B i K i\ L A SM Deensche mannen en vrouwen aansporen, j deel te nemen aan een vrij willige belasting ten behoeve van de verdedigingswerken des lands. Dit geschiedt ouder goedkeuring des Kouings. Er is reeds dadelijk voor 250,000 kronen geteekend. Reeds geruimen tijd heerschte op IJsland ontevredenheid met de bestaande Grondwet. Er bestaat nu een plan tot een algemeene vergadering der afgevaardigden van lJslaud ten einde de zaak te bespreken en de eerste stappen tot Grondswetherzieniug te doen. De bijeenkomst zal plaats hebben onmid dellijk vóór de zomervergadering van het Altiug. De te St. Petersburg verschijnende Deut sche Zeitung zegt: Ondanks alle oorlog- spellende berichten van Engelscheu kant behouden wij de vaste hoop op eene gun stige oplossing der nog voortdurende on derhandelingen. Een oorlog ter wille van een stuk woestijn in Midden-Azië zou te weinig in het belang van beide naties zijn, en zou geheel Europa schade doen. Hoe belust op oorlog zich de kooplieden der City ook mogen aanstellen, de Engelscheu kuuueu niet vergeten dat de Russen geen Soudauuers zijn, maar in den krijg wel geoefende soldaten, tegen welken een oor log te beginnen zonder eenige reden in derdaad roekeloosheid zou wezen. Het Journal de St.-Petershourg zegt, dat nog niets reden geeft om een onguustigeu afloop der onderhandelingen te doen ver moeden. GEMENGDE BERICHTEN. Onze landgenoot de heer Hugo Sassen, wonen de te Brussel, is door Z. H. den Paus benoemd tot Commandeur der Piusorde. De wetsontwerpen tot aanvulling der Rijks middelen voor 1885 strekken om: lo. het getal Rijks-opcenten op de personeele belasting van 20 op 30 te brengen; 2o. de Regeering te mach tigen tot uitgifte van schatkistbiljetten of promes sen tot een bedrag van f14 400 000. dat dezer dagen onder Nieuwkoop een goed on derhouden hofstede, groot ruim 27'/s hectaren, en waarop 26 koeiin werden gemolken, verkocht is voor f 19,000, terwijl in de veile mditiëu o. a. bepaald was dat de kooper f 20,000, tegen 4Vs pCu, als le hypoteek daarop kou gevestigd hou den. De internationale Congomaat- schappij te Londen heeft een schip op wielen laten houwen, dal zoowel voor het vervoer te water als te land te gebruiken is. De stoomboot Stanley bestaal namelijk, uit acht deelen, die elk op zich zelf of gezamenlijk geschikt zijn om op het water te drijven, maar ook den bak van een rijtuig vormen. De afzonderlijke deelen zijn van gegalvauiseerd staal gebouwd en zoo samenge steld, dat zij elk oogenblik uit elkander genomen kunnen worden, zonder gevaar te loopeu hunne drijfkracht te verliezen. De lengte van het ge— h.iele vaartuig bedraagt 21 meter, de breedte 5,40 meter; de stoomketels zijn op den voorsten en den achtersten ponton aangebracht, maar hunne zwaarte is door eene houten stellage over den geheelen romp verdeeld. Bij hare proefvaart op de Theems bereikte de stoomboot eene snelheid van 16 kilometer in het uur. Op den landweg van Vivi tot Pool, waar de Congo weder bevaar baar wordt, zullen vijf honderd negers voor het vervoer van de geheele massa, benevens ketels en machines, voldoende zijn. De heereii Eduard Kempner en Leonhard Roth hebben er een middel op gevon- deu om petroleum in een vasten toestand over te brengen, zoodat die olie in kisten, in plaats van in dure vaten vervoerd kan worden. Daar komt nog het voordeel bij dat de vaste petroleum niet ontploffen kan, en tie kooplieden dus zonder gevaar grootere voorraden kunnen vervoe ren. De olie