NIEUWE lö No. 886. Donderdag 26 Maart 1885. 10de Jaargang. De positie van den Opperherder. „JfC IfV HURL ABONNEMENTSFBIJS Per 3 maanden voor Haarlem r 0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1, Voor het Buitenland 1,50 Afzonderlijke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. B0BBAU: St. Jansstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE. PBIJS DEB ADVEBTENTIËN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a, Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KUPPEES LAUB.ET. Wegens den feestdag van O. L. V. Bood schap verschijnt dit nummer een dag vroeger. Voor ouzen, aan revolutionuaire bewe- gingeu en anarchistische misdaden zoo over- rijkeu tijd, zijn de outtrooude Vorsten eu de omvergeworpen tronen, bovenmate ka rakteristiek eu niet ten onrechte heeft men de door oorlog, revolutie of politieke over- wegiugeu afgebroken tronen, de voorboden geuoemd van die groote sociale revolutie, die,uaar het zich laataauzieu, vóór het einde der uegeutiende eeuw plaats zal vindeu. Zoo als meu weet is de storm, die reeds zoo meni- geu Vorst iu verbanuiug joeg, eu voor de re- volutiouuairen eu anarchisten de baau effen maakte, ook aan het overoude patrimoni um vau Petrus, aau de regeeriug van den Paus niet voorbijgegaan, en sinds vijftien jaren heeft de Katholieke Christenheid het ergerlijke schouwspel voor oogeu, hetwelk de roovers-politiek der Piëmouteezeu den Paus bereidde: de heilige Vader is een ge vangene in het Vaticaau eu wordt iu de vrije uitoefening van zijn verheven kerkelijk ambt belemmerd. Zij, die het woord gevan gene* wat kras vinden, kunnen we rnede- deeleu, dat de zoogenaamde waarborgwetten geen andere waarde hebben, dan die van scheurpapier, zooals de ondervinding dit meermalen heeft bevestigt. Eu nu vragen wij: kan de Paus het wageu het Vaticaau te verlaten, zonder zich aan de smadelijkste beleedigiugeu bloot te steilen? Zou het door de liberale bladen opgehitste eu op gezweepte gepeupel hem niet hoiieu of niet handtastelijk beleedigeu? Wij gelooven zulks wel, want het janhagel, dat de majesteit vau den dood niet eerbiedigt, zal er nog minder voortterugdeinseu een levenden Paus te beleedigeu. Te alleu tyde, van de Romeiusche Cezars tot de Napoleonideu, hebben zelfzucht, trotschheid en ruwheid de haudeu naar het Pausdom uitgestrekt; het Pausdom heeft de brutaliteit der Nero's, der Hunueu, Van dalen eu Gothen, der Hoheustaufen eu an deren leeren kennen, maar nimmer is de boosheid, die tegen de Kerk en haar Op perhoofd op drieste wijze den drakenkop verheft, zoo groot geweest, als iu den te- geuwoordigeu tijd. Het ruw geweld vau den b' E U 1L L ET O M. De Burgemeester van Montauban. (Vervolg.) Och, we zijn hier met op 't grondgebied van den Kouiug van Navarre, die een meusch laat opknoopen voor een geschoten patlijs. i)e Moutauoausche baan is vrij, eu 't moest al raar loopeu, als een eerlijke boer niet nu eu dan eens een stuk wild mocht neerleggen. Wat zegt ge van dit wijntje? Keurig, Keurig, Siguoret. Zij vulden de glazen in den loop van het ge sprek zoo druk, dal de eene flesch de ander volgde en de hoofden heet werden, terwijl Sig- noret, die, als hij vroolijk gestemd was, ieder placht te „jijen", 't gesprek nóg eens op den Koning van Navarre bracht. 