BINNENLAND. De vice-aclmiraal Coin-bet bombardeerde Chiu-hae, dat den ingang der mier be- heerscht. Aan de Standard wordt uit Caïro gemeld, dat Prins Hassan's missie naar Soedan doorgaat, en dat de Britsche Re geering Hassau's eischen beeft ingewilligd. De Times bevat nieuws uit Khartoem, volgens hetwelk de moeilijkheden van den Mahdi toenemen. De plundering van Khar toem stelde zijne troepen teleur, terwijl zijn nu vergroot leger gebrek aan voedsel lijdt. Het heet dat des Mahdi's troepen weigereu de Engelschen in het open veld te bevechten. De Mahdi zou verraad duchten. De Engelsche Regeering heeft een on verwijld geneeskundig onderzoek gelast van alle in Groot-Brittannië aanwezige troepen van alle wapenen, ten einde met juistheid te weten welke legersterkte er terstond op de been kan worden gebracht. Verleden week had te Genève een meeting van anarchisten plaats. Tien hun ner en eeuige Duitsche sociaal-democraten voerden het woord. Er werd natuurlijk besloten, allerlei geweldige middelen tegen de maatschappij aan te wenden. Het aantal in Zwitserland gearresteerde anarchisten bedraagt in het geheel 33, namelijk 3 te Zurich, 7 te St. Gallen en 23 te Bern. Er zijn ook een paar vrouwen onder. Nederlandsche Bedevaart naar Lourdes. GEMENGDE BE RIGHTS NT. Den 27u April a. s. zal weder eene Neder landsche Bedevaart naar Lourdes worden onder nomen. Den 7n Mei zullen de bedevaartgangers weer thuis zijn. Zij, die meerdere inlichtingen verlangen, kunnen zich bij één der leden van het comité aanmelden. Het comité bestaat uit de Zeereerw. heeren M. H. Heuser te Rotterdam, F. Sarton, te Maastricht, J. F. Wouters te Ra- vensfeiu, A. Schellekeus te Prinsland, J. A. Van Rooy te St. Willebrord, P. B. Vismans te Neder- horst-den-Berg, G. Van Groeningeu te Vinke- veen, de heerer. L. Hermans te Antwerpen, H. M. Wetker te Amsterdam, G. Funnekotter te Utrecht, J. Kerstens Van Leeuwen te Tilburg en C. Holimann te Maastricht. Door leden der Tweede Kamer zijn de volgende amendementen op de aanhangige Staatsbegrooting voorgesteld: Justitie. De Heer Huber stelt voor te vermin deren art. 6 f 12,000, traktementen voor een negenden raadsheer te Arnhem en 's-Bosch. Binnenlandsche Zaken. De heerer. Lohman, Haffmans, Vermsulen, Dr. Schaepman, Van Asch Van Wijck en Godin de Beaufort weuschen te verminderen o. a. art. 83 f 5500, nieuwe hoog leeraar in oude gescbiedeuis, Grieksche en Ro~ meinsche oudheden, conservator bij geologie en mineralogie te Li-iden, art. 89, f 4000 nieuwe hoogleeraar in de Engelsche taal en letterkunde te Groningen, art. 107, f13,400, ten einde te geraken tot vermindering van het getal Rijks hoogere burgerscholen naar keuze der Regeering, art. 111, f17,460 ophouden van subsidiën aan middelbare meisjesscholen en schrappen van nieuwe en ver hoogde subsidiën art. 120, f 2000 om te consta- teeren de noodzakelijkheid van inkrimpiug van Rijkskweek- en leerscholen en van eene nieuwe regeling voor de laatsten, art. 123, f14,650, een derde gedeelte subsidie aan de bisoudere kweekscholen te Arnhem en Haarlem. Art. 123, f 30,000 opheffing van overtollige normaallessen na een half jaar. Art. 133, f 1250 subsidie be- waarschoolhouderessen kweekschool Leiden. De heeren Fabius en Beelaerts hebben voorge steld art. 80 te verminderen met 2 ton, om terug te kteren tot het cijfer voor 1884 aange vraagd. In April aanstaande zal een vergelijkend onderzoek plaats