wordt gemakkelijk, op het oogenblik dat men haar gebruiken wil, weder vloeibaar en dus brandbaar gemaakt. Het verlies van een haarlok heeft te Allegghany-city (Ver. Staten) aanleiding gege ven tot een gerechtelijke vervolging. Bij een gasont ploffing op straat, brandde een der mooiste pony- krulletjes vaa eene daar voorbijkomende dame at,en deze acht haar uiterlijk schoon daardoor zoo ont sierd, dat zij tegen de betrokken gas-maatschappij eeu eisch tot schadevergoeding van 100 dollars heeft ingesteld. Heemstede, 31 Maart. Op de tentoonstel ling van bloembollen te Hietzing, bij Weenen, zijn opnieuw aan de bekende firma N. Roozen fy Zonen op Bronsttê, alhier, de gouden medaille voor hyacinten, de verguld zilveren voor tulpen en de zilveren voor crocussen toegekend. Amsterdam, 31 Maart. Onze stadgenoot Dr. Joh. G. Mezger die, zooals men weet, de Keizerin van Oostenrijk onder zijne behandeling had, is door den Keizer van Oostenrijk benoemd tot groot-officier van de Erans Jozef-orde, Sliedrecht, 31 Maart. Een droevig verlies trof gisteren den Heer C. Nederlof, alhier. Zijn 1-jarig dochtertje, schijnt een knikker of iets dergelijks te hebben ingeslikt, tengevolge waarvan het, na eenige oogenblikken van hevige benauwd heid, den geest gaf. IJmuiden, 31 Maart. De nieuwe R. K. kerk alhier werd gisteren in allen eenvoud, doch met de gebruikelijke ceremoniën ingewijd door den Hoogeerw. Deken van Beverwijk. Aanstaanden Zondag zal de eerste godsdienstoefening daarin plaats vinden. Brouwershaven, 41 Maart. Gisteren-namid dag is alhier eeu zware brand ontstaan door het spelen van kinderen met lucifers. Eene lange) volle schuur, benevens drie groote hooiklampeu zijn vernield. Groningen, 31 Maart. Alhier is ook een van de oppassers, die den pokkenlijder verpleegden, door die ziekte aangetast. De eerste lijder zelf is herstellende. Delfshaven, 31 Maa't. Het lijk, Vrijdag ochtend uit het kanaal in de Ruigeplaat alhier opgehaald, is heden erkend als te zijn dat van L. H. B., slager, geboren te Roermond en wonen de te 's-Gravenhage. Leeuwarden, 31 Maart. Aan 26 in hel tucht huis alhier gedetineerde veroordeelden is door Z. M. wegens goed gedrag enz., ontslag of afslag van straf verleend, als aan 7 ontslag, 1 zes maanden afslag, 13 drie maanden afslag, 4 zes weken afslag en 1 een maand afslag. Een spel der omstandigheden. Omstreeks twaalf jaar geleden las men in Engelache bladen, dat er een schoolboek van Napoleon I gevonden en in de Keizerlijke Bibliotheek te Parijs opge nomen was. Het merkwaardige hiervan is, dat het laatste daarin behandelde onderwerp eene beschrij ving van het eiland St. Helena was. Tegenwoordig worden bij de rijks- telegraaf tusschen Amsterdam en 's-Gravenhage proeven genomen met het ttlegraafivsteem van Estienne. Het voornaamste waarin dit systeem van dat van Morse afwijkt, bestaat daarin, dat terwijl gelijk bekend is het Morseschrift uil com binatiën van punten en strepen bestaat, bij dit nieuw toegepaste systeem voor het seiuen van eene streep een niet langere tijd noodig is dan voor het seinen eener punt, tengevolge van eene bizondere inrichting van den electromagneet in verband met een vernuftig uitgedacht stelsel van schrijfstiften. De tijd, benoodigd voor het over seinen der telegrammen, wordt daardoor nog bekort. Als een staaltje van den gedruk- ten toestand van den landbouw, meldt men ons, De Parijsche politie houdt tegen- woordig klopjachten op rondzwervende vagebon den. Zoo