BlMNEftLAM 1). GEMENGDE BERICHTEN. Voor geest en hart. gestaan; het Centrum bleef bij zijne ver werping van dien post, maar vau de vrij zinnigen stemden ongeveer 20 leden thans o <-» daarvoor. De directeur van politie te Straats burg waarschuwt tegen de pogingen, in het Rijksland beproefd, om soldaten aan te werven voor 't Eugelscbe leger. De Fransehe Kamer heeft met 264 j tegen 150 stemmen de geheele wet op de invoerrechten van landbouwproducten aan genomen. De commissie voor de wereldtentoonstel ling van 1889 te Parijs heeft eeue zitting gehouden, waarin de uitgaven voor die onderneming bepaald zijn op 50 millioen. Naar de Times verneemt, wil de Regeeriug eerstdaags het Parlement om machtiging verzoekeu tot eene onmiddellijke versterking vau het Britsche leger met 12,000 tot 15,000 man. Graaf Herbert von Bismarck, zoon des Rijkskanseliers, is te Londen aangekomen. Reeds had hij een onderhoud met Lord Granville. Naar beweerd wordt, komt hij de »misverstandeu« ophelderen, die in den laatsten tijd tusscheu Engeland en Duitsch- land waren gerezen. In het Lagerhuis vroeg Milluer of de Regeering voornemens is stappen te doen om Italië te bewegen Kassala te verlaten. Fitzmaurice antwoordde, dat de Regeeriug van Italië alle gegevens bezit aangaande den toestand vau het garnizoen te Kassala en dat de Engelsche Regeeriug aan Italië moet overlaten, welke stappen het raad zaam acht. De Minister van binuenlandsche zaken brengt ter algemeeue kennis, dat het examen om als leerling aan 's Rijks veeartsenijschool te Utrecht te worden opgenomen, zal plaats hebben in de eerste helft der maand Juli e. k., en dat belang hebbenden zich schriftelijk, mits portvrij, tóór 15 Juni e. k. bij den directeur der school moeten aanmelden. Blijkens een bij hel Departement van ko loniën ontvangen telegram van den civielen en militairen gouverneur vau Atjeh en onderhoorig- heden, gedagteekend 1 Maart, is de bezetting van de nieuwe posteu-linie in Groot-Atjeh vol bracht. Smilde, 6 Maart. Bij de tegenwoordig vaak zoo snelle verwisseling in het arbeiderspersoneel is eeue vermelding vau het feit, dat K. de Vries, scheepstimmerman alhier, 50 jaren achtereen dezelfde familie diende, wel van eenig belang. De heer M. Fernhout, bij wiens vader De Vries op den 5en Maart 1835 in dienst trad, kan uog steeds getuigen van der. lust en ijver, waarmede de grijsaard zijn arbeid verricht. Wildervank, 6 Maart. Schipper H. S. uit deze gemeeute, heeft, bij eene poging om zich en zijn schip te verdedigen tegen een aanval van scheeps- jagers te Martenshoek, het ongeluk gehad ziju knecht met een revolver te raken. De knecht is aan de gevolgen overleden. Arnhem, 6 Maart. Gisteren is alhier gevanke lijk binnengebracht de onbezoldigde rijksveld wachter A. Kwabek uit Eist, als verdacht van het afleggen van een valschen eed ten nadeele van een beklaagde voor het kantongerecht te Eist. Soesterberg, 6 Maart. In deze gemeente heeft een gepensiouneerde, zekere v. d. K., een grooten roofvogel aangeschoten. Het dier wist zich, hoewel met moeite, nog in den top van een hoogen sparreboom te redden. Men vermoedt dat het de arend is, die onlangs alhier een kind wilde aanvallen. Zaandam, 6 Maast. Een tweejarig meisje alhier is in een pot met kokend water gevallen en na een smartelijk lijden denzelfden dag aan de gevolgen overleden. Helenaveen, 6 Maart. Gisteren had alhier het volgende ongeluk plaats. Twee jongelieden waren in het middaguur bezig een wagen voort te duwen, die door middel van een drijfrad over de rails in beweging wordt gebracht. Toen