ïï™!,u,!st!!\ek„,m 24Gr.Houtstraat24 BOUWTERM Een Burgermeisje Café „SPAARNE, Eieren, BREUKBANDEN. Letterzetters. 24 Gr, Houtstraat 24. sorboses, sunn eh rnroe "ZWEM- en BADINRICHTING! ADVERTENTIE N. Uit de hand te koop, Flinke Agenten, J. J WEIIER, Schumann, Faust en Max Bruch, Schön Ellen, Klein Heiligland \o. 4. J. HOPMAN, Garen, Band, Breikatoen en Sajetten. J. B. KOELE WIJK, FABRIEK SUihtrutitr, Koniugstraat 10. Zijden en Wollen Kanten, Knoopen enGarneeringen, bericht bij deze dat hij zijne affaire geopend heeft in en beveelt zich tevens aan tot het repareeren van alle soorten van UURWERKEN. Voor geest en hart. Menigeen voert een hoog woord over anderen, ook al omdat, zoo hij waarheid sprak, hij een laag woord over zich zelveu zou moeten voeren. Ieder mensch geldt in de wereld slechts zooveel, als hij zich zelf doet gelden. Wie zich zelveu kent, kan zeer spoe dig alle andere menschen leeren kennen. De orde handelt met overleg en be rekening; de wanorde heeft altijd haast. De luiheid doet meer ontkiemende talenten verloren gaan, dan de werkzaam heid er ontwikkelt. Ter behartiging. De goede uitslag onzer ondernemingen hangt van God af; worden zij niet door God begunstigd, dan zullen al onze pogingen vruchteloos zijn. Wat zal het baten, den tijd voor het gebed bepaald aan zaken te besteden? De Almachtige immers kan zich zeiven niet tegenwerken. Alles heeft zijn tijd. Zooals elke tijd, niet geschikt is om te zaaien en te snoeien, evenmin om te wer ken; door op den tijd, waarop gebeden moest worde,n te werken, zullen wij niets vorderen. God heeft zijne genaden aan den tijd verbonden, en de verzuim ie geuadeu keoren niet terug. Allerlei. STEDELIJK NIEUWS. Letteren en Kunst. a 10 Cents per regel. Ik heb op mij zelf de krachtdadigheid van de Capsules Guyot oudervondeuik kau ze dus met goed recht aanbevelen. Ik heb mij er van bediend tegen een opzwel ling der amandelen, die mij het sprekeu belette eu ik heb er den besten uitslag mede verkregen, zoodat ik dan ook zorg draag dat dit kostbare geneesmiddel mij nooit ontbreekt. O. Priester te S. Men erkeune geene Capsules Guyot, voor echt, dan dan die, welke vervaardigd zijn 19 Rue Jacob, Parijs. Ondertrouwd N. VAN LOON en J. C. DE WILDT. Haarlem, j 1B Mei 1885. Beverwijk, j Ondertrouwd GERARDUS PETRUS Van dek KORT 6» Spaarne naast de Waag. over de Anegang. over de Anegang. aan de Houtvaart, over het Spoor, aan het einde van de Leidsche Straat, vijf minuten gaans van de W ilhelminastraat. Een Amsterdamsch lieer genas er van longtering en verlamming, twee andere personen van kanker, en eene dubbele breuk. Alle drie genezenen be hoorden tot de Nederlandscke processie. Een handelsreiziger te Napels, die door zijn patroon bedankt was, heeft dezen uit wraakzucht met revolverschoten gedood. Hevige smart. Mevrouw Kakelaar. Hebt ge 't gehoord, lieve vriendin, de kleine Azor van de baronnes Van Pappelendam is gestorven. Me vrouw Klappenberg. 't Is verschrikkelijk! Toen ik het bericht ontving, werd ik zoodanig door de smart overweldigd, dat mijn echtgenoot mij een nieuw medaillon moest koopen, om mij gerust te stellen. De nieuwe keukenmeid. Mevrouw. Maar, Betsy, die thee smaakt atschuwlijk, hoe komt dat? Keukenprinses. Ik weet het niet, Mevrouw, mogelijk heb ik er wel wat te veel cichorei in gedaan. A décharge. Rechter (tot den beschuldigde). Gij hebt de jas uit de vestibule weggenomen; zij hing aan een koperen haak. Advocaat. Onmo gelijk,, mijnheer de rechter, zou u deuken, dat hij' dan dion haak had