BUITENLAND. B 1N N E N L A N I). GEMENGDE BERICHTEN. den leverancier vaak lang laat wachteo. Ook daarin moet verandering worden gebracht. De Nederlander behoort den Ne derlander de voorkeur te geven. Gesteld zelfs, dat het verleenen van die voorkeur van den landzaat, eenige geldelijke opof fering vorderde, dan nog zou dat geen re den mogen zijn om aan de Nederlandsche nijverheid haar brood te onthouden. Het koopen bij den buitenlander noe men wij eene sociale en nationale onge rechtigheid, waartegen niet genoeg kan worden geprotesteerd. Veel zouden wij nog over dit thema kun nen zeggen, doch wij meenen het bij 't aan gevoerde te kunnen laten. Onze slotsom is: internationale tentoonstellingen geven niets; werkelijke begunstiging der nijverheid véél. Dat men haar dan ook begunstiging ver- leene! De Duitsche Regeering heeft zich tot zeven Hamburgsche en twee Bremer firma's gewend, om ter verkrijging der Duitsche subsidie voor de stoomvaartlijnen in te schrijven. De beslissing zal 15 Mei genomen worden. De Regeering heeft van liet plan afgezien, naar de twee lijuen afzonderlijk te laten dingenzij wil de geheele onderne ming in ééne hand zien. De Pall Mall Gazette verzekert dat de Britsche Regeering tegenspraak ontving omtrent de bezetting van Merutshah dooi de Russen. De Russen bleven te Poelikhisti. Het blad ridiculiseert het krijgsgeschreeuw der Londensche ochtendpers als kinderge- jank, en zegt dat de vredeskansen sedert het begiu der week aanmerkelijk verbeterd zijn. Het gebeurde te Penj-deh zal bevre digend worden opgehelderd, terwijl de grens regeling reeds tot stand gekomen is. De Pall Mall spreekt tegen dat het Russisshe leger gemobiliseerd zou worden, en dat er een ultimatum zou verzondeu zijn. Zij noemt dit praatjes, om lichtgeloovigeu beet te nemen. De Eugelsehe nota komt eerst Zaterdag te St. Petersburg aan, en Rusland's antwoord komt te Londen vermoedelijk op Maandag. Hetzelfde blad schrijft: De kansen voor het behoud des vredes worden thans veel gunstiger beschouwd dan in 't begin der week. Men gelooft dat het Poelikhisti-in- cident op voldoende wijze zal worden ver klaard door de uitvoeriger dépêches, welke thans inkomen. Indien de Russische Re geering eene voldoende opheldering geven kan omtrent Komaroff's handelwijze, dau zal dit incident geschikt worden. De quaes- tie der grenslijn is reeds geregeld. De lij 11 zal noordelijk van Zoelfikar en Maroeschak loopen. Het blad spreekt de geruchten tegen omtrent het zenden van een ulimatum naar St Petersburg, en omtrent de verdere mo bilisatie van Russische korpsen. De Standard verneemt uitConstantinopel dat de Porte eene krijgscommissie heeft benoemd, om over den toestand der Dar- danellen verslag uit te brengen. Het heeft Z. li. den Paus behaagd tot Bis schop van Breda te benoemen den Zeereerwaarden Heer P. Leijten, Pastoor te Bavel. Z. D. H. werd in 1831 geboren, in 1859 tot Priester gewijd en fungeerde van 1872 tot 1881 als Regent van het klein seminarie in het Bisdom van Breda. Wij wenschen den Katholieken van Nederland in 't algemeen en die van het Bisdom van Breda in 't bizouder van harte geluk met deze benoe ming en wij hopen vurig dat God den nieuwen Prelaat een lang en gelukkig leven scheuke, rijk aan zegeningen voor de Katholieke zaak en hare vertegenwooidigers, zoowel binnen als buiten het Breda'sche Diocees. Het Dagblad meldt, dat de Nederlandsche Regeeriug voor een harer gedelegeerden ter conferentie voor het Suez-kanaal