NIEUWE No. 892. Donderdag 16 April 1885. 1Ode Jaargang. De Jezuïeten in het Congres der Vereenigde Staten. HAiRlEMSCBE iBONNEMEMTSPBIJS Per 3 maanden voor Haarlem Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. Voor het Buitenland Afzonderlijke Nummers Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. 0,85 1 1,50 0,06 AGHTE MA NOtf AGHTATE. IRAIT. PRIJS DER ADVERTENTIE» Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KTJPPERS k LAUKEY. In het beschaafde Europa is het mode geworden, over de Jezuïeten te spreken als wareu zij vijanden van de openbare orde. In sommige lauden worden zij zelfs niet geduld en schier algemeen is de ver volging waaraan die edele mannen bloot staan. Ja, er zijn menschen, die er kippen vel van krijgen, als zij het woord Jezuïet lezen of hooren uitspreken. In de Ver eenigde Staten van Noord-Amerika denkt men echter anders over de leden der zoo zeer gehate en vervolgde orde; mon weet hen daar beter te waardeeren en men laat ginds aan hunne verdiensten volle gerech tigheid wedervaren. Zij hebben in de nieuwe wereld volle vrijheid het Evangelie te ver kondigen en woningen voor zich zeiven be nevens inrichtingen voor de jeugd te bou wen. De Amerikanen hebben bij hunne vele gebreken een practisch verstand en een gezond oordeel, dat bij de sectarissen dei- oude wereld, helaastotaal ontbreekt. Iu den loop van het vorige jaar beraad slaagde de Senaat over het onderhoud der Indiaausche stammen. Een afgevaar- de uit Connecticut verlangde een groote vermindering van de som, die bepaald was voor het onderhoud der Indianenstammen. Hij sprak als een Duitsch cultuur-strijder of Jezuïeten-Lresser, als een Jules Roche in het Fransche parlement. In tegeustelliug met het gevoelen van dezen Afgevaardigde, stelde Mr. Werst, een Protestant en Af gevaardigde van Missouri, eeue verhoogiug voor van het budget en wel van 10,000 dollars. Wij zullen hier volgens de Con gressional Record, het officiëele bulletin van het Congres,een gedeelte der schoone rede van dezen Afgevaardigde mededeelen. Eu nu,« zoo sprak hij, wil ik wat de opvoe ding der Indianen betreft, constateeren dat ik bij mijne uitstapjes naar Montana (berg land) slechts een eenige lichtstraal in deze belangrijke aangelegenheid heb gevonden. Ik ben Protestant, geboren als Protestant, in dien Godsdienst opgevoed en ik hoop als Protestant te sterven; maar ik verklaar dat het door de Jezuïeten aangenomen sys teem, het eenig practische is voor de op voeding der Indianen, het eenige dat op goeden uitslag mag bogen. Toen de Afge vaardigde van Massachusetts op zekeren FEUILLETON. De koopjes van mijne vrouw. Ik heb eene koopzieke vrouw. Zij heeft ge hoord, dat eene goede huisvrouw nooit iets moet behoeven te koopen op het oogenblik dat het noodig is. Die stelregel is dikwijls iu haar mond, en altijd in haar hoofd. Zij is niet eon van de zulken, wie het maar te doen is om wijsheid uit te kramen, maar zij doet ook wat zij zegt. Gedurig vermeerdert zij haar voorraad; nooit gaat zij een uitdragerswinkel voorbij of zij ziet er iets, dat zij misschien eenmaal noodig zou kunnen hebben, en als zij esu verkooplokaal voorbijkomt, waar zij hoort dat veiling wordt gehouden, is 't haar onmogelijk er niet binnen te gaan. Wanneer zij iets ziet, dat zij goedkoop vindt, acht ze zich zuinigheidshalve verplicht het te koopen, en zoo zitten we rondom in den rommel. De dienstboden kunnen haast niet in haar bed komen door al de doozen en kisten, die haar 1n den