BINNEN LAN 1). GEMENGDS BERICHTEN. Voor geest en hart. Het krachtigste middel tot eeu deugdzaam leveu is de keuuis van zich zelveu. De schatteu ziju de helling, waar langs zoo meuigeeu iu deu afgrond is gestort. Eeu werk zonder voorzichtigheid is als eeu lichaam zouder oog. Het is met meuscheu als met paarden die de meeste drukte maken, komen dikwpls het minste vooruit. Tracht boven uwe smarten te staan en zij zijn reeds half genezen. Geho orzaamheid. Slechts aau deu weerspanuinge kan gehoorzaamheid zwaar vallen. Immers een ochtend van Soeakin vertrokken is, aldaar 'a namiddags aangekomen. Eene kleine vijandige macht viel het konvooi aan, maar werd aan alle zijden afgeslagen met een verlies van ongeveer 100 man. De verlie zen der Engelschen waren 3 gewonden. Een teiegram van Generaal Négrier uit Dong-Daug van 24 dezer meldt dat de Erauscheu den vorigeu dag de eerste linie van het verschanste kamp bij Bango-bo genomen hebbeu, maar huaue verdere po gingen mislukten den 24sten wegeus de overmachtige sterkte des vijauds. Te twee uur had de artillerie gebrek aau ammunitie zoodat de Frauschen het gevecht moesten staken en naar Dong Daug terugtrokkeu waar zij te zeven uren aankwamen. Al hunne gekwetsten werden naar Lang-Sou gebracht. Het verlies aau dooden en ge wonden was 200. jV Osservatore romano bevat den Latijn- scheu tekst van een schrijven, door Z.H. den Paus aan den Keizer van Ohiua gericht waarin diens hooge beechermiug wordt ingeroepen voor de Missionuarissen en Christenen van het Keizerrijk, vooral ouder de tegenwoordige zoo moeilijke omstan digheden. Volgens berichten uit Perzië ziju 4 bataljons Russische troepen met drie bat terijen uit Bokhara naar Merw getrokken. De Russische officiereu koopeu kameeleu en paardeu in Turkestan. Troepen uit Bombay zullen in Afghanistan hunne medewerking verleenen, wauueer die verlangd wordt. De president van San Salvador staat op de grens van Guatemala met 10,000 man gereed om Barrios te ontmoeten. Uit Panama wordt gemeld, dat de aanvoerders der opstandelingen en gemach tigden der Regeeriug eene bijeenkomst hielden, waar besloten werd te trachten langs minnelijken weg de aanhangige puu- ten van verschil te regelen. Te Grave heelt zich een commissie gevormd om op de grafstede van Joachim George Lesage Ten Broekden Katholieken strijder bij uitne mendheid, een gedenkteekeu te doen verrijzen. Er zijn thans vijftig jaren verloopen sinds Lesage optrad met zijne Catholijke NederlandscheStem men, een optreden, dal liem van wege den H. Stotl eene breve van goedkeuring en de onder- scheidiug vau het ridderkruis der Gouden Spoor verwierf. De commissie heeft gemeend, dat nu het oogenblik gekomen i3 om op Lesages graf een mouument te doen verrijzen, dat wellicht minder met de wenschen zijner bescheidenheid maar te meer met die der dankbaarheid en sym pathie voor den voorvechter der heiligste rechten en belaugen van Nederlands Katholieken over eenstemt. Voor de oprichting van dat gedeiikteeken roept de commissie de medewerking iu van alle Ka tholieken in Nederland. Elke bijdrage, hoe klein ook, zal door haar in dank worden aangenomen. Tot de bereiking van dat edele doel der com missie, doen we ook een beroep op de welwil lendheid en offervaardigheid onzer ge achte lezers en lezeresseu. Bijdragen gelieve men voor lo Mei te doen toekomen aan de:i heer A. F. G. van Dieren te Grave, Penningmeester der Commissie. De Tweede Kamer heeft de