de wagen in volle vaart was, trachtten ze dien plotseling te doeu stilstaan, hetgeeu boven hun krachten ging. Het gevolg was dat ze beiden over den wagen werden Ueeugeslingerd. Een kwam daaronder terecht en was onmiddellijk een lijk; de ander kwam gelukkig met den schrik vrij. De voornaamste vleeschhouwers te Rotterdam hebben den prijs van het ruudvleesch met 10 cent per kilo verlaagd. In de om streken van Deventer wordt le qualiteit ruud vleesch (zonder been) verkocht voor 40 en met beeu voor 35 cent per Vs kilo. Te Utrecht worden pogingen ge daan tot oprichting van een Maatschappij voor Nederlandsche Vaktentoonstellingen. Haar doel is de ontwikkeling van den bloei van Nederlands nijverheid en de bevordering van het onderling verkeer en van een goede verstandhouding tus- schen de personen, die in Nederland hetzelfde of aan elkander verwante vakken van nijverheid be oefenen. Ter bevordering van dat doel zullen tentoonstellingen worden gehouden van een bepaald of van nauw aan elkander verwante vakken, alsmede vergaderiugen gedurende die tentoonstel lingen, waar de belangen der betrokken vakken zullen besproken worden. Het tentoongestelde moet in Nederlaud of zijn koloniën ziju vervaar digd of voortgebracht, tenzij grondstoffen en werk taken daar niet of niet voldoende verkrijgbaar zijn. Het kapitaal is f 5000 in aandeelen van f50. Mevr. Clara Schumann, de beroem de pianiste, weduwe van Robert Schumann, te Fraukfort a/M., is het slachtoffer geworden vau een zouderlingeu diefstal. Men heeft uit haar woning gestolen al de manuscripten van haar echtgenoot, alsmede de kransen en eervolle on derscheidingen, welke indertijd den beroemden musicus ten deel gevallen waren. Men vraagt zich af welke waarde die voorwerpeu voor andereu buiten de familie Schumann bij mogelijkh id kunnen hebben. Een gevangen genomen Atjeh er gaf, volgens eene mededeeling aan het A.llbld., zijne indrukken over den Atjeh-oorlog als volgt weer: Volgens hem waren de Atjehers met den oorlog erg ingenomen. Hij bezigde eene uitdruk king, welke ik niet beter kan weergeven, dan met: „Zij ziju zoo blij weer voor vol te worden aangezien. //Atjeh -vas geheel en al vervallen en vergeten", ging hij voort. „Vijfhonderd soldaten, die waren doorgemarcheerd en volgehouden had den (een jaar of tien geleden), zouden het rijk hebben ten ouder gebrachtNu leeft Atjeh Wcêr; het heeft zijn prang besaar (groote oorlog) even goed als Turkije alles komt er langza merhand boven op, in geen eeuw ziju er zooveel ringits (rijksdaalders) in het land geweest; de hoof den hebben prachtige geweren, gouden horloges, stokken met goud beslagen ja wat niet al? Sommigen kloppen er een prachtig pensi oen uil! De handel in wapens en munitie, in le vensmiddelen en in nuttige voorwerpen, die men vroeger niet wist dat bestouden, bloeit en tiert, hoewel, 't is waar, op dit oogenhlik min of meer gedrukt door al die kapel prang (oorlogscue- pen) op de reê, maar die hadden zij vroeger wel meer gehad en bleven iii den regel niet lang veel schaden deden die schepen echter niet omdat de kusten van Atjeh te uitgestrekt zijn, om be hoorlijk bewaakt te kunnen wordenHij dacht wel dat de Hollanders nog een paar jaren zouden blijven, nu die nieuwe bentings pas zoo netjes klaar ziju. Maar welk een handel, Toewan, op die pasars (markten)! De oudste men seden herinneren zich zulk een drukke en voor- deelige negotie niet, in kippen, in eieren, in tabak, in sarongs in 't kort, in alles. Wat wil men in Allah's naam meer." De bij na driejarige stier van den landbouwer