BINNENLAND. Eene Mei-phantasie. GEMENGDE BERICHTEN. heden en ongeveer 700 andere personen. De thans ontvangen volledige bi- zonderhedeu omtrent het gebeurde te Pend- jeh worden bier beschouwd als eene be vestiging van de zienswijze, dat de aanval der Russen op de Afghaueu ougeprovoceerd was. De Daily News verneemt dat het ant woord van het Russische Kabinet op Gran ville's dépêche Zaterdag-ochtend ontvangen werd. Het werd terstond door Vou Staal aan Granville overhandigd en in dén 's na middags gehouden Kabinetsraad overwogen. De Times verneemt omtrent Ruslauds antwoord op Granville's voorstel, dat, ter wijl de Russische Regeering bereid is dit voorstel als grondslag tot verdere onder handelingen aan te nemen, zij het als on bestaanbaar met de eer barer armee be schouwt, de gebeurtenis van 30 Maart in eenigerlei vorm aan een scheidsgerecht te onderwerpen. Als alternatief zou het terug trekken van de Russische troepen uit de door Komarofi, ten gevolge van de uittartende houding der Atghaneu bezette stellingen gedurende den loop van de grens-afbake- ning door eene gemeenschappelijke com missie kunnen worden voorgesteld. In het Hoogerhuis verklaarde Lord Gran ville dat de Eugelsche Regeering met de Russische overeengekomen is, de beslissing over het voorgevallene te Penjdeh op te dragen aan een bevrienden souverein. De onderhandelingen over de afbakening der Afghaansche grens zullen te Londen dadelijk worden hervat; terwijl de beginselen der grensquaestie te Londen zullen worde'n ge regeld, zullen de bizouderheden daarvan op de plaats zeiven worden uitgemaakt. Op bevel der Admiraliteit is de bouw van nieuwe oorlogsschepen, klein model, gestaakt. Men gelooft dit als den voor- looper eener volkomen staking der oorlogs toebereidselen te kunnen beschouwen. Luidens berichten, uit Constantinopel ontvangen, heeft Granville in verscheidene bijeenkomsten met Fehmi Pasha eene mili taire conventie voorgesteld tus3chen En geland en Turkije. Fehmi verklaarde dat hij daarop niet antwoorden kon. De Lord Mayor heeft een antwoord ontvangen van den Koning van België op den door hem gezonden brief betrekkelijk den congo. De Koning betuigt daarin zijn hartelijkeu dank, en voegt er bij dat de Congo-Staat geboren is uit den weusch om voor goed een einde te maken aan de slavernij en in Afrika de zaak der bescha ving en van den handel te dienen. Een der grondslagen van den nieuwen Staat is de vrije invoer van handelswaren. De wa tervallen zijn de belemmeringen, welke dooi de nijverheid uit den weg moeten worden geruimd. Het begaanbaar maken van de oevers van den Congo zal een winstgevena werk blijken te zijn. De Koning zegt, in het belang der beschaving te hopen, dat deze aansporing door de kapitalisten zal worden begrepen. Weer ia 't Mei I O, ik heb u lief, schoone Meimaand met uw duizenden geuren en kleuren met uw heerlijk lentelied! Spot vrij, gij pessimist, met den eenvou diger) dwaas, die nog opgetogen kan zijn bij het terugkeeren van eeu verschijnsel, dat zich reeds duizenden malen heeft herhaald en nog telken jare wederkeert; ik kan uwen spot verdragen; hij deert mij niet, maar ik beklaag u Ja, ik weet het wel, dat onze prozaïsche tijd met zijn vaak onmogelijke eischen, geen tijd is om zich over te geven aan stille droomerijen of tijdrooveude beuzelingen, maar toch gelukkig hij, die te midden van al den ernst der dagtaak en des levens, nog