toelating heeft verkregen in de sub-commissie dier Conferentie s Gravenhage, 1 Mei. De rechtbank alhier veroordeelde G-, houder van een huis van koop^ en wederinkoop, tot 25 boete wegens het zonder vergunning houden van een beleetthuis, op grond dat zijn inrichting in werkelijkheid niet ver schilde van een pandjeshuis. Almeloo, 1 Mei. De Almeloosche stoomspin nerij, weverij en ververij maakt bekend, dat het di vidend over 1881 8Yj percent bedraagt. Medemblik, 1 Mei. In bet rijks-krankzin nigengesticht alhier heeft zich dezer dagen een mannelijk verpleegde door ophanging van het leven beroofd. Helder, 1 Mei. Dezer dagen werd alhier uit Frankrijk de eerste scheepslading oesters aan gevoerd, ter beplanting van de banken in de Zuiderzee nabij Wieringen. Deventer, 1 Mei. Gisteren-avond is drijvende in den IJsel gevonden het lijk van zekeren W. J. S. uit Arnhem, die gedurende een paar dagen alhier in een logement vertoefd had. Tiel, 1 Mei. Het kind van den herbergier G. de Rook, alhier, had Dinsdag jl. het ongeluk een stukje schil van een sinaasappel, waarmede het speelde, in te slikken en te stikken. De ontboden geneesheer kon slechts den dood cotl- stateereu. Nieuw-Beierland, l Mei. Een 15-jarige jongen, die paarden moest wegbrengen, heeft van een der paarden zulk een hevigen slag tegen het voorhoofd gekregen, dat hij aan de gevolgen is overleden. Miss Kate Smulsey, van N e w - York, is gestorven aan eene ziekte, die in hooge mate de belangstelling der geneeskundigen op wekt. De eerste verschijnselen vertoondeu zich in Juli 1882 door een trilling van den rechterarm en snijdende pijnen in 't hoofd. In October d.a.v. moest zij het bed gaan houden, dat zij sedert niet meer verlaten heeft. Na 11 Maart 1881 heeft zij geweigerd eenig voedsel te nemen; het gezicht er van reeds deed haar walgen. Aanhoudend spoelde zij den mond met water, maar ook dit spuwde zij uit zonder een druppel in te slikken. Van Maart tot November heeft zij letterlijk niets gebruikt, hetzij vloeibare of vaste stof. G :en dokter heeft met zekerheid deu aard harer ziekte kunnen bepalen. !u December 11. bespeurde men eenige verandering; van toen af bielden de bewegingen van tijd tot tijd op, die tot dusver onophoudelijk haar lichaam hadden beroerd. Miss Smulsey heeft de laatste week van haar leven in een bijna absoluteu staat van verdooving doorgebracht. Zij was zoo vermagerd, dat zij nog maar 25 pond woog. De overledene, vau Duitsche afkomst, was 21 jaar oud. Verscheiden geneeslieereu zullen de lijkschouwing bijwonen. Uit de Kaapkolonie werd, volgens een bericht uit Londen, in Februari 11. voor een bedrag van 218,346 (ƒ2,620.152) aan ruwe, ongeslepen diamauten uitgevoerd. T e 'a-G ravenhage is aangehouden de beruchte Kuypers, bekend om zijne afzette rijen van weldadige bewoners van Den Haag en andere steden, bij wie hij zich voordeed als armenverzorger, en wier giften hij te eigen ge- bruike aanwendde. In 1884 werd K. door het gerechtshof te Amsterdam veroordeeld, doch hij vluchtte en werd to en in het Politieblad gesigna leerd. latussehen had hij, om zich niet te doen herkennen, zijn knevel algeschoren en van kleeding en hoofddeksel verwisseld. Toch werd hij door den hoofdagent van politie Van Rhee onmid dellijk herkend. Hij is thans naar het huis vau arrest overgebracht. Bij een vechtpartij in de Parijscho Halles werd een der vechtersbazen in hechtenis genomen en naar het politiebureel gebracht. Den volgenden ochtend