8 i E LAMP. GEMENGDE BERICHTEN. 1 juichingen van de nationalisten verklaarde Sullivan, dat de Prins van Wales eerst dau in Ierland welkom zou zijn, wanneer hij er kwam om het Iersehe parlement te openen. Het onder leiding van den Prins van Wales samengesteld comité ter huldiging van de nagedachtenis van Gordou-pacha heeft zich vereenigd met het plan om te Port-Saïd een internationaal hospitaal op te richten, waarvoor de Suez-Kanaalmaat- schappij terrein heeft afgestaan. Het zal den naam dragen van Gordon memorial hospital. De Enorelsche autoriteiten te Alexandrië hebben zich genoodzaakt gezien Zebehr- pacha, diens zonen en een aantal andereu te doen in hechtenis nemen en naar Cy prus te laten overbrengen. Men verdenkt hen van geheime verstandhouding met den Madhi. De Engelsche soldaten te Korti en Don- gola hebben reeds veel van de hitte te lijden, en men ziet den naderenden zomer met groote bezorgdheid tegemoet. Generaal Wolseley moet verklaard hebben, te vree- zeu, dat gedurende de hitte de sterfte ouder de troepen 25 pCt. van de manschappen zal bedragen. Het aantal doktoren is 265 voor 17000 man, terwijl er gewoonlijk slechts 5 voor iedere 1000 man aange steld worden. De Mahdi, die aan deze zijde van Om- doerman gekampeerd is, werd genoodzaakt troepen naar Kordofan te zenden, om al daar uitgebroken woeliugen te onderdrukken. De pakketboot Surat, behooreude tot de lijn der Peninsular and Oriental Company is door de Fransche kruisers aangehouden. Er is aan boord van dat schip een onder zoek gedaan om te zien of het oorlogscon trabande in had. Verscheiden oorlogschepen der Vereenigde Staten hebben bevel gekregen naar de wa teren vau Centraal-Amerika te stevenen, 'en gevolge van de handelingen van Bar ïios. De Zwitsersche Nationale Raad heeft vier dagen beraadslaagd over de te nemen maatregelen tegen het misbruik van ster ken drank. Er was omtrent dit onderwerp een zeer volledig en belangrijk rapport opgemaakt. Bijna alle landen, tot China toe, hadden den Bondsraad gegevens daar toe gezonden. De Minister van Binnenl. Zaken, overwegende dat de qeer mr. W. Wintgens zijn ontslag heed genomen als lid van de Tweede Kamer der Staten-Genaraal, en dat dientengevolge eene verkiezing van een lid dier Kamer moet plaats hebben in het hoofdkiesdistrict 's Gravenhage, heeft goedgevonden te bepalen: dat die verkiezing zal plaats hebben Woensdag 8 April e. k. en de herstemming, zoo noodig, op Woensdag 22 April daaraanvolgende. Naar men ons meldt, is het huwelijk, dat H. jy. H. Prinses Hendrik met Z. K. H. den Prins van Saksen-Altenburg zou aangaan, en dat in April zou gesloten worden, voor onbepaaldeu tijd uitgesteld. De Tweede Kamer heeft aangenomen de ont werpen tot de internationale overeenkomst tot bescherming van onderzeesche telegraafkabels, tot nadere wijziging van de Pensioenwet voor militaire officieren der zeemacht. Voorts is met 29 tegen 22 st. aangenomen het ontwerp houdende toepassing van de crimi- neele wetgeving betreffende het krijgsvolk te wa ter in de Overzeesche Bezittingen, na bestrijding door den Heer Keuchenius, op grond van het ongrondwettige der delegatie aan den Koning daarbij toegekend. Verder zijn nog aangenomen de ontwerpen tot bekrachtiging van provinciale heffingen it: Noord- Brabant en tot verkoop van grond te Bergen op Zoom. Met 37 tegen 16 st. is aangenomen een voorstel van den Heer Van Blom tot uitstel van de behandeling van het ontwerp nopens aanbeve