beraadslaging over Hooldstuk Waterstaat der Staatsbe- grooting voortgezet. Het amendement van de heeren Duyvis c. s. om ƒ25,000 subsidie te verleenen ten behoeve der Antwerpsche tentoon stelling, is aangenomen met 47 tegen 27 stemmen. Het geheele Hoofdstuk Waterstaat is met algemeene stemmen aangenomen. De Nederlandsche Regeering heeft thans de uituoodigiug ontvangen om deel te nemen aau de Suez-kanaal-conferentie, welke op 30 dezer te Parijs wordt geopend. Rotterdam, 27 Maart. Dingsdag 11. mocht de Zeeree.rw. heer A. Verhagen, Pastoor der parochiekerk van den H. Antouius van Padua alhier, den dag herdenken, waarop hij voor 30 jaren de H. Priesterwijding ontving. Van deze schoone gelegenheid maakte het bestuur der Rol- terdamsche processie naar Siltard gebruik, om aau haren beminden directeur een schoont u staf, de beeltenis van O. L. V'ouw vau het H. Hart dra gende, aau te bieden. Het zilveren beeldje is geheel met de hand gedreven en zeer kunstig en fiju bewerkt. De kroontjes van de H. Maagd en het Kindje Jezus zijn verguld en prijken met paarlen en gekleurde steemjts. Het geheel doet den maker, den heer H. Esser te Weert, alle eer aan. Denkelijk zal deze schoone staf het eerst ge bruikt worden bij gelegenheid der plechtige be devaart naar Sittard, die dit jaar van 6 tot 9 Ju ui a. s. zal gehouden worden. Dat de Zeereerw. directeur dezen schoonen staf nog vele jaren aan het hoofd van Rotte's pel— grimsschaar moge drageu.is voorzeker aller wensch. Helder, 27 Maart. Alhier zijn twee verpleegden uit het gesticht Meerenberg aangekomen, die den vorigen avond waren ontsnapt. De politie heeft belden in bewaring genomen. Scheveningen, 27 Maart. Den Sen April a. s. zijn J°or de Rechtbank te Ostende wederom eenige Scheveningsche visschers gedagvaard als getuigen a charge in het proces tegen de Ostend- sche visschers, die een aantal haringnetten van den reeder A. de Niet laatstleden zomer verniel den. De Heer Vernee, waterschout alhier, zal de getuigen bij de Rechtbank ter zijde staan. Leiden, 27 Maart. De 28-jarige palfrenier van deu heer C. alhier viel van een hooizolder, brak het nekbeen en bleef op de plaats dood. Roermond, 27 Maart. De wachtmeester schrijver L. van het detachement 3e reg. veld artillerie alhier, die tevens met den dienst van brievenbesteller belast was, heeft met achterla ting van vrouw en kinderen zijn garnizoen sinds eenige dagen verlaten. Als bizon derheid meldt men aan de M. C. dat het verleden jaar op de fabriek De Schelde te Vlissingeu gebouwde Engelsche stoomschip Wolf, door het Engelsche gouver nement met machinerieën en oorlogsmateriëd naar het oorlogstooueel in Egypte gecharterd is. De bizondere bouw van dit schip moet zich daartoe bij uitstek leenen. De slachtoffers van hetmijnon- geluk te Saarbriicken 175 in het geheel laten 141 weduwen en 416 kinderen na. De mijn Oarnphauseu is rijkseigeudom en de Staat zal iets voor hen doen. V o 1 g e n 8 Die Mühle (Zeitschrift für die In teressen der deutschen Miihlen-iudustrie) ktert de meelfabriek te Stettin, naar het nieuwe sys teem met walzen ingericht, over 1884 niet min der dan 262/3 pet. dividend uit. Doordien er meer en heter meel gefabriceerd wordt, is dit groote voordeel behaald. Begrijpelijk is, dat dit systeem meer en meer ingang vindt, en onze industriëelen het ook gaan toepassen. Te Groningen bedraagt de pr ij s der cokes bij groote hoeveelheden 28 ets., bij kleine hoeveelheden 30 ets per mud. De