NIEUWE \o. 888. Donderdag Z April 1885. 10de Jaargang. abonnementspb ijs agite ma non agitate. Dc geloovige pers. B UIT fc t\ L A i\ D. life Theorie en practijk. Een eerlijke vinder. IAAIlll&l! Per 3 maanden voor Haarlemt Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. Voor bet Buitenland Afzjnderlijke Nummers Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Janestraat Haarlem. 0.85 1,- 1,50 0,06 toimiiT. PRIJS DER ADVERTENTIÉM Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrij dag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KUPPEES LAUEET. Vervolg en slot). Van de Katholieke pers te gewagen en deze merkwaardige Eucyclica, waarin Z. H. de Paus wederom een nieuw blijk gaf van zijne alles omvattende en onvermoeibare zorg, onvermeld en ongebruikt te laten, ware een verzuim, dat ons terecht euvel kon worden geduid. Ziehier wat wij daar, hoofzakelijk in betrekking tot ons onder werp, ontmoeten. Na allen, die der Katholieke zaak zijn toegedaan, krachtig te hebben vermaand, dat zij geen nalatige en werkelooze toe schouwers mogen blijven bij het kwaad door de goddeioozeu aangericht want niemand delft spoediger het onderspitdan die zich in dwaze zorgeloosheid veilig waant en het nut te hebben aangetoond van ver- eenigiugeu, wier hoofdtaak bestaat in de beoefening en de verlevendiging van chris ten zin en deugd, begeeft Z. H. zich al dus tot de beschouwing der Katholieke pers. Voorts, zegt de H. Vader, is het van zeer groot nut, dat heilzame geschriften worden uitgegeven en allerwege verspreid. Zjj, die der Kerk een doodelijkeu haat toe dragen, plegen haar te bestrijden met hunne geschriften eu beschouwen deze als de ge- schikste wapenen om haar schade toe te brengen. Vandaar de stroom van slechte boekeu, vandaar de opruiende en schade lijke dagbladen wier dwaze vermetelheid door geen wetten beteugeld, door geen ge zag gebreidelb wordt. Al wat er in de laat ste jaren langs den weg van oproer eu verzet is geschied, dat verdedigen /.ij als had dit krachtens het recht plaats gevon den; zij verzwijgen of vervalschen de waar heid; dagelijks slingeren zij smadelijke en lasterlijke aantijgingen tegen de Kerk eu den Paus; eu geen meeuiugen kunnen er zoo ongegroud eu verderfelijk wezen of zij trachten ze allerwege te verspreiden. Aan dit euvel dat bij den dag toeneemt moet krachtig weerstand worden geboden. Ernstig en nadrukkelijk moeten de geloo- vigen worden vermaand, dat zij zich voor schade wachten en de uiterste zorg bij de keuze hunner lectuur in acht nemen. Buitendien, zoo gaat de H. Vader voort, moeten er geschriften tegenover geschrif ten gesteld, opdat dezelfde kunst, die zoo veel vermag ten verderve, den meuschen FEUILLETON. In eou Weener blad las men onlangs onder den titel: Wat de geneesheeren er van zeggen," eene reeks van spreuken en opmerkingen, aan het brein der voornaamste geneesheeren van de Weener school ontleend. De beroemde geneesheer van zenuwkwalen, professor Rothuagel, kwam daarin voor met het volgende citaat: „Alledaagsclie karakters betalen met wat zij doen, edele met wat zij zijn!" Na verloop van eenige dagen meldde zich bij den grooten man een heer aan, om hem -over een hardnekkig zenuwlijden te raadplegen. Na hem een uur lang opgehouden te hebben, nam de onbekende afscheid zonder iets op de tafel te leggen en met do woorden: «Mijnheer de professor, ik ben een edel karakter, ik heb de eer u te groeten!" Of professor Rothuagel met dit luchtig hono rarium genoegen nam, vermeldt de geschiedenis niet. tot heil en tot weldaad verstrekke, en daar bet geneesmiddel worde bereid waar het vergif wordt gevonden. Het is derhalve wenschelijk dat er tenminste in elk ge west dikwerf of zoo mogelijk dagelijks ver schijnende bladen worden gevestigd, waar in aan het publiek wordt voorgehouden hoedanig en van welk belang de plichten zijn, die ieder Christen jegens de Kerk heeft te vervullen. Vooral bebooren in het licht te worden gesteld de uitstekende verdiensten van den Katholieken Godsdienst in betrekking tot alle volken. Klaar worde uiteengezet de heilzame kracht, waarover de Godsdienst beschikt tot bevordering der bizondere eu openbare belangen, en men toone aan van hoeveel gewicht het is, dat de Kerk weldra den rang herneme iu de maatschappij, dien hare Goddelijke verhe venheid en het openbaar welzijn der volken dringend eischen. Deswege is het noodig, zegt deH. Va der, dat zij, die zich aan de taak van het schrijven toewijden, op eenige