werd de man dood gevonden. Bij onderzoek bleek, dat hij onder het vechten zoo inwendig gewond werd, dat de dood moest volgen. De daders zijn in hechtenis genomen. In Memoriam. De crediteuren in het faillissement van de firma Kerdijk Pincolïs, en hare eenige leden lienri Kerdijk en Lodewijk Pincoffs, ex-cotnmissionnairs, kooplieden enz. enz. te Rotterdam, worden opgeroepen om op Vrijdag 15 Mei e. k. in het Gerechtsgebouw a/h. Haagsche Veer te verschijnen, ten einde de rekening en verantwoordig aan te hooren, die alsdan door de curators, de heeren mrs. Driebeek en Trostorff, ten overstaan van den recbter-commissaris zal worden afgelegd. Een kostbaar vloerkleed is in San Francisco vernietigd. Het had gedurende vijf jaren den vloer van een der kamera iu de Munt bedekt. Het stof van ue edele metalen, die ge bruikt werden tot munten van geld, viel er ge durende dien tijd geregeld op, en toeu het kleed opgenomen werd, sneden de autoriteiten het iu stukken en verbrandden zij die. Op deze asch werd dezelfde bewerking toegepast als op mijnerts, die toen een stof opleverde, welke een waarde had van 30,000 gulden. Alzoo bad het kleed, na jaren gebruik, een grootere waarde dau toen het nieuw was. Er komt nu ook al langzamerhand mededingiug op het stuk van bestuurbare lucht ballons. Thans heeft een Hongaarach officier, luit. Kral, te Tyrnau, na jarenlange onderzoekingen, ook een bestuurbaar luchtschip uitgevonden. De proeven, welke men er meê nam, leverden, vol gens het Wiener Fremdenbl., goede uitkomsten op. Een lief vrouwtje. Te Berlijn trouw de eenige jaren geleden een Pool met een Duit sche weduwe. Alles ging goed tot nu toe, doeh allengskens ontstonden er twisten tusscheu de gehuwden, die nu en dan hoog liepen. Om zich op haar man te wreken, gaf de Duitsche den Pool, die zeer dikwijls tegen den Keizer van Duitschlaud was uitgevaren, aan, zoodat onze Pool wegens majesteitsschennis tot een en een halfjaar vestingstraf werd veroordeeld. Dezer dagen zijn uit Marseille aan boord van de stoomboot Bourgogne, een groot aantal Katholieke pelgrims vertrokken, die een bedevaart naar Jeruzalem ondernemen. De rechtbank te Keulen heeft uitspraak gedaan in de zaak van den arbeider Merzenich, uit Nippes, betreffende eene bezending dynamiet. Op Oudejaarsavond was er per spoor trein te Keulen onder de bagage een koffer aan gegeven als bevattende kleedingstukken. Toen een besteller op het goederenbureau te Keulen den koffer opnam, zag hij dat er door eene kleine reet eenig buskruit uit viel. Nadat de politie dientengevolge beslag er op had gelegd, werden, nevens eene hoeveelheid buskruit, 51/2 kilo dy namiet en eenige slaghoedjes er iu gevonden. Nadat Merzenich zich eerst had gehouden alsof hij van geen dyuamiet wist, verklaarde hij later, dat hij het iu België, alwaar hij mijnwerker was geweest, gestolen had. Daar het niet kon worden bewezen of bij tot de anatchistiscbe partij be hoorde en het dynamiet had medegebracht voor een misdadig doel in Duitschlaud, kou de aan klacht alleen worden gegrond op ongeoorloofd gebruik van ontplofbare stof. Aanvankelijk Werd het een voor hem bezwarend feit geacht, dat men bij de huiszoeking de exemplaren van de Köln. Zeitung en van de Stadt Anzeiger bij el kaar vond, waarin de weg was omschreven, dien de Ktizer bij zijue komst te Keulen zou volgen Wat daarvan zij, de eisch was twee jaren ge vangenisstraf. Bij de uitspraak werd de beschul digde veroordeeld tot drie jaren