lingen bij Gerechtshoven. Bij het voortgezet debat over Hoofdstak Ma rine is, na ernstige bestrijding door den Minister verworpen met 33 tegen 27 stemmen, het amen dement om geen ambtenaar tot onderzoek van schietkatoen aan te stellen. Ook is verworpen met 37 tegen 29 st. een amendement om te beletten de bevordering van een aspirant-ingenieur tot ingenieur, na de verzekering van den Minis ter de reorganisatie van het korps ingenieurs te beoogen. Door de Regeering is voorgesteld een nieuw artikel, van ƒ20.600, voor expertise in zake de Nautilus en Sommelsdijk, door den Heer Reed. Scheveningen, 17 Maart. De exploitatie van het Nieuwe Badhuis alhier is voor 3 jaar gegund aan eene üuitsche maatschappij. Het gebouw behalve bet hotel zal omstreeks half Juni in gebruik kunnen worden genomen. Rotterdam, 17 Maart. Zondag-morgen is alhier de godsdienstoefening in de R. K. kerk in den Houttuin op schandelijke wijze verstoord door een heer die door verschillende kwalijk geplaatste grappen opschudding veroorzaakte. Hij begaf zich o. a. iu den biechtstoel en omhing zich met het gewaad van den Priester. De politie nam hem in hechtenis. Groningen, 17 Maart. Zaterdag-avond is alhier een 66jarige waschvrouw bij ongeluk in het Schuitendiep geloopen en verdronken. Amsterdam, 17 Maart. De arrondissements rechtbank alhier heeft, wegens bedriegelijke bank breuk, bevel tot gevangenneming verleend tegen H. C. Pronk, laatstelijk alhier woonachtig en handelende onder de firma H. G. Joosten Co.j in meubelen en meubelmakers-fournitnren. Nijmegen, 17 Maart. Maandag-nacht i3 door de politie alhier eene vrouw, met name A. H.> oud 20 jaar, aangehouden, die gisteren-avond op het Kelfkensbosch alhier aan een man eene portemonnaie met ongeveer 25 had ontfutseld. Meermalen werd deze vrouw van dergelijke han delingen verdacht. Zij is heden-namiddag naar de gevangenis overgebracht. 's Hertogenbosch., 17 Maart. Zondag-ochtend is uit de Zuid-Willemsvaart het lijk opgevischt van M. M. Krielen, schippersknecht, oud 28 jaren, gewoond hebbende alhier, die sedert Zon dag 15 Februari jl. was vermist. Het schijnt, dat hij van boord der stoomboot, waarop hij werkzaam was, is gevallen. Een visch-dentist. Een visch de tanden uittrekken klinkt zonderling; maar onlangs is dat in deVereenigde Staten, in het RochesterAquarium, gedaan door zekeren Selh Green, beschreven als de „veteraan in de vischteelt." De bedoelde visch was eene fraaie forel, die bij de tentoonstelling een uiterst nijdigen aard aan den dag legde. Het eenige middel om den kwaadaardigen visch van zijne zucht tot bijten te genezen, was, te maken dat hij niet meer iu staat zou zijn de andere visschen kwaad te doen. Derhalve werd hij gevan gen, de tanden werden hem uilgetrokken, en daarna werd hij weder in het aquarium gelegd; en sedert dien tijd hebben zijtre "uatuurgenooten„ geen last meer van hem gehad. Het pleit voor de zacht aardigheid van die natuurgenooten, dat zij niet op hem aangevallen zijn nu hij tandeloos is. Volgens het plan der commissie voor de wereldtentoonstelling zouden de overdekte gebouwen gezamenlijk eene ^oppervlakte hebben van 288,000 vierkante meter, waarvan 114,000 vierkante meter voor de eigenlijke takken van nij verheid, zonder de machine-galerij te rekenen, die alleen reeds eene oppervlakte zal beslaan van 106,000 vierkante meter. Sagosoep van Jenny Lind. Men laat 45 gram echte sago eenige uren voor het gebruik in koud water weeken, zet