BR li A i\ 1). Pinksteren. GEMENGDE BERICHTEN. tijd te Alexandrië wordt gehouden. Het Huis kent de redenen van het eenigeu tijd geleden medegedeelde voornemeu om de troepen, die in Soedan waren, voor den dienst in andere deelen der wereld te Alex andrië bijeen te trekken; redenen, die eene krediet-aanvrage voor bizoudere voorbe reidingen noodig maakten. Die voorberei dingen werden niet geschorst. De Regeering acht het wenschelijk dat de garde voor- loopig in de nabijheid der Middellandsche zee blijft, maar acht het niet wenschelijk, nauwkeurig op te geven voor hoelang en om welke redenen. In het Lagerhuis zeide Gladstone, dat hij,, terwijl de onderhandelingen met Rus land over Afghanistan aan den gang zijn, onmogelijk zeggen kan wat hij met de bij de begrooting aangekondigde verhooging der belasting op sterken drank en bier voornemens is te doen. Met de Porte, maar met geen andere Mogendheid, heeft eene gedachtenwisseling plaats gehad over de bezetting van Soeakin na deu terugtocht derEngelsche troepen. Dilke zeide- dat het gerucht, alsof in Engeland de cholera was uitgebroken, ten eeneumale ongegrond is. Volgens de Standard heeft de Russische Regeering nieuwe eischeu van hoogst ern- stigen aard gesteld. Zij oppert niet alleen bezwaar tegen de versterking van Herat onder Eugelsch toezicht, maar verlangt ook dat geeue maatregelen tot versterking van de Afghaansche grens zullen genomen worden. Gisteren-ochtend is er eene langdurige confereutie gehouden door Von Staal eu Lessar, die later een bezoek brachten aan Lord Grauville. Men gelooft dat de nieuwe onderhandelingen geruimen tijd zulleu du ren. Sir Peter Lumsden wordt deu 16en Juni te Londen verwacht. Hij zal waar schijnlijk nog wel bijtijds komen om aan de onderhandelingen deel te nemen. De eergisteren weder verschenen Bos- phore Egyptienkenmerkt zich door den zelfde bitteren anti-Eugelschen geest, welke tot de confiscatie aanleiding gaf. Een telegram uit La Libertad meldt dat eergisteren een hevig gevecht werd ge leverd tusscheu de troepen van San Salva dor en de opstandelingen onder Menendez. De laatsten werden geheel uiteengedreven na een gevecht van vijf uren. De San Salvadoranen maakten verscheiden hunner tegenstanders gevaugeu eu veroverden eene hoeveelheid wapens en twee kanonnen, die door Guatemala aan de opstandelingen waren verschaft. „De Gee9t des Heeren zweefde orer de wa teren," zoo lezen we in den aanvang van het boek der Schepping. De Levendmakersloeg ruischend zijne vleugelen uit en de Liefde Gods spreidde orde en leven uit over de pas gescha pene aarde. Hoort, weder ruischen zijne vleugelen een machtigen stormwind gelijk! Dat is de machtige adem des Heeren, die spot met verzet en gaat waarheen hij wil. Maar tegelijk is het de adem des levens, die daar in de opperzaal te Jeru salem aan de tweede Schepping Gods, aan de Kerk wordt ingeblazen. Daar zijn ze allen vergaderd, die zich tot den naam van Christus bekennen; de hoorende Kerk is er met de leerende Kerk; zij vernemen den bruisende stormwind, die het huis, waarin zij ten gebede vergaderd bleven, als zijn doel uit gekozen heeft en het geheel en al vervult. De wijding van het nieuwe leven komt over hen neder en daalt in hen neer, het hoogere levensbeginsel wordt hun in de borst geblazen er is iets nieuws op de aarde geschied, want het levensverbond tusschen den Geest Gods en den meuschengeest is volkomen geworden. De Geest des Heeren werd vaardig over de aarde. Met de gave der talen gewapend gaan de Apostelen uit. De bruisende