Schouwburg-quaestie. Eene manifestatie. De postbestelling te Amsterdam. Voor geest en hart. Schulden. Allerlei. Kerknieuws. Ingezonden. phsmie-leeningen. gedurende dit jaar heeft plaats gehad. Het jongste slachtoffer had fr 300.000 aan de speel bank verloren, O temporao mores! Punch geeft drie voorstellingen van het bijwonen van een roeiwedstrijd. Op het eerste plaatje ziet men een heer aan het kantje van het water staan, die zich met moeite tegen de opdringende menigte staande houdt. Hij heeft een guldensplaats, maar geraakt bijna te water. Het tweede plaatje stelt eeu landauer voor met een familie in de wei; men heeft een guinje gegeven en ziet niets dan de ruggen der toeschouwers. Het derde plaatje eindelijk stelt een gezellig vertrek voor, waar een heer met een vergenoegd gelaat zeer gemakkelijk in een leuningstoel het avondblad zit te lezen, en den wedstrijd in gedachten bijwoont. Het vuur brandt helder en zijn lievelingshondje ligt naast hem uitgestrekt. Hij heeft al het genot en niets van de ongemakken te verduren. De emancipatie dringt ook al door tot Grol. Een jonge dame doet aan de halt van den stoomtram naar Lichtenvoorde dienst als chef. Een grootsch p 1 a n. A m e r i k a n e n willen denOceaan v*n Newfoundland tot de Iersche kust electrisch verlichter., door op standen van 200 meter lichtschepen te leggen, om hun ankers kunnende draaien, en door een kabel verbonden. Zoo op 't eerste gezicht inderdaad grootsch maarEn toch twijfelt de bericht gever van de Weener „Presse" uit NevvYork niet aan de uitvoering, nu of later. Naar men aan de Prov. Fr. Ct. verzekert zijn te Groningen in het Sterrebosch alle bereikbare vogelnesten uitgehaald en de zich daarin bevin dende jonge vogels gedood, om te voorkomen dat het wandelende publiek zekere stoffen op de kleederen krijgt. Er zal te Rome een standbeeld worden opgericht voor Kardinaal Mezzofauti, welke Prelaat vooral beroemd was om zijn taalkennis. Hij „zweeg niet," zooals v. Moltke, „in zeven talen," maar hij sprak ir. 78 talenen taaieigens. Geen Europeesche taal was hem onbekend; hij bracht Keizer Nicolaas in verba zing door de vaardigheid waarmee hij Russisch sprak, en Byron bracht warme hulde aan zijn keurig Engelsch. Hij kou aan alle Engelsche Geestelijken die hij hoorde spreken, zeggen uit welke streek van Groot-Brittaunië zij kwamen, en hij sprak in de boekerij der „Propaganda" voor studenten uit verschillende landen in twin tig verschillende talen. Die buitengewone bedre venheid in vreemde talen was te meer verwon derlijk, omdat Mezzofanti nooit de grenzen van zijn vaderland had overschreden. Uit Berlijn wordt ons gemeld, dat Vlissingen waarschijnlijk iu aanmerking zal komen als aanltghaven voor de gesubsidieerde Duitsche stoomvaart. „De dienaressen der mode" zoo schrijft men uit Parijs aan een Oosteurijksch blad „zijn nu, behalve de tournure" tot een andere monsterachtige ophooging gekomen, nl. tot den bochel! Dezer dagen verschenen twee toonge vende dames der Parijsche wereld met dit twij felachtig sieraad. Op het eerste gezicht joeg het de welgemaakte schoonen een rilling door de leden; maar wie weet, hoe spoedig het algemeen mooi gevonden en nagevolgd wordt." Op het ge bied der mode is niets onmogelijk, zelfs het on zinnigste, zelf het allergemeenste niet. Nadat de aangekomen pakketten en zakken „gezuiverd" zijn van