later, zitten? Toekomstmuziek. Heer (op 't concert). Ge ziet er zoo vergenoegd uit; is dat de uitwerking van de muziek van YVagner? Dokter. Ge hebt het geraden, vriend, als geneesucer verheug ik mij, dat de toekomst-menscken betere zenuwen zullen hebben dan wij. De philosoof. Vagebond, (staande voor een bierhuis met booge ingangstrappeu). Twaalf trap- peu! Zou ik naar binnen gaan of niet? De hoogste trap, van welke ik naar beneden beu geworpen was,als ik mij wel herinner, negen treden. Critiek. Recensent (tot den dichter). Een zekere originaliteit is in uwe gedichten waar te nemeD. De schoonste denkbeelden namelijk zijn er in verzwegen. Ook eeue verdediging. Mevrouw. Waar is al die room gebleven? De helft is niet meer in den schotel. Dienstmaagd. De kat, Mevrouw Mevrouw. Welke kat? Wij hebben er immers geen. Dienstmaagd. Maar u heeft er toch een willen aanschaffen. Haarlem, 16 Mei. De vergadering van den Haarlemschen Gemeenteraad van 13 Mei 11. was nagenoeg geheel en al gewijd aan de behandeling van het voorstel van B. en W. betreffende de schouwburgzaak. Zooals men weet strekte dit voorstel om eene subsidie te verleenen van ƒ5000 jaarlijks gedurende 50 jaren, boven den koste- loozen afstand van den benoodigden grond door de gemeente. Dit voorstel du is met 16 legen 7 stemmen verworpen, terwijl een Raadslid (de heer Krelagezich buiteii stemming hield. Wij hadden gaarne gezien dat met de verwerping van het voorstel van B. er. W. de gsnsche sub- sidie-quaestie voor goed warc afgemaakt. Doch ziet, de heer Krelage stelde, mede uit naam van de heeren Dyserinck en Van de Poll een nieuw voorstel in handen van den Voorzitter, waarbij de Raad verklaart, den grond voor 99 jaren in erfpacht af te staan tegen betaling kan 100 'sjaars en voor 50 jaar eene rente van 2Vs pet. te garandeeren voor zoover het kapitaal niet af gelost mocht zijn. Naar onze bescheiden meening is er tusschen het voorstel van B. en W. en dat van den heer Krelage c. s., al zeer weinig verschil. De slotsom is en blijft, dat er gedurende 50 jaren jaarlijks eene belangrijke som uit de gemeeutekas zal ver dwijnen om een modernen schouwburg te subsi- diëeren. De verschillende discussiën, die in de verga dering der achtbare vroedschap betreffeude de schouwburgzaak werden gevoerd, onderscheidden zich inderdaad door eene zekere naïveteit. De heer Krelage, die de schouwburg-affaire met eene warmte, eeue betere zaak waardig, verdedigde, was naïef genoeg te proclameeren, dat men zich hierin niet moet laten leiden door de publieke opinie. Hij stelt zijn mandaat wel op hoogen prijs, maar wenscht verder te bandelen onafhan kelijk van hen, die hem dit mandaat hebben gegeven, 't Komt ons voor alsof de heer Krelage met andere woorden heeft willen zeggen: „Inwo ners van Haarlem, gij, die mij hebt gekozen om uwe belangen iu den Raad der Gemeente te vertegenwoordigen, wellicht zijn er velen ouder u, die sterk gekant zijn tegen het verleenen van een belangrijke subsidie aan eene inrichting voor publieke vermakelijkheden. Doch ik wensch mij niet te storen aan uwe opinie dienaangaande en ik zal mijn uiterste best doen, om een gedeelte van uwe belasiingpenningen te doen vloeien in de beurs van de aandeelhouders in den nieuwen schouw burg." Naïef ook was de heer Krol, die meende zijn medeleden dc verzekering te moeten geven „dat de zin voor het tooneel nooit zal verdwijnen. Da oudste volken, de Chineezen o. a. zijn er even mede ingenomen als onze nieuwe tijd. Z. E. A. vond het werkelijk niet te gewaagd als de gemeente