BUITENLAND. BI N NE NL A ND. De verlaging van het recht op de kar tonnen doozeu is begrepen onder liet tarief, gevoegd bij het tractaat, en waarop geen bekrachtiging door de wetgevende macht, was vereischt. Onze Regeering heeft dus eenvoudig zich met de Fransche Regeering over het weglaten van de kartonnen-quaestie te verstaan en de zaak kan daardoor tot een voor beide partijen bevredigend eiude worden gebracht. Wanneer de Minister van buitenlanscha zaken zich in dien geest bij het beantwoor den der interpellatie van den heer Mees mocht uitlaten, dan zal een eiude kunnen worden gemaakt aan een toestand van on zekerheid, waarvan het voortbestaan zoo wel voor Frankrijk als voor Nederland, om verschillende redenen, zeer onge- weuscht is. Jan Holland. GEMENGDE BERICHTEN. In den Rijksdag wordt de Tariefwijzi ging, in beschermenden zin ondernomen, bij derde lezing, bijna onveranderd goedgekeurd. De verhooging van het recht op naaigaren wordt echter afgestemd. Van Regeerings wege was zij ook bestreden. De rechten op het gr3au werden nu definitief goedgekeurd zooals zij in tweede lezing waren vastge steld, alzoo 3 Mark op elke 100 kg. Volgens berichten uit Londen, zou Rus land niet de greusliju ia het algemeen heb ben afgekeurd, welke te Londen werd vast gesteld, maar wel in enkele onderdeelen, in het bizouder wat de weideplaatsen, aan de grenslijn gelegen, betreft. De verschillen vinden vooral hunnen oorsprong in topo- grapbische onnauwkeurigheden en het gemis van goede kaarten. Men verwacht stellig dat ten slotte overeenstemming zal verkre gen worden, maar iu verband met de moei lijkheden, welke de huidige parlementaire toestand in Engeland baart, is eene oplos sing eerst na verloop van eenige dagen waarschijnlijk. Luideus de jongste dépêches uit Cauada beseft thans de Regeeriug volkomen het ernstige van den toestand iu het Noord westen, en besloot zij 4000 man hulp troepen daarheen te zenden. Zij heet echter aan geldgebrek te lijden daar de schatkist uitgeput is door voorschotten aan de Oa- nada-Pacific-maatschappij. De Canadasche Minister van financiën verliet eergisteren Montreal, om zich naar Eugeland te be geven, welke reis, naar men verzekert, het sluiten eeuer leeniug ten doel zou hebben. Uit Ottowa, meldt men van 13 Mei: Generaal Middleton had den 11 dezer bij Batoche eene ontmoeting met den vijand en verjoeg dien uit de verschansingen met de punt der bajonet. De Generaal maakte zich meester van de woningen van den vijand en bevrijdde de gevangenen, die thans behouden zijn in het Canadasche kamp. Het verlies aan onzen kant is vijf man aan dooden en vijftien aan gewonden. De vijand heeft een groot verlies geleden. Ouder de gevangenen zijn de particu liere secretaris van Riel en een gewezen lid van zijn Raad. Twee stoombooten zijn op weg gegaan, om den opstandelingen den terugtocht af te snijden. De cholera neemt iu Voor-Indië toe. Blijkens de berichten aan het Gezondheids- amt zijn er van 714 April alleen te Bombay 25 sterfgevallen aan deze ziekte voorgekomen. De Egyptische gezondheids raad heeft bizoudere maatregelen van voor zorg geuomen tegen schepen komende uit Bombay. «Er is een merkwaardig boek van Jan Hol- laud, niet zoozeer om de lectuur, dan wel om het feit dat aauleiding gaf tot het schrijven er van, verschenen," zegt De Gelderlander. DrVitringa want deze is Jan Holland, zooals men weet schetst ons daarin de vele en soms bijna onmogelijke