Schouwburg-quaeslie. BEURSBERICHTEN Laatste berichten. Voor geesten hart. Geld en gezondheid. liet verschil tusschen deze twee zegenin gen is: dat geld het meest benijd maar het minst genoten wordt, en dat gezond heid het meest genoten maar het minst benijd wordt. Do hoogere waarde van de laatstgenoemde is nog meer in 't oogvallend, als wij bedenken, dat de armste man zijne gezondheid niet voor geld zou willen ruilen, maar dat de rijke gaarne al zijn geld zou willen ruilen voor gezondheid. Allerlei. Een kwinkslag van Auber. In een voor namen muzikaleu kring zong eens een dilettant met schorre etem en onzuiver de bekende ro mance uit „Joseph" van Méhul. Bij de passage waar Jozef verhaalt, dat hij in een put werd ge worpen, „zoo akelig kil, dat hij nog huivert als bij er aau denkt," wendde de conponist van „La Muette de Portici" zich tot zijn bnurman, zeggende: „Deze Jozef heeft te lang in dien koudeu en vochtigeu regenbak gezeten." STEDELIJK NIEUWS. Haarlem. 27 Mei. In de algemeene ver gadering van aandeelhouders der Haarlem- sclie Tramwegmaatschappij werd verslag uit gebracht over het dienstjaar van 1 Maart 1884 tot uit0. Februari 1885. Het totaal der passagiers beliep 482,401. Na ruime af schrijvingen op materiaal, weg en werken, gebouwen en paarden, werd het dividend voor de aandeelhouders op 4 pet. per aan deel vastgesteld. Door de politie alhier zijn in beslag ge nomen drie valsche coupons groot 2.97, slordig gedrukt en geteekend Kerkhoven, welke naam met rooden inkt is geschreven, die in verschillende sigarenwinkels waren uitgegeven door een manspersoon, oud 30 a 35° jaren, flinke lengte en blonde snor, fatsoenlijk gekleed met zwart jacquet, dito broek en vest. Maandag-morgen te kwart voor acht uur heeft een hevige brand plaats gehad in den winkel van den heer Jvan de Pavord Smits in de Kruisstraat alhier, ontstaan door onvoorzichtigheid bij het koken van olie met harpuis, waarbij tevens eene hoe veelheid naphta moest gebruikt worden, die bij het vermeugen vlam vatte. Iu een oogwenk stond de winkel in brand en sloegen de vlammen naar buiten. Door krachtige hulp der baren was echter de brand spoedig, zonder brandweer, gebluscht, maar de schade is nog al belangrijk. BURG. STAND DER GEM. HAARLEM. Kerknieuws. In de sociëteiten Trouw moet blijken EendrachtVereeniging en De Kroon, als mede bij deu boekhandelaar W. Küppers, St. Jansstraat 25 alhier, ligt nog steeds ter teekeniug het adres waarin aau den Raad dezer Gemeente wordt verzocht de gevraagde of nog te vragen schouwburg-subsidie niet te verleenen. Zij, die tot dusver verzuimden van hunne instemming te doen blijken, worden beleefd verzocht het adres nog van kunne handteekeuing te voorzien. Er zijn in ons vaderland reeds Gemeenten waar ieder belastingschuldigde ongeveer 8 pCt. van zijn inkomen aau de gemeente kas moet afstaan. Daartoe komt het hier ook, als men niet bijtijds zorgt dat er aan die hatelijke verspilling der Ge- meente-financiën paal en perk worde ge steld. Niet slechts de kiesbevoegden, neen, allen die gekant zijn tegen het verkwisten van de gelde» der gemeentekas, worden nogmaals in hun eigen belang eu in dat hunner me deburgers, driugeud uitgenoodigd het a dres te onderschrijven eu al hunne vrienden eu bekenden daartoe aan te sporen. Haarlem, 