nam zij eergisteren vijf-en-dertig indi viduen op de straat in hechtenis, waaronder Ver scheiden dieven en velen, die eeu outeerend vonnis hadden ondergaan. Tegelijkertijd werden in twee slecht befaamde huizen meer dan honderd van zulk gespuis gegrepen. Twee derde gedeelten dezer deugnieten hadden nog niet eens den leeftijd van twintig jaren bereikt. Voor niet voldoende gefran keerde brieven is ten postkantore te Amsterdam in 1884 de aanzienlijke som van f9737,25 aan portzegels uitgegeven. Het klinkt bijna onge looflijk 1 Modes. Om een denkbeeld te ge ven van de slepen, die nu weer zullen wordeu gedragen, diene het bericht, dat de court trains, de slepen aan de toiletten van de dames, die de Drawingroom bijwoonden, door Koningin Victo ria den 12en Maart jl. gehouden, drie en een halve yard in de breedte en drie en een halve yard in de lengte bedroegen. Een yard is bijna anderhalf el Nederlandsch. In plaats van de reus achtige bouquetten, die tot nu toe naar die ko ninklijke receptie werden meegedragen, hadden nu bijna al de dames één enkel takje levende bloemen in de hand, of een paar losse bloi men van ééns soort, met kunstige onachtzaamheid saamgebonden. Ook op de japonnen en op de kapsels wonnen de levende bloemen hel van de nagemaakte. Zooveel goud, verguld en klatergoud als men dit voojaar op de hoeden zal dragen in den vorm van ornamenten of geheel verguld stroo, zal men in lane niet gezien hebben. Het past dan ook zeer bij den tijdgeest: overal klagen over nood en schaarschte, maar overal dubbel klaar, als het schitteren en drukle-raaken geldt. Het aantal organen aan het spi ritualisme gewijd bedraagt iri Erankrijk 5, in België 4, in Spanje 8, in Italië 2, in Duitsch- land 3. Voor Engeland en Amerika zou het aantal dezer bladen moeilijk te bepalen zijn. Te Wijk aan Zee wed ij veren zoo wel de eigenaren der villa's als de Maatschappij ter Expl. van het Noordzeebad met andere in gezetenen om het dorp met zijne omgeving tegen het a. s. zomerseizoen belangrijk te verfraaien, waardoor de schilderachtige ligging wederom ver- verhoogd wordt. Het Kinderziekenhuis en het Herstellingsoord znllen op 15 Juni e. k. voor het eerst betrokken worden. De nieuwe weg naar .Ymuiden nadert zijne voltooiing en zal Wijk voor de vreemdelingen nog veel aantrekkelijker maken, omdat de sluizen, door groene duinen en bosschen h.en, in korten tijd te beieiken zijn. De knecht van het klooster te Lilbosch, gem. Echt, kwam gisteren-voormiddag met zijn paard en voertuig in de nabij heid van de spoorbrug tusschen Sittard en Sus- teren, toen eensklaps het paard, waarschijnlijk door het geraas van een aankomenden trein ge schrikt, aan het hollen sloeg. De knecht sprong van de kar, doch geraakte onder het voertuig, zoodat het wiel hem over het hoofd ging en de ongelukkige, een oppassend jongmensch, terstond een lijk was. De beurtschipper H., te Twijzel (Fr.) werd dezer dagen in bewusteloozen toestand in ziju schip gevonden. Vermoedelijk heeft een kwaadwillige den schoorsteen des nachts dicht gestopt. De man is, hoewel spo-dig geneeskun dige hulp werd verleend, niet buiten gevaar. De justitie doet onderzoek naar den dader. Een derijverigste bestrijders van het drankmisbruik schrijft het volgende: Iemand, die vroeger een dronkaard was, deelt, in de hoop dat het lotgenooten baten moge, het volgende mede: „lk was een der ongelukkigen, die aan drankgebruik verslaafd zijn. Toen ik het gebruik geheel naliet, gevoelde ik een