storm «vind ruischt nu van hunne lippen eu slaat allen tegenstand nedsr en overwint overal en maakt de over- wonnelingen tot overwinnaars. Welk een heldengeslacht springt er op te midden van volkeren, die onvast waren en vloei baar als de wateren; willooze werktuigen in de handen hunner gruwzame beheerschers! Wat een geslacht, dat niet langer luistert naar de stemmen van vleesch eu van bloed, maar met ingehouden adem acht geeft op de fluistering der stemme van den Geest des Heeren! De Heiligmaker heeft zijn arbeid begounen eu zet hem voort in de werkplaats van het hart en de ziel des menschen. In het leveude hart griffelt Hij met onuitaischbare letteren zijne geboden; en het gevallen kind van Adam dat 4000 jaren lang met leugentaal gevoed was en in zonden gedom peld, vervult Hij met eene geestdriftige liefde voor waarheid en genade. „Gij zult uwen Geest uitzenden en eene nieuwe Schepping zal verrijzen; en vernieuwen zult Gij het aangezicht der aarde." De nieuwe Schepping is gekomen. Onder den invloed van den H. Geest heeft de Christelijke menschheid een te voren geheel ongekende hoogte bereikt. Door het levensverband tusschen den H. Geest en den raenscheugeest is deze laatste ook in de natuurlijke orde van zaken tot een ont wikkeling gekomen, die op elk gebied rijke vruch ten heeft gedragen. Met die hoogh eid kwam helaas de hoogmoed Niet als gave de9 Geestes wevd door velen lan ger die ontwikkeling begroet, doch als had men ze aan zichzelf te danken. De eens Christelijke wereld heeft in hare machthebbers en woordvoerders haast algemeen de paden des Geestes verlaten, om zichz-df nieuwe waterbronnen in het tot woestenij weer vervallen leven te graven. De Geest God3 heeft den men- scheugeest zijne vrijheid niet ontnomen, ook niet nadat Hij met hem in de innigste levensverhou ding was getreden. Doch naast dien schrotnslijken afval bleef door de ger.ade des Geestes ook de heilige trouwe bestaan. Honderd duizenden, millioenen verwachten na meer dan achttien eeuwen, als de Apostelen in de opperzaal, de komst van den Heer en Heiligma ker en van millioenen lippen rijst in deze dagen de bede: Kom Schepper Heilige Geest, bezoek de harten van hen, die u toebehooren eu zend ook over uwe bestrijders, als eens over de woeste en ledige aarde, de stralen uit van uw alle duis- teruis overwinnend licht! De Tweede Kamer heeft art. 1 van het voorstel van den heer W. K. Van üedem ver worpen met 43 tegen 36 stemmen, waarna de voorsteller zijn wetsontwerp heeft ingetrokken. De motie van den heer Mees over het han- delstractaal met Frankrijk is, eeuigszins gewijzigd, aangenomen met 41 tegen 37 stemmen. Boermond, 22 Mei. De tramweg tusschen Roermond en Maeseijck zal eindelijk tot stand komen; althans is door de gemeenten, op Belgisch grondgebied gelegen, de concessie daartoe ver leend. Dit zal de eerste tram in Limburg zijn. Arnhem, 22 Mei. De nationale tentoonstel ling van honden, hier te houden op B, 6, 7 en 8 Juni a. s., belooft zeer belangrijk te worden; de toezending is zeer groot, waaronder zeer belang rijke exemplaren. Groningen, 22 Mei. Nabij deze gemeente is het lijk opgehaald van een pas ontslagen ko lonist. De ongtlukkige was 68 jaar oud eu niet geschikt om in zijn onderhoud te voorzien. Scheveningen, 22 Mei. Op 15 Juni wordt, ijs en storm dienende, het badseisoen alhier geopend. Amsterdam, 22 Mei. Ter vergadering van aandeelhouders in de Amstelhotelmij. alhier, werd door den president-commissaris, den heer A. W. Van Eeghen.eet) gunstig verslag uitgebracht. Na