NIEUWE \o. 895. Zondag 26 April 1885. lOdt» Jaargang. Loge en Nevohitie. Hoe de wilden tellen. ABOHNEMENTSPBIJS Per 3 maanden voor Haarlem j 0,83 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p, p. 1, Voor het Buitenland 1,50 Afzjuderlijke Nummers 0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. B (TKEAÏÏ: St. Jansstraat Haarlem. DRA AGITE MA NON AGITATE. PBIJS DEB ADVEBTEHTIÉK Van 16 regels30 Cents Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers K UPPERS LA URE Y. Vervolg.) De tempel van Salomo was op hevel van Jehova gebouwd geworden. Hij was het heiligdom, waar het uitverkoren volk heentrok, de ster, welke men in alle om standigheden des levens moest in 't oog houden, het middel- en vereeuigingspuut van Israël. Nadat dit heerlijke gedenkteeken vele jareu in pracht en glans had gestaan, werd het in de asch gelegd. Het uitver koren volk werd in ketenen en boeien naar Babel gevoerd. Eindelijk erbarmde Jehova zich over het volk en liet het we derom terugkeereu naar het land zijuer vaderen. Een afgodisch Vorst was tot werk tuig der Goddelijke genade uitverkoren en veroorloofde het ongelukkige volk niet alleen deu terugkeer, maar bood hun ook de midde len aan tot deu herbouw vau den tempel. Iu dit beeld nu vond de bijbelkuudige tiran het omhulsel van zijn werk. De tem pel van Salomo in zijn eersten glans is het teekeu van deu eersten toestand des men- sclieu. De ceremoniën en het geloof zijn zinnebeelden der algemeeue menschenliefde. De verwoesting van den tempel en de sla vernij beteekenen hoovaardij en gierigheid, welke ondeugden de meuscheu uit hun na tuurlijken toestand hebben gerukt en die tirannie en slavernij hebben ingevoerd. De Assyriërs, het onbarmhartige leger, dat zijn de Koningen, de Vorsten en de uitvoerders van den wil der overheid. Het uitverkoren volk eindelijk zouden de vrijmetselaars zjjn, die de oorspronkelijke gelijkheid der meu scheu, door vernietiging der vorstelijke macht zouden herstellen. De vrijheid en gelijkheid, deze beginselen der vrijmetselarij, zijn volgens hare be wering als natuurrecht den meusch gegeven en niemand mag daaraan iets veranderen. Alle voorrechten zijn aanmatiging en moeten vervallen. Men vernedert zich en verduistert den glans, men verliest de gausche waarde zijuer natuur, als men in andere meuschen iets hoogers meent te zien, als men zich verlaagt iemand voor beter en verhevener te houden, dan men zelf is. De loge, zoo verzekeren hare leden, zal de tirannie ver drijven, zij zal alle oneffenheden der men- schelijke maatschappij doen verdwijnen, de fakkol der tweedracht uitdooveu en door verdelging der vorsten, den oorspronkelijken toestand van gelukzaligheid, het gouden tijdperk der meuschheid weder herstel len. Deze plauneu worden deu onwetende verborgen ouder het beeld van deu tempel van Salomo, het vrijmetselaars-tseken der vrijheid en gelijkheid. FEUILLETON. Tabaksrook. In een Warschauer blad kwam dezer dagen een artikel voor van zekeren dokter Zulinskiwaarin deze zijne bevindingen uiteeuzetie betreffende den invloed van tabaksrook op het gestel van men- schen en dieren. Deze rook is vergiftigd, doch weinig gevaarlijk voor den meusch, wanneer hij hem niet inslikt, maar doodelijk wanneer dit wel gebeurt. Niet alleen de nicotine is dus in de tabak te vreezen, maar ook de tabaksrook, die zeer veel colidine en andere gevaarlijke bestand- deelen bevat.De rooker van sigaren krijgt meer ver gif binnen,dan die van sigaretten.De