juTTr fc l a m BINNENLAND. van Parija in verbinding stond, uitmuntend mag worden genoemd. »Aangezieu er in bet jaar 1810 door het huwelijk der Aartshertogin met Keizer Napoleon tuaschen beide keizerlijke hoven een vriendschappelijk verkeer ontstond, had er bij den postdienst een minder streng toezicht plaats en de vrijmetselaars-corres pondentie der Weener loge met het Oosten bleef voor het oog der Weener politie ver borgen; de eerste arbeidde in stilte voort tot de gebeurtenissen van het jaar 1813 en Napoleons onttroning de noodzakelijk heid veroorzaakten den arbeid te beperken, te meer nog daar de Roomsche Stoel reeds den 13n Augustas 1814 een door den Staats secretaris, Kardinaal Consalvi, ouderteekend edict uitvaardigde, waardoor Paus Pius All, een hernieuwd anathema tegen de vrijmet selarij uitsprak. Wanneer er nog twijfel mochtbestaau over de staatsvei raderlijke gezindheid en hande lingen der loge, dan zal die twijfel zeker wel verdwijnen als men deze bekentenis leest van een iu de geheimen der loge diep ingewijden meester. Zulke bekentenissen en nog andere feiten staau ons in grooten getale ten dienste. Wij hebben in onze beschouwing slechts kleine gedeelten mee gedeeld uit het politieke zoudenregister der loge. Wie thans nog twijfelt aan het on zalig streven van het genootschap, dien verwijzen wij naar de samenzweringen der »broeders« in Zweden, tengevolge waarvan Gustaaf III door den kogel van Ankarström viel, op den moord van den edelen Habs- burger Maximiliaau in Mexico door den grootmeester Juarez in 1867, op de jongste gebeurtenissen iu Spanje, Italië enz. Overal behoorden de leidende organen tot de loge. Prim in Spanje was grootmeester, zijn op volger is de bekende revolutiounair Ruiz Zorilla. Het streven van laatstgenoemde is, de beide koninkrijken van het Iberische schiereiland tot eene republiek te ver eenigen, natuurlijk onder leiding van de loge. Als men daar tegen inbrengt, dat Spanje nog onder een Kouiug staat, dan moet men daarbij rekening houden, dat het volk de republiek niet verlangt en dat er onder de broeders zeer veel verdeeldheid heerscht. Toch is Spanje en Portugal in zooverre van de loge afhankelijk, dat er niets zonder hare toestemming door de Regeering mag gedaan worden, wil men niet, dat door de aanhoudende prouuucia- mento's en volksgistiugen, de loge wederom aan de regeering komt. De werkdadigheid der Carbonari in Italië is bekend, wij behoeven daarvan niet te gewagen. Cavour en Garibaldi waren de leiders van het geheim genootschap en br.\ Mazzini was de ziel van de omwentelingen in Italië. Victor Emanuel werd als een ledepop gebezigd, ten einde leger en volk, in zooverre het niet tot het genootschap behoorde, te winnen en om aan de zaak een monarchaal aanzien te geven. Hoe lang echter zijne nakomeling op den ko ningstroon iu het geroofde paleis te Rome zullen verblijf houden, zulks zal de toekomst moeten leeren. De beste profetie is een bericht uit het jaar 1877, 't welk het volgende vermeldt: Sinds 1868 bloeit de Italiaansche vrijmetselarij, onder de leiding van den intusschen tot grootmeester verkozen Tra- poni, Overste en lid van het parlement, meer en meer en er staau reeds meer dan 160 loges ouder het groot-Oosten van Italië, welks grootmeester Giuseppi Garibaldi is. ln Zwitserland, dat broeinest van alle mo gelijke samenzweringen, geven de vrijmet selaars kennis van hun aanzijn door een aanhoudenden strijd tegen het Katholicisme. De groot-loge «Alpiui» telt meer dan 30 effectieve werkplaatsen. Ook bij ons te lande heeft het vrijmetselaars-element vrij wat te beduiden. Er zijn in Nederland ruim 70 actieve loges en een groot aantal vrijmetselaarsclubs. Als een voornaam veld van de werkdadigheid der loge mag België worden genoemd, in welk land het ge nootschap sinds 1721 aan den arbeid is. Men heeft iu de jongste gebeurtenissen daar te laude kunnen zien, hoe de vrij metselaars met vliegende vendels tegen het Koningschap stormden. De geschiedenis der vrijmetselarij in an dere Staten, voornamelijk ook in Duitsch- land en haren