27 Mei 1885. De Red. LONDEN, 26 Mei. Aau de Times wordt uit Peking gemeld, dat China en Frankrijk het eens zijn geworden omtrent ketFrau- sche afschrift van het vredestractaat. ALEXANDRIË, 26 Mei. De brigade garde- iufauterie is voorloopig hier ontscheept. SIMLA, 26 Mei. De troepen van het tweede legerkorps hebben aanzegging onf" vangen, dat het niet meer noodig zal zijn, zich voor actieven dienst gereed te houden. BERLIJN, 26 Mei. Lord Roseberry gaat met Graaf Herbert Von Bismarck op reis naar Deu Haag, alwaar Graaf Herbert zij ne brieven van terugroepiug zal indienen, ter wijl lord Roseberry naar Londen terug keert. en Gemeente- politie te Heemse zijn deze onge- noode gasten weer over de grenzen in de richting van Neuenhaus getransporteerd. Het bestuur der hoogeschool te Berlijn heeft, wegens de herhaalde twisten en daaruit voortkomende tweegevechten onder de jongelieden, de algemeene sti.denten-vi igaderingen voor het kiezen vau commisaiën verboden. De opbrengst der Haarlem Zand- voort Spoorweg-Maatschappij in de maand April heeft bedragen 2989,78, zijnde ƒ11 72V3 per dag-kilometer. Bij vonnis van den Raad van justitie te Batavia, is de gewezen administrateur der tinmijnen te Merawar.g (Banka) R. deAdel- hart Toorop, schuldig verklaard aar. het ver duisteren van 's lands gelden en deswege ver oordeeld tot twee jaren gevangeuistraf en 100 boete. Resultaat der moderne beschaving. Een b e n- de sehooiers is eene kerk te St. Denis binnen gedrongen en heeft een beeld der H. Maagd bezoedeld en met hamers en beitels verminkt: de neus en de ooren werden afgeslagen, een arm en een hand zijn gebroken, evenals een been en een voet. Twee der kerels werden in hechtenis genomen. In de gem. Ooststellingwerf mag ieder belastingschuldige ongeveer 8 pCt van zijn inkomen aan de gemeentekas afstaan. Het passief in het faillissement van den ontrouwen kassier en commissionnair Van den S. te tVageningen beloopt ruim/60,00 0 Het actief is zoo gering dat er, na aftrek der kosten voor de crediteuren waarschijnlijk niets overblijft. De methode van dr. Glosse ^ge neesheer te Luik, om rauw vleesch te conserveeren, bestaat in het volgende: het vleesch wordt in eene oplossing van onderzwaveligzure soda ge doopt en daarna in hermetisch sluitbare bussen aan een atmosfeer blootgesteld, die van de zuur stof in de kiemen, welke de rotting te weeg brengen, verstoken is. Deze anti-septische atmosfeer wordt tot staud gebracht door het leiden van een luchtstroom door verscheidene oververhitte glazen buizen, die voor een deel grof gestooten houtskool en voor een ander deel een mengsel van houts kool en zwavel bevatten. De uitvinder van deze methode had zich ten doel gesteld, op die manier behandeld vleesch minstens 40 dagen lang versch te doen blijven en dan nog een dag of 10 a 15 bruikbaar te doen zijn. Bij de genomen proeven bleek het nog, na 4550 dagen in flesschen te hebben gestaan, zeer goed en normaal van smaak; het zag er ook goed uit, had geen reuk en was normaal van kleur en elasticiteit. Op de locomotieven in de Ver- eenigde Staten begint men eene nieuwe soort van stoomfluiten te gebruiken. Deze fluit werkt op de gebruikelijke wijze, doch is zoodanig ingericht, dat zij een harmouischeu drieklank doet hoorei), welke niet alleen veel