lust genoeg bezit om weer eens te luisteren naar het loflied der vernieuwde schepping, dat met machtige tonen zich verheft tot aan het azuren hemelgewelf, en wegsterft in het eindeloozo blauw; gelukkig hij, rlie nog kin derlijken eenvoud genoeg heeft overgehouden om opgetogen te zijn bij het beschouwen van de eerste lenteboden, bij het hooren van het lied des nachtegaals. Ja, wel zijt ge wonderschoon, gij lieflijke Mei maand, en het is te begrijpen dat het vroom gemoed der geloovigen juist u aan de vereering van Maria, de allerheiligste Moedermaagd, heeft toegewijd, Weer is 't Mei! En oude liederen van langgestorven dichters, die daarin de Lente bezongen, zweven onwille keurig weer voor onzeu geest; en oude melodieën van langvergeten zangers, die daarin den Mei verheerlijkteu, ruischeu ons weer in 't ooi! En alles fluistert ons toe, met duidelijk hoorbare stemme: ,,'t Is in de Lente, 't is in den Mei!" Maar enkele tonen, eenvoudig als het volkslied, maar die juist daarom, evenmin als de Lente, ooit verouderen zullen, doen ons voor een oogeu- blik met aandacht luisteren. Hoort, daar klinkt het: „Hei, 't was in den Mei zoo blij!". En voor onzen geest verrijzen jubelende scharen van knapen en meisjes, ten rondedans geschaard om den groenenden meiboom en vol levenslust hand aan hand huppelen en springen op ol desnoods zonder de maat der muziek. Ja 't is in den Mei nog blij! Meent echter niet, dat gij genoeg doet, met uw raam eens open te zetten of een afgesneden meidoorn op uw tafel eenige dagen in eeu glas water te laten kwijnen. Zóó kunt ge de echte lente niet vinden. l3e Mei wil opgezocht worden daarbuiten, in de vrije natuur. Waar op de heide de braamstruiken bloeien, waar in de bosschen de boomen weer groenen, waar de bloempjes ontluiken aan den oever der bruisende beekjes, waar de leeuwerik jubelend uit het grasveld te voorschijn schiet; daar, in Gods schoone schepping, kunt gij alleen de lente ge nieten. Daar ruischt u ook uit honderden kelen een loflied tegen en dat lied moet weerklank bij u vinden. Daar vertoont zich de Mei in al zijn pracht en heerlijkheid; daar dringt hij door tot in uw hart en vestigt zich in uw gemoed. Dan weer klinkt .ook in uw eigen borst een lentelied, een lied van dank en van verrukking over de u om ringende natuur. En hebt ge den Mei daar eenmaal gevonden, dan verliest ge hem niet weer zoo spoedig. Gij neemt hem mede naar uwe woning, uaar uwe kamer, naar uwe bezigheden. En 't wordt ook lente in uwe ziel\ Z. M. de Koning heeft den heer J. W. L. Grobbee, op diens verzoek, op de meest eervol le wijze ontslag verleend als Minister van Finan ciën, en in zijne plaats benoemd den heer J. C. Bloem, oud-hoofdinspecteur bij genoemd De partement en lid van denGemeenteraad van 'sHage. Bij een aan de Tweede Kamer toegezonden wetsontwerp wordt voorgesteld, de op het jaarlijksch inkomen der Kroon gedurende de minderjarig heid van den troonopvolger te nemen som voor de kosten van het regentschap, te bepalen op J 175,000. Naar men verneemt, is het voorloopig ver slag der commissie van rapporteurs voor het ontwerp tot wijziging van het Wetboek van Strafvordering aan den Minister van justitie toe gezonden Naar wij vernemen, zal als opvolger van baron Yan Heerdt tot Gouverneur van Suriname worden benoemd de gepensioneerde Kapitein ter zeejhr. Wickers, gewezen Minister van Marine en oud lid der Tweede