rooker,die zijn tabaksrook eerst door den mond krijgt, nadat hij hem dooi het water heeft doen gaan, brengt ae schadelijke kracht van deu rook tot een geringe verhouding terug. De minst gekleurde tabak is ook het minst ge- Cromwell wist, nadat hij de hoogste macht had bereikt aan zijne lievelings schepping zulk eene verspreiding te geven, dat in de drie vereenigde koninkrijken de loges als paddestoelen uit deu grond ver rezen. Iedereen wilde lid worden, de eene uit nieuwsgierigheid, de andere uit ijdelheid en niet weinigen in de hoop invloed en hulp te verwerven. Binnen weinig jaren nam bijna gansch Engeland de grondstellingen der vrijmet selaars aan en Cromwell zag zich in het zekere bezit van zijne door koningsmoord verkregen heerschappij. Men bewonderde den man en men hield een dankfeest voor de weldaden, die God der natie had be wezen. De orde stoud toenmaals op het hoogste punt van haar glorie en werd iu den persoon van haren stichter door de misleide massa bijna vergood. Dit succes verwekte bij Cromwell het plan om ook bij andere volken, ja bij de gausche wereld, de nieuwe inrichting iu te voeren. Er werd eene commissie van zeven broeders en vier secretarissen be noemd, om dit plan te verwezenlijken. De aardbodem werd volgens hun plan iu vier provinciën verdeeld, waarvan Frankrijk, Zwitserland en Italië de eerste, Duitschlaud de tweede, de Noordsche Rijken en Turkije de derde, Oost- en West-Iudië de vierde zou uitmaken. Ieder secretaris was voor ééne provincie aangewezen, en moest corres pondentie houden met de moederloge te Londen, opdat deze aan Cromwell steeds nauwkeurig verslag kou doen van alle ge beurtenissen bij de volkereu en van de gezindheid der onderdanen jegens de over heid. Cromwell gaf jaarlijks 10,000 ter bestrijding van de onkosten en als het noo- dig mocht zijn, nog meer. Het kou dus geen verwondering baren, dat Frankrijk, Italië en Duitschland spoe dig door dit vergift bezoedeld waren. En het is dus bewezen, dat de gezamenlijke loges der aarde van de Eugelschen afkomstig zijn, en het zou inderdaad niet vreemd zijn als nog in onze dagen de loges bij de ver schillende lauden hunne bevelen uit Londen ontvingen? Men scheldt in alle toonaarden de Ultramoutaueu uit, wier hoofd aan gene zijde der Alpen zetelt, doch waarom trekt men niet te velde tegen een systeem van vereenigiugeu, die onbeperkte gehoor zaamheid verschuldigd zijn aan de heve len, welke haar vau gene zijde van 't Kanaal worden toegezonden? Het is toch eeue stellige waarheid, dat de Ultramou taueu, wier Opperherder in 't openbaar voor de gausche wereld {urbi et orbï) chris telijke heil waarheden verkoudigt, geheel eu vaarlijk voor den gebruiker, doch de kleur is dikwijls bedriegelijk: de tabak wordt meest bleek gemaakt door middel vau scheikundige bijvoe gingen, die niet altijd zonder gevaar zijn. Tabak vau bleeke kleur is dikwijls zeer bijtend. De zoogenaamde Gaporal vau de Erausche regie is van deze soort, evenals de gomeeue Engelsche tabaksoort Birdseye genaamd. Deze tabakssoorten veroorzaken, bij hooge temperatuur, dikwijls lichte ontstekingen op de tong. Grijsaards moeten die tabak vooral niet gebruiken en zich bij voorkeur van zwarte soorten bedienen. 