Westerhof, bij Gorredijk, welke in 1884 te Amsterdam met den tweeden prijs bekroond werd, is dezer dageu aan de waag te Gorredijk gewogen. Hij had de buiteugewoue zwaarte van 1044 Kilogram. Te Londen legde kolonel Ellis een tapijt voor zijn woning, daar hij 's avonds gasten had. Door den wind krulde het tapijt een weinig op. Een dame, Mrs. Watson, die in Port land-place wandelde, struikelde er over, bezeerde zich vrij ernstig, en de heer Ellis stond gek op te zien, toen hij den dag na zijn genoegelijk feest vernam, dat hem een procés werd aangedaan tot schadeloosstelling. De jury veroordeelde hem tot 50 pond sterling! Te Soerabaia heeft iemand de 100,000 getrokken op een lot, dat hij in zijn kleer kast bewaarde.De man zocht zich gek naar het kleine bewijs om de som te kunnen toucheeren, doch tot heden blijft het zoek en zoolang weigert men natuurlijk den prijs uit te betalen. Het bestuur van een der Parij- sche schouwburgen kreeg onlangs een brief van een volksvertegenwoordiger, waarin deze zeer be leefd om een plaatsbiljet bij de eerste opvoering van een nieuw stuk vroeg. Hij meende daarop recht te hebben, omdat hem voor eenigen tijd in dien schouwburg een brieventasch met banknoten ontstolen was. De directie had dus, vond hij, verplichting aan hem. Uit de stationswachtkamer te Arnhem is eene pendule gestoleu. De diefstal blijkt des avonds om 9 uur plaats te hebben ge had. De dief nam het gestoleue mede naar zijne woning en beleende het voorwerp den volgenden morgen te 9 uur. Eenige oogeublikken daarna werd het beleeude in beslag genomen en mocht het toen gelukken den brulaleu dief te arres- tecren. Hij had met behulp van een kameraad, die voorloopig mede vau zijne vrijheid is beroofd, het misdrijf gepleegd. De hoofddader is een 17- jarig jongeling, die door deze daad tevens een einde maakt aan zijne plannen om voor onder wijzer te studeereu. Blijkbaar voelde hij zich aangetrokken tot uurwerken. Eeu paar jaar ge leden werd eveneens uit het station eene pendu le ontvreemd. De dief was juist alleen met zijn buit, toeu een kelluer binnentrad. Hij begon toen aan de wijzers te draaieu en naar het tik te luisteren. Ik zie geen kans haar hier in orde te brengen, zeide hij tot den kelluer, zette het uurwerk in zijne mand, dekte het toe met ziju zakdoek en wandelde heen. Hij is nog niet ont dekt. De kanker aan de tong, waaraan Generaal Grant lijdt, is eeu gevolg van het over matig tabakrooken, waaraan de generaal gedu rende zijtr- geheele leven hartstochtelijk verslaafd was. Toeu de ziekte ontdekt werd, gaf hij het rooken op, maar het was te laat. Daarop aandachtig geworden door het onlangs vermeid adres van deu uitge ver Laugendam te Utrecht, is de Administratie van „De volksmissionaris" te Roermond tot de ontdekking gekomen, dat ook vele der door haar verzonden stukken door de Posterijen niet ziju bezorgd en eenvoudig als „geweigerd" terugge zonden. Blijkens De lijd is ook te dien aanzien een klacht bij deu Minister ingediend, bepaalde lijk tegen „het personeel van zeker postkantoor in ons land." Het beeld van den Engelschen Generaal Gordon is thans ook in het Panopticum te Amsterdam geplaatst. Een door het Gerechtshof te Arn hem in hooger beroep bevestigde rechterlijke uit spraak betreffende de toelating van de zg. hui zen van verkoop met recht van weder-iukoop (vermomde pandjeshuizen) heeft aanleiding gege ven dal te Leideu de houders van zoodanige hui zen zijn gewaarschuwd ep hun een bepaalde ter mijn is aangezegd voor het regelen van de loo- pende overeenkomsten, met