BINNENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. Voor geest en hart. Ter behartiging. STEDELIJK NIEUWS. In zijn derde editie maakt de Daily Telegraph eene dépêche uit Weeneu open baar, volgens welke het antwoord van het Russische Kabinet aan de Engelsche Regeering de volgende zinsnede bevat: »Mij is door den Czaar gelast, aan het gou vernement der Koningin te doen weten, dat, naar de stellige overtuiging van den Czaar, een oorlog eene ramp zou zijn voor beide landen. Zijne Majesteit heeft de vaste hoop, dat eene spoedige en gemakkelijk te vinden schikking tot stand zal komen*. Door den Russischen ambassadeur is een antwoord per telegraaf gezonden, waar in hij mededeelt, dat »het Engelsche Ka binet aan de mededeeling van Uwe Excel lentie een gunstig onthaal geschonken heeft*, en dat »er reden is op eene vre delievende oplossing te hopen Volgens een gerucht, afkomstig uit in- landsche bron, zou tengevolge van het be zetten van sommige plaatsen door de En- gelschen, waar Osman Digna rekende zich van water en fourrage te kunnen voorzien, diens geheele troepenmacht verstrooid zijn. Uit Varna wordt aan de Daily News geseind dat de Porte gelastte in alle pro vinciën reserves gereed te houden. De Times verneemt uit Constantinopel dat Turkije Maarschalken gezonden heeft naar Erzeroem om de troepen te iuspec- teereu en de fortificatiën te versterken. Groote hoeveelheden krijgsmateriaal zijn vertrokken naar Trebezonde. De Daily News verneemt uit Odessa dat Rusland een buitengewone bedrijvigheid ontwikkelt aan de Zwarte Zee; dag en nacht wordt in de arsenalen te Sebastopol eu Ni- cola jeff voortgewerkt. Door de gevolmachtigden der Repu blieken van Centraal-Amerika is het vrede verdrag onderteekend. In zijn antwoord op het Voorl. Verslag der Eerste Kamer over zijne begrooting, deelt de Mi nister van financiën mede, dat de adviezen van de Kamers van koophandel er. fabrieken, ont vangen omtrent den voorgenomen tabaksaccijns, de Regeering tot de overtuiging hebben geleid dat het voorshands raadzaam is dergelijke belasting niet in te voeren. De Maasbode is in de hooge politiek niet geheel homogeen met De Tijd. Zij zegt toch: «Het grootste kwaad, hetwelk de rechterzijde op dit oogenblik zou kunnen treffen, ware een algemeene Kamer-ontbinding". De hoofdstukken Buittnlaudsche zaken Justitie, Binnenlandsche zaken, en Onvoorziene uitgaven zijn of met algemeene stemmen of met 1 stem tegen, gisteren door de Eerste Kamer aangenomen. Het hoofdstuk Marine is met 6 teemmen tegen, en dat van financiën na nog veel discussie mede aangenomen met 25 tegen 11 stemmen. Overveen, 17 April. De heer C. Rusman alhier, behaalde op de bloemententoonstelling te 'sGravenhage twee eerste en twee tweede prijzen, benevens de hoogste bestuursprijs voor zijne in zending van hyacinten. Zaandam, 17 April. Tot lid van den gemeen teraad alhier, is gekozen de heer C. Kamphuijs (Katholiek), met 155 van de 282 uitgebrachte geldige stemmen. Op den heer W. J. Pekelha- haring vverden 121 stemmen uitgebracht. Amsterdam, 17 April. Door het Dage- lijksch Bestuur is afwijzend beschikt op eene aanvrage van de Amsterdamsche Afdeeliug van het Sociaal-Democratisch Bond in Nederland, om in de2e gemeente een openbare inzameling te houden ten behoeve van de noodlijdende steeuko- lenmijnwerkers in België. Wagemngen, 17 April. Door eenige werk bazen alhier zal, naar men verneemt, eene loons vermindering worden ingevoerd. Zij doen dit, in de hoop dat er dan meer werk door de werkge vers zal worden aangeboden. Breda, 17 April. Bij de oefeningen in het schieten alhier, heeft een soldaat, die bij een ob servatie-post was geplaatst, door een schot het linkeroog verloren. Scheveningen, 17 April. Gisteren ontving