Kamer. Amsterdam, 5 Mei. De feestelijke opening van het rijksmuseum alhier is thans bepaald op 12 Juli e. k. Amerongen, 5 Mei. Door de jagers van den heer J. G. C. Graaf van Aldenburgk Bentiuck van Amerongen is in het Prinsenbosch alhier een kolossale valk geschoten. Eenige jongens vonden later zijn nest, waarin twee eieren, iets grooter dan die van eene kip. Alkmaar, 2 Mei. Dezer dagen kreeg een vierjarig meisje alhier een zoogenaamde gebarsten boon in de keel, welke niet verwijderd kon wor den. Onder hevige benauwdheden is het ongeluk kige kind gestikt. Geneeskundige hulp mocht niet meer baten. Klundert, 5 Mei. Alhier werden in den nacht van 26 op 27 April bij L. P. een 20tal schapen in de weide verscheurd of in de sloot gejaagd, in den afgeloopen nacht werd eene slachting aangericht onder de schapen van zijn broeder C. P. Een 2ütal dezer dieren moeten door honder, verscheurd of verminkt zijn. Scheveningen, 5 Mei. Het voornemen be staat het badseizoen alhier 10 Juni a. s. te openen. Wijk bij Duurstede, 5 Mei. Donderdag jl. overleed de laatst overgebleven oud-strijder van Waterloo alhier, Theodorus Staessen, op 92- jarigen leeftijd. Assen, 5 Mei. Aan iemand, die voor de Rechtbank alhier een valsche getuigenis aflegde, heeft het Hof te Leeuwarden 1 jaar celstraf opgelegd. Een zonderlinge gril. Nergens vindt men zooveel zonderlinge karakters dan in het laud van John Buil en Broeder Jonathan. Een sterk type van dat soort was Oliver Bright, die onlangs in den Staat Tennessee overleden is. Hij had zijn testament op een papieren halsboord geschreven. Dit zeldzame stuk werd door de rechtbank ook als geldig erkend; alleen was de moeilijkheid om het bij de akten in te naaien niet gemakkelijk te overwinnen; maar door de scherpzinnigheid van den griffier, die daarmede belast was, gelukte het toch eindelijk dit tech nisch vraagstuk op te lossen. Aan de Politik wordt uit Meran g e- schreven, dal men daar alle dagen bij een goud smid een elegante dame kan zien, die bezig is het goudsmidsvak te leeren. Reeds heeft zij twee prachtige ringen vervaardigd en is nu aan een ketting bezig. Het merkwaardige van het geval schuilt in de persoon der dame; want de leer linge is niemand meer of minder dan de Oos- tenrijksche Aartshertogin Maria Theresia. Een Frankforter firma biedt veel geld voor postzegels van vijftig jaar oud, vooral uit Portugal, Spanje, Chili, Brazilië, Peru, Japan en overzeesche Rijken. Als men in aan merking neemt dat de postzegels, na in 1663 voor het eerst in Engeland gebezigd te zijn, geheel in vergetelheid raakten, zoodal zij in 1840 opnieuw moesten worden uitgevonden, dan kan men zeker reusachtige sommen uitloven zonder kans vau veel te verliezen. Hoeveel jaar het ge duurd heeft eer het postzegel-stelsel uit Enge land naar genoemde landen is overgebracht, zullen de beoefenaars der postzegelkunde misschien weten; maar een jaar of vijf zal daarmede wel gemoeid ziju geweest; veel aanbiedingen zijn er dus niet te wachten. Een gewezen koperslager, die zijn ledigen tijd in „de Schans" besteedde aan het schrijven van een brandbrief, is deswege door het Gerechtshof te Arnhem voor 9 maanden naar de cel verwezen. Een eigenaardig middel om klan ten te trekken, moet onlangs een winkelier in zijde en mode-artikelen te Glasgow toegepast hebben. Hij zette in een zijner uitstalkasten een gesloten en goed verzegelden pot vol erwten, met de