B U IT E N L A N i). BIN NE i\ LAN I). GEMENGDE BERICHTEN. moge de St, Pieterspenning in ruime mate vergoeden, wat de Piëinouteezen den Op perherder ontroofd hebben! Dat onze offer vaardigheid den H. Vader steeds in staat stelle, de belangen van het Geloof onver minderd te kunnen bevordereu. Al spant alles samen tegen den Opper herder der Christenheid, de politiek, de loge, de slechte pers en de geest der wereld, de Katholieken staan pal en vastberaden on der zijne banier, waut alleen deze banier strijdt voor waarheid, vrijheid en recht. Volgens een telegram aan de Magdeb. Zeitung is dr. Stephan, directeur-generaal van het postwezen, door Keizer Wilhelm tot den adelstand verheven. Tengevolge van het overlijden te Schei dingen van den Pastoor dier plaats, den Zeereervv. heer Th. Muller, zijn er op dit oogeublik van de 467parochiën in hetbisdom van Paderboru 137, door de werking der Meiwetteu, zonder geestelijken herder. Aan de Kölnische Zedung wordt uit Rome getelegrafeerd dat de Italiaauscke Regeering zich verklaard heeft voor de toe lating van Nederland en Spanje op de te Parijs te houden conferentie betreffende het kanaal van Suez. Wegens lichte verkoudheid heeft Keizer Willem op ziju 88steu verjaardag alleen de felicitatiebezoekeu der koninklijke familie en vreemde vorstelijke personen ontvaugen. Groote Duitsche firma's te Antwerpen hebbeu eeue agitatie op het touw gezet, om bij den Duitscheu Rijkskanselier te be- werkeu, dat Antwerpen gekozeu worde als de buitenlaudsche haven, die door de ge subsidieerde Duitsche stoombooteu zal wor den aangedaan. Ook te Londen is gebrek aan werk. Een paar dagen geleden ontving Lord Salisbury te zijnen huize eene deputatie van verscheidene vereenigingen van werk lieden, die hem verzoeken kwam door zijn invloed te bewerken, dat verscheidene groote werken in de hoofdstad, welke voorgesteld werden om de ellende der werkeloozeu te kunnen verzachten, uitge voerd worden. Lord Salisbury erkende, dat de toestaud ernstig was, en zonder zijue meeuiug aangaande de economische oorza ken der ellende mee te deeleu, verzekerde hij de deputatie, dat hij ten volle sympa thiseerde met hare bedoeling en zou doen wat hij kon om deze te lenigen. The Daily News verneemt, dat in geheel Engeland liberale meetings zullen worden gehouden om den oorlog tegen den Mahdi af' te keureu en de onverwijlde ontruiming van Soedan te eischeu. terrein een afstand van 100 pas een over dekte gang gemaakt. Niemand wordt tot dat gedeelte toegelaten. 's Gravenhage, 23 Maart. De wachlmeester J. S. van het 2de regiment veldartillerie alhier is teruggesteld tot stukrijder, omdat hij mis bruik gemaakt had van zijn sabel op de open bare straat. Het dragen van de sabel buiten dienst is hem voor zes maanden ontzegd. Met ingang van 1 April a. s. zul len de telegraafkantoren op de stations der Haarlem Zandvoort-spoorwegmaatschappij te Haarlem (Bolwerk), Overveeu en Zandvoort, da gelijks open zijn van 7 uren voor- tot 10 uren namiddags. Op het traject Heemstede B e n- nebroek is dezer dagen des avonds, van het bal kon van een passagiersrijtuig der Noordhollaud- schestoomtramwegmaatschappij Haarlem Leiden ontvreemd: een blikken tr«mmel met een koperen handvat en met een hangslot gesloten, inhoudende aan geld en plaatsbiljetten een bedrag van f 102. De persoon, dieeenmanufactu- rier in de Vijzelstraat te Amsterdam een sigaren- bon in plaats vau een bankbiljet van f 40 gaf, is door de politie te 