vinden van adspiranlen voor de betrekking van surnumerair bij het vak der poste rijen, waartoe vijftien plaatsen ter vervulling zijn opengesteld. Het uitvoerig programma vindt men in de Staats-Courant. Voor de Constituante der Liberale Unie hebben zich 53 centra van liberaal kiezersleven in den lande aangemeld, die te Amsterdam door 85 vocalen der partij zullen worden gerepresen teerd. Maastricht, 3 Maart. Ten behoeve der slacht offers van de jongste aardbevingen in Spanje is alhier ingezameld f 870,90. Amersfoort, 3 Maart. Vrouw G., alhier, bij wie zich het onlangs medegedeelde geval van schijndood voordeed, is thans werkelijk overleden. Groningen, 3 Maart. In een druk bezochte vergadering van het Genootschap van Nijverheid is besloten te verzoeken tijdelijke heffing van een invoerrecht op graan. Amsterdam, 3 Maart. De Vereeniging ten behoeve van de arbeidersklasse alhier, die 570 woningen in de nieuwe stad bezit, ontving netto f42,417 huurpenningen, zoodat 5 pCt. dividend kan uitgekeerd worden. Zandvoort, 3 Maart. Aan den heer J. R. Boerlage, is met ingang van 5 Maart, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester dezer gemeente. Uit Frankfort a. dMain wordt gemeld, dat in een dorp, niet ver van deze stad, eene eigenaardige volksziekte heerscht, welke aan huwelijken tusschen bloedverwanten wordt toege schreven. Deze ziekte, catalepsie, kenmerkt zich hierdoor, dat de lijders plotseling als een zuil in de houding, waarin zij zich bevinden, blijven staan. De oogen zijn onbewegelijk op éen punt gericht, het gezicht is bleek als van een doode, de mond gesloten, de vingers zijn half krom ge trokken; hand en hoofd zijn echter in trillende beweging. Deze toestand ontstaat vooral hij kou- vatliug, en de aanval duurt een tot vijf minuteu. Men zegt, dat de helft der inwoners aan deze ziekte lijdt, hetgeen echter zooveel mogelijk ge heim wordt gehouden. De bewoners van dit oord leven buiten gemeenschap met andere oorden, en hebben op zoodanige wijze met elkander huwe lijken gesloten, dat in het dorp, hetwelk eenige honderden gezinnen telt, slechts vijf familiena men voorkomen. Als voorzichtigheidsma atrege 1 heeft nu de Pruisische Regeeriug bepaald, dat voortaan geen beambten onder 21 jaar mter ge bruikt mogen worden voor eenigen tak van dieust, welke met het treineuverkeer in verband staat en waar verzuim ongelukken kan veroor zaken. Verscheidene jonge beambteu moeten nu ontslagen worden. Een werkman moest eenigen t ij d geleden eenige herstellingen verrichten in een draukpakhuis te Amsterdam, waarin o. a. ook een vat punch lag. De man draaide eens aan de kraan van dat vat, proefde het heerlijke vocht en draaide de kraan net zoo lang open en toe, totdat hij zelfs begon te draaien, bewusteloos neerviel en het besef verloor om de kraan van het vat dicht te doen; 75 kan van dat vocht liep weg en werd de man gevonden in de zoete r.ee. Dientengevolge werd hem ter beloouing eene plaats bereid in de gevangenis. De Amsterdamsche politie heeft de hand gelegd op een huzaar, die geheel on bevoegd aan de huizen der ingezetenen giften inzamelde voor het l'onds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dieust in Nederland. De volgende verklaringen zijn voor de personeele belasting gedaan door een dichterlijken dansmeester: Met zestig cents betaal ik mijn huur, In één schoorsteen stook ik miju vuur, Door één venster outvang ik mijn