invloed op de gebeurtenissen hoofdzakelijk van den nieuweren tijd, is te veelomvattend, dan dat zij hier kan worden behandeld. Zoo God wil, zullen wij echter later op dit onderwerp terugkomen. Een merkwaardig woord, door den En- gelschen Minister Beaconsfield, kort voor ziju dood gesproken, willen we aan 't slot onzer beschouwingen onzen lezers niet ont houden. De beroemde Staatsman zeide »de nieuwere geschiedenis van Europa te schrij ven vermag slechts hij, die ingewijd is in de geheime der loge.» Inderdaad een zeer karakteristiek gezegde. Aan de Standard, wordt uit St. Pe tersburg gemeld, dat te Kroonstadt zeer bedrijvig toebereidselen gemaakt worden; onderzeesche mijnen worden geladen en ruim honderd torpedobooten zijn gereed zee te kiezen; zij zullen twee eskaders vor men om de Oostzeekusteu te verdedigeu. Reuters Office meldt, dat de oorlog tus- schen Engeland eu Rusland onvermijdelijk is. De Standard gelooft dat Ruslands ant woord op de dépêche, die Dinsdag naar Petersburg gezonden werd, niet als bevre digend te beschouwen is. Het Britsche Ka binet richtte tot de Russische Regeering verdere vertoogen. Het beschouwt ophelde ring van het gebeurde te Peujdeh als eeu noodzakelijk bewijs van de oprechte gezind heid der Russische Regeering. De Times vernam eergisteren uit St. Peters burg, dat het Britsche Kabiuet aan Rus land heeft voorgesteld het gebeurde te Penj- deh scheidsrechterlijk te doen onderzoeken. Ondanks dit voorstel, en hoewel De Staal met Granville Zaterdag eeu nader onder houd voerde, bestaat er (zegt de Times geen grond om aau te nemen dat het En- gelsch-Russische geschil tot oplossing zal worden gebracht. Veeleer is er een toe neiging om het afbrekeu der diplomatieke betrekkingen als schier onvermijdelijk te beschouwen, hoewel zulk eene gebeurlijk heid nog niet terstond eene vredebreuk na zich sleepeu zou. Dépêches uit Panama melden dat de Amerikaausche troepen de stad ontruimd hebben ten gevolge eeuer overeenkomst, met generaal Didzpuru en den Franschen consul gesloten, waarbij de aanvoerder der opstandelingen voor het behoud van orde en rust instaat. De Zsereerwaarde heer W. J. De Vocht, Pastoor te Zeelst, is dezer dagen benoemd tot lid der Societé Scientifique, te Brussel. De zomerdienst op de Nederlandsche spoor wegen zal op 1 Juni aanvangen. De Tweede kamer is tot hervatting harer werkzaamheden bijeengeroegen tegen Dinsdag 12 Mei a. s., des namiddags te half 3 uur. Bij Kon. besluit van 27 April is benoemd tot Burgemeester van Zandvoort de heer P. N. Van Doorninck. 's G-ravenhage, 28 April. De Minister van justitie heeft tot de ambtenaren van zijn Depar tement eene aanschrijving gericht om hen te gelasten allen om 10 uur des ochtends op het Departement aanwezig te zijn. Heerenveen., 28 April. De nieuwe R.-K. be graafplaats alhier is in de vorige week plechtig gewijd. Zandvoort, 28 April. Het postkantoor alhier zal voortaan gedurende het geheele jaar in werk ing blijven Leeuwarden, 28 April. De drankwet heeft het aantal drankwinkels in deze gemeente lang zamerhand van 3S8 tot 224 doen verminderen. Amsterdam, 28 April. Een man, die zich bezwaard gevoelde wegens een vóór 2 jaren ge pleegde misdaad, meldde zich gisteren alhier bij de politie aan. Hij bekende destijds een korporaal der infanterie achter de kazerne te hebben verdronken. De man werd in hechtenis genomen. Na onderzoek bleek echter dat de man minder misdadig was, dan hij zelf geloofde; zijn verhaal was een verzinsel, ten doel hebbende gratis onder dak te komen. GEMENGDE BERICHTEN. Een voordracht van Schiller's Lied von der Glocke, welke Ernst Pos sart te Odessa zou houden, is door de overheid aldaar verbo den. Waarom, wordt niet bericht. Misschien is het wel, zooals oen spotvogel meende, omdat het slot: Friede sei ihr erst Gelaute den oor- logsgezindeu Bussen aanstoot kon geven. Een vorstel ij ke pracht of... ver kwisting wordt te Livorno door de daar wonende rijke Grieken tentoongespreid. Op eeu onlangs door een dezer heeren gegeven bal, werd aau ieder der dames een armband eu aan iederen