de waterschout alhier uit Ostende. het bericht, dat voor het tribunaal te Brugge in appel worden behandeld de zaken derBelgische schippers onlangs door de rechtbank te Ostende veroordeeld wegens het vernielen van haringnetten enz. van Holland- sche schepen. Ook het openbaar ministerie bij het tribunaal te Brugge heeft wegens de gering heid der opgelegde straf geappelleerd. Oosterbeek, 17 April. Zou dag-avond is ze kere G., alhier, die zich in geen nuchteren toestand langs de Oosterstoomtram te slapen had gelegd, door den laatsten trein van Wage- ningen naar Arnhem aangereden. Eerst den vol genden morgen vond men zijn zwaar verminkt lichaam. Het bleek, dat hij een arm gebroken en aan zijn hoofd zóó zwaar was verwond, dat er weinig hoop op zijn behoud bestaat. Arnhem, 17 April. Voor de rechtbank alhier stond gisteren iemand terecht, aangeklaagd dat hij een plakzegel, dat reeds aan een wisselbrief was gehecht geweest, daarvan had afgenomen, om het ten tweeden male op een anderen wissel te gebruiken. Ter zake hiervan werd tegen hem door het Openbaar Ministerie eeno geldboete van 50 gulden, subsidiair zeven dagen gevangenisstraf ge- eischt. Dinsdag a. s. uitspraak. Groningen, 17 April. Sedert 20 Maart j. 1. was uit deze stad spoorloos verdwenen de heer W. P., adsp. landmeter, oud 24 jaar, geboren te Bolsward. Na alle pogingen tot opsporing tever geefs te hebben aangewend, heeft men thans het lijk uit het Verbindingskanaal opgehaald. Leiden, 17 April. Een dertienjarige wielrijder uit deze stad, had gisteren onder de gemeente Oegstgeest het ongeluk, met een been onder de Bijnlandsche stoomtram te geraken. Hij werd zwaar gekwetst naar het academisch ziekenhuis vervoerd, waar het been werd afgezet. Maandagjl. zijn te Ne w-Y o r k niet minder dan acht ir. aanbouw zijnde huizen in eengestort. Vier en twintig werklieden werden onder het nedervallende hout en steen begraven, van wie er vier bij het afzenden van het bericht nog niet gered waren, en dus wel omgekomen zullen zijn. De overigen bekwamen allen min of meer ernstige verwondingen. Een kenmerkende gebeurtenis heeft in de laatste dagen van het carnaval te Commessaggio plaats gehad, waar de agrarische beweging in vollen gang is. Een groot anutal in woners hield een maskerade, een soort van alle gorische voorstelling, op het marktplein, waarbij een deel der gemaskerden, als hooggeplaatste heeren verkleed, aan een feestdisch aanzat. Plotseling drong een havelooze bende het plein op en verjoeg brullende en fluitende de aanzittenden. Daarna gingen de oproermakers aan den feestdisch zitten en aten alles op. Wat een prachtig symbool van eiken opstand: uóte toi de la afin que je m'y mette Bij de uitspruitsels van den ver- maarden duizendjarigen rozenstruik te Hildesheim zijn nu bordjes geplaatst, welke het jaar van hun ontstaan vermelden. De oudste dier loten is uit 1789; de tweede uit 1839; de derde uit 1863; de vierde uit 1877 en de vijfde uit 1884. De laatste, welke den 4en Juni van verleden jaar het eerst ontdekt werd, heeft zich reeds buitengewoon ontwikkeld; hij is nu centimeter dik eu on geveer 2.7 meter lang. Een inspecteur van de Magasins du Louvre te Parijs zag Zaterdag een net gekleede dame met grijs haar een stuk goed van de uit stalling wegnemen, Onmiddellijk verzocht hij haar hem te volgen naar het politiebureau. Nadat de dievegge eerst tegen den inspecteur uitgevaren had, trachtte zij dezen later om te koopeo en bood eerst haar horloge met ketting, daarna een bankbiljet van 500 fr. aan. De inspecteur bleef echter weigeren en bracht haar voor den com missaris van politie. Bij een huiszoeking in haar woning werden gevonden: 14 kanten mantilles van hoogen prijs, 23 stukken stof, 15 zijden fichu's, portemonnaies