martelende behoefte aau prikkel, maar was tevens overtuigd dat een enkele terug drank of wiju de oude drinkwoede zou wakker maken. Ik kon niet eten, werken of slapen. Een geneesheer te hulp roepende in mijn elleudigen toestand, gaf deze mij den volgenden raad: „neem eeu half ons gemaleu quassia, kook. die in een pint azijn en meng dan een theelepel van dit kooksel in een weinig water, zoo dikwerf de drankdorst zich overmatig gevoelen doet." Ik heb dien raad gevolgd en het mengsel zoo opwek kend en versterkend bevonden, dat het ziekelijk hunkeren naar drank er voor week. Ik heb er mede volgehouden tot ik aan Tiet middel geen be hoefte meer gevoelde. In twee jaren heb ik nu niets wat bedwelmen kan geproefd en er geen behoefte weer aau gevoeld. Enkelen mijner be kenden hebben het middel met even gunstig ge volg gebruikt, en deze uitkomst dringt mij, hel meer algemeen bekend te maken, wellicht kan het ook anderen te goede komen, die voor hun maag aau een prikkel behoefte hebben en daardoor in gevaar verkeeren, dien te zoeken bij dranken, die bij aanvang mogen schijnen te balen, maar al spoedig erger kwaad blijken dan het ongemak, dat zij moeten heelen." In een brief uit den Haag in de Middelb. Cl. wordt het volgende medegedeeld: „In een Onzer academiesteden (Lddeu) toch bestaat eeu sludeuteugezelscuap onder den naam Ommerschan- siana waarvan alleen zij lid mogen ziju, die op de treurige eer kunnen bogen van wegeus dronkeuschap veroordeeld te zijn! Dronkenschap en veroordee- liug daarvoor is hun nog niet voldoende; zij moeten zich ook nog tooien met een insigne, dat alleen voor hen, die het zoover brachten, bereik baar is 1" O tempora, o mores! Een oude Europeesche weduwe, aldus verhaalt de Soerak. Ct., die niet in goeden doen verkeert, ontving dezer dagen van een on bekende de som vau f 380,477* met een onge- teekeud briefje van den volgenden inhoud: „Geachte Mevrouw „Toen ik uw achtbaren, alom beminden echt genoot voor zes jaren te Klatten ontmoette, leende hij mij twintig gulden, daar ik zoo'n verschrik kelijke armoede leed. E;n jaar daarna ontving ik een erfenis, en besteedde die aan de oprich ting van eeu tokozaak te Soerabaia en stak ik ook die twintig gulden in den handel; deze som is nu na eeu tijdsverloop van vijf jaren tot f380,471/! aangegroeid. Ofschoon uw echtgenoot niet meer in leven is, acht ik mij verplicht die schuld inclusief de renten aan u af te drageu. „Een onbekend vriend." Tot dusver waren er op de Pruisi- sche Staatssporen geen afzonderlijke coupés voor rookers, niet-rookers en dames. De Minister van Openbare Werken te Berlijn heeft nu aan den weusch der reizigers voldaan en bevolen, dat op eiken wagen duidelijk zichtbare kaarten zullen wordeu aangebracht, ter onderscheiding van de wagens voor de drie categorieën. Een nieuw bewijs hoe veel meer hier te lande gerookt wordt dan in Duitschland. Men kan er toch zeker van zijn, dat anders de maatregel hier niet vroeger zou zijn genomen dan bij onze massregelnde buren. Met Eransch komt men de wereld door: zoo dacht ook een herbergier te Dongen, en bij zette boven zijn deur: Cafe'Maison,wat natuurlijk den algemeenen lachlust opwekt en menigeen doet zeggen: Je ne peux pas tenir mon rire. In de onlangs gehouden verga dering van aandeelhouders in de Brood-en Meel fabriek te 's Hage werd door commissarissen mede gedeeld, dat verliezen geleden ziju door speculatiën in granen. De directeur verkocht voor een aan zienlijk bedrag