aankondiging er bij, dat degeen onder de klanten, die het aantal erwten welke in den pot waren kou raden, een prijs van 100 zou ont vangen. Als het getal niet geraden werd, zou degeen die het dichtst er 'oij geweest was 50 krijgen en de overige 50 zouden verdeeld worden onder de acht daaropvolgende mededingers. Een zeer groot aantal personen men spreekt van 40.000 beproefden op die wijze hun geluk, eu allen moesten natuurlijk, om voor klanten te kunnen doorgaan, iets koopen. Zoo maakte de winkelier goede zaken. Toen de pot plechtig ge opend werd bleek het juiste getal door niemand geraden te zijn, en de prijs van 100 werd op de genoemde wijze verdeeld. De inspecteurs van politie te Haarlem ontvingen eene eigenhandig geschreven dankbetuiging (en facsimile) van den Vorst Von Bismarck voor de aan dezen toegezonden geluk- weuschen bij gelegenheid van ziju 70sten verjaar dag op 1 April jl. Het schijnt dat deze in specteurs weinig te doen hebben, zegt het D.v N., nu zij zich ongeroepen met dergelijke demon straties ophouden. Misschien konden ze in hun vrijen tijd aan de agenten les geven in het zoeken van bankbiljetten onder omnibuskussens. BijdeNed. Herv. kerk waren op 1 April 285 plaatsen vacant of 2 minder dau op 1 Jan. jl. Thans zijn nog slechts 6 candi- dateu beroepbaar. De beroemde o r k e s t d i r e c t e u r Bilse heeft op 30 April te Berlijn zijn laatste concert gegeven, waar hij sedert 1867 ruim 3500 concerten dirigeerde. De Keizer benoemde hem op dezen afscheidsdag tot Ridder der Orde van den Rooden Adelaar 3de kl.; de Kroonprins zond hem zijn portret; vele geschenken en adres sen van andere vereerders en luid applaus van het publiek gaven den heer Bilse het bewijs, hoezeer zijne talenten in de stad zijuer inwoning op prijs zijn gesteld. Volgens verklaring van bejaarde boeren schrijft men ons is de prijs van boter en kaas in geen 40 jaren zoo laag geweest als nu. D e Spectator geeft de volgende ont- boezeming over de Haagsche grachten: Een zwavelige zwalm, eeu zwamziek zwerk omzwacht Met zwijmelzwoele wolk de zwalpend zwarte gracht. Eeu zwabbelende splijtzwamzwerm zwelgt, zwijgend als het graf, Iu zwellensweelde zwaaienswee, den zwadderzwangren draf. „Het Japanse h dorp inHumphreys- Hall, een der grootste en populairste beziens waardigheden van Londen, is Zaterdag een prooi der vlammen geworden. Ondanks de grootste krachtsinspanning duurde het uren voor men den zwaren brand meester was. DeLeidsche giftmengster heeft zich iu cassatie voorzien tegen het arrest, waarbij zij tot levenslange tuchthuisstraf is veroordeeld. Bij de Ooster-stoomtrammaat- schappij te Utrecht zijn sedert eenige dagen ook rijtuigen 3e klasse iu dienst gesteld, Duitsch model. Een wonder-uunverk. Een jonge man, die wegens diefstal vijf jaar gevangenis moet ondergaan in eene gevangenis iu Bohemen, heeft een aardig bewijs geleverd van zijne handig heid en zijn geduld. Hij heeft namelijk een uurwerk vervaardigd van ongeveer vijf centi meter in doorsnede en twee centimeter hoogte. Het bestaat uit stroo, bindtouw, twee naalden en een speld; de wijzerplaat is van papier, ter wijl de wijzers uit een paar stroohalmpjes bestaan. Iu beweging gebracht, loopt het zes uur ach tereen, doch de vervaardiger hoopt door eenige verbeteringen dezen tijd tot twaalf' uur te kunnen verlengen. Rusland kan in geval van oorlog over een ontzaglijk aantal manschappen beschik