vooroordeelen, welke bij de ontwikkelde en verlichte Protestanten, vooral bij de moderne predikanten en even on- geloovige hoogleerareu ten aanzieu van het Ka tholicisme bestaan. Aan het vrije onderzoek wordt, wat de Katholieke Kerk, hare letr, voorschriften en gebruiken betreft, zoo goed als niets gedaan. He grofste fabeltjes zijn en blijven gangbare munt. Even hardnekkig huizen die vooroordeelen, maar wederom in een geheel anderen gedachten- gang, iu de gemoederen van orthodoxen en af gescheidenen. He dialogen, een doorloopende controvers, zijn het zwaartepunt van het geheele boek. Het ten eenemale verdichte verhaal, wat de levensom standigheden aangaat, en dat te Groningen en in eene afgescheiden gemeente van een dorp op de Veluwe zich ontwikkelt, is nog altoos van het realistisch genre, waaraan Jan Holland ver slingerd is. Het tooneel van den zelfmoord o. a. is veel to theatraal en moderu-belletristisch, doch wij achten ons nu niet geroepen om critiek uit te oefenen. Het werk is trouwens niet be sterad om aan Jan Alleman in handen te worden gegeven; voor de jeugd is het een zeer onge schikt boek, deie behoeft de dwaze stellingen der philosophic van het onbewuste niet te kennen, noch de negatie;), waartoe eer. modern Protestant zoolang de geuade hem niet getroffen heeft, vervalt. Zeer waar en klaar is iutusschen geschilderd, in een stijl helder als glas, en in een Nederlandsch dat bijna zijne wedergade niet heeft, hoe een Protestant, die doordenkt, verlegen staat te mid den van de troebelen des levens, in ziekte en rampspoed, bij wangedrag van kinderen en an dere huisgenooten; vooral bij het moeten berispen van dezulken. Zil iemand, die aan zijn eigen gezag twijfelt, den zoon, den onderhoorige op 't gemoed drukken datgene waaraan hij zelf niet gelooft? Waar ergens op de wijde wereld is er een houvast, een edele prikkel voor 's menschen nobel gedrag, een heilzame teugel, die niet scheurt bij de minste catastrophe? He YVoort, de moderne, druk bezig, eerlijk onderzoekende man zocht, en zocht, en vond. Hij werd Katholiek. Kostelijk is de passage, waar De Woort aan zijn vriend, den modernen predikant Voogtman, de vraag voorlegt of er iets tegen zou zijn wan neer hij zijne eenige dochter ten huwelijk gaf aan een Roomsche. Hij wist wel, dat de bedoelde persoon streng katholiek was, doch meende toen nog dat de gemengde huwelijken, bij wijze van propaganda, tot bekeeriug der wederhelft, op den weg der Roomschen lagen. Later bleek hem dat de Roomsche persoon, die toevallig zijne dochter een paar keeren had gesproken, er geen oogen- blik aan gedacht had, dewijl een gemengd huwe lijk door de Kerk verboden is. Ban, zooals He Woort zich had ingebeeld, onderwierp hij het plan aan dominee, die, anders de onverschilligheid in persoon, bijkans woedend werd en hem met het vuur van een zendeling herinnerde aan de plechtige verbintenissen, aan gegaan, en de lange formulieren, door hem ge- teekend bij zijn opname in de Nederduitse!) hervormde K;rk. Dj Woort stond er verstomd van, hoe deze predikant, die niet eens aan 's menschen ziel geloofde, hem nu op de zaligheid zijner ziel wees, en zich beriep op formulieren welke hij zelf al lang had verschenrd. Word daarin zij; ge vrij zoo luidde ongeveer Voogtrnan'a raad, word zelf, en uwe dochter zal uw w 4 volgen, Luthersch, Hernhutter, streng Cilviuist, Remonstrant, Biptist, Anglicaan, maar word nooit Roomsch. En om nooit Roomsch te worden