weg staan. Altijd is de timmerman bezigt met kasten te timmeren en planken te slaan en mijn huis ziet er uit als een schip, dat voor eene rei» naar de koloniën geproviandeerd is. dag zeide, dat bet succes der Jezuïeten bij de beschaving der Indianen daarin zijn grond heeft, dat zij zich volmaakt aan hunne taak toewijden, sloeg hij den spij ker op den kop. »Neem een Protestantsch predikant en zend hem naar het verre Westen ik veronderstel dat hij ijverig is en lust heeft voor den arbeid maar hij reist met zijne familie, werpt een weemoedigen blik terug op de beschaafde wereld, die bij ongaarne verlaat, en wijdt zich alzoo slechts ten halve aan zijne missie, welke bij niet dan uit plichtsgevoel volbrengt. Neem nu ech ter eens een Jezuïet en zie dan wat hij doet. Deze is half predikant, half soldaat, hij behoort tot de sociëteit van Jezus; hij bezit overigens niets, dan het kleed, waar mede hij zich bedekt. Krijgt hij van zijn Overste midden in den nacht het bevel om naar de woestijnen vau Afrika of uaarde binueulauden van Azië te gaan, dan staat hij op en hij vertrekt zonder de minste tegenspraak, want bij leeft immers toch afgescheiden vau de wereld. »Ik sprak dezer dagen met den Eerw. Pater Cavallierie, die sinds vijftig jaren onder de Indianen van Montana leeft. Hij was uit Italië naar de Iudiaansche Missie gezondeu; hij is een ijverig Apostel en een uit muntend geneesheer tevens. Toen ik hem in zijne kleine hut bezocht, voud ik hem bedlegerig, want sinds vijf jareu lijdt bij aau eeue vreeselijke kwaal, desondanks gaat bij voort, de arme Indiaueu te helpen, die hem komen bezoekeu. Deze man heeft zijn gansche leven aau zjju beroep gewijd, eu wat is het resultaat vau ziju arbeid? Hedeu zijn de Platkop-Indianen honderdmaal meer iu de beschaving vooruitgegaan, dan alle andere Indianen, tenminste in Montana. Vijftig jaren geleden vestigden zich daal de Jezuïeten eu thans kan men zich over tuigen, hoeveel goeds zij onder die stammen hebben bewerkt. »De lichtstraal, waarvan ik gewaagde, ontdekte ik allereerst in de school der Platkoppen, waar vijftig knapen eu vijftig meisjes door de Juzuïeten ouderwezen wor den. Zij hebben veel vee, dat door dejouge Indianen wordt verzorgd. Zjj hebben mo lens, werkplaatsen eu altijd ziju bet de In diaueu, die aau het hoofd dezer inrich tingen staan eu die er als de beste werk lieden arbeiden. Ik had dikwijls opgemerkt, dat advertentiën. haar in vuur brachten, en daarom schafte ik, onder voorwendsel van haar loffelijk voorbeeld van zuinigheid te volgen, de krant af; maar mijne voorzorg was te vergeeets. Door welke noodlottigheid, of door welke samenspanning weet ik niet, maar elke catalogus van verkooping van inboedel komt haar in handen, elke adver tentie van een pas geopend magazijn ligt in haar zakboek en ze weet hot eerst van al hare buren wanneer er ergens een uitverkoop tegen verminderde prijzen voor contant geld is. Wat zij ook te doen heeft, welke afspraak zij ook heeft gemaakt, niets kan haar weerhouden van naar eene verkooping te gaan waarvan zij altijd terugkomt iu de grootste tevredenheid over hare slimheid, dat zij zulke koopjes heeft weten te krijgen. De kruier legt zijn pak iu de gang neer; zij laat hare nieuwe aanwinst zien, en brengt het overige van den dag door met te bedenken waar zij die zal bergen. Zij kan niet dulden dat iets incompleet is, dus brengt de eane koop de noodzakelijkheid van een an deren mede; zij heeft twintig veereu bedden, natuurlijk