bevel om voortaan geen nieuwe te sluiten. Woensdag-avond te half zeven ongeveer, toen de Studentensociëteit Minerva, te Leiden druk bezocht was, klonk op eens een knal, veroorzaakt door een kogel, die, van bui ten afgeschoten, door het raam der sociëteit in een der pilaren drong, en niet geringe ont steltenis teweegbracht. De zaak helderde zich spoedig aldus op: Iu een huis aan de overzijde der Breedstraat liet iemand een geweer zien aan eenige personen, toen bij ongeluk het schot af ging- Pieter Bruinsma s c h r ij f t aan het N. v. d. D„Daar er moeilijkheden buiten mijn wil ge rezen zijn, die mij het rijden om de champiou- medaille verbieden, zag ik gaarne (dat er voor: „Oin de champioumedaille," (in mijn vorig schrij ven) gelezen werd: „Om een nader te bepalen prijs." Overigens blijft de uitdaging dezelfde." Zooals men weet, werd na het groote spoorwegongeluk te Hanau, in Nov. II., de schuld daarvan gegeven aan deu telegrafist Gutberlet, die door een voorbarig sein tot vertrek de botsing der treinen veroorzaakte, waardoor 22 meuschen gedood en 25 gewond werden. Gut berlet is uu door de reehtbauk te Hanau schul dig bevonden en tot 3 jaren gevangenisstraf ver oordeeld. Professor W. Pre ij er uit Je na geeft in de Köln. Zeit. beschouwingen over „ge- dachtenlezen." 't Zijn alleen de spierbewegingen welke bij personen daartoe geschikt, den zooge- naamden gedachtenlezer leiden bij het afleggen zijner proeven. Deze moet zijne opmerkzaamheid op niets auders dan op die bewegiugeu conceu- treeren. Prof. Preijer heeft zelfs reeds proeven genomen met gunstigen uitslag. Men schrijft uit Grave: Bij de 1 o - ting voor de nationale militie voor de gecombi neerde gemeenten Grave, Velp en Reek werden 2 nummers te veel in de bus gedaan; de ge meenten telden 33 lotelingen, en de bus bevatte 35 nummers. Na afloop der loting bleven de Nos. 23 en 29 in de bus. De vader van een der lotelingen heeft de vernietiging der loting aan Gedeputeerde Staten verzocht. Dezer dagen werd te Amsterdam door iemand op den publieken weg gevonden een koperen patroonhuls met kruitladiug gevuld. Te huis komende, had hij de onbegrijpelijke on voorzichtigheid dat voorwerp iu het vuur te wer pen om de uitwerking te zien, met het treurig gevolg, dat zijne beide kindereu daarbij verwon dingen in het aangezicht bekwamen. Een gezellige visite. In Dalarne (Noorwegen) heeft zich dezer dagen een kudde van 17 wolven vertoond. Uit Groningen meldt men: In deze gemeente komt eene betrekking te vervallen, die nog altijd voorkwam op de gemeentelijke begroo ting en blijkbaar samenhing met toestanden, tot hel verledeue behooreude, doch voor welke nu geen raison d' étre meer bestaat. De betrekking in quaestie is die van „stads-dansmeester". Het dansen zal vermoedelijk nu ook worden opgeheven als leervak aan de middelbare meisjesschool. Een inwoner van Huil heefteen uitgebreid plan voor een geheel nieuwe gezond- heidsstad in het licht gegeven. Om aan zijn plan gevolg te kunnen geven, heeft de heer Jonathan Hay slechts vier acres land noodig. Hij zou die willen uitleggen in een groot plein met 8 boule vards, tuiueu, en verder parken en huizen voor 20 a 25 duizend personen. De kosten raamt de ontwerper op 2,156,000 pd. st., en de mogelijk heid der onderneming wordt daardoor o. a. be - wezen dat Londen ieder jaar met vier zulke steden toeneemt. Naar het L. Dbl. meldt, moet bij een biljartclub te Leideu het voornemen bestaan, eerstdaags een internationalen wedstrijd uit te schrijven. De heer Henri Germain, voorzit ter van de kasvereeniging