en brieventasschen. De dievegge was rentenierster, verkocht nooit iets van het gestolene, maar schonk dit aan haar vrienden en kennissen op verjaardagen of bij andere gelegenheden. Reeds eenmaal heeft zij wegens diefstal een vonnis on dergaan. Twee rijksambtenaren teMaae- tricht zijn door de Rechtbank aldaar ieder tot eene geldboete van j 75, subs. 7 dagen gevange nisstraf veroordeeld, wegens het in strijd met de wet op de besmettelijke veeziekte, vervoeren van de huid en ingewanden van een stuk vee, dat aan longziekte lijdende geweest was, en dat door hen was benaderd. Te Dresden wordt eerstdaags een „Jager"-congres gehouden. De man van de wol zal daarna te Berlijn propaganda gaan maken voor zijn stelsel. Door den Minister van oorlog is bepaald dat bij het korps genietroepen bij voor keur en ongeacht hun lengte als miliciens zullen worden ingedeeld: de beambten bij den telegraaf diensttelegrafisten, adsistenten, en klerken bij spoorwegen en stations, instrumentmakers, stokers en machinisten, spoorweg- en rijswerkers riet- of stroodekkers, alsmede degenen, die over eenkomstig de bestaande bepalingen wenschen le worden aangemerkt als adspirant-milicien-op- zichter der genie. Dezer dagen zijn teSliedrecbt we der 12 personen, waaronder 2 vrouwen, naar Antwerpen vertrokken, om daar te worden inge scheept naar Buenos-Ayres. In de veenkolonie Appelscha ziet men dagelijks een jongeling met één hand den kruiwagen bij het turfgraven hanteeren. Op dien kruiwagen wordt 120 a 160 pond natte turf geladen. De vaatdigheid, waarmede hij op een smalle plank de pas gegraven turven naar boven voert, verwekt algemeene verbazing. Aan den arm zonder hand heeft hij een ijzeren haak, die aan den kruiwagen is bevestigd. Menig flinke kruier met twee handen kan een lesje aan hem nemen. Het Dagblad van Kopenhagen noemt onder andere middelen, om de aardappelziekte tegen te gaan, het volgende: men warmt de aardappelen droog tot op 32 graden Reaumur en houdt ze gedurende 4 uur op die warmte. Dit middel leverde in het afgeloopen jaar uitnemende uitkomsten op. De gebouwen der groote bier- brouwerij van Gillman en Spence, in de Londen- sche voorstad Rotherhithe.aan de Theems,zijn Zon dag in de asch gelegd. De brand was zoo hevig dat dertig stoomspuiten den ganschen dag hebben gewerkt, en desniettegenstaande waren de vlammen Zondag-avond laat nog niet gebluscht. Verscheidene aangrenzende woningen in de nauwe straten heeft men moeten omverhalen, om ver dere onheilen te voorkomen. De schade is zeer aanzienlijk, daar er een groote hoeveelheid mout en graan vernield is. Op den St. Gotthardspoorweg is dezer dagen een welgeslaagde proef genomen met eleclrische verlichting van treinen. Het daarvoor bestemde werktuig, dat in een afzonderlijke wa gen was geplaatst, werd door stoom van de loco motief in beweging gebracht. Een lamp, welke voor in den wagen was aangebracht, verlichtte den weg tot op 400 meter afstande. Vermoedelijk zal weldra voor de nachttreinen op dezen spoor weg electrische verlichting worden ingevoerd. Te Brughera (Milaan) is eer. man voor een groot gedeelte door een varken verslouden. Leon Peltzer houdt nog steeds vol, dat zijn thans overleden broeder Armand onschuldig was aan den moord van den Ant- werpschen rechtsgeleerde Bernays. Hij schreef nog onlangs, beangstigd door de steeds verer gerende ziekfe van Armand, een brief aan den Koning, waarin hy nogmaals uitdrukkelijk de onschuld vau zijn broeder betoogde en smeekte om invrijheidstelling en begenadiging van den om zijnentwille zoo lijdenden veroordeelde, tot afwen ding van het doodsgevaar, dat dezen bedreigde. Dit schrijven was door den Koning aan de be voegde rechtsambtenaren ter overweging gegeven. Door den