BUITENLAMP. B1 N N E N LAND. GEMENGDE BERICHTEN. opvoeding in Carlisle, in Hampton, in Santa Fé, waar eeue instelling der Jezuïeten be staat, en ik geloof, dat dit het merkwaar digste schouwspel is, 't welk men zich kan denken. De hoogst geduldige arbeid der Jezuïeten heeft op de laatstgenoemde plaats wonderen voortgebacht en dat nog wel ouder de meest ongunstige omstandig heden, namelijk te midden van wilde Na- vagoes, Puebla's en andere stammen, welke in de omgeving van Santa Fé zijn geves tigd. Op zulk eene wijze werken de zoo zeer ten onrechte verguisde Jezuïeten aan de beschaving van Indianen in Noord-Amerika. Zij verlangen van de Regeering niets meer dan de vrijheid, om hun zegenrijken arbeid te kunnen volbrengen zonder door slechte agenten of geldzuchtige secte-predikers te worden benadeeld. Inderdaad, ook ten opzichte van de waar deering en de eerbiediging der edele zonen Loyola's moesten Von Bismarck en zijne maats bjj de Amerikaansche Senatoren in de leer gaan. Zij zeiven, het land en de volkeren zouden er ongetwijfeld wel bij varen. De arbeid in de arsenalen van Engeland wordt onafgebroken voortgezet. In verschei dene afdeeliugen te Woolwich, vooral in de kanongieterij,werd gisteren den ganscheu dag gewerkt, ten einde gereed te komen voor de nieuwe kruisers America en Oregon Er worden aaustalten gemaakt om de es kaders in de Chiueesche eu Australische wa teren terstond met pantserschepen te ver sterken. Het eskader voor de Oostzee zal zeer sterk zijn en vermoedelijk gecomman deerd worden door Admiraal Hornby. Vol gens de ramingen van den Minister van oorlog zijn er 52,672 man troepen van alle wapenen onverwijld beschikbaar voor buiten- laudschen dienst. De Petersburger correspondent van de Pall Mall seint in hoofdzaak de door Rusland officieel verkregene inlichtingen omtrent het gevecht tusschen de Afghauen eu de Russen. Generaal Komaroff kreeg, geheel overeenkomstig de afspraak van 17 Maart, stellige order om niet te avanceeren tenzij de Afghanen oprukten. De Afghanen nu hebbeu de botsing op 30 Maart ver oorzaakt, doordien zij in grooten getale de rivier ziju overgetrokken eu de positie van Komarefl's linkervleugel dreigden in te ne men. Komaroff protesteerde tweemaal tegen die beweging der Afghanen, maar het was te vergeefs. Hij bevond dat de Afghauen op Eugelsch advies de nieuwe stellingen haddeu bezet, eu hij toont zijne Regeering aan dat het hun voornemen was bet Rus sische kamp 's nachts aan te vallen. Daarom avanceerde hij, met slechts 1200 man onder zijn commando, naar Poilik Histi, aan den rechteroever der Koeshk-rivier. Hier begon nen deAfghaneu op de Russen te schieten. De Russen beantwoordden den aanval met het vuur der ruiterij. Op die wijze ontstond er een gevecht, dat eindigde met de ne derlaag derAfghaneu. De Russen ontruimden daarna het gebied van Peudjeh en keer den naar den linkeroever van de Koeshk- rivier terug. De correspondent van de Pall Mall ver zekert dat de Russische Regeeriug het ge beurde betreurt; ook betreurt zij de rol die Engelsche officieren daarin gespeeld hebbeu; maar zij hoopt dat de ouderhau- deliugeu voortgezet zullen worden op den verkregeu grondslag. De opstand in Kordofan tegen den Mahdi breidt zich op groote schaal uit. De Mahdi zou vertrokken zijn naar de streek waar de opstand heerscht, de bewaking van Khartoem overlatende aan den Emir. Lord Woiseley zal