's-Hage gearresteerd. Volgens officiëele mede deeling van het hoofdcommissariaat vau politie te 's Gravenhage zijn als gevonden aangegeven: „Een ledige papierendoos, waarin nog een kleinere, twaalf groote en twee kleine schapen." Iemand uit Nederweert, die v e r- leden week vijf dagen celstraf moest ondergaan, had bij het verlaten van de gevangenis geen enkelen knoop meer op zijn jas. Toen de cipier hem naar de reden daarvan vroeg, deed hij dezen de volgende eigenaardige bekentenis. De man was een hartstochtelijk liefhebber van „prui men", en voor dat hij naar de cel was gegaan, had hij stukjes roliabak met zwarte stof over trokken en die als knoopen op zijn jas gezet. In de gevangenis had hij ze achtereenvolgens weder afgesneden, om de aldaar verboden waar op deze wijze toch te kunnen genieten. In de laatste vier maanden werd te Dessen, eene gemeente met ruim 2700 in woners, geen enkele huwelijks-aangifte gedaan. Een papierfabriek te Valkenburg, die 4 jaren geleden voor f 72,000 werd gekocht, heeft thans bij verkoop f 15,100 opgobraiht. Een man, wiens naam op zonde r- linge wijze in overeenstemming is met zijne da den hij heet De Kaper stal van een in het Singel bij het Koningsplein te Amsterdam liggende bloemenschnit eenige kleeden, welke hij naar eene bauk van leening bracht. Hier vond hij echter een rechercheur, die hem op vermoeden in arrest nam. Reeds twaalf malen werd deze man veroordeeld en ruim 19 jaar bracht hij in de gevangenis door. Hij was eerst onlangs ont slagen en is thans op nieuw naar de cel gebracht. kantoor op het perron trad, door drie onbe kenden overvallen, die hem twee dolksteken toe brachten en zich met de in het kantoor aan wezige gelden, o. a: een trommel met 1275 frks. uit de voeten maakten. De heer Riffard, bewusteloos opgenomen, verkeert in zorgeitjken toestand. De heer J. v. Teeffelen, postbode te Appeltern, heeft van den Z-u-reerw. heer Johan Mart. Schleyer het diploma ontvangen als leeraar in de wereldtaal. Een merkwaardig geval vanschijn- dood heeft zich te Essen (Duitschland) voorge daan, waar de vrouw van een algemeen geacht koopman, die sedert jaren aan krampen leed, naar men meende eindelijk gestorven was, maar na 36 uur lang bij volle bewustzijn in een staat van volkomen roerloosheid gelegen te hebbeu, plotseling het gebruik van spraak en ledematen terug kreeg. Zij was vau alle uitingen der droef heid van man en kinderen en d toebereidselen tot hare begrafenis getuige geweest. De landverhuizing uit Groo t-B r i t- tannië en Ierland is aanmerkelijk afgenomen in het laatste jaar. In 1S84 bedroeg het aantal land verhuizers naar Amerika en elders 303.901, dat is 93,256 minder dan in 1883. Uit Atjeh kwam de t ij ding dat Zr. Ms. schroefstoomschip der 1 e kl. Leeuwarden aan den grond gevaren is, en ondanks alle pogingen tot dusverre niet weder vlot is gebracht. Het schip wordt door andere schepen bewaakt. In de IJselstrekenzijn de groote veilingen van akkermaalshout begonnen, Tot nog toe zijn de prijzen 20 pCt. lager dan het vorig jaar. Dat er herkauwende visschen zijn, is onlangs door een Duitsch geleerde, Dr. Sagemehl, ontdekt. Sedert Cu»ier was het bekend, dat de visschen van de soort Scarus ter Weerszijden van den bek een zak in de slijmhuid hebben. Die zakkeu nu dienen, naar Dr. S. bevonden heeft, om het voedsel van de visschen eenigen tijd te be waren, eer het fijn gekauwd wordt en zijn weg naar de maag vindt. Hij vond in do zakken nog