meer dan wij gebruiken kunnen, en nog onlangs heeft zij een gelijk aantal dekens en spreien en eene groo'.e rol linnen voor laken gekocht, omdat de verkooper haar zeide, dat zij die voor een koopje kon krijgen. »Toen ik deze Missie bezocht, bouwde men juist twee scholen; bet werk werd door de leerlingen zeiven verricht. Men kan ouder dit ruw klimaat het maïs niet in 't groot teelen, maar men oogst er iu vol doende boeveelheid peulvruchten en liaver. Nergens zag ik selioonere paarden, dan iu deze Missie. Vijf Fraters en vijf Liefde zusters waren voldoende voor de school. Kort voor mijn vertrek bad er een examen plaats eu ik verklaar, dat ik in onzen gau- schen Staat nergens zulk een goedgeslaagd examen van kinderen op zulk een jongen leeftijd heb bijgewoond. >De meisjes leereu er bet huishouden, de handwerken eu de muziek eu velen wor den er als onderwijzeressen opgeleid. De knapen worden voor deu akkerbouw eu voor de veeteelt gevormd; ook leeren zij het smids-, timmermans- eu sckrijuwer- kersvak. Ik verzocht Pater Van Gorp, de directeur dezer Missie, mij eenige nadere mededeelingen te geven eu mij liet wou dervolle van bet succès zijner school te verklaren, waaraan hij met genoegen vol deed. En door die mededeelingen betoogde deze eerwaardige Priester daghelder, dat de Jezuïeten den sleutel der beschaving heb- den gevondeu en dat dit de vrucht is van hun ouvermoeideu arbeid. »Dat ieder Afgevaardigde per den Nortb- Pacific-spoorweg zich naar een der stations in Montana begeve en liij zal pachthoeven zien met bet schoonste vee, Indianen, die de zagen scherpen, houtkappen en huizen bouwen, voorts zal hij ondervinden hoe de Indianen geregeld de godsdienstoefenin gen bijwonen eu de school bezoekeu. Ik bezocht de niet-Katholieke scholen bij elf Iudiaueustammen, waarde leerlingen niets leeren dan bet stelen van paarden; slechts op één dag der maand worden de scholen bezocht eu wel op deu dag dat er levens middelen worden uitgedeeld. Het is onmo gelijk de jonge Indianen op te voeden, als zij dagelijks iu den schoot kuutier familie wederkeeren. De Roodhuiden zijn er be paald tegen gekant, dat men hunne kin deren leert werken. Het werken is bij beu de taak der vrouw, het verlaagt den man- Het tweede Hoofd der Platkojipen be klaagde zich bij mij, dat men de knapen iu de school tot den arbeid aanspoorde- Hij wilde niet, dat zij aan vrouwen gelijk zouden worden en dat zij zich door een Zoo wordt het hoe langer hoe voller in mijn huis. De eetkamer staat zoo vol met tafels, dat het eten nauwelijks opgedischt kan wordende huiskamer is zoo opgestapeld vol inet porselein( dat ik er niet durf binnenkomen, en in elk portaal heb ik eene kloken van de helft dei- vensters in de bovenverdieping is het licht be timmerd door planken. Dat alles zou echt«r nog te verdragen zijn, als ik niet gedoemd was van ingelegden voor raad te leven. Zij weet dat liet bij kleine hoeveelheden duur koopen isdaarom hebben wij heele var kens eu viereudeelen van ossen een gedeelte van ons vleesch is niet recht zuiver meer voordat het gegeten wordt, en een gedeelte wordt wegge worpen omdat het bedorven ismaar zij houdt haar «ysteem vol en wil niet in 't klein koopen. 