gevangenisstraf, na afliep waarvan hij on Ier politietoezicht wordt geplaatst. Toen onlangs een wielrijder een tocht maakte in een afgelegen streek vat! Jutland en in 't donker de lantaarn van zijn rijwiel had aan gestoken, werd hij daar door de eenvoudige boe ren, die het nieuwe voertuig nog volstrekt niet kenden, voor een geestverschijning aangezien. Een boer, dien hij voorbijgereden was, werd door een postbode uiterst ontdaan, op den grond liggend, gevonden. Hij verklaarde met bevende lippen, dat hij „deu duivel op een windmolen had zien voor bijvliegen." Te Renkum hebbende slagers op nieuw den prijs vau het vleesch met 10 c. per kilo afgeslagen. Eerste qualiteit vleesch wordt daar nu reeds verkocht voor 80 en 90 cent per kilo. 11 De Woort en zijn Tering". Zoo heeft dan Jan Holland De Woort katholiek laten worden! Van modern, als De Woort was, leerde hij in zijn om gang met een orthodox predikant de hoofdwaar heden des Christendoms: de H. Drievuldigheid en de Menschwording, weder geloovig aannemen om eindelijk zich in den schoot der Heilige Kerk te laten opnemen. Welkom in het huis Uwer Moeder, De Woort, van harte welkom. „Niet te laat beginnen!" zeggen de ingezetenen van het stadje Pivauo, in Istrië, en maken reeds toebereidselen voor het tweede eeuwfeest der geboorte van den componist Tartiui op 12 April 1892. Verscheidene geneeskundigen te Valencia nemen de proef met inenting tegen de cholera. Het vertrouwen op dit voorbehoedmiddel is groot. Op één middag hebben zich 300 per sonen van alle standen aldus laten iuenten. Ook eeu aantal onderwijzers kwamen mat hunne leerlingen om de kunstbewerking te on dergaan. Geneeskundigen uit Madrid zijn afge vaardigd om verslag van de proefnemingen uit te brengen. Par ij s wordt thans afgeloopen door een bende dieven, die honden stelen. Dit handwerk brengt hun 3 fr. per dag op. Een twintigjarig meisje is Din s- dag-middag iu de haven te Charlois verdroukeu gevonden. Zij was bezig geweest kleederen te spoelen en schijnt in het water geraakt te zijn zonder dat iemand het bemerkte. De bewoners van den Rietdijk of havenkaut waren, daar het omstreeks 2 uren was, bijna allen in huis aan het middagmaal. Alle pogingen door genees kundigen, om het leven weder op te wekken, zijn vergeefs gebleven. De Raad van Oldenbroek heeft besloten, niet over te gaan tot wijziging van de door hem vastgestelde verordening op het rijden met snelwielers, omdat hij van de gegrondheid der daarop ingekomen bezwaren geenszins over tuigd is. Men schrijftuit Tiet jerk: Het toe ken naar kievitseieren, voor sommigen eene kost winning, eindigt heden. Over 't geheel werden er in dit jaar minder dan in vorige jaren ge vonden. Men wijt dit den vogelvangers, die door hun bedrijf de kievitten in deu laatslen tijd sterk deden verminderen. Dat voor enkelen het eieren zoeken eene winstgevende bezigheid, is, bewijst P. Verhaag alhier, die in vier weken tijds niet minder dan 175 eieren vond, welke gemiddeld tegen 20 c. per stuk werden afgeleverd. Een gelukkig visscher. Dezelfde hengelaar, die verleden week te Maassluis eene elft aan den hengel ving, heeft thans met datzelfde vischtuig een jougen steur gevangen. Twee bakkersknechts uit A m- sterdam, 14 en 16 jaar oud, werden door het schoone lenteweer uitgelokt tot een uitstapje naar Purmerend. Hunne sjovele kleeding en huu verdacht uiterlijk trokken echter bij het 'aan wal stappen in Purmers veste de aandacht der politie, waarom deze het noodig