licht, Met één deur sluit ik mijn kamertje dicht, Mijn beroep is los en luchtig van aard, Mijn meubelen zijn de taxatie niet waard. Te Keulen is het Bomhotel ingestort. De daarin aanwezige personen konden nog in tijds het gebouw ontvluchten, doordien het ge vaar voor instorting merkbaar was door het waggelen en het kraken van het gebouw. Het zou binkenkort worden vervangen door een nieuw gebouw, waarmede reeds een begin van uitvoe ring was gemaakt. Een der veroordeelden in Nieuw Caledouië, Rochette genaamd, die daar een von nis van 14 jaren dwangarbeid ondergaan heeft wegens diefstal, is nu, door den President der Fransche republiek, in zijn eer hersteld. Dit is de eerste maal sedert het bestaan der strafkolonie dat een vrijgelaten veroordeelde opeulijk wordt ontheven van de onteerende gevolgen zijner straf. Als e en curiositeit mag vermeld worden dat een brief voerende het adres: „den heer te Winschoten N. H.", door een fabri kant uit België afgezonden, blijkens daarop ge plaatste poststempels eerst is verzonden naar Winchester in Engeland, vandaar gerenvooieerd naar Nieuw-Holland in Australië, vervolgens naar New-York en eindelijk, na eene reis van vier maanden, over Londen en Rotterdam aan de plaats zijner bestemming is aangekomen. Delet ters N. H., die wellicht „Noordelijk Holland" zullen moeten aanduiden, hebben zeker mede tot al deze verwarring van namen aanleiding gegeven. Een winkelier in delicatessen enz. te Amsterdam heeft der Tweede Kamer ver zocht, met de Drankwet nog een stap verder te gaan, door den verkoop te vergunnen ook bij gesloten halve flesschen, d. i. bij hoeveelheden van 3l/s deciliter. The New- York Journal oj commerce deelt mede, als een aanbeveling tot uitbreiding van de spoorwegcommunicatie in de zoogenaamde Ter ritories, dat het koren in Nebraska verkocht wordt voor 10 en 12 cents het schepel; in Kan sas voor 12 tot 20 cents; iu Iowa voor 20 cents en in Minnesota voor 25 cents. In Nederlandsch geld staan die cijfers respectievelijk 25, 30, 50 en 67V«cent. In het gebied van Nebraska, schrijft de Chicago correspondent van bovengenoemd blad, wordt het koren zelfs als brandstof ge bruikt. D e Postmaster-general van Engeland werkt thans met een staf van 46.000 ambtena ren. Ongeveer 25 jaren geleden was het aantal postbeambten in Engeland niet meer dan 25.000. Het aautrf geëmployeerden aan het Centraal Postkantoor van Londen is in hetzelfde tijdvak gerezen van 1800 tot 8100. Stanley Huntley, dagblad schr ij ver te Standing R<^ck, heeft op officiëele wijze den hem door de Sioux aangeboden Troon aan vaard, welke opengevallen was door het overlij den van Young Antilope, laatsten zoon van Little Ruife. De nieuwe Koning heeft een manifest uitgevaardigd, waarin hij de hoop uitspreekt, dat de Regeering der Vereeuigde Staten de onafhan kelijkheid der Indianen zal erkennen. Zoodra het bekend werd, dat Huntley Koning geworden was, ontving hij een groote menigte verzoekschriften om postjes. Wan Pey Wau Kan, dit is de wel luidende naam van den Yorst, heeft per tele graaf te Londen een Koninklijken mantel, een kroon en een scepter besteld; zoodra deze attri buten van het Koningschap aangekomen zullen zijn, zal de kroning plaats hebben. Uit Edam wordt gemeld: De post- bode Van D., van Monnikendam op Kwadijk, werd alhier gevankelijk binnengebracht, beschul digd van verduistering van gelden. Deze gelden waren afkomstig van wissels, welke