't Is hare grootste zorg dat de stukken ruiid- vleesch gebraden worden naar volgorde zooals zij gekocht zijn; dat de laatste zak erwten niet geopend wordt voordat de inhoud van den eersten opgegeten isdat elk veeren bed op zijne beurt in gebruik wordt genomen, dat de karpetten eens in de maand uit de kasten genomen en uitge klopt en afgeschuierd worden, en de rollen lin nen nu eu dan voor het vuur worden geo pend. handwerk zouden verlagen. »Ik verlang niet zeide hij, dat men onze kinderen naar de Vereenigde Staten zende, ook weusch ik niet, dat zij opgevoed worden in denk beelden, die iu tegenspraak zijn met de levenswijze der Indianen.* »De Jezuiëteu,* aldus verklaarde Mr. We st in den Senaat,vonden de oplossing dezer vraagstukken. Zij hebben scholen met in ternen (leerlingen, die iu of bij de school wo nen, in Engeland boarding-schools genaamd) en industrie-scholen, waar de kindereu slechts eenmaal per week door de ouders worden bezocht en dan nog in tegenwoor digheid van een Geesteljjke. Als de ouders gedurende deu visch- of jachttijd komen, verleent men hun deu toegang niet, drin gen zij er op aau, dan worden hunne kin deren teruggezonden. Na deze verklaring vroeg de Afgevaar digde West 25,000 dollars ter ondersteu ning dezei'Iudianeu-scholen.Vervolgeus n am Mr. Dawes, Afgevaardigde van Massachu- sets, het woord eu zeide: »Ik heb iu alle opzichten dezelfde goede gevoelens omtrent de Jezuïeten-scholen als de geachte Afge vaardigde van Missouri. De Jezuïeten heb ben groote dingen gedaau eu ik gevoel mij gelukkig te verklaren, dat het beu beter gelukte dan alle anderen. Ik ben inderdaad niet zoo zeer met de Jezuïeten ingeno men, waut ik werd iu de secte der Pres byterianen opgevoed, die iedereu Jezuïet voor een duivel houden, maar ik verklaar dat er iu Noord-Amerika geen enkele In dianenstam gevonden wordt, die in bescha ving eu ontwikkeling deu toets der ver gelijking kan doorstaan met do Platkop- Indianen, welke door de Jezuïeten werden geciviliseerd. Iu de elf Protestantsche Mis siën, die ik bezocht, en ik spreek als Pro testant, wareu de daar gevestigde Missi onarissen niet in staat de Indianen een stap vooruit te brengen, terwijl de Jezuïeten slechts twee Missiën bezitten; daar vindt men echter de pachthoeven iu deu besten toe stand, door beschaafde menschen en ijverige Christenen bewoond.* Aau het gesprokene voegde Mr. Iuuyal, Afgevaardigde van Causae, nog bet vol gende getuigenis toe; »Ik heb mij 25 jareu lang met de Indianen-quaestie bezig ge- boudeu. Ik stond iu veelzijdige relatie met de Iudiauen en ik ben aan huuue eigen aardigheden gewend. Ik onderzocht hunne Van tijd tot tijd laat zij werklui komen om zes klokken te regelen, die nooit loopeu, en vijf windassen, die op de vliering liggen, schoon te maken, en eene vrouw, die in eeue steeg in onze buurt woont, verdient haar kost met het schuren van al liet koperwerk eu tin, dat, als het geschuurd is, slechts weder wordt nederge- legd om opnieuw te beslaan. Altijd stelt zij zich een tijd voor dat zij alles wat zij heeft opgezameld zal kunnen gebruiken. Zij heeft vier spiegels, die zij niet iu haar huis kon ophangen, en zij betaalt huur voor een grooten koperen brouwketel in een magazijn, omdat wij, als wij buiten wonen, zeiven ons bier zullen brouwen. Dat leven bevalt mij volstrekt niet, maar ik weet er niets aan te veranderen. Al de getrouw de manuon, wien ik om raad vraag, zeggen, dat ik maar geduld moet hebben; maar e»nige oude vrijers ziju van meeniug dat zij, omdat zij zooveel van verkoopingen houdt, zelve ook maar eens eene verkooping moet houden; en ik geloof wer kelijk, dat ik het besluit zal nemen eens eeue veiling van haar opgegaardeu voorraad aan te kondigen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 1