bova! hij hem aau zich te laten opnemen in da orde der vrijmetselaars. Be Woort was te eerlijk om zich in te laten met een geheim bond, dat, vooral in het vrije Nederland, verdachte redenen moet hebben om de statuten en zittingen niet voor de openbaar heid te laten komen. Indien gij, zoo vermaande Voogtman, die zelf lid was, u tegen Rome wilt schrap zetten, alles tegenwerken wat da Roomschen willen en waar naar zij streven, word dan vrijmetselaar. Hit is maar al te juist. Ha Woort was niet bang voor Rome; hij ba- geerde te weten wat Rome in zijn schild voert. Hij ging bij de Roomsche Geestelijkheid en bij Rjomsch» boeken te rade er. de philosoof, ge leerde en letterkundige, tevens mau van zaken, vond op de vele vragen, weiker oplossing hem fol terde, een voldoend antwoord bij datzelfde Rome. Nu de pers niet langer ovor het heugelijk feit gezwegen heeft, weuschen ook wij te ver melden dat dr. Vitringa katholiek geworden is; wij ook bieden hem nederig onzen welkomstgroet bij zijne intrede, door Gods genade, in de Eene, Heilige, Katholieke en Apostolische Kerk." Bij koniuklijk besluit is J. II. A. W. baron Van lieert tol Eversberg, Gouverneur van Surina me, ouder dankbetuiging voor de diensten door hem aan den lande bewezen, op zijn verzoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen, met ingang van den dag waarop hij het bestuur aan zijn opvolger zal hebben overgegeven; en mr. H. J. Smidt, oud-Minister van justitie, thans lid van den Raad van State, benoemd ,tot Gouverneur der kolonie Suriname. Het wetsontwerp, door den beer Reekers ingediend, heeft ten doel het verbod om te vis sollen met den wonderkuil weder op te heffen, zoodat niet alleen van 1 Mei tot 15 Juli, maar weder gedurende het geheele jaar de Zuiderzee op deze wijze bevischt zal kunnen worden. Amsterdam, 15 Mei. Het Hof alhier ver oordeelde Meiudert Pos, die door zijn zoontje eene parapluie deed wegnemen, tot eene celstraf van 4 maanden. Venendaal, 15 Mei. Alhier is onlangs van gemeentewege besloten een vastbezoldigd brand weerkorps aan te stellen. Be bezoldiging was reeds vastgesteld, doch bij de oproeping bleek dat niemand zich voor de Venendaalsche brand weer heeft willen aanmelden, zoodat de uitvoering van het besluit thans groote moeilijkheden onder vindt. Heerenveen, 15 Mei. Bcze week is het 52 jaren geleden, dat de heer Marcus Van lleloma, huize «Voormeerbij dtza gemeente, gekozsn werd tot lid der Prov. Staten van Friesland. Sedert is hij onafgebroken een vertegenwoordiger voor zijn gewest. Schoonhoven, 15 Mei. Het O. M. bij de Rechtbank eischte voor 4 smidsjongens van 17 en 16 jarer. alhier, beklaagd van op Zondag 22 Febr. eeeige ruiteu in de Fransche school moed willig te hebben ingeworpen, f 25 boete, subs 7 dagen gevangenisstraf. Bergen op Zoom, 15 Mei. Te Nieuw-Borg- vliet, op 40 minuten afstauds van deze stad, is een moordaanslag gepleegd op een bejaard man- Be toestand van den ongelukkige is zorgelijk. Be vermoedelijke dader is in hechtenis genomen. Rotterdam, 15 Mei. Binsdag 11. is aan de Vischmarkt alhier aangekomen een Ei'gelseh stoomschip met ongeveer 30 last schelvisch, schol, tong, enz. Gisteren is een gedeelte van de lading gelost. Heden is men daarmede voortgegaaD. Het schip is geheel voor de visscherij ingericht,, vischt zelf en is dus niet enkel aanvoerder. Kralingen, 15 Mei. Boor de politie alhier is in beslag geuomen een gulden met de beelte nis van Koning Willem