commissaris van politie te 's Bosch is aangehouden zekere Van K., uit Geldrop, die aan den burgemeester dier gemeente een dreigbrief heeft geschreven om ƒ25; bij ont vangst verklaarde hij zich bereid naar Algiers te vertrekken en daar dienst te nemen. Bij niet toezending van dit bedragwachte den Bur gemeester een gelijk lot als mr. Van Oppen te Maastricht is ten deel gevallen!" De Nederland sche boekhandel zal op de in Mei a. s. te openen Antwerpsche tentoonstelling goed vertegenwoordigd worden; een veertigtal uitgevers, waaronder de voornaamste, nemen er aan deel, en door de goede zorgen dor commissie belooft de vaderlanasche pers een goed figuur te maken in de Nederlandsche afdeeling. Reeds is de heer Leendert Hansma, van Dokkum, aan wien door de commisie het doorloopend toe zicht is opgedragen, naar Antwerpen vertrokken om al het voor de tentoonstelling bestemde in ontvangst te nemen, en zal spoedig door de com missie van de Vereeniging tot bevordering van de belangen des boekhandels, worden gevolgd, ten einde een ei: ander in de doelmatig ingerichte étalages te rangschikken en aan het geheel een zoo aantrekkelijk mogelijk uiterlijk te geven. Het daarvoor ingerichte salon is 15 meter lang en 7 meter breed. De compinist Felix Draesecke verklaarde onlangs, na de opvoering van een nieuwe opera, die naast een mageren inhoud een overvloed van recitatieven te hooren geeft, dat aan het werk de verdienste niet ontzegd kan worden van recht «recitatiefsinnig" te zijn. Men meldt uit G roningen: Een ge vangene in de cellulaire gevangenis alhier, wien het leven in de eenzame cel verdriette, kwam Dinsdag op den nootlottigen inval, eens te be proeven, of hij door brandstichting aan zijn el lende een einde kon maken. Werkelijk slaagde hij er in ten klein begin vau brand te voorschijn te roepen, maar kreeg het bij die gelegenheid zoo benauwd, dat hij om hulp riep. Natuurlijk was de brand in een omzien gebluscht. De Com missie van Toezicht was juist in het gebouw voor de gewone avondvergadering aanwezig. De gevangene, die zich aan het misdrijf heeft schul dig gemaakt, is een gewezen militair. E e r g i st e r e n-m i d d a g werd te 's-Hage verkocht op eene publieke verkooping van oudheden, nagelaten door jhr. Merkes van Gendt: een zeer klein blauw kannetje (oud Delftsch aar dewerk), met figuurtjes er op, voor ƒ300. Ook het verder Deltfsch aardewerk en het blauw Chi- neesch porselein werden zeer duur door de koop lieden en liefUebbers gretig afgemijnd. Er waren groote kooporders uit Engeland. Een Middelburgsche winkelier is het slachtoffer geworden van eene welberaamde oplichterij. Tusschen licht en donker vervoegde zich iemand in een winkel die, een rijksdaalder op den toonbank leggende, om het een of ander vroeg. De verlangde waar werd hem afgewogen en geleverd en daarna twee gulden en eenig klein geld voorgeteld. Terwijl de winkelier den rijksdaalder opnam, verdween de klant, vóórdat nog de winkelier tijd had gehad te bemerken dat het geldstuk geen halve cent waarde had. Het was nl. een stuk lood, waarop een papieren rijksdaalder was geplakt. Nu die poging zoo goed geslaagd is, kan zij wellicht door anderen wor den gevolgd: men zij dus op zijne hoede. Het kapitaal voor de stichting en exploitatie der velocipède-baan te Nijmegen is niet volteekend; de inschrijving daarvoor is nu nog opengesteld tot den 20 sten April. Het ver trouwen in de rentabiliteit dezer onderneming schijnt niet groot te zijn. Men hoopt intusscheu dat het geheele bedrag van 8000. nog gevonden zal worden. In een apotheek te Par ij s heeft eene ontploffing plaats gehad, veroorzaakt door de onvoorzichtigheid van een bediende, die met licht in den kelder ging, waar eene flesch met een ontplofbare