BUITENLAND. BINNENLAND. gene doen, wat recht en billijk is en die niets anders als een ongeluk beschouwen, dau het verlies van hunne deugd.Al verschaft eene school aan het kind nog zooveel kun digheden, als zij de zeden bederft, dan deugt zij niet. Een ongeleerd doch deugdzaam mensck is voor zich zeiven en voor de maat schappij veel nuttiger, dan de meest ont wikkelde en geleerde booswicht. Onschuld en onwetendheid stichten lang niet zoo veel kwaad iu de wereld dan het misbruik van wetenschap eu kundigheden. Nu zegge men niet dat wij hier de loftrompet steken voorde onwetendheid (dat zou laster moo- ten worden geheeten), neen, maar wij wil- ten alleen de noodzakelijkheid doen uitko men, dat wetenschap en Godsdienst hand aan hand moeten gaan. Die noodzakelijk heid hebben we, dunkt ou3, in deze weinige woordeu voldoende bewezen. Men neme haar dan in acht. Het denkbeeld om iu 1888 een groote nationale nijverheidstentooustelliug te Ber lijn te houden, vindt allerwege iu Duitsch- laud den grootsteu bijval. De Regeering heeft haar krachtige medewerking toege zegd, hetgeen ook zeer natuurlijk is, daar zij, toen de Autwerpsche expositie in den Rijksdag ter spake kwam, verklaarde van internationale tentoonstellingen niets goeds te verwachten, doch voor nationale exposi- tiëu gezind te zijn. De Eransche Kamer van afgevaardigden heeft met geringe wijzigingen het door den Senaat aangenomen wetsvoorstel ter voor koming van de recidive goedgekeurd. In het Lagerhuis heeft lord Fitzmaurice verklaard, dat de commerciëele onderhan delingen met Spanje zonder resultaat zijn afgebrokeu, tengevolge van de nieuwe hou ding der Spaansche Regeering. De dyuamiet-mauueu Burton en Cun ningham zij n gisteren door het critniueele hof van Old Baily tot levenslangen dwang arbeid veroordeeld. Dépêches uit Canada melden niet alleen, dat Riel en verscheidene hoofdtuuiters ge vangen genomen en de muitersbeuden uit eengegaan zijn, maar ook dat de opstand der Mestiezen schijnt uiteengespat te zijn. Men verwacht, dat de Indianen zich thans ook zullen onderwerpen. Generaal Middletoo bereidt in elk geval een voortrukken tegen hen voor. De Canadasche Franschen ver zetten zich tegen het terechtstellen van Riel voor een krijgsraad. De Standard meldt uit Soeakiu, dat bet door de Eugelsche Regeering aangekondigde voornemen om Soeakiu te verlaten, eene groote vermeerdering der aanhangers van Osman Digna ten gevolge heeft. De Czaar zou voornemens wezen aan zij ne titels die van »Konig van Siberië eu de Midden-Aziatische Statennog toe te voe gen. Naar men met zekerheid verneemt, zal de Re- geering de uitnoodiging tot deelneming aan een te Bern te houden internationaal congres over de bescherming van het auteursrecht niet aannemen en zal de internationale conferentie tot het bera men van maatregelen tegen den verkoop van sterken drank op de Noordzee in Juni bij eenkomen. Tilburg, 19 Mei. Door tappers met gecom bineerde zaken is eene oproeping gedaan tot het houdeu eener vergadering, met het doel een adres aan de Hooge Regeering iu te dienen, tot wijzi. ging vau sommige bepalingen der reeds in werking getreden drankwet. Oorschot, 18 Mei. Eet 2 jarig kindje var. den landbouwer V, H. te Spoordonk, onder deze ge meente, een oogeublik zonder toezicht gelaten, viel in een waterkuil, waar het levenloos werd uitgehaald. Oudekerk a. d. IJsel, 18 Mei. Door de nieuwe bepalingeu der Drankwet, die nu alleen den verkooper van sterken drank zonder „vergunning" strafbaar stelt (vroeger waren da hoopers mede strafschuldig)is alhier proces-verbaal tegen een stille kroeg opgemaakt. Leiden, 18 Mei. Gisteren-avond geraakte alhier een werkman, die in eene schuit eenige werk zaamheden verrichtte en in „kennelijken staat" verkeerde, in den O.