aangenamer klinkt dan het schrille gegil, maar ook op veel grooteren afstand hoorbaar is. Te E r p (N. -Br.) werd dezer dagen door deu veldwachter zekere Van Kaatshoven, uit Schüudel, in hechteuis genomen, die tusachen Bakel en Gemert twee personeu had aangerand, en vervolgens op denzelfden dag te Erp twee andere personen had mishandeld. Ofschoon ge boeid, wist hij echter te ontsuappen, waarop de veldwachter hem eenige kogels nazond, van wel ke een hem in het lichaam doordrong. Hij ligt thans ter verpleging te Schijndel, en zal na zijn herstel zijne straf niet ontgaan. Dezer dagen meldde de corres pondent van het Dagblad, dat te Beek bij Nijme gen, bij een begrafenis een zoon des overledenen zich zoover aau sterkeu drank had te buiten gegaan, dat hij bij het lijk zijus vaders in de kist viel. De Burgemeester van genoemde gemeen te heeft in De Gelderlander verklaard, dat het bericht een verzinsel was. Bij nader onderzoek is echter gebleken, dat het wel degelijk een ware gebeurtenis vermeldde, maar dat het evenwel niet volkomen juist wasOüjuist was het echte» slechts in zooverre, dat de persoon, die in de kist viel, niet was de zoon des overledenen, maar een anderen dronkaard; doch hier kan worden bij gevoegd, dat de bedoelde zoon toch ook stom dronken was. Naar Weekly register meldt, is Lord William Nevili, vierde zoon van Markies Van Abergavanny, tot de R.-Katholieke Kerk over gegaan. Te Vreeswijk verkoopt men te genwoordig dalmosterd; geen echte mosterd, maar jenever uit de mosterdpotjes van J. Dal te Utrecht, die volgent het etiquette indertijd werden bekroond. Men zag reeds menig drinkebroer voor 9 centen dalmosterd in eens naar binnen slaan. Het Hof te Leeuwarden heeft, een vonnis der ILijhtbank te Heereuveen vernietigend, een arbeider te Drachten schuldig verklaard aan diefstal van zijns buurmans kat, die daarna door hem werd verkocht. De dief is tot 14 dagen celstraf veroordeeld. Apeldoorn biedt f 1000 jaarwedde aan een geneesheer, die zich te Beekbergen, be— hoorende onder die gemeente, wil komen vestigen. De Nederlandsch e-T elephoon - Maatschappij— dus schrijft men or.s van Amster dam gaat gestadig vooruit. Zij telt thans in Nederland 2290 abonnés en keert over 1884 een dividend van f 58,44 uit. In het gebergte van Weisztan- nenthal, in het Zwitsersche kanton St.. Gallen, zijn in den nacht van 15 op 16 Mei 110 schapen van eene kudde van 302 stuks doodgevroren. Met een deel slechts der zelf-beheerscking, die men zich soms getroost om een gebrek te verbergenzou men dikwijls kuuuen vol staan om zich dat gebrek aj te leeren. Somtijds vliegt de tijd als een vogel, somtijds kruipt hij als een slak, maar nooit is hij aangenamer, dan wanneer men niet recht weet, ol hij snel of langzaam voort gaat. Wees meer op uw hoede voor een tijger dan voor een leeuw; maar 't meest van allen voor een ondeugendeu ezel. Rampen kweeken het ware geluk. Wat onze inzichten vaak verijdelt en de schoonste verwachtingen den bodem in slaat is, het ongeduld. Goed gemeend. Iemand, die een vrieud duizend gulden schuldig was, had daarvoor op zijn eigen verzoek tien schuldbekentenissen ge geven een maand na elkander vervallende. De eerste de beste kwam onbetaald bij den schuld- eischer terug, en deze ging opheldering vragen. „Het geval