Haarlem jaarlijks f5000 voor een schouwburg uitgaf. Of de Chineesche schouwburgen ook ge voed worden uit de Gemeenteruif, werd door den heer Krol niet medegedeeld; ware zulks het geval de Chitreezen van het Westen, zooals men de Ne derlanders wel eens gelieft te noemen, zouden dan in het subsidiëaren van inrichtingen voor publieke vermakelijkheid wel eens in de leer kunnen gaan bij de Chineezen van het Oosten. Ook de Voorzitter van den Stedelijken Raad ontwikkelde eene groote naïveteit. Bij Z. E. A. seheen niet het minste bezwaar te bestaan tegen het verleenen van subsidie; 2Vj pet. verhooging van de opcenten op het personeel en Ie tour est fait, die verhooging zon reeds voldoende zijn het subsidie te dekken. Inderdaad zulk een voorstel mag toch wel genoemd worden een lichtvaardig beschikken over de beurs van anderen. Gelukkig liet zich in de vergadering van 13 Mei ook eene stem hooren (die van den heer Macare) welke zich weinig ingenomen betoonde met de schouwburg-qnaestie. Da heer Macare' vond de Zaak op zich zeiven niet noodzakelijk en ook niet voorgeschreven door de wet. Om voor wenschelijke zaken gelden ter beschikking te stellen uit de Gemeentekas, daarvoor moest Z. E, A. meer bewijzen van instemming hebben uit de burgerij. Als lokaas voor vreemdelingen durft Z. E. A. een dergelijke zaak van langen duur niet te ondernemen. De vreemden vertrekken vaak even gemakkelijk als zij gekomen zijn, en hoever zou men dan ook niet moeten gaan, als men aan dergelijke eischen wilde toegeven. Wij deelen ten volle de gevoelens van den heer Macaré, wien wij voor het gesprokene hart- grondigen dank betuigen. Moge zijn advies ingang viuden bij de overige leden van den Gemeente raad. Elk voorstel tot het verleenen van subsidie aan een modernen schouwburg blijven wij noemen een vermetelen aanval op de financiën der Ge meente. Voor het genot van enkelen mag niet beschikt worden over het geld van belastingbe- talenden, waaronder er velen zijn, die reeds diep gebukt gaan onder den last hun door den fiscus opgelegd. Onze conclusie is: voor subsidie van den schouwburg, mag geen cent uit de gemeen tekas worden besteed. Burgemeester en Wethouders van Haarlem brengen ter voldoening aan artikel 288 der Ge meentewet aan belanghebbenden in herinnering dat alle schuldvorderingen over het jaar 1881 ten laste dezer gemeente, vóór of op den laats ten Juni e. k. moeten worden ingeleverd en dat alle schuldvorderingen, die niat binnen genoemden termijn zijn ingeleverd, verjaard en nietig zijn. Zesde Muziekuitvoering in den Hout op Zondag 17 Mei a. s.des namiddags van 2 tot 4 uur, door het Stedelijk Muziekkorps van Haarlem, onder directie van den heer M. H. Huiler, kapelmeester. Programma: 1. Unionsmarseh. Munster. 2. Our. La Renaissance, Nihoul. 3. Walzer, Weiss. 4. Potp. d'operas de Verdi. 5. Ungarische Lustspiel onv.Kéler Bela. 6' Quadrille a. d. Bettelstudent, Millöcker. 7. Potp. Li Bo hémienne, Balfe. Commiaaariaat van politie te Haarlem. Aldaar zijn gedeponeerd de navolgende goederen, die dagelijks, uitgezonderd des Zondags, tusschen 12 en 2 uur door de eigenaars kunnen worden afgehaald. Een omslagdoek. Een gouden oorbel. Een zijden dasje. Eene portemonnaie. Een Rozenkrans. Een loup. Een schaartje waaraan een ketting. Een ijzeren hoepelhaak. Een nijptang. Een griftenkoker. Een kinderschopje. Alles op straat gevonden. Terng te bekomen bij Mej. de wed. Oude Wesselink' Spekstraat 10: een zeil; bij den heer W. J. Kunze, Ken- nemerplein C: eene portemonnaie met eenig geld. De