hem door ageuten en kassiers te dezer plaatse ter incas- seering waren toevertrouwd. Hij had dit werk jaren aaneen waargenomen en genoot het volste vertrouwen. Eindelijk bekende hij zelf, gefaald te hebben en eene som van ruim 300 niet te kun nen verantwoorden. De politie, daarvan in kennis gesteld, arresteerde hem, en, na een voorloopig verhoor voor den burgemeester oudergaan te hebben, werd hij naar Haarlem overgebracht. Mag men den Parijschen corres pondent van het Dagblad v. Zuid-IIolland ge- looven, dan is Victor Hugo bepaald gek geworden. Aan bet banket van verleden week moet hij gezegd hebben: Ik kan niet sterven. Want indien ik sterf zal ik naar den Hemel gaan. En wat zou God dan met mij doen? Hij kan mij toch zijn plaats niet inruimen. Tot defeestelijkhedenbijdewe- reldtentoonstelling te Antwerpen behoort ook een „Belgisch Turubondsfeest," (bet 17e door dien boud te geven) tot welks welslagen de Autwerp- 8che gymuastiekvereenigingen eensgezind samen werken. Er is reeds een lommerrijk stadspleiu uitgekozen voor het feest, dat in den loop van Juni zal plaats hebben, en de maatregelen van het „iurichtingscomiteit" doen een groot aantal deelnemers veronderstellen. Als een bewijs dat het gunstige voorjaarsweder ook op de weiden zeer voordeelig werkt, meldt men ons dat op sommige plaatsen in Utrecht en Zuid-Holland het rundvee reeds iu de weide graast. Frans Joseph Talma, de beroemde tooneelspeler van Frankrijk en een boezemvriend van Keizer Napoleon, die bem niet alleen als kunstenaar, maar ook als raadsman waardeerde, was reeds vroeg met dezen in keunis gekomen. Hij hielp wel eens den lateren Keizer, toen deze nog eenvoudig luitenant der artillerie was en zich in alles behalve schitterende omstandigheden be vond, met geld en vrijbiljetten voor den schouw burg. Een dier vrijkaarten, waarop deze woorden staan, door Talma eigenhandig neergeschreven: „Geef burger Bonaparte toegang tot mijn loge", kwam ten tijde van het tweede Keizerrijk bij den openbaren verkoop van autografen weder te voorschijn en werd door lord Seymour voor 100 guinjes (1200 gulden) afgemijnd. Tot zulk een hoogen prijs is zeker nog nooit een vrijbiljet voor de komedie verkocht geworden. Een nieuwe industrie. De veldwachter te Gardone, bij Marseille, hoort schieten in een niet afgesloten eigendom: hij snelt er heen en vindt iemand met een rookend geweer in de hand. „Ia den naam der wet begint de veldwachter. „Maar ik jaag niet," merkt de ander aan. „Wat! jaagt u niel?" roept de veldwachter. „Volstrekt niet," antwoordt de ander. En de veronderstelde strooper wees den mau der wet een ouden eiken koffer, die met hagel bezaaid was, aan. Ge ziet wel, vervolgde de vreemdeling, dat ik niets verniel. Iutegendeel, ik brerig dezen koffer in orde, want ik ben fabrikant van antieke meubelen. De arme veldwachter kon zijn ooren en oogen niet gelooreii. Hij kon niet begrijpen, dat de nijverheid onzer dagen het zoover gebracht heeft om wormstekige oude meubelen te maken door op een grooten afstand met een geweer met fijnen hagel er op te schieten. Met het visschen van „vijfhoeken", wordt sedert eenigen tijd door Texelsche vis- schers behoorlijk geld verdiend. Deze vijfhoeken, ook wel zeesterren genaamd, worden naar Rijns- burg afgeleverd, waar zij uitsluitend gebruikt worden tot het bemesten van bloemkoolakkers. In Amerika waar men zich zooals men hier te lande proefondervindelijk