granen met verlies, waarvan het juiste beloop nog niet kon worden berekend. Intusschen is f 20.000 door hem terugbetaald, zoodat het verlies ongeveer f 8000 zal beloopen welk bedrag waarschijnlijk ook wordt terugbetaald. De aandeelhouders zullen vermoedelijk 5 pGt. dividend ontvangen uit het reservefonds. Het kapitaal der vennootschap blijft onaangeroerd. Nadat een Parijsch huurkoetsier zijn bruintje op stal gebracht had, wilde hij zijn rijiuig van binnen wat vegen, toen hij op een der kussens een pakket zag liggen met het op- schritl: „Aan Hertog Van Leuchtenberg, 4, rue de Presbourg, Parijs, waarde 40.000 Mark". Bij onderzoek bleek het pakket eeu kam, een zooge naamde peigue-diadème, te bevatten, die met diamanten en fijne paarlen versierd was. De koetsier kreeg een goede belooning. Tegen ongedierte bij vogels geeft eer. hoeuderhouder in een Duitsch blad een mid del aan de hand, dat hij sedert jaren met goed gevolg heeft toegepast. Het bestaat daarin, dat men de hokken eerst goed met water besprenkelt en ze dan met roet bestrooit, overal waar het ongedierte gevonden wordt, maar vooral ook in de nesten. Wanneer broedende kippeu, zooals dikwijls voorkomt, door het ongedierte zoo ge kweld worden, dat zij niet stil kunnen zitten, zijn eenige handen vol roet, onder het nest ge strooid voldoende, om hen van die plaag te be vrijden. De raadgever heeft meermalen kuikens op die wijze van den dood gered, en nooit een ongunstig gevolg van het gebruik van roet op gemerkt. Voor de betrekking van gem.-se cretaris te W isch hebben zich ruim 60 sollicitan ten aangemeld en voor die van boekhouder van den coöperatieven winkel van Eigen hulp te Arnhem (tractemeut f 1000) 181, Toen dezer dagen de Castor te H e 1- levoetsluis door een stoombarkas naar de reede g sleept werd, kreeg deze laatste een tros in de schroef, zoodat de machine haar dienst weigerde. Door den he/igen wind werden beide vaartuigen naar den wal geworpen, en de barkas zou ver pletterd geworden zijn, indien niet de machinist 3 le klasse Ijebbe Bakker zich te water begeven en den tros losgesneden had. In het kanton Aargau wil men van elke piano eene belasting van 5 fr. heffen. Daar er in liet kanton 5000 piano's ziju, zou zij jaarlijks 25.000 fr. opbrengen. Een eigenaardige, maar zeker door huisheeren weinig gewenschtc reclame zag de Amsterdamsche briefschrijver in het U. D. dezer dageu voor een winkelglas in de Hoogstraat. Met groote letters stond daar nl. te lezeu: „We geus ongezondheid der woning, den oudragelijken stank en het uitbreken der typitus, heeft de be woner dit huis verlaten." Een personentrein vanAmers- loort naar Amsterdam is Ziterdag bij Hdversum vlak aan 't station, ontspoord. Twee parsouen- Wtgens gingen tot splinters. Twee dames, die in eeu der wagens zaten, kwamen als door eeu wonder ongedeerd er uit. Door inspecteurs van politie te Amsterdam, zijn eergisteren-middag aan boord der van New-York komende stoomboot Edam aan gehouden twee personen, waaraan eeu in 1882 wegens mishandeling was veroordeeld tot 4 maan- dsu cellulaire gevangenis, doolt die toen het land had verlateu. De tweede is een gewezen directeur eener vlaspiuuerij in Groningen, sedert eenige maanden voortvluchtig en verdacht van in zijue betrekking valschheirl in geschritteu gepleegd te hebben. Beiden zijn naar de cell, gevangenis ge bracht. Te Bergenopzoom is opgericht een sociëteit waar niets dan Frausch mag ge sproken wordeu, ouder den naam van „Los Amis