nieuwe Camera obscura, die Che valier te Parijs in den handel brengt onder deu naam van mauitograaf, heeft het voordeel dat zij het beeld recht geeft. Bij de gewone Camera wordt het beeld door een lens gevormd en is het omgekeerd, terwijl in de mauitograaf twee prisma's zijn aangebracht, die het beeld keeren en dus recht op de matte ruit brengen. Het teekenen van landschappen, gebouwen, enz. is dus met deze Camera mogelijk hoewel er meer lichtverlies zal plaats hebben dan bij de gewone. Naar men aan het Dagblad m e 1 d t, i s de uit de gevangenis te Haarlem ontvluchte voor malige makelaar G. Visser naar Engeland over gestoken. Vermomd ging hij te IJmuiden aan boord van eene boot. Te Sangatte, in het Iransche de- partemeut Nauw van Galais, is een kind vaD vijf maanden 's nachts in zijn wiegje door ratten aan gevallen. Toen de ouders, door het geschreeuw vau dei; kleine ontwaakt, hem te hulp kwamen, zagen zij een rat, die aan den rechterarm vau het kind knaagde en een andere, die op het gezichtje wilde aanvallen. De ratten gingen toen onmid dellijk op de vlucht; maar de kleine is zeer ernstig gewond. Een dure koppigheid.E en Amsterdammer weigerde 5 cents zegelrecht te betalen voor een quitantie van f 1700, die hem werd aangeboden, o. a. omdat hij geen bewijs voor de schuldkwij ting verlangde. Over die nietigheid begon hij een proces. De uitkomst is nu, dat hij zijn zin kreeg, daar ziju tegenpartij aau de procedure eeu eind maakte door de 5 et. voor haar rekening te nemen, maar dat hij wegeus proceskosten onge veer f 100 aan registratie- en zegelrechten heeft te betaleu, ongerekend nog het voordeel, dat de advocaat op zijn rekening van deze koppigheid geniet. Als een buitengewone zeldzaam heid om dezen tijd van het jaar, wordt ons uit Reukum gemeld, dat eergisteren reeds een meikever is gevangen. Of het dier zich verbeeld heeft dat het warm was? Volgens de Figaro, zal de recht- bank te Aurillac eerlang uitspraak hebben te doen in de zaak van zekeren Antoine Dujol, een ongemeen ontwikkeld en schrander werkman, te Meyran, een gehucht van Istres, bij Saint Chamas, veertig jaren oud, die beweert te kun nen bewijzen, dat hij een afstammeling is van den Hertog van Alengon, zoon van Hendrik II. Hij heeft hij voorbaat visitekaartjes laten drukken, waarop hij zich noemt: „Comte d' Usson d' Au- vergne, Due d' Alengon Prince de Valois" Een 21 jarige deugniet te Parijs, die zijn ouden vader herhaaldelijk om geld lastig viel, heeft Zondag getracht hem met een keu keu mes te vermoorden. De oude man wist ge lukkig te ontkomen; doch de snoodaard zwoer, zijn daad te zullen herhalen. De groote vleesch-en spekpak- kers Armour, Plankington Co., te Chicago, ontvingen van de Engelsche Rigeering opnieuw een besielliug van 400,000 ponden cornedbeef. In het geheel moet die firma drie millioen ponden leveren. Er zijn 20,000 beesten noodig voor de uitgezochte deelen, die geschikt zijn tot het ma ken van aldus verduurzaamd vleesch, maar de veevoorraad is zoo groot, dat er geen rijzing in de vleeschprijzeu in Chicago zal ontslaan. In Amerika wordt beproefd het suikerriet, nadat het van sap beroofd is ter be reiding van suiker, te bezigen als grondstof voor papier. De komkommertijd is begon- nen! Voorloopig echter nog maar voor Engeland, waarheen de heer A. Schreuder, te Rotterdam, dezer dagen de eerste groene komraers verzond. Dc Berlijnsche dagbladen maken melding var. het feit, dat een