inhoud van het zooeven verschenen Si. Gregorius- blad, Xdejanrgang, Nummers 5 en 6 (Mei-Juni) is als volgt: Ascendit Spiritus Domini. De cijfermethode II, door L. Hichiels. De psalmzang, theoretisch en prac- tisch toegelicht, door G. Verzijl. Een behartenswaar- dige zaak voor de vorming van jeugdige zangers, door L. Van den Hemel S. J. Mededeelingen omtrent de St. Gregorius-Vereeniging. Algemeene berichten MABKTEEKICH TEW. HAARLEM, 13 Mei. Aan de veemarkt van beden waren de aanvoeren, verkoopen en prijzen als volgt koeien verkocht 9, voor 1 135 a 170 1 stier, verkocht voor f 50 a vaarzen, - verkocht voor f - pinken verkocht 4 voor f 70 a 80 graskalver verk. voor f a nuchtere kalveren, 48 verk.- voor 4 a 12, 172 schapen, verk. voor f 15 a 27 - varkens, verkocht voor a— c. per l/, kilo, paard tot f a Aan de kaasmarkt werden heden aangevoerd en verkoch 50 stapels kaas, 58,26 stuks, wegende 11616 kilo, hoogt ste prijs f 23,middelbare prijs per 50 kilo. AMSTERDAM, 13 Mei. Ter veemarkt heden wa- r®n afgevoerd: 2 runderen,185 vette kalveren, lstequal. J -,90 2de qual. 0,75 per kilo, graskalf a 65 nuchtere kalveren, 7 a 14, - schapen en lammeren a /jo vette varkens 40 a 48 c. per kilo. HOORN, 14Mei Ter waag gewogen 252 stapels kaas wegende, bJ121 kilo; hoogste pry's per 50 kilo 81. voor kleine ƒ21.— voor commissie, f voor mid- delbare— 9-OUDA, 13 Mei. Op de kaasmarkt waren 96 par tijen kaas aangevoerd; handel vlug; prijs 17 a 19. Boter met tamelijken aanvoer; prijs der koeboter fl. 1.10 der weiboterf-,70 a -.90.per kilo. Handel zeer viug SCHIEDAM, 15 Mei. Moutwijn, per ned. vat 10,25 Jeneverll5,75, Amsterd.proef f 17,spoeling -,60 dito commissie f 1, LEIDEN, 15 Mei. Op de heden alhier gehouden veemarkt waren aanvoeren en prijzen als volgt - paarden af 40 stieren f52 a 245; 52 ossen f162 a 296 586 melkkoeien f 145 a 280 kalveren dito f a 154 vare dito f 145 a 246, vette dito f 30 a 75 28 graskalveren f 22 a 55, vette f a a lllnuchtere dito f3,— a 9, 420 vette schapen 31 a 22 weide dito alammeren -62magere varkens f 16 a 30,282 biggen f 5,75 al4. LONDEN, 14.Vlei. Ter Veemarkt zijn aangevoerd runderen 300, Schapen en Lammeren 5000. Kalveren 60, Zwynen Prijzen: Beste Runderen 4/- a 5/- Schapen en Lammeren 4/8 a 5/8, Kalveren 3/8 a 5/8 Zwijnen 4/- a 4/6. DELFT, 13 Mei. Op de weekmarkt van heden waren de prijzen van het vee als volgt: vette koeien le qnal. 245 k f 290, dito 2de qual. 175 a 230, kalf- koeien, lste qual. 220 a 265, dito 2de qual. f 156 a 200, vaarkoeien le qual. f 190 a 230, dito 2de qnal. 105 a 160, vette kalveren, lste qual. 55 a 72 dito 2de qnal. f 32 a 45, vette schapen lste qual. 24 a 34, dito 2de qnal. a iamscha- pen le qnal. a 2de qual. 25 a 41, vette lammeren a weilammeren ƒ5a 14,— magere varkens 17 a 48, biggen f 5.a 13,— nuchtere kalveren f 4 a 17, paarden f 42 a 130 stieren f 60 a 130, ossen f a -. Rundvleesch 64, 70 a 77 c.vet kalfsvleesch 70, 80 a 90 o.schapevleesch 60 a 65 c., lamsvleeesch c., alles per kilo. Granen. Zeenwsche tarwe f 7.45 a 8..7S mindere en blauwe dito f 6,95 a 7,45, roode dito f 9.25 8.25 min dere en blauwe dito f -,a -,nieuwe Zeewsche dito f-.a rogge f 5.75 a 6.75, nieuwe dito f a n. winlergerst f 5,a f 5,75 n. zonftr dito f 5, 5,5'), n. chevalier dito f 6,25 a 7,25, haver f 6,20 a f 5,20 n. groene erwten f 7,75 a f 8mesting f7 af 750 paardeboonen f 6.25 a 7.25, duiveboonen f 7.25 a 8.