ken. Volgens opgaven van verleden jaar bestond het „reserveleger" van hen, die den werkeiij- ken dienst iu het leger reeds volbrachten, uit 1,405.910 man. Daarbij komt nog de „landweer" welke ook in geval van oorlog opgeroepen kan worden en die uit 2,077,000 man bestaat. Dat is dus een hulp leger van bijna 31/2 millioen man. Veelbelovend. Een 4-j arig jongetje ont nam Zaterdag-avond, in den Langen Niezel te Amsterdam, een meisje de portemonuaie, in houdende ongeveer f 3. De dreumes zette het op een loopen om het gestolene aan zijn vader te brengen, doch werd in een wijnhuis aldaar in bewaring genomen. Plotseling genezenTwee bedelaars van professie, te Groningen, kwamen Vrijdag morgen, in 't zelfde vaarwater kruisende, met elkander in onzachte aanraking, hetgeen bij beideu het bloed aan 't gisten bracht. Ze wierpen eikander bij die gelegenheid allerlei lieflijke benamingen naar het hoofd, waarbij bleek, dat... de bijna blinde zeer goed kon zien en de kreu pele het gebruik zijuer krukken niet van uoode had. Te Oberhalm, in het Zwitsersch kanton Bern, hebben de drie onderwijzeressen, bekend als zeer bekwaam en vol ijver, aange boden hare betrekking voor 100 fr. per jaar minder te vervullen. Een vreemd verzoek en nog vreemder, dat de schoolcommissie heeft gemeend het van de hand te moeten wijzen. De weduwe O o x t e Well (Limb,) is dezer dagen haar 100e jaar ingetreden; het oudje, dat gezond en in het bezit van al haar geestvermogens is, verkeert in zeer beho-ftige om standigheden. Timmermans, de moordenaar der drie Van Opper.'s blijft nog steeds zijn onver schillige houding bewaren eu toont niet het minste berouw. Hij is bij zijn verhooren zeer gevat in 't antwoordeu, soms onbeschoft, en tracht de be schuldiging vau met voorbedachten rade te hebben gehandeld van zich af te werpen. Er zijn reeds onderscheiden getuigen door den rechter-commis- saris gehoord en ouder deze enkelen, met wie T. gesprekken heeft gehouden, die premeditatie doen vermoeden. Ook weet men thaus, dat het jachtmes, waarmede de doodelijke wonden zijn toegebracht, is gekocht bij eeu wapenfabrikant te Aken. De „Elektrotechnisch er Anzei- ger" te Berlijn beschrijft de inrichting van een koffiehuis aldaar, waar alles door middel van eleclriciteit geschiedt. Niet alleen de verlichting maar de ventilatie en zelfs het bereiden vau de koffie heeft door electriciteit plaats. In het midden van de zaal bevindt zich het buffet, bestaande uit 4 tafels. Op een van die tafels staat een kleine dynamo-machine, die de koffiemolen be weegt. Het water wordt in groote glazen flcs3chon van verscheiden liters inhoud verwarmd doordat er spiralen van platina ingedompeld zijn, waardoor de electrise ia stroom gaat. Dj aldus gedurende eeu kwartier outwikkelde warmte is voldoende om het water te doen koken. De bezoekers worden niet door kellnera bediend, maar elke tafel staat met het buffet in verbinding door een kleinen electrischen spoorweg, die den bezoeker den be stelden kop koffie aanbrengt en dan weer naar het buffet terugkeert. De drie uurwerken in de zaal worden door electriciteit bewogen en de dranken enz. hebben electrische namen, als: accumulator, electrophone enz. Wormerveer biedt f 1000 jaarwed- de aan een geneesheer aan, die zich daar wil komen vestigen, 's-Graveland f700 voor een geneesheer-apotheker. Een lastige naam. Een te Londen ver blijf houdende Rus, Kolozphoff