geneeskundige, al daar gevestigd, vau de 461 door hem behandelde patiënten, lijdende aau diphtheritis slechts een 5tal door deu dood heeft verloren. De bedoelde geneeskundige, dr. Wachsmuth, is bereid zijne eenvoudige en rationeele wijze van behandeling der verwijdering van de ziektestof aan ieder be langstellende mede te deelen. Hertog Karei Theodoor van Bei- eren is nu iu het ziekenhuis te Meran als prak- tizeerend oogendokter werkzaam. Hij heeft reeds verscheidene operatiëu met goed gevolg volbracht en uit alle plaatsen van Tyrol, tot uit Zwitser land toe, komen ooglijders, om bij den Hertog dokter hulp te zoeken. Twee stokers van het stoomschip Soenda, te Amsterdam liggende, zijn eergisteren wegens diefstal naar de cel gebracht. In eene tapperij op de De Ruiterkade was door een ka meraad eenig Japansch lakwerk, uit de //Oost" medegeoracht, iu bewaring gegeven. Door zich daar bedriegelijk voor te doen als de eigenaren, wisten genoemde stokers deu kastelein te ver schalken, zoodat hij hun het goed overgaf. Doch even komisch als tragisch volgde weldra de ont- kuoopiug. E u van de dieven toch, die het lak werk e. rst in klinkende munt en daarop in be dwelmenden drank omgezet had, geraakte dron ken in handen van de politie. Hij werd opge sloten en juist op het oogenblik, dat men hem den volgenden ochtend het politiebureau weder zou doeu verlaten, trad daar de kastelein binnen, die den dief herkende en hem opnieuw in hech tenis deed nemen. Het plan tot het houden een er Scandinavische nijverheids-tentoonstelling is iu duigen gevallen. De beide Kamers van den Zweedschen Rijksdag hebben in eene gemeen schappelijke zitting met 214 tegen 126 stemmen het voorstel betreffende de daartoe noodige gelden verwoi pen. Aan de Vereeniging voor Lach t~ scheepvaart is door Eouvielle medegedeeld, dat door den bevelhebder van het Engelsche leger in Egypte aanvrage is gedaan om drie luchtballons, ten einde de vijandelijke troepen te kunnen gadeslaan. Het verkrijgen van gas is de grootste moeilijkheid, doch het zal gemaakt worden te Soeakin, en in honderd buizen, elk door een ma» gedragen, vervoerd worden naar de plaats waar de ballon moet opgaan. Als eene curiositeit deelt men ons mede, dat Zindag jl. in het koffiehuis van den heer Bink, aan den Teteringscheu dijk, de hond van den heer M. eene portemonuaie stal uit den zak van iemand waarmede de heer M. zat kaart te spélen. Na de portemonaie onder de tafel geledigd te hebben, bracht hij het corpus delicti naar zijn haas, die over deze zakkenrollerij iu het geheel niet scheen geslicht te zijn en liet aanbod dan ook van de hand sloeg. Men zegt, dat de eigenaar deu hond nadrukkelijk Reeft ver boden dergelijke grappen uit te halen, daar hij anders niet kan instaan voor de gevolgen, 't Is dan ook raadzaam dat de houd zulke kunstjes laat, wil hij althans vroeg of laat niet in hel Politieblad gesignaleerd worden. Het vermaarde orkest van Bilse, te Berlijn, zal, volgens de Allg. Musikzg., nu toch uit elkander gaan en niet zooals onlangs werd berichtonder leiding van den kapelmees ter Mansfelil bijeen blijven. Versclieideuen der leden zijn reeds op zeer voordeelige voorwaarden elders geplaatst. De Groniger straatjeugd heeft Donderdag-avond en Vrijdag een aardig buiten kansje gehad. Een vijftal balen noten, die door den geadresseerden bande,laar niet in ontvangst waren genomen, daar zij niet beantwoordden aau het monster, waren huiten de Apoort aan de