zaken letten. Allen namelijk behooren iu hunne geschrif ten naar één doel te streven; wat het dieu- stigst is moeten zij met juistheid van oor deel bepalen en trachten te bereiken; niets moeten zij onbehandeld laten waarvan de kennis nuttig en wenschelijk mag worden geacht; ernst eu gematigdheid bewarend iu hunne uitdrukkingen, moeten zij de dwa lingen en feiten berispen, doch dit. geschiede immer zóó, dat de berisping zonder bitter heid zij en de personen worden gespaardzij moeten eindelijk een duidelijkeu eu klaren stijl bezigen, die lichtelijk door een ieder kau worden verstaan. Hierbij voegt Z. H. eene vermaning tot allen, die waarlijk eu oprecht den bloei vau Kerk en Staat wenschen, aan wier verdediging de Katholieke publicisten hunne krachten wijden, opdat zij dezer pogingen naar vermogen zouden ondersteunen en aanmoedigen. Daarna besluit Z. H. aldus Mocht hen bij dit alles soms schado bedrei gen of harde strijd vau hen worden geëischt, dan behooreu zij evenwel zich moedig te wagen; want nimmer heeft de Christen billijker rede om ongerief en inspanniug te trotseeren, dan wauneer hij het niet dulden mag dat de Godsdienst door de goddeloozen wordt aangerand. Niet al dus ook heeft de Kerk zonen voortgebracht en opgevoed dat zij, als tijd en nood het eischen mochten, geenerlei hulp van hen Het Budap. Tgbl. verhaalt op de volgende wijze de avonturen van een eerlijken vinder. De eerzame wijnhandelaar Matthias Zirbel— mayer, bewoner van eene kleine provincierad, was naar de hoofdstad grkomen en logeerde bij zijne zuster, de weduwe Mucktnbein. Den tweeden dag na zijne aankomst vond hij op de straat, iu de nabijheid van de woning zijner zuster, een kleine portemonnaie van bruin leder, die een gulden en vijf en veertig kreuzer bevatte. «De meusch moet eerlijk zijn", dacht hij, en dat wel in het bizonder wanneer hij in eene vieemde stad is," en daar hij niets hoege naamd te doen had, kuierde hij op zijn gemak naar het politie-bureau om er zijn vondst te deponeeren. Wat hem daar overkwam, vertelt de wijnhan delaar aldus Ik kwam op het bureau, waar een jongeheer aan een lessenaar zat, die mij vroeg wat ik ver langde. «Toen ik van morgen mijn huis uitging," antwoordde ik «trapte ik op iets zachts en toen ik het opraapte was het eene portemonnaie met een papieren gulden, vier zilver- en vijf koper stukjes." zou mogen verwachten; maar veeleer in dier voege dat een iegelijk hunner het heil der zielen en het behoud des Christendoms boven eigen rust en bizondere belangen zou stellen. Hopen wij dat de Katholieke pers, ge steund door de Katholieke Christenen, steeds hare waardigheid ophoudeeniu alle opzichten aan de verlangens gehoor geve, op zoo duidelijke wijze door den H. Vader iu zijne Eucyclica geopenbaard. Algemeen is men te Berliju van oordeel, dat het bekende rapport der Staatsrechte lijke Commissie uit den Brunswijkschen Landdag,betrekkelijk de quaestie der Troon opvolging, als gunstig moeten worden be schouwd voor het onbepaald handhaven van het tegenwoordig geschapen provi- sorium. Te Berlijn blijft men natuur lijk hopen, dat ten slotte een Pruisische Prins op den Brunswijkschen Troon zal worden geplaatst. Da Minister-president las iu de Fransche Kamer eene verklaring voor, waarin hij zegt dat de hoop, die hij op grond van de Zaterdag ontvangen dépêches van Generaal Brière de l'Isle gekoesterd had, zich niet verwezenlijkt heeft. Uit een eergisteren ont vangen telegram is gebleken, dat de Fran sche troepen Lang Son ontruimd hebben. Een eergisteren nacht ontvangen telegram meldt dat onze dappere soldaten den terug tocht volbrachten zonder dat zij verontrust werden. De verdediging van de Delta is verzekerd, maar do toestand legt aan Frank rijk nieuwe plichten op. Noodzakelijker wijze moeten wij ons nu tot het defensieve bepalen. De Regeeriug heeft bevolen de noodige versterking naar Tongkin eu Co- chinckina te zenden. De vice-admiraal Cour bet heeft last ontvangen Petchili te blok- keeren. De Fransche eer heeft Laug-Sou te wreken. (Bijval van het centrum en levendig protest van de rechterzijde.) De pogingen, die thans iu 't werk gesteld moe ten worden, moeten geëveuredigd zijn aan den toestand. De Regeering vraagt een crediet van 200 millioeu, namelijk 100 milüoen voor het departement van oor log eu 100 millioeu voor dat van ma- line. De Minister-president vroeg daarna het dadelijk beuoemeu eeuer Commissie, aan «Dan zijt gij een eerlijke vinder,// zeide de jongeheer, «wees