-singel te water en zonk da delijk. Eoewei men hem weldra ophaalde, en hij nog eenige teekenen van leven gaf, overleed hij spoedig. Sloten (N. H.), 18 Mei. De grasveilingen, welke jaarlijks alhier worden gehouden, zijn weder afgeloopen. Over het geheel brachten zij gemiddeld V3 minder op dan het vorige jaar. Tolbert, 18 Mei. In deze gemeente verdronk Zaterdag het aclnjarig dochtertje van een veen arbeider. Drie jaren geleden is eene andere doch ter van dezelfde ouders op gelijke wijze omgekomen. Neede, 18 Mei. Te Noordijk, onder deze ge meente viel een 2-jarig jongentje, dat in een kinderstoel bij den haard zat en tenige oogen- blikken zonder opzicht was, met den stoei voor over. Het kind viel met het hoofd in een pot vol kokend heete soep en is na een pijnlijk lijden van weinige uren bezweken. Maastricht, 18 Mei. Het hoogste lot in de alhier gehouden loterij (een rijtuig met paard en tuig) is ten deelgevallen op No. 9640 aan een gewezen politie-agent, thans stukadoor te dezer stede. GEMENGDE BERICHTEN. De rechtbank te Brussel heeft uitspraak gedaan in de geruchtmakende zaak tegen Agapit Stevens, die het ridderkruis vau den Nederlandscheu Leeuw en bijbehoorend Drevet ontvangen had, hetwelk aan den bekenden schil der Alfred Stevens was toegekend. Het ridder kruis was, na veel moeite, door hem terugge geven, maar het brevet weigerde hij af te staan. De rechtbank heeft hem nu tot onmiddellijke teruggave ook daarvan veroordeeld en tot ver- verbeurte vau 50 fr. schadevergoeding voor eiken dag vertraging. Uit Toulon wordt gemeld, dat a 1- daar proeven zijn genomen met eene geheel vreemde wijze van bescherming der schepen, eu wel door middel van eene uit kokosuoot-cellulose verkregen stof, waarmede men een vaartuig van binnen bekleed heeft. Deze stof moet de eigen schap hebben van wanneer zij door een kogel of op andere wijze doorboord of uiteengeslagen is, zich zoo snel weder aaneen te sluiten, dat zij het binnendringen van water steeds verhinderen zou. Eeu liter geperste cellulose weegt slechts 60 gram. De proeven moeten goed voldaan hebben. UitVenloo wordt aan het Het Huis gezin geschreven, dat de aldaar thans in werking zijnde politieverordening, die niet minder dau 354 artikelen groot is, o, a. de volgende zonder linge bepalingen bevat: „Kinderen beueden 6 jaar mogen niet meer na zousondergang zonder geleide op straat komen; aan ieder is het ver boden, na zonsondergang op straat te gaan zitten; kinderen beneden 14 jaar mogen niet op straat komen met lucifers, slaghoedjes enz., noch op den openbaren weg rooken." Te Par ij s zijn dezer dagen welge- slaagde proeven genomen met toestellen voor het huiselijk gebruis van electrisch licht, uitge vonden door den ingenieur Bazin. Met deze toe stellen, welke zeer eenvoudig zijn, moet men zich voor denzelfden prijs als gas, in alle huizen eu vertrekken electrisch licht kunnen verschaffen. Eeu aantal geleerden van naam waren bij de proeven tegenwoordig, en zij betuigden hunne ingenomenheid met de uitvinding, waarvan men groote verwachtingen heeft voor de uitbreiding van het gebruik der nieuwe verlichting. Te Eert (D r.) heeft dezer dageu eene kip van de Wed. H. J. aldaar eieren ge legd in eeu eksternest, dat nabij de woning in eeu taxisboom gemaakt was. Bij de onlangs te Londen.gehou den veiling der boekerij van Osterley-Park is o. a. ook het eerste boek, dat in de Engelsche taal gedrukt werd, verkocht. Het is getiteld Le Fevre Recuyell of the Historyes of Troy. Oaxton, de eerste Engelsche boekdrukker, ver haalt iu eeu naschrift bij het derde deel, dat hij onder het drukken van dit werk de boekdrukkunst leerde. Het merkwaardige boek werd voor 1820 21,840) toegewezen aan den boekhandelaar Quaritch. Iu 1756 werd hetzelfde exemplaar verkocht voor ongeveer ƒ100. Een wagen, meteen zwaren boom stam beladen, overschreed de Waadtland Eran sche grenzen en werd door de Eransche beambten onderzocht. Reeds reed hij door, toen een hunner met zijn hamertje nog eeu slag op den boom stam gaf; een tak brak af, men zag een gat en daarin 414 kilo tabak. Wagen, lading en paard werden verbeurd verklaard eu de voerman naar de gevangenis geb;acht. Als eeno zeldzaamheid kan ge meld worden, dat zich op de villa Adelaide te Reuver, een bijna volwassen haas bevindt, die zoo lam en gedresseerd is als eeu gedresseerde hond. Het dier is nog geen half jaar oud en