mannelijken gast een das-speld met edelgesteente aangeboden. En gedurende de cottillon draafde eeu witte ezel door de zaal, beladen met manden vol ruikers van rozen en camelia's, voorzien van linten in de kleuren der dameskleedjes. Alleen de aardigheden voor dezen dans, welke opzet telijk uit Parijs ontboden werden, kostten 9000. In de r, 1 o o p v a n 1884 z ij n te Mun- chen 1,757,150 vaten bier verbruikt geworden. In het Saksische dorp Dröda heeft een treurig ongeluk plaats gehad. De nieuwe onderwijzer aldaar, liet op een mooien achtermiddag een luchtballon voor de kinderen op, een schouwspel dat zij nog nooit gezien had den. Bij het dalen viel de luchtbol op eeu stroodak, ontplofte, en door den brand welke zoo ontstond werden twee huizen en de kerk in de asch gelegd. De onderwijzer sprong, wanhopig over het on heil dat hij had aangericht, in het water. Men haalde hem levend er uit, maar hij stierf nog dienzelfden middag aan een beroerte, juist toen zijne bejaarde ouders in het dorp aankwamen om hem eens te bezoeken. Het dorp Mülligen bij Baden, kanton Aargau, dat ongeveer 400 inwoners telde is bijna geheel afgebrand. Onze landgenoot de heer P. G. van Schermbeek, die als officier vau de genie bij de Japansche regeering in dienst is, heeft in November van het vorige jaar op eene dienstreis de Ja pansche stad Hiroshima bezocht, waar tot dusver slechts hoogst zelden vreemdelingen zich hadden vertoond. Omtrent den indruk, dien hij daar maakte, schreef hij het volgende iu zijn dagboek: „Nog nergens heb ik zooveel bekijk gehad als te Hiroshima, en telkens moet ik denken aan de Chiueezen, die ik in Mei 1 883 in de Kalverstraat te Amsterdam zag. Op straat, voor eiken winkel, dien wij binnengaan en zelfs voor ons hotel, verzamelt, zich voortdurend eene talrijke menigte om het wondermensch te zien; doch de insn- schen zijn nooit eu de kindereu slechts bij uit zondering lastig of onbescheiden, Giiteren-avond sloeg ee.ne volwassen vrouw, die onverwachts mijne lange gestalte, in een groote grijze ulster gehuld vlak naast zich zag, met een kreet van schrik finaal aan den hol, alsof de duivel haar op de hielen zat, en rende, telkens omkijkende, een paar slraten ver voort." Socrates en Diogenes doen weder van zich hooren. De twee vaartuigen van dien naam, welke te Kiel werden gebouwd voor Peruaan- sche rekening, doch die nog niet werden gele verd wegens den oorlogstoestand, waarin Peru zich bevond, zoodat andere Staten in die levering zouden hebben gezien een soort van schennis van de onzijdigheid, zulien thans, op last van het Peruaansche Gouvernement, door Engelsche marine-officieren worden afgehaald en naar Callao gevoerd. De Peruanen zullen dus de woordvoer- ders van philosophische wijsheid in hunne zeemacht opnemen. Voor de tweede maal in Duitse fa- land heeft nu eene dame examen gedaan als doolstominen-leerares. Juffrouw Schmidt,werkzaam aan de inrichting voor doofstommen te Emdcn, legde in de vorige week met goed gevolg het examen af. Zoo ver wij weten, heeft nog geen dame in Nederland zich gewijd aan dezen hoogst geivichtigeu tak van onderwijs. De Frankfurter Ztg. verhaalt, dat een vodden raper te Keuten, die van de opeubare liefdadigheid leeft, voor 20 Mark inschreef ten behoeve van het nationale geschenk aan Von Bismarck. Hoe kou hij dat doen? Op die vraag antwoordde hij: «Ik zal voor die 20 Mark gaan zitten". De goede man dacht, dat hij subsidiair (als bij een boete) zich van de betaling kon vrijkoopen door gevangenisstraf te ondergaan en had dit toch (n elk geval over voor den hoogvereerden Rijks kanselier. Deprijsvanhet ration munitie- brood bij de troepen is bepaald op 4 cents, een tot dusver ongekend lage prijs. Tijdens een pauze in den schouw burg Goldoui, te Venetië, sprong dezer dagen eeu jongmeusck van ziju zitplaats op het tooueel eu begon uit te varen tegen de Regeering en den oud-Miuister Baccelli, door wien hij zeide vervolgd te zijn. Hij vroeg daarna rechtvaar digheid aan de „rechtbank der opeubare mee ning van Goldoni", daar hij deze noch van den