aangeteekende en expresse brieven enz., komen iu het bestellerslokaal de brieven en drukwerken, elk afzonderlijk, in han den der wijksorteerders (geroutineerde bestellers, met de geheele stad bekend), die de correspon dentie sorteeren volgens de zestien wijken, waarin de stad voor de bestelling is verdeeld. Een paar jonge bestellers brengen gedurig de voor elke wijk bestemde correspondentie naar de plaats, waar de in die wijk loopende bestellers zitten. Dezen eindelijk verdeelen het ouder elkander, tot „ieder heeft wat hem toekomt." Den wijksorteerders, hoe vaardig zij ook mogen zijn, is het niet gegeven, van alle geadresseerden de juiste woonplaats te kennen. Er blijven nood wendig vele ter zijde gelegde brieven over. Om deze „aan den man te brengen" plaatst een der hoofd bestellers zich op't spreekgestoelte, gebiedt stilte en leest met luider stemme twee maal het adres dezer verschovelingen voor, niet ongelijk aan den afslager, die iets in 't publiek verkoopt. Zoo nu en dan roept een der aandachtig luisterende bestellers „mijn" en het aantal adspirant-rebuten is met één verminderd. Nu worden de kennisgevingen, postwissels en porto's uitgedeeld en ieders aantal en bedrag ge noteerd, en nadat alles van eeu afdruk van den bestellersstempel (de letter der bestelling en het nummer van den besteller vermeldende) is voorzien, verlaten de bestellers het kantoor. Buiten staan de met twee paarden bespannen rijtuigjes gereed, om hen te brengen naar het punt,waar hun bestelling aanvangt. In elke wijk wordt door drie tot zes man be steld, zoodat soms zes-en-uegeutig bestellers te gelijk uitgaan. Dat onder zulk een talrijk perso neel strenge tucht eerste vereischte is, wil alles vlug on ordelijk in zijn werk gaan, is lieht te begrijpen. Het is de taak der hoofdbestellers, die tucht te handhaven. De meesten, die eeu ander om raad vra gen, hebbeu gewoonlijk reeds besloten te doen wat hun zeiven aanstaat. Tegen een buigzame ruggegraat en een fluweelen tong kunnen keunis en ge leerdheid de concurrentie maar zekten vol houden. 'tls een zonderling verschijnsel, dat eene vrouw, die nooit haar eigeu leeftijd weet, in een half uur tijds volledig op de hoogte is van dien van al hare vriendinnen. - Talloos zijn de menschen,die een do zijn brieven weten te schrijven, om u een dienst te vragen zeldzaam zijn zij, die er nog één bijvoegen, om u voor den bewe zen dienst te danken. Wees er gelukkig over, dat gij kunt weenen, en wend geen poging aan om de bron der tranen in u te doen opdrogen; zij is geheiligd en daarenboven, gjj zult er toch nooit in slagen. Het behoeft geen betoog, zegt zeker schrijver, dat alle menschen geboren schul denaars zijn, en dat schuld ons aaugeboren is. Het geheele leven is niets anders dan een schuld, die wij met den dood betalen. Wij hebben niets of wij zijn er voor ver schuldigd; zelfs de lucht, die wij inademen, wordt ons geschonken. Wij ziju dus ver schuldigd die in te ademen zoolang wij in leven zijn. De moeder betaalt de liefde, die zij hare kinderen gevoelt, met de smar ten der natuur. Voor die liefde is haar kind haar liefde schuldig. Zoo is het kind een iu schuld geboren schuldenaar zijner moeder, en zijne liefde is heilige schuld, die des te zwaarder is, omdat hij ze nooit aan zijne moeder kan afdoen. Als de jon geling een man is geworden, is hij zijne vorming aau