binnen kort naar Soeakin vertrekken, maar hij zet de voor bereidingen voort voor een veldtocht naar Khartoem in den aanstaanden herfst. Een telegram uit La Libertad meldt dat de vrede geteekend is tusschen San Salvador en Honduras, welke laatste Staat zich aansloot bij het bondgenootschap tegen Guatemala. De geallieerden trekken op tegen de stad Guatemala, en werden op verschil lende plaatsen door de bevolking van dien Staat met blijdschap ingehaald. De drankwet werd na korte discussie, met bijna algemeene stemmen door de Eerste Kamer aangenomen. Slechts de heer Van Naamen stemde tegen. De Staatscourant meldt, dat op 11 April aan Z. M. den Koning vanwege Z. H. den re geerenden Vorst van Saksen-Altenburg de offi— ciëele mededeeling is gedaan vaG het voorgenomen huwelijk van li. K.. H. mevrouw de Prinses Hendrik der Nederlanden met Z. D. H. Prins Albert van Saksen-Altenburg, Hertog van Saksen. Over hit verrichte van Zr. Ms. Stoom schip Atjeh ter westkust vau Afrika, wordt ons het volgende medegedeeld: Om de bevolking van Fulila, eene landstreek op de kust van Afrika, te straffen wegens ge pleegde geweldenarijen tegen den aldaar gevestigden Nederlandschen factorijhouder, is den 12der. Februari de landings livisie der Atjeh, sterk 100 man, onder bsvel van den luitenant ter zee H. O. VV. Planten, aldaar gedebarkeerd, en heeft na een uiterst moeitevollen tocht door het gebergte vier groote negerdorpen aangevallen, na heftigen tegenstand genomen en, na de bevolking ver jaagd te hebben, verbrand. De divisie had één gewonde. Na een even moeilijken terugtocht, waarbij de divisie door het verraad der gidsen verdwaald is geweest, keerde zij des avonds van den volgenden dag aan boord terug. De heer E. Hollman, te Maastricht, is door Z. H. den Paus benoemd tot llidder der St. Gregorius-orde. Voorhout, 14 April. Den llu April jl. overleed des avonds laat, plotseling, in den ouderdom van 45 jaren, de Zeereerw. heer A. 2E. Corbiere, sedert 1879 Pastoor alhier, voor dien tijd Pro fessor te Hageveld. Z. E. bouwde alhier de nieuwe prachtige kerk cn maakte zich bij de bevolking zeer bemind; zijn overlijden heeft haar dan ook in de diepste smart gedompeld. Zevenbergen, 14 April. Tengevolge van de gedruktheid in den landbouw, zijn de loonen der veldarbeiders verminderd. Thans wordt aan de veld werksters slechts 40 ets. per dag betaald. Leeuwarden, 14 April. Het is der politie alhier gelukt, de hand te leggen op twee ge vaarlijke straatdieven, die, zooals later bleek, zich bij verscheidene ingezetenen aan diefstal van waschgoed hadden schuldig gemaakt. De eene, in het stadsplantsoen aangetroffen, trachtte op allerlei wijze te ontkomen, op 't laatst zelfs door in de gracht te springen, doch een der aldaar surveilleerende politie-beambten mocht er tcch in slagen, hem in handen te krijgen. De ander werd ontdekt op een openbaar privaat, en was nog in 't bezit van de gestolen voorwerpen. Een soort van ijdelheidsbelasting wordt in Frankrijk geheven. Daar betaalt ieder, die een verworven buitenlandsche ridderorde wil dragen, een zekere som voor het recht daartoe. Voor een lintje in het knoopsgat wordt 100 franks, voor een hals-orde 150 fr., voor een orde met de ster 200 fr., voor een grootkruis 300 fr. betaald enz. Alleen militairen boven den rang van kapi tein zijn van die bepalingen uitgezonderd. Een niet alledaagsch geval heeft zich voor de