't Is zoude en schande, riep hij, en geen christenmans werk, ons arme lui te verbieden, nu en dan eens een stuk wild te pauken, dat de goede God ons toezendt en dut buitendien ons gewas vernielt. Siguoret, waarschuwde de officier, ge praat te veel, mijn vriend. Hou je stil, als je geen rutie met mij wilt maken. Nog mooier! gaf de ander lachend ten be- schtid. Ik zou geen woordje voor deu Koning mogen zeggen ik niet? eersteu Napoleon, de arglist en trouweloos heid van een Frederik (-j- 1250) hebben niets te beduiden teyren de laagheid, waarmede O O 7 in onze dagen de Paus door eene geldhon- gerige Regeering, door de haatdragende vrijmetselarij en door het verwoede anar chisme wordt vervolgd. De Italiaansche Regeering strekt de handen uit, nadat zij het wereldlijk bezit vau den Paus, de kloos ter- eu kerkgoedereu zich heeft toegeëigend, naar de laatste overblijfselen van het ker kelijke eigendom; zelfs voor den diefstal der Propaganda-goederen schrikte zij niet terug; de vrijmetselarij en het anarchisme willen het Pausdom als zoodanig vernietigen en derhalve zetten zij de liberale pers, de po litiek, de diplomatie en de zoogenaamde wetenschap iu beweging om aan de hei ligste en eerwaardigste instelling op aarde, de eeuige dam tegen de woeste baren der revolutie, het fundament te ontnemen. Onze H. Vader, Leo XIII, die den 2deu Maart 11. iu zijn 76ste levensjaar trad, vierde den volgenden dag deu verjaardag zijner kroning. Op de gelukwenschen, die Z. H. bij deze gelegenheid door het College van Kardiualeu werden gebracht, antwoord de Leo XIII met eene toespraak, iu welke hij nogmaals in kernachtige bewoordingen op zijn benarde positie wees. 't Is voor ons gevoel aaugrijpeud, als het hoofd der Chris tenheid zijne klachten doet hooien. Wij hebben medelijden meteen volk, dat, zooals onlangs het Spaansche, door zware rampen wordt getroffen; wij beklagen hartgrondig de natie, die door eene andere wordt be oorloogd eu onderdrukt, maar uiets grijpt ons hart zoo geweldig aau dan de weeklacht, die de plaatsvervanger van Christus ge dwongen is aan te heffen. En deze wee klacht heeft weerklank gevonden in de harten van 200 millioen Katholieken, die zich, als de kinderen om hun vader, om den Paus scharen eu die hun vader des te meer beminnen en vereeren, hoe meer de boosheid zijn harte smart bereidt. Maar geen macht der wereld steekt de hand uit om den Paus uit ziju beuarden toestand te bevrijden en hem zijne rechten terug te geven. Meeuen de mannen der Beurs dat hunne Egyptische papieren gevaar loopeu, dan stellen de Ministers der groote mo gendheden zich onmiddellijk in de bres; de Neen, bij dit en bij dat 1 En wat hebt gij dan tegen hem? Dat hij op zijn recht staat? 'k Heb 'k weet niet wat tegen hem. Hij is een speler, een liederlijke gast. Laat ons daarvan zwijgen, Signoiet; ik kau niet velen, dat men kwaad van den Koning van Navarre spreekt, eu ik heb daar gegronde reden toe. Omdat je in zijn dienst bent? Ja, ik beu altijd hij hem. En wat voor post of emplooi heb je in zijn paleis? Ik ben eerste stalmeester. Siguoret keek eens naar het buis en den pan talon van buffclleder, die, vrij kaal en versleten, aan het vuur te drogen hingen, eu schudde 't hoofd. Daar haal dit glas nog door je kraag, en zeg me dan 'reis in alle waaruchtigheid wie je bent. Signoret, op mijn eeilijk woord, ik heb aan zijn hof 't allereerst te zeggen. 