oordeelde hen te ondervragen. Weldra bleek nu, dat men met een paar jeugdige dieven te doen had, die hun patroon voor acht gulden bestolen hadden om daarmede pret te maken in Purmerend. Op last van den Burgemeester, zijn zij ter beschik king gesteld van den officier van justitie te Haarlem. Een ontaarde vader te Thiers, die woedend was omdat de min zijn kind iu stilte had laten doopen, heeft dit gedood en te Evreuse is een 10 jarige jongen door zijn 23ja- rigen broeder vermoord. Naar men uit St. Petersburg be richt, zijn de steenkolen daar zoo schaars, dat de fabrikanten binnen een paar weken den geheelen voorraad uitgeput zullen hebben. Ingeval van eeu oorlog met Engeland zouden, uaar men vreest, een groot aantal fabrieken tot stilstand gedoemd zijn. Te Luzern is dezer dagen voor het eerst sedert 1 8 jaren in dit kanton weder een doodvonnis geveld. De veroordeelde is een man, die ziju kind vermoord heeft. Het lot der koningen is het on derwerp van een staat, door de GazzMa Pie- montese medegedeeld. Volgens die opgaven zijn van 2540 Keizers of Kouingen, die over 64 volken regeerden, 300 van den troon gestooten, 64 deden afstand en 24 pleegden zelfmoord, 12 werden krankzinnig, 100 sneuvelden in den oorlog, 126 werden gevangen gezet, 25 bezweken onder mar telingen, welke zij ondergingen, 151 stierven door sluipmoord en 108 werden terechtgesteld. Te Munsterscheveld heeft een arbeider zicli aan alcohol doodgedronken; zijn compagnon kwam er met een verbranden slok darm af. In Rusland heerscht reeds sedert eenige jaren de gewoonte, coupons van effecten te knippen en in omloop te brengen,nog lang vóór den vervaldag. Dit heeft in het kleine verkeer, waar die coupons als betaalmiddel gelden, dikwijls niet onbelangrijke verliezen en knoeierijen ten gevolge. Tot nog toe kon men er niet inslagen, aan deze praktijk een einde te maken. Volgens een schrijven aan de Fr. Zeit. heeft nu de Russische Minister van financiën een wetsontwerp aanhangig gemaast bij den Rijksraad, waarin het gebruik van niet- vervallen coupons (d. w. z. welke tot aan den vervaldag nog minstens 6 maanden te loopen hebben) als betaalmiddel verboden wordt. Het wetsontwerp stelt hooge boeten op de over treding van dit verbod, en evenzeer op het ver- koopen, in beleening aannemen, discontearen enz. van effecten, van welke de nog ni;t vervallen coupons zijn afgenomen. Volgens een draadbericht van den ontdekkings-reiziger Rohlfs, te Wiesbaden ontvangen, is het gezelschap van de reizigers Bökrn en Reichard in het binnenland van Afri ka verongelukt. Bö'tm moet gedood zijn, maar Reichardt werd gered. Hij kwam behouden te Zanzibar aan. Le Moniteur Industriel maakt melding van een nieuwe naaimachine, door electrieiteit in beweging gebracht. Het geldt hier geen gewone naaimachine, door een snaar met een electrischen motor in verbinding gebracht, zooah zij bij dui zenden door stoom worden gedreven, maar een werkelijk electrische, waarvan alle deelen door electrieiteit in werking worden gebracht. Da naaldstang beweegt zich in twee klossen, die, door stroouakeering, haar een zeer snellen op en nederwaartsche beweging mededeelen. Even eens wordt aan het spoeltje van den onderdraad door een electromagneet de noodige beweging gegeven. De nauwkeurigheid der bewegingen moet onovertroffen zijn. Christ. Bradford, die van zijn jeugd af een hartstochtelijk zwemmer was en met zijn beide broeders reeds 523 personen uit het water heeft gered, is op 32-jarigen