rechtbank van Gastelnuovo Garfagna- na voorgedaan. Daar de president een toon voerde, die den aanwezigen advocaten en procureurs niet beviel, hebben dezen allen de zitting verlaten; zij verkiezen niet meer te pleiten Te Mangkoenegaran in het Soe- rakartasclie woont een oud, welgesteld inlander, een Maloier, die veel ondervinding in de wereld heeft opgedaan. Hij heeft gedurende tal van jaren door den Archipel rondgezworven als matroos. Hij spreekt vijftalen: Hollaudscli, Maleisch, Javaansch, Eugelsch en Spaansch. Do laatste taal heeft hij te Manilla eu het Engelsch door omgang met zijce Europeesche collega's op een Engelsche stoomboot aangeleerd. De man legt zich nu toe op het Volapuk. Hij kan lezen eu schrijven, en hoopt, voorgelicht door een boek van Servaas De Bruijn, ook de wereldtaal aan te leeren. B ij d e G e m e e n t e r a a d 8-v e r k i e z i n- gen te Zaandijk verkregeu de candidateu der so ciaal-democraten ieder.... 4 stemmen. De heer Honigmann, te Greven- brüek, bij Aken, uitvinder van den natronstoom ketel heeft nu ook eene stoomvigelante gemaakt, bij welke de toestel voor de afdamping van den stoom zóó met den stoomontwikkelaar is verbon den, dat de verdunde natronoplossing in den ua- troustoomketel zelf kan worden gecondenseerd. Als de toestel in gereedheid is gebracht, kan het rijtuig 20 tot 30 kilometer afleggen, terwijl bij de arbeidsdrukkiug van 4 atmosferen, die aan houdt, in den natronkotel eene tegeudrukkiug van ongeveer 1 atmosfeer zal onstaan. Deze ge combineerde toestel zal evenzeer gebruikt kunnen worden voor oorlogschepen, met name torpedo- booten, bij wtlke snelheid eu gemis vau rook groote voordeelen ziju. De machine werkt daarbij met hooge drukking en zonder vuur. Voor jonge dames is in Ween en de allerlaatste mode om een naamletter of mono gram, van zilver of goud geborduurd, op de borst te dragen; jonge dames, die veiloofd ziju, mogen ook andere letters, dan die van haar eigen naam op die wijze met zich voeren. De antiphoon is eene in Duitschland geoctrooieerde uitvinding van den kapitein D. M. Plessuer. Hij dient om het trommelvlies tegen onaangenaam straatrumoer, wanluidend piano-ge- tjingel van meedoogenlooze buren en dergelijke wanklanken meer te beschermen eu aan hen, die veel met het hoofd arbeiden, de noodige rust te verschaffen. Het toestel bestaat uit twee vernik kelde metalen balletjes, welke door een ankervor- migen steel, waardoor zij in het oor worden vast gehouden, aau elkander zijn verhouden, en den gehoorgang gemakkelijk en zonder den minsten hinder te veroorzaaken, afsluiten. De werking wordt zeer geroemd, zoodat iemand, die eens aau het gebruik van de antiphoon is gewend, er moei lijk van zal afstappen. In tegenstelling van de telephoou, die geluiden en tonen uit de verte binnen het bereik van het gehoor brengt, verhindert de antiphoon zelfs de meest nabij zijnde geluiden tot de gehoorgang door te dringeu. De bestuurders van het groote en prachtige Netley-ziekenhuis bij Southampton ontvingen verschillende brieven van onbekenden, waarin gedreigd werd het gebouw door dynamiet in de lucht te doen vliegen. Djzer dagen is een pakje in de nabijheid van het hospitaal gevonden, dat een ontploffingsmiddel bevatte. Meu heeft nu buitengewone maatregelen genomen voor de veiligheid der inrichting. Een jongmensch, te Palermo, die in dronkenschap zich bij een gloeienden oven