stukken van zeeplanten en ander voedsel, die vol komen herkenbaar waren; maar in de maag was niets dan een fijne gelijkmatige brei. Men hoort tegenwoordig weder meer dan ooit van rooverbenden in Italic. Bij Nanzano, een plaatsje op eenige mijlen afstand van Rome, is dezer dagen een landeigenaar, Mos- catelli, door een twaalftal gewapende mauneu in ziju rijtuig aangehouden, gekneveld, geblinddoekt en naar een afgelegen huis gebracht, waar men hem gevangen hield, onder bedreiging hem te zullen dooden, als zijne familie niet binnen 24 uren een losprijs van 40,000 lire betaaidzou hebben. Men drong hem, de zijuen per brief daarom te verzoeken. De familie Moscatelli zond al haar baar geld, 8000 lire. Na eenig beraadslagen waren de roovers daarmee tevreden. Moscatelli werd, weer geblinddoekt teruggebracht naar de plaats waar hij gevangen was genomen. Eenige boeren uit den omtrek vonden hem daar bewusteloos en zonder kleederen liggen. Ondanks de wraak, waar mede hem de roovers bedreigd hadden ingeval hij hen verried, gaf Moscatelli het gebeurde bij de politie aan. Er werden nasporingen gedaan, en weldra waren een twintigtal boeren uit den omtrek als de roovers gevat en naar Rome ge bracht. Eenige dagen daarna werd te Monte Ja- nico de dochter van een rijken boer door onbe kende mannen opgelicht en weggevoerd. De ouders ontvingen bericht, dat zij 10.000 lire als losgeld moester, betalen, als zij hunne dochter terug wilden zien; anders zou zij de vrouw van den roover- hoofdmau worden. En als zij het gebeurde aan gaven, zou men het meisje vermoorden. De ouders konden de gevraagde som niet betalen, maar zij deden aangifte van de zaak bij de politie. Er wordt ijverig naar de roovers gezocht, maar men is hen nog niet op het spoor. De vader en moeder der ontvoerde verkeereu in grooteu angst, dat de vreeselijkc bedreiging ten uitvoer gebracht zal zijn. Ondanks de loffelijke pogingen van de "Vereeniging tot hervorming van het huwelijk in Indië", zegt the Globe, is een brui loft in het Oosten aliijd een kostbare zaak. Het zijn niet alleen de geschenken, die tusschen de aaustaande echtgenooten gewisseld worden, die veel geld kosten, noch ook de bruidschat, welke aan het meisje gegeven wordt en die dikwerf de ouders arm maken. Wanneer een groot huwe lijk gesloten zal worden, komen er zwermeu uit gehongerde bedelaars en tempeldienaars toestroo- men, die men niet met ledige handen mag laten vertrekken. Bij het onlangs gesloten huwelijk der dochter van den rijken Zenimbar van Rungpore werden 10.000 meuschen onthaald en onder hen geld en kleedingstukken rondgedei ld. De blinden en lammeu eischen zelfs een nog edelmoediger behandeling, terwijl de Bramaausche geleerden, die de bruiloft met huu tegenwoordigheid ver- eeren, rijkelijk daarvoor beloond worden. De vader der bruid liet bovendien de deuren der gevange- uis van Rungpore openen voor alle schuldenaars, die wegens kleine sommen in de gijzeling zaten. Hij betaalde hun schulden en schonk een prachige sjaal aan iederen kunstenmaker van het circus om ter gelegenheid van de huwelijksplechtigheid voorstellingen te geven. Men beweett, dat hij, zonder den bruidsehat zijner dochter en de ge bruikelijke geschenken mede te tellen, in het geheel f 180,000 uitgegeven heeft: een groote som, zelfs voor een rijken Zsnlmbar voor het huwelijk van een zijuer dochters. Een draagbare electrische gloei- lamp voor mijnen of fabrieken, waar licht gevaar voor brand of