reuuis", en waarvan de heer I. Loonen voorloopig gekozeu is tot president, die zich dan ook veel moeite getroost om die vereeiiigiug levensvatbaar heid te doen verkrijgen. I n le Cri du Peuple, te Par ij s, was een artikel verschenen dat de studenten geërgerd had. Fluks kochten de jongelui een groot aau - tal exemplaren op en verbrandden deze op de Place du Pauthéou, bij wijze van vreugdevuur. De uitgever van het socialistisch blad zal den kelijk wel de meeste vreugde er over gevoeld hebuen. Zulk eeu debiet doet zich niet alle dagen voor! Cynischer kan het wel niet. De likeur en wijuslijters te Parijs hebben ten getale van omstreeks 3000 eene vergadering gehouden-onder vtorzitterschap van den afgevaardigde Tony Ré- villon, om te handelen over de wetten van 1851 55, die het vervalscheu van de likeur en den wiju straloaar stellen, en om op afschaffing dier wetten aan te dringen. Zij hebben in dien zin eene motie aangenomen en bij eene tweede motie amnestie gevraagd voor de veroordeelden, die uit kracht dier wetten van hunne burger schapsrechten vervallen zijn verklaard. In de stad Albany, New-Yersey (Amerika) is eeu fabriek in werking, waarin papieren doozen niet meer worden geplakt, maar direct uit de papierpap in eiken uiogelijken vorm en elke bepaalde groote geperst worden. Er zal vermoedelijk geprocedeerd worden over de vraag, wie de schade moet dragen door de instorting der pakhuizen te Amsterdam veroorzaakt. Dat die Bchade groot i s, blijkt o. a. hieruit, dat er in de benedenverdieping voor f40,000 wiju waarschijnlijk grootendeels is ver loren gegaan. De pakhuizen waren ongeveer een eeuw oud. Het stelsel Van Rijsselberghe (telegraaf en telephoou) is met goed gevolg toe gepast tusschen Madrid en Burgos, een afstand van 250 KM. Een kroesharige landbouwer stap- te onlangs te Rotterdam zeer deftig aau boord van het stoomschip Drente, hetwelk gereed lag naar Iudië te vertrekken. Even voor het ophalen der plank werd hem gevraagd, daar hij niet op ziju gemak scheen, vraar hij eigenlijk moest ziju, waarop de hals antwoordde: „Ik moet naar den Bosch." Men kan zich den schrik van den land man voorstellen, toen hij vernam, dat het schip dadelijk naar Iudië zou vertrekken. Ons laud had op die wijze eeu snuggereu bol minder geteld. Uit Weenen wordt bericht, dat thans is gebleken, dat iemand, die 45 jaren in dienst was van den Hertog van Ooburg, deze ruim een half millioen florijnen afhandig maakte. De Hertog vertrouwde (leu man volkomen; deze was een verwoed speler op de beurs en specu leerde met het geld van zijn meester. Al en s c h i ij f t ons uit Maastricht; Eeu zich te Vaals sedert korten tijd gevestigd hebbende pe soon, üuitscber vau nationaliteit, boekbinder van beroep, had van eene firma te Berlijn eene pers outvangeu en was de betaling schuldig gebleven. De leverancier en een zijner beambten huurden jl. Vrijdag een rijtuig te Alten (Aken ligt op drie kwart uur van Vaals, en Vaals vlak aan de grens), en namen tevens drie sjouwers mede, om aan het bezoek bij den on- willigen schuldenaar meer kracht bij te zetten. Toen hunne w Isprekendiieid hunnen verharden landgenoot niet tot betaling kou brengen, werd dezen door de handlangers een duchtig pak sla gen toegediend; daarna werd hij aau handen en vorteii gebonden en toen in het rijtuig getild. Op dit hachelijk oogenblik kwam er hulp, waar op de drie handlangers het hazeupad kozen en aj

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 2