verschillende afschrijvingen kan 6 pet. dividend worden uitgekeerd. De aftredende commissarissen, de beereu Alstorphius en Van Hemert, zijn her kozen. Venloo, 22 Mei. Dezer dagen maakte een 5- jarig meisje, alleen tehuis zijnde, zich meester van lucifers en begon daarmede te spelen, waar door de lucifers ontbrandden en de kleederen vuur vatten, zoodat het kind, met brandwonden over dekt, korten tijd daarna overleed. Alkmaar, 25 Mei. Op eene verkooping alhier zijn zes bordjes van oud Delftsch aardewerk, met voorstellingen uit de gelijkenis van den verloren zoon, verkocht voor de som van ƒ140. IJmuiden, 22 Mei. Aan de kanaal hoorden even voorbij de sluizen alhier worden weder op metingen verricht voor te bouwen vischsteigers; 't laat zich dus aanzien dat weldra die voor de vis- scheiij zoo noodige aanlegplaatsen zulleu tot stand komen. 's Gravenhage, 22 Mei. Daar er Zaterdag te Amsterdam geen Beurs wordt gehouden hebben verschillende firma's alhier besloten om dien dag ook hunne kantoren te sluiten. Vernuftig en nog nie dagewezen i n het reclame-stelsel is de volgende premie, door het Eugelsche weekblad Tit-Bits uitgeloofd. Honderd pond sterling zullen worden uitbetaald aan de nagelaten betrekkingen van iederenspoorweg- reiziger beambten worden bepaaldelijk uitge zonderd die bij een spoorweg-ongeluk den dood vindt en in wiens bezit een exemplaar van de jongste Tit-Bits wordt gevonden. De schilder Feyen Perrin heeft in het Salon te Parijs een schilderij ingezonden welke eene peinzende visschsrsvrouw aan het strand der zee voorstelt. Een knoopenmaker, die het Salon bezocht, riep, toen hij dat stuk zag, overluid: „dat is mijne vrouw" 1 Hij liet onmiddellijk deu schilder verzoeken de visschers- vrouw van de tentoonstelling te verwijderen. Maar Feyen Perrin beweert, dat hij een denk beeldige figuur geschilderd heeft, en daar dj partijen het niet kunnen eens worden, is de schilder Bonnat tot scheidsrechter beroemd. Wederom is te Queenstowneen stoomboot aangekomen van Amerika, waarvan de kapitein rapporteerde, een paar dagen vóór zijn aankomst niet minder dan 23 hooge ijs bergen te hebben aangetroffen. Enkele waren meer dan 200 roet hoog. Geen Gallische, maar een Brit- sche haan heeft onlangs veel te doen gemaakt iu Worcester. Baron Huddleston, raadsheer in de rechtbank, was 's morgens te vroeg gewekt door het kraaien van een haan en dewijl daar, evenals in Abdera en elders een gemeentelijke verordering bestaat, dat geen kippen mogen ge houden worden binnen de stad, zoo moest de politie spoedig aan het zoeken. Er werden hanen en kippen gevonden, doch alleen bij de poeliers, De politie wilde den baron verwittigen, dat hij van een haan gedroomd had, doch dat durfde zij niet. Eindelijk loste zioli het raadsel op. Zijn eigetl kok had een haan gekocht om het beest te gelegener tijd te slachten. Die haan had 's morgens, voor hem de kop afgesneden werd, gekraaid. Men begrijpt dat de haan van deu baron, door coastables te vergeefs gezocht, nu in de spotbladen prijkt. Reizigers naar Par ij s waakt! S e - dert eenige dagen zijn er in de Fransche hoofd stad valsche tweefraukstukken iu omloop met den beeldenaar van Napoleon III en het jaartal 1866. Een opzienbarend rechtsgeding zal eerlang voor het Eugelsche Huis der Lords in behandeling komen. Het betreft den titel en de familie-goederen der Baronnen van Lovat. Thomas Beaufoid Fraser, tieude Baron Lovat, die in de 16e eeuw leefde, was een der rijkste en machtigste edellieden .van Schotland. Hij hal twee zoons: