NIEUWE No. 891. Zondag 12 April 1885. 1 Ode Jaargang. l)e toestand. BUITENLAND. HUME MS CHE COERUT. ABONNEMENTSPBIJS Per 3 maauden voor Haarlem0,86 Voor de overige plaatsen iu Nederland fr. p. p. 1, Voor het Buitenland 1,50 Afzonderlijke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUEEAtT: St. Jansstraat Haarlem. graag AGITE MA NON AGITATE. PBIJS DEB ADVEBTENTIÉN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KUPPERS LA UEEÏ. Het heerlijk, hartverheffend feest van Paschen is voorbij; het blijde Alleluja weer klinkt nog in de tempelen des Heeren, maar als we een blik slaau op den t.oestaud in de verschilleude Sfcateu van ons wereld deel, dan wil het ons voorkomen, we moe ten het erkeuuau, alsof de politieke lijdeus- tijd nog harmonieert met de droefheid van de Goede Week en deze gewaarwordingen zjjn te smartelijker nu er schier geen natie bestaat, die zich met de hoop kan vleien, dat er op de politieke lijdensweek spoedig een blijde verrijzenis, een vreugdevol Paasch- feest volgen zal. Zijn wij in onze uitspraak te pessimistisch gestemd? Wij gelooven zulks niet. Kan Nederland deze hoop voe den, waar eeue onzalige schoolwet, een verderfelijke oorlog met Atjeh, sociale el lende en andere hinderlijke zaken der natie nog zooveel leeds veroorzaken? Kan Duitsch- land die bigde verwachting koesteren, waar partijhaat, cultuurstrijd, zedelijke verwilde ring en belastiugdruk de lente niet laten opdagen, of wellicht Rusland met zijne ni hilisten, Italië met zijne revolutiounairen, Engeland en Fraukrjjk met hunne onzalige politiek? Hoe verre zijn deze en andere Staten er nog van verwijderd, om, bevrijd van de boeien van haat, verwikkelingen en oorlogen, vry ademend te kunnen uitroepen: Alleluja! De natuur viert als eene trotsche overwin- nares over de koude en dorheid van den winter haar opstaudingsfeest; zij begroet ons met zonneschjjn, met het gezang der vogelen, met het jonge groen en met millioenen uitbot tende knoppen; maar de politiek zit nog zoo diep tusscheu de Ijsblokken van onop geloste vragen, dat de lentezon der volke reu het pantser van ijs niet vermag te ont dooien. In Duitschland heeft het Bismarck- feest, beter gezegd de Bismarck-vergoding, slechts voor eeue korte wijle de klachten van ellende en zorgen van het volk ver smoord; in Oostenrjjk is de rassenhaat nog steeds heerschende; in Italië, welks wagge lende fundamenten uit daden van geweld en roof bestaan, herinneren de onlusten der studenten aan het revolutionnair karakter der vulkanische mouarchiën. Waarlijk een onrustiger Paaschfeest, als ditmaal, hebben wjj in langen tijd niet gehad; men zou haast zeggen, dat de gansche wereld in een t FEUILLETON. Onschuldig veroordeeld. Vervolg en Slot.) Van de voorwerpen, door de post vervoerd, wa» eehter niets te vinden. Deze moesten dus los in den wagen hebben gelegen en door den vloed zijn medegesleurd. Den volgenden morgen kwam de Gouverneur van Tiflis in persoon op het kasteel aan, ten einde de reeds geredde geldkisten in ontvangst te nemen, en het verdere onderzoek onder eigen toezicht te doen plaats hebben. Nu eerst vernam de Graaf iets omtrent de ontzaglijke sommen, die met de post in de rivier gestort waren, en daar dus nog verborgen moesten zijn. Alle krachten werden opnieuw ingespannen om de geldkisten op te visschen. Alles te ver geefs! Na een paar dagen verliet de gouverneur in zeer slechte stemming het kasteel, nadat hjj zoowel