't Spreekwoord zegt, dat de wijn de waar heid aan den dag brengt, zei de ander, nog eens iuschenkeud en nog altijd met een oog op de povere kleedij; vertel me nu wie je wis en wa rempel bent. Als ge het volstr ekt wilt weten, Signoret, nu dan, ik beu de Koning van Navarre zdf. Vrouw, riep Signoret, neem de flesschen koloniën van Afrika genieten de grootste belangstelling van alle Staten iu Europa, maar de Paus wordt aan zijn lot over ge laten. Kou de Katholieke Kerk te gronde gaan, dan zou zeker thans, nu roofzucht, baat, domheid, boosheid eu onverschillig heid haar bestormen, haar laatste uur heb ben geslagen. Want inderdaad, alles heeft zich vereeuigd om de positie van den Op perherder onverdraaglijk te maken. Niet alleen de lasterlijke taal eeuer fanatieke, teugellooze pers is het, die den H. Vader krenkt tot iu 't diepst van zijn gemoed, maar ook het bewustzijn, dat de Kerk in vele lauden miskend, hare heiligste instel- liugeu belasterd, hare vreedzame missie be streden, hare macht verminderd en hare weldaden worden afgewezen. Aan de eene zijde is de Kerk aau roof en diefstal bloot gesteld, aau den andereu kant wordt zij met wantrouwen, vooroordeel, haat eu wil lekeur bejegend; men tracht haar te ont nemen wat haar leven en kracht uitmaakt: hare onafhankelijkheid, hare vrijheid iu de uitoefening van hare hoogste macht. In Rusland is het onder de asch smeulende vuur vau het der Kerk vijandige Staats- absolutisme en van het ruwst geweld we der iu lichter laaie ontvlamd: Katholieke Bisschoppen worden verbannen eu het af breken der diplomatieke betrekkingen tus- scheu St. Petersburg eu het Vaticaau staat voor de deur. De Fransche Republiek heeft den moed niet iu 't openbaar met Rome te breken, maar zij gaat voort, Let volk te demora- liseeren en de Geestelijken op alle denkbare wijze te chicaneereu; in Duitschlaud is on danks de herhaaldelijk verkondigde, groote vredelievendheid van den H. Vader, aan het einde van den kerkelijk-politieken strijd niet te denken; overal zijn duizenden pen nen en tongen bezig den Paus en de Kerk te belastereu en te honen en dat noemt men dan de r> ontwikkeling en beschaving der negentiende eeuw. De een wikkelt zijn breekijzers in het gewaad eener valscbe wetenschap, de andere reikt zijn vergift in de schaal van laffeu spot, een derde slin gert de projectielen der leugen en van deu laster tegen de rots van Petrus en de overigen slaan er op met knotsen van ver regaande onbeschaamdheid en brutaal ge- wtg, en jij stakker, ga wat uitslapen. Als ik je nog langer inschonk, zou je licht wel de joodsche wandelaar worden van nacht. Adkuslaap wel De ruiter had good zeggen, dat hij de Koning van Navarre in eigen persoon en hier op Mon- taubansch gebied was, om het plan lot een nieuw te bouwen stad aan te geven bij elke nieuwe betuiging verdubbelde de gastheer zijn gesehater, totdat deze hem eindelijk in de kamer daarnaast brachten hem, tot meerdere veiligheid, nog achter slut en grendel opsloot. Den volgeuden dag wilde hij hem niet laten gaan, voordat hij hem eerst een stevig ontbijt had opgedischl eu hij hem, met vrij wat trotsch heid, zijn bouwland, zijn wijnbergen en ziju bosch had laten zien. De vreemdeling scheen aan den avond van gisteren in 't geheel niet meer te denken, en zei, terwijl hij hem hartelijk de hand drukte ea zijne oogeu nog eens langs de don- kerberookte Wanden der kamer, waar hij zulk een vriendelijk onthaal had gevonden, rend liet gaan Adieu, Siguoret, ik dank u voor het gulle onthaal. Zooals ge wel ziet, ben ik op heden arm en niet in staat, u daarvoor te beloouen. Maar 'k heb een neef in 't Noorden, die me jicht een rijke erfenis nalaat, en als ik die krijg, zal ik aan u deuken. Als die Van Bearn met tertijd eens Koning vau Frankrijk wordt, kom dan op het Louvre, vraag naar Hendrik den Jager, en ge zult tevreden