leeftijd te Pittsburg gestorven. Een der Russische bladen meldt dat er onder de inwoners van Saratof iemand is, die den ouderdom bereikt heeft van honderd dertig jaar. Die man, Savin geheeten, is Fransch- man van geboorte. Hij was soldaat in het groote leger van Napoleon I en maakte den veldtocht naar Rusland als officier mede. Na den oorlog bleef hij in Rusland. Hij woont te Saratof reeds 72 jaren. Hij heeft nog goede oogen en zijn geheugen is onverzwakt; doch sedert eenigen tijd is zijn gehoor verminderd. Alle gebeurtenissen waarvan hij getuige was, herinnert hij zich nog zeer goed. Dagelijks gaat hij uit om eeue wan deling te doen, en als hij terugkomt van de markt, draagt hij zonder inspanning pakjes van twintig a veertig pond. Als een bewijs vnn demalaise on der de Indische gasten en het daardoor veroor zaakt verplicht vertrek van velen hunner uit de residentie, kan dienen, dat een oppasser, bij drie families werkzaam, in de volgende maand geheel buiten betrekking komt, doordien al die drie families naar Indië terug moeten gaan. Door spoorwegongelukken kwa- me verleden jaar in Groot-Britannië en Ierland 1134 menschen om het leven. Daaronder waren 135 reizigers, 546 spoorweg-beambten of arbeiders en 413 menschen, die door treinen overreden werden. Gewond werden 4100 personen, waar onder 1491 reizigers, 3319 spoorweg-beambten of arbeiders, en 214 overreden. In 1883 bedroeg het aantal gedoodeu door spoorwegongelukken 1167 en dat der gewonden 4187. D e Arnh. Ct. is op haren h oogen ouderdom tot eeue belangrijke ontdekking ge komen. Zij schrijft het volgende: „Dat zelfs de wetenschap wel eens falen kan, schijnt afgeleid le mogen worden uit de omstandigbedeu, die bij het proces van vrouw Van der Linden aan het licht kwamen. Van de veertig personen, door haar vergiltigd, hebben, wel niet allen, maar velen eeu dokter gehad, en geen enkei van de zen heeft vergiftiging als de oorzaak van het overlijden geconstateerd; kramp, koorts cn der gelijke werden er voor opgegeven. „De storfte- tabellen verliezen door zulke ontdekkingen wel iets van hare wetenschappelijke waarde." Wat moet het voor eeu liberaal blad verschrikkelijk zijn te moeten erkennen, datde wetenschap wel eens falen kan," zegt de Maasbode. Uit Gemonde wordt bericht dat het vleesch van stellig ééu der twee aan miltvuur gestorven runderen langs de huizen der ingeze tenen van Boxtel is rondgevent en ook door de ingezetenen is gekocht. De eigenaar der gestorven koeien heeft bij het verplaatsen van eeu der gestorven rundereu een lichte verwonding aan de hand bekomen er. daardoor eeu bloedvergiftiging opgedaan die zijn leven in gevaar brengt. HetGerechtsb of te 's-G ravenhage heeft gisteren Vrouw Van der Linden, de Leidsehe giftmeugster, veroordeeld tot levenslange tuchthuisstraf. Dr. Goudsmid en Dr. Gleuns, de twee leeraren die te Zutfen aan't bakkeleien zijn geweest, trachten thans door een ingezonden stuk in het N. v. d. D. ieder voor zich de schuld op den ander te werpen, 't Is de gewone loop vau dergelijke gebeurtenissen: De pot verwijt den ketel enz. enz. Eeu vreeselijke gebeurtenis is te Frausdorf bij Bamberg voorgevallen. Twee zusters, de 19-jarige en 17-jarige dochters vau een professor, kregen twist, die zoo hoog liep, dat de oudste een mes nam en de jongere dood stak. De vader die juist binnentrad, kreeg vau schrik een beroerte en overleed weinige oogeun blikken later.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 2