te slapen had gelegd, is levend verbrand, doordien ziju kleereu in brand waren geraakt. Volgens het 20ste jaarverslag der commissarissen van de bekende Peabody-gebou- wen te Londen, was tot dusver meer dan een millioen pond sterling aan den opbouw en de inrichting der gebouwen uit het Peaboyfonds voortgesproten besteed, en waren daardoor op het einde van 1814 18,453 personen vau den werkenden stand in 10,144 kamers gehuisvest. De huur van elke kamer bedraagt ongeveer 1,20. Te Moskou is op Goeden Vr ij dag een hevige brand uitgebroken in een houten huis van twee verdiepingen, waariu een atelier voor vrouwenkleederen was gevestigd. Negentien personen, grootendeels meisjes van 13 tot 20 jaar, die aldaar werkzaam waren, zijn bij die ramp omgekomen. Als een blik met ingelegde pro visie geopend en slechts een gedeelte vau wat het bevat er uitgenomen wordt, werkt de lucht op het blik eu soldeersel, waardoor de inhoud eeu gedeelte daarvan oplost. Het blik moet da delijk geheel geledigd en het ongebruikte ge deelte in eeu aarden pot gelegd wordeu. Alp house De Rothschild, die zich te Parijs candidaat heeft gesteld voor de Academie, wordt als musicus aanbevolen, wegens de muziek die in zijn millioenen ligt. Eene dame te 'a-G ravenhage had bij de schoonmaak en in de bij die gelegenheid meestal heerschende manie tot opruimen, aau de meid eeuige papieren en doosjes gegeven om te vernietigen, zonder zich, zooais later bleek, vol- doeude van den inhoud op de hoogte te stellen. De meid, wel wondervolstrekt niet nieuwsgierig, wierp eeu eu ander in het fornuis. Na eenige oogeublikkeu volgde eene vrij sterke ontploffing. Eine pan met geurigeu inhoud voor 't diner sprong aan stukken, en juist terwijl de meid een onder zoek naar de oorzaak van de verwoesting wilde instellen volgde eeu tweede explosie eu werd een gat in den bodem vau een te vuur staanden wa terketel geslageu, waardoor een zelfwerkend blusch- toestel ontstond, dat even vlug als het Grinvell's- blusch-apparaat het vuur doofde. Bij het nu in gesteld onderzoek bleek, dat in eeu der papieren of doosjes 5 of meer revolverpatronen, welke de heer des huizes in een laadje van eene kast had geborgen, waren geweest, althans 3 gevulde pa tronen werden nog gevonden. Een student te Napels, die gedro- pen was eu bijgevolg ziju examen moest overdoen, telegrapheerde aau ziju ouders: „Schitterend succes! Met algemeene stemmen hebben de examinatoren het bis gevraagd". Te Teignmouth overleed aan de gevolgen eeuer langdurige ziekte Mgr. Coffin, Bisschop van Southwark, eeu der twee Katholieke bisdommen van Londen. De Prelaat was in 1819 te Brighton geboren, studeerde te Oxford en werd in 1843 aldaar tot de Protestautsche Evangelie bediening toegelaten. Twee jaar later ging hij tot de R. Katholieke Kerk over en werd in 1847 te Rome, waarheen hij zich met Kardinaal Newmau had begeven, tot Priester gewijd. Nu drie jaar geleden verving hij Mgr. Danelle als Bisschop van Southwark. De hooggeachte overledene stond in aanzien als eeu voortreffelijk kanselredenaar. 