wezen. weid. Goddelooze tijdschriften, atheïstische boeken, redevoeringen in Parlementen en vereeuigingeu, eene ougeloovige pers,strenge wetten, verbanning eu kerker, de broodkorf en de Russische knoet, de opheffing der kloosters, het ontchristelijkeu der scholen en van den eed, alles werkt te zatnen om het Pausdom eu de Kerk te vernietigen. Eu van waar dien haat tegen den op persten Herder der Christenheid? Teu eerste, omdat hij de rechten en de vrijheid der Kerk niet tot een voetbank der wereld lijke macht wil vernederen en ten tweede omdat hij eene leer verkondigt, die de be teugeling der menschelijke hartstochten eischt. Zijne leer predikt reinheid van ze den, ootmoed, gehoorzaamheid, vljjt en christeljjken leveuswaudel eu dit alles we- derstreeft den geest der wereld, die vrije liefde, zinneljjkheid eu genotzucht predik t. Maar evenmin als alle stormen in bjjua twee duizend jaren het Pausdom niet vermochten te doen huigen of breken, evenmin zal ook de thans heerscheude storm, al is hij nog zoo fel eu algemeen, de rots, op welke de Kerk is gebouwd, niet doen schudden of wankelen. De ongeloovigen, de staatslieden mogen met minachting op den zwakken afge- leefden grijsaard iu hetYaticaan« nederzien, op deu grijsaard die, volgens hen, aau middeleeuwsche denkbeelden en wanbegrip - pen vasthoudt en die noch over bajonetten, noch over kanonnen, noch over gepantserde schepen beschikt deze zwakke grjjsaard is eene macht, waartegen alle tegenstrevende machten zullen worden verpletterd. Zjjne denkbeelden, zijne leeringeu zijn Goddeljjk eu onvergankeljjk en achter hem staat een leger van ruim 200 millioen Christelijke strijders, wier wapens het gebed, de liefde, de getrouwheid en de offervaardigheid zijn. Wel is waar troost ons het bewustzjjn, dat menscheljjke spot en menscheljjke kracht niet iu staat ziju om de Kerk eu het Paus dom te vernietigen, raaar de hoogst ernstige en betreurenswaardige toestand van deu Opperherder, legt ons de dubbele plicht op ons met nog meer liefde en gehechtheid om onzen gemeenschappeljjkenVader te scharen. Mogen onze getrouwheid eu liefde hem eenige vergoeding verschaffen voor al het onrecht en het lijden, dat hij heeft te dragen; Jaren verliepen na dit bezoek, eu Signoret had zijn gast al gansch vergelen, toen op een goiden dag het zaadkorreltje eerzucht, dat in de hoofden van alle Adamskinderen sluimert, zich ook in het zijne ontwikkelde. Mij wilde burge meester tan Montauban worden, en liep om de stemmen van de gerechiigden van het district. Ongelukkigerwijze meenden de burgers van Mon tauban niet te mogen dulden, dat een eenvou dig boerenmenseh zulk een hooge waardigheid bekleedde en werd Signoret diensvolgens op den verkiezingsdag geketst. Dat zat hem bijster hoog; het deed hem weer aan den officier van den Koning denken, en daar die Van Bearn sedert boven gekomen en de Gasconjers in 't bezit van het Louvre gerankt waren, begreep Signoret, dat zijn oude gast nu misschien wel wat zou te zeg gen hebben, en hem aan den vurig verlangden tabbaard helpen kon. Hij stak dus wat geld in ziju gordel, trok zijn leeren slobkousen aan en voeteerde naar Parijs. Daar viel 't hem in den beginne zwaar, zijn man te vinden. Terwijl hij echter voor het Louvre post hield en ieder die daar uitkwam, naar Hendrik den Jager vroeg, vond hij ten laatste een oud man, die oplettend naar hem luisterde en hem zei, dat hij maar een ommezientje wachten moest. Wordt vervolgd..)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 1