ontploffingen ontstaat, is door een Frauschen deskundige, Trouve, uitgevonden. Zij wordt aan een riem om het lijf gedragen. Da officiereu der regimentsschool te Versailles namen dezer dagen welgelukte proeven met het gebruik van electrische lamp»n in de mijngangen bij de werken der genie. Het licht bleek bestand te ziju tegen den schok eeuer ontploffing van 500 kilogr. kruit. Het springen van lampeglazen begint meestal met een barst aan het bovenge deelte, die zich dan van lieverlede naar beneden verlengt, tot het glas in stukkeu valt. Deze er varing heeft een fabrikant te Berlijn op het denkbeeld gebracht, een driehoek vim koperblik te maken, die met de punt naar beneden in het glas wordt gehangen. Zoowel met eene petrole - um- als met eene gaslamp werd daarmede, eene proef genomen, eene ware vuurproef. De vlam werd namelijk zoo hoog mogelijk opgedraaid, en vervolgens door het openzetten van deuren en vensters het glas aan eene ijskoude luchtsiroo- ming blootgesteld. Deze proef werd weken lang herhaald, zonder dat de glazen sprongen, terwijl zij bij eeue tegenprocf, zonder de genoemde be schutting, in scherven sprongen. De fabrikant heeft daarop zijne uitvinding ten dienste van het algemeen gesteld. Het toestelletje, dat te Berlijn slechts 10 pfennige kost, is reeds in verscheide ne landen ingevoerd en voldoet algemeen. In den onlangs vermelden wed strijd voor het beste Duitsche studentenlied, is de eerste prijs behaald door eeue dame, Mej. Fri da Schauz, te Dresden. Aan haar is de daar voor bestemde zilveren beker toegekend. Er is nu een prijsvraag voor eene melodie, waarop het lied gezongen kan worden, uitgeschreven. Duitschland schijnt het land te ziju voor muziekinstrumenten, Frankrijk voor parapluies. Iu 1881 werden er alleen te Berlijn 14 000 piano's verkocht. Een huis leterde boven dien 300.000 accordeons, melodious en handor gels. (Foei, wat 'n leven!) Frankrijk had in het jaar 1830 niet meer dan 115 parapluiemakers. In 1847 was het aantal dezer fabrikanten reeds gestegen tot 303. Verleden jaar bedroeg het aan tal manufacturers de parapluies et ombrelles reeds 408, die 1508 mannen en vrouwen iu hun dienst hadden. The Shut in Visitor is misschien nog wel het zonderlingste tijdschrift, dat het Yankee vernuft bedacht heeft. Het is een maandblad van 16 pagina's, waarvan de strekking nb. is om invaliden en andere ongelukkigen in hun üe- droefdheid te troosten! 1 Het blad is in zijn der de jaar en wordt geredigeerd door een dame. De aan hou den de slapte in 't werk, die zich tot in Amerika doet gevoelen, heeft on langs aanleiding gegeven tot Qet bespreken van een quaestie ook in andere landen niet oubekeud: die van den arbeid door gevangenen. Natuurlijk komt het verzet van den kant der werklieden, die de gevangenen voor „onderkruipers" uitma ken. Iu de Vereenigde Staten werkt de crimi neel veroordeelde voor den allerlaagsten prijs iu coucurrentie met den allerhoogst betaalden vrijen werkman. E-n Am'rikaansch blad maakt hierbij de opmerking, dat den gevangeneu een hand werk geleerd worden, niet om in de gevangenis meteeilijke meuschen op oneerlijke wijze te con- curreeren, maar om later op eerlijke manier zijn brood te kunuen verdienen. Er is een epidemie uitgebroken onder de Friesche veldmuizen. Do in de laatste dagen gevangen diertjes zijn met zweertjes overdekt, hetgeen de landbouwers natuurlijk een zeer verblijdend verschijnsel achten. Wat en wat voor kop ij in één week door