Alexander en Simon. Eirstgenoem ie was, als eerstgeborene, de aangewezen erfgeuaam der familiegoederen. Eens doodde Alexander in drift een muzikant op een feest bij een der pach ters vau zijn vader. Hij vluchtte voor de naspo- ringen van het gerecht en hij vond een schuil plaats bij een vriend, Lord Powis. Men w rande hem dood, en bij het overlijden van zijn vader erfde Simoti, de tweede zoon, diens titel en goederen. Deze Baron Lovat werd terechtgesteld wegens deelneming aan een opstand; maar zijn goederen, eerst verbeurd verklaard, werden later weder in het bezit zijner nakomelingen gesteld. De vertegenwoordiger van dien tak vaa het ge slacht zal nu zijn rechten moeten verdedigen tegen John Fraser, uit Wales, die beweert de rechtstreeksche afstammeling van den verdwenen Alexander te zijn, wien de titel Biron Lovat en de goederen toekomen. Twee rechtsgeleerden van naam zullen John Fraser ter zijde staan, en als het hem gelakt, zijn reehteu te bewijzen, zulleu de uitgestrekte goederen in Inverness, welk tot dusverre in het bezit der familie Fraser-Beauford waren, aan hem worden toegewezen. Te Deil, een dorp nabij Gelder- malsen, zijn van één huisgezin de vader en de moeder, twee zoons, een dochter en een neef te gelijk ernstig ziek geworden. Bij allen vertoonde zich de ziskte in denzelfden vorm, nl. braking, pijn in de keel, tijdelijke blindheid enz. De ge neesheer, die vergiftiging vermoedt, heeft van bet geval aangifte gedaan bij den Burgemeester. De justitie onderzoekt. Het vermoeden van ver giftiging wordt versterkt, doordat onlangs van hetzelfde gezin al de kippen dood zijn gevonden De Norddeutsche Lloyd, te Hamburg geves tigd, heeft aangeboden de beide nieuwe stoom vaartlijnen te exploiteeren. Zij zal voor de hoofd lijnen 9 oude en 2 nieuw te bouwen stoombooten in dienst stellen, terwijl zij voor de zijlijnen 4 kleinere booten in de vaart zal brengen. Aan het Dagblad wordt uit Mun- chen geschreven: De voorstellingen in het Kon. Hof- en Nationaaltheater uitsluitend voor Z. M. den Koning zijn geëindigd. Vertoond werden: Parsifal, Wilhelm Teil, der Genius des Ruhmes, Narcis, Theodora, Voltaire en Urvasi. De mise-en scene voor Urvasi en Theodora beeft 140,000 gulden gekost. De opvoering van Urvasi duurde van middernacht tot 5 uren in den ochtendstond. Onze tooneelisUn zijn niet te benij den. De ptachtige décors zijn alleen voor de koninklijke voorstellingen aangeschaft eu worden in het paleis bewaard. 140,000 gulden uitge geven voor de mise en-scène van tivee tooneelspe- len. Hoeveel tranen van noodlijdenden zouden met die som hunnen gedroogd worden, hoeveel ellende verzacht en diepe wonden geheeld! De heer A. S., brievengaarder te Nieuwe-Niedorp, had dezer dagen het ongeluk in zijn slaap zijn beide kunsttanden met gebit door te slikken. Dit geval liet zich eerst zeer dreigend aanzien, doch door een voorzichtige kunstbewerking en zorgvuldige verpleging in het Burgerziekenhuis te Amsterdam, zal hij binnen weinige dagen zijn gewone werkzaamheden weder kunnen hervatten. Woensdag-avond kreeg op hel Centraal-station te Amsterdam, door het afstoo- ten van een wagen dit voertuig zulk een gang dat het door de deur van het machinegebouw heenkwam, waarachter een gasfitter zat te werken. De ongelukkige was onmiddellijk een lijk. Liefhebbers van leverworst weten wel, welke zonderlinge voortbrengselen van stop kunst onder dien naam worden verkocht. Een inzender in het Leipz. Tagebdeelt daarvan een staaltje mede, en verhaalt, hoe hij eens een door hem gekocht