verkiest het huiselijk leven boven dat in het vrije veld, want ofschoon bij wijze van proefne ming herhaaldelijk iu vrijheid gelaten, heeft het nog volstrekt gesue poging gedaan om te ont vluchten eti loopt het daarom ook vrij rond met de kat eu den hond. Op een cricketveld te Halesowen kwamen twee spelers, die een bal wilden pakken, met zooveel kracht tegen elkander aan, dat de een zijn neus en zijn kaak brak en dat zijn voor tanden werden uitgeslagen. Hij werd bewusteloos weggedragen. In de toongevende kringen te Parijs beginnen de oude sierlijke nijgingen weder in gebruik te komen. In plaats van lichte hoofd buiging, waarmede de dames het sterkere geslacht groeten, maken de jonge meisjes reeds sedert eenigen tijd nijgingen, waarbij de knieën gebogen worden, voor dames, die ouder zijn dau zij, en de jonge vrouwen hebben dat gebruik nu ook aan genomen. Te Hamburg werd dezer dagen een arbeider uit een sigarenfabriek in hechtenis genomen wegens een poging tot moord op ziju verloofde, en bij onderzoek der papieren van dien man bleek, dat hij eeu echte Poolsche Rijksgraaf was. Een wedstrijd. In den oorlog met Engeland tijdeus de regeering van Karei I was onze vloot reeds drie dagen met de Eugelsche in het Kanaal slaags; de nacht brak de vijande lijkheden af. Maar toen men die opnieuw wilde hervatten, kwam het bericht dat er een wapen stilstand gesloten was en nu begonnen de tegen- standers allerlei beleefdheden te wisselen ofschoon dit niet van harte ging. Aan boord van een Hol- landsch oorlogschip, dal tegenover een Britsch fregat gelegen was, bevond zich een matroos, dia zoo vlug was, dat hij in den mast klom en daarboven op ging staan, waarbij hij eenige buigingen maakte en eindelijk op zijn hoofd ging staan, tot groote verbazing en angst van de toeschouwers. Toen hij beneden kwam, werd hij met daverende toejuichingen begroet, die de Engelschen onaangenaam in de ooren klonken, althans een hunner, die niet voor den Hol lander wilde onderdoen, klom in den grooten mast van het fregat, probeerde den Hollander na te doen, maar viel pardoes naar beneden. Gelukkig werd zijn val gebroken, zoodat hij het leven er niet bij inschoot; maar toch kwam hij met een gedachten smak op het dek neêr. Zoodra hij zijn spraakvermogen terug had, heesch hij zich op, strompelde naar de verschansing, balde de vuist tegen zijn Hollandscheu collega en schieeuwde: „D»e me dat eens na als je kunt!" Een natuuronderzoeker heeft blijkens de Landb.-Ct berekend, dat de bijen 5,600,000 klaverbloemen moeten bezoeken eu uitzuigen, om één kilogram honing in den korf te brengeD. „Noeste vlijt" is hier dus geen over dreven loftuiting. Had men niet alleen geweien, maar ook in toepassing gebracht het middel, dat men in België aanwendt om vruchtboomen tegen de schade van nachtvorsten te vrijwaren er zou nu niet zooveel bloesem vernield zijn. Dit middel bestaat daarin, dat men de boomer, zóólang belet te bloeien tot het gevaar voorbij kan geacht worden te zijn; te dien einde spreidt men 's winters een dikke laag ruige mest rondom de boomen en laat die liggen tot er geen nachtvorsten meer te vreezen zijn. Al de andere ooftboomeu zullen reeds bloeien als de met mest omgevenen nog geen enkele bloem vertoonen; maar de mest weg genomen zijnde, ontwikkelen de bloesemknoppen zich te sneller en met meer kans op een over- vloedigen oogst. De sterkedrank heeft nabij Mus- selkauaal wederom een offer geischt: schipper H. ging over stag, laveerde in het kanaal en verdronk. De Sultan van Turk ij e heeft zich zeer mild betoond jegens Koning Oscar van Zwe den bij diens bezoek te Constantinopel; veel milder dan men verwachten zou vau den heer- scher over een steeds in geldnood verkeerend land, want het zou majesteitsschennis zijn hier het spreekwoord „hoe kaler hoe royaler" toe te passen. Hij gaf den Koning een aantal kostbare geschenken: een fraai commandeurskruis (dat al leen reeds ƒ15,000 waard is), wapenen, zijden kleederen, tapijten enz. ter gezamenlijke waarde van ƒ100,000. Volgens Prof. Denis, is het aan tal dienstbaren te