Credit Lyonnais, heeft iu de Frarische Kamer een nog huogercii impost voorgesteld op alcoholische dranken dan iu Frank rijk reeds bestaat. Eeu hoogere belasting, meent de heer Germain, oefent geen merkbaren invloed uit op het drankverbruik, terwijl de schatkist er natuurlijk door wordt gestijfd. De belasting, nu van 156 franks per hectoliter, wenscht het ge noemde Kamerlid op 300 franks gebracht te zien, waardoor 214 millioen franks iu de schatkist zouden vloeien. Iu Engeland, merkte de heer Germain nog op, is de belasting op den sterken drank 455 franks, iu Amerika 245, in Noorwe gen 252, en in Holland 232 franks per hectoliter. S. uit Orvelte kreeg in de vorige week te Balinge (Dr.) ruzie met eenige personen; een vechtpartij ontstond, en het resultaat was, dat S. de beide ooren werden afgesneden. De aardbevingen in Spanje, die honderden rijke lieden tot bedelaars maakten, hebben althans één armen man, wiens geheele bezitting uit een klein stuk lands bestond, tot den stand van een rijke verheven. Op zijn ak ker toch is plotseling eeu warme bron ontspron- pen, niet ver van de reeds bij de Romeinen be kende er. geliefde baden van Alhama, alleen met meer zwavelgehalte en grooter hitte. De be zitter van het oude bad heeft terstond een groo te som geboden, daar hij voor een hem licht ten ondergang voerende mededinging beducht is; de rijke arme eischt echter nog eeu hooger be drag. Van de vulcauische natuur in den gan- schen omtrek leggen deze oude, door de Mooren versierde, hoogst belangwekkende baden reeds getuigenis af; zij zijn alleen reeds eeu bezoek van Gratiada uit, waard, en de door steile rot sen loopeude straat, thans ook met losgescheurde rotsblokken als bezaaid, is hoogst schilderachtig. Een Amsterdammer werd Zondag- avond op straat door zijn kleermaker tot betaling van een rekening aangemaand. Daar hieraan niet werd voldaan, ontstond er eeu woordenwisse ling, waarvan het gevolg was, dat de kleermaker een schaar voor den dag haalde en zijn cliënt de panden van de jas kuipte. Z o n d a g-a vond heeft in b ij z ij n van omstreeks 50 personen de heer A. S. te Oorschot de speldenproef van deu Engelsehen gedachtenlezer gedaan. Evenals dezr liet genoemde heer zich blinddoeken en door twee uit het. gezelschap wegleiden, waarna de speld verstopt werd. Daarna werd hij, door middel van een staaldraad, aan den arm van den verstopper zijn medium rondgeleid en na het hoofd van het „sujet" te hebben betast, gelukte het hem binnen weinige oogeublikken de speld te vinden. Driemaal is de proef heihaald en even zooveel malen gelukt. De heer Brakke e, directeur van een te Rotterdam gevestigd begrafenisfonds en var. eene maatschappij tot geldelijke uitkeering bij overlijden, heeft zich met de gelden, aan dat fonds en de genoemde maatschappij toebehooreude, „verwijderd". Het bestuurbare luchtschip van de Fransehe kapiteins Rsnard en Krebs kan, zooals uit de verschillende proeven bleek, werkelijk iu alle richtingen bestuurd worden, maar alleen bij een zwakken wind. De windkracht mag hoog stens 4 meter per seconde zijn, en doorgaans is zij tusscheu 6 en 15 meter. Het gebruik van het luchtschip is dus nog wel beperkt; maar de uitvinding zal, als zoovele andere, zek r voort- dureud verbeterd en aangevuld worden. Een groot proces is te St-Peters- burg begonuen tegen een bende van 12 personen, die gedurende verscheiden jaren valsche Russische bankbiljetten vervaardigde en in omloop bracht. Ouder de verdachten bevinden zich verscheiden kooplieden, die in verschillende plaatsen geves tigd zijn. Naar wij vernemen, is de Direc teur der Algemeene Landsdrukkerij door de Kei zerlijke Duitscha Regeeriug uitnoodigd om in de Siaatsdrukkerij te Berlijn zijn nieuwe uitvindingen aangaande de post- en plakzegels aldaar in te voeren, en vertoeft genoemde ambtenaar voor dat doel reeds sedert eenige dagen te Berlijn. „Ben ik verbonden met Q, en Co.?" „Zijt gij het, X „Ja." „Gij te Brussel? kom dan straks bij mij eten." „Onmogelijk want ik ben te Gent.