stuk leverworst tot kamerver lichting heeft gebruikt. De worst zag er zeer onsmakelijk uit, en zij bleek zooveel gemeene talk (darmvet) te bevatten (ongeveer 60 pOt., bij 10 pCt. lever en de rest aardappelmeel en andere vervalschingsmiddelen), dat de kooper besloot er een kaars van te maken. Hij draaide een pit van katoen, reeg die door de worst en stak haar aan. De proef gelukte boven verwachting; de ge- heele worst verbrandde hoewol onder ont wikkeling van een allesbehalve aangenamen reuk met een heldere vlam, en er bleef maar zeer wei nig van over. De Sultan van Turk ij e, die, zooals men weet, een groot liefhebber der toonkunst is, wil te Constantinoped een opleidingschool voor toonkunstenaars, een „Conservatorium", stichten, Devlet Efendi, een jong pianist, die te Weenen zijn opleiding genoot, zal aan het hoofd dier school staan. Eene stoomboot, waarop zich 43 leden der aanzienlijkste Hongaarsche geslachten bevonden, werd Zaterdag, terwijl zij op weg was naar een roeiwedstrij 1 te Fusred, op het maer Balaton door een hevigen storm overvallen er. op eene rots geworpen. Zij raakte weder los, maar op een halve mijl afstands van den oever ontdekte men dat zij een groot lek had bekomeu eu dreigde te zinken. Natuurlijk heerschte er groote opgewoudenheid aan boord. Maar op last der graven Nadasdy en Eateriiazy werd het ge gil der dames overstem! door Int orkest, dat zijn vroolijkste wijten speelde. O ulertusschen waren de pompen ijverig aan het werk. Na vijf uren van ingespannen arbeid was het lek gestopt, en toen de storm bedaarde, keerde de stoomboot naar F tered terug. De Kroonprinses ha! beloof! aan den tocht deel te nemen; maar zij was toevallig verhinderd. Een correspondent van de New- YorJc Herald te Valencia heeft door deu bekenden dr. Ferran de cho!era-enting op zich laten toepassen en hij beschrijft de hierdoor bij ham veroorzaakte aandoeningen als volgt: Na een uur begon ik ernstige pijn te voelen omstreeks de ruggegraat, welke pijn zich uitstrekte tot de palmen der handen. Binnen twee uren rees mijne temperatuur tot koortswarmte. Hierop volgde klamheid van de handen, loomheid eu pijn in de beenen. Na vier uren werden mijne armen zeer pijnlijk, en zéé stijf, dat ik ze nauwelijks kon oplichten. Verder gaat de beschrijving der symptomen niet. Met Ltebig's vleeschextract schijnt bij voorduring goede zaken te worden ge maakt. De aandeelhouders in „Liebig's extract of meat Company" krijgen dit jaar, evenals verleden jaar, 12Vs pCt- dividend. Het gruwel ij k geval van dieren mishandeling, te Rhenen gepleegd, waar men een koe met geweld de horens afsloeg, alleen om het dier voor jong te kunnen verkoopen, heeft gelukkig ook de aandacht van den officier van justitie bij de Rechtbank te Arnhem getrokken, die een nauw gezet onderzoek heeft gelast. Thans verneemt men, dat het feit heeft plaats gehad met een ijzeren hamer; dat J. H. Baars, diaken der herv. ge meente, eigenlijk de voornaamste dader is, en dat het gemartelde dier behoort aan D. Baars en D. Frank. De slager, bij het feit betrokken, an de betrokken diaken- melkboer ondervinden in hun nering reeds schade voor hun onmenschelijke daad, daar zij velen hunner klanten hebben verloren. Eenige dagen geleden is in het noorden van Friesland bij het ontwortelen van boomen een uitgeholde boomstam gevonden, waarin het geraamte van een manspersoon stak. De man te llenswoude, die zich on- langs bij den Minister van Justitie beklaagde over de ontvoering van zijn kind, heeft nu, zonder tusschenkomst van