zoo beleefd een oogenblikje te wachten, totdat de ambtenaar komt, die met der gelijke zaken belast is, want het valt niet onder mijn ressort." Ik wachtte een half uur en toen verscheen die andere ambtenaar, wien ik mijn wedervaren vertelde; «U hebt heel braaf gehandeld", zeide hij, «maar ik heb het recht niet om het ge vondene in ontvangst te nemen en gij zult een oogenblikje moeten wachten tot dat de persoon komt, die met dergelijke zaken belast is." Ik wachtte een half uur en toen nog een kwartier en toen kwam die andere heer, die buitengewoon vriendelijk was; ik vertelde mijn avontuur nog eens en toen sprak hijdat is heel eerlijk van u gehandeld maar ik moet u naar het lokaal verwijzen waar gevonden voor werpen moeten worden gedeponeerd. „Janos", riep hij daarop een poiitie-agent toe, „breng jij mijn heer er eens heen." Ik wilde juist met Janos weggaan toen de vriendelijke heer z ide: «Wie is u eigenlijk?" „Weet u dat niet?" vroeg ik verbaasd, „ik hen de wijnhandelaar Zirhelmayer uit B." „En waar logeert u?" „Ten huize van mijne zus ter de weduwe Muckenbein." Het is mij hoogst aangenaam geweest kennis met u te heb- welke hij ophelderingen zou geven, die hij niet van de tribune kon mededeelen. Hij deed een beroep op al diegenen die de va derlandsliefde boven alle andere overwe gingen laten gaan. Van de credietaanvrage maakte hij niet eene quaestie van vertrou wen. ProtestLater, vervolgde de Minis ter, kunt gij manifesteeren bij het votum over de quaestie van vertrouwen of wan trouwen. Thans vraagt hij van de Kamer dat zij zich iu de afdeelingen begeve voor de crediet-aanvrage. Na eene rede van de heeren Cléinen- ceau, Ribot en Raoul Duval tegen het Kabinet, vroeg de Minister-president de prioriteit voor zijn voorstel tot het benoe men der Commissie. Dit voorstel werd ver worpen met 308 stemmen tegen 161. De minister deelde hierop mede dat het Ka binet aftreedt. De heer Delafosse, Bonapartist, heeft iu de Kamer voorgesteld, de minister in staat van beschuldiging te stellen: Met 304 stem men tegen 161 is dit verworpen. Naar de Daily News verneemt, heeft deRegeering uit St.Petersburg mededeeliugeu ontvangen, die op eene vreedzame oplossing vau het Afghaansche geschil méér hoop geven,dan nog kort geleden mogelijk scheen. Rusland's antwoord op de dépêche van Granville moet op weg zijn, en de inhoud er van heet van verzoenenden aard. Naar de limes uit St.Petersburg verneemt, is Iiuslaud's antwoord op de voorstellen van Engeland dezer dagen verzouden ge worden, Iu officiëele kringen te Petersburg gelooft men nog aan een vreedzamen afloop; doch er is niet weinig verbittering ontstaan door Eugelaud's wapeningen in Iudië. Uit Coustautiuopel verneemt de Standard dat de Britsche Regeering aan de Porte een ultimatum heeft gezonden met verzoek om de Egyptische conventie binnen 48 uren te ouderteekenen. De Porte heeft zich tot de mogendheden gewend met protest. Uit Weeneu wordt het overlijden bericht van den Kardinaal Vorst Schwar- zenberg, Aartsbisschop van Praag. Hij was de oudste Kardinaal op Newman na en de laatst overgebleven der door Paus Gregorius XVI benoemde Kardinalen. Eenige aanzienlijke ingezetenen van KopenhageQ,met den geheimraad Rosenhorn en Generaal Glabu aau het hoofd, hebben een manifest uitgevaardigd, waarin zij de ben gemaakt," sprak de hupschs man, „heft u je reeds aangegeven?" „Aangegeven! wat is dat?" antwoordde ik. „O, weet u dat niet? Janos als je met mijnheer naar het lokaal voor gevonden voorwerpen bent geweestbreng jo hem dadelijk naar het bureau van aangifte. Uw dienaar, mijnheer Zirhelmayer!" Ik ging met Janos mede, gaf de portemon naie af en kwam daarna iu het bureau van aan gifte, waar een buitengewoon vriendelijk heer mij vertelde dat ik tien gulden boete moest be talen omdat ik reeds twee dagen in de stad was zouder mij te hebben aangegeven, bij wanbeta ling zoude ik tvvee dageu moeten zitten. Wat moest ik doen Ik betaalde de tien gul den en ging woedend naar huis. Juist toen ik de deur binnenkwam, wilde mijne zuster de dienstbode naar den slachter sturen en haar geld medegeven. „Genadige hemel, waar is mijne por temonnaie?,/ schreeuwde zij op eens. „Je por temonnaie?" riep ik doodelijk ontsteld, „hoe zag die er uil?" "Zij was van bruin leder eu de inhoud bestond in een papieren gulden, vier zilver- en vijf koper-stukjes." Ik waag het niet aan mijn verhaal verder iets toe te vorgen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 1