III en het jaartal 1865 die bij een voorloopig onderzoek bleek valsch te ziju. I n d e r t ij d is gemeld, dat een t u i li man uit de omstreken van Parijs het hoogste lot 500,000 fr., uit de Loterij des Arts décoratifs had gatrokken. Dit lot heeft zijne geschiedenis. Omstreeks een jaar geleden werd bij een werkman te Levallois-Perret een pendule gestolen; onder do stolp er van bevonden zich verscheiden briefjes van genoemde loterij, waarvan de nummers op geschreven waren. Toen nu het hoogste lot ga trokken was, keek bestolene de nommers na en ziende dat liet op een zijner briefjes gevallen was, ontstelde hij zoo hevig, dat men geruimen tijd voor zijn verstand vreesde. De tuinier had het briefje op den openbaren weg, denkelijk van de dieven, gekocht. Vier Zweedsche dames te Vixioe hebben een vreemdsoortige match gehouden. Zij hadden namelijk gewed, wie de meeste kopjes koffie kon drinken. De eerste bracht het tot tien de t weede tot dertig en de twee anderen stonden eindelijk te samen op vijftig, toen een nog één kopje wist binnen te krijgen, waardoor zij den prijs won. Eergisteren had op het kerkhof te Siint-Ouen da begrafenis plaa's der weduwe M die op den boulevard Mécilmontant woonde en sedert veertig jaren aan de Magdalenakerk bedelde. Tijdens haar leven had zij zich gevoed met de overschotten, welke haar van liuks en rechts gebracht werden. Toen zij haar einde voelde naderen, riep zij de leden harer familie samen en deed hen uit een ouden waterbak, die sedert lang niet meer werd gebruikt, een som van 40,000 fr. te voorschijn halen. Zij eischte een begrafenis der vierde klasse en een eeuwigdurende concessie op het kerkhof. Daarop liet zij een no taris roepen en vermaakte bij testament al haar goed aan haar erfgenamen op voorwaarde dat dezen jaarlijks een nacht op haar graf zouden door brengen. Aan het station Venloo werd Dins- dag-nacht een wisselwachter door een locomotief voorover geworpen, waardoor deze en 13 kolen wagens over hem heengingen. Toen de trein voorbij was, stond de man ongedeerd op om zijn werk te hervatten. Een dierenbeul, slager te Rhenen (van ziju naam wordt slechts de aanvangsletter F., opgegeven), had een koe, wier horens een te hoogen ouderdom aanwezen om haar voor goeden prijs te kunnen verkoopen. Be man nam daarom het volgende gruwzame middel te baat: met een zwaar stuk hout sloeg hij zoo lang tegen de horens van het gebonden, van woede en pijn brullende dier, dat zij er af vielen. Het gemar telde beest verloor daarbij veel bloed, doch loopt thans in de Grebbesche waarde om die, nadat de bekomen wonden zijn genezen, zonder horens als jong rund te verlaten. Algemeen hoopt men dat de politie zich deze gruwelijke daad zal aantrekken. Te Amsterdam, ergens op de Lijnbaangracht, staat ergens op een gevel met groote letters geverfd: C. Houillier vernikkeld en verguld. Voor liefhebbers van zeldzaauheden is het heusch de moeite waard, dien man te gaan zien. De grootste drijfriem. De Gandy Belting Comp. te Baltimore heeft aangeboden, een drijfriem te leveren voor de Amerikaansche inzending op de tentoonst. te Londen en bestemd tol het drijv n van machinerieën aldaar. Be riem zal uit tien lagen bestaan en 1,S M. breed zijn. De einden worden samengevoegd door Potters riem- haken, waardoor de riem één geheel zonder uitstekende randen of naden uitmaakt, en de nadeelige schokken op de riemschijf vermeden worden. Den merkwanrdigsten humor be toonde stellig een Duitsch marine-soldaat, die luid lachte terwijl hij werd gegeeseld, en die toen de officier hem eindelijk vraagde, waarom hij zoo vroolijk was, onder een nieuwen aanval uitriep: «Wel, omdat u den verkeerde voor heeft." De werkstaking onder deParij- sche kleederraakers blijft voorduren. 