Zaleszezaky ge- heeten, die nog al eens veel laat op straat was, zag zich genoodzaakt zijn naam in dien van Joha Smith te veranderen, omdat hij, telkens wanneer hij aan eeu polilie-agent op diens bevel zijn naam moest opgeven, werd ingerekend onder ver denking van dronkenschap. Dat twee kinderen van dezelfde ouders een gansch verschillenden naam dragen, is eene gebeurtenis, die, ofschoon zelden, toch in Drente voorkomt. Zeker echtpaar, Luberts ge- heeten (te Roswinkel), werd op een mooien dag verrast met de geboorte van hun tweeden zoon, doch daar de vader ongesteld was, verzocht hij een paar buurlui de aangifte vau den jongge borene ten bureele van den burgerl. stand voor hem te willen doen. Nu is de bijnaam van be doeld eclttpaar „Sondervan", zooals in Drente vele lieden bijuamen hebben; de een naar ziju of zijns vaders beroep, en een ander weêr naar eene of andere gebeurtenis uit zijn leven enz. Zoo gebeurt hel dikwijls dat men slechts den bijnaam, niet den eigenlijken familienaam, kent, eu zoo wilde het geval ook hier, dat bewuste jongen spruit als „Sondervan" werd ingeschreven omdat de buren zijn vader niet anders kenden. E11 ziedaar, nu hoe twee bloedeigen broeders verschillende namen dragen: de eene Luberts en de andere Sondervan. Eene 84jarige ingezetene van Amersfoort zal binnen weiuige dagen de reis ondernemen uaar Weat-Iudië, om zich metter woon te Paramaribo te vestigen. Een nieuw soort va n kegelbanen gebruikt men tegenwoordig te Berlijn in een kof fiehuis onder de bogen van den stads-spoorweg. De ruimte was daar te klein voor een gewone rechte kegelbaan, en om er nu toch een te heo- beu, heeft men een baan gemaakt in den vorm van een hoefijzer, aan de eene zijde opgehoogd, waarlangs de bal, aan den eenen kant gegooid, rondloopt en aan den anderen kant de kegels kan treffen. Het is niet gemakkelijk den slag er van te krijgen, maar met oefening kunnen de spelers op deze wijze even goed als op rechte banen hunne „alle negens" en andere worpen maken. En misschien zouden hoefijzervormige banen ook elders, om het nieuwe voor de liefhebbers van het kegelspel, aantrekkelijkheid bezitten, hoewel wij geneigd zouden zijn er een even korten levens duur aan te voorspellen als aan het „ovale biljart." In llaskerland wonen twee echt paren, die 325 levens- en 112 huwelijksjaren tellen. Eene 86jarige weduwe te Asperen» die een zeventigtal afstammelingen bezit, heeft zich dezer dagen bij een landbouwer nog als werkmeid verhuurd. Nu de Leidsche giftmengster ver oordeeld is om te blij ven leven, en zij waar schijnlijk eerlang het tuchthuis zal betrekken achten wij ons verplicht, hen, die haar daar zullen moeten bewaken of met haar zullen ziju opgesloten, in één woord allen, die door de hu- mauiteitsbegrippen onzer dageu veroordeeld zul len ziju om van haar gezelschap te genieten, aan te sporen tot groote voorzichtigheid. Tal van jaren was het haar bezigheid, menschen te dooden; zij schijnt geen plan te hebben, er mee op te houden, want gedurende haar preventieve gevangenschap wendde zij er op nieuw een poging toe aan; iu zoowel aL buiten de gevangenis blijft het monster dus een gevaar voor haar medemeuschen. Ieder, die nog met haar in aan raking moet komen, neme dus de uiterste be hoedzaamheid in acht; alleen hierdoor kan men zich nog een betrekkelijke veiligheid verzekeren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 2