't Stelen van ledige brandkasten schijnt geen voordeel genoeg meer op te leveren. Uit eeu stalling op Kattenburg te Amsterdam toch werden Zaterdag een tilbury, twee paarden eu een partij paardentuig ontvreemd. Mis schien rijden de dieven nu naar een andere stad waar voller brandkasten te vinden ziju. De verdeeling der plaatsruimte op de tentoonstelling te Antwerpen is als volgt: België beschikt over 25,000 v. m.Frankrijx over 20,400, Duitschland over 6500, Italië over 4000, Engeland over 3600, Oostenrijk over 3000, de Vereenigde Staten van Amerika, Rusland en Hol land hebben elk 2000 v. m. Zweden en Noorwegen 1300, Canada heeft er 1200, Luxemburg 600, Spanje en Zwitserland hebbeu iede* 300 m., Bra zilië en de Zuiderstateu van Amerika 200, San Salvador, Haïti eu Turkije 150, Portugal en Mo naco 100, Servië heeft er 60, Paraguay 150 en de Congo ook. Men denkt tegen 2 Mei gereed te zijn. Te Veendam werd dezer dagen de Catechisatiebus voor do armen uit de catechi- seerkamer van Ds. A. gestolen. Als vermoede lijke daders worden een viertal jongens van 12 14 jaren verdacht. De dieven zijn door het raam ingeklommen en hebben de bus op een stuk land achter de pastorie opengebroken, het geld er uit genomen en de bus met zand ge vuld in eene sloot geworpen. De zaak is in han den der justitie. Eenige inwoners van den Elzas hebben, ter gelegenheid van Bismark s 70sten geboortedag, een gouden eerepeuuing en een eerediploma gezonden aan.... den kok van den Rijkskanselier, den Heer Eye, „als dankbare er kenning voor de zorg, welke hij draagt voor de gezoudheiil van ziju meester.''' Bétise humaine oü sont tes limites.' De rechtbank te Roermond ver oordeelde jl. Donderdag J. Janssen, uit Suchte- len, Pruisen, tot ééne maand celstraf, wegens diefstal van eene groote partij worst, onder de gemeente Maasniel. De vreemdsoortige wijze, waarop J. aangehouden werd, verdient melding. Na het plegen ven dan diefstal vluchtte hij in de richting van Roermond, tot aan de Maas, achtervolgd door eenige boeren uit Maasniel; zich den aftocht afgesneden ziende, sprong hij in de rivier. Toen hij de politie zag komen, kwam hij uit het water en gaf zich aan deze over, blijde dat hij nu van de hem achtervol gende boeren bevrijd was. De oudste burgemeester van ons land, de heer L. Kars te Bellingwoude, die 1 April jl. zijn 85u verjaardag vierde, is 9 dezer overleden. Door den Pruisischen Minister van Buitenlandsche Zaken is eene circulaire ge richt aan een der provinciale collegiën van school toezicht, waarin hy waarschuwt tegen het met werk overladen der meisjes, die onderricht genieten op de inrichtingen van middelbaar ouderwijs. Dikweif wordt zooveel van haar gevorderd, dat zij tot in den nacht moeten studeeren. De Mi nister verlangt dat daartegen streng zal worden gewaakt. Een gewezen millioenenbezit- ter te Berlijn biedt nu het laatste overblijfsel van zijn vroegere grootheid te koop aan, nl een fraai familiepraalgraf, dat indertijd 18,000 Mark (ƒ10,800) heeft gekost. E; staan zes doodkisten in, maar die zouden er uit verwijderd worden. De man is door den nood tot dezen wreeden stap gedrongen. Hij is nu arm, en hij bewoont een paar kleine vertrekjes in het huis dat eens zijn eigendom was. Zijn vrouw is ziekenoppaster. Hij zelf kan zoo goed als niets, daar zijne ouders, in het vertrouwen op hun rijk dom, hun zoon niets lieten leeren. Te Par ij s is Zondag de internatio- nale bakkerij-tentoonstelling in de Champs Elysées plechtig geopend door den Franschen Minister van landbouw Hervé Mangou. De opbrengst vanhetpersonen- vervoer der Noord-Zuidhollandsche Stoomtram weg-Maatschappij HaarlemLeiden bedroeg in de maand Maart 3320,537» het goederen vervoer bedroeg/235,16, zijnde over het geheel 4,10 per dagkilometer. Te Halsteren (N.