over kennis denkt, zou men kunnen leeren uit eeu aardigheid, die wel uit een Amerikaansch vaatje getapt zal zijn. „Als je ooit op je reizen te Mainz komt," zei een Russisch ambtenaar tot zijn ondtrgeschikte, „ga dan vooral het stand beeld van Guttenberg bezichtigen; en is het je eeuigszins mogelijk, spuw dan dien vent in 't ge zicht." Aan de loting voor de nationale militie te Groningen is deelgenomen door een man en vader van 2 kinderen. Louis GoJard, de onverschrok ken luchtreiziger, ook hier te lande bekend, is overleden GalanterieIn eene Preszburger krant stond onlangs de volgende advertentie: Modder in de Mariengasse. „Aan de twee dames, die eergisteren tweemaal door de modder hebben moeten waden om voor de raarcheeretide soldaten uit den weg te gaan, wordt bij dezen door den commandant van het bataljon verschooning ge vraagd." Volgens de Haagsche Ct. zouden t w e o officieren van het Nederlandsche leger, een kapi tein van den staf en een luitenant der cavalerie, do Eugelsche expeditie naar Soedan vergezellen. Er heeft zich te Amersfoort een geval van schijndood voorgedaan. De zoons vau de wed. G., in do groote Haagstraat, meenen dat hunne moeder Douderdag-avond te 9 uren het tijdelijke met het eeuwige had verwisseld. Men begaf zich naar het liefdehuis, verzocht daar een paar zusters om het lijk te ontkleeden, aan welk verzoek gevolg werd gegevenhet vermeende lijk werd door haar ter kisting gereed gemaakt en wie beschrijft de verbazing vau da

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 2