zijn leermeester schuldig, ge hoorzaamheid aan de wet, en zijn leven aan het vaderland, en indien hij zijn naaste geld en liefde schuldig is, dan is zijn naaste hem ook wederom liefde en eene humane behandeling verschuldigd. Van Adams tijd af steekt het geheele menschdom zoo iu schuld, dat het bankroet zou gaan als niet de groote schuldeischer van allen een barm hartig God was. Bestrafte leugen. De heer Knobbehlam maakt men zijne echtgenoole eene pleizierreis, komt ook te Monte Carlo en gaat in het Casino naar het bankspel kijken. Mevrouw Kuobbeldam, wie het spel scheen te bekoren, vraagt haren echtgenoot of hij toestaat dat ook zij haar geluk eens door een enkelen inzet beproeve, waarop een naast haar staanden heer op zeer bescheiden en beleefden toon zegt, dat dames in den regel geluk hebben als zij haren inzet plaatsen op het cijfer 't welk haren ouderdom aanwijst. Spoedig besloten zetMevrouw Kuobbeldam een goudtientje opNo .25. De kogel rolt en valt op No. 35. „Ge hebt uw verdiende loon," sprak toen haar echtgenoot, „als ge de waarheid hadt gezegd, zoudt ge hebben gewonnen." Wat is volhardmgP Als men een gasbrander zoo lang kietelt totdat de directeur van de gasfabriek begint te lachen. Kleine vergissing. Buurvrouw, mag ik uwe zaag eens te leen hebben? Menschlief, wij be zitten geen zsag. Nu maak dat een ander wijs, eiken middag hoor ik je houtzagen.Och, mensch, je moppert, dat is mijn man, die zijn middagslaapje doet. Onze dienstboden. Tante Aurelia (die op vi site is gekomen, en den 6 weken ouden wereld burger bewondert, tot het kindermeisje). De kleine Prils is een ferme jongen; schreeuwt hij goed? Dienstmaagd. O, zeer zeker, 't is precies zijn Bedenkelijke toestand. Kapitein. Drommels, Van Zwabberen, ben je nu al weer dronken? Van Zwabberen. Met den besten wil ben ik niet in staat dit thans te beoordeelen. De goede meesteres. Leerling (tot zijn baas). De juffrouw is toch een goede vrouw. Baas, Waarom? Leerling. Wel omdat zij zoo bezorgd voor mij is; als zij mijn boterham gereed maakt, dan smeert zij de boter altijd zoodanig, dat ik mijn brood overal kan aanpakken, zonder mijne vingers vet te maken. Tegenwoordigheid van geest. In het stadje X. leefde, ongeveer veertig jaren geleden, een predi kant, die een aartsliefhebber was van de jacht. Op zekeren Zondagmorgen, toen dominee naar de kerk ging, ontmoette hij een geweermaker, die hem een paar prachtig bewerkte percussie-pistolen liet zien, 't geen toenmaals iets zeer nieuws was. De Nimrod-dominee interesseert zich op bizondere wijze omtrent deze wapens en vroeg den geweer maker, daar het hoog lijd werd den kansel te be stijgen, de vrijheid de pistolen te mogen mede- nemen om zo op zijn gemak te kunnen beschouwen. De geweermaker stond dit verroek toe en zeide ten slotte: „Neem u in acht, de pistolen zijn ge laden." „Ik weet er mee om te gaan," ant woordde dominee en stak de pistolen in zijn zak. Terwijl de gemeente een psalm zingt kan de Nim rod-predikant zijne nieuwsgierigheid niet be dwingen, om de pistolen nogmaals goed te be zien. Hij neemt een der wapens in de hand en be schouwt het links en rechts. Plotseling, hij had zeker den haan aangeraakt, ging het schot af en de gemeente springt van schrik op en wil de kerk verlaten. De koster echter, die uit de sacris tie had gezien, dat dominee twee pistolen had gekregen, verschijnt