ze dan met versch water te vuur, en als zij eenmaal kookt, op eene zeef; dan giet meu er koud water op, doet er l'/s liter bouillon bij en laat ze daarna twintig minuten zacht koken, waarbij men goed moet afschuimen, en dan kruidt men ze met eene ruime hoeveelheid suiker, wat zout, peper, notemuskaat en fijn gehakte pieterselie; nu klutst men twee versche dooiers van eieren met acht eetlepels zoeten room, giet dit mengsel door eene zeef, en op 't oogenblik van het opdisschen van de van het vuur genomen soep, moet men ze eene minuut lang met een grooten lepel omroeren, anders zou zij schiften, 't fs eene lieveliugssoep van Jenny Lind en zeer heilzaam voor de borst en de stem. De slagers te Harlingen hebben den prijs van het ruudvieesch met 10 cent per kilo verla.agd. Het hooien in Noorwegen. In Noorwegen heeft men eene bizondere rnanhr om hooi te drogen. Als men langs den grooten weg rijdt, ziet men in het midden van een veld tien of twaalf hekken in eene rechte lijn. Waar dienen die voor? Als het gras gesneden is, wordt het aan lagen over die schuttiugen gehangen om te drogen. Daarbij heeft het dan zoowel het voordeel van den wind als van de zon, en als het regent lo apt het water er af. De kleur van het hooi is bijna zoo frisch en groen als vau het te velde staande gras. Ten bewijzedat de door d on Z. E. heer Schleyer geconstrueerde wereldtaal (Volapük) wel degelijk eeu wereldcorrespondeutie-taal worden kan, deelen wij mede dat door een beoefenaar van Volapük, den heer J. W. Houterman te Lent, in de wereldtaal briefwisseling is gevoerd met buitenlanders, wier taal hij niet verstaat. De heer Houterman zegt: „ondergeteekende ver klaart goed Zweedsch, Italiaansch of Magyaarsch te kennen. Hij heeft met verstandige lui uit die landen gecorrespondeerd in Volapük, en in hunne brieven was niet éen zin onbegrijpelijk, r.eifs niet onduidelijk. Een bewijs van de wa irde vau Volapük". Ook Rotierdammers correspondeerden met het beste gevolg met personen uit Bukowina enz. Trouwens, beoefenaars van Volapük wisten reeds dat dit zeer goed ging uit de omstandig heid, dat personen behooreude tot de meest ver schillende nationaliteiten, na het schrijven van eenige brieven, in onberispelijk Volapük, aan den Z. E. heer Schleyer, gediplomeerd werden. Ten einde de kennis van vreemde talen bij het korps marineofficieren te bevorde ren, is door de Eagelsche admiraliteit de bepa ling gemaakt, dat, voor zoover de dienst het toelaat, aan ieder officier, die zich in aclieven dienst bevindt, op verzoek een verlof van drie maanden voor eene reis naar het Europeesche vasteland kan toegestaan worden om zich te be kwamen iu de Fransche, Duitsche, Spaansche of Italiaansche taal. De officier, die voor zooda nig verlof in aanmerking weuscht te komen, moet zich alvorens, tenzij hij een voldoend ge tuigschrift van het Royal Naval-College heeft, bij een examen-commissie aanmelden, die een onderzoek heeft in te stellen naar de grammati cale kennis der taal, die tot verdere studie ge kozen is. Bij terugkomst van verlof moet een ander examen de resultaten dezer studie consta- teeren. Zijn die resultaten gunstig, dan ontvangt de officier over deze drie maanden ziju vol trak tement en wordt die tijd hem als diensttijd toegerekend. Voor eene en dezelfde taal kan slechts eenmaal verlof worden gegeven; overigens kan echter dezelfde officier voor elke der ge noemde talen een driemaandelijksch verlof met de daaraan