weet, met kracht op de veeteelt gaat toeleggen, heeft men, nevens vele gras- en klaversoorten, ook de proef genomen met lucerne, de Zwitsersche klaver. Deze voldoet uitstekend en geeft, als zij een paar jaar oud is, drie oogsten per jaar. Men begint zelfs te beproeven om de lucerne te zaaien op land dat niet onder irrigatie ligt. Het gewest Oberhasli, kanton Bern, is een gelukkig land. De vrederechter heeft er sedert 1883 niets te doen gehad, geen enkel geval. Collegiaal. Een Amerikaansch jour- nalist maakt als volgt melding van een ongeval, overkomen aan het zoontje van een collega-concur rent: „Het knaapje werd door een plotseling razend geworden paard bij het linker oor gegrepen, dat er voor de helft werd afgescheurd. Het kwaadaardig dier had zonder twijfel het geheele oor afgerukt, wanneer het ongelukkigerwijze door den arbeid niet te zeer vermoeid was geraakt." Pieter Bruinsraa heeft per tele graaf naar Christiania bericht gezonden, dat hij Axel Paulsen uitdaagt tot eeu wedstrijd om de champion-medaille. Bij het carnaval te München kwam iemand op de stoute gedachte van zich te vermommen als „zon," met een aantal gouden stralen van papier rondom zijn gezicht geplakt. Maar hij moest voor die grap duur boeten. De gom, waarmee bij zijn „stralen" had vastgepakt, bevatte vergiftige bestanddeelen, welke zijn aan gezicht tot onherkenbaar wordeus toe deden op zwellen en de arme man ligt nu bedenkelijk ziek. In de gemeente Barradeel was de kleinste lotelir.g 1.273 M. en de grootste 1.903M. Een electrise he proefneming welke zonder bizondere toestellen te doen is, geeft de Weener Electrotechniker aan de hand. Als men, zegt het blad, een vel papier bij het vuur of bo^en een lamp warmt en het daarop naar een donkere plek brengt zal men daaruit een electrische vonk zien springen, zoodra het mst een vingertop wordt aangeraakt. Nog aar diger is het, als men een stukje bladgoud tus schen twee vellen papier legt en die warmt. AU men dan, in 't donker met een potlood daarover gaat, krijgt men een streep electrisch licht. De Methusalem van onzen tijd moet zich te Chicago bevinden, volgens een al daar verschijnend blad. Het is eeu neger, John Loug genaamd, die in 1739 geboren en dus nu ruim 145 jaren oud moet zijn. Hij bracht daarbij 125 jaren van zijn leven in slavernij door. Een vrouw van de wereld. „Niets is g e - makkelijker", zegt zeker iemand „dan eene „vrouw van de wereld" te zijn. Koop alles wat gij niet noo- dig hebt, en betaal niets wat gij koopt. Wees overal tevreden, behalve thuis. Verwaarloos uw kinderen, heb veel zorg voor schoothondjes en ga daar de kerk zoo dikwijls gij een nieuw kleed aan hebt." De directeur der brood- en meel fabriek te 's-Gravenhage, Van der P. heeft zich verwijderd, doch is zeer spoedig te Brussel ge arresteerd. Du Nederlandsche Regeering zal aan de Belgische zijne uitlevering verzoeken. Aan het spoorwegstation te Erfurt klom onlangs een werkman, uit nieuwsgierigheid of weetlust, op een locomotief. Hij bezichtigde daar het een eD ander, draaide aan krukken en kleppen, en hij bracht daardoor ongelukkig de locomotief in beweging. Zij stoomde plotseling in snelle vaart met hem heen. loen de verbijsterde werkman weder eenigszins tot bezinning kwam, was hij reeds een goed eind ver. Hij deed wan hopige pogingen om het stoompaard tot stilstaan te brengen, maar hij maakte het daardoor niet beter. Want op eens