Brussel in de laatste honderd jaren aanmerkelijk minder geworden. Het bedroeg in 1783 11,35 percent der bevolking eu in 1883 nog slechts 7,3 percent. De oudstrijder van Waterloo, H. van Gerven, de eeuig overgeblevene nog te 's Her togenbosch, waar hij thans in 't ziekenhuis ver toeft, vierde eergisteren zijn negentigsten verjaardag en ontving bij die gelegenheid van de huzaren E. de Raad, C. van Boxel en J. Dekker, die zich insgelijks ter verpleging in 't hospitaal be vonden, eene sierlijke pijp en een smakelijkeu koek, bij welker overhandiging den ouden krijgs makker door een hunner een verjaringsvers werd toegezongen. De brave grijsaard was zeer getroffen door deze blijken van kameraadschap. Tegen de Jcou. Iu den zomer van 1833 kregen de soldaten van het Turksche leger witte linnen broeken. Toen men hen die echter óók geduren de den winter liet dragen en de winter was toen zeer streng klaagden ze er over. Om aan deze rechtmatige klachten tegemoet te komen, liet het Ministerie de broeken blauw verven, en zoo kregen de soldaten ze terug. Zooals w ij indertijd hebben mede gedeeld, zegt de Huisvrouw, werd door de Weener Huisvrouwen-vereeniging enne school voor dienst meisjes opgericht. Dezer dagen had, in tegen woordigheid van een talrijk publiek van dames, het eerste practisch examen plaats van leerlingen die den cursus ten einde toe hadden gevolgd. In de keukens der school werden door haar allerlei vleesch- en meelgerechten bereid. Op de bovenverdiepingen zaten eenige leerlingen aau de naaimachines, anderen gaven proeven van be kwaamheid in het friseeren, vveder anderen ston den te strijken; voorts werden lampen schoon gemaakt, kachels aangemaakt, kamers „gedaan", kortom in alle huiselijke bezigheden blijken ge geven, dat de meisjes van het ouderwijs een goed gebruik hadden gemaakt. Voorts waren tentoon gesteld proeven van naai- en verstelwerk, huis houd- en keukenboeken, door de leerlingen ge houden enz. Al de meisjes, die na volbrachten leertijd de school verlieten, zijn dadelijk geplaatst. De Amsterdamse he beursmannen speculeeren op hausse van den thermometer. Zaterdag a. s. wordt nl. vacautie gehouden door den effectenhandel, wegens zomerwarmte. Bij politie-verordening is te Oud-Beierland het schoonmaken van de straten verboden. Uit Rotterdam schrijft men ons: Werd hier altijd geklaagd over duur brood nu schijnt daarin een gunstige verauderiug te komen. Eenige bakkers zijn begonnen te concurreereu en prijzen voor hun winkelraam een zg. heel brood, dat tot heden voor 16 cent verkocht werd, thans voor 13 cent, daarbij voegende het opschrift: „Men wege, proeve en oordeele". Het kleine brood is naar evenredigheid in prijs verminderd. De vleeschhouwers ziju het tot heden ouderling goed eens, en toonen dat het nog niet noodig is, den prijs te verlagen. Aan het hoofd der Kampér Ct. van 12 Mei 1885 staat le lezen, en het feit is werkelijk geschied: „Bij deze courant behooren de Raadsverslagen van Donderdag 23 October 1884". Het is niet te verwonderen, dat de heer Tak bij het einde der zitting van 7 Mei 11., vroeg „of er nog eene commissie bestond van redactie voor do verslagender Raadszittingen Broddelaars. Broddelaars in hun vak hebben van oudsher in groote minachting gestaan, zoo wel bij hun vakgenooten als bij het publiek. In het woord broddelaar was alle onbevoegdheid en onbekwaamheid begrepen. Eu toch waren het niet anders dan broddelaars in een ander dan huu eigen vak, die de grootste uitvindingen van onzen tijd hebben gedaan. Een boekbindersgezel (Silberman) werd hervormer van den oigelbouw en het klavier; een barbier (Arkvvright) vond de spinmaehine uit; een timmerman (Hargrave) maakte de eerste stooraspinmachine; een stroo- hoedenmaker (Jacquard) vond den nieuwen weef- toestel uit; een muzikant (Herschel) den telescoop, een instrumentmaker (Watt) de stoommachine; een apotheker (Böttcher) het porselein; een too- neelspeler (Sennefelder) de steendrukkunst kortom, de meeste mannen, die voor handel en nijverheid nieuwe bronnen openden, waren brodde laars in den zin van