onder den kansel en roept met luider stemme:" Menschen, nukt je, hij schiet nog een maal 1" STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 20 Mei. Burgemeester en Wethouders van Haarlem zullen op Don derdag 28 Mei 1885, 's middags te 2 uur, in het openbaar ten Raadhuize aanbesteden Het maken van eene schilderijzaal bov6u de Conciërgewoning van het Prinsenhof en het doen van eenige veranderingen en vernieuwingen iu die woning. Raming j 5095. Bestek en teekeningeu liggen ter inzage op de Gemeente-Secretarie op alle werkdagen, van 104 uur. Plaatselijke aanwijzing Vrijdag 22 Mei, 's morgeus te 10 uur. Inlichtingen ziju te bekomen aan het Burau van Gemeentewerkeu tu.sscheu den dag der aanwijzing en dien der be steding, 's morgens tusschen 9 en 10 uur. Alhier is een coupon iü beslag ge nomen groot 12,50, verschijnende 1 April 1885. van eene schuldbekentenis groot t 500, ten laste van de gemeente Hillegom, welke coupon bij onderzoek is gebleken valsck te zijn. Zevende Muziekuitvoering in den Hout, op Woens dag 20 Mei des avonds van half 8 tot 10 uur, door het Stedelijk Muziekkorps van Haarlem, onder directie van den heer M. H. Mullerkapelmeester. Programma. 1. Marche, Nihoul. 2. Ouv. Fleurs d 'amitié, Nihoul. 8. Walzer, Waldteufel. 4. Polka-Ma zurka, Strauss. 5. Les amours du aiable, arr. Zulich. 6. Ouv. Die Weiber von Weinsberg, Conradi. 7. Fant. Le Prophete, Meyerbeer. 8. Potp. Der Bettelstudent, MillöcJcer. Z. D. TT. Mgr. A. GodschükBisschop van 's-Boich, heeft benoemd tot Pastoor te Nederwetten den Weleerw. heer P. W. H. Van Hoeck en tot Kapelaan te Veldhoven den Eerw. Heer P. W. Van Coll, Priester van het Semi narie. X. maakt de bevoegde autoriteit opmerkzaam op zekeren koopman (Israëliet), die des Maandags op de Botermarkt zich bevindt en aldaar zijne koopwaar aan den man tracht te brengen, onder het uitspreken van hoogst onzedige en onkiesche woorden, vergezeld van grove vloe ken en godslasteringen. Gewoonlijk staat een groote menigte, waaronder een aantal kinderen, naar deze Jood- schen koopman te luisteren en telkens als hij zijn vuile taal uitbraakt, ontstaat er hilariteit onder het talrijk publiek. X. meent dat men door het doen ophouden van derge lijke straatschandalen, meer zal bijdragen tot de zedelijke verbetering van het volk, dan door het oprichten van groote en fraaie schouwburgen of door het verstrekken van subsidie aau dergelijke inrichtingen van publieke vermakelijkheid. BEUBSBEEICHTEN. Amsterdam, 19 Mei 1885. Prijzen der onderstaande effecten Portugal. Rusland. Spanje. Turkije. 051. Nio. Spw. 1887 69. 4 1877 Amat. b 20-100 5 Obl. buiten!. 1867, 1871 76. 1» 1876 2 (Perpetueele). 4 Obl. Alg. Scluild 1865 5 v v I860 6 Egypte. Obl. Leaning 1876 4 N.-Amerika. Obl. Vereen. Staten 1876. 4' 1877 4 Columbia. Obligation4s, Peru. IiOeuing 18706 18725 Oostenrijk. Aand. Nationale Bank divid. Nederland, floll. 1H. Spw. Aand M. tot Expl. St. Spw. Aand. Cent. Spw. gestemp. Obl. Indische Spw. Aand ltijn Spw. volg. Aand Boxtel Wezel Obl4' vu 18/6 5 Halte. Zuid-ltal. Spoorw. Obl8 Rusland. Gr. Spw. Maatscli. Aand. 6 BaltUcke Spw. Aaud8 Jelez Griasi Obl5 Kiew Breat Aand6 Kurak Oliark. Obl. ƒ1000. 5 Morschanak Sysran Aand. 5 Riaschk Wiasma 5 Humenle Aandeeleu Spwdi» Amerika. Chicago N. W. Oert. Aand. N. York Lake Erie W. S. Aand Illinois Gert. Aand Miss Kansas Texas Obl. Cert. 7 Nederland. Loten Amsterdam 100 Rotterdam3 Belgie. Oostenrtjk Rusland Gemeente Crediet. Stad Antwerpen 1874 Staatal. 