verbonden voorrechten erlangen. Generaal Von Bösmuller, die on langs zijn 50jarig dieustjubilé vierde, is de eenige generaal in het Duitsche leger, die van soldaat tot zijn tegenwoordigen hoogen rang op klom. Hij behoort trouwens niet tot het Prui sisch, maar tot het Beiersch leger. Bösmuller is de zoon van een armen handwerksman. Dat zulk een man generaal werd, zal in Pruisen zegt een der bladen nog niet zooveel verwonde ring wekken als dat de vroegere President der Beiersche Eerste Kamer Graaf Stauffenberg, hem zijne dochter tot vrouw gaf. Te New-York heeftzich eene An- ti-crinolette-vereeniging gevormd. Haar doel is het weren van een „nutteloos, lastig, leelijk en beschamend" voorwerp bij de kleeding der vrouw. Uit Galion, Ohio, in deVeree- uigde Staten, wordt een speciaal bericht gezon den aan de New-York Tribune betreffende een zeer zonderling geval. Bij het omhakken van een boom op een naburige hoeve viel er een men- 8chenhoofd aan de voeten der arbeiders, waarna men in het holle van den boom het lijk van eeu man ontdekte met 800 dollars in geld, eeu paar pistolen en de gereedschappen van een inbreker. Volgens de Amsterdamsche Ct. worden voortaan door de Kanselarij der beide Nederland- scho orden geen versierselen meer verstrekt van goud, maar van verguld zilver, 't geen eene be sparing van kosten van minstens 60 pet. voor het Rijk tengerolge heeft. De bekende stijfhoofdigeschut- ter Malleus te Tilburg, die weigerachtig bleef zich eene schutters-uniform aan te schaffen en daarvoor verschillende gevangenisstraffen heeft ondergaan, heeft zich achtereenvolgens bij adres sen gewend tot den Burgemeester, tot den Ge meenteraad, den Commissaris des Konings, Ge deputeerde Staten en zelfs tot den Koning, om op kosten der gemeente een schutters-uniform te mogen ontvangen. Het heeft hem echter niet mogen baten, en terecht, daar zijn vader eeu welgesteld landbouwer is. Thans heeft hij, op raad van anderen, zijn vader een proces aange daan, om dezen te dwingen een schulterspak voor hem aan te koopen. In een der Duitsche restaurants op het Damrak te Amsterdam was de keuken dezer dagen het tooneel van een ernstig gevecht tusschen de werkmeid en de keukenmeid. Laatst genoemde heeft daarbij hare tegenpartij dooreen slag met eene kookpan eene zeer ernstige ver wonding op het hoofd toegebracht, zoodat men haar ter verpleging naar het ziekenhuis heeft moeten overbrengen. De keukenmeid is in hech tenis genomen. In het N. Rott. koffiehuis, aan d e Korte Hoogstraat te Rotterdam, dezer dagen ge opend, had Zaterdagavond eeu aardig tooneeltje plaats, waarin twee grijsaards, te zamen 154 jaar tellende, de helden waren. Beiden waren aan het zelfde tafeltje gaan zitten, en de een bemerkte dat de ander aan een der handen zijn pink kwijt was. Dit gaf aanleiding tot een gesprek en een herkenning. Het bleek dat beiden in hun jeugd te Venloo gewoond en elkander goed gekend hadden. Beiden waren naar Amerika gegaan, hadden er fortuin gemaakt en zagen nu elkander weder. De twee personen, die elkaar sedert bijna 70 jaar niet gezien hadden, waren niet weiuig gelukkig over dit wederzien. Uit de thans openbaar gemaakte acte van beschuldiging tegen M. C. Swanenburg, huisvr. van J. van der Linden, waschvrouw te Leiden, blijkt, dat zij wordt beschuldigd van vier personen door middel van rattenkruid van het leven te hebben beroofd. De openbare behande ling van deze zaak voor het Gerechtshof te 's-Gra- venhage, waarin