de rechterlijke macht, niet al leen zijn kind, maar ook zijn vrouw weer bij zich. De Minister had dus wel gelijk met zijn raad de laver le linge sale en familie. In degem. Schoterland leven een broeder en drie zusters, die te zamen 341 jaren tellen, nl. de broeder 82 en de zusters resp. 84, 86 en 89. Allen zijn nog kra». Een grappenmaker heeft op een der poorten van het paleis te Laeken geschreven: Tweemaal bellen voor den Congo. Het gerecht stelt een onderzoek in. D e Zutph. Cf. bevat een uitgebreid verslag van eene voordracht van Dr. Gleuns naar aanleiding van diens onlangs medegedeelde twist met Dr. Goudsmit aldaar, en wel onder den titel „Du loge en hare verhouding tot het onder wijs." De korte inhoud van het gesprokene komt hierop neder, dat de heer Gleuns de oorzaak van ver scheidene hem te beurt gevallen bejegeningen meent te zieu in de sainenspauuing van de loge waaraan ook de Zutph. Ct. zon schuldig zijn, welke echter verklaart iu geenerlei bstrekking tot dat lichaam te staan. Te Par ij sis een dame doodgebe- ten door een kat, waarmede zij speelde en die haar naar de keel vloog. Uit Bergamo in Italië werd voor eenige dagen bericht, dat aldaar een geval van echte Aziatische cholera was voorgekomen. Een nader onderzoek leerde, dat een 70-jarig hande laar in lompen door die ziekte was aangetast. Hij had aan het einde van het vorige jaar in verschillende oorden, waar cholera geheerscht had, gebruikt waschgoed en kleeren opgekocht eu bij zich aan buis bewaard. De cholerakiem schijnt dus hier na maanden sluimerens tot ont wikkeling gekomen te zijn, wat met de meening van velen, dat de cholerabaoterie slechts een le vensduur van eenige dagen heeft, in strijd is. De overheden te Bergamo hebben intusscbeu alls voorzorgsmaatregelen genomen, en deu patiënt ge heel afgezonderd. Deze is iutusscben genezen, en er heeft zicli later geen dergelijk ziektegeval meer voorgedaan. I u het Pharm. weekblad deelt een in- zender uit zijne ondervinding mede' dat naph- taliue veel beter tegen de mot dient, dan kamfer. Een groot magazijn, waarin kamfer werkeloos gebleken was, werd door bestrooiing van naph- taliue op den vloer, geheel va n mot bevrijd en bleef er verder vrij van. Men Jcann 's probiren! In deu nacht van Zaterdag op Zon dag te twaalf aren, weigerde te lerseke 't slagwerk van de torenklok zijn dienst, om dien een uur later weer te hervatten; het verkondigde twaalf slagen in plaats van één. Toen Zoodag-morgen de klokkenist de oorzaak van dit verschijnsel ging opsporen, ontdekte hij tot zijne verwondering tusschen de katrol waaraan het gewicht van het slagwerk hangt, en het touw, waarlangs die katrol zich beweegt, op verschillende plaatsen een poot en het lichaam van een kerkuil. Allerwaar schijnlijkst is deze vogel, juist toen deklok twaalf uur zou slaan, tusschen katrol en touw vast ge raakt eu heeft zich later min of meer losgewerkt, waardoor het beletsel voor liet slagwerk werd weggenomen. Het kostte vrij wat moeit» om de deelen vau den dooden vogel te verwijderen. Het Gerechtshof te s-H e r t o g e r«- bosch heeft J. W., machiuenfabrikant uit Birliju en O. W., technicus uit Aken, schuldig verklaard aau het zouder bevel der gestelde machten en buiten de gevallen, waarin de wet het vatten van verdachten of beklaagdeu beveelt, aanhouden van een persoon, eu hen, met aauueming van verzachtende omstandigheden tot 3 md. celstraf met vrijspraak van de mede ten laste gelegdq mishandeling en verwonding.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 2