Steenhouwerskade voorloopig nedergelegd tot na dere beschikking. Aanvatikelijk werden ze ge ëerbiedigd; doch toen de jeugd begon te merken, dat niemand zich er om bekommerde, begon men lanzamerhand den inhoud van de balen op te peu zelen, totdat er ten slotte niets meer overbleef. Gordon's dagboeken zijn nu alle te Londen aangekomen, en in handen der Re geering. Aan het eind van het eerste deel zegt Gordon, dat zij bestemd zijn voor zijne zuster en, indien zij uitgegeveu worden, nauwgezet moeten worden besnoeid. Naar wij vernemen, is door deu Graaf van Limburg Stirum Jr. geene gratie ge vraagd vau de straf, waartoe hij de vorige week door de rechtbank te 's Gravetihage is veroordeeld en heeft hij zich naar de cdlulaire gevangenis te Amsterdam begeven, om daar op pistole zijne straf te ondergaan. UitSurhuisterveen wordt gemeld: Sedert lang had de politie moeite gedaan om Bindert T. Wouda alhier in hechtenis te nemen voorde gijzeling. Bijgestaan door een deurwaarder, moest zij tot viermalen toe oiiverrichlerzake te ruggaan. Zaterdag 11, echter gelakte het haar den man te ontmoeten op den weg naar Groningen Opende, terwijl hij met ziju oudsten zoon daar op zijn wagen voorbijging. De twee agenten slaag den er, na wat schermutselen, in, hem te boeien; zij namen hem mede in de richting van Sur- buizem. De zoon ketrde met den wagen herwaarts reed ijlings naar huis, nam zijne moeder en broeder benevens een paar neven op den wagen en reed met dit gezelschap de politieagenten achterop. De moeder nam den deurwaarder voor hare re kening, de zoons ieder een agent, en zoo werd de vader in de gelegenheid gesteld, op deu in middels ongezwaaiden wagen te gaan en met het overige gezelschap iu vliegende vaart huiswaarts te ontkomen. Een 19-jarige jongeling is door eene vrouw, die dapper in de Seine sprong, van den dood gered. Deze heldin heeft reeds verscheiden menscheulevens gered. D e Arnh. Ct. eischt, ter algemeene bekendheid, den naam op vau den „jeugdigen ploert", die de Keizerin vau O istenrijk molesteerde en geen andere verdediging had aan te voeren dari dat iuj niet wist wie die dame was, alsof zijn laffe daad minder ploertig geweest Ware als hij naar een andere dame had geslagen 1 Aan het ver langen der Arnh. Ct, werd reeds door liet N. v. d. D. voldaan. De naam van den „ploert" is Cor nells Hansen, oud 20 jaren, opzichter van de Siadsreiuigiug-materialen te Amsterdam. Ook te Ouderkerk aan den IJsel hebben de slagers deu vleeschprijs met 10 cent per kilogram verminderd. De lieer Simeon Maille, schoen- makerte Gisors,dus verhaalt het Journal du Havre, had dezer dagen een vogelverschrikker gemaakt, die dienst moest doen om de raven van zijne jonge erwten af te houden. Om de pop zoo nauwkeurig mogelijk op een meusch te doen gelijken, was hij op de vernuftige gedachte gekomen om die niet, gelijk gewoonlijk gebeurt, met oude lappen te tooien, maar een zeer bruikbaar pakje aan te trekken. Onze vogelschrikker geleek dan ook zóó zeer op eon man van Tleesch en bloed, dat de raven op zeer eerbiedigen afstand bleven. Iedere medaille heeft echter helaas! eene keerzijde en dit bleek ook ditmaal weder; want wel lieten de raven de erwtjes met rust, maar een voorbijganger, die wat beter uit zijne oogen keek dan de vogels, vond het zonde en j.vmmer dat men eene pop van stroo zoo weelderig in de plunje had gestoken en daarom nam hij eenvoudig popen kleeren mede. Het grapje komt den braven