is", gaf zijn vriend ten antwoord, „dat ik je niets kan betalen, maar ik wou je dat niet zoo op eens laten merken!" Bloementaal. Een dikke heer, in groote haast. Koetsier, ik geef je een hal ven gulden fooi als je den trein nog kunt halen, 't Koetsier. Spijl me wel, meneer ik zou me des noods laten ver- ltideu, maar 't paard, zie je, laat zich niet om- koopen voor zoo'n kleinigheid. Gevat. Eeu advocaat werd door een zijner vrienden ontmoet, toen hij met een bundel dikke wetboeken onder den arm op weg naar de recht bank was. „Ik dacht dat ge dit alles in uw hoofd had", zeide deze met een spottend lachje. „Dal heb ik ook", luidde 't gevatte antwoord, „maar die boeken zijn voor de rechters." Triumf der welsprekendheid. Bij het uitgaan van Her Majesty's Theater te Londen werd de beroemde spreker in het Engelsch La gerhuis, Mr. Beach eens door de Hertogin van Gloucester aangesproken. Met een beminnelijk glimlachje nadert zij hem. Gij zijt immers Mr. Beach? Om u te dienen, Hertogin, kan ik u van dienst zijn? Ja, gij zijt toch gewoon in 't publiek te spreken, nu ik kan mijn koet sier niet ontdekken; wilt ge hem eens luid roe- peur „Larie." „Ta, wat is dat toch: „larie?" „Larie, Willem!" antwoordt Papa, met een ei genaardig strengen blik op zijne gade „larie is bijvoorbeeld, wanneer je moeder zegt, dat r.e veel van mij houdt en toch de knoopjes aan mijn overhemd vergeel?" Een goede raad. „Wat zou nu wel het best zijn te koopen?" vroeg de eene buurman den an deren, toen zij bij 18 graden vorst naar de beurs gingen. „Koop thermometers," was het ant woord, „die staan zeer laag." pv Ondertrouwd: M C Gerritsen en M Veninga; J/V Bakker en C Elffers; M J Roozekrans en G C M Buijs; J Velt en L Roos; J Kaptijn en M Voges, K Bul en A W Móhringer; H Joreen Al P v. d. Linden; - J H J. Janssen en J B Eichelsheim; J Lasschuit en J A Heemskerk. Getrouwd: H v. Gorkum en A Noë; H J De Lanoij Meijer en S A P Enschedé; Al Cohen en R Mek; W de Maat en A Slotenmaker; G v. Dokkum en T de Jong; J B J Sabelis en A A Deijer. Bevallen: J M Dekker geb. Ruifrok; C P v. d. Steur geb. Meijer; G Lucas geb. Silkens d. G Ka ter geb. Wal z. J v. Santé geb. v. d. Enden z. M v. Zonneveld geb. Wijkhuisen d. J v. Staveren geb. Bijster z. H M J ltandoe geb. Kok z. Al C v. Dokkum geb. Heijne d. J P Koeijers geb. Prinsen d. E S v. d. Most v. Spijk geb. Freeman z. A J Rozenberg geb. v. Deventer d. M. Martens geb. de Rooij d. Al. S. de Jong geb. Koehorst d. G. Hom borg geb. dc Boer d. J. Keizer geb. Leunings d. A Otter geb. Leegwater z. G E v. Broekhuizen geb. Bosveld d. - A P Boot geb. Kouwenberg d. SMC Hoogeveen geb. v. Es 2 z. CE Tholen geb. Bijvoet d. J C de Rooij geb. Knaapen d. Z de Lugt geb. Weidema z. L Hoek geb. Schouten z. A J Meure geb. Gerlings z. C v. Ketel geb. Rijbroek z. C Smit geb Smit d. W M J Krul geb. Bouwmeester d. G Kluift geb. Hartel d. Overleden: H Jacques 27 j. echtg. v. J H v. Deurzen Zijlstraat; D Pies 52 j. Wilhelminastiaat; J W Herzog 34 j. Lombardsteeg; A v. d. Vliet 77 j. wed. J C Overbeek Jansstraat; H Sikman 66 j. wed. P Vermijn L. Heerenstraat; H M Vissar 5 j. d. Ripperdastraat; Een als levenl. aangeg. kind van het mannelijk geslacht van B Caris Oranjeb. laan; Cv. Westerhoven 76 j. wed. J de Vos Nieuwe Kruisstraat; B Smits 47 