den Graaf als het intusscben aan gesnelde districts-hoofd van Szignach, Chair- ostowski geuaamd, voor het opzoeken on in goede orde afleveren der verloren gelden aan sprakelijk had gesteld. De rivier werd afgedamd, de wateren tijdelijk door het kanaal geleid; kruitdamp gehuld is, van Centraal-Ame- rika af, waar de republieken San Salvador, Nicaragua en Costa-Rica het niet eens zijn met Guatemala en tegen dien Staat age6- ren, tot Oost-Azië waar de »grauae nati on,* het »aau de spitse der beschaving staande» Fraukrjjk door de verachte* Chineezeu zoodanig in de pan werd gehakt, dat het Kabinet Ferry eeue kolossale bui teling maakte. Generaal Négrier, de voort varende houwdegen, viel, en met hem viel Ferry, ondunks het votum van vertrouwen, dat hy daags te voren had ingeoogst. Sha kespeare laat Antouius bij het 1 ijk van Cesar smartelijk uitroepen: Romeinen, dat was een val! Gij z|jt gevallen, wij allen vielen!* Van Ferry kau men dat niet zeg gen, iutegeudeel alle kreten van smarten woede waren tegen hem alleen gericht. Een offerlam moet Fraukrjjk, als zjju blank eereschild* bevlekt is, altijd hebben, en dit offerlam is steeds een ver rader.* Toen in het jaar 1870 de wandeling naar Berlijn* op hindernissen stuitte, was Bazaiue de verrader; thans nu de promenade naar Pe king mislukte, is Ferry het offerlam. Maar is de schuld niet hoofdzakelijk te wjjteu aan Fraukryks roofpolitiek, die nooit ge noeg heeft, en aan de meerderheid in de Kamer vau Afgevaardigden? Heeft deze, die toch het beslissende woord over vrede en oorlog moet spreken, niet op alles ja en amen gezegd en een blind vertrouwen in het Kabinet gesteld? Nu heet het, dat bet land sinds achttien maandeii werd be drogen, dat de financiëu verspild zijn en het leger werd gedesorganiseerd. Fraukrjjk heeft door de nederlaag iu China opnieuw eeu gevoelige les ontvan gen; daarbjj komt nu nog dat de staats kas leeg is en de bewoners iu ontelbare partijschappen zjju verdeeld. Men zon haast gelooven, dat Gods strafgericht op de cul tuurstrijders, kruisscheuders, eedsverachters en volksbedervers is nedergekomen voor den hoon den Hemel aangedaan. Onlangs immers kou men in eeu Parysch blad lezen, dat op Goeden Vrydag eeu vrijdenkers-bal zou plaats vinden, 't welk met deCoeur-Jesus- polka zou worden geopend en waarop slechts vleeschspijzen zouden verkrjjgbaar zijn. Kort na dien smaad deu Heilaud aange- daau, kwam de jobstyding uit Tongkin. Een droevig Paaschfeest vierde ook En geland. Het Britsche leger was niet geluk- raaar het wa» vergeefsche moeite, de geldkisten waren en bleven weg! Een onderzoek vanwege de Regeering had geen beter gevolg, maar bewees, dat de geld kisten bij het instorten van de brug in den wagen waren geweest, en derhalve opge ischt en gestolen moesten zijn. Niemand wilde ech ter daarvan hooren. Eindelijk toch richtte zich de verdenking tegen Graaf Andronikoff en de heide rentmeesters, onder wier toezicht de ber ging was geschied, alsmede tegen het districts hoofd Chairostowski, toen deze met liefderijken ijver de onschuld van den Graaf, voor wiens stipte eerlijkheid hij borg bleef, voor den rechter bepleitte. Niettemin werd de Graaf in den kerker ge worpen en zijne goederen verbeurd verklaard, terwijl zijne vrouw en eenige zoon, van hun erf verjaagd, een onderkomen moesten zoeken bij de familie in de hoofdstad. Chairostowski werd met smaad vau zijn ambt ontzet. Na zeven jaren werd de Graaf, bij wijze van gratie, uit zijne gevangenschap ontslagen en in het bezit gesteld van een zeer klein deel zijner goederen. Het verdriet over de op hem rustende verdenking had echter zijne krach ten gesloopt, en hij genoot slechts korten tijd van de vrijheid. Te vergeefs dong later zijn zoon naar eene staats-betrekking, overal werd hij kig in den Soudau-oorlog. De opstande lingen gaven blijken vau weinig ontzag voor Albion »dat de zeeën beheerscht.Zij riepen: »tot hiertoe en niet verder!