-B r.) zijn reeds de eerste asperges gestoken uit den kouden grond zonder eenige bedekking. Tusschen Kuollendam enWor- metveer had dezer dagen eene brutale aanranding plaats op klaarlichten dag. Tegen 5 uur des na middags werden op slechts enkele minuten afstand van Knollendam een boerenmeisje door een lied- jesverkooper de gouden oorbellen uit de ooren gescheurd. Hij ontnam haar daarop tiaar geld en wierp haar van den dijk. In deerniswaardigen toe stand keerde zij naar Knollendam terug. Gelukkig was de dokter met zijn rijtuig op het dorp. Deze achterhaalde den deugniet en hall het geluk hem in Wormerveer aan de politie over te leveren. Ferry is om w a t v e r s t r o o i i n g t e zoeken naar Italië gereisd. Het land waar de ci troenen bloeien is voor den gevallen staatsman eeu aangenamer verblijf dan zijn vaderland, dat op 't oogenblik slechts rotte appelen voor hem over heeft. Woensdag 11. werd te Breda be graven J. Mol, metselaar, oud 37 jaren. Omtrent de oorzaak van diens dood deden zich geruchten voor, welke der justitie aanleiding hebben gegeven zijn lijk te doen opgraven en eene lijkschouwing te doen plaats hebben. Dit leidde tot de ont dekking, dat Mol aau eene schedelbreuk, had geleden, en tot het vermoeden dat deze hem zou ziju toegebracht door den metselaar J. D., met vvien hij, tijdens hij met dezen, nu Maandag a. s. vóór vier weken, in den Zandberg werkzaam was, een nogal hevigen twist had gehad, die tot handtastelijkheden was overgegaan. Het gevolg hiervan is geweest dat J. D., die als een trouw werkman en een braaf huisvader bekend staat, eergisteren-middag gearresteerd en naar het huis van arrest is overgebracht. Volgens een berichtgever van The Times, zijn minstens 200 Russische officieren van het leger en de vloot gevaugen, ouder ver denking van hoogverraad. Onder de troepen, vooral onder de zeer slecht betaalde meerderen, moet een ontvredeu stemming heersohen. Spierkracht van mannen en vrouwen. In Pa- tij) werd onlangs eeu ouderzoek daarnaar ingesteld. Bij 64 mannen en 52 vrouwen uit den middelstand, gezond en flick gebouwd, uiterlijk elkander weinig ontloopende, werd de spierkracht onderzocht. Men nam daartoe eene weegschaal, die, op eeu v«er rus tende, neergedrukt moest worden. De sterkste man oefende een druk van 190, de zwakste een van 90 pond uit, de sterkste vrouw 99,de zwakste 36 pond. Gemiddeld was dat alzoo 126 bij de matiuen eu 74 bij de vrouwen. De krachtsontwikkeling was bij de mannen 22 pond meer met-de rechter dan met de linkerhand; bij de vrouwen was dit ver schil slechts 12 pond. Bij de mannen waren de kleinen meestal even sterk als de grooteren bij de vrouwen was dit echter niet het geval. De volgende zaak is, naar de Zw. Ct. bericht, bij de rechtbank te Zwolle in behandeling. De predikant der Herv. gemeente te Nunspeet stond nl. terecht ter zake van den 19n Dec. jl den president van het college der kerkvoogden te hebben uitgescholden. Er waren zeven ge tuigen van de zijde van het O. M. gedagvaard, eu twee door beklaagde opgeroepen getuigeu gehoord.Uit de verschillende getuigen-verklaringen bleekdat de predikant, die reeds ongevetr 2 jareu smacht naar de betaling van ziju trakte ment, de heeren kerkvoogden wilde beletten te gelijkertijd dat er onder zijn praesidium eene ver-»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 2