Minister, noch van de Rechtbank, noch van de pers erlangd had. Het publiek dacht een ko miek tooueel te zien eu lachte, toen het eenige ka- rabiniers op het tooneel zag verschijnen, die den jonkman wilden wegvoeren, Toen riep het publiek van medelijden doordrongen: „laat hem staan hij is een arme ongelukkige". De karabiniers gingen daarop heen, terwijl „de declamator// rus tig naar zijn plaats terugkeerde. Een vader zijns volk is de Sultan van Zanzibar. Yoor eenige jaren, toen ettelijke Engelschen iu zijn gebied beleeaigd waren, dreigde hem de Britsche Gezant met het beschieten van Zanzibar. „Hoeveel zou dat Engeland wel kosten?" vroeg hij. De Gezant noemde eenige millioenen. „Welnu," was het antwoord, „laat Koningin Victoria mij de helft geven. Daar doe ik het zelf voor." Een schatrijk meisje is in een armenziekeuhuis te Parijs als krankzinnige be delares overleden, slachtoffer van het misbruik van morphine. De Eransche dagbladen doelen vrij uitvoerig het proces tegen de Leidsche gift— mengster mede. De voorliefde van het publiek der boulevards voor beschrijvingen van afschuwe lijke misdaden komt duidelijk uit iu de volgende naïeve mededeeling van een der bladen: i/L'Empoisonneuse de Leyde. Leyde était (léja célèbre par son université, par ses typographies, par se3 fromages, par la uaissance cle Gerard Dow et de Rembrandt, par sa bouteille, par mille autres choses encore. Ella va le devenir davantage par les hauts faits de Mme Van der Linden." Rara avis Te Amsterdam is een gefailleerde gerehabiliteerd, die ziju crediteuren 100 pCt. aanbood. Amsterdamsche Zondagsrust. Op d e Nieuw- markt werd Zondag-middag tusscheu eenige jongens gevochten. Een toeschouwer, die er een einde aan maken wilde, ontving van een der vechters een messteek, tengevolge waarvan hij naar het gasthuis moest wordeu gebracht. Op den Zeedijk is des avonds dapper gevochten. Eeu koloniaal, van ziju handgeld voorzien, liet zich door eeu gedienstigen man den weg wijzeu. Deze kreeg 't echter te kwaad met eenige vrouwen, waardoor een worsteling onfstond. Een politie agent, die des middags op den O. Z. Voorburg wal eenige jongens het dobbelen op den open baren weg verbood, na dit herhaalde malen ge daan te hebben, pakte een der belhamels beet om hem naar het politie-bureel te brengen. Het publiek echter was van andere meening: eenige omstanders verhinderden den agent, ziju plicht te doen, en takelden hem zóó toe, dat hem de kleeren van het lijf werden gescheurd. Een tweede agent, die tot adsistentie kwam aan- loopen, durfde niet tu9schen het publiek te komen en bleef lijdelijk de afranseling aanzien. Daarna kon de agent zich zonder arrestant naar het politie-bureel begeven. Een zeldzaam jnbilé. Weldra zal het 25 jaren geleden zijn, dat de Amster lainsche ge meenteraad het besluit nam, een nieuw gasthuis te bouwen. In een tijd als de onze, waarin feestvieren manie is geworden, mag zulk een» gebeurtenis natuurlijk niet onopgemerkt blijven. Waarschijnlijk zullen dien dag zegt de corr. van het U. D. ondeugend door een op tocht van polderjongens, de plannen en teekenin- geu van het nieuwe gasthuis, tot de oprichting waarvan 25 jaren geleden werd besloten, op fees telijke wijze van de afdeeling „publieke wersen" worden gehaald eu naar de stedelijke commissie vau bijstand in het beheer van dezen tak van dienst worden overgebracht. 25 jaren later zou dan met feestelijke plechtigheid het leggen van den eersten steen kunnen plaats vinden. De politie te Aken waarschuwt voor het aannemen van in omloop zrjride valsche 1 markstukken met het jaartal 1-883. Men ver moedt, dat een bende valsche munters, die zich met den aanmaak daarvan onledig houdt, in Limburg of in België gevestigd is. De verresprekermaatschappij van Bell (Bell Telephone Company) heeft nu in de Vereenigde Staten 101,512 mijlen draadge leidingen en bedient 134,601 ingeschrevenen. Haar kapitaal in aandeelen. bedraagt 10.000,000 dollars. De Maatschappij heeft welgeslaagde proeven genomen met het overbrengen van geluid op groote afstanden, en zij denkt zulke