j. Kruisweg; P Schweitzer 7 mn. Kamperlaan; H v. Hoof 32 j. echtg. v. A A Slenders Scheepm. dijk; H Bakker 61 j. Vrouwensteeg; C W v. Maris 1 mn. d. Gasthuislaan; P Pollé 21 j, Gasthuislaan; A Al Heidveldt 10 mn. d. Anthoniestraat; W Stiphout 20 mn. Amaterd. Vaart; G v. Rijn 71 j- Bakenesser- gracht; II Rubbers 61 j. echtg. v. J Peper Wester Boogaardstraat; M v. d. Berg 58 j. wed. C Craije KI. Houtstraat; Eeu als levenl. aangeg. kind v/h. man lijk geslacht van J Roosen L. Boogaardstraat; M C Kuijpers 21 dg. dg, Jan Steenstraat; AM Kuijpers 21 dg. d. Jan Steenstraat; A de Zwart 14 mn. d. Verl. Oranjeb. laan. Z. H. de Paus heeft aan Mgr. F. A. IJ. Boermans, den Coadjutor van Z. D. H. den Bisschop van Roermond, den titel verleend van Bisschop van Thermopylis in partibus injidclium. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem, Mgr. C.J,M. Botiemanncheeft den wel eer w. heer IV. J. Jf. Her- scheitthans Kapelaan te Beverwijk, benoemd tot Kape laan der Sint Petrus-kerk te Leiden. Z. D. H. de Bisschop van Roermond, Mgr. A. J. Paredis, heeft den Weleerw. heer W. LinsenPriester uit het Seminarie, benoemd tot Ree tor in het Fiancisca- nessenklooster te Heithuizen. Achtste Aluziekuitvoering in deu Hout, op Woens dag 27 Alei des avonds van half 8 tot 10 uur, door het Stedelijk Muziekkorps van Haarlem, onder directie van den heer M. H. Mullerkapelmeester. Programma. 1. Marsch, Fr enkier. 2. Ouv. Le droit du Seigneur, Van Wedinghen. 3. Wals, Strauss. 4. Polka- Mazurka, Strauss. 5. Font. Mme PArchiduc, Offenbach. 6. Maskerade-marsch, Nolthenius. 7. Ouv. Dichter u. Bauer, 6uppé. 8. Potp. La fille du régiment, Donizetti. 9. Potp. Die Fledermaus, Strauss. MA RKTBERICHTEN. ROTTERDAM, 26 Mei. Op de veemarkt waren gisteren en heden aangevoerd: 9 paard, 1320 runderen, 125 vette- en graskalveren, 47 nuchtere kalveren 191scha- pen of lammeren, 385 varkens229 biggen3bokken. De prijzen van het vee, besteed ter markt van heden waren als volgt: Runderen late qualiteit 80 c. 2de qual. 70 c., 3de qual. 60 c.; kalveren 1ste qual. 100 e. 2de qual. 80 c., schapen 65 c., alles per kilo. Alen besteedde voor goede qualiteit weivarkens 44 en 48 c. per kilo. De prijzen der botei waren heden als volgt lste f 48 2 qualit. f44, 3de qual. f 40. ALKMAAR, 23 Mei. De aanvoer van vee en daarvoor estede prijzen volgt: 28 koeienJ 130 a 180 38 nuchte re kalveren j 5 a 27,— vette kalveren a --479 shapen J 15 a 29 varkens f per kilo, 109 ma gere dito 12 a 23,13 bokken J 6 a 9, 4 paarden 85 a 175 lammeren f - a LONDEN 24 Mei. Ter veemarkt zijn aangevoerd Runderen 2300, Schapen en Lammeren 8000, Kalveren 220 Zwijnen Prijzen: Beste Runderen 4/- 5/4 Schapen en Lammeren 4/6 a 5/10, Kalveren 4/2 a 5/6 Zwijnen 3/6 4/8. LEIDEN, 23 Alei. Aan de markt vanheden waren de aanvoeren en prijzen der granen als volgt: 2 heet. tarwe winter- -,a-,zomer- f af 2hect. rogge winter- a zomera 4 heet. gerst zomer- -.a chevalier a -.7 heet. haver, zware- a De prijs der boter was heden per 1/4 vatlste qua[. 50.— a 56.2de qual. f 42.