1864, 1860 1864 1864 1866 Geldkoers prolongatie 3 pet. 81'/, 53 V, 5'/„ 6'/„ 64 109 V, 17'/s 7,5/i« 6 117'/, 145 108 721/4 1451/4 92 9 58'/. 1211/4 551/4 88i/s 93'/, 55 53?/8 128 10'/w 125 1041/, 105'/, 1001/- 971/8 99 102'/, 1121/, 139 130 126 Keu o teer pOt. ue koers Nederland. (Jertif. Werk. Schuld2', 661/, v v v .....8 80 4 lOOi/g Hongarije. Übl. Leening 18675 99^ Goudleening5 38 Itéilie. Obl. Paasei. Leen. 1860-64, 5 39 Oostenrijk. Obl. in papier (MeiNov.). .5 u zilver (Jan.Juli). 5 66l/2 Obl. buitenl. 1853-80 8 ^/s bij Hope Gomp. Oude Ruaseu. 5 MARKTBERICHTEN". HAARLEM18 Mei. Ter graanmarkt van heden gedaan: roode tarwe f a witte f 8.a f-,— rogge fa f -.— Haver f 4.32 a f 437, gerst f -,a -.duivenboonen f a paardenboonen f— a -bruine boonen f a f Gr. erwten f a AMSTERDAM, 18 Mei. Ter veemarkt waren augevoerd 822 runderen, van welke de prijzen waren vette 1ste qual. f 0.77. dito 2de qual. f 0.70. dito 3de qualiteit J' 0,62 per kilo; melk- en kalfkoeien 100 a 250, - graskalv. f a 85 nuchtere kalveren 7 a 13, schapen en lammeren 6 a .28 vette varkens 40 a 48 c.; beideu per kilo.—biggen paarden f a ROTTERDAM. 19 Mei. Op de veemarkt warengisteren eu heden aangevoerd: 6 paard, 1788 runderen, 252 vette- en graskalveren, 86 nuchtere kalveren 396scha- pen of lammeren, 619 varkens2S5 biggen, 4bokken. De prijzen van het vee, besteed ter markt van heden waren als volgt: Runderen 1ste qualiteit 75 c. 2de qual. 70 c., 3de qual. 65 c.; kalveren late qual. 100 e. 2de qual. 80 c., schapen 60 c., alles per kilo. Men besteedde voor goede qualiteit weivarkens 44 en 52 c. per kilo. De prijzen der botei waren heden als volgt lste f 48 2 qualit. f44, 3de qual. f 40. ALKMAAR, 16 Mei. De aanvoer van vee en daarvoor bestede prijzen volgt: 33 koeien J 175 a 210 48nuchtere kalvtren 5 a 14,— vette kalveren a708 shapen J 16 a 29 varkens f per kilo, 141 ma gere dito 16 a 23,26 bokken 4 a 9, 4 paarden 95 a 325 lammeren f - a 18 Mei. Ter veemarkt werden verkocht - koeien van f a,398 kalveren van f 30 a 10019 nuchtere- dito van f 4 a 19, 18 schapen f 28 a 38,— 79 varkens 40 a 52 c.18 magere 16 a 19 c. per kilo. LONDEN, 18 Mei. Ter veemarkt zijn aangevoerd Runderen 2600, Schapen en Lammeren 13000, Kalveren 260 Zwijnen Prijzen: Beste Runderen 4/- 5/2 Schapen en Lammeren 4/6 a 5/8, Kalveren 3/8 a 5/8 Zwijnen 4/- 4/6 LEIDEN, 16 Mei. Aan de markt vanheden waren de aanvoeren en prijzen der granen als volgt: 3 heet. tarwe winter- -,azomer- f 4hect. rogge winter- J -,— a .zomer- a 5 heet. gerst zomer- a chevalier -,a -.6 heet. haver, zware- f a De prijs der boter was heden per 1/i vatlste quaj. 52.— a 56.—, 2de qual. f 50.— a 36.— 5 SCHIEDAM, 18 Mei. Moutwijn per Ned. vat f10,20 Jenever f 15,75, Amsterd. proef f 17,Spoeling f-,7 dito commissie f 1,30. HOORN, 16 Mei. Op de weekmarkvan heden waren de prijzen en aanvoeren der granen als voigt: - heet tarwe f 8,— a 8,50 - heet. rogge f-,heet. gerst 5.