ging de locomotief in nog veel sneller vaart met hem terug naar Erfurt. Daar slaagde men er in het gevaarte tot staan te brengen, maar niet dan nadat het vier goederen- waggons verbrijzeld en een beestenwagen zwaar beschadigd had. De man was zeer ontdaan maar ongedeerd. Hij werd onmiddellijk in hechtenis ge nomen. Volgens bericht van Cape Coast Castle van 3 Febr. zijn aldaar 10 negers opge hangen, die schuldig bevonden zijn aan bet dooden van drie negers te Wiunebah. Nadat zij hunne drie tegenstanders gedood hadden, hebben zij hunne lijkeu aan stukjes gehakt en in eene reus achtige pastei gekookt. Edison, die in zijn onvermoeide werkzaamheid reeds zoovele vermetele droomen verwezenlijkte op het gebied der electriciteit, waagt in de Tribune een stoute voorspelliug. Hij zegt nl.dat er onder het tegenwoordig geslacht velen zijn, die den tijd nog beleven zullen, dat alle werktuigen en toestellen tot het opwekken van electriciteit onnoodig geworden zijn en de elec- trische kracht rechtstreeks uit steenkool verkregen wordt,welke„saamvergaarde zonnewarmte en licht" is. De bewering van sommige geleerden, dat men mettertijd electriciteit rechtstreeks aan de warmte en het licht der zon zal outleeuen, noemt Edison vooralsnog buiten het bereik der praetiscbe we tenschap. Maar dat men haar binnen een niet zeer langen tijd rechtstreeks uit steenkool zal ver krijgen, dat acht hij een zeker feit. Ondanks de dringende waarschu wingen der artsen, der Regeeringen en der kan- touraden heeft het Zwitsersche volk indertijd, de vaccinewel verworpen. Thans zijn in ver scheiden kautons de pokken uitgebroken en ver spreiden zich snel. De doctoren hebben nu niet genoeg hatiden om de bevolking te helpen, die ingeënt wil worden. Uit de gedenkschriften van een winkelbediende. „Kuut gij goed uitstallen?" vroeg een nieuwe patroon. „O ja" luidde het antwoord; „geen dame zal voorbijgaan zonder in te kijken." „Opperbest, probeer dan eens." De jonge man ging aan 't werk en was nog geen kwartier be zig, of tot groote verwondering van den patroon stonden reeds verscheiden dames voor de win kelkast te kijken. „Hoe is dat mogelijk?" riep de winkelier, „gij hebt nog niets anders dan een stuk fluweel uitgestald; is daar zooveel bekijks aan?" „Maar ziet u er dan dien spiegel niet naast hangen?" Te Lugano zijn Italianen gearres teerd, Constantino Panizza en Giovanni Mensi beiden uit Alessandria. Bij hen is in beslag ge nomen een pakket, bevuttende voor ongeveer 100,000 franks aan valsche banknoten; benevens flesschen met chemicaliën, alsook gesteendrukte en andere namaaksels van bankbiljetten. Opnieuw is het gerucht verspreid onPrent eene vermindering van straf, welke den ontrouwen kassier der Banque de Belgique., 't Kint de Roodenbeeke, verleend zou zijn. De Ga- zette en de Etoile beige verzekeren dat het ko ninklijk besluit reeds geteekend is, waarbij hem één jaar vermindering zijner gevangenisstraf is toegekend, zoodat hij met het begin van 1886 op vrije voeten gesteld zou worden. Waarom de zen onbeschaamden en verkwistenden dief nog kwijtschelding van straf verleend zou moeten worden, melden de bladen niet. D e U r k e r v i ss c h e r s h e b b e n zich thans, iu een adres aan de Tweede Kamer, aan gesloten hij da klacht der Volendammers over het even onnoodig als voor de visscher^j doodend verbod van de zg. wonderkuil.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 2