zeven Londenscke ochteubladeu kan gele verd worden, is dezer dagen berekend door de Publisher s Circular. Daily Telegraph had aan „leaders" 30 3U kolommen; Times 30'/s; Daily Chronicle 27; Standard 25; Daily News 92'/a Morning Post 21 en Morning Advertiser 20'/» Vau andere oorspronkelijke stukken had Telegraph weer 20'/j kolomtneu, Chronicle slechts 4. Van parlementaire rapporten gaf Times 77 kolommen en Telegraph 22l/rVerder stonden het hoogst: in recht- en politiezaken Morning Advertiser met 22 kolommen; iu Sporting News hetzelfde blad met 353/i kolommen. Dit is beteekend; de Times vindt men in alle, tot iu de gemeenste her bergen. Te Ween en is een fabrikant van Perzische ridders ontdekt. Mirza Hassan, vroeger aan het Perzisch gezantschap verbonden, leverde ridderorden namens, maar buiten voorkennis van ziju Souverein, waartoe hij iu verscheiden plaatsen agenten had, tegen hooge prijzen. Het Perzisch Siaatszegel was iu orde, maar de haudteekeuing van den Shah ontbrak op de stukken. Door de rechtbank te Duisburg is de 14-jarige hoofdman eener dievenbende veroordeeld en ziju 11-jarige handlanger. Herman P., te Hochfeld schoolgaande, stond beschuldigd een bedrag van 10 mark, 25 pfenning uit de toonbanklade van een schoenwinkel ontvreemd te 'nebben. Zijn kameraad, de schooljongen H., had hem daarbij als heler gediend. Deze laatste kreeg slechts 5 dagen gevangenis, omdat hij zoo bitter huilde en, naar zijn zeggen „een man van het spoor" hem gezegd had, dat hij het gestolen geld wel bewaren mocht. Uit het verhoor bleek dat de 14-jarige Herman P. aan het hoofd stond eener bende van elf- tot veertienjarige schooljongens, die uit winkels en magazijnen kleine artikelen of geld wegkaapten om het dan gezamenlijk in Rnhrort te. gaan versnoepen. Het ouderwijs werkt thans wel vroeg ontwikkelend. Volgens een particulier tele- graphisch bericht aan de Crefelder Zeitung zijn in de mijn Camphausen, bij Saarbrückeu, 120 personen verongelukt, die bezig waren met de lijken uit de mijn te halen. Uit Amsterdam wordt het vol- gende gemeld: Op den hoek van de Gravenstraat en den Gedempten Voorburgwal werd eergisteren te 12 uren precies een sigarenwinkel geopend, welk» Naar wij vernemen is de heer Aoki, Japanach gezant te Berlijn, benoemd tot gevolmachtigd Minister bij ons Hof, terwijl de heer Bauduin zal optreden als Japansch Zaakgelastigde te 's-Hage. De heer Mi. Bahlman, lid der Tweede Kamer, is sedert eenige dagen aan de betere hand. Eene spoedige herstelling kan thans worden verwacht. Omtrent de Kiestabel wist de indiscreete nieuwsgierigheid der „eeuwige pers", alle ge heimhouders verschalkende, nog te vernemen dat de voorgestelde regeling nogal eenige ver schikking noodig maakt. O. a. zou Bergen- o p-Zoom gevormd worden uit gedeelten der districten Goes en Zevenbergen, welk laatste met deelen van Tilburg zou worden aangevuld; Arnhem verliest o. a. Wageningen; bij Steen wijk worden o. a. Meppel en West- stellingwerf gevoegd; S n e e k blijft drievoudig. Leiden, 23 Maart; Inge olge de gevoerde onderhandelingen met de Tramway Trust Com- pagny (limited), gevestigd te Londen, wordt door burgemeester en wethouders aan den ge meenteraad voorgesteld, de iu 1882 met deze Maatschappij gesloten overeenkomst, welke tot 1887 van kracht zou blijyen, reeds nu, met wederzijdsch goedvindeu, te wijzigen. De belangrijkste wijziging welke in de nieuwe overeenkomst wordt opgenomen, is zekerlijk de bepaling, dat