— bruine boonen f 8.a 9.koolzaad 1884 f -.10 a-,11 hennepzaad f 10.50 a 11,50 kanariezaad f 8,25 a 10.50 Aan de stadswaag gewogen van 8 Mei. tot 13 Mei en op de weekmarkt aangevoerdpot,/4,1049/8 en 110/16 p. boter, wegende te zamen 22080 kiloprijs f 34 a 46 per 40 kilo, f -.85 a f 1.15 per kilo. LAATSTE BERICHT. LONDEN 15 Mei. Gladstone heeft in het Lagerhuis medegedeeld dat de onderhandelingen met Rusland nog niet afgeloopcn zijn. Ruslands autwoord op eeue mededeeliug betreffende een deel der grens wordt verwacht, maar zal eerst na verloop van eeuigen dagen ontvangen kuunen worden. Morgen zal de gevoerde correspondentie worden rondgedeeld; zij breekt af bij het inci dent Pend-jeh, omdat de onderhandelingen nog niet zijn afgeloopen. MEDEDEELI N G E N, CHRISTINA CATHARINA MARIA MOOLENSCHOT. Amsterdam, 13 Mei 1885. Voorspoedig bevallen van eene DOCH TER E. M. SNIJDERS, geliefde Echt- genoote van J. A. NETTEN. Utrecht, 11 April 1885. Vooispoedig bevallen van een ZOON, B. WUBBE—BROUWER. Arnhem, 10 Mei 1885. Heden overleed tot onze diepe droefheid, tijdig voorzien van de HH. Sacramenten, na eene kort stondige doch hevige ziekte, onze dierbare Broeder en Oom, de Wel eerwaarde Heer JOANNES GO- DEFBIDUS SWANE, in leven Pastoor van Nederwctten. Uit aller naam WILHs. SWANE. Waalre, 8 Mei 1885. XE KOOP. Te bevragen bij J. J. BEAUFORT, Zijl weg No. 4. R. K., biedt zich aan, ook bekwaam om in den winkel te helpen. Reflectee renden adresseeren zich onder No. 26, aan den boekhandelaar G. MOSMANS, Markt, 's Hertogenbosch. zoekt plaatsing als WINKELJUF FROUW en tot assistentie in het huis houden, liefst in een brood-en banket bakkerij. Brieven franco, onder letter N, aan het bureau van dit blad. in een welvarend dorp bij Haarlem, een meer dan dertig jaar bestaande SLIJ- terij en TAPPERIJ met vergunning, goed beklant. Brieven onder lett. H B, aan bet bureau van dit blad. VAN HET De ondergeteekende bericht, dat bo vengenoemd Café door hem is over genomen en van een geheel nieuwen cn netten inventaris is voorzien. Door goede consumtie en nette bediening hoopt hij veler begunstiging zich waardig te maken. Zich aanbevelende, UEd. dw. dienaar J HOPMAN. Beurtschipper vau Haarlem op Pur- merend en Alkmaaris VERHUISD van de Bakeuessergracht naar het Spaarne No. 28, naast de Waag. voor den verkoop van EFFEC TEN eu PREMIELOTEN wor den gevraagd. Ruime Provisie, en bij succes vast salaris. Franco aanbiedingen, onder let ters E D Z, aan het Annoncen- Bureau van de Heeren NIJGH VAN DITMAR, Rotterdam. uit het Hoenderpark der villa „DE AREND" te 's Graveland, ziju alleen te verkrijgen voor Haarlem bij Koningstraat 47, bij het Verwulft. van Voor alle gebreken voorhanden. Reparatiën worden direct uitgevoerd. Een paar flinke JONGENS kunnen dadelijk geplaatst worden bij de uit gevers KüPPERS en LAUREY te Haarlem. Voorhanden de Partituren van in den Boekhandel van W. KüPPERS, Jausstrnat 25. J, LÏI0OLII Aan belanghebbenden wordt bericht dat de inrichting van 16 Mei tot 24 September 1885, dagelijks, zoowel voor Dames en Meisjes als Heeren en Jon gelieden geopend zal zijn van des morgens 6 uur tot Zonsondergang. Voor de Dames en Meisjes is een afzonderlijk bassin ingericht, het onder wijs in het zwemmen en het houden van het toezicht is uitsluitend aan vrou welijk personeel opgedragen. Tarief. Onderricht. Voor 1 p. s. ƒ9,2 p. s. ƒ8,3 P- s- 1 L Voor geoefenden. Voor 1 p. s. ƒ7,2 p. s. ƒ6,3 p. s. 5, Berekend voor broeders en zusters. Voor het gebruik van eenen handdoek wordt niets in rekening gebracht. Aangiften in het Pand of aan de Inrichting. A. A. SPRENG-ER,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 3