* Vau meer belang nog was de Afghaansche quaestie, die een bloedig dual tusschen Rus land eu Engeland nog kan doen ont staan. Waarlijk er wordt met deu oorlog en met de oorlogstoebereidselen gespeeld, alsof het onbeduidende zaken waren. En geland speelt eene dreigende rol; het maakt zjjue vloot gereed, laat in de arsenalen werken, versterkt de regimenten iu Iudië eu roept de reserve-manschappen te wapen. Rusland speelt de rol van eeu koudbloedig intrigant, maar het concentreert een ge deelte zijner troepen bij Baku om deu marscli naar Herat niet al te moelijk te maken. Dat de Russische beer het bescheiden voor- uerneu heeft vroeg af laatzyn klauwen op Afghanistan te leggen en dat het zjjne be geerte is om Iudië, de schatkamer waarop Eugelauas wereldmacht steunt, tot zyn prooi te maken, zijn lang bekende zaken. Ver dragen eu overeenkomsten zullen niet ba- teu, de Noordsehe kolussus zal niet rusten alsvorens aan zyn vurig verlangen is vol daan. Een Russisch-Eugelscb conflict nu zal een vreeselyk drama opleveren, eeu wereldoorlog, welks gevolgen niet zijn te voorzien, want de overige mogeuhedeu in Europa zouden zulk eeu reuzenstrijd niet met onverschilligheid kunnen toezien. Vroeg of laat echter zal het tot zulk eeu conflict tusschen beide mogendheden ongetwijfeld komen. By den gespauuen toestand, waarin Europa verkeert, waagt men net nog van eeu lente der volkereu te spreken. Vierde de wereld eeu vroolijk gelukkig Paasch feest? Is zij uit het graf van den haat, vau het egoïsme, der intriges en der listen op gestaan? De bloedstroomeu, die in Azië en Afrika hebben gevloeid en de twist eu twee dracht, welke iu andere landen heerscheu, zeggen ons duidelijk: neen. In schier alle landen wordt het menschdom verontrust door de aanslagen der dyuamiet-manneu eu der revolutiouuaire partyen. Het materia lisme wint steeds meer veld. God eu Gods dienst worden gehoond, de Kerk vervolgd, belasterd on outeerd, hare Dienaren belee- digd eu verbannen. Kan onder zulke om standigheden van een vroolijk eu gelukkig Paaschfeest sprake zjju? Wij herhaleu het: afgewezen om de donkere vlek, die dea glans van zijn roemrijkou naam verduisterde. Veertig jaren hebben hun verzachtenden adem over het droevig geval laten heenglijden. Het stoomros ratelt, zonder zieh om weer of wind te bekommeren, door de heerlijke dalen van Georgië, en op de plaats, waar een maal twee oude trouwe landsdienaren in de uitoefening van hun plicht, den dood in de kille watereu van de Jora vonden, verheft zich nu een hooge statige brug, die beeft noch buigt onder de zware lasten, welke in duizeling wekkende vaart er over heen vliegen. Het afvoer-kanaal snijdt nog altijd de gioote bocht der Jora af; en langs ziju rechte baan varen rijk beladen schepen, om de opbrengst van den oogst over te brengen naar het naastbij gelegen spoorweg-station, en van daar de nieuwe en verbeterde landbouwwerktuigen terug te voeren. Maar