nieuwe lijnen aan te leggen zoodra die genoegzame kans op voordeel beloven. De Spaansche Regeering heeft met de heeren Bos te Gorinchem en Volker te Sliedrecht een contract gesloten tot het doen uit voeren van eenige waterwerken daar te lande. Sedert geruimentijd hebben in Duitschland, België, Zwitserland en Oostenrijk on derzoekingen plaats omtrent het blonde en bruine type in Midden-Europa, voornamelijk naar de kleur der huid, haren en oogen van schoolkin deren. Van de 10 millioen kinderen waren ruim een vierde blond, iets meer dau een zesde bruin en de helft gemengd, ln Duitschland waren 31.80°/o blonden, 14.5 bruinen, in Oostenrijk 19.79 blonden en 23,17 bruingn, in Zwitserland 11,10 blonden en 25.70 bruinen. Blond zijn zij, die de kenteekenen der Germaneu hebben: blond haar, blauwe oogen, witte huid; bruin zij, die bruine oogen hebben, bruin of zwart haar eu donkere huid. Grijze oogen behooren tot geen der beide typeu. Iu Duitschland merkt men eene zeer regelmatige vermindering van het blonde en toeneming van het bruine type op van het noorden naar het zuiden. Over dit onderwerp heeft prof. Virchow belangrijke mededeelingen gedaan mede gedeeld iu dc academie der wetenschappen te Berlijn. De onder-stationschef te Mon- tigny-sur-Sambre, op de Belgische lijn Charleroi- Chatelineau, de heer Mathieu, een 27jarig jonk man, is door een sneltrein gedood, die aankwam op 't oogenblik dat hij zich op de rails bevond. De heer Peacock te Londen, een welbekend lid der journalisten-tribune in het Engelsche Lagerhuis, heeft een toestelletje uitge vonden, dat, naar de beschrijving van 't geen men er mee uitvoeren kan, te oordeeleu, onschat bare diensten zal kunnen bewijzen aan journa listen en ook aan den handel en de industrio. Met het instrument moet men namelijk na eenige oefening in staat zijn, 12 tot 16 copieëu in goed leesbaar letterschrift even snel voort te brengen als de snelste schrijver een enkel afschrift kan maken. De toestel heet „Dial typenschrijver", is gemakkelijk te hanteereu, weegt slechts zes pond, bezit alle voordeeleu van een copiëerpers en kan zelfs op een spoortrein met gemak ge bruikt worden. Te Entlebucht, kanton Lucern, is de onderwijzer Thalmann, op den leeftijd van 88 jaren, na 71 jaren lang zichaan het onderwijs te hebben gewijd, nog altijd in een school van 60 leerlingen werkzaam, Zeker de oudste school meester der wereld. Men schrijftaan het D.: Dezer dagen had op het perron van een der stations onzer staatsspoorwegen eene tamelijke ergerlijke scèue plaats tusscheu twee wetenschappelijk ge vormde mannen, die zich meer speciaal aan de beoefening der sterrekunde wijden, en waarvan de een de schrijver is van De wonderen des hemels. Verschil van meening gaf aanleiding tot eene woordenwisseling, die zoo hoog liep, dat men zich niet ontzag handgemeen te worden en zich daarbij van vuist en paraplute te bedienen, tot eindelijk een der beide heeren tot besef scheen te komen van het schandaal, waartoe hij mede aanleiding gaf, en in allerijl het station verliet. Evenals onlangs op een paar plaat sen in Italië, is nu ook in Spanje, te Bultagna, bij de Fransche grens, een groote kloof in den grond ontstaan. Zij is 70 meter lang en 20 meter breed, en een dikke rook stijgt er uit op. Het splijten van den bodem ging gepaard m t eeu gedruisch als vau een spoortrein iu volle vaart. Te Berlijn werden dezer dagen allerliefste photographieëu te koop gepresenteerd, waarop de Keizer voorkwam met zijn jougsteu achterkleinzoon op de knieën. Zij begon juist aftrek te vinden cn het scheen goed gezien, om den oudsteu en den jongsteu telg der llohenzol- leru zóó op één plaatje te brengen, toeu de po litie tusschenbeida kwam en den geheelen voor raad in beslag nam. Het bleek namelijk, dat men hier met eene bedriegerij te doen had en de photograaf door een behendige combinatie van twee beelden het portret verkregen had; de Keizer was namelijk voorgesteld met het jougste doch tertje van den vindingrijken photograaf zelfl

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 2