— 5.75 heet. haver f 4,75 mosterdzaad a karwijzaad f heet. boonen: heet. bruine f 8,a 7gele f f hec paardeboonen f a heet. erwten f a heet. groene ƒ9,a -,10 heet. grauwe 10.50 a 12, heet. witte f -,- heet. aardappelen J a manden appelen ƒ'- a alles per heet. De aanvoer van vee en daarvoor prijzen betaalde waren als volgt: paarden van f 80 tot 250 veulens f a koeien van f 150 tot250 kal veren van f - tot schapen van tot 18,— 30- lammeren van f 16 tot 6,varkens van a zeugen a biggen van 6a 12, PURMEREND, 19 Mei Kaas: aangevoei*d324 stapels prijs der kleine kaas f29,middelbare f boter 95* a 1.05 per kilo. Runderen: aangevoerd 444 vette koeien lager in prijs; melk prijshoudend; gelden beter in prijs kalfkoeien 290 Vette kalveren aanvoer stuks prijs 60 a 90 c. per kilo, handel vlug; nuch tere dito aanvoer 116stuksprijsf 10 a 24 per stuks handel vlug. Vette varkens: aanvoer 74 stuks, prijs 54 46 c. per kilo met matigen handel; magere dito aan voer 145 stuks, prijs f 15 a 30 per stuk met vluggen handel. Biggen aanvoer: 368stuks, prijs f7 a 11 LAATSTE BERICHTEN. DONGOLA, 19 Mei. De ontruiming van Soedan door de Engelsche troepen zal Don derdag eenen aanvang nemen. Al de han delaars en vele anderen vertrekken mede. CAïRO, 19 Mei. Het wederversckijuen vau den Bosphore Egyptien is uitgesteld. Bij den boekhandelaar W. Küppers, St. Jansstraat 25 alhier, ligt eeu adres ter teekeniug van den volgenden iuhoud: Aan den Raad der Gemeente Haarlem. De oudergeteekenden, belangstellenden in en belanghebbenden bij den bloei van deze gemeentelijn van meening dat daar toe op de eerste plaats behoort een hoogst zuinig beheer van de Gemeente-fiuanciën. Zij hebben de innige overtuiging dat het verleeuen van subsidie aan schouwburgen en andere inrichtingen van publieke ver makelijkheid, niet als een zuinigheidsmaat regel mag worden beschouwd en dat een dergelijke subsidie niet behoort te geschie den uit de kas der Gemeente, aangezien zulk een bijstand een privilégie zoude ziju voor enkelen, ten koste van velen. Zij ne men daarom de vrijheid den Raad dezer Gemeente met verschuldigden eerbied, maar tevens met hoogst bescheiden aandrang te verzoeken, de door het hier bestaande schouwburg-comité of door andere personen gevraagde of nog te vragen subsidie, onder welken vorm ook, niet te verleeuen. 't welk doende. Wij noodigen allen, die prijs stellen op een zuinig beheer van de Gemeente-fiuan- ciën, beleefdelijk doch dringend uit, dit adres te teekeuen. Het geldt hier inderdaad eeu raadsbesluit te voorkomen, dat voor de fi nanciën van de Gemeente en hare bewo ners van het grootste belang is. Haarlem, 20 Mei 1885. Be Redtdit van de Nieuwe Naarl. Courant. MEDEDEELINGE N, a 10 Cents per regel. Deze manifestatie, van geheel vredelie- venden aard, zal eenvoudig bestaan in de openbaarmaking van eenige betuigingen van dankbaarheid, door de lijders aan catarrh, verkoudheid en asthma, gericht aau den vervaardiger der Capsules Guyot 19, Rue Jacob, Parijs. De Hollanders, Rus sen, Belgen eu Amerikanen hebben de Capsules Guyot gebruikt tegen de aandoe ningen der ademhaliugswerktuigen brou- chites, keelpijn, asthma, tering. Deze be tuigingen komen dus uit alle werelddeelen. Het succes van deze Capsules keelt talrijke namaaksels gebracht,maar men behoeft geeu geneeskundige te zijn om de echte Cap sules Guyot te onderscheiden van geli]^" soortigë producten. Inderdaad, d®5e aP~ sules zijn wit en de handteekening uyo is in zwart op elke Pastille geschreven. Op het etiket moet voorkomen het adies, 19 Rue Jacob en de handteekening E. Guyot, Verkrijgbaar in alle apotheken,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 3