schoenmaker op twintig franks te staan; hij heeft wel wat laat ge zworen, dat men hem zoo iets nooit weder lappen zal. In een Eriesche gemeente is pro- ces-rerbaal opgemaakt tegen een onderwijzer (F. te Swegens openbare dronkenschap. Een driehonderdtal brood elooze arbeiders te Londen, gekozen uit de velen, die aau de dokken werk kwamen zoekeu, maar teleurge steld moesten worden, zijn Diusdagmorgeti ont haald op een stevig ontbijt, in het gebouw der Londensche Congregational Union. Het werd door Baron Ferd. Rothschild bekostigd en bijgewoond door Prinses Louise (de Markiezin vail Lome) en mevrouw Gladstone. De belangen der werklieden werden daar m verscheidene toespraken behandeld en een aantal brieven van instemming, o. a. vau Gladstone en Sir Stafford Nortbcote, werden er voorgelezen. De eerste Minister is voornemens een dergelijk ontbijt te geven. Belgische bladen maken melding van een brand te Chaieliueau, waarbij de vlam men zoo hevig wareu en het watergebrek zóo groot was, dat de te hulp aangerukte spuiten Zelf in brand geraakten 1 Een merkwaardige vangst viel dezer dagen eeuigeu visschers aan het TeXtlsche strand ten deel. Zij hadden gezien, dat zich een aantal bruin vissollen in deu boezem van dezegen ophield, zoodat zij zich overtuigd hielden, dat eene school haring iu het net mojst zijn gejaagd. De zegen werd dus naar het strand gesleept, bij welken arbeid de bruiuvisschen wisten te ontsnappen. Iu het net waren ruim 200 tal haring gevaiigeu en tevens een zalm, die voor ƒ25 te gelde werd gemaakt. Alvorens deu buit te Verlaten, hadden de bruiuvisschen den zalm nog den staart afge beten, welke echter in het net werd gevonden. Hoever is 3,449,726 kilometer, vol gens het Verslag omtrent de Amsterdamsche Omnibus-Maatschappij in het afgeloopen jaar door de tramwagens afgelegd? De omtrek van onzen aardbol bedraagt 40,000 kilome ter. De tram zou dus in dat tijdvak 86 maal den toer om de aarde hebben kuni.ee maken, en wanneer de Maatschappij niet op zulke hechte grondslagen was gevestigd, had ze, den afstand van de aarde tot de maan op 388,537 kilome ter bepalende, in het afgeloopen jaar al ruim negen malen „naar de maan" kunnen zijn. De Keizer van Duitschland heeft zijn Rijkskauselier,V.Bismarck,uiet alleen een fraaie schilderij toegedacht, doeh zal ook diens oudsten zoon tot „Prins" verheffen, met het predikaat van „Vorstelijke Genade." Donderdag-avoud passeerden op de Rozengracht te Amsterdam een paar heeren elkander, die erg veel haast schenen te hebben. Voor een oogenblik stonden zij in twijfel wie van beiden ter linker- of rechterzijde zou uitwij ken; en om aan dier. twijfel eeu einde te maken, gaf de beidehandsclie den andtre een heftigen stoot met zijn elleboog, die zulk eer. goed „effect" had, dat deze vriend „gestopt" werd iu de geu rige Rozengracht, waaruit hij, met veel moeite, door eenige toegeschoten mannen werd gered. De eerste was iutusachen doodbedaard zijns weegs gegaan. BI ij kens het officiëele rapport daaromtrent, ziju in Pruisen in 1883, in de 33 regeeringadistricten met inbegrip vau Berlijn, op trichinen en finnen (lintwormen) onderzocht 3,248,767 varkens, Daarvan werden bevonden tricbiin-us 2199 en zulks in 793 geineeuteu, terwijl Amerikaansch spek en varkeusvleesch—praeparaten 346 maal trichineus bleken. Met finnen behept waren 12,074 varkens. Het aantal vleeschschou- wers bedtoeg 20.636.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 2