„ Bovenstaand gesprek, dat duidelijk kon worden gevolgd,werd eergisteren per lelephoon gevoerd tus scheu een Amsterdammer die zich te Geut bevond, en een handelsvriend te Brussel. Op 2 Maart is nl. het telephonisch verkeer opengesteld op de telegraaflijnen in verband met de telephoonleidiugen te Brussel en Gent en die ran Luik en Verviers, gelijk het reeds tusschen Antwerpen en Brussel bestaat, alles volgens het stelsel van den heer Rijsselberghe. De dienst heeft ook 's nachts plaats. Van 7 uur 's voorm. tot 9 uur 's av. wordt voor 1 tot 5 minuten sprekens 1 frank betaald, voor 510 minuten 1.50 fr. langer dan 20 minuten mag het gesprek niet duren dan komt de beurt aan den volgenden aanvrager. Van 9 uur 's av. tot 7 uur 's morgens betaalt men 2 en 3 frank, Voor het oproepen van perso nen, hetzij geabonneerden, hetzij die zich van den openbaren telephoondienst bedienen, wordt overdag 1 minuut en 's nachts 5 minuten tijd gelaten. Ingeval de aansluiting niet tot stand komt, wordt niets in rekening gebracht. Aan elk openbaar bu reau bevindt zich een lijst der personen, die aan de telephoonleiding zijn verbonden. Bij het ge bruik op verren afstand wordt aanbevolen luid en duidelijk te spreken, en zich bij het hooren van het gesprokeue van twee kokers te bedienen. Wie weet, binnen hoe korten tijd de Amsterdam- sche koopman met zijn handelsvrienden in New- York mondeling zaken zal kunueu doen! Nabij Titusvilla, in de Vereenig- de Staten van N. Amerika, is door 't laten springen van eeu rotslaag een petroleum rivier aan 't licht gekomen, welke langs een steile helling afvloeit. Nadat men ze naar bekkens heeft geleid, levert ze 900 barrels per dag, veel meer dan een der tot hiertoe bekende bronnen. Een schip van de firma Lüderilz, met pompen, boor- en andere werktuigen aan boord, is vlak voor de haven van Angra Pequeua gezonken. De ingenieurs in de nieuwe üuitsche kolonie, die met smart op de genoemde werktui gen wachtten, zullen dus uu nog weder geruimen tijd daarvan zyn verstoken. Te Et ten (N.-B) kwamiemand op het bureau van den burgelijken stand aangifte doeu vau de geboorte van ziju eerste kind, doch deelde met tranen in de oogen mede, dat het kindje reeds was overleden. Het werd daarom in het register van overledeueu ingeschreven. Den volgenden dag echter verscheen hij andermaal op het bureau met de mededeeling dal ziju kind niet dood was, maar leefde. Er zal alzoo nu eene overschrijving moeten plaats hebben. De Spaanse he, Portugeesche en Belgische afgevaardigden ter Congo-couferentie te Berlijn ziju, in het hotel waar zij daar ter stede logeerden, voor aanmerkelijke sommen bestolen. Alleen de Belgische afgevaardigde vermist 4000 Mark. Een bediende van het logement is onder verdenking van den diefstal gevangen genomen. Maar het is nog lang niet zeker, of hij de dader is. Indien gij wilt, kunt gij in eiken le venstoestand genoegens vinden; want al het bittere, dat wij aan de zaken toeschrij ven, komt van ons zelveu; die zaken toch ziju onschuldig en op zich zelve niet zwaar

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 2