't Is grappig om te zien als de bewoners van Kamschatka beproeven boven de 10 to re kenen, want als zij eenmaal de vingers van hunne beide handen geteld hebben, slaan zij ze dicht, eu dat boteekent 10; daarna beginnen zij aan hunne teenen en tellen tot 20, maar dan worden zij verlegen eu roepen: „Matcha," hetgeen zeggen wil; „waar moet ik meer van daau halen?" al ongevaarlijk zijn, in vergelijking met een bondgenootschap, dat op revolutionnaireu basis steunend, zijne bevelen uit een vreemd land ontvangt en deze zorgvuldig geheim moet houdeu. In geeu land voudeu Cromwells afgezan ten een zoo vruchtbaren bodem voor huu onheilvol zaad, dau in Frankrijk. De zede loosheid eu geldverspilling van het Hof verwekten ontevredenheid bij het volk. Men speelde iu Parijs met vuur, niet deukende dat dit gevaarlijk element eenmaal Troon en Lauu zou verwoesten. Ijverige leden der loge waren de zedelooze Voltaire eu het type van onzedelijkheid, Rousseau, als mede Diderot, d'Alernbert, Mirabeau, Sieyes, Lafayette, Camille Desmoulius, Dautou, Robespierre, Marat, Santerre, Petiou eu Philippe Egalité (Prins van Orleans) enz. Zulke lieden konden er op roemen, aau de monarchie deu doodsteek te hebben ge geven en den ougolukkigeu Lodewijk XVI aan het schavot te hebben overgeleverd. »Toen in de loge,zeido br.\ Brémoud teMarseille, »de woorden: vrijheidgelijkheid broederschapweerklonken, was de revolutie in 't aanzijn geroepen. «God werd verworpen, de Koning en zijne getrouwen vermoord. De loge triumfeerde, zij bebeerschte het land eu alle broeders vau het aardrijk juichten haar toe. Maar als Krouos, zoo verslindt ook de revolutie hare eigene kin deren. De aera der vrijmetselaars-gelukza ligheid veranderde in een strijd der loge- leiders om het erfgoed der Koningen. Bij dozijnen vielen de hoofden der revolutie aanvoerders ouder de guillotine, de vrijheid bestond nu in den dorst naar bloed. Dat was nu het terugkeereu naar het gouden tijdperk, 't welk jaren geleden door de loge was beloofd. De lijdenskelk was echter nog niet geledigd. Er moest een tiran komen, die den sabel der tirannie zwaarder op het land zou drukken dau ooit de konings scepter had gedaan. Napoleon vertrapte met staleu voeten de revolutie eu wist de vrijmetselaars aau zich dienstbaar te maken, doordien hij zelf en de meeste zijuer officieren tot de loge toetraden. Vandaar komt het dat wij menig buitengewoon slagveld-succes van deu imperator met verbazing aanschou wen, dat noch door krijgstalen!, noch door dapperheid kon verkregen worden. Wij herinneren hier slechts aau het voor Prui sen zoo noodlottige jaar 1806 eu laten daarover een grondigen kenner der loge, Eckert, spreken: Napoleon I en zijne officiereu waren vrijmetselaars en de loge was tot het jaar 1809 een bomlgenoote vau den Keizer. Het Een Moravisch zendeling verhaalt van de Groenlaudera dat zij, bij het tellen, met grooteu tegenzin boven de 20 gaan, eu doorgaans aan alle getallen daarboven een naam geven, die „on telbaar" beteekeut. Parry, de groote onderzoeker in de Poolstreken, zegt van sommige stammen der ïbkimo's, dat zij hunne vingers er bij noodig hebben om lot drie te tellen, eu zich doorgaans reeds vergissen voordat zij aan de zeven zijn. Men zegt dat verscheidene Zuid-Amerikaausche stammen niet meer dan vier verschillende cijfers hebben; van daar dat zij zich moeilijk een begrip van groote getallen kunnen vormen. Humboldt deelt daarvan ook een aardig staaltje mede, als hij verhaalt, dat hij nooit een Indiaan ontmoette, wieu hij naar zijn leeftijd vroeg, of het antwoord was onverschillig: „Zestien of zestig," alsof daar- tusscheu weinig verschil was. Dit wordt bevestigd door de volgende anec dote vau een reiziger in Zuid-Amerika. Op een