— a48. SCHIEDAM, 26 Mei. Moutwijn per Ned. vat f10,25 Jenever f 15,75, Amsterd. proef f 17,— Spoeling f —,70 dito commissie f 1, HOORN, 23 Mei. Op de weekmark van heden waren de prijzen en aanvoeren der granen als voigt: - heet tarwe f a - heet. rogge fheet. gerst —heet. haver f mosterdzaad a karwijzaad f heet. boonen: heet. bruine t agele f hec paardeboonen f aheet. erwten J a heet. groene f a heet. grauwe/—.a heet. witte f heet. aardappelen a manden appelen f- a -.alles per heet. De aanvoer van vee en daarvoor prijzen betaalde waren als volgt: paarden van f 85 tot 225 veulens f a —koeien van f 150 tot250 kal veren van f - tot schapen van 28 tot 18,— lammeren van 14 tot 7,varkens van a zeugen 30 a 35, biggen van 6a 12, PURMBREND, 26 Mei Kaas: aangevoerd254 stapels prijs der kleine kaas f27,50 middelbare boter 1*10 a 1.20 per kilo. Runderen: aangevoerd 215 vette koeien lager in prijs; melk prijshoudend; gelden beter in prijs kalfkoeien 284 Vette kalveren aanvoer stuks prijs 60 a 80 c. per kilo, handel vlug; nuch tere dito: aanvoer 114 stuks, prijsfl0a28 per stuk handel vlug. Vette varkens: aanvoer 58 stuks, prijs 56 48 c. per kilo met matigen handel; magere dito aan voer 55 stuks, prijs f 15 a 30 per stuk met vluggen handel. Biggen aanvoer: 3323tuks, prijs 17 a 11 ALKMAAR, 22 Mei. Aangev. 250 H.L.Granen.Men be steedde voor tarwe J 8,,a 850, rogge ƒ-,— a gerst 5,75 a dito chev. 7a 6,75 haver 5. paardenboonen 6,— a - bruine dito f 8,50 a duiven dito kanariezaad r,— rood mosterdzaad a geel dito karwijzaad a blauw maanzaad groene erwten ƒ10,— a 15,— grauwe dito 13,— a vale dito ƒ13,— a Witte f a Kaas. Heden zijn ter waag gewogen 406stapels, wegende 98,777 kilo. hooi kleine fcommissie fmiddel- b el bare f laagste prijs f;Gras kleine f 28,— com missie f20— middelb. f 23,50 laagste fper 50 kilo. Amsterdam, 26 M i 1885. Prijzen der onderstaande effecten genoteer pCt. de koers Nederland. Gertif. Werk. Schuld 21, 66s/15 Italië. Goudleeuiug Obi. Pause], Leen. 1860-64. Portugal. Obl. buiten], 1853-80 Spanje. Turkije. Egypte. Peru. Obl. Nic. Spw. 1867 69. 1877 Anut. L 20-100 Obl. buitenl. 1867, 1871 75. 1876 (Perpetueele). Obl. A Ig. Schuld 1865 v 1869 1877 Leeuing 1870. 1872. Nederland. Holl. JJz. Spw. Aand. M. tot Expl. St. Spw. Aaud. Geut. Spw. gestemp. Obl. Rijn Spw. volg. Aand. Ilrtiiö. Ruslautl Zuid-Ilal. Spoorw. Obl. Gr. Spw. Jlaatach. Aaud. Baltische Spw. Aand. Knrsk Ohark. Obl. ƒ1000. Moracliansk Syaran Aaud. Riasclik Wiasma Wumeule Aandeelen Spw A.merika. Chicago N. W. Gert. Aaud. N. York Lake Erie W. S. Aand Illinois Gert. Aaud Miss Kansas Texas Obl. Gert. PKEMIE-LEENINGEN. Nederland. Loten Amsterdam ƒ100 Rotterdam Gemeente Grediet. Belgle. Stad Antwerpen 187A Oostenrijk Staatsl. 1854. 1860 1864 Rusland. 1864 1866 Geldkoers prolongatie 3 pet. 80 101'/a 98 8 85 5 89 5 66'/,e 5 66 8 45 u. 5 99'/. 4 80J/S 5 94'/, 1' 45'/, 4 56 5 B3/. 6 63/4 64 109'/, 4 4» 4 IV'/, V3/i 5 6 flivM. 117'/. Ir i443/4 108 72'/, 1401/8 92 4'. 9 5 8 58 5 117 8 56 5 88'/, 5 92'6/i. 5 54'/, S di v. 533/8 128 10 125 7 104'/, 8 106 8 101 3 3 98 4 102-1/4 5 112'/. 13S3/4 5 130 6 126 M.EDEDEELINGE N, a 10 Cents per regel. De dochter van den molenaar L. te R. hoestte aanhoudend, evenals degenen, di0 iu de eerste periode van de tering Zij had eeu aanhoudenden drogen hoest. Na dat zij eeu flacon Capsules Guyot ge ll" had, is deze hoest volkomen verdwenen eu tot nu toe (sedert negen maanden) hij niet weder verschenen. Geteekend H. Pastooi te R.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 3