ongeveer 50 getuigen zullen wor den gehoord, is, naar wij vernemen, bepaald op Donderdag 23 April a. s. Dezer dagen werd in het Hotel Drouot te Parijs verkocht: 4 lapjes goblijn met bloemen en figuren f 25,060, 5 kleinere met kin dertjes, vogels en ornamenten f 18,000; een con- soleklokje van koper fll,000; 1 geel houten ta feltje f 1100; 1 lapje kerKkaut f500. Verleden Vrijdag werd dooreen ingezetene van Sint Maartensdijk verloren eene portefeuille, waarin aanwezig was eenig bankpa pier, ter waarde van ƒ150. De eerlijke vinders, twee jeugdige knapen, stelden het gevondene den rechtmatigen eigenaar ter haud, waarvoor zij als belooning ontvingeu: eene berisping voor het door snuffelen der portefeuille, benevens10 cent voor de eerlijke terugbezorging. Volgens de jongste telling bevat het Keizerrijk Rusland, daaronder begrepen Polen en Finland, een bevolking van 102 millioen zielen. Een ernstig ongeval trof Don derdag 11. de echtgenoote van het hoofd der open bare school te Voorschoten, mej. Struick. Terwijl alle huisgeuooten reeds te bed waren, wilde de vrouw des huizes de lamp uitblazen. De vlam sloeg echter naar binnen en de lamp viel aan stukken op den grond. Ook de juffrouw viel en stond weldra door de brandende olie in lichter laaie. Gelukkig wekte het geraas vau den val de overige huisgeuooten, zoodat erger onheil voor komen werd en mej. Struick met den schrik en eenige brandwonden vrij kwam. Hetgebouw der Vrije Gemeente te Amsterdam was van straatgeld vrijgesteld. Daar echter gebleken is, dat het gebouw niet uitsluitend voor den openbaren eeredienst wordt gebruikt, is die vrijstelling ingetrokken. Op Afrika'a Westkust, niet ver van Banana in de monding der Congo-rivier, is eeu eiland te koop, groot 150 morgen en Buevm- hemba geheeten. De tegenwoordige eigenaar wil zich „uit de zaken terugtrekken" en vraagt voor zijn grondbezit 3000 p. st.zonder verdere kos ten van overdracht. Dat is ia elk geval iets duur der dan vroeger, toen men in die streken een geheel Koninkrijk kon koopen voor een snoer glaspaarlen, een vat kruit en eenige oude ge- geweren. Zondag-avond maakte eene 83- jarige weduwe te Ophoven, bij Sittard, zich zoo boos wegeus het late tehuis komen van een bij haar inwonend man, dat zij te midden van een stortvloed van woorden eensklaps ineen zeeg en een lijk was. Een reiziger, onlangs van Nieuw- Zeeland teruggekeerd, deelt iu een der Deensche bladen het volgende mede uit het landleven. Hij was eens in het binnenland bij eeuige nieuwe kolonisten op eene partij whist genoodigd. Toen de rekening werd opgemaakt, bleek dat hij ge wonnen had, waarop de andere heeren heel kalm zeiden, dat deze den volgenden morgen zou wor den afgedaan. Onze reiziger buigt beleefd, of schoon het hem verwondert, dat de rekeuing niet dadelijk wordt afgesloten. Maar nog grooter was zijne verwondering, toen hem den volgenden morgeu 4 fraaie ossen en een kleine kudde scha pen gezonden werden. „Dit is uwe winst van gisteren-avond." „Maar waarom hebben wij dan gespeeld?" „Wel, ons gewone spel is een schaap voor een punt en een os voor een robber." Voor een Schotsch gerechtshof werd dezer dagen de echtscheiding behandeld van een paar dat 35 jaren gehuwd is geweest. De vrouw, die den eisch instelde was moeder van 15 kinderen. In een barbierswinkel te Par ij s werd de zaak Ballerich besproken en de scheerder, die verschrikkelijk lang van stof en buitengewoon vervelend was, zeide