130 patroons weigeren toe te geven en beweren, dat zij hier door de kleine huizen redden, die anders failliet zouden gaan. De fabrikanten van laken, zijde en al de leveranciers hebben den patroons hun hulp aangeboden en belooft de wissels, die ver vallen mochten, te betalen. De vraag is nu of de werklieden de werkstaking kunnen uithouden want onder her. bevinden zich vele hoofden van huisgezinnen, die het eiude er van niet afwach- e n. Toen een conducteur aan het station te Genua het portier van een waggon wilde openen, waarin zich het Kamerlid Pro- vieri bevond, begon deze den beambte op hevige wijze te beleedigen en uit te schelden. Den con ducteur bleef niets anders over dan tegenover dezer «heer" het zwijgen te bewaren, msar is toch zoo vrij geweest, den volksvertegenwoordiger aan te klagen. De grondstof voor de steen fabri- katie is in Limburg uitstekend, en veel goedkoo- pnr dan in de Duitsche provinciën Rijnland en Westphalen, waar men ze het meest van verre moet aanvoeren, Dieutengevolge verrijzen in Limburg tal van steen-paunenfabrieken, en terwijl vele daarvan aan vaarwaters gelegen zijn, bezorgen ze aan de Duitsche pannenfabrikatie eene bijna onoverkomelijke concurrentie. Inderdaad worden Rijnland en Westphalen op dit gebied geheel door Nederland overwonnen. Het arbeidsloon is in Limburg 45 a 50 pet. minder dan in Duitscliland. De Gemeenteraad van Wonsera- deel heeft met den Minister vau Waterstaat overhoop gelegen over f 17,40, die Z Exc. eischte als bijdrage in het tekort van den telegraafdienst. Thans heeft de Minister echter gedreigd, het kantoor op te heffen, en daarop gaf de Raad toe. In een boek, in Engeland versche nen onder den titel Modern Shipbuilding and the men engaged in it", wordt medegedeeld dat de scheepsbouwmeester sir Edward J. Reed, eene samenstelling heeft uitgedacht voor een nieuw soort oorlogschepen, die de vernielende uit werking van marine-torpedo's tot een minimum zullen te rugbrengen, Op dit ontwerp hetwelk een ge- voeligeu slag zou kunnen toebrengen aan het gansche torpedo-wezen is door den heer Reed patent genomen. Het aantal personen, teAlcira door Dr. Ferran tegen de cholera ingeënt, be draagt 3500. Geen is aangetast. Straatrooverij schijnt te Amster dam dagelijksch werk te worden. Eergisteren-avond werd aldaar eer. meisje, dat uit haar dienst naar huis ging, iu de Van Heemskerkstraat plotseling door een persoon, die haar reeds eeu eindweegs ge volgd was, bij de keel gegrepen, met het doel haar van haar oorbellen te berooven. Op haar hulp geroep kwam echter spoedig hulp opdagen, waar door de dief, in zijn opzet gestoord, het hazenpad koos. Omtrent de vergiftiging van vijf personen te Anua-Paulowna, wordt ons nader ge meld, dat in plaats van salie in den wiukel stra monium was gegeven. De patiënten ziju thans herstellende. Te Enschedé hebben zichgedu rende de laatste weken verscheidene gevallen voorgedaan van epidemisch optredend hersenlijden. Deze ziekte Meningitis cerebrospinalis treedt slechts zelden epidemisch op til dan nog meer bij militairen, zoo o. a. eeuige jaren geleden te 's-Bosch en te Amsterdam. Reeds zijn een