vloeistof gevallen en gebroken was. De spiegelruiten van den winkel vlogen aan stukken, van binnen werd groote verwoesting aangericht en er ontstond een begin van brand. Men was echter de vlammen spoedig meester. Da bediende en een zijner makkers werden ernstig gewond, en eene vrouw, die juisUlen winkel voor bij kwam op het oogenblik der ontploffing, werd door stukken glas in het aangezicht gekwetst. De heer C. Knip horst te Assen, die in het vorige jaar door aankoop eigenaar is geworden van de buitenplaats Boschlust, waaraan ook eene boerderij en melkerij is ver bonden, heeft verleden najaar eene proef genomen met het inkuilen van gras. Die proef schijnt zeer goed gelukt te ziju, althans het gras, eenigermate ruikende als zuurkool, wordt door het vee met graagte gegeten. Het is geborgen in eene gleuf van I meter diep en 1 meter breed ongeveer; die gleuf is nagenoeg 4 meter lang en met eene laag zand van een paar voet bedekt. Het gras heeft nu een donker bruine kleur en is dicht in olkaar gepakt. Aan den eenen kant van de gleuf is eene opening gemaakt en wordt het gras er uitgestoken of afgesneden op de wijze als men het samengeperst hooi kan doen. Onderscheidene ingezetenen hebben van de uitnoodiging om het te bezichtigen, reeds gebruik gemaakt. Uit Pest wordt weder een moord bericht. Een ambtenaar van het kadaster is daar 's avonds, bij het huiswaarts keeren, in een der straten aangevallen, gedood en van een som van 780, welke hij bij zich had, beroofd. Men vond hem den volgenden morgen geworgd op een werf liggen, waarheen do moordenaars hem vermoedelijk gesleept hebben. De schuldigen zijn tot dusverre niet ontdekt. Het hart is de bewaarplaats voor de edelste gewaarwordingen; het kararter fun geert als schildwacht. Men kan een braaf en eerlijk man belasteren en bedriegen; de schurk kan zich daarop verhoovaardigeu, maar de ach ting, die zjju prooi geuiet, kan hij haar niet ontrooveu eu die achting is een braaf en eerlijk mau geuoeg. Vervelen andereu ons, laat het ons troosten, dat ook wij 't hen wel eens doen, ook hierin bestaat wedervergelding. Ons kunnen zal somwijlen nuttig voor anderen, ons goed willen steeds heilzaam voor ons zelveu zijn. Wat uit het hart kan gaau, heeft er nooit recht ingezeten, eu wat er goed inzit, dat spoelen er geen honderd oceanen uit. Hoe dikwijls heeft niet eene te herhaalde straf het kwaad vergroot? Zij zal dat immer doen, wauneer zij de schaamte wegneemt; want is de schaamte verloren, dau durft de verbitterde wil immer iets ergers onder- staau. Hij, die bestraft, is menigmaal schul diger, dau hij die bestraft wordt; deze immers misdoet uit zwakheid, gene uit hartstocht. Leer van u zeiven de wijze met anderen te handelen: hoe zoudt gij het opuemeu, indien u elke misslag werd verweten? Allerlei. Overeenkomst. Wat ia de overeenkomst tusschen een diender en een regenboog? Beide zijn een teeken van vrede en komen meest na een storm. Denken. «Zeg, wat zou een mensch toch wel denken als hij zoo aan niets denkt?" «Wel, wat hij zal antwoorden denk ik, aan wie hem niets vraagt!" Discreet uitgedrukt. Is het waar, dat je schoonzuster nog zoo jong is? Zij schijut ten minste voor zeer jeugdig te willen doorgaan. Waarom zou ze dat niet? Ze telt nog geen tien schrikkeljaren. Op een kantoor. De chef de bureau tot een klerk: U werkt niet, mijnheer? Ik kan niet; het licht vermoeit mijn oogen. Welnu, doe 't dan uit, maar werk. In de restauratie. Gast (die zich over de slechte bediening wil beklagen.) Waar is de waard, Jan? Jan. Die gebruikt het middagmaal hier tegenover. Dacht u soms, dat hij dit hier deed? Neen, mijnheer, daarvoor kent hij zijn zaak veel to goed. Een surrogaat. Dienstmaagd, 't Liefst wat ik doe is broodbakken. Men krijgt