reeds lang kon het kanaal niet meer voldoen aan de eischen van dit verkeer; het dreigde te verzanden. Daarom werd het oular.gs afgesloten, ten einde het opnieuw voor de scheepvaart bruik baar te makeu. Honderden sterke armen wer den voor dit werk gebruikt, om het met den vereischten spoed af te maken. De aibeid was niet bizonder zwaar, 't is zeer zeker neen. Slechts eeue wedergeboorte der volkeren, Staten en natiën zal de droef- beid van den Goeden Vrydag doen veran deren in de blijdschap van het opstaudings feest. Slechts door een wederkeeren tot de Christelijke beginselen, tot het Kruis vau Oalvarië zal Europa die rust, dien vrede, verkrijgen, waardoor de volkeren ouderling een ongestoord geluk zullen genieten. Want alleen iu het Kruis is alle heil! Of wy tot dieu gelukstoestaud spoedig zullen komen? 't Is te hopen, doch met den blik op het woelen eu drijven der revo- lutiounaire partijen in alle Staten van Euro pa, wagen wy het niet eene geruststellende uitspraak in dit opzicht te doen. De tijd zal het ons moeten openbaren. Terwijl Donderdag-morgen te Brussel de hofrytuigen de leden van de koninklijke familie na het bijwonen van het Te Deum huiswaarts brachten, naderde eeu individu het rijtuig, waarin de Graaf van Vlaanderen en de Prins van Saksen-Coburg gezeten waren, eu verbryzelde daarvan met eeu vuistslag eeue glasruit, terwijl hjj eenige krankzinnige woorden uitriep. Terstond ge vat, verklaarde deze persoon te zijn Omer Keuuudde, 25 jaar oud, beambte by het ministerie van openbare werken. Hy werd in het politiebureau door geneeskundigen lijdende verklaard aau waauziu. Zjjne hand was ernstig gewond, en hij werd ter beschik king van de justitie gesteld. Te Louden kwam Donderdag beves tiging van het nieuws iu de Standarddat tusschen Russeffen Afghauen de vijandelijk heden zijn aangevangen. Dit veroorzaakte eeue beurspauiek, daar de overtuiging heerscht dat er een casus belli is ontstaan voor Engeland. De grootste opschudding heer3chte in de city. De Ministerraad werd haastiglyk tegen twee uur byeeugeroepen. Op de beurs was de pauiek geweldig Consols daalden twee pereent, Italianen drie, Egyptenaren vjjf, Russen van 1873 ruim tieu percent. Men beleefde groote om zettingen eu geweldige slingeringen. Men vreest voor faillissementen. Oorlogspremies voor zeeschepen worden bij Lloyds levendig verhandeld. Het officieel Russisch orgaan meldt immers slechts zand en slijk dat op zij moest geworpen worden. Hoe kan het dan zijn, dat een der werk lieden plotseling op stoeiiharden grond stoot? De opzichters snelden aau, men onderzoekt, en ziet het is geen rotsgrond die tegenstand biedt. Een met ijzer zwaar beslagen kist wordt te voorschijn gehaald, men opent haar, zij is vol klinkende munt. Men graaft verder, en geleidelijk worden 4 zulke kisten opgedol ven. Een onderzoek werd ingesteld, en nu doemt de herinnering op van het ongeluk, dat niet ver vau deze plaats de post heeft ge troffen. De woedende stroom had toen de kisten in het kanaal geslingerd, waar zij langzamer hand onder zand en slijk werden bedolven. De uitgraving wordt zorgvuldig voortgezet, en men mag aannemen, dat de geheele verloren schat aau het daglicht zal worden gebracht. De zoon van Graaf Andronikoff dringt nu bij de Regeering aan op het herstel van de eer zijns vaders, die door eene onrechtvaardige verdenking zoo zwaar moest lijden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 1