binnen een door burgemeester en wethouders te bepalen termijn, op kosten der Maatschappij, de rails van de lijn Haven-Haar lemmerstraat moeten zijn weggeruimd en alles aldaar in vorigen staat moet ziju hersteld ten genoege vau het Dag. Bestuur. Deze lijn werd, wegeus het geringe vervoer in de twee laatste jaren niet geëxploiteerd. Ursnm, 23 Maart. Ter bevordering van de Zondagsrust bij de postbeambten, wordt de bodeu- loop van hier naar Schermerhorn, met aanvang van 29 dezer, op Zondag gestaakt. Amsterdam, 23 Maart. Op ae leening voor de maatschappij Insulinde moet nauwelijks voor eene ton zij" ingeschreven. Liquidatie wordt verwacht. Vlissingen, 23 Maart. Ten hehoeve van het aan wal stappen van Engeland's koningin, op haren doortocht naar Darmstadt, wordt we derom van de plaatswaarde Victoria and Albert den 31en dezer, 's avonds vermoedelijk te 6 uren, alhier zal komen te liggen, naar de spoorweg- Een vreemde industrie is zeker die van de Parijsche Madame Blanche. Zij han delt iu mieren, waarvan zij dagelijks niet minder dan tien korenzakken vol ontvangt. Haar geëm ployeerden verdienen 2 franks per dag, en de diertjes worden verzonden naar de departementen, en zelfs naar Engeland en Duitschland, om de fazanten te voeden. D e 23-j arige zoon van een inwoner van Appelscha, die sedert veertien jaren staan noch gaan kan, heeft in dien tijd 2500 werken uit vier bibliotheken en bovendien nog 1050 boeken van parliculieren doorgelezen. Te Bologna wordt een fraaige- denkteeken opgericht voor wijlen Z. H. Paus Pius IX, die daar geboren werd. De landeigenaar Ketteler, inde nabijheid van Bochum (in Westfalen) had onlangs in een koffiehuis schertsende gezegd, dat het op zijne laud hoeve Peterhof spookte. Kort daarna stond er iu de aldaar verschijnende courant eene advertentie, waarin aanvraag werd gedaan naar dappere mannen, die een spook zouden kunnen verdrijven. Nadat daarop twintig schriftelijke en een aantal mondelinge aanbindingen waren inge komen, volgde er 's avonds voor het huis eene samenscholing van meer dan honderd personen, die, in weerwil van alle betuigingen der bewoners dat er niets van spoken bekend was, met geweld het huis wilden binnendringen en met steeneu be gonnen te werpen, waardoor niet slechts een aantal ruiten werden verbrijzeld, maar ook in een paar vertrekken vernieling werd aangericht. Er werden zelfs schoten gelost, waarbij een der bewoners een kogel rakelings langs het hoofd kreeg. Kortom, de menigte wilde het spook zien rn verdrijven en begon eindelijk de deuren in te beukeu. Een jonkman, leerling bij het mijnwezen, die aldaar inwoonde, kwam toen met een revolver aan en loste op de geestenbanners drie schoten, waarvan er twee troffen. In weerwil daarvan bleef het tu mult en hel gooien met 3teenen tot 's nachts 2 uren aanhouden. De vrouwelijke bewoners van het huis lagen den volgenden dag ziek. De beide gekwetsten zijn fabriekwerkers; de een heeft een kogel in het hoofd gekregen er. ligt in het zie kenhuis zeer bedenkelijk; de ander is zwaar in deu rug gewond. Tegen de belhamels is eene rechterlijko vervolg ingesteld. Bij onderzoek is gebleken, dat de advertentie door een bekende van den landeigenaar louter uit aardigheid was inge zonden. Dezer dagen is de stations-chef Riffard te Bessenay, tusschen Lyon en Mont- brisson, des avonds na het vertrek van den laatsten trein, toen hij na eer.igen arbeid uit zijn

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 2