ten slotte tot den klant dien hij ouder het mes had: „Op welke wijze zoudt gij den ellendeling wel straffen mijnheer, die u van het feit zoude durven beschuldigen, dat gij uwe moeder liadt laten dooden, teneinde meer carrière te maken. „Hoe ik dien kerel zoude straffen?" antwoordde de klant op woesten toon, „ha, ik zoude hem naar uwen winkel sturen om zich te laten scheren!" Concurrentie is goed, dat hebben wij reeds meermalen aangetoond, zegt het „Nbl. v. Ned." Hoe meer coucurrenlie, hoe meer het publiek de voordeelen ervan zal oudervinden. Op elk gebied is dat merkbaar, en zelfs de verschillende bladen trachten elkander, vooral bij de adverteerders, den loef af te steken. Alles heeft echter zijn grenzen, en overdrijving is zel den goed. Want wat wel te denken van de directie van een provinciaal blad, welke aan een winkelier ir. heerenartikelen te Amsterdam die de tijde lijke opruiming van goedkoope overhemden ad verteerde de schriftelijke aanbieding deed om die advertentie 20 maal te plaatsen voor 2 overhemden! Het feit klinkt ongeloofelijk, maar is historisch. Een grooten dunk van de directie van dat blad geeft het nu juist niet, maar wat doet men al niet, als men om eeu overhemd verlegen isl! Door de Vereeniging t/b. der Bouwkunst te Grouingen is eene prijsvraag over: „Een gevel van een woonhuis", uitgeschreven. De kookschool te Kopenhagen heeft in den laatsten tijd verschillende soorten van spijzen toebereid met bloed. Volgens schei kundig onderzoek bevatten deze spijzen veel stikstof en ziju zeer voedzaam. Eene fabriek te Kopenhagen vervaardigt sinds eenigen tijd bloed- pasteien als menschenvoedsel, en als dierenvoedsel een soort vau koeken van maïsmeel en bloed toebereid. Béde fabrikaten vinden veel debiet, en zijn bij chemisch onderzoek zeer voedzaam bevonden. In Utica, Vereenigde Staten, is een nieuwe fabriek in werking gekomen, die in één dag zeven millioen lucifers aflevert. Gedurende de aanstaande ten- toonstelling te Antwerpen zal daar een elec- trische tram rijden tusschen het Oosterstation en het tentoonstellingsterrein, een afstand van ruim eeu half uur gaans. Op een gedeelte van het tramwegnet van Baltimore zal omstreeks 20 dezer de eleciriciteit als beweegkracht worden gebruikt, volgens het systeem Doft. Op de Fidsji-eilanden heeft een kinkhoest-epidemie 3000 jonge kinderen weg gesleept. Drie en veertig cabines telephoniques zijn nu te Parijs op verschillende plaatsen der stad geopend. In die inrichtingen kan ieder, tegen be taling van 50 centimes per vijf minuten, zich in gemeeuschap stellen met een der iu het tele- phoonnet opgenomen personen of kantoren. In het Russisch gouvernement Smolensk, op 12 wersten afstands van Jelna, moet een nieuwe vulkaan met een uitbarsting dreigen. Sedert tien jaren heeft men opgemerkt, dat de sneeuw op een heuveltop aldaar altijd spoedig wegsmolt, en in de laatste drie jaren kwam er rook uit dien heuvel, terwijl men nu en dan een onderaardsch gerommel hoorde. Thans komt er vuur uit dien heuvel en worden er stukken gloeiend ijzer, steenkool en zand uitgeslingerd. Een paal, Welken men daar in den grond stak, was binueu korten tijd verkoold. Ook op eenige andere plaatsen daar in den omtrek is de grond warm. Er heerschte groote opgewondenheid. Een Volendammer visscher, die vroeger altijd op de Zuiderzee vischte, doch daar nu geen brood verdienen kan, tengevolge van het

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 2