tocht, vergezeld van tien of twaalf Indianen, vroeg hij een hunner; „Zijn wij met veel?" „Ja, opperbevel over het Pruisische leger had de Hertog vau Brunswijk, een Vorst, iu wiens huis de hoogste grootwaardighedeu van de vrijmetselaarsorde erfelijk scheuea te zijn. Von Haugwitz, dezelfde, die later op het congres te Verona de Vorsten van Europa bezwoer tegen de orde als eene staatsverraderlijke vereenigiug op te treden, was te dien tijde provinciaal grootmeester der loge, tevens Pruisisch Minister e u sloot naderhand, als Gezaut, op eigen verant woording, met Napoleou dat smadelijk ver drag, waarin Pruiseu de gemeenschappe lijke zaak eu zijne nieuwe bondgeuooten, Oostenrijk eu Rusland, weder verloren gaf, doordien het alle erflaudeti afstoud eu Hannover nam. Ook zij aangestipt dat meu iu de stamboeken der loge uit dieu tijd alle namen der hooge officieren kau viudeu, die in het Pruisische leger diendeu. Het verraad der Pruisische vestiugea is te bekend om hier besproken te worden. De oorzaak is ongetwijfeld dezelfde, als die hij de nederlaag van Jeua. Voor beide is er slechts eeue verklaringNapoleon ul. was vrijmetselaar, de logo zijn boudgeuoote eu de Pruisische loges, waartoe bijna alle officiereu als lid waren toegetreden, stonden ouder de heerschappij van liet groot oostenvan Parijs, dat toenmaals zijne be velen van Napoleon ontving. Deze bewering wordt bevestigd door mannen, die ten volle in de geheimeu der loge wareu ingewijd. Graaf Von Haugwitz zegt: »Cromwell, zoowel als later Napoleon kendeu het revolutie-systeem,eu Lind ner verhaalt ous het volgende: »Uit de ledenlijst van het groot-oosten van Frank rijk van het jaar 1812 ziet men, dat uiet minder dan 1089 loges van het groot-oos ten te Parijs afhankelijk wareu. Hiertoe behoorden ook de militaire loges, die reeds iu 1809 bij 69 regimenten gevondeu wer den. Deze militaire loges, waaraau Napo leou zich veel liet gelegen liggeu, werkteu dikwijls tot nadeel vau het vaderland. Com mentaren zijn hier stellig overbodig. Slaan we nog even een blik op de latere gebeurtenisself iu Frankrijk. Iu de Zeitschrift jür Freirnaurerei 1832, Heft 1, bladz. 123, vindt men het volgende: »Na de Juli-revolutie trachtte Lafayette, die de loge trouw bezocht, aau de Regeering vau Louis Philippe een steuu iu de vrij metselaars te geveu, eeu steuu, die gewich tig kon heeteu, aangezien de loge ouder de restauratie grooten invloed uitoefende op de verkiezingen eu over de nederlaag der Regeeriug besliste, hetgeen zeer begrij pelijk is, als meu weet dat er 10,000 vrij- metse^ars iu Frankrijk waren, dus eeu wij ziju met veel." „Zijn wij ontelbaar? „Ja, wij zijn ontelbaar." „Als de Indianen van dien stam," zegt hij, „wilden zeggeu hoeveel gevangenen zij gemaakt hadden, konden zij het getal niet opgeven, maar teekenden een ruimte op den grond af, en zeiden dat er zooveel waren als daarin staan konden." De bewoners van eenige West-l'ndische eilanden roepen, als een getal boven de 10 is: „Zooveel als haren op mijn hoofd," of: „Als het zand der zee." De Yanco's, een stam die iu do nabijheid van de Amazone-rivier woont, hebben geen naam voor een getal boven do drie, „en dat is gelukkig voor degenen, die met hen te doen hebben," zegt de reiziger, die dit vermeldt, „want hun woord voor drie is „Pó-et-tar-ra-ro-rin-co-a-ro-ac," eeu WTJord van tien lettergrepen." Is 't wonder dat in zulk een land de reken kunde niet kan bloeien?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 1