van het deeg- kneden zulke schoone handen. De macht der gewoonte. Winkelier (tot een bedelaar) Ik geef mets. Bedelaar. Adieu dan. Winkelier. Bij gelegenheid als 't u blieft. Haarlem, 18 April. Niemand zal ons van overdrijving beschuldigen als wij beweren, dat de heer M. W. Van der Aa bij uitnemendheid de gave bezit om een zeer tal rijk publiek in waarheid te boeien. Hij is ongetwijfeld een begaafd auteur, maar bij is zeker niet minder een zeldzaam geïnspireerd en inspireerend Redenaar. Inderdaad als het waar is, wat een EngelBcb schrijver zegt, dat lachen het leven verlengt, dan heelt de heer Van der A* Donderdag-avond weder ettelijke jaren tot den leeftijd zijner medemenschen-leesvereenigingsleden toegedaan. De 2t. K. Leesvereeniging alhier, liield Donderdag avond jl. haar vijfde en laatste bijeenkomst in het afge loopen seizoen, hij welke gelegenheid de heer Van der Aa als spreker optrad en eene redevoering ten beste gaf, welke men gevoeglijk zou kannen noemen: „een kijkje op een dagblad-bureel of het lief en leed van een journalist." Aan de hand van de beste leermeesteres, de ondervinding, schetste Spreker op voortreffelijke wijze de macht van den papieren dwingeland en de eigenschappen van de dag bladen, zoowel van de goede als van de slechte. Hij maakte ons bekend met de aangenaamheden en onaangenaamheden, die in het leven van den journalist, krachtens zijn ambt, zoo dikwerf voorkomen. Op hoogst humoristische wijze schetste hij het lijden van den dagbladschrijver, veroor zaakt door de abuizen der drukkersgezellen, door de handelingen van „lieve" en „voorname" menschen en door tal van eigenaardige omstandigheden. De humor maakte echter plaats voor hoogen ernst, toen de redenaar over het lijden sprak, dat de dagbladschrijver te verduren heeft, die in den strijd onzer dagen de zijde heeft geko zen van Gods Kerk. Die strijd, meende de begaafde Spre ker terecht, was zwaar, zeer zwaar, omdat er aan geen overwinning te denken viel, zoolang de Katholieken tot de minderheid behoorden en gebukt gingen onder de macht eener „legale" meerderheid. Toch moest die strijd telkens worden hervat door den journalist, die zich tot levensdoel had gesteld het goede te bevorderen en aan het kwade zooveel mogelijk afbreuk te doen. Treffend en meesterlijk vooral waren de beschouwingen welke de heer Van der Aa leverde over de aonve- reiniteit van de openbare meening, eene macht, wraartegen de journalist ook verplicht is nu en dan te velde te trekken. Het zou ons te ver voeren indien wij de schoone rede voering in alle bizonderheden wilden weergeven, doch dat menig bijtende ironie en geestige zet deze voordracht krnidde, behoeft nauwelijks te worden gezegd. Er bestaan, zoo eindigde de begaafde Spreker op gees tige wijze zijne keurige rede, er bestaan in onze kerkboe ken gebeden voor verschillende personen: voor ouders, voor kinderen, voor reizigers, voor zieken, voor zeevarenden enz. Het kwam Spreker echter wenschelijk voor, dat bij den herdruk van een kerkboek, daaraan ook een gebed werd gevoegd voor den journalist. Spreker zouzulk een gebed natuurlijk niet laten drukken, maar hij wenschte er toch een in den kring der leden van de 11. K. Lees vereeniging mede te deelen. Nu zouden we ons aan eene groote onbescheidenheid schuldig maken, als we dit gebed hier, zeker tegen de intentie van den Redenaar, in ziju geheel publiceerden. Het slot ervan wil ons evenwel uit de pen vloeien. Het luidde, nadat eene verzuchting om kracht in den^ strijd tegen de meerderheid was voorafge gaan: Heer, Gij hebt gezegd „velen zijn geroepen, weinigen uitverkoren," geef dat ook wij (de journalisten) een maal mogen belmoren tot de minderheid.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 2