de regels der kunst. De evenknie van onzen Dr. Mezger, Dr. Nortrom, te Parijs, heeft een werk geschreven over de behandeling van scheele hoofdpijn door knijpen. Een Amerikaansch geleerde, die reeds vele belangrijke uitvindingen deed, heeft thans een uieu-extract vervaardigd, waarvan één droppeltje op een zakdoek voldoende is, om den gelukkigen eigenaar daarvan tranen bij stroomen te doen vloeien, als hij den doek ond r zijne oogen brengt. Twee droppeltjes veroorzaken een zeer natuurlijke zenuwachtigheid en schilderen de wanhoop in haar schrilste kleureu af. Waarlijk een onmisbaar extract voor hen, die oude erfooms en erftantes naar hunne laatste rustplaats brengen. De Voorzitter van het Hof 7an Appèl te Krakau is door de Regeering gewaar schuwd voor rouwbrieven, welke hij misschien uit Amerika zal ontvangen. Die brieven moeten dynamiet bevatten, dat bij het openmaken ont ploft. Wat de Soudaneezen alzoo van de Engelschen vertellen daarvan wordt uit Dongola eeu staaltje medegedeeld, ontleend aan een brief van een Scheik aan een ander stamhoofd. „De Inglesi (Engelschen)", schrijft de Scheik, „hebben eeu goede manier van veehten. Zij staan stil, wachten op ons, en dan geven ze vuur; zoo verliezen wij een aantal manschappen. Maar als een der Inglesi gedood of gewond is, neemt een ander hem op zijn rug en draagt hem weg, terwijl nog een ander zijn ledige plaa's inneemt. Zoo zitt men bij hen niet, zooals bij ons, hoopen dooden en gewonden, die den weg versperren. De Inglesi houden van vechten en doen het zeiven, terwijl (le Mudir van Dongola Soudanee zen uitzendt om te strijden, en zijn eigen man schappen thuishoudt." Voorts spreekt de brief nog van „een langen paal, waarop de Engelschen klimmen, en vanwaar zij alles zien." Op de Antwerpsche tentoonstel- ling, viel dezer dagen in de Italiaausche afdee- ling, bij het uitstallen van een der talrijke beeldenkramen, een koAbaar beeld om, gelukkig zonder te breken. Terwijl men aanstalten maakte om het in positie te herstellen, hoorden wij een der aanwezigen zeggen: Doe 't niet, Amerigo, laat het zoo liggendat is de mooiste ex-positie 1 Om afgesneden bloemen 15 a 20 dagen frisch te doen blijven, losse men 3 a 5 gram salmiak op in het water, waarin zij ge plaatst worden. In de rue Lourcine te Par ij s woonde sedert jaren een 65 jarige bedelares. Een dag of vier geleden werd zij, na een hevige twist met een buurvrouw, plotseling krankzinnig. Toen agenten van politie haar wilden wegvoeren, riep zij: „ik wil mijn schat meenemen", wierp zich op haar bed en haalde, na dit onderst boven geworpen te hebben, een pak bankbiljetten en een kistje byouterieën voor den dag. Koningin Victoria heeft gedu rende haar jongste verblijf op het vasteland een som van 355 (ƒ4260) aan telegrammen betref fende hare persoonlijke aangelegenheden uitgege ven. Te Amsterdam heefteen snuggere rijksveldwachter een 18-tal door de wet be schermde vogels, die op de markt te koop werden aangeboden, in een papieren zak gestopt. Toen hij met den zak op 't bureau kwam, waren er 8 van de dieren gestikt! Prof. Marlot zegt, dat het voeren van paarden met haver, wanneer het dier ver moeid is en honger heeft, Diet goed is, wijl er dan te veel korrels ongekauwd naar binnen gaan. De voordeeligste manier is, het beest eerst eenige rust, daarna wat te drinken, en eindelijk de haver te geven. In 't laatste geval wordt de haver beter verteerd, omdat ze langer in de maag blijft, welke handelwijze dus voor paard en eigenaar voordeeliger is. De forellen-kweekerij van Dr. Boetzkes te Tegelen, in 1882 met Italiaansche eieren bego inen.mag buitengewoon goed gelukt genoemd worden. Van het ontelbare aantal dezer edele visschen, (lie thans in zijn bezit zijn, heeft hij er nu 50 tentoongesteld iu een hotel te Kal- denkirchen; de kleinste is zoo groot als een ge wone haring; de grootste weegt ruim één kilo. Uit Monte Carlo wordt gemeld» dat zich aldaar weer een speler van kant heeft ge maakt. Dit is reeda de vijftigs te zelfmoord, die er

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 2