zestal lijders, meest kinderen en jongelieden, te Enschedé aan die ziekte bezweken. Franz Defregger, Müuchener schilder, is geen vriend van de zilveren-,gouden en eeuwfeestkoorts van onze dagen. Hij herdacht onlang* zij 50en geboortedag, maar om alle feeste lijkheden en huldebetuigingen te vermijden, is hjj naar de bergen van Tyrol gevlucht, waar hij het levenslicht zag. Een Antwerpsch journalist, die eens een hoog denkbeeld wenschte te geven van zijne kennis der Hollandsche taal, verzekerde onlangs dat zij zelfs voor de Walen de gemak kelijkste taal was om te spreken. Zoo b. v. ver volgde hij, hield een onzer vrienden, op den dag der laatste verkiezingen de volgende toespraak tot de menigte, die op den uitslag der stemming stond te wachten: Den employé van de liberale Associatie is nog niet op den balcon van de Taverne Alsacienne geparesseerd om den resultaat van den scrutin te proclameereu. Een varken teFaurinberg, North Carolina, had dezer dagen bij toeval een groote hoeveelheid dynamiet gegeten, en ging daarna in een naastbijgelegen land waar veel muilezels graasden. Het varken werd door een dezer gesla gen en ontplofte, met het gevolg, dat een twintigtal der muilezels op de plmts dood bleven. D.t wordt bevestigd door een plaatselijk blad. De hond van den heer Haagsma te Nijega heeft zich naam gemaakt door 't zoeken en viuden van kievitseieren. Heel langzaam snuffelt dit dier de weilanden af, neemt de eieren voorzichtig in den bek en brengt ze ongeschonden thuis. Op één dag bracht hij er niet minder dan zeven aan zijn meester. Twee Russen b ij een portret van den Emir van Afghanistan. «Hoe vindt ge de uitdrukking van zijn gelaat?' vraagt de eene, «Het is alsof hij met het eene oog de Eugelschen met het andere do Russen wil bedriegen," was het antwoord. Abdurrhaman, de Emir vanAfgha- nistan, heeft onlangs, toen men den oorlog tusschen Rusland en Engelaud voor onvermijdelijk hield, bij de goudsmeden zijner hoofdstad 15 gouden intktkokers (te zamen voor f 21,000) besteld voor vijftien zijner generaals. Het is nl. in Afghanistan het gebruik, dat de ten strijde trekkende leger aanvoerders van den Emir, behalve een zwaard, ook een gouden inktkoker ontvangen voor het schrijven van hunne b-richteu. Die inktkoker* worden in lederen gordels, rijk met goud en edelgesteenten versierd, om het lijf gedragcu. Hoe beestachtig de sterke drank den mensch verlaagt, bleek dezer dagen weer bij een begrafenis-plechtigheid te Beek, bij Nijmegen, toen men bemerkte dat een der zoons van den overledene stomdronken bij zijns vaders lijk in de kist was gevallen. Dr. Ritter van Nancy geeft een eenvoudig en praktisch middel aan de hand om de zuiverheid vau water te bepalen. Hij voegt daartoe eene kleine hoeveelheid suiker aan het Verdachte water toe, en laat de oplossing iu eeu warme kamer stann. Ingeval het water organische bestanddeelen in eene te groote hoeveelheid bevat, wordt het troebel en met koloniën infusoriën gevuld, het neemt eene flauwe, onaaugename lucht aan en ruikt later zelfs naar zwavelwater stof. Dit gebeurt niet, als het water zuiver is. Een jager, die in de omstreken van Palermo op een kwartel schoot, struikelde en stortte in een diepen afgrond. Uit Lourles wordt medegedeeld dat de Nederlandsche bedevaartgangers verleden week aldaar getuigen waren van drie miracu leuze genezingen, door doctoren geconstateerd,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 2